Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-09-2019, 23:24   #1
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,880
Thanks: 4,396
Thanked 4,753 Times in 3,161 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Eshka- vetitė shėruese tė saj.

Meqe i ra dhafi, siē zakonisht bie… sot gjate nje takimi te rastesishme ne nje ordinance mjekesore, ne bisede e siper me ra ta takoja nje serbe dhe po me tregonte nje rast te vertete dhe sherimi te kancerit te vellaut te saj, sipas nje recete mjekimi ruse.

Ne fillim isha skeptike, por me tregoje edhe grupin e krijuar ne fb me emrin sherimi natyrore i te gjitha sėmundjeve. Ne shkrimin qe do e sjelle ne vazhdim kishte diku mbi 700 like dhe mbi 500 here i shperndare ne fb.

Bėhet fjale per "Eshkėn" siē zakonisht e njohim dhe eshte e familjes se kerpudhave.E perktheva edhe tekstin

Njė anėtar i i familjes time nė gusht tė vitit tė kaluar ėshtė diagnostikuar me diagnozėn e kancerit nė zorrėn e trashė nė metastazėn e shkallės sė dytė si dhe kancerit nė mėlēi i diagnostikuar nė fazėn e tretė dhe me gjasa shumė tė vogla pėr tė mbijetuar.

Menjėherė i ėshtė nėnshtruar ekzaminimit nga kirurgjia lapraskopike , nė njė operacion qė zgjati 6 orė dhe arritėn ti heqin njė tumor qė tashmė kishte filluar pėr tė thyer murin pėr nė zorrė. Edhe nga mosha, por edhe pėr shkak tė ndjeshmėrisė sė pacientit, jo nė ēdo kohė ėshtė e mundur pėr tė hequr paraqitjet kanceroze.

Pas operacionit, ai ishte nėnshtruar trajtimeve me kimioterapi, me insistimin tim, arrita ta bindja atė qė tė mos shkojė nė kimioterapi, sepse ėshtė helm pėr trupin , dhe se unė mė parė isha pėr trajtim tė mjekėsisė alternative ! Por njerėzit vetė mund tė vendosin pėr trajtimin me Kimioterapi.

Nė ndėrkohė kuptova pėr njė ilaē natyrore qė do tė shpėtojė dhe kjo ėshtė “Eshka” dhe morėm edhe recetėn pėr tė bėrė njė tretėsirė nga ajo !

Ishim me shumė shpresė se kjo mėnyre e shėrimit do i shpėtonte jetėn, sepse siē thonė “ i mbyturi nė ujė do te provoj te kapet edhe pėr kallamin, vetėm e vetėm tė shpėtojė. Dhe ai pati filluar ta pėrdorė kėtė tretėsirė qė nga Kimioterapitė dhe e pėrdorė edhe tani.

Do tė mė pyesni pse po i shkruaj tė gjitha kėto ? Unė shkruaj sepse dua ti ndihmoj me kėtė recetė shumė njerėzve tė cilėt tashmė vuajnė nga kanceri dhe tė tjera sėmundje !

Pas 8 muajsh tė pėrdorimit tė kėsaj tertėsire ne mėnyrė tė rregullt dhe kimioterapisė, ju nėnshtrua njė kontrolli mjekėsorė me rezonancė magnetike. Nė pritje tė rezultatit, mjeku i komunikon, qė nuk nuk ka asnjė gjurmė tė kancerit dhe nuk kishte ngelur anjė gjurmė dhe metastazat nė mėlēi janė zhdukur plotėsisht !

Receta e tretėsirės me «Eshkė »

1 liter Wodka
100 gramė copėza tė prera imėt tė eshkės


Pėrgatitja e tretėsirės : Merrni njė kavanoz tė 2-3 litrave dhe aty vendosni copėzat e copėtuara tė eshkės nė Wodka. Mbėshtjellėni kavanozin me folie alumini edhe e vendosni nė njė vend tė errėt pėr 21 ditė. Kavanozi tė shkundet pėr ēdo ditė dhe pas ditės sė 21 mund tė konsumohet.

Nga kavanoza, tretjen e hudhni nė njė shishe tė vogėl qelqi prej 100 ml me pipe, tė cilėn mundeni ta bleni nė farmaci.

Mėnyra e konsumimit:

Tretėsira konsumohet brenda ditės nė pika para marrjes sė ushqimit: Nė 7 ditėt e para, mirren tre herė nga 10 pika, ndėrsa pas njė jave rritet nė tre herė nga 15 pika tė kėsaj tretėsira nga eshka.

Por edhe nė qoftėse pacienti i nėnshtrohet kimioterapive, tė mirret kjo tretėsirė, sepse i mbron nga helmet e ekspozuara gjatė rrezatimeve me kimioterapi si dhe pėrdorimi i kėsaj tretėsire, nuk ka efekte negative dhe mund tė pėrdoret edhe nė kushte normale.

Eshka, zakonisht, ėshtė lloj kėrpudhe qė gjindet e kapur per lisa dhe jashtė vendbanimeve dhe njihet pėr vetitė shėruese.

Me gėzim ju komunikoj se anėtari im i familjes ėshtė plotėsisht i shėruar dhe vazhdon akoma ta konsumoje kėtė tretėsirė dhe i dėshiroje tė gjithėve qė vuajnė nga kėto sėmundje shėrim tė shpejtė dhe tė suksesshėm !


__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 23:37   #2
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 430 Times in 253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Eshka- vetitė shėruese tė saj.

E ke pare filmin "Kush e vrau kapural Pelegrinin"? Ai qe ndezi eshken dhe i vuri zjarrin barotit dhe buuuuum. Tani c'pune ka kerpudha kur eshka eshte nje cope dru?!
Ik e mblidh rozite e porcini se do i shesesh 15 euro qillon. Po deshe mblidh edhe galinaci se jane pak toksike e te vene ne gjume.
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 23:57   #3
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,880
Thanks: 4,396
Thanked 4,753 Times in 3,161 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Eshka- vetitė shėruese tė saj.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
E ke pare filmin "Kush e vrau kapural Pelegrinin"? Ai qe ndezi eshken dhe i vuri zjarrin barotit dhe buuuuum. Tani c'pune ka kerpudha kur eshka eshte nje cope dru?!
Ik e mblidh rozite e porcini se do i shesesh 15 euro qillon. Po deshe mblidh edhe galinaci se jane pak toksike e te vene ne gjume.
mos lexo pordha korporalesh, po jipi njehere nettit, e thote edhe vidjoja ne gjermanishte qe shkencerishte eshte provuar per vetite sheruese.

Eshka qe njihet si: Fomitopsis betulina dhe Piptoporus betulinus, eshte lloj kepurdhe qe sulmon drunjet.

Ka njerez qe punojne dhe nuk mirren vetem me Mihadhaqa e me lali pleherin, bile po ti shikosh, siē e lexoja sot ne gruupoin qe kishin jane shume larg ne mjekesi alternative ne krahasim me neve shqipo-dhafafolesit.

Kriminelin serb Sheshelin, gjykata e Hages e liroj per te mbaruar, ngordhur nga kanceri, ndersa recetat ruse e ngjallen dhe eshte aktiv ne politike.

Nje dhafi popullore i ēarte thoshte, tani nuk me kujtohet saktesisht: mos ja degjo gunen duke bere feshtfesht, po shikoja punen, e kupton ti apo jo ?
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 00:06   #4
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 430 Times in 253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Eshka- vetitė shėruese tė saj.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
mos lexo pordha korporalesh, po jipi njehere nettit, e thote edhe vidjoja ne gjermanishte qe shkencerishte eshte provuar per vetite sheruese.

Eshka qe njihet si: Fomitopsis betulina dhe Piptoporus betulinus, eshte lloj kepurdhe qe sulmon drunjet.

Ka njerez qe punojne dhe nuk mirren vetem me Mihadhaqa e me lali pleherin, bile po ti shikosh, siē e lexoja sot ne gruupoin qe kishin jane shume larg ne mjekesi alternative ne krahasim me neve shqipo-dhafafolesit.

Kriminelin serb Sheshelin, gjykata e Hages e liroj per te mbaruar, ngordhur nga kanceri, ndersa recetat ruse e ngjallen dhe eshte aktiv ne politike.

Nje dhafi popullore i ēarte thoshte, tani nuk me kujtohet saktesisht: mos ja degjo gunen duke bere feshtfesht, po shikoja punen, e kupton ti apo jo ?
Ore e kupton ti qe ne SHQIP eshka ka tjeter kuptim?
Se cfare kane zbuluar mire kane bere
Se me je bere si Ylli Merja fillozof popullor...
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 00:16   #5
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,880
Thanks: 4,396
Thanked 4,753 Times in 3,161 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Eshka- vetitė shėruese tė saj.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
Ore e kupton ti qe ne SHQIP eshka ka tjeter kuptim?
Se cfare kane zbuluar mire kane bere
Se me je bere si Ylli Merja fillozof popullor...
Gabim e ke ti shoku, komplet ! o mos je matane nga Taqka Cingaridhka qe gjitha gjerat i quani mbrapshte ?


Ja, kjo shifet nga vidjoja e njoh une si eshkė dhe shumica e njohin te tille, ndersa ajo qe behet ne forme druri, ndodhe nga ajo, sepse ne pranvere dalin dhe jane te fresketa, ndersa me kohen marrin ngjyre brune dhe behen me te forta.

E kupton ti vedhaja apo jo ? dhe nuk e solla per tadhja bycash ketu, te lexohet mire, e ndoshta dikujt mund ti shpetoje jeten. Jane mbi 30.000 anetare te kesaj grupe me receta te ndryshme te mjekesise alternative per semundje te ndryshme dhe shkruajne me emra dhe mbiemra per pervojat e tyre sheruese.


__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 00:25   #6
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,880
Thanks: 4,396
Thanked 4,753 Times in 3,161 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Eshka- vetitė shėruese tė saj.

https://sq.wiktionary.org/wiki/eshkė

https://fjalorthi.com/eshkė

eshkė:
éshk/ė,-a f. 1. lloj kėrpudhe (bulledėr) e zier dhe e tharė, qė pėrdoret pėr ta ndezur me uror: digjet si eshka digjet ngadalė e pa flakė; tė djeg si eshka tė djeg pa e kuptuar; ėshtė bėrė si eshkė ėshtė tharė e ėshtė rrudhur shumė. 2. qymyr druri qė e pėrdorin farkėtarėt. 3. si mb. shumė i tharė; shumė i thatė e i rrudhur: u bė eshkė u tha shumė; e kam gojėn eshkė mė ėshtė tharė goja; nuk mė shijon asgjė. 4. si ndajf. shumė (zakonisht me mbiemrat i thatė, i rrudhur).
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 00:28   #7
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 430 Times in 253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Eshka- vetitė shėruese tė saj.

Ti vedhaja do tu vėc zjarrin me eshke 30.000 anetareve te ideve te bashkuara.
Ata mire kane bere qe e zbuluan por per ke e zbuluan thuaj
Gjyshi im me eshke e strall ndizte zjarrin kur piqte mishin ne hell... Ja pyet xha Demon se edhe ai me eshke e digjte gjermanin ne lufte. Strallin e perdorte si per xixa edhe si leter higjenike


Lere wiki wiki se eshka pergatitet edhe duke e zbutur drune me dru a gur me goditje. Eshte edhe shqope por edhe ai druri i kuq i pishes qe merr flake menjehere. S'ka te beje fare me kerpudha, por perdore latinisht te jec brenda

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kasėmi : 05-09-2019 nė 00:31
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 00:34   #8
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,880
Thanks: 4,396
Thanked 4,753 Times in 3,161 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Eshka- vetitė shėruese tė saj.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
Ti vedhaja do tu vėc zjarrin me eshke 30.000 anetareve te ideve te bashkuara.
Ata mire kane bere qe e zbuluan por ke e zbuluan thuaj
Gjyshi im me eshke e strall ndizte zjarrin kur piqte mishin ne hell... Ja pyet xha Demon se edhe ai me eshke e digjte gjermanin ne lufte. Strallin e perdorte si per xixa edhe si leter higjenike
mund te perdoret per ēdo gjė dhe mire eshte. Edhe une e dija qe perdorej te ndiznin zjarrin dhe kaq, por po ta hulumtosh ne nett e gjene edhe si ēaj sherues e menyra te ndryshme qe shitet.

Ndersa agjene be ke juve, mund ta gjeni ne pydh dhe pergatitja sigurisht qe ka doze edhe efekt me te larte, se nga ajo qe blihet ne farmaci dhe vendeve ku shiten.

https://www.google.ch/search?ei=6Txw...4dUDCAs&uact=5
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 01:09   #9
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,880
Thanks: 4,396
Thanked 4,753 Times in 3,161 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Eshka- vetitė shėruese tė saj.

edhe per fund, nuk eshte per ata xha demkat e kohes se kadhjes mangallit me eshkė dyfeku

https://www.superfoods-online.org/birkenporling/ ne origjinal xhirmonēe

dhe perkthimi ne shqipe, jo 100 % te sakte, ngaqe terminologjia perdoret me emra te ndryshme with translator

http://translate.google.com/translat...rkenporling%2F
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur