Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Enciklopedi

Enciklopedi Kėtu do ketė informacione nga mė tė ndryshmet, thjesht emri tregon risin e kėtij nėnforumi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-06-2018, 14:42   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,906
Thanks: 10,875
Thanked 9,149 Times in 5,856 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 474
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
“O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

“O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Kuptimi qė kishin dikur dhe pėrse nuk janė mė pjesė e fjaloritNėse njė tė riu sot, do ta uronim me fjalėt “t’u bėftė gjak e dhjamė”, do kuptojė se po i urojmė mė tė keqen e mundshme.

Kjo frazė e dalė nga zhargoni i vjetėr, sot e pėrkthejmė fjalė pėr fjalė: t’u bėftė kolesterol. Nėse njė tė riu do t’i thoshim se, x person tė merr gjak nė vetull, natyrisht ose do ta marrė atė pėr kanibal ose ne pėlqejmė kanibalėt. Dikur, kjo fjalė kishte kuptimin e zotėsisė, trimėrisė dhe qė arrinte gjithēka. Por sot, kjo fjalė ėshtė zhdukur nga fjalori dhe ke shumė pak shanse ta dėgjosh.

Pas rrėzimit tė komunizmit, janė me dhjetėra e qindra fraza qė nuk pėrdoren mė. Ato kanė mbetur fosile tė atij regjimi qė shoqėria jonė u mėsua t’i pėrdorė nė komunikim. Por nė rrethanat e sotme, nuk kanė vlerė. Ja shprehjet mė tipike, tė cilat nga viti 1990 e deri mė sot, ose janė rralluar nė pėrdorim ,ose nuk pėrdoren fare.

1. T’u bėftė gjak e dhjamė!

Kishte kuptimin qė, ushqimin qė po haje, tė shėrbente pėr t’u shėndoshur. Dhe kjo frazė pėrdorej kur uroje dikė qė hante. Nėse sot, kjo frazė do pėrdorej, do kishte kuptimin se do tė bėhej kolesterol. Njė problem qė sot ėshtė kaq shqetėsues pėr masėn e shoqėrisė. Ndryshe ishte dikur. Popullsia qė nė pėrgjithėsi ishte e dobėt, kishte nevojė ndoshta edhe pėr kolesterol.

2. Tė merr gjak nė vetull!

Pėrdorej pėr dikė qė ishte i zoti dhe bėnte gjithēka. Sot, nėse dikujt do t’i drejtoheshim me kėto fjalė, do na merrte pėr kanibal. Nė fakt, nėse e mendon si veprim fjalė pėr fjalė, ėshtė shprehje e tmerrshme, por nė atė kohė, pėrdorej shpesh, por madje edhe nė letėrsi dhe kėngė.

3. Si veshka nė mes tė dhjamit

Pėrdorej pėr njerėzit qė jetonin shumė mirė. Dikush qė jetonte mes tė mirave dhe pėr ta treguar kėtė, artikulohej veshka, qė nė kėtė rast ėshtė e rrethuar me dhjamė. Nė ditėt e sotme, vetė fjala dhjam, ka kuptim negativ.

4. Pėrsėrisim kėngėt nė tre interpretime tė reja

Deri nė fillim tė viteve 80-tė, festivali i RTSH-sė kishte njė strukturė tjetėr nga e sotmja. Njė kėngė kėndohej dy herė, nga kėngėtarė tė ndryshėm. Kėshtu, pas interpretimit tė tre kėngėve tė para, spikeri dhe drejtuesi i festivalit, thoshte: Pėrsėrisim kėngėt, nė tre interpretime tė reja. Njė nga interpretimet ishte kėnga, “Shoqet ilegale”, kėnduar nga Vaēe Zela dhe Myfarete Laze. Ishte edhe njė lloj konkursi, sepse dilnin nė pah diferencat. Por mė pas, kjo traditė u ndryshua dhe kėnga kėndohej vetėm nga njė kėngėtar.

5. Banja e tė dielės

Deri nė vitin 1990, ēdo shqiptar lahej vetėm njė herė nė javė. Kjo ishte e diela. Sot ėshtė turp ta dėgjosh, por nė atė kohė ishte rregull i pashkruar. Ironia ėshtė se, kontrolli i pastėrtisė bėhej nėpėr shkolla ēdo ditė tė hėnė dhe, nė pėrgjithėsi, shkolla dilte e larė. Por sikur, ai kontroll tė bėhej tė shtunėn, shkolla dilte blozė. Ishte kthyer nė njė normalitet, qė sot na lė pa fjalė … Ishte banja e sė dielės.

6. Mė jep pak farė kosi

Sot nuk e beson kush qė dikur ishte mė se normale qė tė shkoje te fqinja dhe tė kėrkoje njė filxhan me kos, pėr ta pėrdorur si farė pėr tė zėnė qumėshtin pėr kos. Fėmijėt dhe tė rinjtė e sotėm, do na quanin anormal me kėtė frazė qė nuk e kuptojnė fare. Por, nė atė kohė, ishte mė se e zakonshme. Njė zakon dhe e folur qė nuk ka mė vend, edhe pėr shkak tė raporteve tė reja sociale, por edhe pėr shkak tė produktit tė kosit qė ėshtė i gatshėm …

7. Mė dėrgoi mamaja pėr mullirin e kafesė

Deri nė vitin 1990, ishte mė se e nevojshme tė kishe nė shtėpi kafe dhe ta piqje, por nuk ishte e domosdoshme qė tė kishe mullirin qė e bluante atė. Mund tė shkoje te fqinja dhe ta kėrkoje dhe kjo ishte e zakonshme. Prindėrit urdhėronin fėmijėt dhe ata i binin ziles: Mė dėrgoi mamaja pėr mullirin e kafesė dhe ishte e sigurt qė do ta jepnin. A ju kujtohet filmi, “Udhėtim nė pranverė”, nė tė cilin djaloshi protagonist ngacmonte fqinjėn, duke kėrkuar mullirin e kafesė? Ishte mė se normale kjo kėrkesė.

8. Nuk kam ēupė pėr tė martuar

Ishte njė shprehje qė pėrdorej nga babai i njė vajze, tė cilit dikush i kishte propozuar pėr t’u martuar me tė. Pėr t’u treguar kategorik, babai i vajzės nė vend tė fjalės jo, thoshte nuk kam vajzė pėr tė martuar. Kjo lidhej edhe me moshėn e vogėl tė vajzės, por mėnyra kategorike ishte, kur ai thoshte nuk kam vajzė pėr tė martuar.

9. E kam ndėrgjegjen e pastėr

Njė nga cilėsitė e njerėzve gjatė komunizmit, ishte ndėrgjegjja qė nė fakt u shkatėrrua. Por, teorikisht, komunizmi e quante qė komunisti e kishte ndėrgjegjen tė pastėr. Pra, ishte i ēiltėr dhe i sinqertė. Njė shprehje qė degjeneroi deri nė kuptimin e kundėrt. Aq sa, nėse dikush mund ta thotė kėtė, mund ta marrė me kuptimin e kundėrt

10. Kjo sjellje nuk i ka hije

Kur dikush sillej me edukatė, shprehja mė tipike ishte qė sillej mirė. Por e kundėrta? Pėrdorej fjala, kjo sjellje nuk i ka hije. Shprehte befasi dhe njė lloj ironie. Edhe pėr faktin se, pėr personin qė e pėrdorte, kishte njė opinion tė mirė dhe do ishte zhgėnjim njė sjellje ndryshe nga ajo qė mendohej.

11. Kėtė djalė e poqi ushtria

Gjatė komunizmit, ushtria zgjaste tre vjet dhe mė pas dy vjet, ndėrkohė qė nė marinė, ishte gjithmonė tre vjet. Pėr tė rinjtė ishte njė provė zjarri, por edhe dalja e parė dhe pėrballja e parė me njė realitet komplet tjetėr. Imagjino njė 18 apo 19-vjeēar, qė e dėrgonin nė kufi, marinė, reparte ushtarake dhe i thoshin se mbronte atdheun nė skalionin e parė. Kishte vėshtirėsi qė nisnin nga stėrvitja, rregulli e deri tek ushqimi i pamjaftueshėm. Ushtria ishte njė lloj urė kalimi e adoleshencės dhe kur njė i ri mbaronte ushtrinė, ai merrte njė lloj pjekurie qė mė shumė lidhej me moshėn. Por ama, lagjja dhe mjedisi pėrreth, thoshte e paska pjekur ushtria, sepse kur ishte kėtu, ishte ēapkėn i madh.

12. Ėshtė aq i urtė, sa do e martojė lagjja

Djalin e sjellshėm dhe tė tėrhequr, nuk para e preferonin gjatė komunizmit. Duhej ai djali i lėvizur, ēapkėn, i hedhur, mundėsisht me muskuj dhe boksier. Por ai i urti ishte jashtė mode. Aq sa doli shprehja se do ta martonte lagjja. D.m.th. do mblidhej kėshilli i lagjes dhe do t’i caktonte njė nuse.

13. O goce, mė fal njė minutė!

Brezi i viteve 70-80, kishte njė karakteristikė. Lidhja dhe dashuritė lindin nga njė mėnyrė qė sot, pothuajse, nuk ekziston. Njė djalė nė fillim e pėlqente fizikisht njė vajzė dhe mė pas, djali hidhej nė aksion. E niste me daljen pėrpara tė vajzės nė rrugė, teksa ajo ecte dhe i drejtohej: O goce, mė fal njė minutė! Mė pas, biseda vijonte sipas rastit. Vajza mund tė refuzonte qė nė fillim, por edhe mund tė vijonte bisedėn, nėse e pėlqente djalin si tip. Nėse do bėhej njė studim, shumica e lidhjeve nė kėtė periudhė qė pėrfundonin me martesė, nisnin me shprehjen: “O goce mė fal njė minutė!” Aq sa sot, i quajmė brezi i “o goce mė fal njė minutė!”

14. Kemi fizkulturė mėngjesi

Mėsimi gjatė komunizmit, nuk niste menjėherė. Pėrpara bėhej njė fizkulturė mėngjesi, pėrpara shkollės, dhe mė pas mėsimi. Njė mėsues fizkulture dilte pėrpara shkollės sė rreshtuar dhe drejtonte disa ushtrime qė duhet t’i bėnin tė gjithė. Kjo sillte, sipas autoriteteve tė kohės, kalitje qė nė fakt vetėm kalitje nuk ishte, por njė djersė qė nuk hiqej pėr tėrė ditėn.

15. Nxėnėsi filan e ka nė patronazh nxėnėsin filan

Njė nga shprehjet dhe verimet e kohės sė komunizmit, ishte patronazhi nė shkollė. Njė nxėnės i mirė me mėsime, nuk duhej tė mbetej kėtu. Ai kishte detyrė tė ndihmonte nxėnėsit e dobėt dhe pėr kėtė, mėsuesja kujdestare, caktonte nxėnėsin konkret qė duhet ta ndihmonte. Kėshtu, nxėnėsi i mirė i shkonte nė shtėpi atij tė dobėt, i kontrollonte detyrat dhe i shpjegonte mėsimet.

16. Pėr ideal tė partisė

Njė nga shprehjet qė pėrdorej mė shumė gjatė komunizmit, ishte “pėr ideal tė partisė”. Ky ishte njė lloj betimi. Nėse dikush gjendej nė njė situatė mosbesimi, dalja nga kjo situatė ishte shprehja pėr ideal tė partisė. Por edhe kjo shprehje, erdhi dhe degjeneroi. Idealistėt u pakėsuan dhe shprehja u shua.

17. Dhjetė vajza tė kem, nuk ia jap nuse atij!

Babai ishte ai qė vendoste pėr vajzėn. Por kur ai nuk e kishte me sy tė mirė kandidatin, ai kishte nė majė tė gjuhės shprehjen: Dhjetė vajza tė kem, nuk ia jap atij nuse.

18. Tė shpėlaftė mortja!

Me fjalė tė tjera, ishte si t;i uroje vdekjen dikujt. Por dukej sikur nuk dilte vetėm kaq. Por tė shpėlaftė mortja, ishte tė ikje nė vend.

19. Me biografi tė mirė/tė keqe; me njollė nė biografi

Statusi social mė i preferuar gjatė komunizmit, ishte biografia e mirė. Kjo do tė ishte qė ti vetė, familja dhe i gjithė fisi, tė kishte besnikėri ndaj Partisė Komuniste. Por nėse sikur vetėm njė pjesėtar i familjes, njė kushėri i largėt tė kishte njė cen, ai quhej me biografi tė keqe. Po pėrse vlente biografia? Pėr gjithēka, deri te martesa. Sa e sa dashuri janė ndėrprerė dhe nuk kanė pėrfunduar nė martesė, vetėm pėr shkak tė biografisė. Ajo quhej njollė nė biografi, e cila mund tė ishte kur njė xhaxha, dajė apo kushėri, tė kishte thėnė njė fjalė tė keqe pėr partinė.

/ Roland Qafoku

__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 14:53   #2
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,448
Thanks: 5,470
Thanked 11,246 Times in 3,795 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

per cfare sherbejne keto tema coli?
__________________
Follow Your Joy
🖤 (1)
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 15:01   #3
Frank
V.I.P
 
Avatari i Frank
 
Data e antarėsimit: Aug 2017
Vendndodhja: Here!
Posts: 1,582
Thanks: 305
Thanked 362 Times in 243 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Frank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Mund te mos perdoren ne mase si dikur por nje pjese e mire prej tyre perdoren ende dhe me te njejtin kuptim qe perdoreshin dikur.
🖤 (1)
Frank nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 15:04   #4
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,547
Thanks: 1,472
Thanked 8,404 Times in 3,716 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Nostalgji e madhe per kamunizmin. Telef I bete keto ‘faktet’. Laj thaj. Shprehje tjeter kjo. Lol
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
🖤 (2)
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 15:06   #5
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,906
Thanks: 10,875
Thanked 9,149 Times in 5,856 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 474
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
per cfare sherbejne keto tema coli?
Keto tema i sherbejne njohjes sa me te mire te asaj kohe si dhe gamen e gjithanshme te jetes se athershme nga brezat e rinj ......

Besoj tju kem scarRru kumplet ...
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
🖤 (2)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 15:07   #6
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,448
Thanks: 5,470
Thanked 11,246 Times in 3,795 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Nostalgji e madhe per kamunizmin. Telef I bete keto ‘faktet’. Laj thaj. Shprehje tjeter kjo. Lol
mendoj se nenvetdija ska mundur te shkeputet plotesisht nga ajo periudhe per ata qe kane kaluar adoleshencen ne ate kohe.

Une mendoj se eshte dicka per tu kuruar ky fakt pasi asgje e mire nuk trashegohet nga nje bote ku tirreshin shprehje dhe perdoreshin ne injorance dhe izolim te njeriut nga zhvillimi
__________________
Follow Your Joy
🖤 (1)
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 15:09   #7
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,448
Thanks: 5,470
Thanked 11,246 Times in 3,795 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Keto tema i sherbejne njohjes sa me te mire te asaj kohe si dhe gamen e gjithanshme te jetes se athershme nga brezat e rinj ......

Besoj tju kem scarRru kumplet ...
nuk i sherbejne njohjes se asgjeje , perkundrazi , e frenojne studimin dhe e drejtojne ne segmente te shperndara
__________________
Follow Your Joy
🖤 (1)
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 15:11   #8
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,906
Thanks: 10,875
Thanked 9,149 Times in 5,856 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 474
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
nuk i sherbejne njohjes se asgjeje , perkundrazi , e frenojne studimin dhe e drejtojne ne segmente te shperndara
Respektoj pjeserisht mendimin tuaj por me lejoni te kem mundesine e levrimit te se drejtes time per te sjelle dicka qe e shikoj si nje fakt dhe menyre qe brezi i tashem i pas 90tes te mundet te njohe e te familiarizohet me menyren e shprehjes se asaj kohe....

Ju falem nders ne advance.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
🖤 (1)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 15:18   #9
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,448
Thanks: 5,470
Thanked 11,246 Times in 3,795 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Respektoj pjeserisht mendimin tuaj por me lejoni te kem mundesine e levrimit te se drejtes time per te sjelle dicka qe e shikoj si nje fakt dhe menyre qe brezi i tashem i pas 90tes te mundet te njohe e te familiarizohet me menyren e shprehjes se asaj kohe....

Ju falem nders ne advance.
na sill nje te mire qe brezit te ri do t'i vije nga ky artikull
__________________
Follow Your Joy
🖤 (1)
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 15:20   #10
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,906
Thanks: 10,875
Thanked 9,149 Times in 5,856 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 474
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
na sill nje te mire qe brezit te ri do t'i vije nga ky artikull
Un nuk e sjell aterialin per ti thene ose per ti diktuar dikujt menyren time te mendimit por e sjel qe ta lexojne dhe te reflektojne sejcili sipas menyres dhe deshires vetiake.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
🖤 (1)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 15:22   #11
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,448
Thanks: 5,470
Thanked 11,246 Times in 3,795 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Un nuk e sjell aterialin per ti thene ose per ti diktuar dikujt menyren time te mendimit por e sjel qe ta lexojne dhe te reflektojne sejcili sipas menyres dhe deshires vetiake.
dmth mbush lopaten e hidh..

nga anetare si ti pritet me shume brume ne pastime gjan
__________________
Follow Your Joy
🖤 (1)
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 15:27   #12
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,906
Thanks: 10,875
Thanked 9,149 Times in 5,856 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 474
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
dmth mbush lopaten e hidh..

nga anetare si ti pritet me shume brume ne pastime gjan
Mndoj se jam anetar me te drejta te barabarta dhe nuk me shikohet lopata kur "hedh" apo sjedhi nje material e mbi te gjitha nuk eshte se shkel ose abuzoj me asnje person ose grupim personash, nuk shkel kodet morale dhe etike te bashkefurrumoreve por perkundrazi mendoj qe eshte element mir informues dhe brenda cdo kuti normative qe statusi i ketij forumi parashtron dhe qe e kemi pranuar kur jemi regjstruar.

Un refuzoj te behem "brume" postimesh por mendoj qe jam "gac" reflektimi....qashtu.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
🖤 (1)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 15:30   #13
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,448
Thanks: 5,470
Thanked 11,246 Times in 3,795 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Mndoj se jam anetar me te drejta te barabarta dhe nuk me shikohet lopata kur "hedh" apo sjedhi nje material e mbi te gjitha nuk eshte se shkel ose abuzoj me asnje person ose grupim personash, nuk shkel kodet morale dhe etike te bashkefurrumoreve por perkundrazi mendoj qe eshte element mir informues dhe brenda cdo kuti normative qe statusi i ketij forumi parashtron dhe qe e kemi pranuar kur jemi regjstruar.

Un refuzoj te behem "brume" postimesh por mendoj qe jam "gac" reflektimi....qashtu.__________________
Follow Your Joy
🖤 (1)
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 15:44   #14
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,906
Thanks: 10,875
Thanked 9,149 Times in 5,856 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 474
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Te me ndjeni por kur dialogoj me ju preferoj te perdor fjalet e shkruara e jo figurina pa identitet e shprehi.

Brezi i ri ka shume per te mesuar prej menyres se se shprehurit te athershem e jo te asaj te imojillafallafes mudherne qe fatkeqsisht po praktikoni ju, brezi i ri......
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
🖤 (1)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 15:46   #15
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,448
Thanks: 5,470
Thanked 11,246 Times in 3,795 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Te me ndjeni por kur dialogoj me ju preferoj te perdor fjalet e shkruara e jo figurina pa identitet e shprehi.

Brezi i ri ka shume per te mesuar prej menyres se se shprehurit te athershem e jo te asaj te imojillafallafes mudherne qe fatkeqsisht po praktikoni ju, brezi i ri......


adaptohu me kohen zotėRRi
__________________
Follow Your Joy
🖤 (1)
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 15:49   #16
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,906
Thanks: 10,875
Thanked 9,149 Times in 5,856 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 474
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin


adaptohu me kohen zotėRRi
As e qeshura shum kateshe nuk reflekton vleren e fjales dhe mendimit te shkruar....

Perse te adoptohem kur identitetin tim e formuan dy prinder te shendetshem dhe e skalit nje Hyjni e mrekullueshme ???
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 06-06-2018 nė 15:55
🖤 (1)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 15:50   #17
Jolene
🇦🇱
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 16,495
Thanks: 6,533
Thanked 8,023 Times in 3,834 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Nr 18 e preferoj shume!
🖤 (1)
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 16:06   #18
Dulcis in Fundo
echoes
 
Avatari i Dulcis in Fundo
 
Data e antarėsimit: Jun 2014
Posts: 4,581
Thanks: 698
Thanked 758 Times in 539 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Dulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Interesante.. goxha pėrmbledhje paska bėrė "e hėngėrt dheri".
🖤 (1)
Dulcis in Fundo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 17:25   #19
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,560 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

Coli me numrin 13 mė kujtove njė rast tė veēant. Isha nė Lushnjė me njė shokė tė vėllezėrve tė mi dhe mik i familjes. Mbase 10 vjetė mė i madh, tamam nė moshėn e dashurisė. Ishte djal simpatik, vishesh gjithmonė mirė dhe tepėr kavalier. Tek sa ishim ulur tek njė stol kaloi njė vajzė pėrpara nesh. Sa kaloi disa dhjetra metra ai kėput njė trėndafil dhe mė tha mua 'shko jepja asaj dhe thuai ėshtė nga unė', meqė isha i vogėl e nuk bija nė sy. Une i shkova mbrapa the i thoja 'o goce, o goce prit pak' derisa arrita dhe ja dhash trėndafilin e i thashė nga kush e kishte. Kam marr njė buzėqeshje tė bukur nga ajo goc qė edhe sot e mbaj mėnd.

Ka qenė kohė tjetėr dhe me shumė tė kėqija por edhe ajo kohė ka patur ēastet e veta tė paharrueshme, mė sė shumti sepse ishim akoma tė vegjėl e disa akoma tė ri. Pra nė lule tė jetės dhe nuk i shpėtojmė dot as nostalgjisė.

Ja pėrse vlejnė tema tė tilla

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 06-06-2018 nė 17:30
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 17:30   #20
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,448
Thanks: 5,470
Thanked 11,246 Times in 3,795 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė

vlejne per ju zoti Bej ...se ju kujtojne ditet e lavdishme qe mosha ua fali pa ndonje merite kushedi. po per te tjeret?
__________________
Follow Your Joy
🖤 (1)
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur