Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-05-2019, 15:57   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,066
Thanks: 8,017
Thanked 3,664 Times in 1,942 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Shkenca e Zombie-t: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?
Nga Kimberly Hickok
Ka pak gjėra mė tė sigurta nė kėtė jetė, se sa vdekja. Megjithatė, kjo nuk na ndalon tė imagjinojmė se si do tė ishte jeta, sikur vdekja tė ishte vetėm e pėrkohshme. Nė shumė filma dhe seriale, kufomat e njerėzve ringjallen dhe bredhin nėpėr botė, duke shmangur heshtjen e pėrhershme tė vdekjes, vetėm pėr tė gllabėruar tė gjallėt.

Tani, ne e dimė se zombit nuk janė tė vėrtetė, por kufomat e ringjallura nuk janė njė pjellė e imagjinatės. Shkencėtarėt po pėrpiqen tashmė prej qindra vjetėsh, qė tė ringjallin tė vdekurit. Nė vitin 1800, mjeku Xhovani Aldini u bė i famshėm pėr shfaqjet e tij spektakolare tė “ringjalljes” sė kufomave tė njerėzve dhe tė kafshėve, pėrmes stimulimit tė tyre me goditje tė fuqishme elektrike.
Ai do tė lidhte me njė bateri njerėz dhe kafshė, me organe tė nxjerra sheshit, dhe do tė bėnte qė kufoma tė dridhej sikur tė ishte gjallė. Spektatorėt mrrekulloheshin, pavarėsisht faktit qė krijesa nuk kthehej mė kurrė nė jetė. Aldini e dinte se nuk po ringjallte tė vdekurit, por nuk la qė t’i ikte ky rast pėr tė fituar famė, dhe as shkencėtarėt qė e pasuan atė.

Deri nė vitet 1930, pėrpjekjet pėr tė ringjallur tė vdekurit pėrmes energjisė elektrike ishin zbehur, por jo magjepsja pas pėrpjekjeve pėr ringjalljen e tė vdekurve. Njė nga shkencėtarėt mė tė famshėm nė fushėn e reanimimit ėshtė Robert E.Kornish, njė biolog amerikan, qė ka studiuar nė Universitetin e Kalifornisė, Berkli.
Kornish njoftohet se arriti tė ringjallė dy qen, duke i shkundur para-mbrapa pėr t’i lėvizur gjakun, teksa i injektoi njė pėrzierje antikoagulantėsh dhe steroidesh. Kur Kornish njoftoi se ishte i gatshėm tė kryente eksperimentin e tij mbi njerėzit, njė i burgosur i dėnuar me vdekje nga Kalifornia,Tomas Mekmanigėll, e ofroi trupin e tij vullnetarisht pas ekzekutimit, por shteti i Kalifornisė e refuzoi kėrkesėn e tij.
Kohėt e fundit, njė ekip hulumtuesish nga Universiteti i Jeilit, ka eksperimentuar me reanimimin e trurit tė derrave, dhe i ka publikuar gjetjet nė njė artikull tė botuar nė prill nė revistėn “Nature”. Shkencėtarėt rikthyen aktivitetin e trurit dhe disa aktivitete qelizore tek derrat, disa orė pasi kafshėt kishin ngordhur nė njė thertore.
Megjithėse disa qeliza tė trurit, nisėn tė funksiononin sėrish, kjo nuk ishte e mjaftueshme qė derrat tė rifitonin vetėdijen. Shkencėtarėt qė nuk ishin pjesė e studimit i thanė “Live Science”, se rezultatet vėnė pikėpyetje, atė se ēfarė do tė thotė tė jesh gjallė apo i vdekur.
Zombit janė sigurisht tė rreme, por disa studime tregojnė se ėshtė e mundur njė lloj ringjalljeje spontane. Nė vitin 2011, 46-vjeēarja, Kelli Djuer, u rrėzua aksidentalisht nė njė pellg me ujė tė ngrirė, teksa po shėtiste vetėm nė dėborė nė Nju Hempshajėr. Zemra e Djuer u ndal para se tė mbėrrinte ambulanca, dhe temperatura e trupit tė saj ra nėn 15 gradė Celsius.
Ajo kishte vdekur prej 5 orėsh, kur mjekėt ia hoqėn pajistet e rianimimit, kur papritmas zemra e saj filloi tė rrihte nė mėnyrė spontane. Ajo kaloi dy javė nė spital, e rimori veten, dhe u kthye nė shtėpi e gjallė dhe pa dėmtime nė tru. Ajo nuk ishte njė mumje, por nė njėfarė kuptimi, ishte kthyer nga bota e tė vdekurve.
Shumė njerėz, janė rikthyer nė jetė nė mėnyrė spontane, disa minuta pas pushimit tė zemrės, njė dukuri qė duhet:Fenomeni i Llazarit. Por jo tė gjithė njerėzit qė pėrjetojnė kėtė dukuri, rifitojnė funksionin e plotė neurologjik, apo vazhdojnė tė jetojnė mė gjatė. Por njė studim i vitit 2007, vlerėson se rreth 35 pėr qind e pacientėve qė kanė pėrjetuar ‘Fenomenin e Llazarit’, i rikthehen njė jete normale dhe tė shėndetshme.
Edhe pas qindra vitesh eksperimentesh tė dėshtuara, disa shkencėtarė po pėrpiqen ende tė ringjallin trupin e njeriut. Gjatė 3 viteve tė fundit, kompania amerikane e bioteknologjisė “Bioquark Inc”, ėshtė pėrpjekur tė rekrutojė 20 pacientė tė vdekur klinikisht, pėr njė eksperiment tė rikthimit nė jetė tė trurit tė vdekur.
Studimi ėshtė planifikuar tė fillojė nė korrik tė kėtij viti, por qė tani ai ėshtė kritikuar shumė nga komuniteti shkencor. Nė njė artikull tė botuar nė revistėn “Critical Care”, thuhet se “tė vdekurit janė thjesht tė vdekur”. Fansat e zombive, mund tė mos bien dakord me kėtė./Bota.al
___________________________________
https://www.botasot.info/speciale-la...m-te-vdekurit/
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 16:07   #2
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,902
Thanks: 767
Thanked 1,003 Times in 353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Vallahi mo e tmerrshme se vdekja qenka kjo, do ta le me amanet te mos me ringjallin per asnje arsye!
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 16:30   #3
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,715
Thanks: 15,476
Thanked 9,374 Times in 5,427 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 275
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Trupi mund te mbahet gjall me zor me gjith kte teknologji ..po koshienca? A munden valle...
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 16:52   #4
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,066
Thanks: 8,017
Thanked 3,664 Times in 1,942 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Trupi mund te mbahet gjall me zor me gjith kte teknologji ..po koshienca? A munden valle...

S'ka koshience pa trup !
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 16:56   #5
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,715
Thanks: 15,476
Thanked 9,374 Times in 5,427 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 275
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

sigurisht qe ka , ke degjuar ndonjehere per out of body experience?
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 17:34   #6
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,325
Thanks: 23
Thanked 3,015 Times in 1,873 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Kam pa nje film se maj mend titullin ku nje doktor beri komplet antaret e familjes qe humbi ne aksident me makine per 30 dite

Le punen kolosale qe do klonimi por ai u merrte dhe me azhendat e ktyre qe mos te vihej rre mungesa e tyre !!!!

Kjo tema eshte per Pruden se ajo eshte bere e ndjeshme nga faktori vdekje jete kto kohet e fundit.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 17:53   #7
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,066
Thanks: 8,017
Thanked 3,664 Times in 1,942 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Kam pa nje film se maj mend titullin ku nje doktor beri komplet antaret e familjes qe humbi ne aksident me makine per 30 dite

Le punen kolosale qe do klonimi por ai u merrte dhe me azhendat e ktyre qe mos te vihej rre mungesa e tyre !!!!

Kjo tema eshte per Pruden se ajo eshte bere e ndjeshme nga faktori vdekje jete kto kohet e fundit.

Edhe Hello Kitty ka qejf keto tema.

Hello Kitty !
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 18:45   #8
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Po te merresh TERE DITEN me....shkina,partizane ZOMBI dhe KUFOMA, ke vdekur, por vetem merr fryme me krye.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 19:44   #9
Morenita
V.I.P
 
Avatari i Morenita
 
Data e antarėsimit: Sep 2013
Posts: 343
Thanks: 38
Thanked 65 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Morenita ėshtė vėrtetė talentėMorenita ėshtė vėrtetė talentėMorenita ėshtė vėrtetė talentėMorenita ėshtė vėrtetė talentėMorenita ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Jam e sigurte se kur te vdes burri do thote : mos e ringjallni me ka care trapin nje here,te mos ndodhe se dyti.
Morenita nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2019, 10:47   #10
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 326
Thanks: 40
Thanked 79 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Jeta vazhdon,ngushellimi yne krimbat.
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2019, 16:22   #11
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 326
Thanks: 40
Thanked 79 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Ne kujtime,pa pikellim.
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2019, 16:49   #12
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,889
Thanks: 765
Thanked 471 Times in 281 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

*

Ringjallje tė herėpashershme ka pasur gjithmonė. Qoftė me ndihmėn e "shkencės" apo me ndihmėn e "mrekullive". Por kėto janė raste tė veēuara dhe nuk kanė gjasė tė bėhen rregull.

Prandaj dhe ka dallim "ringjallja" nga "riinkarnimi". Sepse kjo e fundit nėnkupton ardhjen e shpirtit nė trup tė ri, e jo nė tė njėjtin trup (tashmė tė vjetruar e jofunksional).

Ajo qė kemi arritur gjat njė jete (e mė shumė) quaje koshiencė, subkoshiencė, dituri, njohuri, pėrvojė... nuk humbet kurrė. Ajo mbetet pėrgjithmonė. Shkallėn e koshiencės qė e ke arritur deri nė ēastin e vdekjes do ta ruash deri kur tė kthehesh dhe nga po aty e fillon jetėn e re nė (kėtė) botė.


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga TerraN : 03-07-2019 nė 17:20
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2019, 17:06   #13
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,321 Times in 1,533 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 353
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
*Prandaj dhe ka dallim "rigjallja" nga "riinkarnimi". Sepse kjo e fundit nėnkupton ardhjen e shpirtit nė trup tė ri, e jo nė tė njėjtin trup (tashmė tė vjetruar e jofunksional).*

Beson tek kjo, TerraN ?

------------------------------------

Nuk ka perse te mundohemi, me keq akoma nese e arrijme.*
Perse duhet ?!
Pare ne nje plan personal filozofik, ciklet e jetes, jane te dhena nje here e pergjithmone, te pandryshueshme...
Sa per ate shkencor, (nrm qe jam teresisht skeptike) nese arrihet, s'di gje...
ne qafe e pacin ata qe do t'a bejne !

Mua me preokupon, *ringjallja e te gjalleve, ose per te qene politikisht korrekte, "rivitalizimi".....
__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2019, 17:29   #14
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,889
Thanks: 765
Thanked 471 Times in 281 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Beson tek kjo, TerraN ?

------------------------------------

Nuk ka perse te mundohemi, me keq akoma nese e arrijme.*
Perse duhet ?!
Pare ne nje plan personal filozofik, ciklet e jetes, jane te dhena nje here e pergjithmone, te pandryshueshme...
Sa per ate shkencor, (nrm qe jam teresisht skeptike) nese arrihet, s'di gje...
ne qafe e pacin ata qe do t'a bejne !

Mua me preokupon, *ringjallja e te gjalleve, ose per te qene politikisht korrekte, "rivitalizimi".....
"Rivitalizimi" qė thua ti (korrekt politikisht) do te jet nė njė tė ardhme jo tė largėt, ku disa pjesė tė trupit mund tė "riprodhohen", edhe atė nė mėnyrė ambulante (jo me ndėrhyrje kirurgjike nė spital). Qė d.t.th. se do tė mund ta zgjasim jetėn pėr edhe njė ēik mė gjat. Kjo do tė ndodhė pasi tė ndodhė kthesa e madhe e rrugės sė shkatėrrimit qė kemi sot.

A besoj nė riinkarnim?
Jo qė besoj por e di. Sepse tė besosh mund tė besosh edhe nė tė pamundurėn. Kėshtu funksionon evolucioni (jo sikur atij "babait tė teorisė). Ne qė jemi kėtu, po tė ishim riinkarnuar pėr herė tė parė, do tė kishte qenė vėshtirė tė bėsh dallimin ndėrmjet njė shtaze dhe njeriut. Kėshtu pra, sejcili nga ne ka pas vetes disa inkarnime. Mesatarja ėshtė 120 000 - 180 000 inkarnime gjat cikleve prej 18, 5 milionė vitesh prej se ekziston specia e quajtur njeri.


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2019, 17:30   #15
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,321 Times in 1,533 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 353
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Flm TerraN.
nuk e kuptoj dot, do te doja.
__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2019, 18:23   #16
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,947
Thanks: 6,849
Thanked 1,954 Times in 1,101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Me ndodh nojher qe jam gjall dhe ndjehem totaliaht i vdkeur. Vdekja kam pershtypjen qe eshte gjeja me e nevojshme ne natyre. E thene kjo, nuk do unkohesha nese jetoj 1000 vjet.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2019, 20:49   #17
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,994
Thanks: 15,447
Thanked 13,160 Times in 8,308 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 703
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Flm TerraN.
nuk e kuptoj dot, do te doja.
Do ta bėjmė barkun me zinxhir dhe do ta hapim sa herė tė duhet tė ndėrrojmė ndonjė pjesė.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2019, 21:15   #18
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,943
Thanks: 1,364
Thanked 2,246 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Tė ringjallim tė gjallėt njėherė pa kismet mė vonė pėr tė vdekmit...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2019, 21:30   #19
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,321 Times in 1,533 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 353
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Do ta bėjmė barkun me zinxhir dhe do ta hapim sa herė tė duhet tė ndėrrojmė ndonjė pjesė.

.... ah cme ngacmove fantazine....flm.
jm duke punuar per nje skenar - zhanri horror.
ke 3% te fitimit nga shitja....jo lek-a, por palma me alikopterr.
__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 09:30   #20
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A do arrijmė ndonjėherė tė ringjallim tė vdekurit?

Wer mich will...
Der ne(H)m(E) mich oder DICH!!!


Apropo....ecni ne qiell lejleket tane

FAZIT: Coat of arms of the German EMPIRE qe na.....ishte.

Dite te mbare te gjalleve.

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur