Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-07-2019, 13:43   #21
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,370
Thanks: 1,913
Thanked 2,143 Times in 1,596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
edhe kur i pyet cfare ilacesh marrin , thone gruaja i di , femije mbeten
Une i di te gjitha ilace qe pi
E di te gjithe listen
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 13:43   #22
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 22,119
Thanks: 10,349
Thanked 9,731 Times in 4,777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 322
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga B.E.V Shiko postimin
Dakort qe femra drejton qafen e mashkullit.
Po ti si č drejton boten tende ?
Une e kam gjetur ēelesin e suksesit.

Burri im ben ate qe dua une.. kemi komplicietet te papame.. qeshim edhe per gjera te vogla ... e marrim jeten jo shume seriozisht... jemi te lire te shkojme dhe te jetojme sic duam ne... pa piken e kontrollit.. besim reciprok.. pa xhelozi.. dhe pa inate nqs une apo ai arrin gjera me shume se tjetri... i japim kurajo nj tj.. sidomos burri im ne kete rast.. dhe kjo lloj lirie me ka bere qe te zgjedh kete stil jetese ... nuk qendroj nga presioni apo nga halli... jam une ajo qe e kam zgjedhur kete gje.
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 14:01   #23
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 5,019
Thanks: 6,962
Thanked 1,992 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
Une e kam gjetur ēelesin e suksesit.

Burri im ben ate qe dua une.. kemi komplicietet te papame.. qeshim edhe per gjera te vogla ... e marrim jeten jo shume seriozisht... jemi te lire te shkojme dhe te jetojme sic duam ne... pa piken e kontrollit.. besim reciprok.. pa xhelozi.. dhe pa inate nqs une apo ai arrin gjera me shume se tjetri... i japim kurajo nj tj.. sidomos burri im ne kete rast.. dhe kjo lloj lirie me ka bere qe te zgjedh kete stil jetese ... nuk qendroj nga presioni apo nga halli... jam une ajo qe e kam zgjedhur kete gje.
Ju thjesht paskeni arritur nje mirekuptim nen heshtje. Dmth nuk beni me dahsuri si dikur dhe jeni bere taman shoke pa xhelozi thjesht partneritet qe i doni te miren njeri-tjetrit. Bravo ju qoft nese merreni vesh kaq mire nen heshtje, por jam i bindur se te dy keni nevoje per sex me partenr te tjere jashte martese per mendimin tim.
Tani a beni kte gje apo jo nuk jam fallxhor te spekuloj por diagnozen ua dhashe te sakt
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 14:02   #24
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,482
Thanks: 6,451
Thanked 7,010 Times in 3,368 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 288
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Lufte dashnoresh loool
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 14:15   #25
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 853
Thanks: 441
Thanked 468 Times in 276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Kur mashkullit i thyhet zemra eshte e pamundur te sherohet, pergjithesisht shkon edhe me posht. Ndersa femren e ka pergatitur natyra me te forte te perballoje dhimbje emocionale dhe keshtu ata ia perballojn me mire ktyre taksiratave.
Ne amerike p.sh dhe ne perendim ku ekonomia eshte me e mire femra ka avantazh te madh sepse popullsia ne vended industirale konstaton gjithmone me shume meshkuj se femra kahtuqe femra ka me shume apsione, konsiderojm ktu edhe lirine totale te femres ne shtete progresive dhe kjo dergon mashkullin ne deshtim. Prandaj ne perendim shumica e meshkujve jane qenie te deshperuara ndersa ne shqiperi nje mashkull i pa-pune ndjehet mbret dhe mund te abuzoje edhe me nje grua te bukur si “king”.

I vetmi shpetim eshte ti mos lejojm femrat te edukohen, apo te shkojn ne shkolle, te punojn apo te kene shoqe dhe shoke. Te mos i lwjojm as te lexojn libra apo te shikojn muzike, apo te degjojn muzike. Per ndryshe nuk ka shpetim. Eshte betej e humubur
Ne vendet e zhvilluara numri i femrave eshte me i madh se i meshkujve... qe ne fetus femra ka me shume mundesi te mbijetoje se mashkulli, pastaj e ka edhe jetegajtesine me te madhe. Nese nje vend ka me shume meshkuj sesa femra kjo do te thote qe ai vend eshte i prapambetur OSE ai vend ka shume emigrante.

Nuk e di nga e gjeti hapesi i temes kete artikull, por statitstikat ne Angli dhe SHBA (te gazeta the Guardian, p.sh.) tregojne qe vajzat vuajne me shume se djemte nga problemet psikologjike. Nese numri i vetevrasjeve eshte me i madh te meshkujt, kjo nuk do te thote qe femrat vuajne me pak psikologjikisht... do te thote qe femra dhe mashkulli reagojne ndryshe.

Besimi im eshte se jemi duke jetuar ne nje bote qe ecen me shpejtesine e drites drejt cmendines dhe nihilizmit. Ca ligje dhe ca institucione jane ndertuar ne ate menyre qe ne disa shtete bara me e madhe psikologjike te bjere mbi burrat (SHBA), kurse ne disa shtete te tjera barra te bjere mbi grate (Shqiperi, Pakistan, etj.).

Megjithate eshte e veshtire te thuash se cfare e ka fajin konkretisht dhe as ia vlen te pretendohet se kjo bote po punon me teper kundra mashkullit sesa kundra femres. Ne Angli vajzat kane pothuajse 35% me shume probleme psikologjike sesa djemte. Thjesht jemi gatitur ndryshe dhe reagojme ndryshe...

https://www.theguardian.com/society/...en-nhs-figures
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 14:23   #26
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 22,119
Thanks: 10,349
Thanked 9,731 Times in 4,777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 322
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Ju thjesht paskeni arritur nje mirekuptim nen heshtje. Dmth nuk beni me dahsuri si dikur dhe jeni bere taman shoke pa xhelozi thjesht partneritet qe i doni te miren njeri-tjetrit. Bravo ju qoft nese merreni vesh kaq mire nen heshtje, por jam i bindur se te dy keni nevoje per sex me partenr te tjere jashte martese per mendimin tim.
Tani a beni kte gje apo jo nuk jam fallxhor te spekuloj por diagnozen ua dhashe te sakt
kurti te thashe une e kam gjetur ēelsin e suksesit

ne duam te jetojme gjate jo te vdesim nga frustrimi. e kemi kuptuar qe jeta martesore eshte genjeshtare.. por ne kemi arritur piken me te larte qe quhet dashuri e pakushtezuar.. ne duam qe jetojme bashke dhe per mua kjo ngelet arritja me e madhe.

Ne nuk na imponon asgje qe e marrim jeten me sportivitet.

mua tme thuash na jeto me bukuroshin me te mire ne bote do e refuzoja sinqerisht dhe e di pse sepse ai bukuroshi do me kufizonte jeten e tanishme..

Nuk zihemi kurre ne shtepi ta dini kete edhe kur eshte seriozisht ndonje gje fillojme e qeshim..
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 14:27   #27
Musachia
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2015
Posts: 62
Thanks: 26
Thanked 30 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Musachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėMusachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėMusachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėMusachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėMusachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėMusachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

shume nga keto probleme shkaktohen nga mungesa e perputhshmerise, nevoja per te qene me dike apo paranoja e te qenurit vetem te verbon dhe te ben te maresh vendime te nxituara me njerez te gabuar, kalon ca kohe dhe e kupton qe jeni njerez shume te papershtatshem per njeri tjetrin. shpeshhere eshte fat te gjesh njeriun e pershtatshem, nuk e kam fjalen per ngjashmeri por perputhshmeri qe nuk eshte domosdoshmerisht e njetja gje, menyra me e mire qe mund ta perkufizoj sipas mendimit tim eshte qe 'huqet e dy personave jane te ndryshem', nese te dy personat kane te njejtat huqe atehere duhet hequr dore menjehere, ralle funksionon, por kur huqet jane te ndryshme atehere ka vend per mirekuptim dhe tolerance.

ndoshta burrat jane me te prirur te bejne gabime, eshte nje cik biologjike nuk ke ci ben por ama kapaciteti I gruas per tu hakmarre edhe pothuajse I barabarte me kapacitetin e burrit per te bere gabime .

cfaredo gabimi te ket bere bashkeshorti, nuk eshte e drejte qe femijet te perdoren kundra tij per tu hakmarre.

hell hath no fury...
Musachia nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 14:28   #28
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,522
Thanks: 15,946
Thanked 13,464 Times in 8,528 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 720
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Tė gjithė mėsues kėtu, asnjė dėgjues.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 14:30   #29
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 22,119
Thanks: 10,349
Thanked 9,731 Times in 4,777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 322
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Tė gjithė mėsues kėtu, asnjė dėgjues.
vetem une tregoj realitetin tim. te gjithe flasin per te tjeret

mua te tjeret tme interesojne absolutisht ahahahaha.
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 14:33   #30
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 22,119
Thanks: 10,349
Thanked 9,731 Times in 4,777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 322
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

kurti pergjigjen e ke te komenti i mousachia.. ne perputhemi qe jetojme keshtu dhe ska te bej seksi ne kete mes fare.. ti se njeh burrin tim ndaj sdua te flas me gjate
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 14:34   #31
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 37,203
Thanks: 18,167
Thanked 23,584 Times in 9,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 527
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Une nuk vi te klinika jote se nuk kam siguracion lol
mire ben
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 14:34   #32
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,370
Thanks: 1,913
Thanked 2,143 Times in 1,596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rexhina Shiko postimin
mire ben
Po erdha vi me emrin e grus lol
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 14:36   #33
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 37,203
Thanks: 18,167
Thanked 23,584 Times in 9,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 527
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Po erdha vi me emrin e grus lol
ne kontrollojm licensen ama
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 14:38   #34
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,370
Thanks: 1,913
Thanked 2,143 Times in 1,596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Po mikeshen kot e kam brenda aty?
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 14:39   #35
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,370
Thanks: 1,913
Thanked 2,143 Times in 1,596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Nuk kam license

Mos diskrimino ndaj atyre qe nuk kan
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 14:52   #36
Jolene
🇦🇱
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 16,817
Thanks: 6,752
Thanked 8,364 Times in 3,995 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Une skam pare e degjuar nga sa njoh te kene kaluar ndonje traume, se per vetevrasje sbehet llaf!
Me keqja jane martuar prap brenda 6 muajsh

Jeta eshte kompromis, por dhe kompromisi ka limit!
__________________
a wolf will never be a pet
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 15:27   #37
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,462
Thanks: 709
Thanked 851 Times in 581 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jolene Shiko postimin
Une skam pare e degjuar nga sa njoh te kene kaluar ndonje traume, se per vetevrasje sbehet llaf!
Me keqja jane martuar prap brenda 6 muajsh

Jeta eshte kompromis, por dhe kompromisi ka limit!
Ne fakt nuk flitet fare . Po te kerkosh do gjesh shifra marramendese.
Ne Shqiperi nuk e di.
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 15:29   #38
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,021 Times in 1,874 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 197
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Studimi: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjetStudimet kanė treguar se divorcet janė shumė tė rėnda psikologjikisht jo vetėm pėr nėnat dhe fėmijėt, por edhe mė shumė pėr baballarėt, ndaj kėta tė fundit duhet tė mendohen dy herė pėrpara se t’i japin fund njė martese.

Statistikisht, niveli i burrave tė divorcuar qė kryejnė vetėvrasje ėshtė tri herė mė i lartė se i grave tė divorcuara.

Burrat e divorcuar kujdesen mė pak pėr shėndetin, duke ulur pėrdorimin e ushqimeve tė shėndetshme e duke konsumuar mė shumė lėndė tė dėmshme, si duhani apo alkooli. Kanė mė shumė gjasa tė neglizhojnė vizitat te mjeku, dhe tė vdesin nga sėmundje qė mund tė kishin qenė tė trajtueshme.

Kėto pėrfundime janė shkruar nė librin “Dying To Be Men”, nga Uill Kourenaj, i cili thotė se humbja e kontaktit me fėmijėt dhe me partneren, pas divorcit, i shtyn burrat drejt depresionit vetėvrasės mė fort sesa gratė.

Burrat e martuar janė mė tė shėndetshėm dhe mė pak tė stresuar se tė divorcuarit. Kanė mė shumė gjasa tė kapin nė kohė sėmundje qė i shfaqin shenjat nė trup e lėkurė, pasi ua shohin bashkėshortet ndryshimet dhe i detyrojnė tė shkojnė te mjeku.

Nė fakt, statistikisht, burrat e pamartuar kanė 70% mė shumė gjasa qė tė vdesin se brurat e martuar. Edhe pse martesa nuk ėshtė e pėrkryer dhe shpesh stresi nė ēift ndihmon sėmundje tė tjera, si artriti apo kariet e dhėmbėve, nė pėrgjithėsi, tė martuarit janė shumė mė tė shėndetshėm.
Me siguri i del Saracineska jashte fuksionit ktyre ose i spanohet filetimi
Ku i gjen kto Sofizma ti more plak
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 17:56   #39
Noe
Mi vida
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 4,248
Thanks: 527
Thanked 345 Times in 263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Noe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Kaq kollaj thyemi? Paskan ndryshuar kohet, grate me te forta
Artikulli krijon perceptimin te gabuar sikur burrat lendohen me shume se grate , ne fakt ky perceptim eshte shume larg.
Te dy gjinite jane po aq te ndjeshem kur vjen puna per problemet familjare por e shohin situaten ne kendveshtrime te ndryshme. Ne aspektin psikologjik burrat si natyre jane me te duruar , grate me emocionale... Flas ne pergjithsi . Por kjo sdo te thote qe grate jane me pak te forta por thjesht ato kane natyre dramatike e te shprehurit.
Ne boten e kafsheve instikti i mbijeteses luajne rol thelbesor dhe jane te ndare ne detyra. Lunesha kujdeset per klyshet, luani del te siguroje mish dhe e sjell aty. Edhe te njerezit keshtu ndodh.. Burri ka mbi shpatulla me shume pergjegjsi dhe ka per detyre te kujdeset per familjen, ndersa gruaja per femijet dhe per burrin.

Nese gjate marteses ndodh qe gruaja hakmerret faji mbetet perseri i burrit. Po ta dhunosh, ta keqjtrajtosh, ta tradhtosh,, do paguash monedhen e hakmarrjes te gruas. Ajo sdo ta bente kurre kete nese ti e dashurron vertet dhe kujdesesh per familjen me instiktin e luanit.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Noe : 10-07-2019 nė 17:59
Noe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 17:59   #40
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,522
Thanks: 15,946
Thanked 13,464 Times in 8,528 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 720
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Burrat e divorcuar, mė tė rrezikuar nga sėmundjet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Me siguri i del Saracineska jashte fuksionit ktyre ose i spanohet filetimi
Ku i gjen kto Sofizma ti more plak
Saraēineska ėshtė me lėfyt apo pa lėfyt?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur