Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-12-2015, 12:59   #21
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,822
Thanks: 3,233
Thanked 2,153 Times in 933 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Faleminderit te dyve!
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-12-2015, 13:05   #22
Mr. E
V.I.P
 
Avatari i Mr. E
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 3,712
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Mr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Me lėngun e hidhrės mund tė bėni mrekulli pėr shėndetin tuaj duke patur efekte positive te personat tė sėmurė me reumatizėm, diare etj. Kjo bimė ėshtė shumė e pasur me vitaminat A, C dhe K.

Nė mjekėsinė popullore, ajo ėshtė cilėsuar mbretėresha e bimėve. Efektet e pėrdorimit tė saj janė tė menjėhershme.

Reumatizma, sėmundja e moshės sė tretė, kurohet mė sė miri me hithra.

Pėr tė pėrgatitur ēajin nevojitet njė lugė nga bima e tharė dhe e grimcuar. Kjo masė hidhet nė njė gotė me ujė tė nxehtė dhe lihet nė qetėsi pėr 15 minuta.

Mė pas kullohet dhe pihet 3 herė nė ditė nga njė gotė. Dhimbjet reumatizmale mund tė kurohen edhe duke vėnė bimėn e freskėt nė kontakt tė drejtpėrdrejtė me lėkurėn. Vendi i dhimbjes rrihet me bimėn e freskėt derisa te dallohet njė si pullė gjaku.

Raste tė tjera qė rekomandohen nga mjekėsia moderne pėr kurimin me hithėr.

-Efektet stimuluese tė hithrės ndihmojnė pėr prodhimin e qumėshtit dhe rritjen e energjisė pas lindjes.

-Larja e kokės me ujin e hithrės kėshillohet pėr ata qė kanė probleme me rritjen e ngadaltė tė flokėve.

-Hithra ėshtė forcues natyror i testosteronit, i cili ndihmon ne rritjen e vitalitet tek meshkujt.

-Njė efekt tė menjėhershėm jep kjo bimė edhe nė rastet e diaresė. Pėrdorimi i ēajit tė hithrės bėn qė diareja tė kalojė shpejt dhe lehtė. Redaksia Online (m.z/shqiptarja.com)

http://shqiptarja.com/shendetesi/271....8diZwvhe.dpuf
Mr. E nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-12-2015, 20:00   #23
Mr. E
V.I.P
 
Avatari i Mr. E
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 3,712
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Mr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Kombinimi i mjaltit dhe i mollėve bashkon dy faktorė tė dobishėm – vlerat shėruese dhe ushqyese.

Ēdo terapeut ka njohuri pėr veprimin dhe efikasitetin e mjaltit nė rastet e shumė sėmundjeve tė zemrės, veshkave, stomakut dhe zorrėve, ndėrsa mollėt qė nga kohėt e lashta janė shumė tė vlerėsuara si mjet i shkėlqyeshėm shėrues.

Pasi qė pėrmbajnė sasi tė bollshme tė materieve shėruese, mollėt dhe mjalti kanė veprim pozitiv pėr gjumė dhe tretje tė mirė, ēka ėshtė shumė e rėndėsishme jo vetėm pėr tė sėmurėt, por edhe pėr personat e shėndoshė. Kur i sėmuri refuzon ēdo ushqim qė i ofrohet, nė shumė raste me shumė qejf do ta marrė kombinimin e mollėve dhe mjaltit. Kjo pėrzierje ėshtė eliksir i vėrtetėt i shėndetit dhe bombė energjetike, e cila ėshtė e dobishme pėr forcimin e organizmit tė sėmurė dhe tė lodhur. Ja disa receta tė dobishme.

Pije e ftohtė nga mjalti dhe molla

Pastroni njė mollė tė madhe nga farat dhe preni imėt. Shtoni lėng tė freskėt portokalli tė shtrydhur, ėmbėltojeni mirė me mjaltė dhe gjatė ditės kohė pas kohe jepjani tė sėmurit nga njė lugė.

Sallata nga molla me mjaltė

Disa mollė mė tė mėdha i preni imėt dhe i pėrzieni me lėngun e portokallit dhe limonit, duke shtuar 3-4 lugė mjaltė dhe nga kjo bėni krem. Nėse kėsaj i shtohet edhe njė copė banane, do tė jetė mė efikase edhe mė e shijshme. Sipas dėshirės mund tė shtohet shllag ose ajkė.

Molla, mjalti dhe qulli i tėrshėrės

Pėrzierja e mollėve tė ziera, e qullit tė tėrshėrės, mjaltit, vaniljes dhe njė gotė jogurti. E gjitha pėrzihet derisa nuk tė fitohet pamja e shllagut. Ky ėshtė ushqim veēanėrisht i pasur pėr fėmijėt dhe mund tė pėrdoret edhe pėr lyerjen e bukės.

Mjalti dhe uthulla e mollės

Pėr shėrimin e shumė sėmundjeve pėrdoren pijet nga mjalti dhe uthulla e mollės. Zakonisht pėrdoren: dy lugė uthull molle me dy lugė mjaltė dhe njė gotė uji tė vakėt.

Kjo pije forcon membranėn e mukozės sė fytit dhe zgavrėn e hundės-gojės, ndihmon te tretja e vėshtirėsuar, lehtėson shkėmbimin e materieve nė organizmin e sėmurė dhe tė lodhur, harmonizon qarkullimin, ndihmon nė eliminimin e toksinave dhe forcon organizmin.

Te tretja e ērregulluar, pija pihet nė mėngjes; tek pagjumėsia pihet para gjumit; tek ngjirja e zėrit kjo pije duhet tė pihet, por edhe tė shpėrlahet fyti me tė.

Mjekėt konsiderojnė qė duke iu falėnderuar kombinimit tė uthullės sė mollės dhe mjaltit nė organizmin njerėzor rritet aftėsia e gjakut pėr tė bartur oksigjen nė organet vitale
Mr. E nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2016, 22:06   #24
novosella
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Feb 2016
Posts: 1
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
novosella ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Deshiroj te me spjegoni me qarte kete sherimin e frymemarrjes ju lutem, sepse nuk e kuptova
novosella nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2017, 00:40   #25
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,885
Thanks: 1,598
Thanked 1,467 Times in 700 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 96
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Bėjeni supėn me kėto dy pėrbėrės, do tė frenojnė kancerin e qafės sė mitrės dhe tė gjirit!

Kjo supė ėshtė shumė e thjeshtė nė pėrgatitje, por ka nė pėrmbajtje perimet e vlera tė fuqishme kundėr kancerit tė qafės sė mitrės, prostatės dhe gjirit.

Brokoli:
Brokoli pėrmban njė substancė tė quajtur ‘glucoraphanin’ e cila kthehet nė ‘sulforaphane’ nė trup. Brokoli ėshtė gjithashtu i mbushur me ‘indole-3-carbinol’ e cila mendohet se frenon kanceret e qafės sė mitrės, prostatės dhe gjirit.
Hudhra:
Hudhra ka veti tė fuqishme antioksidante dhe anti-kancer. Kancere tė tilla si melanoma, kanceri i prostatės dhe disa lloje leuēemie dobėsojnė sistemin imunitar. Studiuesit nga Universiteti i Kopenhagės zbuluan se seleni, njė lėndė ushqyese e gjetur te brokoli dhe hudhra ngadalėson efektin qė kėto kancere kanė mbi sistemin imunitar.

Vaj ulliri:
Vaji i ullirit ėshtė konsideruar si njė nga vajrat mė tė shėndetshėm. Ajo ėshtė plot me yndyrna tė shėndetshme qė kontribuojnė nė shėndetin e pėrgjithshėm.

Udhėzime:
Shtoni 2 gota me brokoli, 2 thelpinj hudhra tė qėruara dhe 3 gota me lėng pule nė njė tenxhere. Vendoseni tė ziejė me kapak tė mbuluar.
Ziejeni pėr 10 minuta. Pastaj transferojeni pėrzierjen nė njė blender dhe bėjeni pure. Shtoni pak kripė dhe 1 lugė me piper tė zi pėr shije.
Hidhni 1 lugė gjelle me vaj ulliri. Shėrbejeni. Sigurohuni qė pėrbėrėsit tė jenė organikė.
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2017, 14:37   #26
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,911 Times in 2,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Idet dhe vlerat e tyre ushqimore.

IDE (Shqiperia e mesme) XINXIFE (Jug)KIMCA (Shkoder) Idet jane rritur dhe kultivuar nė Indi,Kine dhe Lindjen e mesme. Fruti ka qenė i pėrdorur nė mjekėsinė kineze pėr mė shumė se 4000 vjet. Sipas njė studimi tė publikuar Idja pėrmban kalium ,fosfor, mangan dhe kalcium si minerale kryesore. Ka edhe sasi tė lartė tė natriumit, zinkut, hekurit dhe bakrit. Idet permbajne 20 herė me shume vitaminė C se fruti i qitros. Pėrmbajtja e vitaminave dhe mineraleve tė frutave ndihmon tė qetėsojė stomakun, lehtėsoje fytin ,tė shtyp oreksin, mbron shėndetin kardiovaskular, rrit metabolizmin dhe pastron enėt e gjakut. Trupi kėrkon 24 aminoacide tė funksionojė dhe idet pėrmbajne 18 nga 24. Aminoacidet ndihmojne ne mirėmbajtjen dhe formimin e kockave,lėkurės,muskujve, gjendjen e humorit, hormonet, enzimat ne trup. Ato janė gjithashtu thelbėsore pėr ndėrtimin e mė shumė se 50.000 proteinave te bera nga trupi njeriut. Aminoacidet ndihmojne trupin nė shėrimin e plagėve dhe sėmundjeve. Mėlēi Nga nje studim i publikuar thuhet se jane verejtur efektet mbrojtese te ideve ne melci. U gjet se fruti mbron melcine nga lėndimet nė studimin qe u be mbi minjte. Idet gjithashtu ndihmuan pėr tė eliminuar stresin oksidativ nė mėlēi. Stresi oksidativ ėshtė kur format e radikaleve te lira nė trup bashkėveprojnė me qeliza. Radikalet e lira mund tė ēojne nė shumė sėmundje. Kancer Eksakti i ujit i marr nga frutat e ideve u studjua nga Instituti i kerkimeve "Vaksina dhe Serum "nė Iran. Nė studim, i cili u botua nė numrin shkurt te 2008 ne Cytotechnology, u konstatua se ky ekstrakt pengonte qelizat e tumorit dhe mund tė ketė komponime te dobishme pėr pėrdorim medicinal. Kjo ishte veēanėrisht e dobishme kundėr qelizave Jurkat leukemic, tė cilat janė tė lidhura me leuēemine.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2017, 16:49   #27
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,105
Thanks: 0
Thanked 1,742 Times in 1,361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elina Shiko postimin
Kujdes nga QEPA!! Fakte interesante qė nuk i dinit pėr vetitė e
saj!Ne vitin 1919 kur gripi i kushtoi jeten 40 milion personave ne mbare boten, nje doktor vizitonte cdo dite fshatrat dhe fermat ne perpjekje per te ndihmuar njerezit te luftonin semundjen. Shume fermere dhe familjet e tyre ishin prekur nga gripi dhe kishin vdekur.
Nje dite doktori vizitoi nje familje dhe per cudine e tij, te gjithe familjaret ishin te shendetshem. Kur doktori pyeti se cfare bente ndryshe kjo familje, gruaja e fermerit u pergjigj se kishte vene nga nje gjysem qepe te qeruar ne pjate ne secilen dhome te shtepise (zakonisht dy dhoma ne ate kohe). Doktori mund ta besonte kete dhe i kerkoi gruas nese mund ta merrte njeren nga qepet per ta pare ne miktoskop. Ajo i dha njeren nga qepet dhe pas vezhgimeve ne mikroskop, doktori gjeti virusin e gripit ne qepe. Tashme u be e qarte qe qepa i terhiqte bakteret, duke ruajtur ne kete menyre shendetin e familjes. Mizioner ju sjell edhe disa histori te tjera pė efektet e qepės.
Se fundmi e degjova kete histori nga parukierja ime. Ajo tha qe disa vite me pare, shume nga punetoret e saj filluan te kene shqetesime nga gripi dhe po ashtu, edhe disa nga klientet. Vitin tjeter ajo vendosi disa vazo me qepe ne ambientet e punes. Per cudine e saj, asnje nga stafi i saj nuk u semur dhe nuk pati asnje sheqtesim ate vit. Shume persona neper bote kane reportuar te njejtin rezultat pozitiv pasi e kane provuar. Provoje dhe shikoje vete efektin. Une e provova vitin e kaluar dhe deri me tani kemi asnje lloj shqetesimi nga semundjet sezonale.
Disa jave me pare i tregova nje mikes sime histori dhe ajo u pergjigj me kete histori interesante per qepet:
Faleminderit qe ma kujtove. Nuk e dija per historine e fermerit, por di qe para ca kohesh u semura nga pneumonia dhe e tepert te te them qe isha shume e semure. Diku ne internet lexova nje artikull ku thuhej qe duhej te qeroja nje qepe, ta ndaja pergjysem, ta vendosja ne nje pjate dhe ta lija afer krevatit te pacientit gjate nates. Artikulli thoshte qe ne mengjes, qepa do te marre nje ngjyre te erret… ashtu ndodhi dhe une filova te ndihem me mire.
Dicka tjeter qe lexova nga artikulli ishte qe qepa dhe hudhra te vendosura ne dhome, shpetuan shume jete njerezish nga semundja e murtajes disa vite me pare. Ato kane veti te fuqishme kunder baktereve dhe infeksioneve.
Eshte edhe nje konstatim tjeter. Shpesh here kur kemi probleme me stomakun, nuk e dime se ku qendron problemi apo kujt t’ja veme fajin. Mbase qepet mund te jene nje nga shkaqet. Fakti qe qepet kane veti te terheqin bakteret dhe ne kete menyre te mbrojne shendetin tone, eshte arsyeja qe ne nuk duhet te konsumojme qepet qe kane qendruar me shume se nje dite qe nga koha kur jane prere apo qeruar.
QEPET E MBETURA MUND TE JENE HELMUESE.
Disa kohe me pare kisha shansin te bashkebizedoja me perfaqesuesit e nje kompanie te prodhimit te majonezes. Nje nga bisedat ishte per ushqimet helmuese dhe efektin e tyre tek organizmi. Mesova disa fakte interesante nga njeri prej kimisteve.
Gjate bisedes, dikush pyeti nese duhet te shqetesohemi nga perberesit e majonezes. Njerezit shpesh shqetesohen nese majoneza eshte e demshme. Pergjigja e kimistit ishte cuditerisht e papritur. Sipas tij, majoneza qe blihet ne treg eshte krejtesisht e sigurt dhe e pa demshme.
Nuk ka nevoje as te mbahet ne frigorifer. Ska asnje efekt negativ nese e mbani, por nuk eshte e domosdoshme.Ai vazhdoi te shpjegonte qe pH (pehashi) i majonezes eshte vene i tille qe bakteret nuk mund te mbijetojne ne te. Per te nuk ishte ndonje cudi e madhe qe gjate veres, shpesh ne tavolinat e njerezve gjen qepe hudhra dhe sallate, dhe njerezit zakonisht fajesojne majonezen kur semuren.
Ai vazhdoi te shpjegonte qe ne rastet kur raportohen helmime nga ushqimi, nder elementet e pare qe mjeket kontrollojne tek viktima eshte QEPA dhe nga cili ushqim ka ardhur ajo (sallata?). Sipas tij nuk eshte majoneza (perderisa nuk eshte e prodhuar ne shtepi) shkaku i helmatisjes, por me shume mundesi ushqimet qe permbajne QEPA te lene disa dite e prere, HUDHRAT dhe ne disa raste edhe PATATET.>
Qepa ndotet mjaftueshem vetem duke e prere dhe lene te ekspozuar ne ambient per nje kohe te shkurter dhe mund te perbeje rrezik per persona te ndjeshem ( kjo ndodh zakonisht ne fast-food apo restorante ku sherbehen ushqime qe kane si perberes qepen!). Sipas kimistit nese e pritni qepen shume shpesh dhe imet, mund te jete OK, por nese thjesht e ndani ne pak pjese dhe e vini ne sanduic, mund ti hapni probleme vetes. Qepet dhe patatet e lageshta ne sallate patatesh i terheqin bakteret me shpejt se cdo lloj majoneze mund ti terhiqte.
Gjithashtu qente nuk duhet te konsumojne qepe. Metabolizmi i tyre nuk e duron dot qepen.
Si perfundim ju lutem mbani mend qe nuk eshte e keshillueshme (dhe mbase e rrezikshme) nese perdorni ne ushqime qepe te prera para me shume se nje dite. Ajo behet helmuese edhe nese lihet nje nate te vetme dhe krijon baktere toksike qe mund te shkaktojne infeksione te ndryshme te stomakut.

Hmmm... Ne fakt mund te te mbaj nje leksion te gjate per qepen dhe hudhren.Ka mendime plus por kam lexuar p.sh per hudhren qe duhet bere kujdes sepse mund te jape probleme.Pa hyre ne detaje do i keshilloja te gjitheve te lexonin per qepen dhe hudhren. Ajo puna e gripit spanjoll qe shoi dynjane mbi dhe... qepa skish c'i bente hic.Mund t'a kesh lexuar diku per doktorin dhe ate gruan, qe kish prere per gjysem, por me ato qe kam lexuar une me rezulton se u vune raste me te pakta gripi ne familjet ne fshat (zakoni i mbajtjes se qepeve te varura varg ne shtepi ka qene aresyeja).Nejse ideja eshte e qarte. Une deri vone e dija se penicilina eshte zbuluar ne shtampat e mykut te qepes,por diku lexova se ishte zbuluar ne shtampat e mykut te portokalles. Ceporina e fameshme - grupi i penicilines emrin e ka marre nga cepora- qepe) sepse ne mos gaboj eshte nxjere/prodhuar per here te pare nga myku i qepes. sa per helmimin me qepe , kjo eshte konstatuar jo shume kohe me pare ne USA ku njerezit kishin simptoma helmimi dhe nuk gjendej shkaku. Pas vezhgimesh u pa se ajo qe nuk dyshonte askush se shkaktonte helmimin qe sallata (ne dyqanet e vetesherbimit dhe menca) qe permbante dhe qepe te prera. Per fat te keq, akoma ne menca dhe kudo qepa grihet dhe lihet ne ajer te hapur. Nuk jam dakort me menyren e prerjes se qepes.Sido qe ta presesh po u be mase e madhe qepe te prere ne kuti efekti eshte njesoj.Qepa eshte sfungjer per mikrobet.Priteni ne dy cope dhe mbajeni ne dhomat ku flini,sidomos ata qe vuajne nga pagjumesia.Pastron ajrin dhe do flini si mbreter.Mund ta prisni ne dy copa,ta vini shputa,te vishni corapet dhe te flini me to veshur kur jeni semure(grip-temperature),por dhe kur nuk jeni.Gjate kohes qe flini do j'u pastroje gjakun dhe gjithashtu metalet e renda.Mbani ca qepe ne cdo dhome, qofte dhe pa prere siper rafteve.
Qepa permban Quercetin me veti shume te fuqishme anti kancer;ne sasi me te madhe qepet e kuqe,pastaj te verdhat, te bardhat.Qe te mos vazhdoj me ore...Ne Indi, njerezit qe mbushin 40 vjec mjeksia popullore vendase i keshillon nje kure 40 ditore / 3 vakte leng qepe. Ka studime qe tregojne se qepa/lengu i saj ne mengjes esell ndijmon ne kemio terapi. Qepa ka shume benefite te tjera nje prej te cilave ndihmon ne mbirjen e flokeve. Lexoni me shume ne net.Onion Benefits. Hudhra eshte nje dhurate tjeter e natyres. Holluese fantastike e gjakut , kampinone si antibiotik natyral, si pesticid etj.etj. Po e mbyll se nuk do mbaroja dot.Te vetmet,qe mbase mund te gjejme akoma BIO (qepe dhe hudher - po u gjeten dhe keto). Perdorini rregullisht.Hudhra gjithashtu eshte nje nga afrodiziaket me te fuqishem. Do thote ndonjeri, po une ha po ajo nuk ha ... Hani te dy palet, qe mos i ngelet askujt hatri
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2017, 11:01   #28
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,242
Thanks: 352
Thanked 2,592 Times in 1,499 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

po shikoja kete videon nga emisioni italian, Le Iene. tregon per historine e ketij burrit dhe nenes se tij te semure me Alzheimer dhe sesi ai blen ilegalisht kanabis per ta kuruar, nepermjet vajit te kanabis qe ai gatuan vete ne shtepi. efektet terapeutike te kanabis tashme jane te njohura per shume semundje kronike dhe te tmerrshme si kanceri, skleroza multiple, SLA, Parkinson, AIDS, glaukoma, dhimbjet kronike te kockave dhe muskujve etj. por ne Itali perdorimi i kanabis lejohet vetem per pak semundje dhe perseri nuk pranohet nga pjesa me e madhe e mjekeve. ne pergjithesi nuk intereson sepse ne kete menyre do dilnin jashte perdorimit kuintalet e ilaceve qe shiten per keto semundje kronike, per interesa ekonomike ia varin te mires se popullit.

ky burri po ben te pamunduren per te kuruar te emen dhe rezultati eshte i dukshem. madje ka vendosur te ngreje padi kunder vetes qe ne kete menyre te sensibilizohet shoqeria dhe te krijohet nje precedent me shpresen qe edhe ligji te modifikohet.

https://www.iene.mediaset.it/video/s...ca_12841.shtml
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2018, 01:24   #29
Aimilius
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 27
Thanks: 2
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Aimilius ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Po me del nje ngaterrese e madhe ketu. Kur e perkthej xhenxhefill ne anglisht ma jep ginger. Kur e fut ne google images te jep dhjosem dhe ginger roots. Po dhjosma nuk i ka rrenjet si ginger roots. Cfare eshte xhenxhefill pra? Help!

Ginger roots and leafs.

Xhenxhefil ne anglisht eshte ginger Xhenxhefili eshte komplet bima, por meqenese perdoren rrenjet me shume iu referohemi dhe rrenjeve te tyre.
Aimilius nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2018, 09:55   #30
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

..gripi eshte semundje te tjerat vine nga zoti!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2018, 15:52   #31
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,239
Thanks: 4,535
Thanked 5,013 Times in 1,940 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Njė thelb hudhėr nė mėngjes nė stomak bosh … Shih se ēfarė ndodh mė pas...

A e dini se ngrėnia e njė thelbi hudhre bėn qudira pėr trupin tuaj?
Hudhėra – njė pėrbėrės i thjeshtė me pėrfitime tė pabesueshme shėndetėsore.
Hudhra stimulon sistemin imunitar dhe normalizon florėn e barkut.
Hudhra ėshtė njė antibiotik i fuqishėm natyror. Me tė vėrtetė punon! Hudhra vret njė numėr shumė tė madh tė baktereve tė ndryshme.
Hudhra pėrdoret gjerėsisht nė popullin dhe mjekėsinė tradicionale pėr trajtimin e shumė sėmundjeve dhe sėmundjeve.
Hudhra ėshtė pėrdorur nga romakėt, asirianėt, egjiptianėt, grekėt, hebrenjtė, arabėt dhe shumė kultura tė tjera.
Tė dhėnat mė tė hershme tė njohura tregojnė se hudhra ėshtė njė pjesė e rėndėsishme e dietės ditore tė egjiptianėve.
A e dini se ngrėnia e hudhrės nė njė stomak bosh ėshtė me tė vėrtetė efektive nė parandalimin dhe trajtimin e shumė sėmundjeve?
Shkencėtarėt kanė zbuluar se kur konsumoni hudhėr nė stomak bosh, ajo vetėm do tė rrisė fuqinė e saj, duke e bėrė atė njė antibiotik jashtėzakonisht tė fuqishėm natyror.
Kjo ndodh sepse bakteret janė tashmė tė dukshme dhe nuk mund tė mbrohen nga fuqia e tij.
Pėrdorni hudhėr nė vend tė antibiotikėve...

Hudhra pėrbėhet nga azoti, natriumi, kaliumi, seleniumi, kalciumi, magnez, silic, sulfuri dhe acid fosforik, vitamina C, D, B, fitosterole, ekstrakte dhe vajra esenciale.
Pėrveē kėsaj, hudhra ėshtė e pasur me phyctoconds, tė tilla si allicin, e cila ėshtė formuar nga shkatėrrimi mekanike tė bimėve, nė fakt duke e shtypur ose bluarja e njė thelbi hudhėr.
Sipas disa studiuesve, allicin ka njė efekt tė fortė bakteriostatik qė ndihmon nė trajtimin e shpejtė tė infeksioneve.
Hudhra gjithashtu mund tė pėrdoret kundėr infeksioneve kėrpudhore, gjė qė e bėn hudhėrin njė ilaē shumė tė dobishėm pėr shumė antibiotikė modernė.
Hudhra: Njė ilaē natyral nga natyra
Hudhra pėrmban mė shumė se katėrqind pėrbėrės minerale tė ndryshėm, duke pėrfshirė shumė antioksidantė, tė cilėt kanė njė numėr tė pronave pozitive terapeutike.

DHJETĖ PĖRFITIMET E SHENDETIT NGA HUDHRA

– Hudhra parandalon plakjen dhe perqendrohet nė arteriet kryesore dhe periferike.
– Hudhra zvogėlon nivelin e kolesterolit tė keq nė gjak.
– Ėshtė shumė e rėndėsishme tė dimė se hudhra forcon sistemin imunitar, duke rritur kėshtu aftėsinė e trupit pėr tė mbrojtur veten nga ndikimet e dėmshme natyrore.
– Hudhra shkatėrron njė numėr tė madh tė baktereve tė ndryshme.
– Hudhra ndihmon nė mbrojtje nga sėmundjet e zemrės. Redukton sintezėn e triglicerideve nė mėlēi, e cila pengon zhvillimin e aterosklerozės.
– Hudhra zvogėlon presionin e gjakut dhe ka veti anti-inflamatore.
– Hudhra ėshtė njė antibiotik natyral dhe njė ilaē efektiv kundėr ftohjes.
– Hudhra ėshtė e rekomandueshme qė tė pėrdorni pėr ērregullimet e sistemit nervor.
– Hudhra ndihmon nė shkatėrrimin e qelizave tė glioblastomės – njė tumor malinj tė trurit.
– Hudhra vepron gjithashtu si njė anti-koagulant, i cili hollon gjakun dhe parandalon formimin e mpiksjeve tė gjakut (ndihmon pėr tė zvogėluar rrezikun e sulmit nė zemėr).
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2018, 15:58   #32
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,251
Thanks: 1,423
Thanked 2,364 Times in 1,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Njė thelpi hudhėr nė sabah i mban dhe kolegėt larg nė punė, kėshtu qė ju mund tė punoni tė qetė pa ju bezdisur njeri
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2018, 16:01   #33
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,973 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Njė thelpi hudhėr nė sabah i mban dhe kolegėt larg nė punė, kėshtu qė ju mund tė punoni tė qetė pa ju bezdisur njeri
Po ti futi nje pordhe se ka efekt me te shpejte, nuk te ulet presioni dhe largon metanin nga trupi
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2018, 16:03   #34
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,522
Thanks: 15,946
Thanked 13,464 Times in 8,528 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 720
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Ai do t'i mbajė kolegėt larg jo t'i vrasi.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2018, 16:08   #35
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,251
Thanks: 1,423
Thanked 2,364 Times in 1,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Po ti futi nje pordhe se ka efekt me te shpejte, nuk te ulet presioni dhe largon metanin nga trupi
Kėshillė e mirė por e limituar nė kohė...
Kėshtu qė nuk arrin ta zėvendėsojė hudhrėn..
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2018, 16:10   #36
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,973 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Kėshillė e mirė por e limituar nė kohė...
Kėshtu qė nuk arrin ta zėvendėsojė hudhrėn..
Ti po mohon gje vlerat e fasuleve?!?!


p.s. evito dieten me cucule, futi dy pjato njeherazi, por kur ti gatuash mos jua nderro ujin e pare qe te jene efektive
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2018, 16:16   #37
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,251
Thanks: 1,423
Thanked 2,364 Times in 1,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Ti po mohon gje vlerat e fasuleve?!?!


p.s. evito dieten me cucule, futi dy pjato njeherazi, por kur ti gatuash mos jua nderro ujin e pare qe te jene efektive
Fasulja ka proteina njėsoj si mishi....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-12-2018, 10:03   #38
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,755 Times in 6,600 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla popullore

Dy gota uji ne mengjes ESELL,sipas temperatures se ambientit.Ju heq mbeturinat e produkteve ushqimore, duke filluar nga laringu deri ne perfundim te zorres se trashe,ose organeve seksuale me kendveshtrim 180°.Cmimi TEJET i VOLITSHEM ose 39cent per 1.5 L.Falas nuk ka me,biles ca nuk e dine akoma qe edhe per frymemarrje te ajrit ka TAKSA.

Chapeau nga Presidenti
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 16930_2018-04-30-15-03-58.jpg (10.4 KiloByte, 11 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur