Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-02-2019, 22:17   #521
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,110
Thanks: 5,798
Thanked 2,400 Times in 1,203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 93
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

.........

Ėndėrr e djegur

ēdo nisje pas vetės lė kthimin
veēse kthimi ndodhka rrallė
ėndėrr e djegur nxit zemėrimin
lumenjėve shpirtėror lundron mall...

DD.
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ēaushi pėlqehet nga
i vjetėr 15-02-2019, 21:33   #522
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 6,686
Thanks: 3,739
Thanked 4,080 Times in 1,547 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

"Dje ishte Shėn Valentini"

Dje ishte Shėn Valentini,
Nuk e di seē ti sjellė ndėrmend,
s'pėrmblidhet me njė dit viti,
dhe pse ishte dit e shenjt.

Dashuria ka kusure,
do pėrdit pėrkushtim,
s'mbahet vetėm me ca lule,
qė dhurohen pėr Shėn Valentin.

Dashuria ėshtė mer-jep,
investo qė tė pėrfitosh,
nuk mjafton njė ditė fest,
qė tė gjithė ta pėrvetsosh.

Investo nga pak pėrdit,
jo veē fjalė, por edhe vepra,
kėshilloje, mos e vrit,
hapi zemrėn tė hyjė brenda.

Respektoje gjat gjithė vitit,
mos e bėj asnjėherė tė qajė,
veēse ditėn e Shėn Valentinit,
ti feston frytet e sajė.

Shkėlqim Ziraj
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i e panjohura pėlqehet nga
i vjetėr 15-02-2019, 22:12   #523
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,110
Thanks: 5,798
Thanked 2,400 Times in 1,203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 93
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

.............

M’KE XAN ME VAJ N’BUZĖ

m’ke xan me vaj n’buzė e s’mundem me kėndue
pa e shtrydh deri n’fund pelimin e mbledhun
drue ka me m’ik dita ditės pa iu gazmue
se farė idhtie arės'moēme na i asht hedhun

drue se teja ma ka bre rrobėn e trupit
e nuk m’ka metun k’mishė as pėr ditė feste
drue pra se end ma kanė pėlhurėn e turpit
moēmue rrastė kthinave t’errta t’pabesės

me vaj n’buzė m’ke xan po lot nuk m’del synit
se ashti n’myjė ma ka rue gacėn t’pafikun
e m’ka ba me dashtė, me dashnue edhe hinit,
po kje pėr t’dekun, des n’kambė i pakoritun.
E shkrueme ma moti, pra!AD.
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2019, 23:13   #524
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,421
Thanks: 6,731
Thanked 3,177 Times in 1,628 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 138
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

NĖ STUDION DIMĖRORE
1.
Dritaret u trandėn, jashtė po ndodhte diēka.
U afrova tė shoh, gjėmimet vallė ē'qenė.
Gjethe tė rrėzuara, si krahė zogjsh, nė njė hata.
Dhe njė breshėr si shtresa perlash mbulonte dhenė.
Ē'janė ato zonja, vallė, qė shkundin qafat, atje lart,
Qė si breshėr shkundin perlat, stolitė?
Diēka ka ndodhur, pa dyshim diēka
Nė tokė, nė qiell, nė shpirtėra.
Diēka ka ndodhur ?
Veē te ti pėrherė
Nė trurin tėnd e jashtėzakonshme ngjan gjithēka.
Kurse nė tė vėrtetė
Dimri erdh nė derė
Kjo veē ka ndodhur e gjė tjetėr s'ka.
2.
Flokėt gjysmė tė ngrirė,
Tė ftohur krejt
Si nga qėndra e dimrit
Ti erdhe drejt.
Ca kokrriza breshėri
Solle me vete qė jashtė.
Qė kishe diēka nga qielli
Kjo dukej haptas.
Diēka nga dritė tė tij
Opake, enigmatike.
Kokrrizat e breshėrit
Shkrinin pikė-pikė.
Kėshtu fjalėt e tua
Shndėrroheshin nė dėnesė
Pėr tė ngrirė sėrish
Nė frizerin e kujtesės.
3.
Pėrskaj raftesh tė bibliotekės sė bardhė
Pasi ike, unė qėndrova nė qoshe
Hija e mbretit Hamlet u shfaq
Dhe u zhduk ngaqė s'ishte e nevojshme.
Deliri shumėgjuhėsh i Xhojsit
Mė ofron shėrbimin e tij.
E gjatė ėshtė pasditja, mė thotė,
Nė punė mund tė tė hyj.
Ē'dialogė tė dashuruarish, tė ndarėsh
Ē'letra, ē'memuare tė hap?
Ja gjysmėpėrēart murmurisin nė qoshe
Zelda dhe Skot Fitzxherald.
Por unė largohem mė tutje
Nė rafte tė tjerė ik
Mė fal, Volodja Majakovski,
Mė fal, dhe ti, Lili Brik.
Kaloj ngadalshėm bri raftesh
Ke do doja tė ngjallej sėrish?
Tė pyesja pėr ferrin Danten?
Gjithēka e ka thėnė imtėsisht.
T'i bėja ndoshta Eskilit,
Njė naive, vulgare, pyetje:
Mė tė mira ishin dramat qė humbėn,
Nga. ato qė kanė mbetur?
Iki mė tutje, e pafundme
Prej tyre mė ngjan kjo dhomė.
Ja Pushkini, hapat i ndal:
Pėr Ana Kernėn tregomė.
Ndonjė ditė pa dyshim ka ardhur
Nė flokė me kokrriza breshėri ?
Mė trego shkrirjen, dėnesėn
E kthimin pastaj nė perla.
Me trego atje thellė nėn tokė
Poeti ditėt si i ngrys,
Atje ku nuk mbėrrin lavdia
E as turpi, natyrisht, nuk mbėrrin.
4.
Porsi ēifuti i kthyer nė fe tjetėr
Ia behu shiu i konvertuar nė breshėr.
Sa herė shiu nė qelqe do trokasė
Ti do tė vish kėtu dhe nė mos ardhsh.
Qofshė si muzikė, si pikiėllim apo si kryq
Unė do tė njoh e do tė ēohem vrik.
Dhe si ai qė guackės perlėn ia merr
Nga muzika, kryqi a vdekja do tė tė nxjerr.
____________________________
I.Kadare
1985
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2019, 12:31   #525
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,300
Thanks: 777
Thanked 1,305 Times in 758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 60
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

Agim Doēi

Ku Kemi Lerė?!.. (Elegji)

Nė ē`vend kemi lerė ?
Krenarė dhe tė dhjerė ?
Nė Shqipėri !
Ku tė hedhin mė shume baltė ?
Dhe fajdet ti grijnė paratė ?
Nė Shqipėri !
Ku jetojmė aq tė gėzuar ?
Xhepat bosh , derėn e blinduar ?!
Nė Shqipėri !
Ku ka bakėr , krom dhe arė
Po s`ke ujė as pėr tu larė
Nė Shqipėri !
Ku spiuni bėn transparentin ?
Ku vampirėt bėjnė Parlamentin !?
Nė Shqipėri !
Ku ta vrasin Deputetin ?
Ku s`e pjerdhin Presidentin ?
Nė Shqipėri !
Ku Qeveria punon me banda ?
Ku na mban gjallė veē kontrabanda ?
Nė Shqipėri !
Ku ka vlerė mė shumė Gomari
Se shkencėtari apo shkrimtari !?
Nė Shqipėri !
Ku Qeveria luan Nastradinin ?
Ku sigurimsi tė vjedh persekutimin ?
Nė Shqipėri !
Ku i veshin nė kokė ēorapet ?
Ku kallashi i lan hesapet !
Nė Shqipėri !
Ku s? punojnė hiē Kombinatet !
Ku hajdutėt ngrejnė pallatet ?
Nė Shqipėri !
Ku pėlcet , kėrrcet dyfeku ?
Ku pa punė , fitohet leku ?
Ku hedh valle serbi dhe greku ?
Nė Shqipėri !
Ku ka ?paqe? , ?rend dhe qetsi? ?
Ku ujku pėr ujkun ėshtė njeri ?
Nė Shqipėri !
Ku jeton njė popull e nuk ka tė dytė ?
Qė bėn sherr me vehten dhe vehtes i nxjerr sytė !?
Nė Shqipėri !
Ku vishet gjithė populli mė trim i botės
Me tesha tė vdekunish tė kurvė Europės !?
Nė Shqipėri !
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2019, 21:59   #526
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,635
Thanks: 6,990
Thanked 5,306 Times in 2,226 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

Fare rastesisht gjeta kete poesi te bukur dhe me je interpretim mjeshteror nga aktori yne i talentuar Reshat Arbana.
Ndiqeni me vemendje sepse mendoj qe ja vlen per shume aspekte, qofte nga permbajtja jashtezakonisht e thelle, ashtu edhe nga interpretimi.

__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur