Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-10-2019, 20:30   #21
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,319
Thanks: 184
Thanked 1,402 Times in 1,055 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Edhe milloshit ashtu i thane ik futu vriti terroristat e UCK.
Milloshi kujtoi se u be deti kos dhe mori garuzhden.

..nejse te shkretet kurde thuaj. Me kujtohen nga fundi i viteve 90-te kur kalonin nga vlora per itali. Isha kalama i shikoja rrugeve ne grupe me canta te medha ne kurriz. Pritja per tu nisur mund te zgjaste me dite deri ne disa jave. ..endeshin neper lagje per nje cope buke.
Na u bene si te shtepise sepse njehere qe u jepje ushqime i kishe aty cdo dite. Heren e fundit qe i pashe ne shtepi kishin ardhur me familje kryesisht grate dhe fėmijėt. Mamaja ime i kishte ulur ne sallon dhe fliste me shenja as sot se di si merej veshe aq mire
Ato kupat me karamele qe u conte si fillim per qerasi kalamajte e shkrete i mernin me grushta.

Nje rast tjeter ku me ka ngel ne mendje ishte rruges kryesore nga plazhi kur nje grup i madh prej tyre kryesisht cuna te rinje po vinin ne drejtim te kundert me mua. Pas tyre dolen d'y trč burra te tjere me te shpejte dhe u folen. Keta ishin shqipetaré njerezit e Lad Varfit qe kujdeseshin per ta (kurdet ) deri sa ti hidhnin ne rruge per bregun tjeter. Ata erdhen me te shpejte dhe neevoze. Me siguri ata nxituan ti kthenin mbas ne shtepine ku i mbanin sepse nje grup i tille ne mes te rruges kryesore do sillte menjehere policine.
Kurdet u tremben dhe ja futen vrapit, drejperdrejte me mua! Thashe se me vune para me shkelen me kembe por me kaluan te gjithe kraheve. Te gjithe per te shpetuar dolen nga rruga e u drejtuan djathtas ku ka qene nje fushe e madhe. Tre trimat i ndoqen nga pas dhe njeri nxori hekurin, nje model i vjeter me mulli. E shkrepi trč here ne ajer dhe turma ndali ne vend. Nė mes te fushes i ulen te gjithe ne toke. Njeri préj tyre i ngrit ne kembe dhe filloje i fliste duke bertitur ne gjuhen e tyre. Dukej sikur vetem i qahej se pse nuk i linin te iknin, cfare u kishin bere..keshtu e kuptoja une ate cka ai fliste ne ate gjuhe te pakuptimte per mua. Trimi me hekurin me mulli e qelloi pas qafe me qyte dhe ai ra pa ndjenja ne toke. Te tjeret u alarmuan dhe ju mblodhen siper ta permendnin duke folur ne gjuhen e tyre. Njeri nga trimat iku te shtepite aty afer te merte pak ujė per tą permendur.
Pastaj ika smund ta shikoja me ate skene.

Sa here e kujtoj kam nje keqardhje te madhe. ...shume e tmerrshme njerez qe lene cdo gje nga luftą, njerez te humbur ne nje vend te humbur, njerez qe bien ne dore te lloj lloj njerezish, Kush e di se sa do jene keqtrajtuar, Kush e di se sa do kene vuajtur ne gjithe ato rruge pa leke pa ngrene pa gje, Kush e di sa do kene humbur, Kush e di sa kane perdunduar te vrare, ą Kush e di ne cfare vdekje te tmeŕrshme ! !!!
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kanina : 09-10-2019 nė 20:37
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2019, 20:54   #22
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,041
Thanks: 11,698
Thanked 9,647 Times in 6,164 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 500
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Sepse prekemi tė gjithė nga gjendja atje.... ėshtė reaksion zinxhir....
Pse kot e ka bėrė gjendja nė Siri Europin tja bėjė pse pse pse..?
Ku prekesh ti ose ku preket Shqiperia ne kete pike...??? sepse nuk u prekem kur me miliona refugjate iu versulen Europes e jo me tani qe atje kane mbetur disa milione vetem.
Tjetra...Turqia nuk do te pushtoje ate pjese te Sirise por e ka me Partine Komuniste te Kurdistanit PKK, qe me sulmet e saja dhe terheqione neper malet e Sirise i ben Turqit qe te detyrohen e te spastrojne njehere e mire kete parti komuniste qe e financojne dhe e perdorin Rusickat dhe Grekerit.
Nga Rusickat e kane marre lejen (pasi blene prasat e kasharit S400, edhe nga Trumpeta sapo e moren te fresket pasi do te blejne perseri armatim prej tyre e keshtu qe ceshtja u zgjidh.....boll u sikletosen per Turcelit, Kurdet e arabet.....te shohim kutin dhe sikletet tona.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 09-10-2019 nė 20:57
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2019, 21:28   #23
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,954
Thanks: 1,364
Thanked 2,251 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Ku prekesh ti ose ku preket Shqiperia ne kete pike...??? sepse nuk u prekem kur me miliona refugjate iu versulen Europes e jo me tani qe atje kane mbetur disa milione vetem.
Tjetra...Turqia nuk do te pushtoje ate pjese te Sirise por e ka me Partine Komuniste te Kurdistanit PKK, qe me sulmet e saja dhe terheqione neper malet e Sirise i ben Turqit qe te detyrohen e te spastrojne njehere e mire kete parti komuniste qe e financojne dhe e perdorin Rusickat dhe Grekerit.
Nga Rusickat e kane marre lejen (pasi blene prasat e kasharit S400, edhe nga Trumpeta sapo e moren te fresket pasi do te blejne perseri armatim prej tyre e keshtu qe ceshtja u zgjidh.....boll u sikletosen per Turcelit, Kurdet e arabet.....te shohim kutin dhe sikletet tona.
Kurdėt..... mė kujtojnė gjithmonė historinė tonė....
Me njė pėrjashtim..... ne patėm fatin tė bėheshim me atdhe....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2019, 21:36   #24
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,067
Thanks: 8,024
Thanked 3,666 Times in 1,943 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Edhe milloshit ashtu i thane ik futu vriti terroristat e UCK.
Milloshi kujtoi se u be deti kos dhe mori garuzhden.

..nejse te shkretet kurde thuaj. Me kujtohen nga fundi i viteve 90-te kur kalonin nga vlora per itali. Isha kalama i shikoja rrugeve ne grupe me canta te medha ne kurriz. Pritja per tu nisur mund te zgjaste me dite deri ne disa jave. ..endeshin neper lagje per nje cope buke.
Na u bene si te shtepise sepse njehere qe u jepje ushqime i kishe aty cdo dite. Heren e fundit qe i pashe ne shtepi kishin ardhur me familje kryesisht grate dhe fėmijėt. Mamaja ime i kishte ulur ne sallon dhe fliste me shenja as sot se di si merej veshe aq mire
Ato kupat me karamele qe u conte si fillim per qerasi kalamajte e shkrete i mernin me grushta.

Nje rast tjeter ku me ka ngel ne mendje ishte rruges kryesore nga plazhi kur nje grup i madh prej tyre kryesisht cuna te rinje po vinin ne drejtim te kundert me mua. Pas tyre dolen d'y trč burra te tjere me te shpejte dhe u folen. Keta ishin shqipetaré njerezit e Lad Varfit qe kujdeseshin per ta (kurdet ) deri sa ti hidhnin ne rruge per bregun tjeter. Ata erdhen me te shpejte dhe neevoze. Me siguri ata nxituan ti kthenin mbas ne shtepine ku i mbanin sepse nje grup i tille ne mes te rruges kryesore do sillte menjehere policine.
Kurdet u tremben dhe ja futen vrapit, drejperdrejte me mua! Thashe se me vune para me shkelen me kembe por me kaluan te gjithe kraheve. Te gjithe per te shpetuar dolen nga rruga e u drejtuan djathtas ku ka qene nje fushe e madhe. Tre trimat i ndoqen nga pas dhe njeri nxori hekurin, nje model i vjeter me mulli. E shkrepi trč here ne ajer dhe turma ndali ne vend. Nė mes te fushes i ulen te gjithe ne toke. Njeri préj tyre i ngrit ne kembe dhe filloje i fliste duke bertitur ne gjuhen e tyre. Dukej sikur vetem i qahej se pse nuk i linin te iknin, cfare u kishin bere..keshtu e kuptoja une ate cka ai fliste ne ate gjuhe te pakuptimte per mua. Trimi me hekurin me mulli e qelloi pas qafe me qyte dhe ai ra pa ndjenja ne toke. Te tjeret u alarmuan dhe ju mblodhen siper ta permendnin duke folur ne gjuhen e tyre. Njeri nga trimat iku te shtepite aty afer te merte pak ujė per tą permendur.
Pastaj ika smund ta shikoja me ate skene.

Sa here e kujtoj kam nje keqardhje te madhe. ...shume e tmerrshme njerez qe lene cdo gje nga luftą, njerez te humbur ne nje vend te humbur, njerez qe bien ne dore te lloj lloj njerezish, Kush e di se sa do jene keqtrajtuar, Kush e di se sa do kene vuajtur ne gjithe ato rruge pa leke pa ngrene pa gje, Kush e di sa do kene humbur, Kush e di sa kane perdunduar te vrare, ą Kush e di ne cfare vdekje te tmeŕrshme ! !!!
Nje popull me 35 milion njerez te guximshem, inteligjente e punetore shume te zellshem. Popull apatrid, pa shtet, pa mbrojtje, te sulmuar nga te gjitha anet. Te shperndare si zogjte e qyqes. Jane vertet per keqardhje.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2019, 21:46   #25
The.Mask
V.I.P
 
Avatari i The.Mask
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Dibėr
Posts: 449
Thanks: 16
Thanked 49 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
The.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejtThe.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Une ketu po shoh vetem deshtim i Amerikes.
Deshtim kunder Asadit.
Deshtim kunder Maduros.
Deshtim kunder Erdoganit.

Interneti u prishi shume pune ketyre... Sot edhe nje femij 13 vjeē e kupton se c'po ndodh ne bote dhe cdo gje behet e parashikueshme.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
I vetmi shtet qe perfiton nga dobesimi i Turqise eshte Greqia dhe shqiptaret dobesohen gjeopolitikisht.
Sot ka vetem dobesim i SHBA-se, shiko Kina ata se vjen behen me te fort dhe behen ne cdo aspekt te pavarur kurre nuk bie nen sistemin e Amerikes as Rusia as Kina, ashtu eshte sistemi me angjensite e inteligjences, deep state ka ne te 3 shtetet, Amerike, Rusi, Kine veq se ata te Amerikes jan psikopate. Dhe mos te ishin armet berthamore shume ma te fuqishme do te ishin shtetet e 'vogla' dhe shume ma te dobta do te ishin shtetet e ''forta''.

armet berthamore e bejne disbalancin.
The.Mask nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2019, 22:24   #26
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Mirmroma patriota.

PKK e financoka rusia dhe greqia????

Po Oqalanit greket ja rrasen.

PS....si ju ka thone NJONI para do VJETESH....do ta hane APET kurdet.

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2019, 22:24   #27
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,041
Thanks: 11,698
Thanked 9,647 Times in 6,164 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 500
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Kurdėt..... mė kujtojnė gjithmonė historinė tonė....
Me njė pėrjashtim..... ne patėm fatin tė bėheshim me atdhe....
Kurded (bashke me Qafiristanasit) kane qene veglat me te zellshme te perandorise Selcuke....kane vrare e prere me zell te madh e vazhdojne e vet-percahen duke u bere ca vegla te Sadamit, ca te Rusiqkave, here te Asadit, here te Jatullahut e here te Jankive.....por jane te percare.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2019, 22:27   #28
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

PKK ishte terroriste sipas caubojseve pastaj u be qlirimtare.
UQK-ja po KESHTU.
Si edhe ata ZHULAT ka Irani,qe i keni ne troje,qe kshu.
BASH KSHU.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 10:39   #29
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,504
Thanks: 8,478
Thanked 6,539 Times in 2,750 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

ose TV danez flet kodra mbas bregut, ose titulli i temes eshte i gabuar!
Ne Turqi situata e brendshme eshte e qete dhe pa turbullira, ka ndryshuar vetem kursi(qendrimi) i politikes se jashtme turke ndaj pakices kurde ne Siri, pra me sakte do te ishte: acarohet me tej situata ne SIRI, pas terheqjes se pjeseshme te trupave amerikane nga Siria, pasi boshllekun qe lene ato trupa (pra Usa), Erdogan po e shfrytezon per nje pastrim te paster etnik ndaj popullsise kurdo-siriane.
Tashme kurdo-sirianeve i mbetet te shperngulen ne Kurdistanin Irakian.
Si permbledhje mund te thuhet qe situata ne Turqi eshte normale, nuk ka asnje acarim pervecse cdo gje po shkon sipas deshires dhe planit te Erdoganit i cili gezon edhe mbeshtetjen e Putin-it, per mbylljen definitive te problemit kurd qe shqeteson Ankarane zyrtare.
Le te presim reagimin e UE-se per kte nderhyrje unilaterale dhe te egsagjeruar te Turqise ndaj luftetareve kurde qe kontribuan aq shume ne luften kunder ISIS.
(TV danez ben miire te informoje me drejte teleshikuesit e tij )
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 10:53   #30
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,954
Thanks: 1,364
Thanked 2,251 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

I saktė baba ka Durrėsi....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 09:32   #31
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Le te presim reagimin e UE-se per kte nderhyrje unilaterale dhe te egsagjeruar te Turqise ndaj luftetareve kurde qe kontribuan aq shume ne luften kunder ISIS.
(TV danez ben miire te informoje me drejte teleshikuesit e tij )
ueLESHI e denon (ne leter) intervenimin ne veri te Sirise.Ushtari i park turk u vra ndersa erdogan: po humbas durimin me.................3.5 MILION refugjate.
Do te thote qe Sulltani europen e VJETER buce,e merr ose e KAPITULLON pa LUFTE.Fale kjo pranverave caubojse.

PS...me pelqen mua ose jo.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 10:57   #32
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,954
Thanks: 1,364
Thanked 2,251 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

E dėgjova....
Do rrini mėnjanė, mos u fusni nė mes tha...
Se pėrndryshe ua nisa 3,5 milion....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 12:15   #33
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,259
Thanks: 350
Thanked 630 Times in 458 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Per "acarimin" e gjendjes, mund te thellohemi ne:
Turkey, Iran, gold, Giuliani and Trump: A guide to the case of Reza Zarrab
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 12:52   #34
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,911
Thanks: 881
Thanked 1,669 Times in 979 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 166
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
E dėgjova....
Do rrini mėnjanė, mos u fusni nė mes tha...
Se pėrndryshe ua nisa 3,5 milion....
Ja i nisi , po pastaj?
Me 500 milion njerez qe ka kontinenti nuk eshte se do ndikojne 3 milion me shume. Normal do kete veshtiresi , por vetem fodullet e Turqise mendojne se mund te kercenojne evropen me emigrante. Kujto Erdogani se te marresh 6 miliard eur nga BE per krizen e refugjateve mund tua lesh kopilin ne dere Evropianve kur ti ngrefet? Jo or jo se jane presione koti , kshu beri dhe me ruset por pastaj shkoi u ul ne gjunje.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2019, 13:12   #35
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,947
Thanks: 6,850
Thanked 1,955 Times in 1,101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
ose TV danez flet kodra mbas bregut, ose titulli i temes eshte i gabuar!
Ne Turqi situata e brendshme eshte e qete dhe pa turbullira, ka ndryshuar vetem kursi(qendrimi) i politikes se jashtme turke ndaj pakices kurde ne Siri, pra me sakte do te ishte: acarohet me tej situata ne SIRI, pas terheqjes se pjeseshme te trupave amerikane nga Siria, pasi boshllekun qe lene ato trupa (pra Usa), Erdogan po e shfrytezon per nje pastrim te paster etnik ndaj popullsise kurdo-siriane.
Tashme kurdo-sirianeve i mbetet te shperngulen ne Kurdistanin Irakian.
Si permbledhje mund te thuhet qe situata ne Turqi eshte normale, nuk ka asnje acarim pervecse cdo gje po shkon sipas deshires dhe planit te Erdoganit i cili gezon edhe mbeshtetjen e Putin-it, per mbylljen definitive te problemit kurd qe shqeteson Ankarane zyrtare.
Le te presim reagimin e UE-se per kte nderhyrje unilaterale dhe te egsagjeruar te Turqise ndaj luftetareve kurde qe kontribuan aq shume ne luften kunder ISIS.
(TV danez ben miire te informoje me drejte teleshikuesit e tij )
Nuk eshte komplet keshtu me aq sa a kuptoj une. Gjate kufirit mes turqise dhe sirise jane popullsi turkmen dhe arabe me krishter dhe mysliman. Nga lufta qe bene kurded ndaj Isis dhe fituan shume beteja dhe me ndihmen e trupave amerikane kurded zgjeruan territorin e tyre 30 kilometra gjate gjithe kufirit turqi/siri brenda sirise.
Dmth kur ishin trupat amerikane turqia nuk bente dot gje per te cliruar kto qindra fshatra qe u zaptuan nga kurde mbaj humbjes te Isis.

Turqia po mban 3 million refugjat sirian brenda dhe ne kufirin e saj me sirine jane boshatisur qindra fshatra dhe prona qe jane zevendesuat me popullsi kurde. Kto njerz te shperngulur jane ne turqi si rrefugjat.

Keshtu e kuptoj une, nuk e di taman te verteten ktu.
Kurt ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2019, 13:21   #36
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,613
Thanks: 4,271
Thanked 4,590 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

BBC e Hinglizave qashtu po thote:

__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2019, 13:38   #37
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,232
Thanks: 1,891
Thanked 2,085 Times in 1,566 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Rendesi ka mos te prekemi ne


Te tjeret le te shuhen
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2019, 21:36   #38
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,911
Thanks: 881
Thanked 1,669 Times in 979 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 166
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Une parashikoj per Turqine krize ekonomike te ngjashme me Venezuelen ne 2-3 vitet e ardhshme. Duket sikur terheqja e amerikanve ka qene e planifikuar per te fut Erdoganin n'kurth , dhe nga ky kurth te shpiken sanksione te ngjashme me Iranin dhe Venezuelen , deri sa nje dite te rrezohet dhe perendimi te vendose njeriun e tyre. Mund t'lejojne nje diktator te llojit kim jong ne fund te botes pa ndonje interes madhor strategjiko ekonomik , por jo Erdoganin te diktoje ekonomine euro-aziatike.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 14:58   #39
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,397
Thanks: 3,617
Thanked 2,920 Times in 1,977 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Johnson 'urges' Erdogan to end Turkish operation in Syria during call
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 15:43   #40
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,397
Thanks: 3,617
Thanked 2,920 Times in 1,977 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Une parashikoj per Turqine krize ekonomike te ngjashme me Venezuelen ne 2-3 vitet e ardhshme. Duket sikur terheqja e amerikanve ka qene e planifikuar per te fut Erdoganin n'kurth , dhe nga ky kurth te shpiken sanksione te ngjashme me Iranin dhe Venezuelen , deri sa nje dite te rrezohet dhe perendimi te vendose njeriun e tyre. Mund t'lejojne nje diktator te llojit kim jong ne fund te botes pa ndonje interes madhor strategjiko ekonomik , por jo Erdoganin te diktoje ekonomine euro-aziatike.
Une e permenda pak ate qe thua ti ne postimin tend. Ndryshimi ndermjet Turqise dhe Venezueles eshte se Turqia rrezikon coptimin si vend.
Kim Jong nuk qendron ne pushtet sepse lejohet nga amerikanet por sepse mbeshtetet nga Kina. Dy Korete do bashkohen me njera tjetren vetem kur njera nga dy fuqite, Amerika dhe Kina do shembet.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 13-10-2019 nė 15:53
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur