Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-08-2019, 21:06   #181
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,811
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!
Akuza tė rėnda nga AAK – dyshojnė qė Rexhep Selimi i ka dhėnė informata Gjykates Speciale kundėr Ramushit


Gazeta Express
12 Gusht 2019 21:59

Deputeti nė Kuvendin e Kosovės nga radhėt e AAK’sė, Shkumbin Demaliaj, ka shpėrthyer me akuza nė njė shkrim nė Facebook ndaj homologut tė tij nga Lėvizja Vetėvendosje, Rexhep Selimi.

Selimi nė emisionin Frontal kishte kritikuar vendimin e Ramush Haradinaj pėr tė u mbrojtur nė heshtje nė Gjykatėn Speciale nė Hagė. Ai kishte thėnė se nė heshtje nuk mbrohet lufta e UĒK’sė.

“Gjeneral Manekeni i luftės qenka kthy nė ekspert tė drejtėsisė..!!”, ka shkruar Demaliaj.

“Tash po dėshiron me e mėsuar Ramushin qysh me u sjellur nė tė drejtėn e vet nė gjykatė..!!”

Demaliaj tutje ka akuzuar Selimin se nuk e ka mbrojtur fare luftėn e UĒK’sė, duke thėnė se “nuk ia ka ndi pėr atė punė”.

“Bile paske mbrri nė pozitėn e prokurorit qė me vlerėsu fajėsinė e Ramushit..!! Populli i Kosovės e ka vlerėsu mė sė miri dhe e din pafajėsinė e Haradinajt qė nga procesi i parė i ICTY-sė nė Hagė..!! I dyti dhe tani do tė triumfoj..!!”, ka shkruar tutje deputeti i AAK’sė.

Tutje Demaliaj ka akuzuar rėndė Selimin duke thėnė se mos ka bėrė ai ndonjė fabrikim kudnėr Haradinajt nė Gjykatėn Speciale.

“Haradinajt shumė tė kanė besuar (Ramushi e Dauti), por ti ua ke kthy shumė rrastė..!!”

Pastaj Demaliaj ka pėrdorur njė fjalor tė ndytė pėr votuesit e Rexhep Selimit.

“Ti pshu……a votat qė i merr..!! Marre..!!”

Por pėr kėtė kėrkoi falje menjėherė.

“Me falni miē pėr kėtė fjalėn e fundit por nga mllefi i paftyrėsisė sė Rexhės ndaj shokėve tė luftės e kam..!!”/Gazeta Express/

Keshtu jan keta UDB-ashet e vegjel te VETVENDOSJES REXHA e spiunon RAMUSHIT ALBINI me ter fuqin po perpiqet qe ti hyn sa ma fell ne b,yth IS IS AGATIT TE SERBIS me ba koalicion me ish pasardhsit e LKJ lidhjes te komunistve te jugosllavis tani quhen LDK

e disa ende mashtrohen ne keta mjerana
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-08-2019, 08:41   #182
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,811
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Demaliaj i AAK-sė pėrsėri e quan “manekin tė luftės” Rexhep Selimin e VV-sė, ia kujton se dikur i ikte LDK-sė e tash i shkon pas

nga:Gazeta Blic

Shkumbin Demaliaj, deputet i AAK-sė, ka folur pėr statusin e tij nė Facebook me tė cilin e ka pėrfshirė deputetin e LVV-sė, Rexhep Selimin. Ndėr tjera, Demaliaj e quan Selimin edhe ‘manekin tė luftės’.

Nė Interaktiv tė KTV-sė, Demaliaj ka thėnė se nuk mund ta besoj se Selimi ka rėnė deri nė atė ‘derexhe’ pėr shkak tė disa votave duke thėnė pėr Haradinajn se “ndoshta ka frikė se ndihet fajtor”.

“Unė nuk jam pėrfshirė nė debat me atė. Unė kam shkruar nė statusin tim nė Facebook dhe mediat e kanė marrė. Ajo ėshtė personale e imja, nuk ėshtė debat mirėpo ėshtė e vėrtetė dhe shumė e dhimbshme duke dalluar njė gjeneral lufte dhe njė anėtar tė njė subjekti politik. Nuk e kam besuar se ai njeri mund tė vijė nė kėtė derexhe pėr shkak tė disa votave qė po mundohet t’i pėrfitojė nga dikush pėr tė sulmuar njerėzit nė atė formė, gjegjėsisht njerėzit qė i ka pasė mė tė afėrt, miq, edhe gjatė luftės. Nėse ėshtė nė pyetje pėr parti politike ia kishim dhėnė, si Aleanca. Ia kishim bo do vota edhe e kemi bėrė deputet njėherė por ka dhėnė dorėheqje sepse nuk ka dashur tė hyjė nė koalicion me LDK-nė e tash duke vrapuar pas LDK-sė ka harruar atė ēfarė ka ndodhė mė herėt. Dhe forma deklarative e tij ka qenė tej mase e dėmshme, jo vetėm pėr tė personalisht, por edhe pėr vetė kolegėt e tij tė UĒK-sė. Njė gjeneral i luftės tė deklarohet ashtu, me thėnė pėr tė [Haradinajn] se bėri ashtu-kėshtu. Ndoshta tani ai ndihet fajtor, atėherė nuk e dimė. Ai po ashtu ka thėnė se ‘UĒK-ja nuk mbrohet duke heshtur’”, ka thėnė Demaliaj.

Ai, po ashtu shtoi se “Ramush Haradinaj nuk ka shkuar nė Hagė si avokat i UĒK-sė, siē shprehet Demaliaj, “sepse ai direkt ėshtė thirrur si dėshmitar nė cilėsinė e tė dyshuarit dhe tash pėr formėn qė ėshtė paraqitur ku e din Selimi a ka deklaruar diēka Haradinaj apo jo”.

“Ndoshta gjykata ka elementet e veta dhe i ka thėnė Haradinajt qė nuk guxon tė interpretojė jashtė asgjė pėr ēfarė ėshtė thirr. Dhe tani me iu kap pėr fjalė dhe me thėnė ‘ndoshta ka frikė se ndihet fajtor. Kushdo qė do ta thoshte, nuk do t’ia merrnim pėr tė madhe por njė njeri i tillė si Rexhep Selimi me ra nė atė derexhe dhe me thėnė ashtu, nuk e kam mirėpritur edhe kam reaguar dhe do tė reagojė vazhdimisht nėse dikush sillet nė raport me ish-oficerėt e UĒK-sė pavarėsisht kush ėshtė ai, edhe nė qoftė se ka qenė komandant i pėrgjithshėm”, tha ai.

Nė pyetjen se a ka ngritur dyshime nėse Selimi ka dorėzuar prova nė Gjykatėn Speciale, Demaliaj ėshtė pėrgjigjur: “Ėshtė e vėrtetė se kam ngritur dyshime pėr shkak se i thotė [Haradinajt] se ‘ndoshta po ndihet fajtor’ dhe ky nuk ėshtė as polic, as gjyqtar pėr tė vendosur pėr fajėsinė apo pafajėsinė e dikujt. Nėse unė them pėr ty se ti je fajtor unė duhet tė kem prova. Nėse ai ka fakte atėherė le tė tregojė mos ka afruar ndonjė dėshmi”.

Demaliaj nė statusin e tij nė Facebook e ka quajtur “manekin tė luftės” Rexhep Selimin dhe nė Interaktiv tė KTV-sė ai pėrsėri e ka quajtur me tė njėjtin emėrtim, duke shtuar se ėshtė “djalė i hijshėm”.

“Manekin ėshtė edhe sot. S’po i bien asgjė tamam asnjėherė. Manekin ėshtė. Djalė i hijshėm”, ka thėnė Demaliaj.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2019, 16:14   #183
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,811
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!A u pajtuan nė Rahovec, Thaēi dhe Haradinaj?


__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 21:26   #184
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,811
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!


Tahir Zemaj dhe Ramush Haradinaj

Incidenti mes grupit tė Tahir Zemajt dhe Ramush Haradinajt nė Gllogjan:


Kush ishte “Togeri” qė filloi rrahjen i pari?


Nga: N.Sh Mė: 17 gusht 2019 Nė ora: 16:30


Nė librin “Kėshtu foli Tahir Zemaj”, pėrmendet njė incident i cili ka ndodhur si pasojė e fėrkimeve, i cili jo veē Zemajn, por gjithė rajonin e Dukagjinit e ka mllefosur.

“Me 4 korrik 1998 urdhėrova qė ushtarėt Ismet Ēeku, Idriz Ukhaxhaj. Petrit Lokaj dhe Azem Gashi tė kryenin detyrėn e pranimit qė erdhi nga Shqipėria nė fshatin Pacaj. Gjatė rrugės, nė fshatin Irzniq kanė hasur nė pengesa nga njė njėsit i UĒK-sė, i komanduar nga njė person me pseudonimin “Toger””, thuhet nė libėr.

Zemaj shkruan se, grupi i tij nuk ishte i njohur me atė pseudonim dhe atė person.

“Sipas dėshmive tė ushtarėve, ata janė urdhėruar tė paraqiten nė shtabin e UĒK-sė nė Gllogjan. Aty, Ismet Ēeku ka deklaruar se Haradinaj e ka pritur mirė duke i thėnė se “ti nuk ke nevojė pėr leje dhe mund tė vazhdosh rrugėn bashkė me luftėtarėt e tjerė”, por sapo ka dalė, ka filluar njė ngatėrresė, gjatė sė cilės dy ushtarė janė plagosur me armė zjarri, ndėrsa dy tė tjerėt janė lėnduar nga dhunimi fizik”, shkruan nė libėr.

Sipas librit thuhet se, ushtarėt kanė deklaruar se nė aktin e plagosjes ka marrė pjesė edhe vet Ramush Haradinaj.

“Fillimisht ushtarėt janė goditur me sende tė forta nga “Togeri”, por edhe nga Ramushi bashkė me vėllain e vet. Mė pas luftėtarėt janė detyruar nga kėta persona tė largohen nga Gllogjani dhe tė kthehen nė drejtim tė Isniqit. Ata janė zhveshur dhe detyruar tė ecin para njė makine qė i ndiqte nga prapa, makinė tė cilėn e ngiste “Togeri”. Nė Isniq kanė mbėrritur rreth orės 22, pas pak ka mbėrritur edhe Ismet Ēeku i plagosur nė krah tė djathtė me armė zjarri, Azem Gashi nė kėmbėn e djathtė po me armė zjarri, Idriz Ukėhaxhaj i lėnduar nė pjesėn e prapme tė kokės, Petrit Lokaj me lėndime mė tė lehta”, thotė Zemaj nė libėr.

Sipas tij, nė deklaratat e tyre thuhet se sulmuesit i kanė fyer rėndė dhe se gjatė kohės kanė pėrdorur shprehje ofenduese nė drejtim tė Institucioneve tė Republikės sė Kosovės.

“Menjėherė, bashkė me disa bashkėpunėtorė, jam nisur pėr nė Gllogjan pėr tė sqaruar ngjarjen. Nė bisedė me Ramushin, ai ka kėrkuar falje dhe i ka arsyetuar ato veprime si njė gabim, qė kishte rrjedhė nga disa sjellje tė luftėtarėve – krejtėsisht njė gjė e paqartė. Duhet saktėsuar edhe njėherė se luftėtarėt kanė mbėrritur nė Isniq tė zhveshur, tė gjakosur, pa automjetin, pa paratė qė kishin marrė me vete, para personale. Mė vonė, Ramushi m’i ktheu rrobat e ushtarėve, por jo paratė, automjetin dhe armatimet. Ky incident, kaq i rėndė, ra nė sy pėr shumė keq nė tė gjithė Rrafshin e Dukagjinit, madje ka shkaktuar njė tronditje shumė tė madhe. Personalisht kam qenė tepėr i fyer, i lėnduar nga ky incident. Ė mendimet e mia vinin gjithfarė idesh, por njė s’e kam lejuar kurrė t’i afrohet mendjes time: kundėrpėrgjigjen me forcė ! Kam pasur mundėsi dhe forca tė mjaftueshme pėr t’u pėrballur me ta, por i isha betuar vetvetes, qė forcat e mia do tė pėrdoreshin vetėm pėr luftė kundėr okupatorit”, thuhet nė librin “Kėshtu foli Tahir Zemaj”.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2019, 21:20   #185
Kasėmi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 155
Thanks: 2
Thanked 29 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Kasėmi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin


A u pajtuan nė Rahovec, Thaēi dhe Haradinaj?


nese shqiptaret i zgjidhin punet ne kete menyre per t'u zgjidhur kane. mjere ky popull se nga kush varet.
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2019, 23:58   #186
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,811
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!Kunata e Ramush Haradinajt porosit 305 telefona luksozė para zgjedhjeve

Mė: 21 gusht 2019 Nė ora: 23:53


Pas kėrkesės sė bėrė nga kunata e Ramush Haradinaj, Telekomi i Kosovės do tė shpenzojė 207 mijė euro pėr blerjen e 305 telefonave tė menēur.

Vesmira Haradinaj, kunata e kryeministrit nė detyrė, Ramush Haradinajt, e punėsuar nė mėnyrė kundėrthėnėse nė Telekomin e Kosovės pėr blerjen e 305 telefonave.

Siē pėrshkruhet nė kėtė dokument, titulli i lėndės sė kontratės dhe natyra e lėndės ėshtė furnizimi me telefona mobil pėr nevoja tė telekomunikimit.

Blerja e 305 telefonave mobil nuk ka qenė e planifikuar mė parė, andaj Telekomi i Kosovės ka dhėnė njė arsye.Telekomi i Kosovės i kishte planifikuar tė shpenzonte 171 mijė e 800 euro pėr blerjen e kėtyre telefonave, mirėpo ofertat kanė ardhur mė tė larta. Oferta mė e lirė ishte nga kompania “Zone Mobile”, e cila ishte rekomanduar pėr kontratė nė vlerė prej 207 mijė e 733 euro. Pronar i kėtij biznesi qė e ka fituar kontratėn nga Telekomi i Kosovės ėshtė Alban Limani.

Me anė tė kėsaj kontrate parashihen tė blihen telefonat mė tė shtrenjtė nė treg.

Llojet e telfonave mobil tė menēur janė; Samsung Galaxy Note 9, 10 copė, Samsung Galaxy S9+, 5 copė, Samsung Galaxy S9, 6 copė, Samsung Galxy S8, 68 copė, Samsung Galaxy A5, 50 copė, iPhone XS Max, 10 copė, iPhone XS, 5 copė, iPhone X, 131 copė, iPhone 8, 14 copė dhe iPhone 8+, 6 copė. Vlera totale e kėtyre telefonave arrin shifrėn e 207 mijė e 733 euro.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur