Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-10-2019, 18:02   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,066
Thanks: 8,017
Thanked 3,664 Times in 1,942 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
"Tė heq shijen e jetės kur mendon se njė ditė unė do mbyll sytė dhe…

... nuk e di kush do kujdeset pėr djalin tim autik"


Pedagogu dhe publicisti i mirėnjohur, Edmond Tupe, ishte i ftuar pasditen e sotme nė “Ftesė nė 5” me Bieta Sulon, nė njė rrėfim pėr djalin e tij tė prekur nga autizmi, tė cilit i ka dedikuar edhe letrėn e ndjerė qė theu rrjetin tre vjet mė parė e tashmė ka nisur tė qarkullojė sėrish.
Profesor Tupja tregoi se sa e vėshtirė ėshtė pėr tė dhe bashkėshorten rritja e Gesit, i cili edhe pse 32 vjeē, mendon dhe vepron si njė fėmijė 4 vjeēar. Pėrpos kujdesit tė veēantė dhe dashurisė qė ata si prindėr vazhdojnė t’i falin ēdo ditė Gesit tė tyre, profesori ngriti shqetėsimin se ēfarė do ndodhė me tė birin, pasi ai dhe e shoqja tė mos jetojnė mė.

“Ėshtė njė brengė e madhe pėr njė prind , qė tė mendojė ditėn kur ai do tė mbyllė sytė, kush do tė kujdeset pėr atė fėmijė. Ky ėshtė problemi i madh, qė tė heq gjumin, tė heq oreksin, tė heq gjithēka…tė heq shijen e jetės”, tha mė pas ai.
______________________________________
https://www.gazetaexpress.com/te-heq...lin-tim-autik/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 04-10-2019 nė 18:04
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 20:28   #2
*ARiel*
E qetė 🙃
 
Avatari i *ARiel*
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Posts: 5,594
Thanks: 7,309
Thanked 3,117 Times in 1,443 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 210
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm
Re: "Tė heq shijen e jetės kur mendon se njė ditė unė do mbyll sytė dhe…

Zoti ju dhente force e durim! Nuk mund ta imagjinoj dot jeten e nje prindi me femije autik, eshte sfide me vete.
__________________
The problem is, you think you have time.
*ARiel* nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 20:33   #3
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 1,906
Thanks: 0
Thanked 411 Times in 347 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: "Tė heq shijen e jetės kur mendon se njė ditė unė do mbyll sytė dhe…

Mesa kam degjuar tupen neper intervista, gjithe tmerri i tij, eshte kush do kujdeset pas tij, pasi shteti nuk ka bere gje per keta femije.

Dicka qe eshte bere eshte bere nga Liri Berisha, nelermjet donacioneve qe ka marre si ish zonje e pare. Problemi qe ka shtruar Tupja eshte qe mire me femijtebe vegjel, po me autiket e rritur kush do merret? Ku do jetojne pas vdekjes se prinderve?
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 20:36   #4
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 12,699
Thanks: 2,635
Thanked 4,809 Times in 3,056 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 185
Eden ka mbyllur reputacionin
Re: "Tė heq shijen e jetės kur mendon se njė ditė unė do mbyll sytė dhe…

Akoma me e veshtire behet kur ke fatin te jetosh ne nje vend si shqiperia...diskutim I vjeter dhe vertet shume prekese
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 21:00   #5
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,417
Thanks: 0
Thanked 1,063 Times in 923 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Re: "Tė heq shijen e jetės kur mendon se njė ditė unė do mbyll sytė dhe…

__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur