Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-12-2016, 21:19   #81
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kush ishte Xhafer Deva...ne te vertet?

Ti kishim sot nja 4 a 5 Xhafer Deva ndryshe do ishin punet...
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-12-2016, 20:04   #82
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,932
Thanks: 15,450
Thanked 9,192 Times in 6,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte Xhafer Deva...ne te vertet?

Per vit te ri ishte njeri i mire....
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-01-2017, 18:48   #83
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,382
Thanks: 17
Thanked 174 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte Xhafer Deva...ne te vertet?

Tema dhe komentet ishin interesante, seē nja dy figura te permendura ne fillim te artikullit e komentit qe solli Mano, kane qene spiune (te dokumentuar) te anglezit, spiune te flliqur qe kane marre para (flori) dhe qe per ēudi jane rekomanduar nga serbet tek anglezet per tu rekrutuar, gje qe tregon se dhe sllavet kane pasur duar te gjata ne trojet dhe kreret shqiptare.
🖤 (1)
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-02-2018, 05:54   #84
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kush ishte Xhafer Deva...ne te vertet?

numri 86 eshte i fryre disa here ashtu sic fryu ai sistem edhe numrin e deshmoreve me 28 mije,kur ne fakt jane apo nuk jane rreth 3000.
Sidoqofte edhe ata 13-14 vete qe u vrane shqiptare ishin,por duhet kuptuar dinamika e ngjarjeve.Keto vrasje erdhe si rrrjedhoje e nje terrori komunist te perditshem.Qellimi ishte per te shkaktuar sa me shume kaos dhe viktima qe te justifikonin ardhjen ne pushtet qe gjoja "e morem me gjak". Xhafer Deva me gjithe mekatet e veta mbetet nje patriot i shquar qe luftoi per bashkim kombetar. Ata qe erdhen pas Xhafer deves jo vetem nuk luftuan per bashkimin kombetar,por terrorizuan e vrane popullin e vet ne te dy anet e kufirit per 45 vjet rresht. tani gjykoni vete se kush ishte Xhafer Deva ne raport me ata qe erdhen mepas.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-02-2018, 10:20   #85
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,412
Thanks: 20
Thanked 749 Times in 480 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kush ishte Xhafer Deva...ne te vertet?

Intelektual,njeri i arsimuar jashte,rrjidhte prej familje te pasur...njihte rrjedhshem mbi 7-8 gjuhe te huaja [qe edhe sot ne boten e globalizuar eshte e pa arritshme per shume ke]...patriot qe luftoi per nje Shqiperi etnike...aleat i gjermaneve,por kur Jugosllavia e Titos kerkoi ekstradimin si kinse bashkepunetor i nazizmit dhe kriminel lufte, SHBA e refuzoi ta dorezonte...shpetoi personalisht dhjetra familje hebreje,te cilet te paret e mbrojten kur u kerkua ta gjykojne komunjaret jugosllav etj.

Kundershtar dhe armiq i kishte injorantet,te pashkollet dhe avanturieret qe grumbulloheshin ne grupe komuniste pro sllave...keshtu ne nje incident disa prej tyre i vrau ne Tirane [ka mundesi qe ndonje i pafajshem ta kete pesuar]...
Por KOHA eshte Zoteri per gjithcka dhe ajo i verteton te gjitha...Koha tregoi se ku e cuan Shqiperine dhe Kosoven armiqt e Xh.Deves,e derguan ne humnere dhe e shkaterruan kete popull.
Tani hapin tema dhe belbezojne "Shqiperia nuk behet",nuk behet pra.
🖤 (3)
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2019, 21:35   #86
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte Xhafer Deva...ne te vertet?

Dosja e CIA’sė pėr Xhafer Devėn: Politikani gjenial qė dinte dhjetė gjuhė!

January 28, 2019


Xhafer Deva ishte nga politikanėt mė tė shquar shqiptar, i cili kishte luftar kundėr disa regjimeve dhe njihte deri nė dhjetė gjuhė tė huaja, trasnmeton Gazeta Metro.

Xhafer Deva lindi nė vitin 1906 nė njė familje tė pasur shqiptare nė Mitrovicė. Shkollėn e mesme e krey nė shkollėn franceze nė Selanik, pastaj vazhdoi studimet nė Stamboll nė kolegjin amerikan “Robert College” shkolla mė e vjetėr amerikane jashtė territorit tė Shteteve tė Bashkuara. Pas “Robert Kolexhit” nė Stamboll, Xhafer Deva vazhdoi studimet nė Graz tė Austrisė ku kreu edhe studimet pėr inxhinieri, sipas dosjės sė CIA’sė
Nė skenėn politike erdhi pas pushtimit tė Mbretėrisė serbo-kroato-sllovene mė 17 prill 1941, pёr organizimin e pushtetit nё atё pjesё tё Kosovёs qё ishte nёn pushtimin gjerman. I cilėsuar si njeri i afėrt me tė Plotfuqishmin e Reich-ut nė Europėn Juglindore Hermann Neubacher, tė cilit i kishte fituar besimin; themeloi administratėn me nėpunės, agronomė, arsimtarė shqiptarė.

Nė bashkėpunim me Rexhep Krasniqin dhe Ernest Koliqin nė kohėn kur ishte ministėr arsimi ky i fundit, hapė shkolla shqipe nė territoret shqiptare tė ish-mbretėrisė. Nё vitin 1943 ishte ndёr nismёtarёt kryesorё pёr krijimin e “Lidhjes sė Dytė tė Prizrenit”. Neubacher e nisė pėr Tiranė, ku Deva merr postin e mininistrit tė brendshėm.

Xhafer Deva ishte betuar pėr tė mbrojtur interesat shqiptare dhe luftimin e komunizmit. Ai ishte i i pamėshirshėm nė luftimin e komunizmit. Deva ishte ai i pari i cili kishte zbuluar qė Kėshilli Nacional Clirimtar, kontrollohet komplet nga Moska.

Xhafer Deva ishte i pasukseshem nė luftimin e Partisė Komuniste Shqiptare. Ai ishte pro pėrendimor dhe luftoi qė forcat demokratike tė fitonin nė Shqipėri. Xhafer Deva ishte lideri mė karizmatik i shqiptarėve nė Kosovė, duke marrė parasyshe edukimin dhe aftesitė e tij, ai ėshtė njė faktor shumė i rėndėsishem pėr CIA-nė, pėr ta pėrmbysur regjimin komunist nė Shqipėri./
ĖASHINGTON, 4 prill, 1947.

http://dardaniasacra.njekomb.com
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2019, 21:40   #87
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte Xhafer Deva...ne te vertet?

Gazetari Altin Ahmeti, shpalos veshtrim pėr ‘Schindlerin Shqiptar’, nė ditėn kur pėrkujtohet ‘Holokausti’.

27/01/2019 | 23:12

Gazetari Altin Ahmeti, ka shpalosur sot vėshtrim pėr ‘Schindlerin Shqiptar’, pėr ditėn kur pėkujtohet ‘Holokausti’, transmeton Gazeta Metro.

Ahmeti ka treguar se personi mė meritor pėr shpėtimin e Hebrenjve si nė Shqipėri dhe Kosovė ishet Xhafer Deva, ish-ministri i Brendshėm nė periudhėn e Gjermanisė Naziste.

Ish-ministri Deva i cili nuk kishte lėnė gjermanėt t’i arrestonin hebrenjtė, duke i strehuar dhe duke mos i denoncuar te nazistėt, sipas gazetarit Ahmeti, transmeton Gazeta Metro.

Po ashtu ai tregon se pėr ish-ministrin Deva thuhet qė krahas shėrbimit sekret gjerman, punonte dhe pėr shėrbimin amerikan tė asaj kohe.

Postimi i plotė:

Schindleri Shqiptar

Njeriut me meritor per shpetimin e Hebrenjeve ne Shqiperi dhe Kosove, Xhafer Deves, ish minister i Brendshem ne periudhen e Gjermanise Naziste.. vazhdon ti mohohet shpetimi i Hebrenjeve.

Pas Beses shqiptare, ne saje te se ciles hebrenjte u strehuan dhe nuk u denoncuan tek nazistet, ishte vet Deva ai qe detyroi gjermanet jo vetem te terhiqeshin nga kerkesa per arrestimin e tyre, por edhe nga hartimi i listave me emrat hebrenjeve shqiptare dhe atyre qe kishin ardhe nga vendet tjera europiane.

Schindleri ngjan i vogel para vepres madheshtore te Deves, i cili edhe pse ne opinion perflitej si nazist i flakte, antisemit etj etj, veproi konform kanunit dhe traditave shqiptare.

Shtepia e Shqiptarit eshte e mikut dhe e zotit..

Deva perfundoi jeten si profesor i nderuar ne Palo Alto te Kalifornise, USA, megjithese nga komunistet ishte shpallur si kriminel lufte, hitlerian, nazist, kunder aleateve etj etj.

Thuhet qe Deva krahas sherbimit sekret gjerman, punonte dhe per sherbimin amerikan te asaj kohe.

Ja cfare thuhet nga vet hebrenjte per Xhafer Deven…

“Dy pėrfaqėsues tė bashkėsis hebraike nė Shqipėri, duke pėrfshirė dhe hebrenjtė e deportuar prej vendeve tė Europės Qendrore, qė kishin gjetur kėtė vend si strehė shpėtimi, Rafael Jakohel dhe Mateo Mathatia, duke qenė tė vetėdijshėm se ky urdhėr i nazistėve do tė thoshte arrestim dhe shfarosje tė gjithė bashkėsisė (“Shoah”), i qenw drejtuar Mehdi Frashėrit pėr ndihmė.

“Ky i fundit i kėshilloi ata qė tė takoheshin me ministrin e brendshėm Xhafer Deva, i cili njihej si anti-semit.

Ata shkuan tė takonin me ministrin Deva, megjithėse e dinin rrezikun qė u vinte rrotull nga ky takim. Tė dy pranuan sfidėn, duke u lėnė familjeve lamtumirėn pėrpara se tė niseshin.

Pėr ēudinė e tyre, sedra nacionale e ministrit Deva doli mė e fortė se anti-semitizmi i tij i njohur.

Ai mori pėrsipėr tė kundėrshtonte kėrkesėn e nazistėve.
Deva ia doli qė t’i bindtte ata qė tė tėrhiqeshin nga kėrkesa pėr dorėzimin e listave tė hebrenjve”

Duke pasur gjithe keto merita per te cilat Ne po mburremi cdo vit, eshte mire qe personit qe na krijoi mundesine e kesaj mburrje, ti njihet kjo merite.

Historia smund te jete bardh e zi.. Veprimet negative qe ka bere Deva normalisht qe sduhet mohuar, por ti nxirren nga harresa e qellimshme veprat pozitive si kjo e hebrenjeve, ka shkruar Ahmeti nė Facebook./gazetametro.net
🖤 (1)
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2019, 07:48   #88
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kush ishte Xhafer Deva...ne te vertet?

Po behen 80 vjet qe degjojme per 84 te masakruarit.Si ka mundesi qe nuk ka nje liste me emrat e te masakruarve? Histori nga Paskal Bilot e Enver djalit
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur