Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-08-2019, 17:48   #1
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,184
Thanks: 1,414
Thanked 2,350 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
NDIHMA E PARĖ DHE DOMOSDOSHMĖRIA E SAJ

Jepni ndihme te pare

NDIHMA E PARĖ DHE DOMOSDOSHMĖRIA E SAJ
Sot shoqėria ka si strategji dhe objektiv themelor ndėrtimin dhe krijimin e komuniteteve sa mė tė sigurta dhe rrezistente, tė gatshme dhe tė pėrgatitura pėr ndihmė dhe shpėtim jete. Tė dėshirojmė tė ndihmojmė dhe tė na ndihmojnė nė vėshtirėsi e tragjedi, ėshtė pra shumė e kuptueshme, por nė se pėr kėtė ndihmė nuk kemi menduar e mėsuar si jepet mė pėrpara, atėherė para nesh do tė shfaqet paniku dhe vetė tragjedia. Pikėrisht pėr tė mos pėrjetuar kėto situata tė pakėndshme, shėrbejnė njohuritė e ndihmės sė parė. Tė japėsh ndihmėn e parė ėshtė e lehtė pasi nuk duhen aparatura, por duhen mėsuar vetėm teknikat e dhėnies sė ndihmės sė parė saktė dhe korrekte.

Pėr shembull njė nga shkaqet mė tė zakonshme qė sjellin humbjen e jetės ėshtė:
– mungesa e furnizimit me oksigjen qė shkaktohet nga bllokimi i rrugėve tė frymėmarrjes, e cila brenda 4 minutave ēon nė vdekje. Shumė njerėz do tė vdesin nėse askush nuk do tė dijė t’u ngrejė kokėn nė pozicionin e duhur pėr tė hapur rrugėt e furnizimit me oksigjen.
– ose mjaft tė tjerė mund tė mbeten invalidė tė pėrjetshėm nė se nuk do tė nxirren nga makina nė mėnyrėn e duhur apo nėse nuk do tė transportohen ose lėvizen nga vendi i aksidentit pėrsėri me mėnyrėn e duhur.
– gjithashtu nėse do tė nėnvleftėsojmė kushtet ku jemi duke mos ditur si largohet rreziku, mund tė shndėrrohemi nė viktima ose tė shkaktojmė viktima tė reja.

Ndihma e parė ėshtė themelore dhe vendimtare nė momentet fillestare dhe kur ajo nuk jepet si duhet, rezultati ėshtė fatal. Imagjinoni njė viktimė me disa plagė qė rrjedhin gjak nė njė aksident rrugor nėse asnjė nuk ushtron presion nė plagė pėr tė frenuar gjakrrjedhjen; nė njė rast tė tillė edhe urgjenca mė e shpejtė dhe mė e sofistikuar nė botė do tė arrijė nė vend vetėm pėr tė vėrtetuar vdekjen. Pra ėshtė shumė e rėndėsishme tė dimė qė njohuritė e ndihmės sė parė janė tė nevojshme dhe tė domosdoshme pavarėsisht nga niveli i zhvillimit tė vendi.

Ndihma e parė duhet tė konsiderohet jo si njė alternativė pėr tė ndėrhyrė nė shėrbimin e urgjencave, por si njė shkallė e parė jetėsore pėr tė ofruar njė ndėrhyrje tė shpejtė dhe efektive. Ndihma e parė e menjėhershme mund tė kontribuojė pėr tė ulur shkallėn e dėmtimit dhe pėr tė rritur shanset pėr mbi jetesė. Marrja e veprimit tė menjėhershėm dhe duke aplikuar njė ndihmė tė duhur gjatė minutave tė para kritike, mund tė bėjnė ndryshime nė shpėtimin e jetės.

Ndihma e parė ėshtė njė pėrgjegjėsi primare qytetare dhe pėr kėtė qytetarėt duhet tė zhvillojnė mjeshtėrinė e dhėnies sė ndihmės sė parė. Vetėm kėshtu mund tė ndihmojnė tė tjerėt. Trajnimi pėr ndihmėn e parė ėshtė njė investim pėr tė ndihmuar individėt dhe komunitetin qė janė dėmtuar.

Ēfarė ėshtė trajnimi i ndihmės sė parė?

Ky ėshtė njė program i aprovuar pėr njohuritė, procedurat dhe teknikat e dhėnies sė ndihmės sė parė. Secili kandidat qė trajnohet pėr ndihmėn e parė, duhet tė pajiset me njė certifikatė tė vlefshme pėr ndihmėn e parė pėr pesė vjet.

Nė kuadrin e trajnimeve tė ndihmės sė parė, pjesėmarrėsit duhet tė pėrgatiten me kujdes dhe vėmendje pėr t’u bėrė ballė situatave traumatike, nė mėnyrėn e duhur nė favor tė dhėnies sė ndihmės. Formimin me kėto njohuri duhet parė si njė investim me mjaft pėrfitim, pasi ndėrhyrja efikase dhe nė kohėn e duhur eviton dėmtimet e rėnda tė cilat duan trajtim mjekėsor pėr njė kohė tė gjatė dhe qė janė kosto si pėr individin, edhe shtetet. Pėr shembull kur tė gjithė shoferėt dhe sa mė shumė njerėz do tė mėsojnė se si tė parandalojnė aksidentet rrugore dhe ēfarė duhet tė bėjnė pėr tė ndihmuar viktimat e njė aksidenti, aq mė shumė jetė njerėzish do tė shpėtohen.

Aksidentet ndodhin kudo e kurdoherė, nė rrugė, punė, shtėpi, nė vende ku zhvillohen aktivitete tė ndryshme sportive, festime, madje edhe nė piknikė apo nė vende ēlodhėse. Programi ndihmės sė parė nė KKSH, shtrihet nė tė gjithė gjerėsinė e jetės aktive dhe pėr kėtė bėjmė edhe trajnime me tema specifike dhe programe tė pėrshtatura, tė kėrkuara nga firmat e kompanitė private apo shoqatat e ndryshme.

Marrė nga Kryqi i kuq shqiptar...


Kur tė mundem do tė sjell materiale tė tjera, ndėrkohė u bėj thirrje doktorėve dhe doktorreshave tė forumit t'a pasurojnė kėtė temė....
Mendoj se ėshtė shumė e rėndėsishme njohja e teknikave pėr dhėnien e ndihmės sė parė nga gjithsecili....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2019, 21:34   #2
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,184
Thanks: 1,414
Thanked 2,350 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: NDIHMA E PARĖ DHE DOMOSDOSHMĖRIA E SAJ

Si duhet vepruar pėr tė dhėnė ndihmėn e parė nė rast mbytjeje...

S'ka rėndėsi gjuha... shikoni vetėm veprimet dhe do e kuptoni...

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2019, 21:37   #3
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,184
Thanks: 1,414
Thanked 2,350 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: NDIHMA E PARĖ DHE DOMOSDOSHMĖRIA E SAJ

Ėshtė e rėndėsishme tė kryeni veprimet sipas pėrshkrimit, numri i shtypjeve nė kraharor pozicionimi i kokės dhe pozicioni i duarve duhet tė jetė ashtu siē tregohet nė video, pėrndryshe nuk ka efekt...
Dikur kapej gjuha me ē'tė mundje pėr tė mos lejuar qė gjuha tė bllokonte rrugėt e frymėmarrjes, mjafton tė pozicionohet koka siē tregohet nė video dhe ky problem nuk egziston mė...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga edlin : 03-08-2019 nė 21:40
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2019, 21:55   #4
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,184
Thanks: 1,414
Thanked 2,350 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: NDIHMA E PARĖ DHE DOMOSDOSHMĖRIA E SAJ

Duhet vepruar me shpejtėsi dhe saktėsi sepse mungesa e oksigjenit pėr 4-5 minuta shkakton dėme irreversibile (tė pa riparueshme) nė tru...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2019, 21:57   #5
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,184
Thanks: 1,414
Thanked 2,350 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: NDIHMA E PARĖ DHE DOMOSDOSHMĖRIA E SAJ

Kėtu keni manovrat qė duhen kryer kur njė fėmi gėlltit diēka dhe bllokon rrugėt e frymėmarrjes...
Janė veprime praktike dhe tė thjeshta por jetike qė duhet t'i dinė tė gjithė...

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2019, 22:12   #6
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,184
Thanks: 1,414
Thanked 2,350 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: NDIHMA E PARĖ DHE DOMOSDOSHMĖRIA E SAJ

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur