Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-09-2018, 08:18   #1
pirro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Tirane
Posts: 54
Thanks: 0
Thanked 19 Times in 15 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
pirro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

Thaēi qė mė 24 korrik hodhi idenė e rregullimit tė kufijve midis Kosovės dhe Serbisė dhe kjo nuk do tėthotė* ndryshim i kufijve politikė pėr tė cilėn njė pjesė e mirė e parlamentarėve kosovarė e kanė kundėrshtuar veēanėrisht Kryeministri i Kosovės Haradinaj.

Problemi i rregullimit tė kufijve ėshtė njė problem me tė cilin janė ndeshur shumė shtete europiane perėndimore por edhe shumė shtete tė tjera nė tė gjithė botėn si Franca, Gjermania, Belgjika Hollanda Cekia, Jugosllavia me Italinė etj.

Kjo ide ka rėndėsisidomos nė kohėn e sotme nė tė cilėn shtetet nuk duhet tė jenė mė homogjene pra nuk duhet tė jenė vetėm popullsi homogjene pra vetėm tė njė etnie, por nė kėto kohė moderne* tė globalizmit sidomos nė Ballkan ėshtė e nevojshme qė nė popullatėn e shteteve pėrkatėse duhet tė jenė, tė bashkėpunojnė tė bashkėjetojnė nė harmoni sė bashku edhe komunitete tė tjera, minoritete, bashkėsi, tė cilave uduhen krijuar tė gjitha lehtėsirat, bazuar nė ligjin pėr tė drejtat dhe liritė e njeriut, dhe tė drejtat e pronės dhe tė Religjionit.

*Kėtė shtet multietnik ka dhe Kosova nė tė cilėn shqiptarėt e Kosovės pėrbėjnė shumicėn dėrrmuese tė saj dhe minoritetet bashkėsitė, komunitetet qė bėjnė pjesė nė tė gėzojnė tė drejta tė barabarta duke e bėrė Kosovėn njė shtet qė meriton respect.

Ēlirimi i saj nga NATO dhe* UĒK, dha mundėsi qė popullsia e Kosovės tėēlirohet nga sundimi 99 vjeēar serb dhe tė jetojė e lirė me perspektivėn e dnritur pėr tu integruar nė familjen e made tė BE.

Pavarėsisht krijimit tė shtetit tė Kosovės, njohjes sė saj nga mbi 100 vėnde,problem i Kosovės nuk mund tė jetė problem personal apo dhe klientelist i disa pushtetarėve tė Kosovės. idea e Thaēit e shprehur me dt.24/07/2018, mund tė jetė ide e suksesėshme nėse ajo pėrkrahet edhe nga SHBA dhe BE dhe kjo ide ka tė bėjė pėr tė pėrfshirė brėnda Kufirit tė Republikės sė Kosovėsdisa krahina me shqiptarė etnikė si komunat shqiptare tė Serbisė tėPreshevės, Medvegjės dhe Bujanovcit, dhe nė vėnd tė sajtė jepen komunat Leposaviq, Zveēan, Zubin Potok.

Pėrplasja brėnda shtetit tėKosovės* midis* Kryeministrit dhe Presidentit tė Kosovės ka shkaktuar njė konfuzion brėnda Kosovės gjė qė e cila ka shkaktuar edhe nė Parlamentin e Kosovės pėrplasje jo vetėm nga mos kuptimi se ēdo tė thotė* rrregullim kufijve nga ndryshimi i kufijve, por edhe sepse nė njė farė mėnyre njė pjesė e mirė e politikanėve tė Kosovės mesa duket kanė harruar Historinė e popullatės shqiptare dhe tė* trojeve shqiptare.

Dėshtim soti itakimit midis Thaēit dhe Vucicit ,pas takimit personal**veē e veē tė tyre me Mogherinin,* tregon edhe njėherė sepse* se Kosova gjėndet nė njė qorrsokak pėrsa i pėrket bashkėpunimit midis vetė tre pushteteve tė Kosovės por edhe pėr informacionin transparent popullatės sė Kosovės.

*Sigurisht Pushtetet e Kosovės krahas ashkėpunimit tė ngushtė me pėrfaqėsuesit e BE dhe tė SHBA, nuk duhet tė harrojnė rrėnjėn, degė e sė cilės ėshtė ajo-Shqipėrinė.

Pėrse Kosova duhet tė konsultohet me shtetin shqiptar? Ka shumė arėsye. Krahas dėshirės sė mirėėr tė bashkėpunuar me vėllezėrit shqiptarė, krahas historisė sė njėjtė* me Shqipėrinė, krahas heronjve tė pėrbashkėt, krahas flamurit tė Gjergj Kastrioti –Skėnderbeut tė cilėn e kanė pėrqafuar dhe puthur mijra shqiptarė tė Kosovės dhe pėrfaqėsuesit e tyre nė ditėt e Pavarėsisė sė Shqipėrisėme nė krye Ismail BejVlorėn, krahas vendosjes sė bustit tė Heroit Kombatar Gjergj Kastrioti –Skėnderbeu nė Kryeqytetin e Prishtinės, porvėrehen shėnjat e dėshirės pėr tė veēuar dhe tė vazhduar ndarjen 99 vjeēare tė Kosovės me Shqipėrinė, ndarje e cila u shkaktua nga fuqitė e mėdha me 1913, si pasoje e Kongresit tė Berlinit mė 1878.

Dy nga* efektet mė negative tė kėsaj dėshireje tė fshehur pėr tė ndarė degėn e frytshme e tė pasur kosovare nga rrėnja-nėnė Shqipėria janė:

Idetė e identitetit koovar Ishprehur Nexhmedin Spahiu nėprmjet* librittė* tij pėr “kombin kosovar” dhe pėr simbolet e tij “kosovare”,, ide tė shrehura dhe nė librin e Mehmet Krajės, tė cilat nė fund tė fundit tregojnė se largimi nga trungu i trojeve shqiptare ka dhėnė efektet e saj tė cilat kėrkojnė kohė pėr tu shmangur.

*Nė njė farė mėnyre shprehja identitet Kosovar ka njė fare reminishence tė shqipfolėsve tė ardhur nga Anadolli, por qė sot janė qytetarė tė lirė tė Kosovės.

Idetė se, seciliudhėheqės tė shohė punėn e tij nė shtetin pėrkatės tė hedhur nga Kryeministri i Kosovės Ramush Haradinaj nė njė moment debate me Kryeministrin e Shqipėrisė, japin idenė se jo tė gjithė shqiptarėt qė jetojnė nė troje janė shqiptarė kėrkojnė njė shtet tė pėrbashkėt apo njė integrm tė pėrbashkėt nė BE.

Sigurisht kėtyre dy grupimeve drejtuese nė kosovė , njėra ideatore, dhe tjetra egzekutore, duhet ti kujtojmė historinė e formimit tė shtetit shqiptar tė cunguar nga vendimet e 1913 pėr tu treguar se janė ata qė morėn pjesė aktivisht nė formimin e shtetit shqiptar, nė vendosjen e Tiranės si Kryeqytet i Shqipėrisė, dhe nė njė tė kaluar mėtė largėt ishin gjyėshėrit e tyre qė realizuan Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit.Kėta personalitete kosovare tė cilat dhanė jetėn pėr krijimin e shtetit shqiptar tė cunguar, janė si mė poshtė.

Nėnshkruesit e deklaratės kanė qenė 78 delegatė dhe nga shqiptarėt e Kosovės dhe shqiptarėt e Maqedonisė ishin 11 personaitete tė Kosovės dhe 6 personalitete tė shqiptarėve tė Maqedonisė:

Nga Kosova, Gjakova, Plava-Gucija: Rexhep Mitrovica, Bedri Pejani, Salih Gjuka, Mit'hat Bej Frashėri, Mehmet Pashė Deralla, isa Boletini, Riza Bej Gjakova, Hajdin Bej Draga, Dervish Bej ipeku, Zenel Bej Begolli, Qerim Begolli

Nga Ohri dhe Struga: Zyhdi Bej Ohri, Dr. H. Myrtezai, Nuri Sojlliu, Hamdi Bej Ohri, Mustafa Baruti, Dervish Hima

Mė tė shquarit qė morėn pjesė edhe nė Kongresin e Lushnjės nė tė cilėn u caktua Kryeqytet Tirana

Rexhep Mitrovica (1888-1960), Firmetar i Aktit te Pavaresise. Veprimtar i levizjes kombetare, intelektual, deputet, minister, kryeminister. Mori pjese si delegat i Pejes ne Kuvendin Kombetar te Vlores dhe ishte njeri nga nenshkruesit e deklarates se Pavaresise. Nje nga themeluesit e Partise Kombetare (1914), anetar i Komitetit "Mbrojtja Kombetare e Kosoves". Zgjidhet senator i Kosoves ne Keshillin Kombetar te Lushnjes.

Dr. Myrteza Ali Struga (Dibra) (1876-1937), Firmetar i Aktit te Pavaresise, mjek, patriot. Ne nentor te vitit 1912, Dr. Myrteza Ali Struga, se bashku me Zyhdi Ohrin dhe Nuri Sojliun u zgjodhen delegate te Ohrit e Struges per ne Kuvendin e Vlores, ku firmosi Aktin e Pavaresise me siglen "Dr. H. Myrteza Aliu". Perseri si perfaqesues i Ohrit e Struges ishte delegat ne Kongresin e Lushnjes me 1920.

Zyhdi Ohri (1872-1938), Firmetar i Aktit te Pavaresise, atdhetar, senator. Ne vitet 1898-1900 u perfshi ne veprimtarine e Lidhjes Shqiptare te Pejes. Ne nentor 1912, i zgjedhur nga Ohri si delegat, mori pjese ne Kuvendin e Vlores dhe firmosi Aktin e Pavaresise me siglen "Zuhdi Ohri". ishte pjese e Senatit te dale nga qeveria e ismail Qemalit. Ne janar 1920 mori pjese ne Kongresin e Lushnjes.

Hoxhe Kadri Prishtina, 1878-1925, Deputet, nenkryetar i Keshillit Kombetar, Minister. Veprimtar i Levizjes Kombetare jurist. Themelues dhe kryetar i Komitetit "Mbrojtja Kombetare e Kosoves", 1918. Nje nder organizatoret e Kongresit te Lushnjes. Ne vitin 1921 ishte deputet dhe nenkryetar i Keshillit Kombetar. Ne Kongresin e Lushnjes (27 -31 janar 1920), ku iu vune themelet e Shqiperise, Minister i Drejtesise u zgjodh Hoxha Kadri Prishtina. Vdiq ne moshen 47 vjecare.

Bajram Curri (1862-1925), Heroi i Popullit, udheheqes i Levizjes Kombetare dhe nje nga drejtuesit politik e ushtarak te kryengritjeve popullore kunderosmane dhe te luftes per clirimin dhe bashkimin kombetar te vendit. Organizator i Lidhjes Shqiptare te Pejes. Zgjidhet anetar i Komitetit Mbrojtja Kombetare e Kosoves (1918). Ne Kongresin e Lushnjes u zgjodh senator i Keshillit Kombetar dhe u caktua minister pa Portofol ne qeverine e dale prej saj. Komandant i Pergjithshem i Forcave te Armatosura ne qeverine e Hasan Prishtines (1921). Perkrahu Revolucionin Demokratik te Qershorit 1924 dhe vazhdoi qendresen kunder regjimit te Zogut derisa u rrethua dhe u vra ne nje shpelle te Dragobise.

Hasan Prishtina ( 1873-1933), Arkitekt i Pavaresise se Shqiperise. ideolog, vizionar, udheheqes i kryengritjes se pergjithshme per pavaresine e tokave shqiptare. Tre here deputet ne Parlamentin Osman, ku luftoi per te drejtat e shqiptareve, per njohjen zyrtare te kufijve te Shqiperise, per hapjen e shkollave shqipe, per administraten shqiptare ne Vilajetet shqiptare etj. Hasan Prishtina u emerua Minister i Puneve te Brendshme ne qeverine e Vlores dhe kryeminister ne qeverine e vitin 1921. ishte nje nga organizatoret e Kongresit te Lushnjes dhe deputet i Dibres ne Parlamentin Shqiptar ne vitin 1921. Perpjekjet e tij per shkollen shqipe perbenin nje krah te luftes se pergjithshme per lirine kombetare shqiptare. Hasan Prishtina nder udheheqesit kryesore te Komitetit"Mbrojtja Kombetare e Kosoves". Ne vitet 1922-1923 shfaqet si nje nga figurat e opozites ne Shqiperi, duke marre pjese ne pergatitjen e Revolucionit te Qershorit (1924). Vdiq gjate nje atentati te organizuar kundra tij ne Selanik (1933). Gjithe pasurine e tij e dha per ceshtjen kombetare shqiptare.
Isa Boletini ( 1864-1916), Luftetar dhe udheheqes ushtarak popullor, organizator e drejtues i levizjes per clirimin kombetar. Hero i Popullit. Luftetar i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit dhe nje nga perkrahesit e themelimit te Lidhjes Shqiptare te Pejes dhe ne qendresen e saj kunder sunduesve osmane. Udheheqes dhe organizator i kryengritjeve te medha popullore kunderosmane te viteve 1909-1912. Ne ditet e shpalljes se pavaresise, ai u ndodh perkrah ismail Qemalit ne Vlore dhe mori pjese aktive ne organizimin e forcave te armatosura per mbrojtjen e Qeverise se Perkohshme te Vlores. Anetar i delegacionit shqiptar ne Konferencen e Londres, kundershtoi me force vendimet e Fuqive te Medha per copetimin e Shqiperise. Me 23 janar 1916 u vra pabesisht nga shovinistet malazeze ne Podgorice.

Dede Gjo Luli ( 1840-1915), Dede Gjo' Luli duket se kishte lind me pushke. Prijes dhe luftetar i Levizjes Kombetare, per clirimin kombetar dhe per ruajtjen e teresise territoriale te atdheut. Hero i Popullit. Mori pjese ne qendresen e organizuar nga Lidhja Shqiptare e Prizrenit per mbrojtjen e Hotit dhe te Grudes. Aftesite e tij organizatore u shfaqen gjate Kryengritjes kunderosmane ne vitin 1911. Ne bashkepunim me qarqet patriotike, ai parashtroi ne Memorandumin e Greces kerkesen per autonomine territoriale-administrative te mbare Shqiperise. Dede Gjo Luli i qendroi besnik deri ne fund luftes per krijimin e shtetit kombetar shqiptar. Edhe pas Shpalljes se Pavaresise, megjithese ne moshe te thyer, iu desh te vazhdonte luften per mbrojtjen e vendit dhe bashkimin kombetar. Vritet ne shtator 1915 ne Sheshez afer Oroshit, nga nje prite e bere nga malazezet e serbe.

Nuk duhet harruar, revoltat qė serbėt i quajtėn irredentiste, dhe as fjalimin e ēuditshėm tė Sllobodan Millosheviēit nė 1987 nė Kosovė nė tė cilėn tha: `Nga tani dhe nė vazhdim, askush nuk ka tė drejtė t`ju rrahė ju` . Nė njė paraboli mund tė krahasojmė kėtė fjalim tė Millosheviēit me atė tė Vuēiēit: ``Nqse ne nuk mund ta zgjidhim kėtė ( problemin e Kosovės), e kush mund ta zgjidhė?`` *(balkaninsight.com).

Mund tė pėrmėnd se edhe vetė serbėt kanė dashur nė fillim qė problemin e Kosovės ta zgjidhnin nėpėrmjet palės shqiptarė, gjė qė e cila nuk ėshtė pranuar nga qeveria shqiptare e cila ka respektuar shtetin e Kosovės tė krijuar me ndihmėn e NATO-s.

Sidoqoftė ku mund tė gjejnė qeveritarėt dhe shteti i Kosovės,* kėshillues mė tė mirė se shtetin amė shqiptar, i cili ka jo vetėm detyrimin moral pėr tė dhėnė ndihmesėn e tij por edhe atė historik?

Shpresojmė qė edhe Thaēi edhe Haradinaj, le tė kthejnė kokėn nga Nėna Shqipėri, dhe do tė gjejnė ashtu si kanė gjetur gjithmonė ndihmė nė kohė tė vėshitra, - kėshillėn e duhur.
pirro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2018, 08:41   #2
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 929
Thanks: 32
Thanked 326 Times in 223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

Fillova te lexoj por ndalova aty nga fillimi ku shkruhet NUK duhet te kete shoqeri homogjene. E pse nuk duhet? Nuk ka se keshtu kane ardhur punet, po. Por jo nuk duhet. Absurde.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
🖤 (1)
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2018, 09:47   #3
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,491
Thanks: 4,139
Thanked 4,476 Times in 2,997 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

I kam percjellur dy here reagimet e ministrit te puneve te jashtme te serbise, kur i drejtohet perfaqesuesve shqiptare ne tu Lugines me: perse e kosovarizoni ēeshtjen tuaj dhe tregoni, jeni pakice kosovare apo shqiptare qe jetoni ne Serbi?
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (1)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2018, 10:07   #4
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pirro Shiko postimin
Thaēi qė mė 24 korrik hodhi idenė e rregullimit tė kufijve midis Kosovės dhe Serbisė dhe kjo nuk do tėthotė* ndryshim i kufijve politikė pėr tė cilėn njė pjesė e mirė e parlamentarėve kosovarė e kanė kundėrshtuar veēanėrisht Kryeministri i Kosovės Haradinaj.

Problemi i rregullimit tė kufijve ėshtė njė problem me tė cilin janė ndeshur shumė shtete europiane perėndimore por edhe shumė shtete tė tjera nė tė gjithė botėn si Franca, Gjermania, Belgjika Hollanda Cekia, Jugosllavia me Italinė etj.

Kjo ide ka rėndėsisidomos nė kohėn e sotme nė tė cilėn shtetet nuk duhet tė jenė mė homogjene pra nuk duhet tė jenė vetėm popullsi homogjene pra vetėm tė njė etnie, por nė kėto kohė moderne* tė globalizmit sidomos nė Ballkan ėshtė e nevojshme qė nė popullatėn e shteteve pėrkatėse duhet tė jenė, tė bashkėpunojnė tė bashkėjetojnė nė harmoni sė bashku edhe komunitete tė tjera, minoritete, bashkėsi, tė cilave uduhen krijuar tė gjitha lehtėsirat, bazuar nė ligjin pėr tė drejtat dhe liritė e njeriut, dhe tė drejtat e pronės dhe tė Religjionit.

*Kėtė shtet multietnik ka dhe Kosova nė tė cilėn shqiptarėt e Kosovės pėrbėjnė shumicėn dėrrmuese tė saj dhe minoritetet bashkėsitė, komunitetet qė bėjnė pjesė nė tė gėzojnė tė drejta tė barabarta duke e bėrė Kosovėn njė shtet qė meriton respect.

Ēlirimi i saj nga NATO dhe* UĒK, dha mundėsi qė popullsia e Kosovės tėēlirohet nga sundimi 99 vjeēar serb dhe tė jetojė e lirė me perspektivėn e dnritur pėr tu integruar nė familjen e made tė BE.

Pavarėsisht krijimit tė shtetit tė Kosovės, njohjes sė saj nga mbi 100 vėnde,problem i Kosovės nuk mund tė jetė problem personal apo dhe klientelist i disa pushtetarėve tė Kosovės. idea e Thaēit e shprehur me dt.24/07/2018, mund tė jetė ide e suksesėshme nėse ajo pėrkrahet edhe nga SHBA dhe BE dhe kjo ide ka tė bėjė pėr tė pėrfshirė brėnda Kufirit tė Republikės sė Kosovėsdisa krahina me shqiptarė etnikė si komunat shqiptare tė Serbisė tėPreshevės, Medvegjės dhe Bujanovcit, dhe nė vėnd tė sajtė jepen komunat Leposaviq, Zveēan, Zubin Potok.

Pėrplasja brėnda shtetit tėKosovės* midis* Kryeministrit dhe Presidentit tė Kosovės ka shkaktuar njė konfuzion brėnda Kosovės gjė qė e cila ka shkaktuar edhe nė Parlamentin e Kosovės pėrplasje jo vetėm nga mos kuptimi se ēdo tė thotė* rrregullim kufijve nga ndryshimi i kufijve, por edhe sepse nė njė farė mėnyre njė pjesė e mirė e politikanėve tė Kosovės mesa duket kanė harruar Historinė e popullatės shqiptare dhe tė* trojeve shqiptare.

Dėshtim soti itakimit midis Thaēit dhe Vucicit ,pas takimit personal**veē e veē tė tyre me Mogherinin,* tregon edhe njėherė sepse* se Kosova gjėndet nė njė qorrsokak pėrsa i pėrket bashkėpunimit midis vetė tre pushteteve tė Kosovės por edhe pėr informacionin transparent popullatės sė Kosovės.

*Sigurisht Pushtetet e Kosovės krahas ashkėpunimit tė ngushtė me pėrfaqėsuesit e BE dhe tė SHBA, nuk duhet tė harrojnė rrėnjėn, degė e sė cilės ėshtė ajo-Shqipėrinė.

Pėrse Kosova duhet tė konsultohet me shtetin shqiptar? Ka shumė arėsye. Krahas dėshirės sė mirėėr tė bashkėpunuar me vėllezėrit shqiptarė, krahas historisė sė njėjtė* me Shqipėrinė, krahas heronjve tė pėrbashkėt, krahas flamurit tė Gjergj Kastrioti –Skėnderbeut tė cilėn e kanė pėrqafuar dhe puthur mijra shqiptarė tė Kosovės dhe pėrfaqėsuesit e tyre nė ditėt e Pavarėsisė sė Shqipėrisėme nė krye Ismail BejVlorėn, krahas vendosjes sė bustit tė Heroit Kombatar Gjergj Kastrioti –Skėnderbeu nė Kryeqytetin e Prishtinės, porvėrehen shėnjat e dėshirės pėr tė veēuar dhe tė vazhduar ndarjen 99 vjeēare tė Kosovės me Shqipėrinė, ndarje e cila u shkaktua nga fuqitė e mėdha me 1913, si pasoje e Kongresit tė Berlinit mė 1878.

Dy nga* efektet mė negative tė kėsaj dėshireje tė fshehur pėr tė ndarė degėn e frytshme e tė pasur kosovare nga rrėnja-nėnė Shqipėria janė:

Idetė e identitetit koovar Ishprehur Nexhmedin Spahiu nėprmjet* librittė* tij pėr “kombin kosovar” dhe pėr simbolet e tij “kosovare”,, ide tė shrehura dhe nė librin e Mehmet Krajės, tė cilat nė fund tė fundit tregojnė se largimi nga trungu i trojeve shqiptare ka dhėnė efektet e saj tė cilat kėrkojnė kohė pėr tu shmangur.

*Nė njė farė mėnyre shprehja identitet Kosovar ka njė fare reminishence tė shqipfolėsve tė ardhur nga Anadolli, por qė sot janė qytetarė tė lirė tė Kosovės.

Idetė se, seciliudhėheqės tė shohė punėn e tij nė shtetin pėrkatės tė hedhur nga Kryeministri i Kosovės Ramush Haradinaj nė njė moment debate me Kryeministrin e Shqipėrisė, japin idenė se jo tė gjithė shqiptarėt qė jetojnė nė troje janė shqiptarė kėrkojnė njė shtet tė pėrbashkėt apo njė integrm tė pėrbashkėt nė BE.

Sigurisht kėtyre dy grupimeve drejtuese nė kosovė , njėra ideatore, dhe tjetra egzekutore, duhet ti kujtojmė historinė e formimit tė shtetit shqiptar tė cunguar nga vendimet e 1913 pėr tu treguar se janė ata qė morėn pjesė aktivisht nė formimin e shtetit shqiptar, nė vendosjen e Tiranės si Kryeqytet i Shqipėrisė, dhe nė njė tė kaluar mėtė largėt ishin gjyėshėrit e tyre qė realizuan Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit.Kėta personalitete kosovare tė cilat dhanė jetėn pėr krijimin e shtetit shqiptar tė cunguar, janė si mė poshtė.

Nėnshkruesit e deklaratės kanė qenė 78 delegatė dhe nga shqiptarėt e Kosovės dhe shqiptarėt e Maqedonisė ishin 11 personaitete tė Kosovės dhe 6 personalitete tė shqiptarėve tė Maqedonisė:

Nga Kosova, Gjakova, Plava-Gucija: Rexhep Mitrovica, Bedri Pejani, Salih Gjuka, Mit'hat Bej Frashėri, Mehmet Pashė Deralla, isa Boletini, Riza Bej Gjakova, Hajdin Bej Draga, Dervish Bej ipeku, Zenel Bej Begolli, Qerim Begolli

Nga Ohri dhe Struga: Zyhdi Bej Ohri, Dr. H. Myrtezai, Nuri Sojlliu, Hamdi Bej Ohri, Mustafa Baruti, Dervish Hima

Mė tė shquarit qė morėn pjesė edhe nė Kongresin e Lushnjės nė tė cilėn u caktua Kryeqytet Tirana

Rexhep Mitrovica (1888-1960), Firmetar i Aktit te Pavaresise. Veprimtar i levizjes kombetare, intelektual, deputet, minister, kryeminister. Mori pjese si delegat i Pejes ne Kuvendin Kombetar te Vlores dhe ishte njeri nga nenshkruesit e deklarates se Pavaresise. Nje nga themeluesit e Partise Kombetare (1914), anetar i Komitetit "Mbrojtja Kombetare e Kosoves". Zgjidhet senator i Kosoves ne Keshillin Kombetar te Lushnjes.

Dr. Myrteza Ali Struga (Dibra) (1876-1937), Firmetar i Aktit te Pavaresise, mjek, patriot. Ne nentor te vitit 1912, Dr. Myrteza Ali Struga, se bashku me Zyhdi Ohrin dhe Nuri Sojliun u zgjodhen delegate te Ohrit e Struges per ne Kuvendin e Vlores, ku firmosi Aktin e Pavaresise me siglen "Dr. H. Myrteza Aliu". Perseri si perfaqesues i Ohrit e Struges ishte delegat ne Kongresin e Lushnjes me 1920.

Zyhdi Ohri (1872-1938), Firmetar i Aktit te Pavaresise, atdhetar, senator. Ne vitet 1898-1900 u perfshi ne veprimtarine e Lidhjes Shqiptare te Pejes. Ne nentor 1912, i zgjedhur nga Ohri si delegat, mori pjese ne Kuvendin e Vlores dhe firmosi Aktin e Pavaresise me siglen "Zuhdi Ohri". ishte pjese e Senatit te dale nga qeveria e ismail Qemalit. Ne janar 1920 mori pjese ne Kongresin e Lushnjes.

Hoxhe Kadri Prishtina, 1878-1925, Deputet, nenkryetar i Keshillit Kombetar, Minister. Veprimtar i Levizjes Kombetare jurist. Themelues dhe kryetar i Komitetit "Mbrojtja Kombetare e Kosoves", 1918. Nje nder organizatoret e Kongresit te Lushnjes. Ne vitin 1921 ishte deputet dhe nenkryetar i Keshillit Kombetar. Ne Kongresin e Lushnjes (27 -31 janar 1920), ku iu vune themelet e Shqiperise, Minister i Drejtesise u zgjodh Hoxha Kadri Prishtina. Vdiq ne moshen 47 vjecare.

Bajram Curri (1862-1925), Heroi i Popullit, udheheqes i Levizjes Kombetare dhe nje nga drejtuesit politik e ushtarak te kryengritjeve popullore kunderosmane dhe te luftes per clirimin dhe bashkimin kombetar te vendit. Organizator i Lidhjes Shqiptare te Pejes. Zgjidhet anetar i Komitetit Mbrojtja Kombetare e Kosoves (1918). Ne Kongresin e Lushnjes u zgjodh senator i Keshillit Kombetar dhe u caktua minister pa Portofol ne qeverine e dale prej saj. Komandant i Pergjithshem i Forcave te Armatosura ne qeverine e Hasan Prishtines (1921). Perkrahu Revolucionin Demokratik te Qershorit 1924 dhe vazhdoi qendresen kunder regjimit te Zogut derisa u rrethua dhe u vra ne nje shpelle te Dragobise.

Hasan Prishtina ( 1873-1933), Arkitekt i Pavaresise se Shqiperise. ideolog, vizionar, udheheqes i kryengritjes se pergjithshme per pavaresine e tokave shqiptare. Tre here deputet ne Parlamentin Osman, ku luftoi per te drejtat e shqiptareve, per njohjen zyrtare te kufijve te Shqiperise, per hapjen e shkollave shqipe, per administraten shqiptare ne Vilajetet shqiptare etj. Hasan Prishtina u emerua Minister i Puneve te Brendshme ne qeverine e Vlores dhe kryeminister ne qeverine e vitin 1921. ishte nje nga organizatoret e Kongresit te Lushnjes dhe deputet i Dibres ne Parlamentin Shqiptar ne vitin 1921. Perpjekjet e tij per shkollen shqipe perbenin nje krah te luftes se pergjithshme per lirine kombetare shqiptare. Hasan Prishtina nder udheheqesit kryesore te Komitetit"Mbrojtja Kombetare e Kosoves". Ne vitet 1922-1923 shfaqet si nje nga figurat e opozites ne Shqiperi, duke marre pjese ne pergatitjen e Revolucionit te Qershorit (1924). Vdiq gjate nje atentati te organizuar kundra tij ne Selanik (1933). Gjithe pasurine e tij e dha per ceshtjen kombetare shqiptare.
Isa Boletini ( 1864-1916), Luftetar dhe udheheqes ushtarak popullor, organizator e drejtues i levizjes per clirimin kombetar. Hero i Popullit. Luftetar i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit dhe nje nga perkrahesit e themelimit te Lidhjes Shqiptare te Pejes dhe ne qendresen e saj kunder sunduesve osmane. Udheheqes dhe organizator i kryengritjeve te medha popullore kunderosmane te viteve 1909-1912. Ne ditet e shpalljes se pavaresise, ai u ndodh perkrah ismail Qemalit ne Vlore dhe mori pjese aktive ne organizimin e forcave te armatosura per mbrojtjen e Qeverise se Perkohshme te Vlores. Anetar i delegacionit shqiptar ne Konferencen e Londres, kundershtoi me force vendimet e Fuqive te Medha per copetimin e Shqiperise. Me 23 janar 1916 u vra pabesisht nga shovinistet malazeze ne Podgorice.

Dede Gjo Luli ( 1840-1915), Dede Gjo' Luli duket se kishte lind me pushke. Prijes dhe luftetar i Levizjes Kombetare, per clirimin kombetar dhe per ruajtjen e teresise territoriale te atdheut. Hero i Popullit. Mori pjese ne qendresen e organizuar nga Lidhja Shqiptare e Prizrenit per mbrojtjen e Hotit dhe te Grudes. Aftesite e tij organizatore u shfaqen gjate Kryengritjes kunderosmane ne vitin 1911. Ne bashkepunim me qarqet patriotike, ai parashtroi ne Memorandumin e Greces kerkesen per autonomine territoriale-administrative te mbare Shqiperise. Dede Gjo Luli i qendroi besnik deri ne fund luftes per krijimin e shtetit kombetar shqiptar. Edhe pas Shpalljes se Pavaresise, megjithese ne moshe te thyer, iu desh te vazhdonte luften per mbrojtjen e vendit dhe bashkimin kombetar. Vritet ne shtator 1915 ne Sheshez afer Oroshit, nga nje prite e bere nga malazezet e serbe.

Nuk duhet harruar, revoltat qė serbėt i quajtėn irredentiste, dhe as fjalimin e ēuditshėm tė Sllobodan Millosheviēit nė 1987 nė Kosovė nė tė cilėn tha: `Nga tani dhe nė vazhdim, askush nuk ka tė drejtė t`ju rrahė ju` . Nė njė paraboli mund tė krahasojmė kėtė fjalim tė Millosheviēit me atė tė Vuēiēit: ``Nqse ne nuk mund ta zgjidhim kėtė ( problemin e Kosovės), e kush mund ta zgjidhė?`` *(balkaninsight.com).

Mund tė pėrmėnd se edhe vetė serbėt kanė dashur nė fillim qė problemin e Kosovės ta zgjidhnin nėpėrmjet palės shqiptarė, gjė qė e cila nuk ėshtė pranuar nga qeveria shqiptare e cila ka respektuar shtetin e Kosovės tė krijuar me ndihmėn e NATO-s.

Sidoqoftė ku mund tė gjejnė qeveritarėt dhe shteti i Kosovės,* kėshillues mė tė mirė se shtetin amė shqiptar, i cili ka jo vetėm detyrimin moral pėr tė dhėnė ndihmesėn e tij por edhe atė historik?

Shpresojmė qė edhe Thaēi edhe Haradinaj, le tė kthejnė kokėn nga Nėna Shqipėri, dhe do tė gjejnė ashtu si kanė gjetur gjithmonė ndihmė nė kohė tė vėshitra, - kėshillėn e duhur.
Pirro, kur u bere ti "ame" e kosoves, me cilin e beri kosoven shqiperia? Historia ka vlere aq sa i ndihmon realitetit, perndryshe vetem meso se 100 vjet e ca kane ndryshuar shume gjera. Secili ne shtepi te vet se historia tashme na ka ndare dhe identiteti kosovar eshte fakt qe po formezohet. Ti shteti me i korruptuar e evropes pretendon te keshillosh. Mos u bej qesharak. Ata kane urrejtje per Kishen Orthodhokse dhe Kryepiskopin dhe nje orthodhoksi nuk i shkon nje qendrim i tille. Kosova u krijua nga USA per interesat e saj. Ne c`interes kemi? A e di ti Pirro sa eshte niveli minimal i jeteses tek ne. Ne kufijte e mbijeteses. J`a ka qare hallin USA ose etj., ketyre familjeve qe jane shume?? Per keto gjera duhet te shqetesohet nje i Krishtere dhe jo gjeopolitzma per interes te klaneve mafioze.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 08-09-2018 nė 10:15
🖤 (1)
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2018, 10:31   #5
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,008
Thanks: 3,479
Thanked 2,798 Times in 1,888 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Pirro, kur u bere ti "ame" e kosoves, me cilin e beri kosoven shqiperia? Historia ka vlere aq sa i ndihmon realitetit, perndryshe vetem meso se 100 vjet e ca kane ndryshuar shume gjera. Secili ne shtepi te vet se historia tashme na ka ndare dhe identiteti kosovar eshte fakt qe po formezohet. Ti shteti me i korruptuar e evropes pretendon te keshillosh. Mos u bej qesharak. Ata kane urrejtje per Kishen Orthodhokse dhe Kryepiskopin dhe nje orthodhoksi nuk i shkon nje qendrim i tille. Kosova u krijua nga USA per interesat e saj. Ne c`interes kemi? A e di ti Pirro sa eshte niveli minimal i jeteses tek ne. Ne kufijte e mbijeteses. J`a ka qare hallin USA ose etj., ketyre familjeve qe jane shume?? Per keto gjera duhet te shqetesohet nje i Krishtere dhe jo gjeopolitzma per interes te klaneve mafioze.
Anaksos, Anaksos, Anaksos!
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2018, 11:31   #6
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,762
Thanks: 1,298
Thanked 2,166 Times in 1,207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Pirro, kur u bere ti "ame" e kosoves, me cilin e beri kosoven shqiperia? Historia ka vlere aq sa i ndihmon realitetit, perndryshe vetem meso se 100 vjet e ca kane ndryshuar shume gjera. Secili ne shtepi te vet se historia tashme na ka ndare dhe identiteti kosovar eshte fakt qe po formezohet. Ti shteti me i korruptuar e evropes pretendon te keshillosh. Mos u bej qesharak. Ata kane urrejtje per Kishen Orthodhokse dhe Kryepiskopin dhe nje orthodhoksi nuk i shkon nje qendrim i tille. Kosova u krijua nga USA per interesat e saj. Ne c`interes kemi? A e di ti Pirro sa eshte niveli minimal i jeteses tek ne. Ne kufijte e mbijeteses. J`a ka qare hallin USA ose etj., ketyre familjeve qe jane shume?? Per keto gjera duhet te shqetesohet nje i Krishtere dhe jo gjeopolitzma per interes te klaneve mafioze.
Mirė i thua, ky do ēkishėruar e mallkuar... Po falja kėsaj radhe....
🖤 (1)
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2018, 14:12   #7
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Pirro, kur u bere ti "ame" e kosoves, me cilin e beri kosoven shqiperia? Historia ka vlere aq sa i ndihmon realitetit, perndryshe vetem meso se 100 vjet e ca kane ndryshuar shume gjera. Secili ne shtepi te vet se historia tashme na ka ndare dhe identiteti kosovar eshte fakt qe po formezohet. Ti shteti me i korruptuar e evropes pretendon te keshillosh. Mos u bej qesharak. Ata kane urrejtje per Kishen Orthodhokse dhe Kryepiskopin dhe nje orthodhoksi nuk i shkon nje qendrim i tille. Kosova u krijua nga USA per interesat e saj. Ne c`interes kemi? A e di ti Pirro sa eshte niveli minimal i jeteses tek ne. Ne kufijte e mbijeteses. J`a ka qare hallin USA ose etj., ketyre familjeve qe jane shume?? Per keto gjera duhet te shqetesohet nje i Krishtere dhe jo gjeopolitzma per interes te klaneve mafioze.
Derisa Evropa eshte e ardhmja jone, keto folklorizma historike nuk ndihmojne dhe patjeter as idiotizmat qe thurin thaci dhe vucic. Nese jemi njerez te qyteteruar te pranojme evropen,nese jo shkoni drejt arabise dhe erdoganit (ketu flas per te dy etnite). Por ti Pirro s`ke pse jep keshilla a i vrare, se je ne buze te gremines per vete. Nese pranojme te kundertat, globalizmin, atehere jemi te denje per evropen. Keto qe ndodhin i sherbejne luftes dhe racizmit. Nacionalizmi eshte streha e fundit e maskarenjeve. Kjo "marreveshje" duhet te jete ndonje pacavure per favore interesash antipopullre. (s`dua komente per postimin f.l.m)
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 08-09-2018 nė 14:16
🖤 (1)
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2018, 15:06   #8
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,932
Thanks: 15,450
Thanked 9,192 Times in 6,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Pėrgjigje e: Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

Vuēiē shkel nė orėn 14 nė tokėn e Kosovės.

President serb, Aleksandar Vuēiē do tė nisė kėtė tė shtunė vizitėn e paralajmėruar dyditore nė Kosovė, me njė agjendė tė pėrcaktuar qartė dhe tė ngjeshur.

Ai pritet tė shkelė nė tokėn kosovare nė orėn 14:00, duke hyrė nga pika e kalimit kufitar tė Bernjakut, pėr tė vijuar mė pas drejt Zubin Potokut.

Ndalesėn e parė, edhe pse ishte nė dilemė deri pak pėrpara darkės sė ditės sė premte pėr shkak tė vendimit tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Kosovės qė ia ndalonte, ai do ta bėjė nė orėn 15:00 nė Gazivodė, apo liqenin e Ujmanit siē njihet pėr shqiptarėt e Kosovės.

Rreth 40 minuta mė vonė, presidenti serb do tė ndalet nė Leshak, ku nė orėn 17 do tė ndalet nė Shkollėn Bujqėsore tė kėtij rajoni, pėr tė vijuar mė pas me vizitėn nė hollin e Pallatit tė Sportit nė Leposaviē nė 17:45.

Nė mbrėmje, rreth orės 19:00 ai do tė mbėrrijė nė Zveēan, qytet ku do tė kalojė edhe natėn.

Agjenda ėshtė mėsuar e detajuar nga “KosovaPress”, sipas sė cilės, dita e dytė e Vuēiēit nė Kosovė do tė nisė me vizitėn 30-minutėshe nė Qendrėn Shėndetėsore tė Mitrovicės, tė dielėn nė orėn 8:00, pėr t’u kthyer sėrish nė Zveēan.

E diela parashikon edhe vizitat nė fshatin Banjė, sėrish nė Mitrovicė, e mė tej nė orėn 13:00 do tė largohet nga Kosova pėrmes pikės kufitare tė Jarinjės.

Vizita e tij nė Kosovė vjen pas (mos)takimit tė dėshtuar nė Bruksel, duke bllokuar nė kėtė mėnyrė dialogun e ndėrmjetėsuar nga Bashkimi Europian mes dy vendeve, pikėrisht pėr shkak tė deklaratave tė autoriteteve kosovare se nuk do ta lejonin Vuēiēin tė vizitonte liqenin e Ujmanit.

Por, pas ndėrhyrjes sė ndėrkombėtarėve, agjenda e tij u miratua e plotė me qėllim mospėrshkallėzimin e tensioneve mes Prishtinės dhe Beogradit.

Shenimi IM: shkoni tashti arrestoheni se ju ka hyre kulle pa ju PJERDHUR fare.....trimat e uqk-se.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bpt3e988cbc4319299_800C450.jpg (22.6 KiloByte, 106 shikimet)
🖤 (1)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2018, 15:57   #9
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,995
Thanks: 1,838
Thanked 2,017 Times in 1,522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 155
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

Keta armiqt e popullit duhen pushkatuar.
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
🖤 (1)
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2018, 16:59   #10
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,762
Thanks: 1,298
Thanked 2,166 Times in 1,207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Keta armiqt e popullit duhen pushkatuar.
S'bėn derman as plumbi...
Ne kemi nė gjirin tėnė njeriun e bekuar tė perėndisė, dhe ēudi... me gjithė bekimet e uratat qė na jep, poshtė e mė poshtė vemi
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2018, 17:03   #11
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,995
Thanks: 1,838
Thanked 2,017 Times in 1,522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 155
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
S'bėn derman as plumbi...
Ne kemi nė gjirin tėnė njeriun e bekuar tė perėndisė, dhe ēudi... me gjithė bekimet e uratat qė na jep, poshtė e mė poshtė vemi
Nje e bekim e publikuar
njeqind mallkime mbas krahve te djallezuara
Ne ndoshta nuk na mjaftojne plumbat kur armiqt jane ngado qe shikon lol
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
🖤 (2)
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2018, 20:29   #12
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,932
Thanks: 15,450
Thanked 9,192 Times in 6,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

Tre milionėshi i Fatmir Limajt.

E pse habitemi me tre milionė euroshin e Fatmir Limajt! Burrat e sotėm tė dheut kėshtu veprojnė.
Pse se pranojmė, thuajse 99% tė shqiptarėve jemi kėshtu, na tregoni miq se cili prej shqiptarellėve tė Shqipėrisė, Kosovės e Maqedonisė si do kėto suma parashė!?

Vetėm Zoti s’vjedh dhe atyre qė s’ju mundėsohet tė vjedhin, sikur t’ju mundėsohej edhe ata kishin vjedhur, sa tė shijshme janė pusto eurot, rrenė ai qė thotė se si dua tre milione euro: p.sh.
-Tre milionė euro mė njė anė, e kombi nė tjetrėn anė, cilin e kishim marrė?
-Tre milionė eurot mė njė anė, morali e drejtėsia nė anėn tjetėr, cilin e kishim marrė?
-Dashuria e tre milionė eurove nė njėrėn anė dhe dashuria e shtetit nė tjetrėn anė, cilin e kishim marrė?

Prandaj, mė mirė tė heshtim, dhe ne do kishim vepruar sikurse Fatmir Limaj!
Kritikojnė ata qė s’ju mundėsohet tė korruptohen, sikur tė kishin mundur edhe ata do kishin marrė tre milion eurot, macat se duan mishin e largėt, sa ju afrohet huxhum pas mishit kllup e kllup nė fyt.

Shkurt e qartė, s’ka shqiptar qė si do paratė e femrat, pas kėtyre shesin iman, vatan, besė, moral, karakter, komb e fe.


PS.....UPS................... nga Sulejman Mehazi.

Se prap harrova....ka pas cene dhe ky....kumandar!!!

U KRYE................shtttttttttttttttttttt moralista.
🖤 (2)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2018, 23:07   #13
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,186
Thanks: 6,833
Thanked 3,174 Times in 1,302 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

1912 - 2018, nothing much has changed!
Read carefully the conversation:
Old Inhabitant (presented as the old Albanian man): "Making a long stay here, sir?";
Serbia: "Oh, it depends (Sotto voce: "Are you much troubled with double headed eagles in these parts?")
_________
1912 - 2018, nuk ka ndryshuar edhe aq!
Lexoni me kujdes bisedėn:
Banori i vjetėr (i paraqitur si njė plak shqiptar ): "Do tė qėndroni gjatė kėtu, zotėri?";
Serbia: "Oh, kjo varet (Ndėr zė: "A jeni shumė tė trazuar me shqiponjat dykrenėshe nė kėto anė?")
________
Referenca:
Karikatura 1: Punch, or The London Charivari, 20.11.1912;
Karikatura 2: Koha ditore, 08.09.2008

__________________

🖤 (4)
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2018, 22:23   #14
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,186
Thanks: 691
Thanked 528 Times in 372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Derisa Evropa eshte e ardhmja jone, keto folklorizma historike nuk ndihmojne dhe patjeter as idiotizmat qe thurin thaci dhe vucic. Nese jemi njerez te qyteteruar te pranojme evropen,nese jo shkoni drejt arabise dhe erdoganit (ketu flas per te dy etnite). Por ti Pirro s`ke pse jep keshilla a i vrare, se je ne buze te gremines per vete. Nese pranojme te kundertat, globalizmin, atehere jemi te denje per evropen. Keto qe ndodhin i sherbejne luftes dhe racizmit. Nacionalizmi eshte streha e fundit e maskarenjeve. Kjo "marreveshje" duhet te jete ndonje pacavure per favore interesash antipopullre. (s`dua komente per postimin f.l.m)
"erdogan e arabet" nuk jan opsion e as qe ka idhtare te tyre,!
Ne ballkan ferkimet jan properendimore (EU) dhe lindore( rusia putineske)per te cilin jan shumica e serbve dhe ca elemente ultraortodokse ne ballkan!
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2018, 19:17   #15
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

Kosova eshte shtet i pavarur. Megjithese jam personalisht kunder ndryshimit te kufijve them se Thaci ka mbajtur nje qendrim te drejte e dinjitoz e proevropian ne keto bisedime, c`ka e konstatova nga intervista ne klan. Gjithca tha se kishte kryer ishte ne interes te kosoves dhe paqes, si dhe integrimit ne evrope e nato. Personalitetet edhe gabojne, por puna eshte a kthehen ne rruge te drejte me pas. Persa i takon shqiperise (sic thote pirro), kjo do ishte e tepert, pasi i zoti e di ku i pikon catia. Kryesorja per te dy vendet eshte rritja e mireqenies se njerezve dhe zhvillimi i ekonomise.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 12-09-2018 nė 19:22
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2018, 21:12   #16
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,995
Thanks: 1,838
Thanked 2,017 Times in 1,522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 155
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Kosova eshte shtet i pavarur. Megjithese jam personalisht kunder ndryshimit te kufijve them se Thaci ka mbajtur nje qendrim te drejte e dinjitoz e proevropian ne keto bisedime, c`ka e konstatova nga intervista ne klan. Gjithca tha se kishte kryer ishte ne interes te kosoves dhe paqes, si dhe integrimit ne evrope e nato. Personalitetet edhe gabojne, por puna eshte a kthehen ne rruge te drejte me pas. Persa i takon shqiperise (sic thote pirro), kjo do ishte e tepert, pasi i zoti e di ku i pikon catia. Kryesorja per te dy vendet eshte rritja e mireqenies se njerezve dhe zhvillimi i ekonomise.
Kosova mund te jete shtet me vete sot, por nuk eshte komb me vete.
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2019, 21:38   #17
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,186
Thanks: 6,833
Thanked 3,174 Times in 1,302 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

1920, PRANIMI I SHQIPĖRISĖ NĖ LIDHJEN E KOMBEVE
Kėrkesa e Pandeli Evangjelit.

Serbėt/jugoslllavėt, ishin armik nga mė kryesorėt i shqiptarėve pėr anėtarėsim nė Lidhjen e Kombeve; ashtu siē pengojnė sot me ēdo mjet Kosovėn.

"Me kėtė rast Jugosllavia do ta kishte mė tė vėshtirė tė ndėrhynte nė punėt e brendshme tė shtetit shqiptar dhe tė mbante tė pushtuara pjesė tė territorit tė tij. Pranimi i Shqipėrisė nė Lidhjen e Kombeve shkonte ndesh me synimet jugosllave, ndaj dhe Beogradi ishte njė nga kundėrshtarėt mė tė fuqishėm nė Gjenevė. Delegati jugosllav nė Lidhjen e Kombeve deklaroi mė 8 dhjetor 1920 se «Shqipėria aktualisht nuk ėshtė veēse njė embrion shteti», duke vėnė nė pikėpyetje pėrmbushjen e kushtit themelor pėr tė qenė anėtar... "
(Milo, Paskal. Shqipėria dhe Jugosllavia, 1918-1927. Tiranė: Shtėpia Botuese "Enciklopedike", 1992)

Thėnie pėr shqiptarėt__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 19:19   #18
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,219
Thanks: 344
Thanked 608 Times in 447 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėmbimi i Territoreve - duhet Shqipėria tė pyetet

Shqiperia nuk u pevet kur u be demarkacioni I Kosoves me Mal t'Zi, apo Maqedonin Veriore.

Tani duhet pyetur Shqiperia? Kjo kerkes esht e pa-vend, e pa-kohe, e pa-llogarit mire.

Kosova esht ne gjendje te bej tratativa ne paritet me Serbin.

Ata qe duhen pevet, ndonse nuk shprehet askush direkt, jan te zotet e Bondsteel.

Aq e kaq mjafton. Ashtu si u be Wilson per Shqiperin londineze, ashtu u beft edhe Trump per Kosoven.

Masandej tuj pa e tuj ba …
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur