Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-07-2019, 18:44   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,129
Thanks: 8,137
Thanked 3,731 Times in 1,985 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Spiegel: Ministri gjerman i Shėndetėsisė rekruton infermierė nga Kosova

Jens Spahn ka nėnshkruar njė marrėveshje pėr tė thjeshtuar procedurat qė infermierėt nga Kosova tė fillojnė punėn nė Gjermani.
Duke pasur parasysh nevojėn pėr kujdesin shėndetėsorė, marrėveshje tė ngjashme pritet tė nėnshkruhen nga Gjermania edhe me shumė vende tė tjera. Qeveria gjermane po mbėshtetet tek punėtorėt e kualifikuar nga Kosova pėr tė luftuar nevojėn pėr kujdesin shėndetėsor nė Gjermani. Ministri Federal i Shėndetėsisė Jens Spahn ka nėnshkruar njė deklaratė tė pėrbashkėt me kolegun e tij kosovar Uran Ismaili gjatė njė udhėtimi nė Prishtinė.
Nė tė njėjtėn kohė, Gjermania dėshiron tė mbėshtesė Republikėn e Kosovės nė ndėrtimin e njė sistemi shėndetėsor. Nė kėmbim, Spahn mbėshtetet njė shkėmbim tė ekspertėve nga Kosova. Nė kėtė mėnyrė, Spahn shpreson, se deri nė 1000 infermierė mund tė vijnė nė Gjermani ēdo vit.
Marrėveshja me Kosovėn mund tė shėrbejė si model pėr bashkėpunimin edhe me vendet e tjera. Kemi tė bėjmė me Meksikėn, Brazilin ose Filipinet.
Spahn shpjegoi se kėrkesa pėr punėtorė tė kualifikuar nė Gjermani ėshtė aktualisht aq e madhe sa qė tė paktėn 50.000 njerėz nevojitėn nė kėtė fushė.

Tė paktėn disa nga infermieret qė mungojnė duhet tė rekrutohen nga jashtė. Nė Kosovė tashmė ekziston njė arsimim qė konsiderohet si cilėsi e lartė. Ofruesit gjermanė tė punės gjithashtu drejtojnė shkolla pėr infermierė dhe ofrojnė kurse tė veēanta gjermane pėr infermierėt.
Megjithatė, nėse ėshtė e justifikueshme pėr tė rekrutuar infermierė nga jashtė, ėshtė njė ēėshtje e diskutueshme. Sė fundmi, nga ana tjetėr, ka mungesė tė punėtorėve tė kualifikuar nė vendet e origjinės.
Spahn thekson se popullsia e Kosovės konsiderohet mė e reja nė Evropė. Papunėsia e tė rinjve arrin 60 pėr qind. Prandaj, shumė studentė tė rinj infermierė nga Kosova shpresojnė pėr njė tė ardhme nė Gjermani - edhe pėr shkak tė niveleve tė larta tė pagave.
Deri tani, megjithatė, ka pasur pengesa tė larta burokratike, veēanėrisht nė njohjen e kualifikimeve profesionale. Kjo do tė jetė e thjeshtuar dhe mė e shpejtė nė tė ardhmen.
Pėr shembull, agjencitė dhe institucionet arsimore nė Kosovė mund tė marrin certifikim pėr tė shpejtuar njohjen e diplomave tė tė diplomuarve tė tyre. Por marrėveshja e re do tė funksionojė vetėm nė afat mė tė gjatė. Nė afat tė shkurtėr, qeveria federale kishte njoftuar mundėsinė e financimit dhe plotėsimit tė 13.000 vendeve tė punės pėr kujdesje ndaj tė moshuarve nėpėrmjet njė ligji tė ri./Zeri
_____________________________________
https://zeri.info/aktuale/274187/spi...re-nga-kosova/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-07-2019, 19:41   #2
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,724
Thanks: 3,750
Thanked 3,018 Times in 2,048 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Spiegel: Ministri gjerman i Shėndetėsisė rekruton infermierė nga Kosova

Ky ėshtė njė lajm shumė i keq pėr Kosovėn.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-07-2019, 20:51   #3
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Re: Spiegel: Ministri gjerman i Shėndetėsisė rekruton infermierė nga Kosova

Ta shikojme anen pozitive bardhyl.

Do te gjejm parking me lehte ne qe mbesim ketu.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur