Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-06-2019, 22:08   #101
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,434 Times in 6,034 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
edhe nga vietnami ropi.

une kam qen marins
Me ket qe ke thon e dhive muahabetin...ke qen ne marine Ledio....marins leshi...t'kishe qen ti marins un do isha astronaut

Pash zotin na e trego se si e gjetet qe predha kishte met n'gryk te topit.....kush futi surratin te tytat e kater topqes?
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 11-06-2019 nė 22:11
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 22:09   #102
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,546
Thanks: 6,923
Thanked 8,181 Times in 5,229 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Do kesh qene zaif, i pa ngrene prandaj dhe ka ndodhur ai problem. Pastaj, ty me mire te kishin lene ne guzhine per te qeruar patatet, kot te kane ngaterruar me kunderajroret.
kusuri ishin me 8 klase kingos.
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 22:11   #103
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,072
Thanks: 3,506
Thanked 2,825 Times in 1,908 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
kusuri ishin me 8 klase kingos.
Kam pershtypjen qe ti ke qene ndonje nga ata "marinsat" e xhenios o drague. Leri historite me kunderajrore.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 22:18   #104
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,546
Thanks: 6,923
Thanked 8,181 Times in 5,229 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Kam pershtypjen qe ti ke qene ndonje nga ata "marinsat" e xhenios o drague. Leri historite me kunderajrore.
ku ma gjeshe ne xhenio. mu nzi jeta dy vjet ke ai regjiment i mutit
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 22:20   #105
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,072
Thanks: 3,506
Thanked 2,825 Times in 1,908 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ku ma gjeshe ne xhenio. mu nzi jeta dy vjet ke ai regjiment i mutit
Nuk te rregulloi dot plaku andej nga garda ne Tirane?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 22:21   #106
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,434 Times in 6,034 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ku ma gjeshe ne xhenio. mu nzi jeta dy vjet ke ai regjiment i mutit
Ledio mos e thuj ate llaf.....kan hap tunele ata te xhenjos sa ju ka dal qumshti nones tu germu me kazem e fajt fitila dinamiti....mos te them sa sa prej tyne kan njel sakata ose kan nderru jet......
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 22:23   #107
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,460
Thanks: 8,382
Thanked 6,454 Times in 2,723 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
kusuri ishin me 8 klase kingos.
lene mos e pyt mooo, rob pa shkolle hic!
gjate ores se teorise ngrihet njoni duke fol:
-Granata Mesymese model xxxxx(aq e kaq), perdoret per dyluftimin trup me trup! Ajo perbehet nga, siguresa lenda plasese…
Nderhyn oficeri per ta nderprere
Prit prit nji minute…. ca dyluftimi trup me trup thua mer trongull…
qysh bohet kjo? E kap prej qafe, e hudh tuc dhe ja plas ke kembet???Mos fol budalliqe more djale!

nderhyj une:
Jo jo Presor, i heq siguresen dhe ja fut granaten ke xhepi
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 22:28   #108
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,434 Times in 6,034 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Ne nje gjimnaz te Tiranes, se spo ja jap emrin, aty nga vitet 1986 vjen nje kontrroll nga ministria per te pare zhvillimin e ores se ushtarakes....
Profesori kishte pergatit ca goca qe te theknin per zgjuarsi papagallistike.

Vjen kapterri edhe pasi e prezantojne pyet nje vajze ne bangen e pare: Kush jane pjeset erberese te pushkes model 57....
Ajo: tyta, gupi , qyta, rrypi....
Kapterri: po tjeter?
ajo: gupi, tyta, rrypi, qyta........
Kapterri: po tjeter pjese ???
ajo: po pra...rrypi, tyta, qyta, gypi....
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 22:33   #109
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,072
Thanks: 3,506
Thanked 2,825 Times in 1,908 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Ore drague, mire qe paske qene marins, po dronin nga e gjetet ne 1984?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 22:35   #110
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,434 Times in 6,034 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Do ket qen noi cope llamarine qe bote xhiro kap ke teli dhe e terhiqnin fukarejt.....
ose ka qen noi fazon ose lejlek origjinal se ne tale keto kon pas kenu shum nat koh....
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 22:41   #111
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,546
Thanks: 6,923
Thanked 8,181 Times in 5,229 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ore drague, mire qe paske qene marins, po dronin nga e gjetet ne 1984?
Doni me tall buthen apo te bojm muhabet marinsash?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 23:04   #112
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,072
Thanks: 3,506
Thanked 2,825 Times in 1,908 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Doni me tall buthen apo te bojm muhabet marinsash?
Trego njehere ate muhabetin kur thirri dauti(ushtari i vjeter)alarm dhe ti mbulove koken me batanije. Ti qellove apo qelloi shoku qe kishe afer ne "llogore"?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 23:29   #113
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,460
Thanks: 8,382
Thanked 6,454 Times in 2,723 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Tashti per te folur seriozisht (sepse po bojsha qyfyre me ate kacurrelsin) une mendoj qe edhe Shqiperia kishte kapacitete ushtarake vertet te lavderueshme dhe qe nuk mund ti injoroje kollaj.
Armatimet tona deri ne vitet 80 ishin nga me te mirat e kohes dhe te fabrikimit ruso-kinez pra nga furnizuesit me te medhenj me arme ne mbare boten.
Une kam qene i vogel kur shihja ne Portin e Durresit te shkarkoheshin ne mbremje vone nga vaporret tane apo te huaj (ata kineze) tanke, topa, dhe armatime te tjera te fshehura ne hambaret e mallrave mbuluar me thase apo materiale te ndryshme.
Nuk di te flas shume per kembesorine, por si kadet i Shkolles se Marines mund te flas me shume per marinen luftarake shqiptare.
Baza me e mire Ushtarake Detare e Shqiperise ishte padyshim ajo e Vlores, por me rendesi strategjike ndaj nje agresioni te mundshem nga RFSJ ishte ajo e Shengjinit. Ajo ishte (nuk e di nese eshte ende) vertet mahnitese dhe duhet pranuar qe aty eshte bere nje pune kolosale per 17 vjet me rradhe.
Ishte e mbrojtur 2 here:
-E para mbrohej nga pozicioni gjeografik sepse gjendej mu ne rrenxe te Malit te Rrencit pra veshtire per tu bombarduar nga lart
-E dyta, mbrohej mjaft mire nga Baza Ajrore e Gjadrit.
Baza Luftarake Detare e Shengjinit ishte ngritur per te kontrastuar bazen e Kotorrit ne Mal te Zi (ex YU) nga e cila sipas perllogaritjeve tona nje avioni jugosllav i duhej vetem 7 minuta per te mberritur tek baza jone.
Baza jone detare e Shengjinit kishte 6 tunele te gjate rreth 200-250 metra nen mal (shkemb)ku fshiheshin katrat silurues, cdo tunel merrte 4 katra silurues brenda. E mahnitshme ishte qe mali (shkembi) ndodhej ne breg te detit, dhe ishte care me dinamit dhe natyrisht futej uji qe mbante katrat. Portat e tuneleve ishin prej betoni te trashe dhe skishte bir kurve qe ti cante!
Kishte edhe 6 tunele te tjera qe ishin ca me tej bazes (drejtimi Velipoje) qe sherbenin si depo minash, municionesh, karburanti, ushqimesh etj etj etj…
Kishte 4 anije te medha (Gjuajtes) qe ishin kineze dhe prodhim i vitit 1976 pra te reja fare, dhe kur i kam pare me syte e mi ne fundvitet 80 shkelqenin ende nga bashi deri ne kic sepse marinaret tane i mirmbanin si nuse.
Bunkere kishte pa hesap gjithandej si e gjithe Shqiperia por sidomos bregdeti.
I gjithe Mali i Rrencit ishte me bateri kunderajrore me topa e mortaja saqe vertet se mund ti mposhtje.
Jugosllavet vertet ti rruanin topet Bazes Luftarake Detare te Shengjinit, si baza me e madhe ne Veri te Shqiperise pra prane linjes se pare te frontit te luftes me jugosllavet.
Baza me e afert qe kishim per ndihme dhe materiale ishte ajo e Kepit te Rodonit, beton dhe shkemb gjithandej, vend i pa banuar asokohe, tunele dhe municione plot!
Nuk po zgjatem me Bazen e Durrsit dhe te Vlores apo ajo pak me vogel ne Sarande qe vertet ishin mahnitese dhe mjaft te kompletuara ne cdo drejtim.
Nuk di cfare mund te benin jugosllavet nga toka apo ajri por nga Deti ju garantoj baba qe nuk kishin ca te na bojshin hic fare, i hajshim te gjalle me gjith lecka, me gjith plakun Mere, tespie e Tosun Bac !

Flamuri i Flotes Luftarake Detare te Shqiperise
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 26-06-2019 nė 07:16
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 23:42   #114
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,460
Thanks: 8,382
Thanked 6,454 Times in 2,723 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

aahhh se harrova te shtoj: Te gjithe oficeret me te mire te Marines Luftarake, perfshi edhe ata qe me jepnin mesim mua, kishin studiuar ne BRSS dhe ishin vertet shume te pregatitur.
Jo me kot qarkullonte batuta neper koridere apo ambjente te mbyllura qe nje oficer marine eshte i barabarte me 10 oficere kembesorie per nga zgjuarsia, pregatitja, dhe zotesia ne komandim.
Ata te kembesorise hanin lakna e pras, ndersa marina ke baba e kishte intendencen me kanoce qumesht Panda, djath kackavall, recelna e tlyn plot,
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 23:49   #115
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,460
Thanks: 8,382
Thanked 6,454 Times in 2,723 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Ja dhe Shengjini, atje tej tek rrenxa e Malit te Rrencit ndodhej baza ushtarake!

__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 03:09   #116
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Regjimi komunist ne Jugosllavi nen udheheqjen e Titos ka kryer democide, ka vrare miliona njerez, e lexove mire, MILIONA.
Fillimisht cfare eshte democid:
Democide
E dime zotni Bardhyli cka eshte democidi.Flm per perkujtimin.
Citim:
Sipas krijuesit te ketij termi qe sherben per te pershkruar keto genocide te kryera nga qeveri te ndryshme:
Rudolph J. Rummel

STATISTICS OF DEMOCIDE
Chapter 9
Statistics Of
Yugoslavia's Democide
Estimates, Calculations, And Sources*
By R.J. Rummel

Mund te klikosh te titulli qe te lexosh te gjithe kapitullin mbi Jugosllavine me tabelat perkatese, etj. Ki parasysh qe shifrat mund te kene qene me te larta.
Keto jane shifrat mbi vrasjet e kryera nga regjimi komunist ne Jugosllavi. Por vec kesaj jane edhe krime te tjera si burgosjet, debim-internimet, etj dhe vdekjet si rezultat i ketyre persekutimeve qe nuk llogariten ne numrin e te vrareve te ofruar nga Rummel.

E tani ndalemi ketu,te ky far R.J.Rommel.
Sa per fillim,punimi i tij per ish Jugosllavine eshte siperfaqesor,ndersa metodologjija e tij nuk eshte shkencore.Shifrat jane te tej fryera.
Ta marrim kaptinen kushtuar ish Jugosllavise,e mban emrin " 1.072.000 Murdered : Tito's Slaugheterhouse".Ky numer prej 1 milion e ca thuhet qe jane te vrare nga Qeverija e Titos prej Tetor 1944 - deri me 1987.Pervec kesaj shton edhe 100.000 te vrare nga partizanet prej 1941-1944.
Mirepo,nese e shikojme kete tabele nga kaptina kushtuar Jugosllavise "Democide in Yugoslavia" shohim qe Qeveria Kroate (shteti i pavarur kroat,Ante Pavelic aleat i Hitlerit) i ka vrare 655.000 njerez (kryesisht serb - qe paraqesin vlerat mesatare te vleresimit te tij),nacistet kane vrare 625.000 njerez ne territorin e ish Jugosllavise...gjithashtu nga ky Rommel shihet qe regjimi i Ante Pavelicit eshte rekorder boterore i shek.XX per nga shkalla vjetore e democidit ,ku per kater vite kane vrare popullaten e vet ne permasa te 2.5% ne vit.Kjo shifer eshte trefish me e madhe se sa per regjimin nacist ne Europe.Keto shifra ashiqare jane te sterzmadhuara(qe ustashet kroat kane vrare mbi gjysem milion njerez eshte propagand serbe e kulluar)...sipas ketij Rommelit numri i pergjithshem i viktimave te democidit prej 1941.-1945. eshte 2.073.000 njerez civil te vrare dhe plus 555.000 te vrare ne luftime.(tabe. eshte ketu hawaii.edu-powerkills )...pra me shume se 2.6 milion viktima te luftes,cka eshte dy here e gjysem me shume se sa numri zyrtar i viktimave te luftes qe eshte 1.1 milion ne L2B.Edhe pse keto shifra jane zyrtare,ky Romeel me sa e pash askund nuk i merr parasysh madje as nuk i cek si reference.

Se cfare metode ka perdorur ne menyre detaje na tregon ne njerin nga linket qe e solle "Chapter 9"...ketu na jep nje tabele e cila permban 341 kolona TAB 9.1 ...dhe menjehere shihet gabimi ne metoden qe ka perdorur ai per ti nxjerr keta shifra : ai ashiqare ka perdorur literature te shumte dhe prej tyre ka nxjerrur vleresime te ndryshme per numrin e viktimave ,por shihet qe qe keto vleresime nuk bazohen ne metoda egzakte...nese te dhenat i ka marr nga shume burime,duhej ti reduktonte ato ne vetem burime te pavarura (sepse shpesh here nje autor vetem e perserit tjeterin ) dhe mandej duhej ti vleresonte cilat burime jane te besueshme,te cilet bazohen ne ndonje kriter serioz.Nuk ka kritere apriori,kete duhet bere per cdo rast vec e vec.Psh. nese per nje ngjarje disa burime ofrojne numrin e viktimave prej 1.000 deri me 100.000,atehere numri me i realte duhet te jete diku ne mes,Mirepo a eshte 5.000 apo 50.000 nuk mundemi ta dijme...prej shume numrave gabim,nuk munde te nxjerresh nje shifer perfundimtare te sakte.
Qe te jene vrare mbi 1 milon njerez ne ish Jugosllavi,prej fundit te 1944. kur komunistet e Titos e kane marre pushtetin dhe deri me 1987,kjo mendoj qe eshte e qarte per cdo ke qe eshte e tepruar,ster tepruar.
Masakra te medha kane ndodhur me 1945,...me vone shume gjerman rob lufte kane vdekur ne konclogore; luftime sporadike me ustashet dhe cetniket deri me 1950 kane karekteristika te luftes qytetare ku ka pasur viktima te dyanshme ; mbas 1948 ka pasur disa mijera viktima ne ishullin Goli Otok (perkrahesit e Stalinit) ; ka pasur kryengritje fshataresh per shkak te kolektivizimit ne fshat aty diku kah fillimi i viteve `50 ;
Nga 1945 deri me diku 1950 ka pasur disa mijera,e asesi qindra mijera viktima...pas kesaj periudhe nuk ka numer serioz te viktimave nga regjimi komunist,ne vitet `60 dhe `70 eshte likuidimi i nacionalisteve serb dhe kroat,por keto kane perfunduar neper burgje.
Nuk eshte burgosja democid.

Keshtu qe numrat qe i ofron ky Rommel sa i perket Jugosllavise,per periudhen e L2B dhe pas saj,jane shumefish te zmadhuara...keshtu,pa marre parasysh qellimin e mire te autorit dhe seriozitetin ne hulumtimin e tij,pa marre parasysh kriteret qe i ka marre per baze ,te keto statistika faktori i arbitraritetit eshte teper i pranishem qe numrave/shifrave te ketij Rommel ti quajme objektive,te realta.Cdo kush qe ka dituri elementare mbi metodologjine shkencore te historise e din qe keto lista numrash nuk kane lidhje me Historine si shkence,e as me shkencen juridike...dy shkenca mbrenda se ciles problematika te tilla munde te shqyrtohen,duke u konsultuar me shkencat tjera si demografija,statistika etj.
Numrat e ketij qe paska shpikur termin "democid" me duken si ato shifrat e Enver Hoxhes,...Shqiperija ka 28.000 deshmor gjate L2B...valle,pse kriteri baze eshte Shqiperija i ka 28.000 km2,dhe rrjedhimisht ti bie nje deshmor per nje km2
Citim:

Besoj qe keto te dhena jane te mjaftueshme per te kuptuar se cfare krimesh ka kryer komunizmi ne Jugosllavi. Dhe nuk shpenzova shume kohe per te bere kerkime te thelluara dhe nuk kam perfshire spastrimin etnik qe ishte nje tjeter krim i komunisteve jugosllave.
Nese don ta kalojme me dy-tri fjale,atehere Ok..jane te mjaftueshme.
Por une askund nuk jam duke thene qe ska patur masakra nga ana e komunisteve sllave.Ata qe i sell ti nga Wikipedia,jane ato qe edhe une ti thash,masakrat e vitit 1945 kryesisht ndaj kroateve.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 03:38   #117
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Kjo tema qe po diskutojme eshte specifike. As une dhe as ti nuk jemi ushtarake por kur thua qe Jugosllavia fitonte duhet qe te japesh nje pergjigje bindese dhe kjo nuk behet thjesht duke mare ca te dhena mbi perberjen e ushtrise jugosllave dhe duke i postuar.
Valle nuk je duke menduar qe Une kam pasur deshire qe sllavet ta okuponin Shqiperine ne kohen e Komunizmit ?!
Jemi duke biseduar kot ashtu,une nuk e mora edhe aq seriozisht.Por ja ndoshta kjo eshte me bindese :
Jugosllavija dhjete fish me shume popullate se Shqiperija
Ushtri disa here me te madhe,me te armatosur,armatimin me modern
Ekonomi shume me te madhe dhe me te zhvilluar,per ta bart barren e luftes
Motivi eshte ne anen e Shqiptareve per ta mbrojtur Shqiperine

Por,une shtova ne nje lufte totale ku perdoren te gjitha resurset dhe shkohet deri ne fund nga ana e armikut,pa i llogaritur fare viktimat armiku nga ana e tij.
Une them qe ne rast te tille,Shqiperija do te kapitullonte ndaj Jugosllavise...se di pse po prekesh ?!
Citim:
Sepse pastaj une te bej pyetjen pasardhese se nga do futesh kjo ushtri per te sulmuar dhe pergjigja jote nuk ishte bindese.
Nuk eshte ishull Shqiperija,do futeshin nga drejtime te ndryshme...nuk e kuptoj pyetjen,mendon qe kufiri shqiptar ne ate kohe ka qene i pakalueshem nga ndonje ushtri serioze ?
Citim:
Une e shpreha mendimin tim ne lidhje me komunizmin ne Shqiperi. nese gjuhetaret nxjerrin nje fjale qe mund te shpjegoje me sakte krimet e komunizmit atehere ne do ta perdorim. Deri atehere mendoj se fjala tirani eshte e pershtatshme. Gjithashtu une te ftoj ty dhe te tjeret qe ta lexonin mendimin tim ashtu sic e kam shkruar dhe jo sic do kishin deshire disa njerez ta lexonin.
Une i pari thash qe regjimi i Enver Hoxhes munde te definohet si TIRANI e paster,ti e vertetove.Une me pas e shtova qe ka qene shtet terrorist ndaj popullates se tij.
Nuk e di ku eshte keqkuptimi ?
Citim:
Nje krim i shemtuar. Por edhe komunistet jugosllave nuk mbeteshin mbrapa. Pa hyre shume thelle, ketu ke nje liste me vrasjet e UDB-se:
https://en.wikipedia.org/wiki/State_...%931986_period
I fundit ne liste ne vitin 1991 eshte Enver Hadri. Por sic mund te shikosh lista ka emra nga etnite e ndryshme ne Jugosllavi dhe keto krime jane kryer rregullisht gjate gjithe periudhes se komunizmit dhe behet fjale per vrasje jashte Jugosllavise. Keto jane vetem krimet e policise sekrete por po te filloj te kerkoj, te jesh i sigurte qe edhe institucionet e tjera te shtypjes ne Jugosllavi vazhduan rregullishte te burgosnin dhe vrisnin njerez. Miloshevic qe deri ne fund mbeti nje komunist, vrau edhe mentorin e vet Ivan Stambolic.
Une nuk jam duke then askund qe komunistet sllav nuk kane bere krime.Ne numra apsolut edhe me shume se Enver Hoxha,por qe Jugosllavija e Titos ka qene vend me i jetueshem,me liberal se Shqiperija e Enver Hoxhes kjo as qe diskutohet.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 06:12   #118
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,546
Thanks: 6,923
Thanked 8,181 Times in 5,229 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
aahhh se harrova te shtoj: Te gjithe oficeret me te mire te Marines Luftarake, perfshi edhe ata qe me jepnin mesim mua, kishin studiuar ne BRSS dhe ishin vertet shume te pregatitur.
Jo me kot qarkullonte batuta neper koridere apo ambjente te mbyllura qe nje oficer marine eshte i barabarte me 10 oficere kembesorie per nga zgjuarsia, pregatitja, dhe zotesia ne komandim.
Ata te kembesorise hanin lakna e pras, ndersa marina ke baba e kishte intendencen me kanoce qumesht Panda, djath kackavall, recelna e tlyn plot,
ti ke bo shkolle Babe jo ushtri. kam pas nji xhaj ne marine qe per 4vjet vetem njehere erdhi ne shpi
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 07:06   #119
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,460
Thanks: 8,382
Thanked 6,454 Times in 2,723 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ti ke bo shkolle Babe jo ushtri. kam pas nji xhaj ne marine qe per 4vjet vetem njehere erdhi ne shpi
Po o daku ke te drejte, biles ushtria ne marine ishte 4 vjet, pastaj u ul dhe u be 3 vjet, pastaj vone fare u bo 2 vjet.
Kembesoria ishte 3 vjet, pastaj u bo 2 vjet dhe ngeli po aq.
Edhe neve ne shkolle rregullat dhe disiplinen nuk i kishim me pak se ushtria por te pakten nuk bojshim sherbim me karabine si lugat naten 😂
Megjithate e perseris prap, kuadrot e marines ishin vertet shume te pregatitur, disa prej tyre kishin qene ne Sevastopol i te BRSS.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 16:00   #120
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,072
Thanks: 3,506
Thanked 2,825 Times in 1,908 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
E dime zotni Bardhyli cka eshte democidi.Flm per perkujtimin.

E tani ndalemi ketu,te ky far R.J.Rommel.
Sa per fillim,punimi i tij per ish Jugosllavine eshte siperfaqesor,ndersa metodologjija e tij nuk eshte shkencore.Shifrat jane te tej fryera.
Ta marrim kaptinen kushtuar ish Jugosllavise,e mban emrin " 1.072.000 Murdered : Tito's Slaugheterhouse".Ky numer prej 1 milion e ca thuhet qe jane te vrare nga Qeverija e Titos prej Tetor 1944 - deri me 1987.Pervec kesaj shton edhe 100.000 te vrare nga partizanet prej 1941-1944.
Mirepo,nese e shikojme kete tabele nga kaptina kushtuar Jugosllavise "Democide in Yugoslavia" shohim qe Qeveria Kroate (shteti i pavarur kroat,Ante Pavelic aleat i Hitlerit) i ka vrare 655.000 njerez (kryesisht serb - qe paraqesin vlerat mesatare te vleresimit te tij),nacistet kane vrare 625.000 njerez ne territorin e ish Jugosllavise...gjithashtu nga ky Rommel shihet qe regjimi i Ante Pavelicit eshte rekorder boterore i shek.XX per nga shkalla vjetore e democidit ,ku per kater vite kane vrare popullaten e vet ne permasa te 2.5% ne vit.Kjo shifer eshte trefish me e madhe se sa per regjimin nacist ne Europe.Keto shifra ashiqare jane te sterzmadhuara(qe ustashet kroat kane vrare mbi gjysem milion njerez eshte propagand serbe e kulluar)...sipas ketij Rommelit numri i pergjithshem i viktimave te democidit prej 1941.-1945. eshte 2.073.000 njerez civil te vrare dhe plus 555.000 te vrare ne luftime.(tabe. eshte ketu hawaii.edu-powerkills )...pra me shume se 2.6 milion viktima te luftes,cka eshte dy here e gjysem me shume se sa numri zyrtar i viktimave te luftes qe eshte 1.1 milion ne L2B.Edhe pse keto shifra jane zyrtare,ky Romeel me sa e pash askund nuk i merr parasysh madje as nuk i cek si reference.

Se cfare metode ka perdorur ne menyre detaje na tregon ne njerin nga linket qe e solle "Chapter 9"...ketu na jep nje tabele e cila permban 341 kolona TAB 9.1 ...dhe menjehere shihet gabimi ne metoden qe ka perdorur ai per ti nxjerr keta shifra : ai ashiqare ka perdorur literature te shumte dhe prej tyre ka nxjerrur vleresime te ndryshme per numrin e viktimave ,por shihet qe qe keto vleresime nuk bazohen ne metoda egzakte...nese te dhenat i ka marr nga shume burime,duhej ti reduktonte ato ne vetem burime te pavarura (sepse shpesh here nje autor vetem e perserit tjeterin ) dhe mandej duhej ti vleresonte cilat burime jane te besueshme,te cilet bazohen ne ndonje kriter serioz.Nuk ka kritere apriori,kete duhet bere per cdo rast vec e vec.Psh. nese per nje ngjarje disa burime ofrojne numrin e viktimave prej 1.000 deri me 100.000,atehere numri me i realte duhet te jete diku ne mes,Mirepo a eshte 5.000 apo 50.000 nuk mundemi ta dijme...prej shume numrave gabim,nuk munde te nxjerresh nje shifer perfundimtare te sakte.
Qe te jene vrare mbi 1 milon njerez ne ish Jugosllavi,prej fundit te 1944. kur komunistet e Titos e kane marre pushtetin dhe deri me 1987,kjo mendoj qe eshte e qarte per cdo ke qe eshte e tepruar,ster tepruar.
Masakra te medha kane ndodhur me 1945,...me vone shume gjerman rob lufte kane vdekur ne konclogore; luftime sporadike me ustashet dhe cetniket deri me 1950 kane karekteristika te luftes qytetare ku ka pasur viktima te dyanshme ; mbas 1948 ka pasur disa mijera viktima ne ishullin Goli Otok (perkrahesit e Stalinit) ; ka pasur kryengritje fshataresh per shkak te kolektivizimit ne fshat aty diku kah fillimi i viteve `50 ;
Nga 1945 deri me diku 1950 ka pasur disa mijera,e asesi qindra mijera viktima...pas kesaj periudhe nuk ka numer serioz te viktimave nga regjimi komunist,ne vitet `60 dhe `70 eshte likuidimi i nacionalisteve serb dhe kroat,por keto kane perfunduar neper burgje.
Nuk eshte burgosja democid.

Keshtu qe numrat qe i ofron ky Rommel sa i perket Jugosllavise,per periudhen e L2B dhe pas saj,jane shumefish te zmadhuara...keshtu,pa marre parasysh qellimin e mire te autorit dhe seriozitetin ne hulumtimin e tij,pa marre parasysh kriteret qe i ka marre per baze ,te keto statistika faktori i arbitraritetit eshte teper i pranishem qe numrave/shifrave te ketij Rommel ti quajme objektive,te realta.Cdo kush qe ka dituri elementare mbi metodologjine shkencore te historise e din qe keto lista numrash nuk kane lidhje me Historine si shkence,e as me shkencen juridike...dy shkenca mbrenda se ciles problematika te tilla munde te shqyrtohen,duke u konsultuar me shkencat tjera si demografija,statistika etj.
Numrat e ketij qe paska shpikur termin "democid" me duken si ato shifrat e Enver Hoxhes,...Shqiperija ka 28.000 deshmor gjate L2B...valle,pse kriteri baze eshte Shqiperija i ka 28.000 km2,dhe rrjedhimisht ti bie nje deshmor per nje km2

Nese don ta kalojme me dy-tri fjale,atehere Ok..jane te mjaftueshme.
Por une askund nuk jam duke thene qe ska patur masakra nga ana e komunisteve sllave.Ata qe i sell ti nga Wikipedia,jane ato qe edhe une ti thash,masakrat e vitit 1945 kryesisht ndaj kroateve.
Domethene argumenti jot i vetem eshte se ne studimin e tij ky autor ka dhene nje shifer ne lidhje me numrin e serbeve te vrare nga ustashet kroatet gjate LDB, shifer te cilen ti e konsideron propagande serbe dhe si rrjedhoje ti hedh poshte te gjithe studimin e tij dhe thua se si rrjedhoje edhe te dhenat mbi krimet e komunisteve jugosllave nuk jane te sakta.
Gjeja e fundit qe me shkon neper mend eshte qe ne nje forum Shqiptar une te te diskutoj me nje tjeter Shqiptar per nje nga temat me te debatueshme ndermjet serbeve dhe kroateve, Jasenovacin. Nuk ja vlen dhe nuk ndihmon ne temen per te cilen po flasim keshtuqe kete pjese e mbyll ketu se eshte pa kuptim te zgjatemi.
E dyta ti injorove citimin ne lidhje me numrin e te burgosurve politike ne Jugosllavi i cilli ka qene me i madh se te gjithe te burgosurit politike te vendeve te kampit komunist te marra sebashku perjashtuar BS. Ky eshte nje tjeter tregues i ashpersise se regjimit komunist ne Jugosllavi.
Ka nje rruge shume te shkurter, perderisa i refuzon shifrat ne lidhje me krimet e komunizmit ne Jugosllavi, duhet te kishe cituar ato qe ti konsideron si shifra te besueshme. Sepse komunistet jugosllave kryen krime, apo jo?
Dhe ne nuk kemi llogaritur spastrimin etnik ndaj disa prej grupeve etnike ne Jugosllavi te kryer nga komunistet jugosllave te cilet zbatuan me besnikeri Memorandumin e dyte te Cubrilovicit.
Keshtu qe mendoj se une jam korrekt ne ato qe them.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur