Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-09-2019, 08:14   #1
Camorristi
Horr
 
Avatari i Camorristi
 
Data e antarėsimit: Sep 2019
Vendndodhja: Itali
Posts: 28
Thanks: 6
Thanked 45 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Camorristi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Zbulimi pėr kancerin/Mungesa e gravitetit shėron sėmundjen

Studiuesit australianė kanė bėrė njė zbulim befasues: sipas tyre, mjaftojnė 24 orė pas vendosjes nė gjendjen e mungesės sė gravitetit, qė mė shume se 80% e qelizave kanceroze tė vdesin.

Kjo ndodhi nė laborator, ndaj po planifikohet dėrgimi i kėtyre qelizave nė hapėsire pėr tė parė nėse mungesa e forcės sė rėndesės ka vertetė kėtė efekt mbi sėmundjen e rėndė. Rezultatet fillestare tė hulumtimeve tė grupit tė kėrkuesve australianė nga universiteti teknologjik i Sydney konfirmojnė gjetje e mėhershme tėdisa shkencėtarėve gjermanė.
“Shumė vetė nė shoqėrinė tonė u sėmurėn papritur me kancer, dhe kjo mė ka motivuar qė tė studioj, se ēfarė ndodh me qelizat e kancerit. Nuk ka ndonjė ēelės tė artė pėr tė shėruar kancerin, sepse ēdo tip kanceri ėshtė i ndryshėm nga tjetri dhe njerėzit reagojnė ndryshe ndaj tij. Megjithatė dėshiroja tė dija, a ka diēka, qė kanė tė pėrbashkėt kėto qeliza kanceroze? Prandaj i futa nė aparatin e mikrogravitacionit”, tha Joshua Chou.
Eksperimentet me vendosjen artificiale nė gjendjen e mungesės sė rėndesės rezultuan jashtėzakonisht tė suksesshme. Bashkė me asistentin e tij, Anthony Kirollos, studiuesi kėrkon tė dėrgojė nė stacionin kozmik ndėrkombėtar, ISS qeliza kanceroze. “Ne duam tė zbulojmė, nėse ėshtė vėrtet mikrograviteti, qė ndikon tek qelizat kanceroze, apo janė gjėra tė tjera nė gjithėsi, si pėr shembull rrezatimi diellor?”, shprehet studiuesi i cituar nga DĖ, i cili pohon se nga ana teknike ėshtė e vėshtirė, por ndodhemi edhe para sfidės, qė t’i mbajmė gjallė kėto qeliza dhe t’i kthejnė sėrish nė Tokė./Irida Vasia
Top Channel
Camorristi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 11:07   #2
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 969
Thanks: 35
Thanked 347 Times in 235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Re: Zbulimi pėr kancerin/Mungesa e gravitetit shėron sėmundjen

Ky do ishte zbulimi i shekullit per mendimin tim.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 12:12   #3
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 13,011
Thanks: 2,680
Thanked 4,917 Times in 3,133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 199
Eden ka mbyllur reputacionin
Re: Zbulimi pėr kancerin/Mungesa e gravitetit shėron sėmundjen

Ishalla edhe pse jane degjuar shume per zbulime te reja por asgje s'eshte bere prap....
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 17:08   #4
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,726
Thanks: 3,752
Thanked 3,018 Times in 2,048 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Zbulimi pėr kancerin/Mungesa e gravitetit shėron sėmundjen

Sėmundje mė tė poshtėr nuk ka. E bluan njeriun.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 19:13   #5
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,881
Thanks: 4,470
Thanked 7,261 Times in 2,528 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Re: Zbulimi pėr kancerin/Mungesa e gravitetit shėron sėmundjen

Po nga se shkaktohet pse nuk e zbulojne dot?
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2019, 18:07   #6
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 326
Thanks: 54
Thanked 83 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Zbulimi pėr kancerin/Mungesa e gravitetit shėron sėmundjen

Perse ca e shtyjne shume e shume vite, ca tjere vec pak muaj.mos valle eksiston prane secilit,fitojne ato qe i thone:me falni per shprehjen,(Ik pirdhu).
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2019, 15:47   #7
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,242
Thanks: 352
Thanked 2,592 Times in 1,499 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Re: Zbulimi pėr kancerin/Mungesa e gravitetit shėron sėmundjen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Njazi Shiko postimin
Perse ca e shtyjne shume e shume vite, ca tjere vec pak muaj.mos valle eksiston prane secilit,fitojne ato qe i thone:me falni per shprehjen,(Ik pirdhu).
Sepse ka shume lloje te ndryshme tumoresh, dhe brenda llojit grada dhe stade te ndryshme ne momentin kur diagnostikohet. Per disa lloje ekzistojne ilace, per te tjera akoma jo. Nderveprojne mijera faktore te njohur dhe te panjohur akoma per shkencen, prandaj eshte i veshtire studimi i tyre.
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2019, 09:31   #8
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,686
Thanks: 370
Thanked 633 Times in 423 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Zbulimi pėr kancerin/Mungesa e gravitetit shėron sėmundjen

Larg qofte kjo semundje!
Asnjeri nuk i ka shpetuar.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur