Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-10-2019, 00:12   #1
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,307
Thanks: 0
Thanked 749 Times in 617 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Shqiptarėt janė tė ēmendur pas hurmave, me apo pa fara qofshin ato. Tė gjithė janė tė mendimit qė hurmat kanė qenė pjesė e traditės sonė prej shekujsh tė tėrė. Pemėt e kėtyre hurmave gjenden nė ēdo rrugicė, shtėpi pėrdhese, lagje, pemishte apo edhe bahēe.

Hurmat e para farėzeza sapo kanė dalė nė treg me njė ēmim prej 170-200 lekė pėr kg. Hurmat kultivohen anembanė Shqipėrisė, veēanėrisht nė Berat, Pėrmet, Elbasan, Pogradec, por edhe nė Lezhė, Tiranė e gjetkė. Emri botanik i hurmave ėshtė Diospyros qė pėrkthehet “Fruti i Perėndive” dhe ky emėrtim i shkon shumė pėr shtat. Ky frut ėshtė kombinimi perfekt njė fruti tė plotė dhe me shumė lėng. Ėshtė i ėmbėl, por jo trullosės qė do tė thotė se qiellzės suaj do t’i pėlqejė shija intriguese e hurmės. Tė ngrira, tė ftohta, tė freskėta, cilindo variant tė hurmave tė zgjidhni, kuleta juaj nuk do tė zbrazet ndjeshėm.

Hurmat vijnė nė varietete shumė tė larmishme. Ato i gjeni nė ngjyrė tė verdhė deri tek ngjyra gėshtenjė. Ato kanė forma dhe variante tė rrumbullakėta, por asnjėherė njėsoj.

Llojet mė kryesore tė hurmave janė ato farėbardha dhe farėzeza. Kėto tė fundit mund tė shijohen kur janė krokante si mollėt, por edhe tė buta si pjeshkėt. Megjithatė nėse je i paduruar dhe zgjedh tė provosh hurmat farėbardha kur janė tė forta, atėherė do tė kesh ndjesinė e fortė e tė thatė nė gojė. Kur kėto hurma janė tė pjekura plotėsisht, atėherė lėkura e tyre kthehet nė njė enė tė mirėfilltė pėr njė tul aq tė mirė e aq tė ėmbėl sa i ngjan njė reēeli tė trashė. Vetėm atėherė ju do tė keni mundėsi tė kuptoni se ēfarė do tė thotė tė hash “Frutin e Perėndive”. Ka njerėz qė preferojnė t’i hanė kėto hurma tė freskėta. Disa tė tjerė preferojnė t’i ruajnė nė frigorifer pėrgjatė gjithė vitit.

Vlerat e hurmave

Por krahas shijes sė tyre fantastike, hurmat mbartin vlera tė jashtėzakonshme shėndetėsore. Hurmat janė tė pasura me vitamina, minerale si dhe antioksidantė. Ato pėrmbajnė ujė me shumicė (rreth 80%), por edhe fibra, vitamina (A, C) dhe kripėra minerale, si potas, kalcium, kalium, magnez, fosfor, selen dhe sodium. Falė pėrmbajtjes sė kėtyre substancave, hurmat u japin energji organizmit, mbrojnė sistemin imunitar, kanė aftėsi tė pėrmirėsojnė tretjen dhe tė luftojnė lodhjen. Hurmat janė tė jashtėzakonshme edhe kundėr stresit, kundėr anemisė apo mungesės sė oreksit.

Varietet shqiptare

Nė Shqipėri, ne mund tė gjejmė nga njė lloj tė hurmave me fara dhe tė atyre pa fara. Pėr fat tė mirė ėshtė shumė e lehtė pėr tė bėrė ndryshimin mes tė dyjave.Variteteti i hurmės me fara ėshtė si njė kokėrr e vogėl me majė nė pjesėn e poshtme tė saj. Ndėrsa tjetri ka formėn e njė domateje me njė gropėz tė vogėl nė pjesėn e poshtme. Konsumatorėt e tregjeve tė fshatarėve mund tė arrijne tė gjejnė edhe hurma super farėzeza, tė ashtuquajtura hurma ēokollate, qė quhen kėshtu si rezultat i ngjyrės sė errėt tė tulit tė hurmės. Nė mos krejt tė errėta, njollat e kafta nė tulin e hurmės janė gjithmonė shenja e duhur se sa e mirė ėshė hurma nė shije. Ata qė nuk e njohin hurmėn, kėto njolla tė kafta i shohin si shenjė tė kalbjes sė frutit. Ata qė e njohin mirė atė, e dinė qė bėhet fjalė pėr tė kundėrtėn. Pėr mė tepėr, konsumatorėt mburren edhe me numrin e farave tek hurmat me njolla tė kafta, sepse sa mė shumė fara tė ketė, aq mė e shijshme ėshtė. Hurmat e freskėta dhe tė pjekura mirė konsumohen direkt, por shija e tyre e veēantė i bėn hurmat tė gjejnė pėrdorim edhe nė aspekte tė tjera kulinarie, duke nisur nga sallatat e deri tek lėngjet e frutave. Hurmat qė janė xhelatinoze nė natyrė shėrbehen edhe majė ėmbėlsirave nė formėn e shurupit.

A e dinit se:
Njė kompani prodhuese birrash nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės po ringjall recetėn e birrės sė hurmės, e cila ėshtė zhdukur prej plot 300 vitesh. Kjo recetė i pėrket atyre kohėrave kur njerėzit nuk pinin ujė pėr t’u freskuar, shkruan agroweb. Kjo pėr shkak tė papastėrtive dhe pinin birrė nė vend tė tij qė prodhohej nga fermentimi i hurmave. Birra e hurmės nė kohėt moderne pėrmban vetėm 3% alkol ndaj shumė njerėz mund ta konsumojnė sipas dėshirės pa i ardhur koka rrotull.

360grade.al
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 00:26   #2
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,888
Thanks: 4,399
Thanked 4,761 Times in 3,166 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

kush futoja eshte e hurmave ? eshte diskutuar diku ne forum, por nese behet fjale per ato qe i quajne kaki. Ama nje lloj kishit ke Odhbenia hiq me shume, desh ja hengrem hurmat nje strajce njehere njerit ke furgonja nga Qafe Thana deri ne Elbason ama nuk kadhezoj pisi qe po ti benin rrobat firmato.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 00:29   #3
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,851
Thanks: 16,314
Thanked 10,095 Times in 5,795 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 282
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Pirati keto jan...kaki jan me te vogla
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 00:29   #4
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,307
Thanks: 0
Thanked 749 Times in 617 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Ne nje film italian me Pierinon, eshte nje batute

Pasi mbarojne dreken i pyet pierino ca doni per emblesire?

Dhe i pergjigjen:

Burri: per me kaki

Gruaja: anche per me kaki

Pierino: e per bambino, un paio di scurrege(fenda shqip)...
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 00:47   #5
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,888
Thanks: 4,399
Thanked 4,761 Times in 3,166 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Pirati keto jan...kaki jan me te vogla
sa shkova te shikoja ke pjata, e ti beja foton, se i pashe ne mengjes dy cope, mu sikur keto ne foto, por nuk i gjeta, i kishin bere fende si duket

Ama une e di qe si kaki i emertojne.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 05:59   #6
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,148
Thanks: 8,186
Thanked 3,752 Times in 2,000 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
sa shkova te shikoja ke pjata, e ti beja foton, se i pashe ne mengjes dy cope, mu sikur keto ne foto, por nuk i gjeta, i kishin bere fende si duket

Ama une e di qe si kaki i emertojne.
Edhe une per kaki i di keto frutet ketu nalt.
Kurse keto posht i quajme hurma ne ketej :
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg hurma.jpg (20.3 KiloByte, 60 shikimet)
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 27-10-2019 nė 06:02
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 06:14   #7
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,817
Thanks: 3,780
Thanked 3,061 Times in 2,077 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Edhe une per kaki i di keto frutet ketu nalt.
Kurse keto posht i quajme hurma ne ketej :
Ajo qe ke postuar ti eshte hurme Arabie. Kesaj:

ne i themi mushmollė ose kaki si edhe ju. Ka zona pastaj qe i thone hurme. Une po debatoj me time shoqe tani se andej nga eshte ajo i thone hurme. Vete fjala hurme nuk eshte Shqip por e huazuar nga arabishtja gjate kohes se Turqise.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 06:55   #8
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,259
Thanks: 1,425
Thanked 2,365 Times in 1,342 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Hurmė i thotė Shqipėri e mesme, andej ka shumė farėzeza... kėtej nga ne janė mė tė rralla, po i kemi dyfish mė tė mėdha... tė pjekura hahen se krokante tė ngec nė grykė...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 07:52   #9
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,307
Thanks: 0
Thanked 749 Times in 617 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ajo qe ke postuar ti eshte hurme Arabie. Kesaj:

ne i themi mushmollė ose kaki si edhe ju. Ka zona pastaj qe i thone hurme. Une po debatoj me time shoqe tani se andej nga eshte ajo i thone hurme. Vete fjala hurme nuk eshte Shqip por e huazuar nga arabishtja gjate kohes se Turqise.
Mucmollat jane tjeter gje,

http://agroweb.org/archive/?id=10&l=...lave-shqiptare
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 09:08   #10
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,851
Thanks: 16,314
Thanked 10,095 Times in 5,795 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 282
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

dhe hurma kam ngrene dhe mucmolla po ashtu
ato siper jan hurma qabeje .(qe permendi fshatari)
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 09:33   #11
Camorristi
Horr
 
Avatari i Camorristi
 
Data e antarėsimit: Sep 2019
Vendndodhja: Itali
Posts: 28
Thanks: 6
Thanked 45 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Camorristi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Edhe une per kaki i di keto frutet ketu nalt.
Kurse keto posht i quajme hurma ne ketej :
Kto jane hurma Arabe.
Camorristi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 09:36   #12
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,307
Thanks: 0
Thanked 749 Times in 617 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Edhe une per kaki i di keto frutet ketu nalt.
Kurse keto posht i quajme hurma ne ketej :
Humrat e arabise, do ja conin Qazim beut ne tavoline...
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 10:15   #13
[email protected]
♡ KaFe Pa SHeQeR ♡
 
Avatari i MiM@
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: N'shpin Time :P
Posts: 10,520
Thanks: 5,182
Thanked 5,120 Times in 1,560 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 247
MiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Cela c'est les dattes ( foto qe ke sjell )
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Edhe une per kaki i di keto frutet ketu nalt.
Kurse keto posht i quajme hurma ne ketej :
__________________
♡°°°●💐○•°°°●💮○•°°°•○💐●°°°•○💮●°°°♡
MiM@ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 13:48   #14
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,817
Thanks: 3,780
Thanked 3,061 Times in 2,077 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Me duket se ketyre ju themi nespulla.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 13:50   #15
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,269
Thanks: 16,518
Thanked 9,764 Times in 6,607 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Camorristi Shiko postimin
Kto jane hurma Arabe.
Nga...Maroku.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 13:55   #16
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,792
Thanks: 7,082
Thanked 8,326 Times in 5,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Me duket se ketyre ju themi nespulla.
Qeke shum dobet ne Botanik
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 14:11   #17
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,269
Thanks: 16,518
Thanked 9,764 Times in 6,607 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Qeke shum dobet ne Botanik
Ide-t,u shisnin me kaush.Kur ju mbaronte koha,ishin te squllura.

PS...tja u shpegosh DARAVE eshte humbje KOHE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 14:12   #18
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,817
Thanks: 3,780
Thanked 3,061 Times in 2,077 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Qeke shum dobet ne Botanik
Po pse o drague? Ti mushmolla ju thua?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 14:16   #19
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,269
Thanks: 16,518
Thanked 9,764 Times in 6,607 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Ne TIRON ka pas...CARACA????

Kush e gjen ka....100.000 leka skiptare si shperblim.!!!!!!!!!!!!!!!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 14:20   #20
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,060
Thanks: 342
Thanked 343 Times in 243 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Nė Gjermani hurmat shiten disa euro copa. Por shqiptarėt mendojnė se lakrat e thartuara dhe patatet e ziera gjermane janė mė tė shėndetshme se hurmat qė pothuajse i ke falas nė Shqipėri.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur