Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-01-2013, 10:30   #1
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Keshilla popullore

Kater preparate natyrale per zbardhjen e dhembeve
Soda bikarbonati (soda e bukės) pastron dhe zbardh dhėmbėt. Pėrzieni njė lugė tė vogėl sodė, pak kripė dhe disa pika uthulle dhe me kėtė pėrzierje lani dhėmbėt. Veprimin e njėjtė pėrsėriten dy deri nė katėr herė nė muaj dhe rezultati do tė jetė – dhėmbė tė mrekullueshėm dhe tė kuruar.

Limoni dhe soda

Nė njė enė hidhni ¼ e filxhanit sodė bikarbonati dhe lėngun e gjysmės sė limonit. Pėrzierjen vėnie nė dhėmbė dhe lėreni tė veprojė tre minuta, mirėpo jo mė gjatė sepse do tė mund tė dėmtoni zmaltin e dhėmbėve. Lani dhėmbėt me pastė, ndėrsa kėtė veprim pėrsėriteni njė herė nė javė.

Luleshtrydhja (dredhėza)

Nėse dėshironi qė pa u munduar fare t’i zbardhni dhėmbėt, pėrdorni luleshtrydhet. Ngjeshi pėr dhėmbė dhe fėrkoni me tė dhėmbėt. Pastaj lani me pastė, nė mėnyrė qė sheqeri dhe thartina tė mos e dėmtojnė zmaltin.

Uthulla e mollės

Uthulla e mollės ndihmon nė eliminimin e njollave dhe nė zbardhjen e dhėmbėve dhe mbyt bakteret e dėmshme nė zgavrėn e gojės. Nė njė gotė me ujė hidhni njė lugė tė vogėl uthulle dhe me tė lani gojėn, ndėrkaq dhėmbėt lani me pastė. Kėtė veprim mund ta pėrsėrisni ēdo ditė.

Dafina dhe portokalli

Dhėmbėt do t’i zbardhni nėse i lani me pėrzierje tė fletėve tė dafinės dhe tė lėvores sė thatė tė portokallit. Nė njė enė vini tė njėjtėn sasi tė fletėve tė bluara tė thata dhe tė lėvoreve tė thata tė portokallit dhe shtoni pak ujė. Qiteni nė dhėmbė dhe lėreni tė veprojė tri deri nė katėr minuta. Pastaj lani dhėmbėt me pastė.Keshilla.net
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2013, 10:40   #2
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Ja disa ushqime qė “luftojnė” reumatizmėn


Ushqyerja nė mėnyrė tė shėndetshme dhe marrja e ushqimeve tė duhura, luan njė rol shumė tė rėndėsishėm nė trajtimin e rheumatizmės. Nė fakt, personave qė vuajnė nga kjo sėmundje por qė nuk marrin mjekim, mėnyra mė efektive nė trajtim qė ju rekomandohet ėshtė pėrdorimi i njė diete ushqimore rigoroze .

Patate tė pagatuara: Ndihmojnė shumė pėr tė ēliruar nga dhimbjet dhe parehatia qė shkaktohen nga reumatizma. Meqė lėkura e patateve ėshtė shumė e pasur nė minerale, ato mund tė futen nė ujė, tė zihen dhe mė pas tė pihet lėngu. Lėngu kėshillohet tė konsumohet disa herė nė ditė para vakteve.

Kungulli i hidhur: Lėngu i nxjerrė prej tij duhet tė pėrzihet me njė lugė mjaltė dhe mė pas tė konsumohet. Ėshtė e rėndėsishme tė merret ēdo ditė pėr tre muaj me rradhė

Selinoja: Lėngu i nxjerrė prej saj duket se ėshtė mė i efektshėm sesa vetė konsumi i kesaj perimeje nė rastin e tė sėmurėve reumatik.

Limonat: Rekomandohet tė pihet lėngu i dy ose tre limonave ēdo ditė pėr tė paktėn tre muaj.

Arrat: Konsumimi i tė pakėn 6 kokrrave arra ēdo ditė ndihmon nė qetėsimin e dhimbjeve nė mėnyrė efektive.
Ka disa lloje tė ndryshme dietash ushqimore pėr tė sėmurėt me reumatizėm tė cilat mund ti merrni nė burime tė ndryshme si, nėpėr libra mjekėsorė apo faqe interneti. Megjithatė para se tė nisni ndonjė prej tyre, apo nėse doni tė ndryshoni mėnyrėn tuaj tė tė ushqyerit duhet absolutisht tė konsultoheni me mjekun dhe tė merrni aprovimin e tij.

USHQIMET QE NUK REKOMANDOHEN:

Pijet qė pėrmbajnė kafeinė, si : ēaji,kafja dhe ēokollata e nxehtė.

Erėzat dhe turshitė

Mish i kuq, peshku dhe produktet e mishit

Drithėrat e pėrpunuara, si ato qė ndodhen te buka e bardhė

Ėmbėlsirat dhe produkte tė tjera qė pėrmbajnė sasi tė madhe sheqeri.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2013, 16:11   #3
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,940
Thanks: 9,356
Thanked 2,959 Times in 1,508 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 198
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Thank you Skydive! Me pelqejne shume keto tema.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2013, 17:26   #4
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

e kam vene re Kitty
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2013, 20:25   #5
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 211 Times in 150 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Cdo mjes pi nga gjysm kile uje te vaket ,aq sa ta duro organizmi qe te tretesh dhjamin e tepert//////////////preferohet tek personat me mbipesh.

Pastrohu me uje te ftohet ne mengjes ne ditet e para te pranveres(nji jav)...rri ne dhom te fresket ne nji temperatur deri 5 grad>>>> ben mir tek personat me reumatizem.


Per sherimin e unazave(boshtit kurrizor dhe nyjeve)

Vendos lekuren e lepurit te sapo vrar ne vendin qe ndjeni dhembje.Anen e pergjakur te lekures vendose ne vendin e dhembjeve,pastaj me nji cesk najlloni-plastike e holl,mbeshjelle disa her lekuren e lepurit sikur te perkujdeseshe qe te mos depertoi aroma e keqe qe do te lajmrohet me kalimin e kohes.Ceska arrin dy efekte ruan ambjentin nga aroma e pa kendshme dhe ne anen tjeter arrin ta rris efektin e ilaqit(barit).Mbaje mundsisht deri 4 0se 5 dit.Dimrit eshte me praktike qe te perdoret kjo ilaqe popullore sepse njerzit veres jon me shum me pune.Mundesisht te bartet deri sa aroma e keq fillo te depertoj jash cesekes se mbeshtjellur.


Per personat me probleme me frymarrje.....
......
.............
Zije ne form supe mishin e patave te ujit dhe deri sa ta hargjoni mishin e nji guse uji(Te ndahet per 21 racuione)do te sheroheni nga problemet me frym-marje.Preferohet dhjami te shkrihet ne nji luge dhe te perdoret nga nji gjysm luge e ushqimit te meret cdo mjes.Per te moshuarit dhe per personat mebronhitis esht ilaq shum efikas.Njerzve qe ua kom treguar kte recet me falenderohen ,sepse ka pas efekt te tek gjith personat.1 kg mjajt
1kg levore mandarine
1kg arra te bluara

Perzihen sbashku dhe cdo mjes merret nga nji luge para ushqimi ,do zbrisni yndyren ne gjak,diabetin,dhe nese keni probleme me ithatin ne lukth,ben pastrimin e gjakut nga nikotina(duhanpirsit).Ilaq i provuar,shum efikas.

Mushkrit e iriqit piqi ,beri shkrum dhe ne mjes miret nga nji luge qaji.Mundesisht mos perdor ngrenje e pije per disa ore.
Thuhet per se sheron smundjen e te brejtit(ishte sigurisht fjala per lloj kanceri)
gjitha kto receta me pat rrefy nji plake kure isha si femij.Vertet nuk ua vernim veshin asaj ,sepse besoshim ne doctoret,po ajo iku .Ka jetu sigurisht afer 108 vjeq ,pore vertet ajo ka qen mjeke e vyer popullore.her tjeter do ti sjell edhe ca.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2013, 15:21   #6
Elina
✿⊱✿⊱✿⊱✿
 
Avatari i Elina
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Vendndodhja: Ne lotin e gezimit.
Posts: 1,790
Thanks: 77
Thanked 199 Times in 73 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
Elina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Luftoni Stresin Me Lėng ShegePėrveē se njė burim i pasur antioksidantėsh, shega ndihmon edhe pėr tė luftuar stresin. Nė kėtė pėrfundim arritėn shkencėtarėt e universitetit “Queen Margaret” tė Edimburgut, kur zbuluan se nėse shtrydhim dhe pimė 500 ml lėng shege ēdo ditė pėr dy javė rresht, do tė pėrmirėsohet humori ynė dhe do tė pakėsohet stresi.

Pjesė e kėsaj pune kėrkimore ishte edhe vullnetarė tė cilit pinė lėng shege pėr plot 15 ditė. Tė rrahurat e zemrės sė tyre u pakėsuan, pasi kishin pirė lėngun e shegės dhe veē kėsaj, ndjeheshin mė nė humor dhe mė energjikė.
“Ėshtė mirė qė tė punėsuarit tė pinė lėng shege, pasi i heq stresin, i jep energji dhe ndihmon nė shėndetin e tyre”, shtoi kreu i studimit, dr. Emant al Duzaili. /alb-observer.com/
__________________
☆☆✽ø.•♥♥•.ø✽ ღ♥ღ ღ♥ღ ✽ø.•♥♥•.ø✽☆☆
Elina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2013, 11:10   #7
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,940
Thanks: 9,356
Thanked 2,959 Times in 1,508 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 198
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elina Shiko postimin
Sinoziti, ja si ta largojmė me njė mėnyrė populloreCfare eshte xenxefilli? E kam degjuar edhe here tjeter, por nuk e di kujt i thone ne shqip.

E kerkova ne google dhe kjo me del. Dhjosma eshte kjo?


__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2013, 11:25   #8
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,940
Thanks: 9,356
Thanked 2,959 Times in 1,508 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 198
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Po me del nje ngaterrese e madhe ketu. Kur e perkthej xhenxhefill ne anglisht ma jep ginger. Kur e fut ne google images te jep dhjosem dhe ginger roots. Po dhjosma nuk i ka rrenjet si ginger roots. Cfare eshte xhenxhefill pra? Help!

Ginger roots and leafs.

__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2014, 10:47   #9
Elina
✿⊱✿⊱✿⊱✿
 
Avatari i Elina
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Vendndodhja: Ne lotin e gezimit.
Posts: 1,790
Thanks: 77
Thanked 199 Times in 73 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
Elina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Kujdes nga QEPA!! Fakte interesante qė nuk i dinit pėr vetitė e
saj!Ne vitin 1919 kur gripi i kushtoi jeten 40 milion personave ne mbare boten, nje doktor vizitonte cdo dite fshatrat dhe fermat ne perpjekje per te ndihmuar njerezit te luftonin semundjen. Shume fermere dhe familjet e tyre ishin prekur nga gripi dhe kishin vdekur.
Nje dite doktori vizitoi nje familje dhe per cudine e tij, te gjithe familjaret ishin te shendetshem. Kur doktori pyeti se cfare bente ndryshe kjo familje, gruaja e fermerit u pergjigj se kishte vene nga nje gjysem qepe te qeruar ne pjate ne secilen dhome te shtepise (zakonisht dy dhoma ne ate kohe). Doktori mund ta besonte kete dhe i kerkoi gruas nese mund ta merrte njeren nga qepet per ta pare ne miktoskop. Ajo i dha njeren nga qepet dhe pas vezhgimeve ne mikroskop, doktori gjeti virusin e gripit ne qepe. Tashme u be e qarte qe qepa i terhiqte bakteret, duke ruajtur ne kete menyre shendetin e familjes. Mizioner ju sjell edhe disa histori te tjera pė efektet e qepės.
Se fundmi e degjova kete histori nga parukierja ime. Ajo tha qe disa vite me pare, shume nga punetoret e saj filluan te kene shqetesime nga gripi dhe po ashtu, edhe disa nga klientet. Vitin tjeter ajo vendosi disa vazo me qepe ne ambientet e punes. Per cudine e saj, asnje nga stafi i saj nuk u semur dhe nuk pati asnje sheqtesim ate vit. Shume persona neper bote kane reportuar te njejtin rezultat pozitiv pasi e kane provuar. Provoje dhe shikoje vete efektin. Une e provova vitin e kaluar dhe deri me tani kemi asnje lloj shqetesimi nga semundjet sezonale.
Disa jave me pare i tregova nje mikes sime histori dhe ajo u pergjigj me kete histori interesante per qepet:
Faleminderit qe ma kujtove. Nuk e dija per historine e fermerit, por di qe para ca kohesh u semura nga pneumonia dhe e tepert te te them qe isha shume e semure. Diku ne internet lexova nje artikull ku thuhej qe duhej te qeroja nje qepe, ta ndaja pergjysem, ta vendosja ne nje pjate dhe ta lija afer krevatit te pacientit gjate nates. Artikulli thoshte qe ne mengjes, qepa do te marre nje ngjyre te erret… ashtu ndodhi dhe une filova te ndihem me mire.
Dicka tjeter qe lexova nga artikulli ishte qe qepa dhe hudhra te vendosura ne dhome, shpetuan shume jete njerezish nga semundja e murtajes disa vite me pare. Ato kane veti te fuqishme kunder baktereve dhe infeksioneve.
Eshte edhe nje konstatim tjeter. Shpesh here kur kemi probleme me stomakun, nuk e dime se ku qendron problemi apo kujt t’ja veme fajin. Mbase qepet mund te jene nje nga shkaqet. Fakti qe qepet kane veti te terheqin bakteret dhe ne kete menyre te mbrojne shendetin tone, eshte arsyeja qe ne nuk duhet te konsumojme qepet qe kane qendruar me shume se nje dite qe nga koha kur jane prere apo qeruar.
QEPET E MBETURA MUND TE JENE HELMUESE.
Disa kohe me pare kisha shansin te bashkebizedoja me perfaqesuesit e nje kompanie te prodhimit te majonezes. Nje nga bisedat ishte per ushqimet helmuese dhe efektin e tyre tek organizmi. Mesova disa fakte interesante nga njeri prej kimisteve.
Gjate bisedes, dikush pyeti nese duhet te shqetesohemi nga perberesit e majonezes. Njerezit shpesh shqetesohen nese majoneza eshte e demshme. Pergjigja e kimistit ishte cuditerisht e papritur. Sipas tij, majoneza qe blihet ne treg eshte krejtesisht e sigurt dhe e pa demshme.
Nuk ka nevoje as te mbahet ne frigorifer. Ska asnje efekt negativ nese e mbani, por nuk eshte e domosdoshme.Ai vazhdoi te shpjegonte qe pH (pehashi) i majonezes eshte vene i tille qe bakteret nuk mund te mbijetojne ne te. Per te nuk ishte ndonje cudi e madhe qe gjate veres, shpesh ne tavolinat e njerezve gjen qepe hudhra dhe sallate, dhe njerezit zakonisht fajesojne majonezen kur semuren.
Ai vazhdoi te shpjegonte qe ne rastet kur raportohen helmime nga ushqimi, nder elementet e pare qe mjeket kontrollojne tek viktima eshte QEPA dhe nga cili ushqim ka ardhur ajo (sallata?). Sipas tij nuk eshte majoneza (perderisa nuk eshte e prodhuar ne shtepi) shkaku i helmatisjes, por me shume mundesi ushqimet qe permbajne QEPA te lene disa dite e prere, HUDHRAT dhe ne disa raste edhe PATATET.>
Qepa ndotet mjaftueshem vetem duke e prere dhe lene te ekspozuar ne ambient per nje kohe te shkurter dhe mund te perbeje rrezik per persona te ndjeshem ( kjo ndodh zakonisht ne fast-food apo restorante ku sherbehen ushqime qe kane si perberes qepen!). Sipas kimistit nese e pritni qepen shume shpesh dhe imet, mund te jete OK, por nese thjesht e ndani ne pak pjese dhe e vini ne sanduic, mund ti hapni probleme vetes. Qepet dhe patatet e lageshta ne sallate patatesh i terheqin bakteret me shpejt se cdo lloj majoneze mund ti terhiqte.
Gjithashtu qente nuk duhet te konsumojne qepe. Metabolizmi i tyre nuk e duron dot qepen.
Si perfundim ju lutem mbani mend qe nuk eshte e keshillueshme (dhe mbase e rrezikshme) nese perdorni ne ushqime qepe te prera para me shume se nje dite. Ajo behet helmuese edhe nese lihet nje nate te vetme dhe krijon baktere toksike qe mund te shkaktojne infeksione te ndryshme te stomakut.

__________________
☆☆✽ø.•♥♥•.ø✽ ღ♥ღ ღ♥ღ ✽ø.•♥♥•.ø✽☆☆
Elina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2014, 21:10   #10
Elina
✿⊱✿⊱✿⊱✿
 
Avatari i Elina
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Vendndodhja: Ne lotin e gezimit.
Posts: 1,790
Thanks: 77
Thanked 199 Times in 73 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
Elina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Manaferrat frenojnė plakjen e mendjes

Konsumimi i rregullt i luleshtrydheve dhe manaferrave mund te frenoj plakjen mentale per me shume se dy vite.

Ngrenia e manaferrave dhe luleshtrydheve mund te ndihmoje ne frenimin e plakjes se mendjes ne moshe te thyer, thone disa studiues.

Ata kane zbuluar se plakja e trurit mund te shtyhet deri ne dy vite e gjysme tek grate e moshuara nese hane sasi te medha te manaferrave.

Keto zbulime vijne nga nje studim i gjate i motrave medicionale, i cili perfshine vetem grate, por mund te aplikohet edhe nga meshkujt.

Ekspertet besojne se perfitimet vijne nga permbajtja e larte e flavonoideve tek manaferrat, si dhe antioksidantet qe gjenden tek bimet qe mund te te mbrojne nga nje mori semundjesh.

Ekipi amerikan i studimit ka perdorur te dhena nga Studimi Mjekesor i Motrave Medicionale, ku perfshihen 121 700 femra, te gjitha te moshes 35-55 vjece te regjistruara qe kane perfunduar pyetesoret per shendetin dhe jetesen qe nga viti 1976.

Zbulimet sugjerojne se rritja e konsumimit te manaferrave ngadaleson plakjen e receptoreve njohes tek femrat e moshuara.

__________________
☆☆✽ø.•♥♥•.ø✽ ღ♥ღ ღ♥ღ ✽ø.•♥♥•.ø✽☆☆
Elina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2014, 03:39   #11
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,885
Thanks: 1,598
Thanked 1,467 Times in 700 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 96
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Si tė largojmė erėn rėndė tė kėmbėve ?!

Era e kėmbėve shpesh ėshtė njė problem po thuajse i pazgjidhshėm pėr shumė persona. Ndoshta ju keni provuar me dhjetėra produkte kozmetike, dhe nuk keni pasur sukses. Por, a e keni provuar ēajin e zi?

Ēaji i zi ėshtė i pasur me taninė, njė grup antioksiduesish, tė cilėt neutralizojnė erėn e keqe tė kėmbėve. Pėr tė pėrfituar mrekullia e ēajit tė zi dhe pėr tė larguar erėn e padėshiruar tė kėmbėve, veproni si mė poshtė:

Lini dy qese, ose dy lugė ēaji tė zi tė ziejnė pėr pesėmbėdhjetė minuta nė gjysmė litri ujė. Mė pas ēajin e vluar derdheni nė njė legen me dy litra ujė tė thjeshtė. Zhytni kėmbėt pėr 10 deri nė 20 minuta dhe pritni rezultatet.
/noa/
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2014, 17:49   #12
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,242
Thanks: 352
Thanked 2,592 Times in 1,499 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

hani cokollate te zeze (fondente) per te kuruar anemine
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2014, 19:02   #13
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,758
Thanks: 806
Thanked 791 Times in 353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Kura popullore ka treguar se ēokollata e zezė ėshtė diēka e mirė pėr zemrėn. Ajo ndihmon nė forcimin e arterieve tek ata qė pinė cigare dhe ka me shumė antioksidantė nė njė gram se njė gotė verė, ēaj apo luleshtrydhet.

Studimi i fundit pėr ēokollatėn tregon se ēokollata e zezė mund tė jetė mė e mirė nga ē’mendohet dhe disa mund tė hanė ēokollatė pėr arsye mjekėsore. Ata qė e kanė qejf ēokollatėn duhet tė gėzohen. Mjekėt kanė disa kohė qė thonė se ēokollata tė bėn mirė.

Po tė hash ēokollatė tė zezė pėr ēdo ditė nga pak, mund tė ndihmojė nė uljen e tensionit tė gjakut. Ēokollata e zezė e ul tensionin sistolik me 2.9 pikė dhe tensionin diastolik, tensionin e ulėt, me 1.9 pikė.

Studime tė tjera tregojnė se ēokollata me qumėsht, ēokollata e bardhė ose ēokollata e zezė e ngrėnė me qumėsht, nuk kanė tė njėjtat efekte si ēokollata e zezė vetėm. Ēokollata e zezė pėrmban elementė tė quajtur polyphenols, i cili rrit nivelin e njė substance nė trup qė quhet oksid nitrik, i cili zgjeron vazot e gjakut duke rritur qarkullimin i cili sjell nė uljen e tensionit.

Ky ėshtė njė lajm i mirė pėr ata tė cilėt vuajnė nga tensioni. Vėrtet ky ėshtė njė efekt i mirė, megjithatė ēokollata sjell shtimin nė peshė. Por edhe me tė nuk duhet tepruar. Duhet qė tė mos pėrdorėsh me shumicė ushqime qė tė pėlqejnė. Nė qoftė se e tepron, atėherė efektet pozitive nuk kanė mė vlerė. Dhe shtimi nė peshė nuk ėshtė aspak i mirė pėr tensionin.

Ēokollata kuron:

Ndihmon zemrėn pėr njė funksionim mė tė mirė
Bėn tė mundur uljen e tensionit tė gjakut
Bėn ekuilibrin e tensionit tė lartė dhe atij tė ulėt
Rekomandohet veēanėrisht ēokollata e zezė
Disa njerėz e pėrdorim edhe si kurė popullore /FermaIme/
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2015, 18:50   #14
Mr. E
V.I.P
 
Avatari i Mr. E
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 3,712
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Mr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla populloreBrokoli dhe Kanceri
Veshtroni me vemendje lulkat e vogla te gjelbra tek brokoli dhe veshtroni ngjashmerine me qelizat e kancerit. Tani shkencėtarėt kane zbuluar se kjo perime sėmundje-goditese mund tė luajė njė rol tė rėndėsishėm nė parandalimin e sėmundjes. Vitin e kaluar, njė ekip studiuesish nė Institutin Kombėtar tė Kancerit ne SHBA zbuluan se vetėm njė konsumim nje javor i brokolit(bio) ishte e mjaftueshme pėr tė zvogėluar rrezikun e kancerit tė prostatės rreth 45 pėr qind.Nė Britani, kanceri i prostatės vret njė njeri ēdo orė.
Mr. E nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-12-2015, 16:07   #15
Mr. E
V.I.P
 
Avatari i Mr. E
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 3,712
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Mr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Pse tė hamė me peshk?

Ushqimi pėr njeriun ėshtė i domosdoshėm, por edhe pėrzgjedhja e tij duhet tė jetė e domosdoshme pėr njė shėndet tė mirė. E pėr kėtė tė fundit, ju rekomandohet peshku, i cili ėshtė njė ushqim qė na bėn tė jetojmė 100 vjet.

Nė njė botė ku teknologjia po mbizotėron, e ku shkenca dhe mjekėsia ecėn me hapa gjigantė, nuk ėshtė e vėshtirė tė jetosh 100 vjeē, madje tė bėsh edhe njė jetė tė shėndetshme, nėse zbaton me pėrpikėri rregullat e domosdoshme pėr organizmin.

Mundėsitė pėr tė jetuar “sa tė duash” janė tė mėdha, por me disa kushte. Shkencėtarėt thonė se rregulla kryesore pėr tė arritur jetėgjatėsinė pėrfshijnė stilin e jetesės dhe ushqimet. Nė tė vėrtetė nuk ka studim, sidomos ata qė i “kushtohen” jetės sė shėndetshme dhe jetėgjatėsisė, qė tė mos pėrmendet peshku dhe perimet.

Por jo vetėm kaq, peshku ėshtė edhe ushqimi mė i dashur nė recetat e dietologėve, duke e kaluar mishin pa asnjė vėshtirėsi. I pasur me pėrbėrės ushqimorė thelbėsorė ėshtė mjaft i dobishėm pėr organizmin tonė, ndaj kėshillohet tė pėrdoret mė shumė se tri herė nė javė.

Pse duhet ta konsumoni peshkun?

Se peshku tė bėn mirė ėshtė konfirmuar prej kohėsh nga dietologėt, por shumė nuk i dinė arsyet dhe ndoshta nga kėtu rrjedh mungesa apo neglizhenca e konsumimit tė tij nė tryezė.

Peshku ėshtė i mirė pėr shėndetin tuaj dhe mbajtjen e linjės sė trupit. Ai pėrmban mes 15 dhe 25 pėrqind proteina, ka njė sasi modeste tė lipideve dhe njė pėrqindje tė vogėl tė karbohidrateve.

Gjithė pjesa tjetėr ėshtė ujė. Kjo ėshtė arsyeja pse rekomandohet pėr ta vendosur atė nė dietat e zakonshme.

Megjithatė, peshku ėshtė i pasur me pėrbėrės themelore tė tilla si: fosfori, vitamina dhe acidet yndyrore esenciale. Vlera ushqyese mė e rėndėsishme ėshtė Omega 3, njė lloj acidi yndyror qė ėshtė thelbėsorė pėr tu mbrojtur kundėr sėmundjeve kardiovaskulare.

Proteinat e peshkut janė mė tė plota, sepse pėrmbajnė tetė aminoacidet esenciale dhe janė thelbėsore pėr rigjenerimin e qelizave dhe rregullojnė metabolizmin. Peshku ėshtė gjithashtu i pasur nė vitamina (veēanėrisht A, B1, B2 dhe B12), jod kalcium, selen.
Mr. E nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-12-2015, 16:13   #16
Mr. E
V.I.P
 
Avatari i Mr. E
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 3,712
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Mr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Tė mirat terapeutike dhe benefitet e hurmave janė tė shumta pėr shėndetin dhe organizmin.

Kėto fruta tė ėmbla prodhohen nga pema e kakisė, emri shkencor i sė cilės ėshtė Diospyros Kaki, ndėrsa ato janė me origjinė nga
Azia: pikėrisht nė kontinentin aziatik, disa prej kėtyre pemėve arritėn t’i mbijetonin bombės atomike nė Nagasaki; karakteristikė e cila u vė atyre cilėsimin “Pemėt e paqes”. Por cilat janė vlerat ushqyese dhe efektet mė tė mira tė hurmave? Pėr mė tepėr zbuloni dobitė e tyre tė bazuara nė njė prej sajteve tė huaja dedikuar shėndetit (Tanta Salute).

Kanė fuqi energjike

Hurmat, ndėr tė tjera, pėrmbajnė ujė me shumicė (rreth 80%), por edhe fibra, vitamina (A, C) dhe kripėra minerale, si potas, kalcium, kalium, magnez, fosfor, selen dhe sodium. Falė pėrmbajtjes sė kėtyre substancave, hurmat u japin energji organizmit.

Forcojnė sistemin imunitar

Falė pėrmbajtjes sė vitaminės C, hurmat ndihmojnė nė mbrojtjen e organizmit, pra sistemin imunitar. Trupi ėshtė nė gjendje tė mbrohet edhe mė shumė nga bakteret.

Pėrmirėsojnė tretjen dhe luftojnė lodhjen

Hurmat ndihmojnė nė tretjen dhe luftojnė lodhjen: janė nė fakt njė zgjidhje tė mirė pėrballė shqetėsimeve qė lidhen me aparatin tretės dhe atė tė zorrėve. Ndaj, janė tė mira pėr efektet e tyre laksative (pastruese), falė pėrmbajtjes sė lartė tė fibrave. Por nėse konsumohen tė papjekura (tė pasura me taninė) janė tė dėmshme pėr organizmin.

Kanė efekt pastrues dhe diuretik

Ndėr tė tjera hurmat kanė efekt pastrues dhe diuretik, kjo pėr shkak se pėrmbajnė kalium.

Luftojnė stresin, lodhjen dhe oreksin e paktė

Kėto fruta luftojnė stresin psikofizik, lodhjen (si atė kronike, qė ka simptoma tė ndryshme) dhe humbjen e oreksit.

Parandalojnė sėmundjet kardiovaskulare dhe pėrmirėsojnė absorbimin e hekurit

Hurmat ndihmojnė nė parandalimin e sėmundjeve kardiovaskulare. Kėto fruta madje mund tė pėrmirėsojnė edhe absorbimin e hekurit nė organizėm.

Mbrojnė organe tė ndryshme

Hurmat mbrojnė organe tė ndryshme: janė nė fakt shumė tė mira pėr mbrojtjen e shpretkės, pankreasit, stomakut dhe zorrėve, pėrveē ērregullimeve tė ndryshme tė mėlēisė. Farat e hurmės kanė gjetur pėrdorime nė dhembjet shumė tė forta tė barkut. Pėr kėtė kėshillohet: merren 20-30 gramė fara dhe pasi shtypen e shtrydhen, lėngu i pėrfituar zihet pėr 20-30 sekonda dhe pihet i ngrohtė. Gjithashtu, shumė tė sėmurė nga gjėndrat tiroide (fryrja e gushės) kanė pasur pėrmirėsime tė dukshme pas pėrdorimit me bollėk nė racionin ditor tė frutave tė hurmės. Sigurisht, pėr t’i gėzuar tė gjitha tė mirat shėndetėsore tė hurmės ėshtė e rekomandueshme qė tė konsumoni fruta tė freskėta.

Lufton aneminė

Njė nga sėmundjet qė kuron fruta e hurmės ėshtė anemia, dobėsimi i pėrgjithshėm i organizmit pas kalimit tė ndonjė sėmundje. Nė kėtė rast kėshillohet tė pėrdoret mjekimi me hurma, ku ēdo ditė konsumohen 6 deri nė 15 kokrra tė pjekura rreth njė orė para ose pas ushqimit pėr 15 ditė deri nė 25 ditė.
Mr. E nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-12-2015, 09:14   #17
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,239
Thanks: 4,536
Thanked 5,015 Times in 1,941 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-12-2015, 12:49   #18
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,822
Thanks: 3,233
Thanked 2,154 Times in 933 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

A ka ndonje keshille popullore kunder renies se flokeve?
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-12-2015, 12:53   #19
Mr. E
V.I.P
 
Avatari i Mr. E
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 3,712
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Mr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Esther Shiko postimin
A ka ndonje keshille popullore kunder renies se flokeve?
Caji i hithres thone qe ben mire. Nga keto artikujt qe shperndahen ne rrjetet sociale e kam vene re.

Duke kerkuar ate artikullin per hithren gjeta kete per Rozmarinen

Locion kundėr rėnies sė flokėve

Ēfarė duhet tė bėni kundėr rėnies sė flokėve?
Rozmarina ėshtė e shkėlqyer pėr tė stimuluar rritjen e flokėve. Kjo do tė forcojė rrėnjėn e flokėve tuaj. Mė poshtė po ju paraqesim njė trajtim nė kushte shtėpie kundėr rėnies sė flokėve:
Pėrgatitja:
Vendosni nė zjarr 1 litėr me ujė tė nxehtė. Mė pas shtoni 50 gramė rozmarinė. Lėreni tė qėndrojė me zjarr tė mesėm pėr 15 minuta. Mė pas hiqeni ujin nga zjarri dhe lėreni tė ftohet. Filtrojeni atė dhe shtoni 4 lugė ēaji me uthull molle. Aplikojeni locionin e pėrftuar pas shampos dhe masazhojeni kokėn me tė. Lėreni tė veprojė pėr 5 minuta dhe mė pas shpėlajeni kokėn. Ky locion duhet aplikuar 2 herė nė javė qė tė jetė i efektshėm.
Mr. E nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-12-2015, 12:55   #20
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,239
Thanks: 4,536
Thanked 5,015 Times in 1,941 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Ja metodat natyrale tė ngadalėsimit tė rėnies sė flokėve madje metoda qė ndikon nė daljen e flokėve tė rinj ...

Uthull molle

Uthulla e mollės pėrdoret pėr shumė gjėra nė shtėpi. Por veēoritė acide qė pėrmban rivėnė nė lėvizje zhvillimin e flokėve tė rinj. Forma mė e mirė e pėrdorimit tė uthullės sė mollės ėshtė shpėlarja. Pas shampos apo kremit tė flokėve lagini flokėt me uthullėn e mollės dhe prisni rreth 15 minuta. Pastaj hapni ēezmėn dhe shpėrlajini mirė. Kėtė metodė mund ta praktikoni ēdo ditė.

Vajrat natyralė

Edhe vajrat natyralė tė cilėt janė njė rrugė e mirė pėr daljen e flokėve tė rinj nė tė njėjtėn kohė pėrforcojnė rrėnjėt e flokėve. Pasi t’i lyeni flokėt me vajrat e ullirit, avokados apo bajames duhet ta lyeni pak dhe lėkurėn. Pasi tė prisni 10-15 minuta derisa tė pėrthithet nga lėkura duhet t’i shpėrlani flokėt. Kjo metodė mund tė praktikohet njė ose dy herė nė muaj.

Veza

Veza pėrdoret shpesh si zbutės natyral. Por pėrveē kėsaj ajo pėrforcon dhe zhvillimin e flokėve. Dhe e verdha e vezės ėshtė njė burim natyral proteinash. Pėrveē ndikimit nė daljen e flokėve tė rinj ajo ndihmon dhe nė riparimin e flokėve tė djegur. Merrni njė vezė dhe thyejeni, pasi ta rrihni hapeni mirė nėpėr flokė. Prisni njė orė kėshtu dhe pastaj lajini mirė flokėt. Kėtė mund ta praktikoni njė herė nė javė. /GazetaStart/
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur