Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-10-2019, 23:27   #1
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,271
Thanks: 0
Thanked 739 Times in 608 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

Mjekėt kanė kėrkuar nga prindėrit tė jenė tė vetėdijshėm nė ushqimin e fėmijėve tė tyre, pasi njė studim i ri ka zbuluar se 95% e ushqimeve nė SHBA pėrmbajnė metale toksike.

Raporti i organizatės sė Healthy Babies Bright Futures tregon se njė nga katėr ushqimet pėr fėmijė pėrfshin arsenik, plumb, kadmium dhe merkur.
Dr. Lovecchio thotė se profesionistėt e shėndetit kanė qenė tė vetėdijshėm pėr kėtė ēėshtje, por thotė se gjithēka varet nga dozat qė fėmijėt po hanė, dhe shton se ėshtė akoma shumė herėt pėr tė treguar se si kjo mund tė ndikojė tek njė fėmijė.

Dr. Lovecchio thotė se ushqime tė caktuara janė mė tė larta nė kėto metale, siē janė patatet e ėmbla, karrotat dhe ēdo ushqim me bazė orizi.
Disa nėna kanė qenė tė vetėdijshme pėr kėtė ēėshtje, dhe thonė se ato tashmė kanė bėrė ndryshime.

Profesionistėt e shėndetit janė akoma duke analizuar se ēfarė do tė thotė kjo. Ndėrkohė, Dr. Lovecchio thotė se kėto metale toksike janė kudo, dhe thotė se ėshtė e paarritshme tė kesh metale zero nė dietė, sepse ato janė nė tokė.

Dr Lovecchio gjithashtu thotė se kėto nivele janė tė ulėta, dhe se mund tė mos jetė njė rrezik, por i takon secilit prind tė vendosė se sa prej kėtij lloji tė ushqimit duan qė fėmija i tyre tė hajė.

360grade.al
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2019, 23:37   #2
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,880
Thanks: 4,396
Thanked 4,753 Times in 3,161 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

tmerr se ne ē'mase ushqimet jane te kontaminuara me plote vetedije dhe ta shesin ne treg ne formen me legale; ne rregudh jemi neve, vetem ti vendos ēfare do blesh, kemi nga ato qe te demtojne pas 15, 20 viteve por 30 -ve sigurte qe te ndreqin per spital.

Eshte brutalos kur njeriu e din dhe perseri i blene.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2019, 23:39   #3
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,271
Thanks: 0
Thanked 739 Times in 608 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

Problemi eshte qe njerezit spara e dine per keto gjera. Thjesht blejne ushqime te mbyllura se pertojne te gatuajne si nenat tona. Jeta e tqzuar dhe e shpejte, na ka sjelle qe pertojne te gatuajme.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2019, 23:41   #4
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

Keshtu behen me te forte.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2019, 23:44   #5
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,271
Thanks: 0
Thanked 739 Times in 608 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

Kaliten si celiku, i maksim gorkit...
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 14:25   #6
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,060
Thanks: 342
Thanked 343 Times in 243 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

Kush di tė gatuajė, mbijeton, kush nuk di, vdes dalėngadalė nga helmet. Mbijetesa e mė tė fortit e mė tė diturit. Evolucioni vazhdon, qeniet pėrtace shfarosen e zhduken.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 14:52   #7
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,105
Thanks: 0
Thanked 1,742 Times in 1,361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

Ne dac gatuaj ne dac mos gatuaj, ne dac me lesh ne dac e ruaj.... bota eshte e kontaminuar. Kjo nuk eshte gje e re. Dhe sikur cdo gje te jete e paster ne token tende, bije shi nga qielli qe eshte llum. Etj.etj etj. Keshtu qe studime leshi.
A eshte ndonjeri per smooth me qepe ? Merren 2 qepe te medha(po qene te kuqe aq me mire), i shtohet uje, 3-4 cm ginger,nje koker limon i madh dhe kalohen ne blender(hudhra i jep me shume shije dhe eshte ne deshiren tuaj). Masa e perfituar nja 700 grame, pihet me qejf dhe me eks. Po te doni i shtoni mjalte. Ka shume efekte pozitive.Njera prej tyre eshte qe te largon toksinat. Per burrat eshte shume e mire se te jep gjume (fle si mbret) dhe te ben qe te mos degjosh qurravitjet apo teorite e partneres (sidomos kjo kur e ke grua me letra). Provojeni dhe do me kujtoni. Kujdes.Mbushni njehere stomakun me buke se ju jep te vjella si shatervan.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 27-10-2019 nė 14:57
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 14:55   #8
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,800
Thanks: 3,780
Thanked 3,053 Times in 2,071 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

Maltusi kishte te drejte, qe ta shkurtojme dhe te mos zgjatemi me postime.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 15:15   #9
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,755 Times in 6,600 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

Ne VAMPIRizem nuk ka kohe per BIO.

Zeit ist GELD.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 15:18   #10
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 4,355
Thanks: 2,042
Thanked 2,296 Times in 974 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Re: Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

Ky problem nuk eshte vetem tek ushqimet e gatshme, per femije a per te rritur por eshte edhe tek ushqimet qe marim per te gatuar ne shpi. T’i blesh gjerat organike te shkon dyfish ēmimi, e nuk mund te perballohet nga te gjithe.
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 15:20   #11
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,800
Thanks: 3,780
Thanked 3,053 Times in 2,071 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Ky problem nuk eshte vetem tek ushqimet e gatshme, per femije a per te rritur por eshte edhe tek ushqimet qe marim per te gatuar ne shpi. T’i blesh gjerat organike te shkon dyfish ēmimi, e nuk mund te perballohet nga te gjithe.
Dhe gjithmone do kesh dyshimin nese jane vertete organike.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 15:20   #12
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,755 Times in 6,600 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Re: Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Ky problem nuk eshte vetem tek ushqimet e gatshme, per femije a per te rritur por eshte edhe tek ushqimet qe marim per te gatuar ne shpi. T’i blesh gjerat organike te shkon dyfish ēmimi, e nuk mund te perballohet nga te gjithe.
NUK KA MISH BOTANIK....Elushe.

KETU fillon dhe POSHTERSIA.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 15:22   #13
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 4,355
Thanks: 2,042
Thanked 2,296 Times in 974 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Re: Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

Pikerisht! Mjerė ne!
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 16:21   #14
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,839
Thanks: 16,297
Thanked 10,077 Times in 5,790 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 282
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

ska gjera bio me dhe kto smoothies me ginger etc nuk bejn ndonje gje jo se te kontaminuara dhe ato , mir esht te jetosh sa me thjesht e mos hash ushqime jasht ..kaq
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 20:46   #15
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,095
Thanks: 11,538
Thanked 6,268 Times in 2,981 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

Mjekėt kanė kėrkuar nga prindėrit tė jenė tė vetėdijshėm nė ushqimin e fėmijėve tė tyre, pasi njė studim i ri ka zbuluar se 95% e ushqimeve nė SHBA pėrmbajnė metale toksike.

Raporti i organizatės sė Healthy Babies Bright Futures tregon se njė nga katėr ushqimet pėr fėmijė pėrfshin arsenik, plumb, kadmium dhe merkur.
Dr. Lovecchio thotė se profesionistėt e shėndetit kanė qenė tė vetėdijshėm pėr kėtė ēėshtje, por thotė se gjithēka varet nga dozat qė fėmijėt po hanė, dhe shton se ėshtė akoma shumė herėt pėr tė treguar se si kjo mund tė ndikojė tek njė fėmijė.

Dr. Lovecchio thotė se ushqime tė caktuara janė mė tė larta nė kėto metale, siē janė patatet e ėmbla, karrotat dhe ēdo ushqim me bazė orizi.
Disa nėna kanė qenė tė vetėdijshme pėr kėtė ēėshtje, dhe thonė se ato tashmė kanė bėrė ndryshime.

Profesionistėt e shėndetit janė akoma duke analizuar se ēfarė do tė thotė kjo. Ndėrkohė, Dr. Lovecchio thotė se kėto metale toksike janė kudo, dhe thotė se ėshtė e paarritshme tė kesh metale zero nė dietė, sepse ato janė nė tokė.

Dr Lovecchio gjithashtu thotė se kėto nivele janė tė ulėta, dhe se mund tė mos jetė njė rrezik, por i takon secilit prind tė vendosė se sa prej kėtij lloji tė ushqimit duan qė fėmija i tyre tė hajė.

360grade.al
metale, a materie?!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2019, 07:19   #16
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,925
Thanks: 819
Thanked 514 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Re: Studimi: 95% e ushqimeve pėr fėmijė pėrmbajnė metale toksike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
metale, a materie?!
"arsenik, plumb, kadmium dhe merkur",
janė metale. Metalet janė gjithashtu materie. Kurse kėta metale tė pėrmendur janė helmues (=toksik).
Keta metale vijnė kryesisht si mbetje nga pastrimi i "ujėrave tė zi" (fekaliet) e tė cilėt pastaj spėrkaten si pleh pjellor nėpėr ara, prej nga, siē e dijmė mbijnė e rriten bimėt tė cilat i marrim si ushqim jo veē fėmijėt por edhe tė rriturit.

Veē "ujėrave tė zi", fushat i kontaminojnė edhe pesticidet tė cilėt pėrdoren gjithandej pėr largimin e "barit tė keq".

Nė kėtė mėnyrė kontaminohet jo veē toka por edhe ujėrat nėntokėsorė, tė cilėt i pėrdorim pėr pije.


*

__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur