Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-08-2019, 18:53   #21
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,095
Thanks: 11,538
Thanked 6,268 Times in 2,981 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Qe per shembull pėr Rifat Gjotėn cfarė thuhet:

Patents by Inventor Rifat Gjota
Rifat Gjota has filed for patents to protect the following inventions. This listing includes patent applications that are pending as well as patents that have already been granted by the United States Patent and Trademark Office (USPTO).

Winding arrangement of a stator and/or rotor of a three-phase generator or electromotor with improved performances
Patent number: 4710661
Abstract: Winding arrangement of a stator and/or rotor of a three-phase generator or electromotor makes possible an improvement of all performances of these electric machines. The improvement is obtained in that to star-connected windings there are connected additional delta-connected windings, which in relation to the star-connected windings are spatially shifted for an angle of (.pi./2p).+-.(.pi./6p), p being the number of pole pairs. Such a winding arrangement is symbolically expressed by Y+j.DELTA.= .
Type: Grant
Filed: December 22, 1986
Date of Patent: December 1, 1987
Inventor: Rifat Gjota

* Hė pėr hė ky zbulim nuk doli shumė fitimprurės, ndaj nuk e di a ėshtė vėnė ende nė zbatim, a jo?

burimi kėtu
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 08-08-2019 nė 19:05
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 21:07   #22
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,880
Thanks: 4,396
Thanked 4,753 Times in 3,161 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Krahasim asgjekundi, te krahasosh nje gjenerator me nje diēka qe me shume se 100 vite i pret njerezimi zgjidhjen. Nga ane shkencore, sigurisht qe eshte pune dhe angazhim profesional.

Une them, qe ky zoteria ka bere pune kolosale, nuk po bene ky shegertin te punetoria e Laprakes e te ndreq korita per treg te juropes.

Jam i bindur qe dy Farma koncernet gjigande qe ka Zvicra, ne vend do e ftonin me bingo pagesa, ēeshtje banimi te zgjedhur dhe shkollimin e femijeve te tij, me kostot e koncerneve.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 22:53   #23
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,649
Thanks: 1,845
Thanked 2,487 Times in 1,277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Me c'kam lexuar une sa shkon e me perforcohet bindja se hebrenjte dhe shqiptaret se c'kan dicka te vecante nga popujt e tjere. Kemi nxjer njerez te jashzakonshem te cilet kan ndikuar rrjedhen e ngjarjeve ne shkalle boterore.

Jane ndjere ata shqiptar apo jo eshte ceshte tjeter.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2019, 00:55   #24
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Thone qe e kane ne dore kuren e kancerit por se nxjerin per shkak te fitimeve kolosale qe bejne pharmacare companies etc
ja sa ti marim numrin e telefonit shuajpit..na i jep fshatari dhe e marim vaksinen pa leke...

o fshatar ca i ke keto tema se na bere me gur ne veshka!
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2019, 00:59   #25
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Me c'kam lexuar une sa shkon e me perforcohet bindja se hebrenjte dhe shqiptaret se c'kan dicka te vecante nga popujt e tjere. Kemi nxjer njerez te jashzakonshem te cilet kan ndikuar rrjedhen e ngjarjeve ne shkalle boterore.

Jane ndjere ata shqiptar apo jo eshte ceshte tjeter.
humor kinez ishte ky nona?

korcaret ngjajne pak me cifutet se nuk prishin kryq leku..pjesa tjeter jane koreanoveriore puro
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2019, 01:02   #26
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,839
Thanks: 16,297
Thanked 10,078 Times in 5,790 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 282
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Jo shuajpi se mban ai te fshehur por te tjer e kisha fjalen lol

Ti tanku beson vertet se ka njerez te mire ne kte bot qe duan te japin kura njerezve pa asnje perfitim? Ne ca bote jeton
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2019, 01:08   #27
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,095
Thanks: 11,538
Thanked 6,268 Times in 2,981 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Krahasim asgjekundi, te krahasosh nje gjenerator me nje diēka qe me shume se 100 vite i pret njerezimi zgjidhjen. Nga ane shkencore, sigurisht qe eshte pune dhe angazhim profesional.

Une them, qe ky zoteria ka bere pune kolosale, nuk po bene ky shegertin te punetoria e Laprakes e te ndreq korita per treg te juropes.

Jam i bindur qe dy Farma koncernet gjigande qe ka Zvicra, ne vend do e ftonin me bingo pagesa, ēeshtje banimi te zgjedhur dhe shkollimin e femijeve te tij, me kostot e koncerneve.
1. Nuk e kisha pėr punė tė gjeneratorit. e thashė edhe aty se ishte zbulim, por jo aq dobiprurės, ndaj ka mbetur vetėm si zbulim, por pa u marrė nė vperim - si jo shumė dobiprurės.
Aty fjalėn e kisha se ky kishte njė licensė zbulimi, kishte njė numėr, lloji i zbulimit etj.
Vetvetiu kjo te con pastaj te ky postimi...

2. Po tė ishte ky njė zbulim kaq epokal, tė cilin bota po e pret qe 100 vjet, e gjithė bota do tė ishte ngritur nė kėmbė dhe temė boshte nė tė gjitha emisionet TV tė botės do tė ishte ky zbulim!
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 09-08-2019 nė 01:13
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2019, 01:11   #28
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,095
Thanks: 11,538
Thanked 6,268 Times in 2,981 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Thone qe e kane ne dore kuren e kancerit por se nxjerin per shkak te fitimeve kolosale qe bejne pharmacare companies etc
kam lexuar dikund pėr kėtė, ndonėse nuk i besoj shumė kėsaj!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2019, 01:43   #29
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,839
Thanks: 16,297
Thanked 10,078 Times in 5,790 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 282
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Naivitet esht mos e besosh ne fakt
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2019, 01:46   #30
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,095
Thanks: 11,538
Thanked 6,268 Times in 2,981 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Naivitet esht mos e besosh ne fakt
Mbase! hahahah.
Nuk thuhet kot: Naivit mos i trego pėrralla se i merr pėr tė vėrteta!
ėØØeėė. nuk qenkam tamam naiv me tapi!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2019, 07:17   #31
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,880
Thanks: 4,396
Thanked 4,753 Times in 3,161 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
1. Nuk e kisha pėr punė tė gjeneratorit. e thashė edhe aty se ishte zbulim, por jo aq dobiprurės, ndaj ka mbetur vetėm si zbulim, por pa u marrė nė vperim - si jo shumė dobiprurės.
Aty fjalėn e kisha se ky kishte njė licensė zbulimi, kishte njė numėr, lloji i zbulimit etj.
Vetvetiu kjo te con pastaj te ky postimi...

2. Po tė ishte ky njė zbulim kaq epokal, tė cilin bota po e pret qe 100 vjet, e gjithė bota do tė ishte ngritur nė kėmbė dhe temė boshte nė tė gjitha emisionet TV tė botės do tė ishte ky zbulim!
Ta kadhezoj une qitash nga ane ekonomike punen e patentes, me patenten ky zoteria e ka te mbrojtur ligjerisht interneshenel te drejten per zbulimin dhe studimin e punes se tij. Ēfare do thote kjo? qe nuk mund del neser Demka dhe ai qetri te thote: e gjetem Vangjel, e gjetem e kupton ti, apo jo ? Sepse qashtu ai qe kishte zbuluar rroten, nuk e kishte patentuar dhe ja shekdhi i XXI dalin akoma plot qashtu njerez qe zbulojne rrota

Ne momentin qe e vendos ne treg si produkt, vaksine e liēenson dhe nga ajo dakike, ai produkt eshte i mbrojtur dhe 1000 cope nese shiten, ne ato 1000 cope, mvaresisht nga perqindja ne marreveshje me prodhuesin, por Shuajpit i bene kontoja klingalinglingling me leke.

Agjene be ke Shqiperia, iknin blenin edhe vajgurin njerez nga Serbia, sepse kishin degjuar, se qashtu do u kete thene njeri, qe ka elemente sheruese. Pra dadhimja eshte shume e modhe, a do shkonte njeri te bleje 1 liter vajguri e ta pije gluk, gluk, gluk apo ti besoje nje gjeje qe e ka testuar shkencerisht?
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2019, 14:34   #32
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,800
Thanks: 3,780
Thanked 3,053 Times in 2,071 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Mos u zini:
https://sokodirectory.com/2019/08/is...in-10-minutes/
https://www.flintbox.com/public/project/58103/
https://www.breakingisraelnews.com/1...inst-melanoma/
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur