Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-10-2019, 14:21   #21
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 263
Thanks: 357
Thanked 115 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Mė falni pėr ndėrhyrjen, por mushmollat janė kėto:

ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 14:27   #22
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,786
Thanks: 7,081
Thanked 8,325 Times in 5,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

pleqt thonin qe hurmat kurojne tioridet.

ps. nespulla per Kingun

drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 14:32   #23
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,271
Thanks: 0
Thanked 739 Times in 608 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ne TIRON ka pas...CARACA????

Kush e gjen ka....100.000 leka skiptare si shperblim.!!!!!!!!!!!!!!!
Ne cicikaster, i thone ceceme...

Ke nje carac ne shpi, ke halen ne fund te oborrit, dhe nje budall ne fis?

Cfare je?
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 14:33   #24
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,800
Thanks: 3,780
Thanked 3,053 Times in 2,071 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
pleqt thonin qe hurmat kurojne tioridet.

ps. nespulla per Kingun

Po, e di qe keto jane nespulla, ja ku ke edhe nje foto tjeter:

Mendova qe ato te fotua tjeter ishin ndonje varietet nespulle i pjekur fort. Eshte e kote qe debatojme. Krahina te ndryshme kane emertime te ndryshme. Ne hurmes i themi mushmolle ose kaki, por me shume perdoret emertimi i pare.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 14:33   #25
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,271
Thanks: 0
Thanked 739 Times in 608 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
pleqt thonin qe hurmat kurojne tioridet.

ps. nespulla per Kingun

Llac shoku ropi, llac...
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 14:39   #26
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,256
Thanks: 16,508
Thanked 9,754 Times in 6,599 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Ne cicikaster, i thone ceceme...

Ke nje carac ne shpi, ke halen ne fund te oborrit, dhe nje budall ne fis?

Cfare je?
Qerpic...
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 14:40   #27
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,271
Thanks: 0
Thanked 739 Times in 608 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Qerpic...
Po shpija me qerpic e para
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 17:49   #28
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,522
Thanks: 15,946
Thanked 13,464 Times in 8,528 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 720
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ne TIRON ka pas...CARACA????

Kush e gjen ka....100.000 leka skiptare si shperblim.!!!!!!!!!!!!!!!Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 19:23   #29
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,250
Thanks: 1,423
Thanked 2,363 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postiminXinxife mo..... po si su vjen zor..... po u bien dhėmbėt e nuk njihni akoma emrat e frutave....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 19:29   #30
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,105
Thanks: 0
Thanked 1,742 Times in 1,361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Xinxife mo..... po si su vjen zor..... po u bien dhėmbėt e nuk njihni akoma emrat e frutave....
Jo .Keto qe solla ne foto jane zinzife, qe i quajne ndryshe dhe hide. Por ti nuk ke faj.
Ca zona ju thone caracave dhe xinxife.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 19:35   #31
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,250
Thanks: 1,423
Thanked 2,363 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Jo .Keto qe solla ne foto jane zinzife, qe i quajne ndryshe dhe hide. Por ti nuk ke faj.
Ca zona ju thone caracave dhe xinxife.
Gabimi im, e pranoj....
ato tė parat ishin bobole....
Kėto qė solle ti janė xinxife...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 19:37   #32
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,522
Thanks: 15,946
Thanked 13,464 Times in 8,528 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 720
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Gabimi im, e pranoj....
ato tė parat ishin bobole....
Kėto qė solle ti janė xinxife...
Ty tu bė qefi me atė korigjimin e Kitty-t?
Rri mirė se e di ēa do tė bėj apo jo.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 19:40   #33
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,800
Thanks: 3,780
Thanked 3,053 Times in 2,071 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Gabimi im, e pranoj....
ato tė parat ishin bobole....
Kėto qė solle ti janė xinxife...
Cfare emri qe kane, bobole. Kam ngrene te tilla ne Mavrove te Vlores shume vite me pare. E kisha haruar fare, ma kujtove tani.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 19:40   #34
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,250
Thanks: 1,423
Thanked 2,363 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ty tu bė qefi me atė korigjimin e Kitty-t?
Rri mirė se e di ēa do tė bėj apo jo.
Pse.... shumė e shkathėt u tregua.... unė e lexova dhe s'e kapa...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga edlin : 27-10-2019 nė 19:43
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 19:42   #35
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 14,309
Thanks: 1,618
Thanked 9,108 Times in 4,000 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 306
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Une i kam pas qef farezeza. Ato lluqet ncuq. Ketej nuk gjen farezeza. Njehere qe bleva mu idhtu goja.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 19:43   #36
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,105
Thanks: 0
Thanked 1,742 Times in 1,361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Nė Gjermani hurmat shiten disa euro copa. Por shqiptarėt mendojnė se lakrat e thartuara dhe patatet e ziera gjermane janė mė tė shėndetshme se hurmat qė pothuajse i ke falas nė Shqipėri.
Shume falas nuk i ke jo. Minimalisht i gjen me 6000 mije lek kilja (te vjetra).

Ka shume e shume lloje hurmash arabije. Me e fameshmja eshte medjol (qe ka 63 kalori per cope). Ka dhe Tirane, Eshte nje hurme e madhe dhe e shesin te hapur me kuti.Zakonisht ne Tirane gjen kete version qe duket me poshte. Quhen Deglet-Nour.Te paketuar ne 200 apo 250 Gram dhe vijne zakonisht nga Tunisia. Nga Irani vijne ky version qe tregohet me poshte dhe qe njihen si juicy dates. Gjen ne Tirane, por me shume ne Kosove.Tani merrni ca receta falas prej meje.

Kur nje njeri e ka te veshtire te haje dhe i fuhet fuqi, por kete mund ta praktikoni dhe vete si ushqim, Kos ne te cilin kreni grire ne copa te vogla hurma arabije. Shume te shijshme dhe kalorifike (sidomos per te semuret sic thashe dhe me siper).

Tjeter. Per meshkujt rekomandohet qe ne darke te merren hurma arabije dhe te vihen ne qumesht te vaket dhije. Ose sa te marrin nje vale ne qumesht dhije. Lihen gjithe naten dhe hahen esell. Thone qe jep efekte te mira. Provojeni njehere.Kerkoni ne interenet per me shume dhe do shikoni se cfare thone ca perdorues. Njeri kur priste te dashuren qe e kishte stuardese qe i vinte nga udhetimi me aeroplan bente kure me hurma arabije dhe qumesht ne pritje te saj ... pastaj asaj i dukej prap sikur qe ne fluturim (thoshte ky tipi). Nje gje te ngjashme e perdorin ne Indi. Kur martohet vajza, babai i nuses i jep dhurate dhenderit rrush te thate (raisin) per muaj mjalti. Rrushi i thate zihet ne qumesht. Kerkoni ne internet per me shume. Do thoni....se mos do bejme muaj mjalti ne. Po beni cte doni ore. Ne dac muaj mjalti ne dac muaj qejfi.

Ahhhh dhe e fundit. Ne kohen e krizes se madhe te naftes ne vitet 70, bota i beri embargo Arabise Saudite dhe i thane: do ngordhni per buke, po nuk ju bleme nafte. Arabet ju pergjigjen: Shikoni mos ngordhni vete. Ne do rrojme sic kemi rrojtur ne shekuj. Hurma arabije dhe qumesht gamile.Dhe filluan te milnin gamilet ....
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 27-10-2019 nė 19:47
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 19:47   #37
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,250
Thanks: 1,423
Thanked 2,363 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Shume falas nuk i ke jo. Minimalisht i gjen me 6000 mije lek kilja (te vjetra).

Ka shume e shume lloje hurmash arabije. Me e famehsmja eshte medjol (qe ka 63 kalori per cope). Ka dhe Tirane, Eshte nje hurme e madhe dhe e shesin te hapur me kuti.Zakonisht ne Tirane gjen kete versionTe paketuar ne 200 apo 250 Gram. Keto vojen zakonisht nga Tunisia dhe nga Irani vijne nje version si ky qe tregohet me poshte dhe njihen si juicy dates


Tani merrni ca receta falas prej meje.

Kur nje njeri e ka te veshtire te haje dhe i fuhet fuqi, por kete mund ta praktikoni dhe vete si ushqim, Kos ne te cilin kreni grire ne copa te vogla hurma arabije. Shume te shijshme dhe kalorifike (sidomos per te semuret sic thashe dhe me siper).

Tjeter. Per meshkujt rekomandohet qe ne darke te merren hurma arabije dhe te vihen ne qumesht te vaket dhije. Ose sa te marrin nje vale ne qumesht dhije. Lihen gjithe naten dhe hahen esell. Thone qe jep efekte te mira. Provojeni njehere.Kerkoni ne interenet per me shume dhe do shikoni se cfare thone ca perdorues. Njeri kur priste te dashuren qe e kishte stuardese qe i vinte nga udhetimi me aeroplan bente kure me hurma arabije dhe qumesht ne pritje te saj ... pastaj asaj i dukej prap sikur qe ne fluturim (thoshte ky tipi). Nje gje te ngjashme e perdorin ne Indi. Kur martohet vajza, babai i nuses i jep dhurate dhenderit rrush te thate (raisin) per muaj mjalti. Rrushi i thate zihet ne qumesht. Kerkoni ne internet per me shume. Do thoni....se mos do bejme muaj mjalti ne. Po beni cte doni ore. Ne dac muaj mjalti ne dac muaj qejfi.
Kjo e qumėshtit e rrushtė.... e pėrdorim dhe ne... Po i hedhim mė shumė fiq tė thatė e i vė tė ziejnė...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 19:50   #38
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,105
Thanks: 0
Thanked 1,742 Times in 1,361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Gabimi im, e pranoj....
ato tė parat ishin bobole....
Kėto qė solle ti janė xinxife...
Ah more vella nga Vlora... Cfare termi. Bobole. Dhe ushqimit i thoni: Te [email protected] motren
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 19:53   #39
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,522
Thanks: 15,946
Thanked 13,464 Times in 8,528 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 720
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Nje gje te ngjashme e perdorin ne Indi. Kur martohet vajza, babai i nuses i jep dhurate dhenderit rrush te thate (raisin) per muaj mjalti. Rrushi i thate zihet ne qumesht. Kerkoni ne internet per me shume. Do thoni....se mos do bejme muaj mjalti ne. Po beni cte doni ore. Ne dac muaj mjalti ne dac muaj qejfi.
Tani jo ēdo gjė qė pėrdoret nė Indi mund tė merret siē ėshtė.
Njė nė Indi thoshte se (bashkė me gjithė burrin) qėndron e freskėt, ndihet e lehtė dhe ka fuqi gjithė ditėn sepse nė mėngjes lante fytyrėn me shurrė lope si dhe pinte esėll njė gotė tė madhe me shurrė lope.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 19:54   #40
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,105
Thanks: 0
Thanked 1,742 Times in 1,361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Pse hurmat farėzeza i bėjnė mirė shėndetit tuaj?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Kjo e qumėshtit e rrushtė.... e pėrdorim dhe ne... Po i hedhim mė shumė fiq tė thatė e i vė tė ziejnė...
Per fiq perdoret me shume per kapsllek se fiku i thate ka formen e byces. Keto kane formen e ..... . Ka nje teori shume te perhapur per ushqimet. Ne baze te ngjyres dhe formes. Psh. patellxhani ne uje rekomandohet per melcine se ka ngjyre si melcia.Dhe vertet eshte i shkelqyer per pastrimin e saj. Keto hurmat qe kane formen e ... dhe qumeshti kuptohet qe kompeson teorine. Po keshtu dhe rrushi i thate.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur