Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Trojet shqiptare

Trojet shqiptare Ēdo gjė mbi trojet shqiptare: Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali Zi, Ēamėria. Ēfarė i bėn trojet nga vini ju mė tė veēanta?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-07-2019, 20:47   #641
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,347
Thanks: 1,132
Thanked 1,858 Times in 1,070 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Migjeni eshte lindur ne Shkoder edhe u lidh me komunitetin e Vrakes, qe flasin Serbo-Kroaten. Mbase kjo ka te bej pse flisnin Serbo-Kroatishten.
Nuk mjaftojnė lidhjet... pėr ta pasur si gjuhė nė vatėr...
edlin nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 11-07-2019, 20:48   #642
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,161
Thanks: 4,636
Thanked 5,310 Times in 2,637 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Magnus

Globalization it’s about integrity and international communications..., ku synimi ne te ardhmen eshte edhe heqja e kufinjve... ndryshe nga kolonizimi ku ishte all about power and territory .

Nuk e kuptoj se qysh mund Te jesh kundra globalizimit... kur realisht jeton edhe ne nje vend te integruar/globalizuar dhe shijon edhe te mirat e tij ? ( e kjo Nuk shkon vetem per ty )


Ps... there is a massive contradiction here 🧐
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 11-07-2019, 20:52   #643
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 23,910
Thanks: 10,250
Thanked 8,772 Times in 5,590 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 454
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Migjeni eshte lindur ne Shkoder edhe u lidh me komunitetin e Vrakes, qe flasin Serbo-Kroaten. Mbase kjo ka te bej pse flisnin Serbo-Kroatishten.
Lindja e tij ne nje qytet nuk tregon perkatesine etnike dhe gjuhesore.

Emerimi i i tij per te dhene mesim ne nje zone me perqindje te konsiderueshme te ardhurish qe flitinin gjuhen qe ai fliste dhe kuptonte ishte nje tjeter indikator se perse e meruan aty....

Nuk con nje mesues qe flet vetm shqip tek nje fshat me greqishtfoles pasi kerkush nuk do ta kuptoje se cfare do tju mesoje.....

llogjike e thjeshte besoj se sdo ndonje prollogaritje te thelle.

Edhe dicka....Si thua ti a ka emer "Luli" tek sllavet e Vrrakes?
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 11-07-2019 nė 20:57
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 11-07-2019, 20:57   #644
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 918
Thanks: 363
Thanked 246 Times in 203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Lindja e tij ne nje qytet nuk tregon perkatesine etnike dhe gjuhesore.

Emerimi i i tij per te dhene mesim ne nje zone me perqindje te konsiderueshme te ardhurish qe flitinin gjuhen qe ai fliste dhe kuptonte ishte nje tjeter indikator se perse e meruan aty....

Nuk con nje mesues qe flet vetm shqip tek nje fshat me greqishtfoles pasi kerkush nuk do ta kuptoje se cfare do tju mesoje.....

llogjike e thjeshte besoj se sdo ndonje prollogaritje te thelle.
Jam dakord. Besoj se edhe fakti qe emrat e familjes ti ishin emra qe anojn me shume nga Sllavishtja, tregon perseri qe influenca Sllave tek to ka qen me e larte.
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 11-07-2019, 20:59   #645
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 23,910
Thanks: 10,250
Thanked 8,772 Times in 5,590 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 454
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Jam dakord. Besoj se edhe fakti qe emrat e familjes ti ishin emra qe anojn me shume nga Sllavishtja, tregon perseri qe influenca Sllave tek to ka qen me e larte.
gud boj.......

Tashti flasim.......
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 11-07-2019, 21:16   #646
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,109
Thanks: 225
Thanked 361 Times in 276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Ndikimi sllav tek Migjeni apo familja e tij ka qene i lart, por vet antaret e familjes se tij e pohojne perkatesine e tij shqiptare.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 11-07-2019, 21:50   #647
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,270
Thanks: 260
Thanked 900 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 199
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Magnus

Globalization it’s about integrity and international communications..., ku synimi ne te ardhmen eshte edhe heqja e kufinjve... ndryshe nga kolonizimi ku ishte all about power and territory .

Nuk e kuptoj se qysh mund Te jesh kundra globalizimit... kur realisht jeton edhe ne nje vend te integruar/globalizuar dhe shijon edhe te mirat e tij ? ( e kjo Nuk shkon vetem per ty )


Ps... there is a massive contradiction here 🧐
futja kot.....
magnus nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 11-07-2019, 21:59   #648
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,161
Thanks: 4,636
Thanked 5,310 Times in 2,637 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
futja kot.....
Kot je duke ja futur ti... megjithate vazhdo e bind veten tende
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 11-07-2019, 22:27   #649
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,270
Thanks: 260
Thanked 900 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 199
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Kot je duke ja futur ti... megjithate vazhdo e bind veten tende
u're wet right now
magnus nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 11-07-2019, 22:34   #650
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,161
Thanks: 4,636
Thanked 5,310 Times in 2,637 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
u're wet right now
A Good Positive advantage of Globalization


Ps..
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 11-07-2019, 22:49   #651
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,945
Thanks: 1,232
Thanked 1,836 Times in 960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
ai kaloi ne ekstrem prandaj , cdo gje ne ekstrem esht e sigurt qe nuk zgjat

por ka pasur te mira si cdo gje , me polaritete
Eshte e vertet cdo gje e natyrshme ka te miren dhe te keqen e vete. Por kur krijon nje shoqeri, artificialisht, ja imponon me dhune e izolon dhe ja shplan trurin si ajo shoqeri qe u krijua gjate komunizmit ne Shqiperi, ato pak te mira qe nje gjysem shekulli mund te sjelli vetvetiu duhen kerkuar me qiri

Globalizmi eshte simotra e komunizmit. E provuan nenshtrimin e njeriut me komunizmin per me shume se 70 vjete dhe nuk qendroj dot. Tani duan ta provojne me 'globalizmin'. Synimi eshte gjithmone i njejte dominimi absolut i masave ne nje te vetme. Ka teori konsiparcini rreth kesaj ceshtje sa te duash nga me te cmendurat deri tek ato qe te bejne vertet te mendosh. Une jam i mendimit se e verteta eshte midis te dyjave.

Disinformimi dhe trushplarja jane vegla me e forte qe egziston. Shume me e forte se cdo ushtri e vendeve superfuqi. Interneti e ben akoma me te lehte shperndarjen e disinofrmimit, dhe shumica e njerezve e han sapunin per djath. Shembulli me i mire eshte Wikki.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mano : 11-07-2019 nė 22:52
Mano nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i Mano pėlqehet nga
i vjetėr 11-07-2019, 23:01   #652
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,945
Thanks: 1,232
Thanked 1,836 Times in 960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: PĆ«rgjigje e: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
E hiperboluar komplet. Si flitet ketu per komunitetet qe fliten si minoritetet, ta hedh poshte komplet. Te tregoj un 10 shtete qe trajtohen shume me mire. Amerike per nje, Canada per 2, Itali per 3, edhe vazhdon me radhe. Mund te thuash qe eshte me tolerant nga te tjere shtete ne Ballkan. Me kete ke te drejte.


Nuk e vej ne diskutim e as ne dyshim.Dakord komplet. Se vej ne dyshim.Po tallesh ti? Lexo edhe njehere nepermjet forumit. Kam opinionet e mija sic ke edhe ti te tuat. Ke te drejten tende per te mos rene dakord. Sic ke edhe ti shijet e tua. Kur ben ato kenget, nuk te thote njeri ty, je idjot nga Maqellara, per shembull, me mire mos kendo sjeni per tjeter gje. Cfare do ta quaje kete kur ta ben gjysma forumit?Mano, pse sna tregon ne lidhje me temen per Maqellarjotet. Maqellara ka akoma nje komunitet te madh qe flasin Maqedonishten. Keni folur Maqedonishten brenda familjes tuaj? Njeh individ ne Maqellare qe flasin Maqedonishten, edhe sa Shqiptar i mban ti ato?
Ti ke te drejten tende te menduarit dhe te shprehurit, nuk po a ndalon njeri kete gje. Por kjo nuk te jep ty te drejte automatikisht.

Nese te kan thene mos u merr me keto gjera se nuk je per keto, a mos do te thot kjo se jane thirrje rraciste?

Mund te ket njerez qe flasin 'maqedonisht' ne Maqellare. Nuk e ve ne dyshim e as nuk dua ta mohoj nese eshte e vertete. Eshte krejtesisht e natyrshme qe popujt te cilet jane fqinje jane perzier ose jane shperngulur ne perjudha e ndryshme te historise. Ne fund te fundit kem 'bashkjetuar' ose jemi fqinje per me shume se 1000 vjete.

Une nuk kam lindur e as nuk jam rritur ne Maqellare. Di shume pak rreth saj!
Mano nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 11-07-2019, 23:31   #653
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,228
Thanks: 6,709
Thanked 7,937 Times in 5,071 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 371
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Re: PĆ«rgjigje e: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Ti ke te drejten tende te menduarit dhe te shprehurit, nuk po a ndalon njeri kete gje. Por kjo nuk te jep ty te drejte automatikisht.

Nese te kan thene mos u merr me keto gjera se nuk je per keto, a mos do te thot kjo se jane thirrje rraciste?

Mund te ket njerez qe flasin 'maqedonisht' ne Maqellare. Nuk e ve ne dyshim e as nuk dua ta mohoj nese eshte e vertete. Eshte krejtesisht e natyrshme qe popujt te cilet jane fqinje jane perzier ose jane shperngulur ne perjudha e ndryshme te historise. Ne fund te fundit kem 'bashkjetuar' ose jemi fqinje per me shume se 1000 vjete.

Une nuk kam lindur e as nuk jam rritur ne Maqellare. Di shume pak rreth saj!
Di une mos U bej merak
drague nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 11-07-2019, 23:53   #654
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,986
Thanks: 121
Thanked 805 Times in 467 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Sa per Bullgaret ( qe jane ropstitutat dhe jevgjit e Europes ne reputacion) ne genetiken e tyre jane me se shumti thrakas vendas.

Ata u pushtuan nga Bulgaret, qe ishin mongole ne prejardhje dhe jo turko mongol.

Fiset bulgare praktikonin tengrizmin si besim dhe kishin tituj mongole si Khan.

Ata pushtuan popullsite thrakase dhe me pas duke qene se kishin edhe plot sllave nen sundim ( avaret per shembull i kane perdhunuar servet per 300 vite, lexoni Karlin e Madh), dhe duke qene se nuk kishin nje gjuhe tipike te shkruar, prnauan te kthehehsin ne Ortoodkse ne Cirilin dhe Metodin, te cilet arriten te rkijonin edhe alfabetin sllav, duke perdoro alfabetin grek dhe keshtu sllavizuan edhe popullaten thrakase qe kishin pushtuar. Kjo ndodhi mbas 900 AD.


Pra praktikisht bullgaret jane vendas ballkanike qe u pushtuan nga mongolet dhe u sllavizuan.

Nje rrac e dobet pra, qe mban mbi krye emrin e nje pushtuesi te tyre (emertimi Bulgar) dhe flasin sllavisht, qofte emri, qofte gjuha qe flasin nuk korrespondojne me genetiken e tyre, praj jane popull i pushtuar spese u ndryshua emertimi i tyre kombetar dhe gjuha e tyre.

Ndyshe nga shqiptaret qe kane 3200 vite vazhdinmesi kulturore, gjuhesore dhe genetike.

Ti mesojme gjerat sic duhet.
Gjerat e pershkruara nuk jane si duhet.

Bullgaret nuk jane komb. Emri i tyre vjen nga Bulco[grad]/aka Beograd, qe rezulton deri tani te jete Balsha. Ky ishte qytet Bullgar ne ekstrimin me perendimor te "Bullgarise".Ne se bullgaret kane pasur ndonjehere denominator te perbashket, atehere keta duhet te jene pechenege, te cilet kane qene historikisht armiq te Ozeve (hungareze). Dhe vertet Bullgaret rreshtohen gjithnje kunder Hungarezeve bashke me Serbet dhe Vllehet.

Petcheneget jane popul skyth qe jetonin perqark mureve te Bizantit, per te cilen arsye shanset pe rte qene mongole jane pothuja jo ekzitente.

Lexoj qe vejusha e Andre Topise, dmth nena e Karl Topise martohet me mbretin e Bullgarise, ne kohen e Jovanes se Durresit (Napolit) aty rreth 13xx.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 12-07-2019 nė 00:11
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 00:02   #655
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,501
Thanks: 2,480
Thanked 2,415 Times in 1,251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Kastrioti ka te drejte, por menyra e adresimit eshte i ashper.

Europa dikur i ka kendu heroit Turko-Bullgar Khan Tervel, qe shpetoi Europen nga invazioni i Kalifatit Arab.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Hawk : 12-07-2019 nė 00:04
Hawk nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 00:13   #656
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,986
Thanks: 121
Thanked 805 Times in 467 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Kastrioti ka te drejte, por menyra e adresimit eshte i ashper.

Europa dikur i ka kendu heroit Turko-Bullgar Khan Tervel, qe shpetoi Europen nga invazioni i Kalifatit Arab.
Nuk ka Turk-Bullgar. Tugruli ishte persian. Invazioni i tij ne Armeni shkaktoi invazionin ne Bizant. Turqishtja eshte shume e ngjashme me Persishten e vjeter, sipas Sami Frasherit.

Dhe boll na ngopet me histori wiki te falsifikuar.
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 00:18   #657
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,501
Thanks: 2,480
Thanked 2,415 Times in 1,251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Nuk ka Turk-Bullgar. Tugruli ishte persian. Invazioni i tij ne Armeni shkaktoi invazionin ne Bizant. Turqishtja eshte shume e ngjashme me Persishten e vjeter, sipas Sami Frasherit.

Dhe boll na ngopet me histori wiki te falsifikuar.
Nuk thash Tugruli po Terveli.

Turqishtja ka influence nga Persishtja, se perndryshe Persishtja eshte gjuhe Indo-Europjane dhe Turqishtja Altaike.

Ti deshton qysh ne bazat e historise, kjo eshte tragjikomike.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 00:30   #658
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,986
Thanks: 121
Thanked 805 Times in 467 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Nuk thash Tugruli po Terveli.

Turqishtja ka influence nga Persishtja, se perndryshe Persishtja eshte gjuhe Indo-Europjane dhe Turqishtja Altaike.

Ti deshton qysh ne bazat e historise, kjo eshte tragjikomike.
E kam te qarte se ju te thani per histori nga themeli e deri tek muret me ajer.
Nuk kam shkruar per ndonje Tervel, por per Tugrulin qe te vecohet nje nga shtresezimet e pushtuesve.
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 00:32   #659
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,986
Thanks: 121
Thanked 805 Times in 467 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Se harrova te them, 'Khan' = Princ.... ne persisht.
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 02:42   #660
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 918
Thanks: 363
Thanked 246 Times in 203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: PĆ«rgjigje e: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Ti ke te drejten tende te menduarit dhe te shprehurit, nuk po a ndalon njeri kete gje. Por kjo nuk te jep ty te drejte automatikisht.

Nese te kan thene mos u merr me keto gjera se nuk je per keto, a mos do te thot kjo se jane thirrje rraciste?

Mund te ket njerez qe flasin 'maqedonisht' ne Maqellare. Nuk e ve ne dyshim e as nuk dua ta mohoj nese eshte e vertete. Eshte krejtesisht e natyrshme qe popujt te cilet jane fqinje jane perzier ose jane shperngulur ne perjudha e ndryshme te historise. Ne fund te fundit kem 'bashkjetuar' ose jemi fqinje per me shume se 1000 vjete.

Une nuk kam lindur e as nuk jam rritur ne Maqellare. Di shume pak rreth saj!
U kuptuam.

Te pershendes per kenget qe krijon. Mendoj se ke talent.
juke nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i juke pėlqehet nga
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur