Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-11-2018, 19:24   #621
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 39,588
Thanks: 11,432
Thanked 10,222 Times in 6,178 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 540
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postimin
ju ndihmoi une shkoni ne ndonji forum serb te shumadis edhe aty do gjeni qetsin shpirterore ju qe i shani ofendoni e urreni ēlirimtaret e Kosoves

me vjen keq per ju a mos kofsha ne lkuren e juaj
Qė ta marrėsh vesh ti Llap, unė kam shkruar mė duket te kjo temė qė nuk kam ndonjė gjė tė veqantė me Hashimin (ne jemi ndryshe nga ju tė Kosovės qė nuk rrini pa futur hundėn gjithandej)
E qė ta kesha llafnė Hashimin mė ke bėr ti ta kem inat vetėm me kėto shkrimet e tua qė tė jaēin rakin.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2018, 19:41   #622
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 404
Thanks: 10
Thanked 74 Times in 69 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Qė ta marrėsh vesh ti Llap, unė kam shkruar mė duket te kjo temė qė nuk kam ndonjė gjė tė veqantė me Hashimin (ne jemi ndryshe nga ju tė Kosovės qė nuk rrini pa futur hundėn gjithandej)
E qė ta kesha llafnė Hashimin mė ke bėr ti ta kem inat vetėm me kėto shkrimet e tua qė tė jaēin rakin.
une vetem punen e ti te vertet e them e asgje tjeter po thuej ti se ty te pelqein ato shkrime qe i shajn e i ofendoin ata qe na ēliruan vendin e une ate nuk e bej kurren e kurres nuk jam i edukuam ne ate mnyr
__________________
Shėrbėtorėt e Serbis i Urrejnė Trimat e Lirisė
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2018, 19:42   #623
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 404
Thanks: 10
Thanked 74 Times in 69 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves15:30 / 13.11.2018
Selimaj: Thaēi ka pasur trajtim tė veēantė nė ceremoninė nė Francė

Franca ka respektuar nė mėnyrėn e duhur rregullat e protokollit tė shtetit gjatė Forumit tė Paqes, qė u mbajt nė Paris.

Kėshtu thonė njohėsit e ēėshtjeve protokollare pas reagimeve tė medieve serbe se radhitja e mysafirėve nė manifestimin qendror nė shėnimin e 100 vjetorit tė marrėveshjes qė i dha fund Luftės sė Parė Botėrore, ishte skandaloze, pasi, sipas tyre, ishte nėnēmuar presidenti serb, Aleksandėr Vuēiq, ndėrsa ishte favorizuar presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi.

Ulja e presidentit tė Kosovės, Hashim Thaēi, nė radhėn e dytė pas liderėve francezė, amerikanė dhe rusė, gjatė ceremonisė nė Paris, nga njohėsit e ēėshtjeve protokollare nė Prishtinė nuk po shihet si ndonjė trajtim jashtė rregullave tė protokollit. Haki Merovci, kėshilltar i protokollit nė Ministrinė e Jashtme tė Kosovės, tha pėr Radio Kosovėn se rregulla e artė e protokollit ėshtė “ Ēdo autoritet qė viziton njė shtet, duhet t’i respektojė rregullat e protokollit tė atij shteti”. Ai tha se nė rastin konkret, kriter themelor ka qenė vendimi i presidentit tė Francės qė nė rendin e parė tė vendosėn krerėt e shteteve sipas rolit dhe rėndėsisė historike gjatė Luftės sė Parė Botėrore:

“Presidentit tonė i ėshtė dhėnė vendi meritor, do tė thotė i kanė dhėnė tretmanin duke u bazuar nė pajtim me natyrėn dhe karakterin e ceremonisė. Reagimet e palės serbe sa i pėrket protokollit, ėshtė e drejtė e tyre, por megjithatė kriter themelor ka qenė vendimi, shema, plani tė cilin e ka bėrė protokolli i shtetit tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Francės nė koordinim me protokollin e shtetit”, tha Merovci.

Edhe Tomor Avdia, sekretar nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, tha pėr Radio Kosovėn se ēdo kryetar shteti sipas protokollit, ka trajtim tė njėjtė:

“Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, ka pasur trajtim tė duhur nga ana e protokollit tė shtetit francez si i paraparė dhe i vendosur me ftesė tė presidentit Makron. Ai ka qenė i vendosur nė vendin e duhur dhe nė kohėn e duhur. Nė kėto rrethana protokolli i shtetit francez ka ndjekur tė gjitha rregullat pėr vendosjen e personaliteteve tė larta shtetėrore, por duke e pėrfshirė kėtu edhe presidentin e Kosovės, i cili ka qenė nė radhėn e dytė tė vendosur nė vendin ku kanė qenė tė paraparė pėr burrėshtetas tė ftuar nė Konferencėn e Paqes nė Paris”, tha Avdia.

E Abedin Selimaj, ish kryetar i zyrės pėr Kosovė nė Akademinė Diplomatike Shqiptare, thotė pėr Radio Kosovė se presidenti Thaēi ka pasur trajtim tė veēantė, duke shtuar se me kėtė rast ėshtė nderuar edhe vetė shteti i Kosovės:

“Nė fakt, Beogradi reagime ka edhe pėr punė mė tė vogla, por nė kėtė rast presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, ėshtė trajtuar, pėr mendimin tim, nė mėnyrė mė tė veēantė, pėrderisa ėshtė vendosur edhe nė krahun ku janė vendosur liderėt mė tė mėdhenj tė botės. Duke e pasur parasysh qė protokolli ėshtė njė ēėshtje teknike, protokollet diplomatike dhe ceremonialet organizohen nga njerėz profesionistė por qė ka tė bėjė me aspekte teknike, prapėseprapė nuk mund t’i ikim edhe ēėshtjeve politike brenda protokollit, sidomos kur kemi parasysh shtetet si Franca, Gjermania , SHBA-ja, tė cilat janė tė njohura pėr protokoll ose mund tė themi se kanė fabrika tė tėra pėr protokoll”, tha Selimaj.

Ndėrkohė ambasadori francez nė Beograd, Frederic Mondoloni, duke i kėrkuar falje presidentit tė Serbisė, ka thėnė se nuk kishte mirėpritje protokollare pėr Kosovėn mė tė rėndėsishme se sa pėr Serbinė.

Autor: Rrezarta Zekaj
__________________
Shėrbėtorėt e Serbis i Urrejnė Trimat e Lirisė
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2018, 20:30   #624
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,553
Thanks: 2,882
Thanked 3,289 Times in 1,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 353
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postimin
ju ndihmoi une shkoni ne ndonji forum serb te shumadis edhe aty do gjeni qetsin shpirterore ju qe i shani ofendoni e urreni ēlirimtaret e Kosoves

me vjen keq per ju a mos kofsha ne lkuren e juaj
Jo clirimtaret, vetem kryeclirim*arin dhe profiterat tjere te luftes.

Akrėp moj moter, po e vendose shenjen e barazimit mes Llokumit dhe gjithe kosovareve do te me duhet me e terheq urimin e ditelindjes ne afat te pacaktuar. Lol
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2018, 18:44   #625
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 404
Thanks: 10
Thanked 74 Times in 69 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te KosovesPresidenti Thaēi ndau Medaljen Ushtarake pėr Shėrbim nė Kosovė pėr komandantin e KFOR-it


15 nėntor 12:40

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, sot e ka dekoruar komandantin e KFOR-it, Salvatore Cuoci, me Medaljen Ushtarake pėr Shėrbim nė Kosovė.

Presidenti Thaēi ka thėnė se gjeneralmajori Salvatore Cuoci, i cili po e pėrfundon mandatin e tij nė vendin tonė, e ka udhėhequr KFOR-in me profesionalizėm tė njė ushtaraku superior.

“Jeni kujdesur jo vetėm pėr trupat e KFOR-it, por keni qenė i vėmendshėm edhe pėr zhvillimet nė Kosovė dhe rajon. E vlerėsojmė lart bashkėpunimin me tė gjitha institucionet e Kosovės nė garantimin e sigurisė”, ka thėnė presidenti Thaēi.

Komandanti i KFOR-it, Salvatore Cuoci, e ka falėnderuar presidentin Thaēi pėr bashkėpunimin dhe vlerėsimin e angazhimit tė tij nė Kosovė.

“Do ta ruajmė pėrkushtimin pėr paqen nė Kosovė“, u shpreh Gjenerali Cuoci.

Presidenti Thaēi, po ashtu, gjeneralmajorin Salvatore Cuoci e ka falėnderuar edhe pėr bashkėpunimin e afėrt me Forcėn e Sigurisė sė Kosovės, nė kėtė fazė tė rėndėsishme kur po bėhet gati qė tė transformohet nė ushtri tė Kosovės.
__________________
Shėrbėtorėt e Serbis i Urrejnė Trimat e Lirisė
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur