Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Shqipėtarėt nėpėr botė

Shqipėtarėt nėpėr botė “Kam njė kėngė pėr tė kėnduar, e kam njė dert pėr te vajtuar, njė sėmundje e pashėruar, e qysh nga shekujt e kaluar./ Qaj moj zemėr e plagosur, vajto ti moj nėna plakė, mergimi djemtė t’i ka sosur, e ikin e s’tė vijnė mė prapė.”

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-04-2018, 20:14   #1
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,440
Thanks: 3,631
Thanked 2,928 Times in 1,985 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Shqiptaret ne Gjibraltar.

Mbas BREXIT, u rihap ceshtja e sovranitetit mbi Gjibraltarin. Neper forume filluan debatet ndermjet spanjolleve dhe anglezeve ne lidhje me kete ceshtje. Ndermjet te tjerave, kam lexuar ne postime te spanjolleve se anglezet gjate shek.XIX-te, kane favorizuar emigrimin e Shqiptareve nga Greqia dhe Italia ne Gjibraltar, pra atje ka pasur dhe besoj vazhdon te jete, nje diaspore Shqiptare. Kam bere disa kerkime por nuk eshte se kam gjetur ndonje gje konkrete. Nje studim ku flitet ndermjet te tjerave edhe per kete diaspore Shqiptare ne Gibraltar eshte edhe ky liber i nje autori spanjoll:
"Estudios sobre Gibraltar. Polķtica, diplomacia y contrabando en el siglo XIX." Rafael Sįnchez Mantero. Diputación de Cįdz. 1989.
Nuk kam akses ne kete liber dhe nuk e di se cfare thot konkretisht. Doja te dija nese dikush ne forum zoteron spanjishten dhe ne kete menyre mund te beje nje kerkim me te thelluarne burimet spanjolle dhe mund te na thoje dicka me shume ne lidhje me kete teme.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 04:47   #2
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Shqiptaret ne Gjibraltar.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Mbas BREXIT, u rihap ceshtja e sovranitetit mbi Gjibraltarin. Neper forume filluan debatet ndermjet spanjolleve dhe anglezeve ne lidhje me kete ceshtje. Ndermjet te tjerave, kam lexuar ne postime te spanjolleve se anglezet gjate shek.XIX-te, kane favorizuar emigrimin e Shqiptareve nga Greqia dhe Italia ne Gjibraltar, pra atje ka pasur dhe besoj vazhdon te jete, nje diaspore Shqiptare. Kam bere disa kerkime por nuk eshte se kam gjetur ndonje gje konkrete. Nje studim ku flitet ndermjet te tjerave edhe per kete diaspore Shqiptare ne Gibraltar eshte edhe ky liber i nje autori spanjoll:
"Estudios sobre Gibraltar. Polķtica, diplomacia y contrabando en el siglo XIX." Rafael Sįnchez Mantero. Diputación de Cįdz. 1989.
Nuk kam akses ne kete liber dhe nuk e di se cfare thot konkretisht. Doja te dija nese dikush ne forum zoteron spanjishten dhe ne kete menyre mund te beje nje kerkim me te thelluarne burimet spanjolle dhe mund te na thoje dicka me shume ne lidhje me kete teme.
kerkova e nuk gjeta gje as spanjisht as anglisht per ndonje prani shqiptaresh ne Gjibraltar. 30 mije banore jane dhe shumica spanjolle,britanike,malteze, dhe me pak italiane,cifute e maroken. Shumica e italianeve jane gjenovez. Ndoshta ne ate kohe qe thua ti mund te kete pasur marinare shqiptare qe kane ardhur per tregti bashke me gjenovezet?
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 06:32   #3
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,440
Thanks: 3,631
Thanked 2,928 Times in 1,985 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret ne Gjibraltar.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
kerkova e nuk gjeta gje as spanjisht as anglisht per ndonje prani shqiptaresh ne Gjibraltar. 30 mije banore jane dhe shumica spanjolle,britanike,malteze, dhe me pak italiane,cifute e maroken. Shumica e italianeve jane gjenovez. Ndoshta ne ate kohe qe thua ti mund te kete pasur marinare shqiptare qe kane ardhur per tregti bashke me gjenovezet?
Te studimi qė kam pėrmendur te postimi i parė flitet pėr Shqiptarėt nė Gjibraltar. Pėr fat tė keq nuk mund ta gjej dot. Pastaj duhet tė ketė edhe dokumente tė tjerė.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur