Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Dashuria > Romancė / Ndjenja > Rrėfime dashurie/Probleme tė zemrės

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-05-2019, 13:22   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,881
Thanks: 406
Thanked 1,591 Times in 1,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Vuajtja pėr ish- tė dashurin ju ndihmon tė humbni peshė

Ja njė fakt interesant: mesatarisht njė person i derdhė rreth 60 litra lot gjatė jetės, sipas shkencėtarėve.Sidoqoftė, duket se njė pjesė e madhe e njerėzve preferojnė qė shpeshherė t’i mbajnė emocionet brenda dhe ndonjėherė ju vjen turp nga to.

Por, ēfarė nėse ju themi se vuajtja emocionale ėshtė njė mėnyrė tjetėr pėr t’ju ndaluar sė shtuari peshė?

Ėshtė e vėrtetė se shumica prej jush nuk e besoni se mund tė humbni peshė duke i shprehur emocionet e brendshme pėrmes lotėve.

Nė fakt, njė pjesė e madhe e juve keni kaluar pėrmes ciklit tė njohur: stresoheni pas ndarjes, hani mė shumė dhe pas disa ditėve e kuptoni qė xhinset e preferuara janė tė ngushta dhe nuk ju bien tamam.

Por, shkencėtarėt e tregojnė kėtė mė ndryshe. Fillimisht, duhet tė keni parasysh se kortizoli, hormon i cili lirohet nga stresi, ndėrlidhet me mbipeshėn.

Tani, shkencėtarėt kanė zbuluar se lotėt emocionalė pėrmbajnė hormone tė caktuara tė cilėt e rritin nivelin e kortizolit. Kėto hormone janė prolactini, leu-enkephalini dhe ACTH-ja. Tė gjitha prodhohen kur jemi shumė nėn presion.

Kėshtu, kur ne nuk i shtypim emocionet tona dhe qajmė, kėto hormone lirohen dhe niveli i kortizolit pastaj zvogėlohet. Si rezultat i zvogėlimit tė kortizolit, ne edhe humbim peshė, ose tė paktėn nuk shtojmė.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 13:23   #2
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,881
Thanks: 406
Thanked 1,591 Times in 1,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vuajtja pėr ish- tė dashurin ju ndihmon tė humbni peshė

Tani shoh se pse nje ish-fluffy e imja pasi u nda nga une u be very hot skinny lol lo, gjithcka tani e arsyetoj shkenca.

Tani u bera rehat, lol.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 13:36   #3
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 36,547
Thanks: 17,464
Thanked 22,337 Times in 8,664 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 513
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Vuajtja pėr ish- tė dashurin ju ndihmon tė humbni peshė

femrat kur ndahen, gjithemone mundohen te behen nje verzione me i mire sec ishin...hakmarrja i motivon njecike besoj
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur