Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-08-2019, 12:51   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,148
Thanks: 8,186
Thanked 3,752 Times in 2,000 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimiProfesor Shuajp KrajaGazeta Express
8 Gusht 2019 11:55

Profesor Shuajp Kraja ėshtė shpikėsi i parė shqiptar qė gėzon tė drejtėn mbi patentėn evropiane pėr vaksinėn kundėr kancerit. E konsideruar si njė shpikje inovative nė fushėn e mjekėsisė, lėshimi i kėsaj patente nga Organizata Europiane e Patentave (EPO), i hap rrugėn procedurave pėr marrjen e autorizimit tė prodhimit nga Bashkimi Europian.
Nė kuadėr tė studimit pilot me pacientė vullnetarė, me Bi vaksinėn antikancer janė trajtuar e shėruar pėr njė kohė tė gjatė disa dhjetėra raste ndėr vite. Ajo shfaq siguri tė plotė nė trajtimin dhe shėrimin e formave tė ndryshme tė kancerėve, pa rishfaqje tė tyre.
Bi vaksina pėrbėn njė mėnyrė mjekimi shumė mė tė pėrshtatshme qė konkuron dhe do tė zėvendėsojė ”artilerinė” e rėndė tė kimioterapisė dhe radioterapisė si njė gjilpėrė inteligjente (timolimfocite hiperimune me informacion selektiv tė ri), qė do tė jetė nė gjendje ndėrmjet triliona qelizash tė organizmit (normale dhe malinje), tė dallojė dhe tė vrasė nė mėnyrė selektive qelizat malinje pa dėmtuar qelizat e shėndosha tė organizmit.
Bi vaksina aplikohet pėr mjekimin e formave tė ndryshme tė kancerit dhe po ashtu vlen nė imunizimin kundėr shfaqjes sė kancerit nė persona tė shėndoshė, por tė predispozuar pėr tė zhvilluar kancer. Patenta pėr kėtė shpikje njihet nė shumė shtete dhe institucione tė rėndėsishme ndėrkombėtare si Zyra Europiane, Gjermania, Zvicėr, Francė, Britania e Madhe, Irlandė, Shqipėri, Kosovė e Kroaci.
Profesor Kraja ka marrė po ashtu njė patentė tė dytė nė nivel europian pėr medikamentin “Shukrain 55” edhe kjo e regjistruar pėr patentim pranė institucionit tė Regjistrimit tė Patentave dhe Markave, kėtė radhė nė Gjermani.
Medikamenti ka njė spektėr tė gjerė dhe ėshtė vėrtetuar gjithashtu efektiv ndaj viruseve patogjene tė rrezikshme pėr shėndetin e njeriut si hepatitet virale HIV AIDS dhe gripit, duke parandaluar epideminė e tij.
Ne pranverėn e vitit 2015 ėshtė konfirmuar pranimi i kėtij medikamenti si inovacion i patentuar medicinal duke ju dhėnė e drejta e prodhimit industrial. Konsiderohet si njė domosdoshmėri hedhja e kėtij medikamenti nė tregun ndėrkombėtar, duke u bazuar nė efektet kuruese dhe shėruese kundėr sėmundjeve tė ndryshme virale bakteriale.
Ai vlerėsohet si njė inovacion i patentuar shumė i nevojshėm pėr farmaceutikėn botėrore, veēanėrisht aty ku OBSH jep alarmin pėr rezistencėn e antibiotikėve dhe kohėn e gjatė tė mungesės sė tyre nė treg.
Prof. Shuajp Kraja ka lindur nė qytetin e Shkodrės nė vitin 1936. I specializuar pėr biologji molekulare, Prof Kraja ka njė karrierė tė pasur shkencore e akademike, qė i kalon kufijtė shqiptarė.
_________________________________________
https://www.gazetaexpress.com/shqipt...et-nga-gezimi/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 13:45   #2
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,536
Thanks: 275
Thanked 465 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Verifikojini mire keto lajme, se kane dal shume '' shpikesa '' shqiptare keto vitet e fundit.

Kini parasysh, se ne projekte te tilla shkencore marrin pjese shume shkencetare.

Pra mund te jene edhe 50 deri ne 100 kerkues shkencore dhe disa prej tyre mund te jene edhe shqiptare, por jo se shpikja ju takon specifikisht ketyre shqiptareve.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 14:55   #3
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 856
Thanks: 442
Thanked 469 Times in 277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Tjeter patenta e kerkimit dhe tjeter patenta e shpikjes. Ky zoteria me sa po kuptoj ka marre patente kerkimi nga autoriteti perkates i BE. Ka mijera kompani dhe individe ne te gjithe boten qe marrin patenta te tilla. Sa prej ketyre i bejne mire botes eshte nje tjeter pyetje.

PS: Nese Shuajpi eshte i pari qe merr patente (evopiane) kerkimi ne Shqiperi, kjo nuk deshmon per aftesite tona si komb, por per deshtimin tone total. Ne cdo fshat te BEse e gjen dike qe ka fituar nje patente kerkimi ne kurime apo shpikje te ndryshme. Eshte habi sesi ne te gjithe Shqiperine gjen vetem nje te tille dhe madje behet edhe lajm i madh. Vend i tredhur nga mendja.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 08-08-2019 nė 14:58
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 14:57   #4
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,507
Thanks: 6,457
Thanked 7,019 Times in 3,376 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 288
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Qesharake !!!!!!
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 15:26   #5
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,110
Thanks: 11,542
Thanked 6,270 Times in 2,983 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Pėr kėtė shpikje epokale do tė duhej tė kishin shkruar edhe gazetat e huaja.
Keni parė ndokund ndonjė shkrim tė tillė?
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 15:31   #6
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,110
Thanks: 11,542
Thanked 6,270 Times in 2,983 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

( nga shtypi i huaj ( danisht dhe anglisht) nuk ka asgjė )

e gjeta njė, por postim shqiptar:

TIRANA, June 28 /ATA-Maela Marini/ – Professor Shuajp Kraja is the Albanian first inventor holding the European patent for the anti-cancer vaccine Bi. Regarded as an invention in the field of medicine, the issuance of this patent by the European Patent Organization (EPO), paves the way for production’s authorized procedures by the European Union.

As part of the pilot study with volunteer patients, several dozen cases were treated and cured with anticancer vaccine BI for a long time over the years. It provides full treatment of various forms of cancers, without recurrence.

Bi vaccine constitutes a treatment much more suited that competes and will replace the heavy “artillery” of chemotherapy and radiotherapy as an intelligent injection (hyper immune T- lymphocytes with new selective information), which will be able to recognize and selectively kill malignant cells among trillions of body cells (normal and malignant), without harming the healthy cells of the body.

Bi vaccine is applied for treating various forms of cancer and also for immunization against cancer occurrence in healthy people, but likely to develop cancer. The patent for this invention is known in many countries and international institutions like the European Office, Germany, Switzerland, France, UK, Ireland, Albania, Kosovo and Croatia.

Professor Kraja has also obtained a second patent for the drug “Shukrain 55” on the European level, also registered at the Patent and Trademark Registration, this time in Germany.

The medicine has a wide spectrum and is also proven effective against pathogenic viruses hazardous to human health, such as HIV AIDS, viral hepatitis, influenza, preventing its outbreak.

In the spring of 2015, recognition of this drug as medicinal patented innovation was confirmed and was given the right to industrial production. Introduction of this drug in the international market is regarded as a necessity, based on its curative and healing effects against a variety of viral bacterial diseases.

It is considered as a very necessary patented innovation for global pharmaceuticals, particularly where WHO raises alarm about antibiotic resistance and their protracted absence in the market.

Prof. Shuajp Kraja is born in the city of Shkodra in 1936. Specialized in molecular biology, he has a rich academic and scientific career, beyond the Albanian borders. /a.gjonaj/ /a.g/ /m.k/
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 08-08-2019 nė 15:38
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 15:46   #7
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 856
Thanks: 442
Thanked 469 Times in 277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Nuk flitet per shpikje Gi de Masha, flitet per patente kerkimi. Une kam qene ne universitet ne nje qytet me 80 mije banore dhe ai universitet kishte nja njeqind patenta kerkimi. Ne Shqiperi ke tre milione banore, dhe vetem Shuajpi nxori nje patente kerkimi.

Nuk do ndonje mundim te madh me nxjerr patente kerkimi. Mundem nga kompiuteri im te krijoj filozofine time sesi keta xhamat e shishes se thyer Heineken mund te kthehen ne gjerenaratore fotonesh dhe t'i kerkoj shtetit te Nju Jorkut (me apo pa ndihmen e avokateve) qe te gezoj te drejte te plote kerkimi ne keta xhamat e thyer ne menyre qe te kthehen ne gjeneratore fotonesh dhe t'i them shtetit te NY se askush tjeter pervec meje te mos kete te drejte tjeter kerkimi ne xhamat e thyer te Heineken me qellim kthimin e tyre ne prodhues fotonesh (do mundej dikuh tjeter te kete te drejten qe keta xhama t'i testoje si prodhues radioaktiviteti...por vetem une do te kem te drejten t'i testoj per prodhim fotonesh --nese e marr patenten).
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 15:52   #8
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,110
Thanks: 11,542
Thanked 6,270 Times in 2,983 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Tjeter patenta e kerkimit dhe tjeter patenta e shpikjes. Ky zoteria me sa po kuptoj ka marre patente kerkimi nga autoriteti perkates i BE. Ka mijera kompani dhe individe ne te gjithe boten qe marrin patenta te tilla. Sa prej ketyre i bejne mire botes eshte nje tjeter pyetje.

PS: Nese Shuajpi eshte i pari qe merr patente (evopiane) kerkimi ne Shqiperi, kjo nuk deshmon per aftesite tona si komb, por per deshtimin tone total. Ne cdo fshat te BEse e gjen dike qe ka fituar nje patente kerkimi ne kurime apo shpikje te ndryshme. Eshte habi sesi ne te gjithe Shqiperine gjen vetem nje te tille dhe madje behet edhe lajm i madh. Vend i tredhur nga mendja.


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Nuk flitet per shpikje Gi de Masha, flitet per patente kerkimi. Une kam qene ne universitet ne nje qytet me 80 mije banore dhe ai universitet kishte nja njeqind patenta kerkimi. Ne Shqiperi ke tre milione banore, dhe vetem Shuajpi nxori nje patente kerkimi.

Nuk do ndonje mundim te madh me nxjerr patente kerkimi. Mundem nga kompiuteri im te krijoj filozofine time sesi keta xhamat e shishes se thyer Heineken mund te kthehen ne gjerenaratore fotonesh dhe t'i kerkoj shtetit te Nju Jorkut (me apo pa ndihmen e avokateve) qe te gezoj te drejte te plote kerkimi ne keta xhamat e thyer ne menyre qe te kthehen ne gjeneratore fotonesh dhe t'i them shtetit te NY se askush tjeter pervec meje te mos kete te drejte tjeter kerkimi ne xhamat e thyer te Heineken me qellim kthimin e tyre ne prodhues fotonesh (do mundej dikuh tjeter te kete te drejten qe keta xhama t'i testoje si prodhues radioaktiviteti...por vetem une do te kem te drejten t'i testoj per prodhim fotonesh --nese e marr patenten).
faktikisht unė postimin e lexova shkarazi. I besova titullit tė temės. Tek kur lexova postimin tėnd, tė parin, thashė: ta lexoj pak mė me vėmendje...

Pėrfundimi: shkrimi yt, i dyti.
Unė do tė kėrkoj licensė kėrkimi qė nga tė brendshmet e peshkut tė bėj penj mėndafshi!
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 08-08-2019 nė 16:05
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 16:04   #9
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 856
Thanks: 442
Thanked 469 Times in 277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Sidoqofte, Shuajpit duhet t'i urojme fat te mbare ne kerkimin dhe punen e vet!

Fakti qe nuk behet lajm jashte Shqiperise lidhet me qindra patentat qe ekzistojne ne bote per kerkimet pa fund te kurimit te njeres apo tjetres semundje.
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 16:07   #10
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,110
Thanks: 11,542
Thanked 6,270 Times in 2,983 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Sidoqofte, Shuajpit duhet t'i urojme fat te mbare ne kerkimin dhe punen e vet!

Fakti qe nuk behet lajm jashte Shqiperise lidhet me qindra patentat qe ekzistojne ne bote per kerkimet pa fund te kurimit te njeres apo tjetres semundje.
gjithsesi !
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 16:32   #11
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,888
Thanks: 4,399
Thanked 4,761 Times in 3,166 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Edhe nje vaksinen per qashtu kunder budadhakut ta gjejne!

Patente kerkimi thone, me sa e di une patentohet dicka qe eshte kryer, perfunduar. Ky zoteria, nuk kerkon patente se do ik te gjuaj peshk ne Bune, por per nje projekt te kryer. Cili institucion te patenton ty, per dicka qe nuk ke filluar.

Ja fakti:

Profesor Shuajp Kraja ėshtė shpikėsi i parė shqiptar qė gėzon tė drejtėn mbi patentėn evropiane pėr vaksinėn kundėr kancerit. E konsideruar si njė shpikje inovative nė fushėn e mjekėsisė, lėshimi i kėsaj patente nga Organizata Europiane e Patentave (EPO), i hap rrugėn procedurave pėr marrjen e autorizimit tė prodhimit nga Bashkimi Europian.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Pirati : 08-08-2019 nė 16:36
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 17:05   #12
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,888
Thanks: 4,399
Thanked 4,761 Times in 3,166 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Ja edhe qetra per inglish lexuesit.

https://ascopubs.org/doi/abs/10.1200...5_suppl.e14633
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 17:11   #13
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,428
Thanks: 12,088
Thanked 9,847 Times in 6,304 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Do te turren tash do pushta me e ba hero te rilindjes...do ti ofrohet post ministror e do ti jepen per dhurate shallvare yamafmooto dhe nje shuk letrash i titulluar Kurban....gjysme e shqipeve do ta shajne e perflasin e gjymsa tjeteer do ta vene foto ne kerrin e tyre per shanc.

Te lumshin duart e mendja more zotni Kraja.....(ka gjasa te dal kushuri me kete profesorin)
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 17:19   #14
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,543
Thanks: 15,959
Thanked 13,474 Times in 8,535 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 720
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Tani dashkemi tė themi pa droje urimin "tė ngrėntė kanceri" ose "kanceri mu nė grykė" sepse mund tė kurohet dhe nuk na ngelet peng po na ngjiti urimi.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 17:27   #15
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,148
Thanks: 8,186
Thanked 3,752 Times in 2,000 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Do te turren tash do pushta me e ba hero te rilindjes...do ti ofrohet post ministror e do ti jepen per dhurate shallvare yamafmooto dhe nje shuk letrash i titulluar Kurban....gjysme e shqipeve do ta shajne e perflasin e gjymsa tjeteer do ta vene foto ne kerrin e tyre per shanc.

Te lumshin duart e mendja more zotni Kraja.....(ka gjasa te dal kushuri me kete profesorin)
Madje ka gjasa te fitoje patenten me nje © dhe nje ēmim t'vockel Nobel me vone per kete shpikje shume efikase kunder semundjes fatale te dy shekujve te fundit.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 17:56   #16
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 856
Thanks: 442
Thanked 469 Times in 277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Edhe nje vaksinen per qashtu kunder budadhakut ta gjejne!

Patente kerkimi thone, me sa e di une patentohet dicka qe eshte kryer, perfunduar. Ky zoteria, nuk kerkon patente se do ik te gjuaj peshk ne Bune, por per nje projekt te kryer. Cili institucion te patenton ty, per dicka qe nuk ke filluar.

Ja fakti:

Profesor Shuajp Kraja ėshtė shpikėsi i parė shqiptar qė gėzon tė drejtėn mbi patentėn evropiane pėr vaksinėn kundėr kancerit. E konsideruar si njė shpikje inovative nė fushėn e mjekėsisė, lėshimi i kėsaj patente nga Organizata Europiane e Patentave (EPO), i hap rrugėn procedurave pėr marrjen e autorizimit tė prodhimit nga Bashkimi Europian.
Ne me siper po mundoheshim ta benin muhabetin sa me te thjeshte per t'u kuptuar.

Une po prisja nje kure per dike, dhe qe nje kompani ketu dhe dhjete vjet qe thoshte se po ben eksperimente. Tani kane dalur dhjete kompanira te tjera qe thone se po bejne eskperimente per te njejten kure....

Sado e habitshme te te duket, te gjitha keto muhabete me peshkim ne Bune ngjajne. I vetmi ndryshim eshte se ketu po flasim per peshkim te sofistikuar, me projekte, teza, rezultate paraprake, etj.

Por prapeseprape per peshkim behet fjale.... peshkim fondesh, burimesh, njerezish, perkrahje, etj.
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 18:00   #17
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,851
Thanks: 16,314
Thanked 10,095 Times in 5,795 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 282
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Thone qe e kane ne dore kuren e kancerit por se nxjerin per shkak te fitimeve kolosale qe bejne pharmacare companies etc
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 18:06   #18
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 856
Thanks: 442
Thanked 469 Times in 277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Thone qe e kane ne dore kuren e kancerit por se nxjerin per shkak te fitimeve kolosale qe bejne pharmacare companies etc
Sidoqofte, ca tipa ketu nuk e kane kuptuar akoma se te pagezosh nje kure apo nje vaksine dhe te shersosh/parandalosh nje semundje jane dy gjera krejt te ndryshme

Une Shuajpit i uroj fat te mbare, i marrte 100 Nobela (sic uron Fshatari)... mirepo shqiptaret dhe mediat shqiptare i bejne muhabetet corap. Po te kerkosh mediat e huaja, as e njeh njeri kete Shuajpin dhe medikamentet e tij.

E preseris, qe nuk i kam asnje inat... i uroj fat te mbare!
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 18:09   #19
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,851
Thanks: 16,314
Thanked 10,095 Times in 5,795 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 282
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Mbase e dine por duan ta bejne lajmin me interesant
Sidoqofte ai ka dhene kontributin e tij .
Por ka dhe shume prapaskena ne kto lloj shpikjesh , vete government nuk do te dalin ne shesh e mund ti quaje automatikisht te pavlefshme ..ka disinformim etc e ne gjithe kete vorbull rremuje smeret vesh asgje
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 18:09   #20
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,543
Thanks: 15,959
Thanked 13,474 Times in 8,535 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 720
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqiptari shpik vaksinėn kundėr kancerit, pėrlotet nga gėzimi

Po pse hutoeni, ēdo shipėkės dhe njeri i rėndėsishėm nė botė ka dalė me prejardhje shqiptare
Rrjedhimisht i bie qė gjithė shpikjet i kan bėr shqiptarėt.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur