Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-10-2019, 15:59   #1
Rita06
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 84
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Rita06 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Si industria farmaceutike po blen Organizatėn Botėrore tė Shėndetėsisė

Prej vitesh OBSH ėshtė nė krizė financiare. Kontributet e shteteve anėtare janė tė limituara dhe shpesh shumat e premtuara nuk paguhen plotėsisht. Buxheti I OBSH-sė nė vitin 2017 ishte rreth 2.1 miliard dollarė, ose sa 10% e shpenzimeve pėr marketing tė firmave farmaceutike nė SHBA. Nėse nė fillimet e saj OBSH financohej vetėm nga shtetet anėtare, me kalimin e viteve kontributet nga organizatat ndėrkombėtare, OJF-tė, bizneset u shtuan ndjeshėm duke pėrbėrė mbi gjysmėn e buxhetit tė OBSH-sė. Ndėr donatorėt mė tė mėdhenj tė OBSH-sė janė Fondacioni “Bill dhe Melinda Gates” (BMGF); GAVI (Aleanca E Vaksinave) etj. Fondacioni BMGF ishte kontribuesi I vetėm mė I madh nė OBSH, nė vitin 2017, me 324 milion dollarė, pas SHBA-sė, e cila kontribuoi 401 milion dollarė. Donatorėt e tjerė mė tė mėdhenj pėrfshijnė Bankėn Botėrore me 145 milion dollarė, e pasuar nga Aleanca e Vaksinave, me 133 milion dollarė. Kėta 4 donatorė sė bashku kontribuan 47% tė fondeve tė OBSH-sė nė vitin 2017. Prej vitesh fondacioni BMGF jep 150-300 milion dollarė kontribute pėr OBSH-nė. Fondacioni ėshtė gjithashtu themeluesi dhe kontribuesi kryesor I fondeve nė Aleancėn e Vaksinave, pėr pasojė kontributi I fondacionit nė OBSH ėshtė edhe mė I madh. Donatorėt privatė i japin fondet kryesisht pėr programe specifike tė OBSH-sė. Kjo varėsi ka bėrė qė programe tė ndryshme tė OBSH-sė tė kenė diferenca tė mėdha nė buxhete dhe nė peshėn qė zenė nė politikbėrje , nė varėsi tė faktit nėse donatorėt vullnetarė japin apo jo fonde pėr to.
Ky ndikim I donatorėve private, si i fondacionit BMGF, mund tė ndikojė negativisht nė politikat e OBSH-sė. Sipas ish-shefit tė programit tė OBSH-sė pėr malarien, Arata Kochi, nė vitin 2007, financimi i kėrkimit shkencor pėr malarjen bėhet kryesisht nga fondacioni BMGF, I cili jo vetėm po ndikon nė kėtė kėrkim, por po kėrkon tė influencojė dhe politikat e OBSH-sė pėr malarien. Si shembull ai sjell rastin e njė ilaēi parandalues ndaj malarjes i pėrdorur tek foshnjet, Fansidar, i cili sipas tij ishte pak efektiv dhe me efekte anėsore, por mos-rekomandimi nga OBSH-ja i kėtij ilaēi po haste nė kundėrshtime shumė tė forta tė fondacionit BMGF dhe shkencėtarėve tė paguar prej ti. Sipas Z. Kochi, OBSH duhet ti bėnte rezistencė presioneve nga interesa tė caktuara. Pas largimit tė Kochit, nė vitin 2010 OBSH e rekomandoi pėrdorimin e Fansidarit.
Nė vitin 2016 OBSH aprovoi njė udhėzues (Framework for Engagement with Non-State Actors) mbi bashkėpunimin e saj me aktorėt jo-shtetėrorė, si OJF-tė dhe bizneset. Ky udhėzues trajton nė mėnyrė tė barabartė aktorėt jo-shtet me shtetet, nė emėr tė gjithpėrfshirjes. Bizneset dhe organizatat e tyre tė interesit mund tė pėrfshihen zyrtarisht nė zhvillimin e politikave tė OBSH-sė. Shpenzimet operacionale tė OBSH-sė, si psh. pagat e punonjėsve, mund tė financohen nga donatorė OJF dhe biznese. Sipas disa ekspertėve, kjo strategji e re pune do tė hapė dyert e ndikimit tė korporatave ndėrkombėtore nė politikat e fushės sė shėndetit.
Fondacioni BMGF, donatori mė i madh jo-shtet i OBSH-sė, ka 43 miliard dollarė kapital dhe ėshtė njė ndėr aktorėt mė influencues nė fushėn e shėndetit dhe tė bujqėsisė. Sipas OJF-sė “Drejtėsi Botėrore Tani”, fondacioni mbron interesat e korporatave ndėrkombėtare pėrmbi zhdukjen e varfėrisė, dhe praktikat e tij tė punės duhet tė auditohen nga OECD. Fondacioni nė vitin 2014 kishte investuar 29 miliard dollarė nė biznese tė ndryshme nėpėrmjet blerjes sė aksioneve, dhėnies sė kredive tė buta, investimit indirekte nėpėrmjet fondeve tė investimeve, dhėnies sė garancive. Kėto biznese pėrfshijnė firma farmaceutike si Pfizer, Sanofi, Affinivax etj, biznese nė fushėn e bujqėsisė etj. Bizneset dhe sektorėt nė tė cilat fondacioni BMGF investon janė dhe pėrfituese tė granteve nga fondacioni. Fondacioni psh. ka investuar nė disa firma tė prodhimit tė vaksinave si dhe jep grante nė fushėn e vaksinave.
Stafi nė pozicionet mė tė larta tė fondacionit shpesh vjen nga pozicione tė ngjashme nė korporata. Nė fushėn e shėndetit fondacioni po mbėshtet privatizimin e shėrbimeve shėndetėsore, vaksinat dhe prodhimin e ilaēeve tė reja.
Aleanca e Vaksinave, njė tjetėr donator i madh i OBSH-sė, ka gjithmonė nė bordin e saj firma tė mėdha farmaceutike si GlaxoSmithKline, Merck, Novartis, and Pfizer etj.
Ekspertėt Kayatzadeh et al. pėrshembull kanė hedhur dyshimet se kjo politikė e re mund tė kėrcėnojė luftėn e OBSH-sė kundėr obezitetit pėr shkak tė prekjes sė interesave tė industrisė ushqimore.

Linqet:
https://www.who.int/about/finances-a...F2-en.pdf?ua=1
https://en.wikipedia.org/wiki/Arata_Kochi
https://en.wikipedia.org/wiki/Interm...entive_therapy
https://www.who.int/about/collaborat...0-FENSA-en.pdf
https://www.globaljustice.org.uk/sit..._version_2.pdf
https://sif.gatesfoundation.org/portfolio/
https://phmovement.org/wp-content/up...2018/07/D1.pdf
https://www.tandfonline.com/doi/abs/...nalCode=rgph20
Rita06 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur