Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-08-2019, 09:57   #1
Kęrlighed
Super Anėtar
 
Avatari i Kęrlighed
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: Skandinavi
Posts: 116
Thanks: 60
Thanked 70 Times in 38 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Kęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėm
Fjalor i shprehjeve mjekėsore

A-vitamin – retinola njė vitamine qe gjendet natyralisht ne yndyre kafshesh; ne bime(karrota)gjenden karotenet q edhe trup transformohen ne A-vitamine.Ėshtė i patjetersueshem pėr te pamurit dhe pėr gjendjen normale te epitelit.Simptomet kryesore te mungesės(avitaminosis A):hemeralopi(mungese e te pamurit naten) si dhe xerofltami(sy te thate).

ATN – shkurtese pėr ante tempus natum, i lindur para terminit(kohės se percaktuar), i lindur para kohe.

Abasķ(a),abasi-astasķ; humbja e vetise pėr te ecur. Perdoret me se shumti si term pėr disa vuajtje psiqike.

Abdomen – barku

Abdominalia – dhembje barku

Abdominalia acuta – paraqitje akute te dhimbjes se barkut me zgjatje disa oreshe apo disa diteshe qe nuk janė te provokuara prej traumave eksterne. Anamneza e dhembjes pemban debutin e dhembjes, zhvillimin, lokalizimin dhe llojin. Gjatė palpacionit te barkut shkaktohet dhimbje e lehtė direkt te njė organ me ndezje(nėse ndezja e pėrfaqėson atė organ).

Abdominalis – qe i takon barkut

Abducens – n.abducens(nerve e trurit) e perben muskulin e syrit(m.rectus lateralis)qe e drejton syrin lateral jasht anash.

Abducensparese – invalidim i nervus abducens ku molla e syrit nuk mund te drejtohet lateralisht(temporalisht).

Abducere – te besh njė abducion

Abduction – levizje(ne planin frontal)e njė ekstremiteti anash.Perdoret edhe pėr hapje te gishtave.

Aberrant – aberrens, qe ndodhet nė vend te gabuar,larg vendndodhjes normale,strukturės normale apo numrit normal.

Aberratio testis – vendndodhje e gabuar e testisit,ectopia testis.

Ablatio – heqja e njė ekstremiteti apo pjesė te ekstremitetit.

Ablatio mammae – heqje operative e gjirit(tek femrat).

Ablatio membri – amputacioni i njė ekstremiteti.

Aboralt – (oralis-gojes) te heqesh nga goja.

Abort,abortus – nderprerja e shtatzanise para javės 20-28.

Abortere – lindja e fetusit jo te gjallė para javės 28.

Abortiv – qe nuk ka arritur zhvillimin e plotė.

Abortivum – preparat qe provokon abortin.

Abortus artificialis – abort i provokuar artificialisht.

Abortus habitualis – 3 ose me shumė aborte spontane njeri pas tjetrit.

Abortus imminens – abort qe kanoset.

Abortus provokatus – abort nga vullneti i lirė i femres.

Abortus spontaneus – shtatzania nderprehet para javės 28. Arsyeja-anomali kromozomesh.

Abrasio – gervishtje.

Abrasio mucosae uteri – gervishtje e mukozes se mitres.

Abrupt – i paparashikuar,

Abruptio placenta – shkoqitje e hershme e placentes.

Absces - ngritje me pėrmbajtje qelbi ne njė vrime te paraformuar, njė vrime qe ėshtė vetformuar.

Abscessus ad anum – absces perianal, anorektal, qe shpesh shkaktohet nga infeksionet.

Abscessus calidus – absces i ngrohte ( me simptome tipike te ndezjes).

Abscessus frigidus - absces i ftohte qe shpesh shkaktohet nga tuberkuloza.

Abscessus peritonsillaris – absces ne fyt rreth tonsila pallatina.

Absence – njė formė e epilepsise,petit mal,humbje e vetedijes pėr dia sekonda.

Absorption – thithje apo marje e llojeve te ajrit (ajri ne gjak).

Absorptionsfraktion – ajo pjesė e barerave qe absorbohet p.sh. prej zorre, edhe e njėjta doze jepet intravenoze.

Abstinens – te largohesh p.sh. nga duhani dhe alkooli, morfina.

Abusus – keqperdorim (abusus medicamentorum, alkoholi et spirituosorum,morphini,tabaci).
Kęrlighed nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2019, 10:16   #2
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,417
Thanks: 0
Thanked 1,063 Times in 923 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Re: Fjalor i shprehjeve medicinale

lekus plotus - kush nuk pagu me u sheru pasi pagoi per t'u smur?
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2019, 10:22   #3
Kęrlighed
Super Anėtar
 
Avatari i Kęrlighed
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: Skandinavi
Posts: 116
Thanks: 60
Thanked 70 Times in 38 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Kęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Fjalor i shprehjeve medicinale

Bakteriologjik - nė lidhje me bakteret

Bacteriostasis - ndėrprerja e rritjes bakteriale

Bakteriostatik - frenues tė rritjes bakteriale (agjent)

Bakteremiemia - ėshtė njė gjendje nė tė cilėn bakteret e gjalla mund tė zbulohen nė gjak.

Balanitis – ndezje e lėkurės sėkokės penisit

Benign -termi i mirė, pėrdoret veēanėrisht pėr tumoret me rritje tė kufizuar

Beta-blocker - substancat qė bllokojnė receptorėt beta (sistemi i zemrės dhe bronkial) nė sistemin nervor simpatik (ku adrenalina lirohet)

Betamimetics - substancė qė ndikon receptorėt beta (zemra dhe sistemi bronkial) i sistemit nervor simpatik (ku adrenalina ėshtė lėshuar)

Bilateral – dypalėsh, i dyanshėm, simetrik

Biliaris - qė i pėrkasin tėmthės

Bioequivalent - substancė me tė njėjtėn biodisponibiliteti (p.sh. efekt terapeutik) si agjent i dytė

Biopsi - mostra e indeve tė marra nga organizmi i gjallė, p.sh. lėkura ose indet nga organet e brendshme me hala/gjilpėra tė veēanta

Biosinteza - mėnyra nė tė cilėn njė substancė ėshtė transformuar nė biologji, p.sh. nė kafshė ose bimė

Biodisponibiliteti - disponueshmėria e drogės pėr indin e synuar

Biotransformacion - ndryshimet kimike tė njė substance brenda organizmit

Blepharitis – ndezja e skajeve tė qepallės

Borborygmi - gjėmim dhe zėnie nė bark (rajoni i barkut), p.sh. ajri nė zorrė

Bradycardia - ritmi i ngadalshėm i zemrės, nėn 55 rrahje nė minutė pėr tė rriturit dhe fėmijėt e moshuar dhe nėn 95 rrahje nė minutė pėr foshnjat

Bradykinesia - lėvizje jonatyralisht e ngadalshme

Bradypnea - frymėmarje mė e ngadalshme se normalisht

Bronchiedilatation– dilatimi/zgjerimi I bronksit

Bronchiectasis - ngushtimi i bronkeve

Bronchitis - ndezja e mukozės bronkiale

Bronchopneumoni - ndezja e bronkit dhe indeve tė mushkėrive

Bronchopulmonal - nė lidhje me mushkėritė dhe bronket

Bronchospasm - tkurrje konvulsive e muskujve bronkial

Bronchus - degėt e trakeės nė mushkėri

Bronkiectasia – zgjerime difuze apo mė tė lokalizuara tė bronksit

Buccal – faqe

Buccopharyngeal - gojėn dhe fytin

Bulbar - rreth kordonit tė shtrirė tė palcės, dmth. midis palcės kurrizore dhe trurit

Bulloz - plot fshikėza, me formimin e fshikėzės

Bursit – ndezje e fshikėzės, si njė fshikėz nė lidhje me nyjet qė pakėsojnė fėrkimet
Kęrlighed nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2019, 11:19   #4
Kęrlighed
Super Anėtar
 
Avatari i Kęrlighed
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: Skandinavi
Posts: 116
Thanks: 60
Thanked 70 Times in 38 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Kęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Fjalor i shprehjeve medicinale

Calcificatio – kalcifikim

Calciuria - gėlqere nė urine

Calculus dentalis – tartar

Candidiasis - mėllenjė, infeksion i Candida albicans

Carcinogen – kancerogjene qė shkakton kancer.

Carcinom - kanceri i keq si epiteli i indeve epiteliale ( shtresa e sipėrme e lėkurės embi lėkurė dhe mukozave)

Cardiacus - qė i pėrket zemrės

Cardiogen - me origjinė nga zemra, p.sh. tronditja kardiogjenike me zvogėlim tė vėllimit tė minutave nė masė tė madhe

Cardiomegaly - zgjerimi i zemrės qė rezulton nga hipertrofia

Cardiomyopathy - sėmundje e muskujve tė zemrės

Cardiopathi - sėmundje zemre

Castratio - kastrimi, heqja e gonadave (gjėndrave seksuale)

Cavitas tympanica - zgavra e daulles, hapėsira pa ajėr nė veshin e mesėm, e cila ėshtė e lidhur me zgavrėn e hundės

Cephalalgia - dhimbje koke, p.sh. migrenė

Cephalitis - cerebriti, encefaliti ose, nė raste tė veēanta, termi pėr kushtet degraduese nė tru

Cerebellar - ajo qė ka tė bėjė me cerebellum (truri I vogėl)

Cerebrospinal - nė lidhje me trurin dhe palcėn kurrizore

Cerebrovaskulare - rreth enėve tė gjakut tė trurit

Cerumen - dyllė veshi

Cervicalis - qė ka tė bėjė me qafėn

Cervix uteri – qafa e mitrės

Chloasma – njollė e mėlēisė

Cholangiography - ekzaminimi me rreze X tė mėlēisė dhe kanalet e drenazhuara biliare (grumbullimi i mbeturinave dhe kushtet e kullimit)

Cholangitis - dezja e kanalit tė zorrėve shpesh tė shkaktuara nga obstruksioni

Cholecystitis – ndezje e fshikėzės sė tėmthit

Cholelithiasis - sėmundje tė gurėve tė tėmthit, concretet biliare (kripėra tė precipituara) nė fshikėzėn e tėmthit, ductus cysticus, hepaticus ose choledochus

Choleretica - substancė qė nxjerr nė pah prodhimin e biliarit tė mėlēisė

Cholestasis - akumulimi biliar nė kanalet biliare

Chorea - (Huntington's Chorea), duke ndryshuar ankthin motorik tė natyrės sė pavullnetshme, veēanėrisht nė krahėt dhe kėmbėt

Cirrose - ndezja kronike e njė organi qė nguret, zakonisht pėrdoret vetėm pėr cirrozėn e mėlēisė

Claudicatio – ēalim

Claudicatio intermittens – sėmundja e vėshtrimit nėpėr dritare

Clearance - sasia e plazmės qė pastrohet nga njė ilaē nė njė minutė me kalimin nėpėr veshkat

Clysma - klizmė, derdhje ose injektim i lėngjeve nė rektum, ose pėr tė nxitur jashtėqitje ose pėr tė administruar drogė

Cochleae - pjesa e thithjes sė zėrit tė veshit tė brendshėm (kėrmilli)

Coenzyme - njė pėrbėrės organik special jo-proteinik

Cognitiv – njohės, njohje

Coitus – akt/ marrėdhėnie seksuale

Colitis - kolit, termi i pėrgjithshėm pėr njė shumėllojshmėri tė ērregullimeve tė zorrės sė trashė

Collyria - ilaē pėr trajtimin, shpėlarjen dhe /ose pastrimin e syrit

Colonic flora - flora e zorrės sė trashė, kultura bakteriale e gjetur nė zorrėn e trashė

Colopathia - sėmundje tė zorrės sė trashė ose ndezje

Colorectal - e zorrės sė trashė dhe rectum

Comedo - njė akumulim i sekretimit me ngjyrė tė errėt nė gojėn e gjėndrės dhjamore shihet, pėr shembull, nga acne vulgaris

Commotio - shtrėngimi i njė trupi me ndikim tė drejtpėrdrejtė ose tė tėrthortė dhe ndėrprerje tė funksionit

Concomitans – shoqėrues

Conditio – gjendje, kusht

Condyloma - lythat, pėr shembull, lythat gjenitale qė janė tė rritura si gjenitale nė organet gjenitale pėr shkak tė virusit

Confusio – ngatėrrim

Congenitus - i trashėguar, i lindur

Conjunctivitis - conjunctiva, p.sh. syndesmosis, e cila ėshtė inflamacion i konjuktivės sė syrit

Constipatio - kapsllėk ose largimi i vonuar i jashtėqitjeve tė jashtme (feces)

Contusio – lėndim, plagosje

Cor pulmonale – sėmundje e zemrė e kushtėzuar nga mushkėritė

Cornea – cornea e syrit

Corpus luteum - trupi i verdhė, mbetjet e qelizės vezė tė pjekur pas ovulacionit

Cortex – lėvore, leh, pėrdoret, pėr shembull, nė korteks cerebri ose korteks adrenal (cortex glandulae suprarenalis)

Cortical – leh, lėvore

Coxalgia - dhimbje nė nyjen e kėllkut

Curativus – mjekuese, shėruese

Curettage – gėrryerje

Cyanose – cianozė, ngjyrosje blu e lėkurės dhe mukozave pėr shkak tė mungesės sė oksigjenit

Cycloplegia – paralizim akomodimi

Cyclus – cikėl, sistem qarkullues

Cystis - fshikėza, njė zgavėr e krijuar nga proceset e sėmundjes

Cystitis - ndezje urinare e fshikėzės

Cystofibrosis - fibrozė cistike, formimin e fshikėzės nė pancreas

Cystoscopy - ekzaminimi i fshikėzės me dritė elektrike nė aparatet posaēėrisht tė projektuara

Cytoplasma - citoplazma, mukozė qelizore, plazma e gjetur nė qelizėn e brendshme

Cytostatika – citostatikėt, substancė qelizore

Cytotoksis – helmuese pėr qelizat
Kęrlighed nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2019, 11:42   #5
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,021 Times in 1,874 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 197
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Fjalor i shprehjeve medicinale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kęrlighed Shiko postimin
Vidste ikke dette tema fandtes, undskyld. Så må en af administratorerne flytte den til det tilhųrende sted.
p.s. ville bare bidrage med noget viden.
Tema nuk ekziston dhe faleminderit qe e solle dhe e pasurove forumin dhe ne kte drejtim ajo qe doja te thoja me shaka ishte qe mu duke si nja antare qe sillte gjithmone nje risi apo nje mendim ndryshe nga te tjeret gje qe mua me pelqen.

Tak og Velkommen
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2019, 11:55   #6
Kęrlighed
Super Anėtar
 
Avatari i Kęrlighed
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: Skandinavi
Posts: 116
Thanks: 60
Thanked 70 Times in 38 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Kęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėmKęrlighed ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Fjalor i shprehjeve medicinale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Tema nuk ekziston dhe faleminderit qe e solle dhe e pasurove forumin dhe ne kte drejtim ajo qe doja te thoja me shaka ishte qe mu duke si nja antare qe sillte gjithmone nje risi apo nje mendim ndryshe nga te tjeret gje qe mua me pelqen.

Tak og Velkommen
Falenderimi tė takon ty.

E thash nė njė temė tjetėr jam anėtare e re.Decubitus - ėshtė njė fjalė tjetėr pėr ulcerat e presionit, duke pėrfshirė, pėr shembull, plagė shtrati dhe plagė tė uljes.

Defibrillation - trajtimi i aritmisė kardiake (reanimacion) duke pėrdorur goditje DC

Defekation - zbrazje e zorrėve

Degjenerativ - pėrkeqėsimi, zvogėlimi i performances

Degradation – shpėrbėrje

Dehidratim - tharje nga mungesa e lėngjeve

Dekompensimi - dėshtimi i fuqisė

Decongestants - agjent pėr mbingarkesė, nga rritja e furnizimit me gjak (arterial) nė njė organ

Delirium - gjendje ndėrgjegjėsimi, ku ndodhin hallucinacione, mashtrime dhe ēorientim

Dementia - ēmenduri, letargji, zvogėlim tė inteligjencės, ku zakonisht vuani nga dėshtimi i kujtesės, mendimi i ngadalshėm dhe mungesa e gjykimeve

Dendrit - p.sh. skadon nga qelizat nervore, me shenja si nga pemėt

Dental plaque – shtresė nė dhėmb

Dentition – grisje, dalje dhėmbėsh

Depigmentation - mungesa e pigmenteve / heqja e pigmentit, pavarėsisht nga shkaku

Deprivation – heqje,shmanget, largohet, ėshtė pėrdorur pėr fėmijėt qė hiqen nga kujdesi nėnės

Dermatitis – ndezje e lėkurės

Dermatomycosis – sėmundje e lėkurės, flokėve ose thonjve tė shkaktuara nga kėrpudhat

Dermatophytosis – sėmundje lėkurės, flokėve ose thonjve tė shkaktuara nga organizmat nga mbretėria bimore, p.sh. kėrpudhat
Kęrlighed nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2019, 18:39   #7
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,048
Thanks: 11,489
Thanked 6,241 Times in 2,968 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Fjalor i shprehjeve medicinale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kęrlighed Shiko postimin
A-vitamin – retinola njė vitamine qe gjendet natyralisht ne yndyre kafshesh; ne bime(karrota)gjenden karotenet q edhe trup transformohen ne A-vitamine.Ėshtė i patjetersueshem pėr te pamurit dhe pėr gjendjen normale te epitelit.Simptomet kryesore te mungesės(avitaminosis A):hemeralopi(mungese e te pamurit naten) si dhe xerofltami(sy te thate).

ATN – shkurtese pėr ante tempus natum, i lindur para terminit(kohės se percaktuar), i lindur para kohe.

Abasķ(a),abasi-astasķ; humbja e vetise pėr te ecur. Perdoret me se shumti si term pėr disa vuajtje psiqike.

Abdomen – barku

Abdominalia – dhembje barku

Abdominalia acuta – paraqitje akute te dhimbjes se barkut me zgjatje disa oreshe apo disa diteshe qe nuk janė te provokuara prej traumave eksterne. Anamneza e dhembjes pemban debutin e dhembjes, zhvillimin, lokalizimin dhe llojin. Gjatė palpacionit te barkut shkaktohet dhimbje e lehtė direkt te njė organ me ndezje(nėse ndezja e pėrfaqėson atė organ).

Abdominalis – qe i takon barkut

Abducens – n.abducens(nerve e trurit) e perben muskulin e syrit(m.rectus lateralis)qe e drejton syrin lateral jasht anash.

Abducensparese – invalidim i nervus abducens ku molla e syrit nuk mund te drejtohet lateralisht(temporalisht).

Abducere – te besh njė abducion

Abduction – levizje(ne planin frontal)e njė ekstremiteti anash.Perdoret edhe pėr hapje te gishtave.

Aberrant – aberrens, qe ndodhet nė vend te gabuar,larg vendndodhjes normale,strukturės normale apo numrit normal.

Aberratio testis – vendndodhje e gabuar e testisit,ectopia testis.

Ablatio – heqja e njė ekstremiteti apo pjesė te ekstremitetit.

Ablatio mammae – heqje operative e gjirit(tek femrat).

Ablatio membri – amputacioni i njė ekstremiteti.

Aboralt – (oralis-gojes) te heqesh nga goja.

Abort,abortus – nderprerja e shtatzanise para javės 20-28.

Abortere – lindja e fetusit jo te gjallė para javės 28.

Abortiv – qe nuk ka arritur zhvillimin e plotė.

Abortivum – preparat qe provokon abortin.

Abortus artificialis – abort i provokuar artificialisht.

Abortus habitualis – 3 ose me shumė aborte spontane njeri pas tjetrit.

Abortus imminens – abort qe kanoset.

Abortus provokatus – abort nga vullneti i lirė i femres.

Abortus spontaneus – shtatzania nderprehet para javės 28. Arsyeja-anomali kromozomesh.

Abrasio – gervishtje.

Abrasio mucosae uteri – gervishtje e mukozes se mitres.

Abrupt – i paparashikuar,

Abruptio placenta – shkoqitje e hershme e placentes.

Absces - ngritje me pėrmbajtje qelbi ne njė vrime te paraformuar, njė vrime qe ėshtė vetformuar.

Abscessus ad anum – absces perianal, anorektal, qe shpesh shkaktohet nga infeksionet.

Abscessus calidus – absces i ngrohte ( me simptome tipike te ndezjes).

Abscessus frigidus - absces i ftohte qe shpesh shkaktohet nga tuberkuloza.

Abscessus peritonsillaris – absces ne fyt rreth tonsila pallatina.

Absence – njė formė e epilepsise,petit mal,humbje e vetedijes pėr dia sekonda.

Absorption – thithje apo marje e llojeve te ajrit (ajri ne gjak).

Absorptionsfraktion – ajo pjesė e barerave qe absorbohet p.sh. prej zorre, edhe e njėjta doze jepet intravenoze.

Abstinens – te largohesh p.sh. nga duhani dhe alkooli, morfina.

Abusus – keqperdorim (abusus medicamentorum, alkoholi et spirituosorum,morphini,tabaci).
Pergezime per temen, Dashurie.
Solle fryme te re ne kete forum!
Respekt,
Demka
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2019, 18:41   #8
Guest88
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Posts: 2,903
Thanks: 2,286
Thanked 926 Times in 723 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 90
Guest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėm
Re: Fjalor i shprehjeve medicinale

Demkeee ka t’vizllo musteqja haha
Tpershnes!
Guest88 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2019, 18:53   #9
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,048
Thanks: 11,489
Thanked 6,241 Times in 2,968 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Fjalor i shprehjeve medicinale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga The ICEman Shiko postimin
Demkeee ka t’vizllo musteqja haha
Tpershnes!
Eee u beme tre skandinaveze. Vertet kultura skandinave dallon nga shumica e kulturave tjera....

Respekt per ty drenicaku im,
Demka
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2019, 20:00   #10
Guest88
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Posts: 2,903
Thanks: 2,286
Thanked 926 Times in 723 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 90
Guest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėmGuest88 i pazėvėndėsueshėm
Re: Fjalor i shprehjeve mjekėsore

Lol
Nuk jam drenicak o Demke!!!!
Rrespekt edhe per ty , e paē jeten e gat e shnetin e mir
Guest88 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur