Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Votime dhe sondazhe

Votime dhe sondazhe Keni pyetje qė kėrkojnė votim nga anėtarėt e forumit ? Ju ftojmė t’i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Shiko rezultatet: Cili mendoni se ka qene apo eshte lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar?
Ismail Qemali 3 6.38%
Isa Boletini 1 2.13%
Leka Zogu 0 0%
Enver Hoxha 13 27.66%
Ibrahim Rugova 4 8.51%
Sali Berisha 2 4.26%
Adem Jashari 2 4.26%
Fatos Nano 2 4.26%
Hashim Thaci 1 2.13%
Edi Rama 3 6.38%
Skenderbeu 16 34.04%
Votues: 47. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh

Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-01-2019, 10:52   #241
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,913
Thanks: 1,111
Thanked 1,231 Times in 680 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Ahmet Zogu ka bėrė pėr Shqipėrinė, atė qė asnjė kryetar shteti se ka bėrė deri tani

“Comoedia” ka botuar, tė enjten e 6 shtatorit 1928, nė faqen n°3, shkrimin e shkrimtarit, romancierit dhe gazetarit, Pierre Chanlaine, nė lidhje me arritjet (sukseset) e Ahmet Zogut gjatė udhėheqjes sė tij.

Aurenc Bebja, nėpėrmjet blogut tė tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellė pėr publikun shqiptar, tekstin ekskluziv tė gazetės franceze: E kaluara e njė mbreti.

“Z. Ahmet Zogu, President i Republikės sė Shqipėrisė, qė prej 31 janarit 1925, sapo u shpall Mbret i Shqipėrisė. Nėse disa kurora rrėzohen, tė tjera shfaqen. Kompensim i merituar.

Kur luftova nė Shqipėri, ishte vendi mė i prapambetur qė ekzistonte.

Njė vend i bukur, ku pėrrenjtė kapėrcejnė me gėzim pranė maleve gjigante, njė vend gjithashtu simpatik. Shqiptarėt e kanė mbrojtur gjithmonė gjuhėn e tyre ndaj shtypjes greke apo turke. Shqiptari ėshtė besnik ; Ai e ruan nderin. Nga tradita, ai ėshtė njė ushtar i mrekullueshėm. Etėrit e tij luftuan nė Fornovo (Fornoue) nė ushtritė e Henry III, Maximilien-it dhe Franēois I.


Ai ėshtė i matur. Ėshtė trim. Si mund tė mos e duam atė ?

Po, por para Ahmet Zogut, duhet tė thuhet se vendi nuk ishte shumė i sigurtė. Ky organizėm i vogėl ishte i infektuar me mikrobe – komitadjis – qė e hanin atė. Nuk kishte pushtet qendror. Dhe nėse rastėsisht fuqitė e mėdha do tė kishin vendosur njė, askush nuk do t’u bindej atyre.

Anarkia mbizotėronte dhe lindi pyetja, pavarėsisht simpatisė qė shqiptarėt kishin ngjallur, pavarėsisht protestave tė tyre tė rrepta dhe legjitime, nėse do tė ishim tė detyruar qė t’i ndajmė ata mes grekėve dhe jugosllavėve.

Ahmet Zogu u shfaq. Dhe vendi u transformua. Fillimisht, ai krijon njė Kushtetutė. Dy dhoma. Dhoma e Deputetėve, e zgjedhur me votim tė drejtpėrdrejtė nga populli; Ajo e Senatit, nė tė cilėn njė e katėrta caktohet nga Presidenti, pjesa tjetėr zgjidhet si deputetėt. Presidenti i Republikės ėshtė nė tė njėjtėn kohė President i Kėshillit, si nė Shtetet e Bashkuara.

Ai formon Kabinetin dhe ėshtė pėrgjegjės pėr Dhomėn e Deputetėve. I investuar nė detyrat e tij dhe i shqetėsuar nga pėrgjegjėsitė e tij, Ahmet Zogu punon. Ai ndėrtoi rrugė : atė tė Durrėsit pėr nė Tiranė; atė tė Elbasanit pėr nė Korēė ; atė tė Tiranės pėr nė Shkodėr, e cila ndahet nga njė urė madhėshtore mbi lumin Mat.

Kompania Franceze e “Fives-Lille” ka ndėrtuar dy nga kėto vepra arti, midis Durrėsit dhe Tiranės, pėr tė cilat mund tė jetė krenare. Kėtyre rrugėve u shtohet ajo e Beratit pėr nė Tiranė, e ndėrtuar kohėt e fundit, dhe ajo e Santi – Quaranta pėr Selanik, tė cilėn e kishim riparuar gjatė luftės dhe qė ai e riparoi sėrish. Ahmet Zogu urdhėron qė tė qarkullojnė rrugėve shėrbime tė rregullta auto-transporti. Por, pavarėsisht gjithēkaje, meqė komunikimet janė tė ngadalta, ai krijoi tri linja avionėsh : Tiranė, Vlorė, Korēė; Tiranė – Shkodėr, Brindisi, Vlorė.

Menjėherė, vendi u bė i sigurtė. Ahmet Zogu do t’i sigurojė atij mjete qė do tė mundėsojnė shkėmbime. Ai po ndėrton portin e Durrėsit. Njė kompani shqiptare ėshtė themeluar pėr tė prodhuar energjinė hidroelektrike tė nevojshme pėr veprimtarinė e qytetit. Njė hekurudhė – e para nė kėtė vend – ėshtė ndėrtuar mes Tiranės dhe Durrėsit ; tani ajo shtrihet deri nė portin e Vlorės.

Dhe pastaj, presidenti, metodikisht, por me energji, shfrytėzon – sė fundi – pasurinė e tokės : bakrin e rajonit tė Pukės, shfrytėzimin e naftės sė Elbasanit dhe tė Vlorės prej katėr kompanive – njė franceze, njė italiane, njė angleze dhe njė amerikane ; peshkarexhat e gjirit tė Vlorės, qė njė kompani franceze i ka dhėnė me qera, perlat e liqenit tė Ohrit, kuajt e vegjėl tė fushės sė Mukrės (Mursisė), tė cilėt njihen pėr rezistencėn e tyre dhe shitja e tė cilėve nė vendet fqinje ėshtė njė burim fitimesh i rėndėsishėm pėr Shqipėrinė.

Industritė e vjetra – fabrikat e sapunit, rafineritė e naftės (vajit), fabrikat e duhanit dhe tė alkoolit – mbrohen ; kultivimi i drithėrave dhe hardhive, zhvillohet.


Dhe kur njė vend i organizuar tėrheq vėmendjen e tė tjerėve, dhe meqė duhet frymėzuar frika sė bashku me admirimin, Ahmet Zogu krijoi njė ushtri dhe njė xhandarmėri. Oficerė italianė dhe anglezė janė pėrgjegjės pėr organizimin e njėrės dhe tjetrės. Forcat e armatosura pėrbėjnė totalisht rreth njėzet mijė burra. Ahmet Zogu ka bėrė pėr Shqipėrinė, atė qė asnjė kryetar shteti nuk ka bėrė pėr vendin e tij. U tha se ai kishte bėrė vetėm njė koloni italiane…


Njė interpretim i gabuar! A do t’a lejonte patriotizmi shqiptar njė gjė tė tillė ? Nė tė vėrtetė, shqiptari, si tė gjitha vendet nė zhvillim, shfrytėzon pasurinė e tij nėpėrmjet kompanive tė huaja. Por konēesionet jepen nė bazė tė gjykimit (analizės) dhe vetėm nė rast tė ofertave tė barabarta fitojnė kompanitė italiane.”
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-01-2019, 11:32   #242
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,439
Thanks: 8,355
Thanked 6,397 Times in 2,706 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Vetem ky ka qene lale…., L'Albania sara sempre nel mio cuore!


__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-01-2019, 11:56   #243
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,588
Thanks: 10,921
Thanked 5,952 Times in 2,816 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Vetem ky ka qene lale…., L'Albania sara sempre nel mio cuore!
Kush ėshtė ky mor vėlla?
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-01-2019, 12:14   #244
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,588
Thanks: 10,921
Thanked 5,952 Times in 2,816 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

ėėėėėØ. Keq qenka rezultati i votimeve vende - vende. Ku ėshtė pritur shumė, paska marrė tatėpjetėn...

@shoku_tanku, ne qenkemi mirė 13 pikė.

@Pirati, ti qenke ai qė ia paske dhėnė votėn "harushės", se vetėm njė votė e paska!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-01-2019, 12:24   #245
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,491
Thanks: 4,139
Thanked 4,476 Times in 2,997 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Hahahaaa, po ēfare Harushes me pare e votoj lepurin se harushen
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2019, 06:08   #246
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Vetem ky ka qene lale…., L'Albania sara sempre nel mio cuore!


Burre i mire ka qene kodoshi
🖤 (1)
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2019, 07:07   #247
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 9,827
Thanks: 23
Thanked 2,833 Times in 1,768 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Ishte kthy prape edhe me bindshem se athere kur e tradhtoi Hitleri.

__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur