Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-06-2016, 07:03   #1
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,063
Thanks: 2,038
Thanked 2,952 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Mjekesia & Sherbimi

A duhet te bejne analizat e SIDES i gjithe stafi mjeksor pa perjashtim? Mora shkas nga infektimi I nje femije ne spitalin pediatrik para 7 vitesh ( pasqyruar ne tv klan emisioni stop ) dhe thashethemve qe shume infermier, e jane te infektuar me SIDE prane spitalit universitar NENE TEREZA Tirane.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2016, 07:09   #2
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,630
Thanks: 13,618
Thanked 7,580 Times in 4,811 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 441
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Duhen bere Jo vetem analizat e Sides por e te gjitha semundjeve infektive...
Lere qe kot flasim nuk Kane edukate as te perdorin dorezat andej
Bisede pa bereqet
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2016, 07:13   #3
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,885
Thanks: 1,598
Thanked 1,467 Times in 700 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 96
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Kush do i beje thuaj? Qe nga me i madhi te me i vogli jane njelloj. Ske ku te mbytesh
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2016, 07:36   #4
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,063
Thanks: 2,038
Thanked 2,952 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Per spiunin spartak qe endet me valixhe * pornoklas* jepen jo pak po 40000 € per mjekim ndersa per femijt tane perplasim koken neper dyer te mbyllura ose te te hapen vete kur tregon parane! Shkretetire moje shkretetire lum kush te iku dhe mjere kush te ka nxire.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2016, 07:38   #5
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,636 Times in 1,043 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
A duhet te bejne analizat e SIDES i gjithe stafi mjeksor pa perjashtim? Mora shkas nga infektimi I nje femije ne spitalin pediatrik para 7 vitesh ( pasqyruar ne tv klan emisioni stop ) dhe thashethemve qe shume infermier, e jane te infektuar me SIDE prane spitalit universitar NENE TEREZA Tirane.
me sa di une, jashte shtetit stafi mjeksor qe merret me femijet i shikojne qe nga vaksinat qe ata kane bere ne te kaluaren e deri te hepatiti apo HIV.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2016, 07:45   #6
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,063
Thanks: 2,038
Thanked 2,952 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
me sa di une, jashte shtetit stafi mjeksor qe merret me femijet i shikojne qe nga vaksinat qe ata kane bere ne te kaluaren e deri te hepatiti apo HIV.
nuk e di ku jeton mor mik por sherbimi shendetsor ne vendin tone eshte te vesh duart ne koke, jo se nuk ka mjek te sakte por jane shume te pakte ne mos specie ne zhdukje, dhe e di pse ; sepse nuk paguhen, vleresohen, kane disa eprore qe menojne vetem per xhepin e tyre etj, etj
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2016, 07:50   #7
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,636 Times in 1,043 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
nuk e di ku jeton mor mik por sherbimi shendetsor ne vendin tone eshte te vesh duart ne koke, jo se nuk ka mjek te sakte por jane shume te pakte ne mos specie ne zhdukje, dhe e di pse ; sepse nuk paguhen, vleresohen, kane disa eprore qe menojne vetem per xhepin e tyre etj, etj
po flisnim per rregullat e jo mjeket.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2016, 08:31   #8
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,063
Thanks: 2,038
Thanked 2,952 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Rregullat ne Shqiperi jane ber per tu shkelur, dhe e gjtha per shkak te mos funksionimit dhe pa aftesive drejtuese ne shtet. Nese shembulli eshte drejtuesi I nje dikasteri cmun te presim nga punemarresi.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2016, 09:18   #9
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,544
Thanks: 4,819
Thanked 3,710 Times in 1,766 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 136
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

fakti qe eshte i semure me VIH nuk eshte kriter qe te mos ushtroje profesionin, te pakten ketu ne france
ketu cdo lloj prefesionel i shendetit kur angazhohet kalon ne menyre te detyrueshme nje vizite tek mjeku i punes ku shikon karnetin e vaksinimit , polyo, dhe dozon vetem antikorpet per hepatiten B
nqs antikorpet nuk jane te rriteur atehere te detyron te besh vetem vaksinimin per hepatiten B.
te ben testi BCG per tuberkulozen, nqs eshte pozitive te ben nje radiografie te mushkerive
por edhe te jete pozitive nuk te ndalon te punojne
cjane VIH, hepatite C i kerkojne vetem nqs personin vete kerkon ti beje , nqs personi eshte kundra nuk ta bejne me detyrim

por sa personele te mjekesise gjate praktikes se tyre jane shpuar me gjelpera nga personat me hepatite apo VIH , shume

normale qe duhet te mbajne dorreza por risku nuk eshte zero
sa kirurge kane care duart me bisturi me gjakun e ketyre personave
dhe asnjeri nuk eshte qare
e dine qe eshte me rrezik , por kur i shikon nga jashte ke tjeter pershtypje
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2016, 09:50   #10
Master
Super Anėtar
 
Avatari i Master
 
Data e antarėsimit: Jun 2016
Posts: 148
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Master vetėm mund tė shpresoj pėr tu pėrmirėsuar
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Eshte problem ne fakt me keto punet e papastertise...zoti na ruajt sidomos nga stomatologet e pa kujdesshem
Master nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2016, 14:29   #11
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,063
Thanks: 2,038
Thanked 2,952 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Programi investigativ “STOP”, nė Televizionin Klan, mbrėmjen e sotme ka sjellė njė tjetėr denoncim rrėnqethės.

Bėhet fjalė pėr njė fėmijė tė vogėl, i cili para 6 vjetėsh ėshtė infektuar me HIV/AIDS, nė Spitalin Pediatrik. Asnjė prej prindėrve tė fėmijės nuk ėshtė bartės i sėmundjes, kjo e vėrtetuar edhe nga analizat e kryera, ku tė dy kanė rezultuar negativė.

Nėna e djalit, i cili sot ėshtė nė moshėn 7 – vjeēare, tregon se ajo e ka shtruar tė birin nė moshėn 1 – vjeē pranė Spitalin Infektiv nė QSUT me ftohje dhe pas 3 vitesh ka zbuluar se ai ishte infektuar. Nėna thekson se ai nuk ka kryer as transfuzion gjaku dhe as ndėrhyrje.

Pėr kamerėn e “STOP”, ajo ka treguar tė gjithė historinė, tė cilėn, pėr tė mbrojtur djalin e saj nuk kanė dashur ta bėjė publike. Ajo shprehet se nuk dėshiron t’i mėshojė mėnyrės sesi i vogli ėshtė infektuar me kėtė sėmundje, por arsyeja pėrse ajo iu drejtua emisionit ėshtė fakti se prej 6 muajsh mungon ilaēi Nevirapinė, jetėsor pėr tė voglin.

“Jam njė qytetare nga Tirana dhe kam ardhur tė tregoj historinė e djalit tim 7 – vjeēar, i cili ėshtė infektuar me HIV/AIDS, e ka tė fituar. Filloi kur ishte nė moshėn 1 – vjeēare, me njė tė ftohtė. Unė e shtrova nė spitalin Pedriatik tek Infektivi. E mbajta aty 8 ditė, pastaj e nxorra dhe pas 2 javėsh filluan problemet, temperaturė e me radhė. Ēdo njė muaj unė e shtroja nė spital. Pas 3 vitesh zbuluam qė ishte me HIV/AIDS.”

Ēfarė pėrgjigje ju kanė dhėnė nė spital, tek Infektivi?

“Ata na morėn si familje, na bėnė tė gjitha analizat. Ne dolėn negativ, ndėrsa djali pozitiv. Ne i thamė qė nuk ka mundėsi, qė nuk ėshtė e vėrtetė, pasi ai nuk kishte bėrė asnjė ndėrhyrje, asnjė transfuzion gjaku, asgjė. Nė kartelė ėshtė e shkruajtur se djali im ka kryer njė ndėrhyrje dhe qė e ka marrė aty, nė mėnyrė qė tė mbulojnė fajin.”

Ndėrkohė, djali i ėshtė nėnshtruar njė operacioni?

“Jo. Doktoresha qė e ndjek djalin e kontrolloi dhe nuk kishte asnjė ndėrhyrje. Tani, problemi mė i madh ėshtė qė nuk ka mjekim. Prej 6 muajsh nuk ka mjekim nė spital.”

Ēfarė medikamenti i mungon?

“Nevirapinė, qė ai duhet ta marrė patjetėr, dy herė nė ditė. Unė kam edhe 2 javė mjekim dhe nėse nuk ia jap ilaēin brenda 72 orėve, ai mund tė pėrkeqėsohet dhe pastaj mjekimi ėshtė i kotė qė ta vazhdojė.”

Jeni interesuar pėrse ka mungesė tė kėtij medikamenti?

“Po jam interesuar. Kam shkuar tek farmacia qendrore, nė spital, jam interesuar gjithandej. Asnjė nuk tė jep asnjė pėrgjigje. Ju lutem mė ndihmoni. Shpėtoni djalin tim. Vėrtetė ėshtė infektuar, nuk di se ku, por rėndėsi ka qė unė ta mjekoj, qė tė jetė mirė tė paktėn.”

Pas denoncimit tė zonjės, me anė tė njė shkrese qė mban datėn 26 Maj 2016, drejtuar Qendrės Spitalore Universitare “Nėnė Tereza”, programi “STOP” ngre dy pyetje:

-Prej gjashtė muajsh, medikamenti “Nevirapinė” mungon nė QSUT. Kush janė arsyet e mungesės sė kėtij medikamenti?

-Kur do tė furnizohet me kėtė medikament, Framacia dhe Klinika Ambulatore pranė QSUT-sė?

Pėrgjigja qė ky institucion shėndetėsor i ka sjellė me anė tė shkrese zyrtare ėshtė se, pas pėrfundimi tė procedurave tė zhdoganimit dhe Kontrollit nga Agjencia Kombėtare e Kontrollit tė Barnave, medikamenti do tė jetė i disponueshėm nė datė 16 Qershor 2016.


Gazetarja e “STOP” vajti pranė Qendrės Spitalore Universitare Nėnė Tereza, ku rezultoi se ilaēi, fatmirėsisht kishte ardhur. Teksa ia dorėzoi nėnės tė sė voglit, kjo e fundit u shpreh e lumtur qė mė nė fund djali i saj do tė mjekohet.

“Ndjehem shumė e lumtur qė fėmija mund tė mjekohet, pavarėsisht se ndenji kaq shumė kohė pa mjekim. Shpresoj qė ai tė bėhet sa mė mirė”./tvklan
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2016, 15:54   #12
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,544
Thanks: 4,819
Thanked 3,710 Times in 1,766 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 136
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

............................
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2016, 16:03   #13
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,636 Times in 1,043 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
...........................................
sme duket ide e keqe duhen menduar te gjitha opcionet.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2016, 16:04   #14
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,544
Thanks: 4,819
Thanked 3,710 Times in 1,766 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 136
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
sme duket ide e keqe duhen menduar te gjitha opcionet.
fshije se smu duk ide e mire
gjynah vogelushi
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2016, 16:13   #15
Master
Super Anėtar
 
Avatari i Master
 
Data e antarėsimit: Jun 2016
Posts: 148
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Master vetėm mund tė shpresoj pėr tu pėrmirėsuar
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Jetojme ne nje vend ku te marin me qafe
__________________
Njohurite mund te transmetohen...Inteligjenca jo !
Master nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-07-2016, 09:11   #16
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,063
Thanks: 2,038
Thanked 2,952 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Master Shiko postimin
Jetojme ne nje vend ku te marin me qafe
para ca vitesh mu desh te prisja tek spitali NENE TEREZA per te marr pergjigjen e ca analizave dhe ne nje bisede TE pastrueses dhe zyrtares SE informacionit ; e pyet njera tjetren; e degjove qe filan infermiere ishte me side . Cila ? ajo qe ashtuset me ate doktorrin, jo , nuk e dija, epo me sa punonjes ka kaluar ajo ketu I pergjigjet perseri.
BISEDE MES KOLEGESH.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-07-2016, 09:36   #17
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,544
Thanks: 4,819
Thanked 3,710 Times in 1,766 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 136
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
para ca vitesh mu desh te prisja tek spitali NENE TEREZA per te marr pergjigjen e ca analizave dhe ne nje bisede TE pastrueses dhe zyrtares SE informacionit ; e pyet njera tjetren; e degjove qe filan infermiere ishte me side . Cila ? ajo qe ashtuset me ate doktorrin, jo , nuk e dija, epo me sa punonjes ka kaluar ajo ketu I pergjigjet perseri.
BISEDE MES KOLEGESH.
po ti nga pallaveret e koridoreve nisesh ??
po ato qe flasin ashtu jane fycka
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-07-2016, 11:27   #18
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,063
Thanks: 2,038
Thanked 2,952 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

[QUOTE=Marya;1041882]po ti nga pallaveret e koridoreve nisesh ??
po ato qe flasin ashtu jane fycka[/Q
keto thashethemet mu kujtuan mbas kesaj videos qe doli ne tv klan
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2016, 17:55   #19
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,063
Thanks: 2,038
Thanked 2,952 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Shėndetėsia mbetet njė nga sektorėt mė problematikė nė Shqipėri, ku ēdo ditė raportohen skandale jo vetėm mbi kushtet nė tė cilat ndodhen qendrat shėndetėsore dhe ato spitalore, por edhe me mungesėn e vazhdueshme tė medikamenteve.
Pak ditė mė parė u denoncuan raste pa fund tė mungesės qė medikamenteve qė kurojnė fėmijėt e sėmurė me kancer. Prindėrit dhe tė afėrmit e fėmijėve shprehen se kėto medikamente pėrveē faktit se janė shumė tė shtrenjta dhe qė blihen nė farmaci, rezultojnė se janė edhe tė pakontrolluara.
Nėse kjo ėshtė e vėrtetė, do tė thotė se kėto lloj medikamentesh hyjnė nė vendin tonė pa iu nėnshtruar kontrolleve, ēka do tė thotė se janė kontrabandė. Por kontrabandėn nuk mund ta bėjė thjesht njė farmaci, aq mė tepėr kur bėhet fjalė pėr kura me medikamente qė shkojnė deri nė disa milionė.
Njė tjetėr preparat qė mungon dhe qė ėshtė denoncuar nga Citynews ėshtė
Ketosteril, i cili pėrdoret nga pacientėt qė kurohen nga veshkat. Njė ilaē mjaft i shtrenjtė qė rimbursohet nga shteti, por pėr qejf tė Ilir Beqaj, Vjollca Brahos, apo sektit tė Luzhiana Abazit, apo ēdokujt tjetėr ky medikament sot nuk iu jepet tė semurėve por ju ėshtė servirur njė tjetėr zevendesues qė pretendohet se ėshtė mė i mire.
Ndryshimi pozitivisht ėshtė pėr tu vlerėsuar por nė fakt duket tė jetė me pasoja tė rėnda. Pacientėt qė janė nė kurim e sipėr me K etosteril , nuk kanė medikamentin e tyre, kjo sepse ėshtė ndryshuar nė listėn e rimbursimeve dhe ofrohet nė tjetėr ilaē.
Por rimbusimi me medikamentin e ri nuk bėhet direkt, por pacientėve u rikėrkohet tė shkojnė nė Tiranė pėr tė ribėrė kontrrolle, analiza dhe pėr tė mbledhur disa vula nė QSUT e mė pas tė shkojnė nė qytetet e tyre pėr tė marė preparatin e ri. Nga Hasi, Delvina, Erseka, Saranda, Korca, Malesia e Madhe, tė zbarkojnė pranė “kasapėve” nė Tiranė, pas tyre tė shpenzojė lekė lart e poshtė, tė sėmurė, tė braktisur, por edhe tė vjedhur.
Njė pacient nė kurim e sipėr, duhet tė ndalė njė ilaē e tė fillojė njė tjetėr pasi njė tufė mė hajdutė kanė pushtuar sistemin shėndetėsor. Jo vetėm kaq, por duhet tė rifillojnė nga e para tė njėjtat procedura qė kanė kryer pak javė mė parė, sepse nuk ju zėvendėsohet ilaci i rimbursuar. Njė pazar kriminal ku pushtetarė, drejtues politikė, biznezmenė qė meren me tregėtimin e ilacėve, zhytin duar e korrrupsionit nė sėmundjet e pacientėve jo vetėm duke ju ndryshuar kurimin nė mėnyrė vrasėse por edhe duke i torturuar mė parė, pėr tė pėrfituar atė qė ja u jep ligji, taksat dhe kontributet qė ata kanė paguar gjithė jetėn e tyre
Por edhe nė rastet kur medikamentet ekzistojnė rreziku ėshtė qė ato janė prodhime indiane, tė cilat vėshirė se mund ti gjesh nė ndonjė vend europian, pėrfshi kėtu edhe ato qė nuk janė pjesė e BE-sė. Kostoja e ulėt e kėtyre medikamenteve ndoshta ėshtė njė nga arsyet sepse ato shihen si zgjidhje pėr shqiptarėt, megjithėse standardet e tyre nuk i gjen askund. Por jo vetėm kaq, nė spitale mund tė gjesh nė depot apo farmacitė medikamente pėrtej datės sė skandencės, tė cilėt mund tė hyjnė nė qarkullim me mungesėn e medikamenteve tė tjera, ēka mund tė ēojė nė rastin mė tė mirė nė njė moskurim tė gjendjes shėndetėsore tė pacientit.
Njė repart kirurgjie me 10 kirurgė shpenzon pėr paga rreth 4000 euro nė muaj. Koncesioni i ri i sterilizimit i kushton kėtij reparti 18.000 euro nė muaj. Ndėrkohė qė mė parė i njėjti proces kryej nga infermierėt e specializuar brenda pagės sė tyre mujore. 18mije euro x 12muaj= 216.000 euro nė vit. Nė Shqiperi jane rreth 12 spitale rajonale pa pėrfshirė QSUT, qė do tė thotė se paratė qė shpenzohen janė disa miliona, tė cilat sot mund tė pėrdoreshin jo vetėm pėr tė siguruar medikamentet nė spitale, por edhe pėr tė pėrmirėsuar kushtet e hotelerisė dhe shėrbimit nė qendrat shėndetėsore nė tė gjithė vendin.
Kėto janė disa shembuj tė thjeshtė qė tregojnė sesi mafia e ilaēeve apo e shėndetėsisė vrasin shpejt apo avash shqiptarėt. citynews.al
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2016, 14:42   #20
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,266
Thanks: 136
Thanked 278 Times in 140 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Se mos eshte vetem Ketosterili problem.
Tani kushdo nga qytetet qe eshte diabetik dhe duhet te marre per shume se 2 pena Lantus, duhet te konsultohet nga Tirona! Pse? Sepse ashtu i eshte shkrep nanjonit anej qe ti sorollase pacientet diabetike (nen temperaturen 40 grade) per ti marre keto ilaēe (lajmin e keni tek gazeta Shendet+)!
E njejta gje ndodh edhe me Xarelto-n qe ka indikacione te qarta per perdorimin e tij. E don per ta perdor? Vrit veten me burokracine per ta marre po ne Tiron sepse eshte vetem vula e nje personi qe e miraton nese te jepet apo jo, pamvaresisht nese ka indikacion apo jo! (nga eksperienca e nje mjeku qe e kerkoi per familjarin e vet qe teorikisht mund te mendohet qe duhet ta kete pase me te lehte per pozicionin qe kishte! Harrojeni!)

Etj, etj!

Mjekesia kudo neper bote eshte grope thithese dhe hiqeni nga mendja qe ka mjekesi falas! Jashte funksionon nje zinxhir i tere qe te jep pershtypjen sikur mjekesia eshte falas sepse paguhen taksa, paguhen siguracione dhe merret ai sherbim (qe nuk eshte falas sepse diku ai lek duhet te dale). Vetem shqiptareve qe jane jashte i eshte krijuar ajo ide qe sherbimi shendetsor jashte eshte falas. I degjoj kur thone "filan ilaē e mora pa leke" kur shteti suvencionon cmimin por sepse e mbledh ate lek nga taksa, thone "bera filan nderhyrje falas" kur kostoja mund te jete disa mijera euro qe i suvencionon shteti dhe leku serish del nga taksa e siguracione, etj etj!

Mjekesia jone vuan nga mungesa e analizave dhe nga shperthime emocionale-politike qe cojne ne katastrofa qe nje pjese te efekteve po duken qe tani, por mendoj qe ajo qe po shihni eshte vetem maja e aisbergut sepse kostoja totale do te rritet se shpejti sepse patologjite po shkojne drejt zones ku ilaēet perfundojne fuqine e tyre per permiresimin e mbijeteses dhe si pasoje pacientet do te shfaqen ne gjendje te rende dhe do te kerkojne edhe me teper burime financiare per ti bere balle menaxhimit te rasteve!

Tek ne nuk ka analiza te mirefillta se cfare drejtimi po merr mjekesia, se si permiresohet mjekesia parandaluese. Tek ne stimulohet shtrimi i pacienteve ne spital per arsye nga me te cuditshmet, pa marre parasysh qe jane kosto per shtetin. Tek ne organizimi i hallkave mjek familje - mjek specialist (ose urgjence) - shtrim ne spital ka shume mangesi dhe kjo con ne nje shtim te kostove shendetsore. Kesaj i bashkangjitet nje injorance tmerresisht e larte nga ana e popullsise mbi shendetin e vet, mbi semundjet e veta (diabetike qe ja kepusin bakllava duke u justifikuar se nepsi bon te veten dhe me pas kercenojne se pse nuk po permiresohet dhe jusfikohen duke thene se kur ka ngrene kadaif si ka bo kaq keq, hipertensive qe ma bojn "une jam mesuar me 18 tensionin" dhe pastaj i gjen te shtruar ne neurologji per hemorragji cerebrale ose ne kardiologji me infarkte (me familjare qe te kerkojne edhe llogari pse doktori nuk po e sheron!!!!!!!), cirrotike qe vazhdojn te konsumojn alkol (dhe pacienti dhe familjaret qeshin por per pak muaj sepse pastaj paraqitet me encefalopati dhe shkon drejt vdekjes dhe serish familjaret shfaqen sikur kane rene prej qielli dhe te kerkojne llogari) jane pak shembuj qe mund te mar!

Kur te analizohen te gjitha keto hallka (larg politikes dhe propagandes qerruese te saj) atehere ndoshta mund te minimizojme kostot (jo ti bejme zero) dhe te permiresojme sherbimin!
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur