Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-06-2018, 22:13   #41
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,636
Thanks: 11,000
Thanked 5,973 Times in 2,829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

( ja si lindin anekdotat )


ANEKDOTĖ
( kėshtu kanė lindur edhe anekdotat e tjera )

Anton Ēetta e ka pasur lehtė!

Po bisedonim njė ditė me shokė dhe mes tjerash folėm edhe pėr rolin e Anton Ēettės nė pajtimin e gjaqeve, duke thėnė se ka bėrė punė tė mirė dhe shumė tė vėshtirė e... thamė edhe shumė e shumė epitete tė tjera pėr tė.

Njėri nga shokėt qė deri atėherė po na dėgjonte tha:

- Jo bre, Anton Ēetta e ka pasur shumė lehtė, se ai ka pasur punė me burra e jo me burreca e pula. Me burra e trima ėshtė kollaj ēdo punė me e ndreq.

Na e mbylli gojėn.
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2018, 08:14   #42
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,636
Thanks: 11,000
Thanked 5,973 Times in 2,829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Dita duhet diqysh me u nis' ...

Rėndėsia e pėrshėndetjes
( ngjarje e vėrtetė )

DITA DUHET DIQYSH ME U NIS...

Erdhi njė here njė mik te unė dhe mes tjerash biseduam edhe pėr pėrshėndetjen
( selamin ). Ai miku ia nisi po qeshej e po thotė: “Du me t’kallxue ēka ka bā vaki ni
here nė shpinė tone”.
- E kemi pas’ tabiat me hangėr kaftjallin kah sahati tetė. Baba e ka pas marak tanė mashkujt me u ungj perniherė nė sofėr. Magojke ( mungonte ) Sabiti. Kur mas ni cop’ heri erdh. I kish shti duert deri nė bėrrlya nė xhep, i kish ba buzėt si t’mushkut e hun’t topuz. As foli, as kurgja, shkoi e u ungj nė ēergė. Baba, pa njā pa dy t’iu kthye:
- Eu, Sabit ta **fsha nānėn!
- Ēka ki bab’ allahile, tek je tranu krejt!
- Jo valla bre bir un’ jam mirė nė men, po ti kurrkund nuk je. Po a hihet bre nė odė tė burrave si viē e mos me ditė me i thānė dikuj “a u ēuet”. Djali jem, dita diqysh duhet e u nis: ja me a u ēove, ja me **ja nānaz!

Shėnim: emri i personazhit nuk ėshtė real
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg anekdotė - dita duhet diqysh me u nis ....jpg (23.0 KiloByte, 96 shikimet)
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2018, 16:16   #43
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga isha Ag, Dem Shiko postimin
( ja si lindin anekdotat )


ANEKDOTĖ
( kėshtu kanė lindur edhe anekdotat e tjera )

Anton Ēetta e ka pasur lehtė!

Po bisedonim njė ditė me shokė dhe mes tjerash folėm edhe pėr rolin e Anton Ēettės nė pajtimin e gjaqeve, duke thėnė se ka bėrė punė tė mirė dhe shumė tė vėshtirė e... thamė edhe shumė e shumė epitete tė tjera pėr tė.

Njėri nga shokėt qė deri atėherė po na dėgjonte tha:

- Jo bre, Anton Ēetta e ka pasur shumė lehtė, se ai ka pasur punė me burra e jo me burreca e pula. Me burra e trima ėshtė kollaj ēdo punė me e ndreq.

Na e mbylli gojėn.
E ke gabim. Pergjigja ishte:
Jo bre, Anton Ēetta e ka pasur shumė lehtė, se ai ka pasur punė me burra e jo me Draguen.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2018, 13:21   #44
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,636
Thanks: 11,000
Thanked 5,973 Times in 2,829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
( Kur?) Dashnia āsht me e madhe?

* Edhe kjo ėshtė ngjarje e vėrtetė.

( Ngjarja qė do tė shtjellohet kėtu, nuk ka tė bėjė me forumin, as besoj se do ta gjejė dikush veten ).

Deri nė fundvitet e 80-ta kam shėrbyer mėsues nė Sankovc. Puna nė Sankonvc ėshtė perioda mė e lumtur e jetės sime. Ndoshta, po shprehem me njė shprhje grash " ku hiqet duvaku, aty mbetet meraku. Mbase. Kam shumė kujtime nga atje.

*****

Po mė tregonte njė prind ( qė kishte humor tė mirė ). Isha ni ditė n'oborr, kur erdhen nja 4-5 ēika, shoqe tė ēikes teme ( sime ). Dul ( doli ) ēika jem me i pėrcjellė e t'u kapen ngrykė ( pėr qafe ) me njāna - tjetrėn. Mirė kjo, por kur i pashė secilės qė i folke edhe putheshin, mė kceu delli e s'u durova pa folė:

- Ēika jeme puthne nė b*thė shoqja-shoqen se dashnija āsht ma e madhe.

*****

Shtojcė: Kjo fjalė pastaj u pėrhap dhe nisėm edhe pėr ta pėrdorur edhe pėr raste tjera. Kur shihnim se dikush "duhej" me dikė fort ( natyrisht miqėsi fallco ), ne thoshim: valla kėta qė po duhen kaq fort me siguri e paskan puthur n'prapanicė shoqi/ja - shoqin/qen
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 03-09-2018 nė 13:33
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2018, 08:17   #45
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,636
Thanks: 11,000
Thanked 5,973 Times in 2,829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Haxhi Bajraktari

Zajmi e kishte vra Haxhi Zeken. Mbas do kohe kishte mbet rrugve tuj lyp si gabelica. Ia nisen hallku e po e shajnė e po e pėshtynin nė fytyrė. Qellon nji njeri i menqur thote: mos e fyeni se ky e ka vra( fyer ) vehten!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2018, 21:42   #46
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,507
Thanks: 4,194
Thanked 4,525 Times in 3,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Demke, ēfare ishte nje anekdota thane : fake veteranat po te kerkojne ne forum, qe ua ke zene emrin ne listeo kadhe, kadhe

__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2018, 05:53   #47
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Mbrrijne tre vajza beqare ne dere te Parajses. Zoti u kerkon te kalojne ne nje dysheme te bukur te mbushura me gota kristali. U thote se nese ato do te jene ne gjendje te kalojne pa thyer asnje gote atehere ne krahun tjeter ato do te priten nga burri i endrrave te tyre.

E para, dashje pa dashje e theu nje gote. Atehere ne krahun tjeter e priti nje burre i shpifur. Po keshtu edhe e dyta. E treta arriti te kaloje pa thyer asnje gote. Ne krahun tjeter e priti djali me i bukur qe kishte pare syri i saj.

U martuan, u celebruan dhe kur bene dashuri per here te pare, ekstaze e panjohur deri me atehere nga te dy, gruaja e tejkenaqur, ulet ne gjunje dhe pergezon e nderon Zotin.

O ZOT i Madh cfare kam bere qe te meritoj nje gje te tille? pyet ajo.

Te ciles burri i pergjigjet: Nuk e di per ty por per veten time e di pse te meritova ty. Per arsye se theva disa gota te kristalta.Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2019, 01:29   #48
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,636
Thanks: 11,000
Thanked 5,973 Times in 2,829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

( e paredaktuar - me ndonjė ndėrhyrje minimale )
Anekdotė e huazuar nga:

Beqė M. Xhemajli

26 Janar nė 9:12 PD

TI HANGTĖ DREQI VJETĖT

Ymer Kukiqit tė Terstenikut i kish shku ni musafir. Po rrin Ymeri me musafirin edhe po banė llaf, kur i ra deres e u fut mbrenda, pa thirrė hiq njė kojshi i Ymerit.
Ymeri e kqyri pak si shtrembėt, po shkaku i musafirit nuk mujti me i thanė kurgjė. Dikur, sa pėr adet, Ymeri ju drejtu kojshisė:
- Qka bane sot bre bac?
Kojshija ja nisi edhe po i tregon Ymerit se qysh u shku n’mal, se qysh i ka pre drutė, qysh i ka ngarku, qysh ju ka praptu kerri hale pa dalė pej malit e kėshtu renė.
- Ymerit edhe i erdhi inati prej mikut qė e mori vesh qfar kojshije paska, edhe u tut se po ja nisė edhe niher mi ngarku kerrin e dej ti bjen drutė nė shpi bahet sabah, edhe po i thot kojshisė:
- Po sa vjet i ki ti bre bac?
- Valla nja katėrdhjetė e diqka, 0 baci Ymer, i thot kojshija.
- Eu ti hangtė dreqi tė katėrdhetat, i tha Ymeri. Po ti pėr katėrdhet vjet, veq ka njė fjalė me e pas mėsu, kishe ditė qysh duhet me folė nė Odė, e qysh duhet me folė me burra,po na lodhe tuj kallxu pėr dru e pėr mal!!!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-02-2019, 21:21   #49
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,636
Thanks: 11,000
Thanked 5,973 Times in 2,829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

( anekdotė e huazuar, nga... )

Beqė M. Xhemajli

A PO E SHEH BRE GRU SE QFAR BURRI KI

Ish kanė kohė e veres, koha e tė fshimeve tė grunit. Mujė loshi e kish fshi grunin po kashta i kish mbetė shtritė nėpėr lamė.
Mujės ja kish pru dikush librin Tregime nga Drenica tė Anton Ēettės, e ai ish ulė nėn hije edhe po e shikonte librin. Dikurė e thirri gruan e tijė edhe po i thot:
- A po e sheh mori gru se qfar burri tė mequm e ki, se qfar truri ka ky burri i yt. A po e sheh kėt libėr, gjysa e sajė prej meje ėshtė!!
- Po bre njeri, i tha gruja. Po ma mirė u kanė me e pas vnu kashtėn e me e ba stog, se me nejtė tuj kqyrė libra e tuj kallxu mesele. Ai erifi e ka qitė libren e i ka marrė paret, e neve po don me na u kalbė kashta pa vnu!!!


Porosia e anekdotės: Gjeje cila ėshtė e para/kryesorja. Atė kryeje tė parėn!

P.S. Nuk kam bėrė ndėrhyrje drejtshkrimore!
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 03-02-2019 nė 21:24
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2019, 13:35   #50
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,636
Thanks: 11,000
Thanked 5,973 Times in 2,829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Kali hujli

ANEKDOTĖ

Kali hujli

E kish pas njani nji kali hujli, me huj tė keq. Nji ditė tha: valla pa e qitė nė pazar nuk e lā. E muer e qiti edhe nisen njerzit po afrohen. Kali hujli veē kazdiske. Njani po i thotė:

- Sa po e man ket kali?
- 6.000,00 euro,
- i tha ky.
- Ai burrė, me 6000 euro e blej traktor, e ti ni kali kaq shtrejt po e mban!
- O, e di, se vallahi edhe me jua fal nuk e bleni, se kali i keq asht, po nuk e kam pru me e shitė, por me e pa gjithė ky milet sa kam hjek e sa jam kah hjeku prej tij!
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 19-02-2019 nė 13:37
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2019, 06:02   #51
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

tabiat=?
kaftjall=?
cerge=?
hallku=?
hujli-?
kazdiske=?

perkthimi kush mundet?
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2019, 00:52   #52
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,636
Thanks: 11,000
Thanked 5,973 Times in 2,829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota - 12147

Adem Ademi

4 Janar nė 8:57 MD

DUHET ME I GJETĖ NGA DY DORĖZANĖ

Hajdar Kozhica ka qenė burrė i menēur dhe i respektuar nė Drenicė e mė gjerė. I nifte shumė mirė rregullat e maresave ndėrnjerzore. Bėnte maresa edhe ndėrmjet familjeve qė vėrtetė ishte shumė vėshtirė tė arrihej pajtimi mes tyre.

Nė Fshatin Doshefc ka pasur njė lagjė me romė. Njė herė romėt kishin pasur njė mosmarveshje tė vogėl mes vedi. Mendojnė sė nuk mundet askush tjetėr tė bėjė maresė pėrveē Hajdar Kozhicės. Njė ditė i vie i zoti i shtėpisė qė kishte mosmarrėveshje me njė familje tjetėr rome dhe i lutet tė shkoi pėr t'i pajtuar. Hajdari kishte menduar dhe ishte bindur sė nuk e mbajnė fjalėn e dhėnė dhe e prishin maresėn. Prishja e maresės do ishte njė akt shumė i ulėt edhe pėr ndėrmjetsuesit e maresės dhe i thotė:

- Nuk ka problem pėr mue, unė vie me ju marue, por rregullatė e maresės janė: - duhet me i gjetur nga dy dorzanė (deshmitarė) pėr tė mos luajtur fjalėt e maresės nga asnjena palė. Dorzanėt duhet me qenė shiptarė pėr me fjetė puna ma mirė.

Romi shkoi dhe nuk mundi pėr t’i gjetur dorzanėt, kurse Hajdar Kozhica shpėtoi pa ndėrmjetėsuar nė mes romėve.
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2019, 01:37   #53
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,636
Thanks: 11,000
Thanked 5,973 Times in 2,829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
tabiat=?
kaftjall=?
cerge=?
hallku=?
hujli-?
kazdiske=?

perkthimi kush mundet?
Pėrshėndetje Murik, pyetjen tėnde e dėrgova te tema pėrkatėse
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2019, 06:46   #54
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Pėrshėndetje Murik, pyetjen tėnde e dėrgova te tema pėrkatėse
Faleminderit,por shoh se nuk e ka care njeri menderen te pergjigjet. S'ka problem
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2019, 22:11   #55
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,636
Thanks: 11,000
Thanked 5,973 Times in 2,829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Anekdotė nga Hamdi Kurti

DURIMI

Sadik Kurti i Abrisė me Smajl Bahtirin ( nipin e Xhemajl Abrisė ) dhe shkon nė njė meshlis ku burrat u munojshin me i pajtue dy familje tė mėdha qė ishin ngatėrrue .
Mrena nė odė kish shumė burra nga shumė katune tė Drenicės , po njė mashkull i njanės familje ish krejt i papėrshtatshėm . Atė disa herė e kishin nxjerrė nga oda se folke shumė , pa lidhje dhe gjithmonė jau prishke punėt .
Smajli e merr Sadikun , me qėllim se ai njihej mik mas miku me familjen e kėtij burri tė pabindun . Dalin nė oborr dhe e thėrrasin . E afrojnė ngat veti .
Smajli kishte njė mjeshtri tė jashtėzakonshme tė trajtimit tė njerėzve tė pabindur dhe ia nisi me tė po me mjeshtrinė e tij .
- Bre mik , a mė the si e kemi lanė nė qergė tė burrave , qysh ta pleqnojnė ata , ēka po i tutesh ti odės tė burrave ?
- Unė nuk i tutna odės . . .
- A tė vjen marre prej odės tė burrave ?
- Unė nuk nij as pėr odė as pėr kėrkan . . .
- Po prej Zotit , a tutesh ?
- Jo valla , nuk tutna se e di veten si jam i mirė dhe Zoti nuk e dėnon tė mirin . . .
- Po pse bre mik i kini ba kahre katėrdhetė burra nė kėtė odė e neve na muert prej Abrie e tash po e ēartė krejt punėn .
- Unė nuk nij pėr kėrkan , se ma kanė q … nanėn , mė kanė rrehė stupc ndėrsy grues teme e pa e ba nej vorr kurrė nuk kam me e lanė …
Sadiku qė deri atėherė e ngojke Smajlin , e duroi atė herifin shumė , iu drejtue atij :
- Uh , nanėn e atyne si tė kanė rrehė bota jau … si nuk tė kanė mytė krejt , po tė kanė rrehė veē pak . Po ti koke jashtė tokės sė bukės .

Hajde bre Smajl shoqi , se qenit hallve nuk i qitet , se qeni asht qen . Te kėsi burrash ma tė mira janė pordhtė e magarit se fjalėt e burrave , po burrnija nuk paska trupue nėpėr kėto troje ku asht rritė ky insan .
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 21-02-2019 nė 22:15
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2019, 20:56   #56
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,636
Thanks: 11,000
Thanked 5,973 Times in 2,829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Letėrsi popullore - Anekdota - 13,973

LETĖRSI POPULLORE

VĖLLIMI XVIANEKDOTA ( II )Pėrgatitur nga

ANTON ĒETTA, Dr. FAZLI SYLA, Dr. ANTON BERISHA

Recensorė:

Mr. MYZAFERE MUSTAFA dhe Dr. ADEM ZEJNULLAHU

Randers 2001 – Danimarkė

Shėnim plotėsues:

Nė majin e vitit 1999, si shumė familje tė tjera shqiptare qė na dėbuan me dhunė nga vatrat stėrgjyshore, tė njetin fat e pėrjetoi edhe familja jonė. Fillimisht gjetem strehim nė Stenkovec tė Maqedonisė. Prej aty, Danimarka pėrzgjodhi familjen time qė tė strehoheshim atje. Nė Danimakė menjėherė u angazhova nė shkollėn nė Qendrėn e Kryqit e Kuq Danez – pėr Refugjatėt Shqiptarė. Atje kam qenė drejtor pėr mėsimin nė gjuhėn shqipe. Me kėtė rast e ndiej pėr obligim ta falėnderoj drejtoreshėn e shkollės e cila na doli gjithmonė krahė dhe pėr ēfarėdo qė kemi pasur nevojė pėr nevojat e shkollės – mėsimin nė gjuhėn shqipe na i ka siguruar.

Librin qė po sjell “Anekdota II”, e kam pėrdorur pėr nevojat e shkollės, pėr nevojat e nxėnėsve shqiptarė. Ndoshta po bėj punė tė paligjshme, por besoj se do tė mė falet ky gabim, meqė nuk po e bėj pėr kurrfarė kompensimi material. Ajo qė mė shtyn ta bėj kėtė ėshtė se mbase nxėnėsit tė cilėt kėtu e 20 vite mė parė e kanė pasur nė dorė kėtė tekst, aso kohe tė fotokopjuar, do t’u kujtojė atyre njė kohė tė mirė – e krijuar nga rrethana tė kėqija.

Me nderime, Adem Gashi, Danimarkė

Tlf./viber: +45/52504352

Faqja: shkolla shqipe nė Danimarkė 1999 – 2003/ https://www.facebook.com/Shkolla-shq...3781658995227/

lexo ose shkarko librin nė linkun e poshtėshėnuar:

Letėrsi popullore - Anekdota II
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 23-04-2019 nė 20:59
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2019, 21:05   #57
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,636
Thanks: 11,000
Thanked 5,973 Times in 2,829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Letėrsi popullore - Anekdota

Nga 23-04-2019, kur ishtin 12.147 vizita , deri me sot (13,973 ) temėn e paskan vizituar 1.826 veta
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2019, 10:33   #58
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,636
Thanks: 11,000
Thanked 5,973 Times in 2,829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Letėrsi popullore - Anekdota

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Nga 23-04-2019, kur ishtin 12.147 vizita , deri me sot (13,973 ) temėn e paskan vizituar 1.826 veta
sot qenka 14,025 , po e bie mbi 50 ende pa u bėrė 1 ditė

Temė e mirė ėshtė kjo!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2019, 04:44   #59
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,636
Thanks: 11,000
Thanked 5,973 Times in 2,829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

VETĖ U SHTRIVA, VETĖ I HOQA BREKĖT...

Pas njė zėnke, njė ēift, femra nė kėtė rast nė zemėrim e sipėr po thotė:
- Do tė shohėsh mor idiot, kė pėrdhunon ti pėr gjashtė muaj me radhė. Do tė tė hedh nė gjyq!

Dhe vėrtetė e hodhi, me akuzėn "pėrdhunim"

Nė gjyq, pasi ia lexuan se pėr se akuzohej, ky djali tha:

- A mund tė flas edhe unė? Dua tė jem i sinqertė dhe do ta tregoj ngjarjen pa i dhėnė lak.

- Fol, - i thanė

- Gjykatės dhe ju trupi gjykues, mendoj se megjithatė edhe pėr mua duhet tė ketė masa lehtėsuese. Unė kam hequr tė zitė e ullirit me tė: sa kam hequr derisa e futa nė atubus nga qyteti i saj; pastaj nga stacioni nė qytetin tim e deri nė banesė; pale derisa e futa nė banesėn time; derisa e shtriva nė krevat dhe kulmi ishte ... mezi, ama mezi ia kam hequr brekėt ... e kėshtu me radhė...

- Idiot, - foli goca. Ti as ke ardhur fare nė qytetin tim: vetė kam hipur nė autobus, vetė kam zbritur, vetė kam ardhur nė banesėn tėnde dhe vetė jam shtrirė nė krevat! Ani brekėt?! Po cka kujton se kishe guxuar vetėm tė m'i prekėshe brekėt, mor idiot, t'i kisha thyer ata turinj derri qė mė ke. Vetė i kam hequr!

Kur dėgjoj kėto fjalė trupi gjykues iu drejtua gocės:
- Tė pastė bėrė mirė mi goce!....
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 17-05-2019 nė 04:46
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2019, 04:52   #60
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,636
Thanks: 11,000
Thanked 5,973 Times in 2,829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Letėrsi popullore - Anekdota

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
sot qenka 14,025 , po e bie mbi 50 ende pa u bėrė 1 ditė

Temė e mirė ėshtė kjo!
paska arritur nė 14,682, po i bie 658 lexime.
mesatarja:249
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 17-05-2019 nė 05:00
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur