Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-09-2019, 21:31   #481
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e paraJa pse PDK-ja duhet dhe do t’i fitojė zgjedhjet

25 shtator 13:57

Profesori dhe anėtari i Kėshillit Drejtues i Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK), Ibrahim Gashi, ėshtė shprehur i bindur nė fitoren e PDK-sė mė 6 tetor. Ai i ka treguar arsyet pse duhet dhe do tė fitojė PDK-ja nė kėto zgjedhje. Nė kėtė intervistė dhėnė pėr gazetėn “Epoka e re”, ai ka thėnė se qytetarėt e Kosovės duhet t’i besojnė tė kaluarės dhe vizionit pėr tė ardhmen qė ka PDK-ja dhe lidershipi i saj.

“Unė listova vetėm disa arsye, edhe pse ka njė listė tė gjatė tė tyre, qė qartėsisht dhe padiskutueshėm e bėjnė PDK-nė nė kėtė proces zgjedhor ofertėn mė tė sigurt pėr tė ardhmen e vendit dhe liderin e saj kryeministrin mė kredibil dhe mė tė pėrkushtuar sa iu takon ndryshimeve qė duhet tė ndodhin, tė cilat tashmė i ka shpalosur pėrmes ‘Dekadės sė Re’”, ka thėnė Gashi.

Ai ka bėrė me dije se tė gjitha subjektet e tjera politike qė i ofrohen si alternativė qytetarit tė Kosovės mė 6 tetor kanė probleme tė mėdha. Sipas tij, Lėvizja Vetėvendosje deri mė tani ka mohuar dhe nėnēmuar shtetin e Kosovės, LDK-ja nuk ka guxuar tė marrė vendime tė mėdha, kurse AAK-ja me qeverisjen e saj ka sjellė ftohjen e marrėdhėnieve tė Kosovės me partnerėt e saj strategjikė. “Bindja ime e thellė, duke e pėrcjell parafushatėn dhe duke e njohur fuqinė reale tė njė strukture tė konsoliduar tė PDK-sė, ėshtė se mė 6 tetor me rezultatin e saj PDK-ja do ta bėjė diferencėn e mjaftueshme sa pėr tė mos e konsideruar se do tė ketė garė tė ngushtė me asnjėrėn nga partitė rivale”, ka thėnė Gashi.

“Epoka e re”: Z. Gashi, prej shpalljes sė zgjedhjeve tė parakohshme subjektet politike e kanė filluar njė parafushatė. Gjatė kėsaj kohe ēka e ka dalluar PDK-nė dhe kandidatin e saj pėr kryeministėr nga partitė e tjera?
Gashi: Nė dy javėt e fundit kemi parė njė paraqitje tė kandidaturave dhe tė ofertave politike pėr zgjedhjet e 6 tetorit. Nga tė nominuarit pėr kryeministėr shumica syresh nuk janė emra tė rinj, pėrjashto liderin e PDK-sė dhe kandidaten e nominuar nga LDK-ja. Ajo qė e dallon qartėsisht PDK-nė dhe liderin e saj nga konkurrentėt e tjerė ėshtė vizioni i qartė politik se ēfarė ndryshime duhet tė ndodhin nė mėnyrėn e qeverisjes, legjitimiteti dhe fuqia e tij politike brenda subjektit qė ai drejton, e dalė nga njė proces i brendshėm zgjedhor (i cilėsuar edhe nga tė tjerėt si procesi mė demokratik qė ka ndodhur nė Kosovė, e qė paraqet standard edhe pėr subjekte tė tjera politike), vendosmėria dhe guximi i z. Veseli pėr t’i filluar ndryshimet, edhe para se tė shpalleshin zgjedhjet e parakohshme nė Kosovė, duke prekur temėn deri tani mė tė paprekshme – atė tė luftės kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar. Retorika qė partitė e tjera tashmė njė kohė tė gjatė pėrdorin pėr luftėn kundėr korrupsionit pėr herė tė parė u sfidua nga veprimet e PDK-sė dhe kryetarit Veseli, duke tėrhequr nga postet ministrat dhe zyrtarėt qė kishin tė ngritura aktakuza. Si duket kjo qė bėri PDK-ja dhe lideri i saj ishte kriter i papėrballueshėm pėr partnerėt e tjerė tė koalicionit, por edhe pėr partitė nė opozitė qė kishin qenė pjesė e qeverisjeve tė kaluara. Ky pėrcaktim i z. Veseli, me insistimin e tij dhe tė subjektit qė ai drejton, u bė standard edhe nė kriteret pėr krijimin e listave tė kandidatėve porsa u shpallėn zgjedhjet e parakohshme tė 6 tetorit. Z. Veseli dhe PDK-ja kėrkoi edhe veprime tė tjera konkrete tė konkurrentėve politikė me rastin e shpalosjes sė paktit antikorrupsion dhe ftesės pėr ta nėnshkruar atė nga tė gjithė liderėt dhe partitė e tyre qė garojnė nė kėto zgjedhje. Mirėpo kjo, siē dihet, nuk ndodhi pėr shkak tė mosgatishmėrisė sė kėtyre partive. Dhe ajo qė bėn dallimin midis PDK-sė dhe kandidatit tė saj pėr kryeministėr ėshtė pėrcaktimi i vendosur pėr ta ēuar pėrpara agjendėn dhe forcuar pozicionin ndėrkombėtar tė Kosovės nė pėrputhje me fundamentėt kushtetuese, partneritetin me ShBA-nė dhe vendet kryesore tė BE-sė, pėr ta pėrmbyllur procesin e dialogut me Serbinė me njė epilog qė forcon pozicionin e shtetit tė Kosovės nė OKB, si anėtare me tė drejta tė plota dhe i hap rrugė pėrafrimit me procesin e integrimit nė BE dhe nė NATO.

Unė listova vetėm disa arsye, edhe pse ka njė listė tė gjatė tė tyre qė qartėsisht dhe padiskutueshėm e bėjnė PDK-nė nė kėtė proces zgjedhor ofertėn mė tė sigurt pėr tė ardhmen e vendit dhe liderin e saj kryeministrin mė kredibil dhe mė tė pėrkushtuar sa i takon implimentimit tė ndryshimeve qė duhet tė ndodhin, tė cilat tashmė i ka shpalosur pėrmes “Dekadės sė Re”.

“Epoka e re”: Pse duhet ta votojnė edhe njė herė PDK-nė qytetarėt e Kosovės?
Gashi: Jetėgjatėsia e partive politike vlerėsohet, nė radhė tė parė, pėr nga vendimet qė ato marrin pėr tė mirėn e vendit. Provenienca e konceptit politik dhe lidershipit tė PDK-sė ėshtė shumė specifike. Rrėnjėt e kėtij koncepti politik lidhen me veprimin mė tė vendosur mbrojtės, pėrmes njė luftė ēlirimtare, nė njė periudhė kur populli shqiptar i Kosovės po pėrballej me rrezikun e shfarosjes dhe me njė veprim jo tė armatosur, por diplomatik dhe negocues (nė Rambuje), duke e vendosur Kosovėn nė krah tė shteteve mė demokratike tė botės tė cilat me njė veprim tė armatosur, tė parin e kėtij lloji, pėrmbysėn planet serbe pėr njė Kosovė pa shqiptarė. Lufta e armatosur dhe diplomatike pėr ta mbrojtur vendin ėshtė testi mė i vėshtirė pėr ta kaluar njė parti dhe lidershipi i saj. Ndryshe, emrat e liderėve tė mėdhenj botėrorė, Roosevelt, Truman, Ajzenauer, Churchil, De Gol dhe partitė qė ata drejtuan nuk do tė ishin fituese edhe pas mbarimit tė Luftės sė Dytė Botėrore pėr dekada me radhė. Pra ėshtė ēėshtje e njė besimi tė krijuar nė periudhėn e sfidave mė tė rėnda. Kjo qė thashė ėshtė dėshmia e parė pse duhet besuar vetėm PDK-sė. Nė procesin e definimit tė statusit, pėrmes bisedimeve tė Vjenės, atėbotė si parti nė opozitė, PDK-ja esencialisht pati rol kryesor pėr ta arritur maksimumin e asaj qė mund tė arrihej nė njė momentum ndėrkombėtar tė vėshtirė, ku po matej fuqia e shteteve demokratike nė krye me ShBA-nė dhe BE-nė dhe shteteve jodemokratike nė krye me Rusinė e cila po shėnonte njė rifuqizim tė saj.

Shpallja e pavarėsisė (17 shkurt 2008), ku PDK-ja dhe lidershipi i saj pati rol substancial, nuk shėnoi, megjithatė, fundin e problemeve pėr Kosovėn. Lufta pėr ta minuar shtetin e Kosovės dhe pėr ta penguar afirmimin e tij ndėrkombėtar vazhdoi dhe po vazhdon nga ana e shtetit tė Serbisė dhe miqve tė saj. Kjo duhet tė jetė arsyeja e tretė pse duhet besuar vetėm PDK-sė dhe Kadri Veselin qė ta drejtojnė Kosovėn nė etapėn pėr konsolidimin e shtetit tė Kosovės, nė planin e brendshėm dhe atė ndėrkombėtar. Nėse i dėgjojmė me vėmendje tė gjithė liderėt sa joseriozė janė karshi shtetit nuk e kemi tė vėshtirė tė pėrcaktohemi (nėse jemi tė papėrcaktuar akoma) se kėnd duhet tė votojmė.

Si ofertė politike qė i ofrohen zgjedhėsit tė Kosovės mė 6 tetor kemi parti qė e mohuan, s’e njohėn dhe pėr mė shumė e nėnēmuan tash e dhjetė vjet shtetin e Kosovės dhe tani me njė retorikė false dhe mė shumė hipokrizi harrojnė atė qė kanė thėnė dhe kėrkojnė votėn, duke thėnė se vetėm ata mund ta shpėtojnė shtetin e Kosovės. Qytetarėt duhet ta dinė se nė vijimėsi jo vetėm qė e kanė mohuar atė, por e kanė nėnēmuar, madje edhe sulmuar edhe miqtė dhe partnerėt qė ndihmuan nė gjitha fazat bėrjen e shtetit tė Kosovės. Kemi, po ashtu, parti tė tjera qė vetėn e mbajnė si parti institucionaliste, por qė asnjėherė, pėrveē kur e kanė pasur nė ballė tė qeverisjes PDK-nė, nuk kanė guxuar tė marrin vendime. Pėr pasojė tė njėjtit e kanė penguar ndryshimin e Kushtetutės pėr themelimin e Ushtrisė sė Kosovės. Njė parti tjetėr qė si udhėheqėse e qeverisė sė fundit solli ftohjen e marrėdhėnieve tė Kosovės mė partnerėt strategjikė, nė radhė tė parė me ShBA-nė, por edhe me vendet e tjera tė BE-sė. Edhe nė fushatėn zgjedhore kjo parti nuk i ka shumė tė qarta sfidat qė ka Kosova nė konsolidimin e shtetėsisė sė saj, veēmas nė planin ndėrkombėtar.

“Epoka e re”: Por, rivalėt politikė tė PDK-sė numėrojnė shumė arsye se pse kjo parti duhet tė shkojė nė opozitė. Sa tė qėndrueshme janė ato arsye?
Gashi: Pėr fat tė keq nuk ka asnjė arsye tė qėndrueshme. Pėrkundrazi, asnjė nga konkurrentėt politikė nuk kanė arritur dhe nuk po arrijnė ta konkurrojnė vizionin qeverisės qė PDK-ja ka lansuar nėpėrmjet “Dekadės sė Re”. Pamundėsia e tyre qė tė konkurrojnė me vlera, ide dhe vizion qeverisės me PDK-nė i ka vėnė ata nė pozicione nihiliste mohuese dhe akuzuese pėr t’i mbuluar deficitet e tyre.

“Epoka e re”: Edhe kėsaj here shumica e subjekteve politike PDK-sė i kanė vendosur vija tė kuqe. Si e keni parė njė veprim tė tillė tė kėtyre partive? Pse po ndodh kjo?
Gashi: PDK-ja nuk ka vėnė vija tė kuqe pėr asnjė nga konkurrentėt e vet. Ajo i ka vėnė vijė tė kuqe ndėrhyrjes sė Serbisė nė punėt shtetėrore tė Kosovės dhe korrupsionit dhe nepotizmit. Nuk ėshtė retorikė, por pėrcaktim i vendosur i kryetarit dhe kryeministrit tė ardhshėm tė Kosovės, z. Kadri Veseli.

“Epoka e re”: Parashikimet janė se mė 6 tetor do tė kemi njė garė tė ngushtė mes disa subjekteve politike. Sipas jush, kė do ta ketė rival kryesor PDK-ja dhe ēfarė do ta bėjė dallimin?
Gashi: Bindja ime e thellė, duke e pėrcjell parafushatėn dhe duke e njohur fuqinė reale tė njė strukture tė konsoliduar tė PDK-sė, ėshtė se mė 6 tetor me rezultatin e saj PDK-ja do ta bėjė dallimin e mjaftueshėm sa pėr tė mos e konsideruar se do tė ketė garė tė ngushtė me asnjėrėn nga partitė rivale.

Muhamet KOCI
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2019, 21:42   #482
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e paraKadri Veseli : Kur fiton PDK, fiton e gjithė Kosova
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 01:04   #483
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e paraVeseli: Nė ‘Kroin e Vitakut’ do ta nisim bashkimin e Mitrovicės

25 shtator 21:50

Kandidati i PDK-sė pėr kryeministėr, Kadri Veseli, ka vizituar lagjen “Kroi i Vitakut”, nga ku ka thėnė se do ta nis bashkimin e Mitrovicės.

Veseli ka theksuar se sa tė jenė gjallė bijtė e Shalės dhe stėrnipat e Isė Boletinit, bijtė e Drenicės dhe stėrnipat e Azem Galicės, Mitrovica kurrė nuk ndahet.

“Me banorėt e guximshėm tė lagjes “Kroi i Vitakut”, aty ku do ta nisim bashkimin e Mitrovicės. Kemi sakrifikuar shumė qė Kosova tė jetė e ēliruar dhe Mitrovica e bashkuar. Dhe, tė jeni tė sigurt, qė sa tė jenė gjallė bijtė e Shalės dhe stėrnipat e Isė Boletinit, bijtė e Drenicės dhe stėrnipat e Azem Galicės, Mitrovica kurrė nuk ndahet. Bashkim dhe jo ndarje duhet tė ketė edhe rreth vizionit tonė pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme mė tė mirė. Pėr njė Kosovė pa korrupsion e nepotizėm, me shanse tė barabarta pėr tė gjithė, me ekonomi tė fuqishme, me vende pune tė qėndrueshme dhe me rininė tonė qė jeton kėtu. Fitoren e Partisė Demokratike tė Kosovės, mė 6 tetor do ta festojmė edhe te “Kroi i Vitakut”, ka shkruar Veseli nė llogarinė e vet nė “Facebook”.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 01:11   #484
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e paraHamza: Ēdo projekt politik e ekonomik mban vulėn e PDK-sė

25 shtator 19:19

Kandidati i PDK-sė pėr deputet, Bedri Hamza, ka bėrė me dije se ēdo projekt politik, ekonomik dhe ushtarak i dekadave tė fundit nė Kosovė e ka vulėn e PDK-sė.

Nė hapjen e fushatės elektorale pėr zgjedhjet e 6 tetorit nė Mitrovicė, ku kanė marr pjesė njė numėr i madh i simpatizantėve tė PDK-sė, Hamza ka thėnė se kjo parti ėshtė shtetformuese dhe shtetndertuese. “PDK-ja ėshtė parti shtetformuese dhe shtetndertuese. Nuk ka projekt politik nė dekadat e fundit, as ushtarak e as ekonomik, duke filluar nga autostradat, nga aeroportet, nga shkollat, nga librat falas, nga rritja e pagave, nga rritja e pensioneve, qė nuk e vulėn e PDK-sė dhe lidershipit tė PDK-sė”, ka deklaruar Hamza.

Ai ka folur edhe pėr synimin e Dekadės se re. “PDK-ja ėshtė parti me vizon dhe synim tė pėrhershėm, zhvillimin dhe prosperimin e individit, familjes, shoqėrisė dhe shtetit tė Kosovės. Ky ėshtė projekti Dekadės sė re”, ka thėnė Hamza.

Sipas tij, Mitrovica ndihet krenare qė nė kėtė vend ėshtė lindur dhe rritur kandidati i PDK-sė pėr kryeministėr, Kadri Veseli.

/Epoka e re
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 19:47   #485
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e para

Veseli premton rritje tė pensioneve pėr 80 pėr qind

26 shtator 19:00

Partia Demokratike e Kosovės (PDK) nė ditėn e dytė tė fushatės elektorale ka mbajtur tubimin qendror nė Prizren.

Nga Prizreni kandidati pėr kryeministėr dhe lideri i PDK-sė, Kadri Veseli, ka premtuar rritje tė pensioneve pėr 80 pėr qind.

Po ashtu, Veseli ka premtuar se do ta luftojė korrupsionin, do tė bėjė legalizimin e ndėrtimeve pa leje si dhe do ta mbėshtesė projekt tė tė rinjve tė Kosovės.

Veseli ėshtė zotuar se me PDK-nė nė Qeveri do ta bėjė Prizrenin qytetin mė tė bukur nė rajon.

Mė tutje, Veseli ka ftuar qytetarėt qė tė mos pėrēahen, por tė bashkohen rreth PDK-sė dhe numrit 112.

“Bėhuni bashkė mė 6 tetor dhe voton forcėn e juaj”, ka thėnė Veseli.

/Epoka e re/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 20:45   #486
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e para
Ish-deputeti i LDK-sė, Ramiz Kelemendi: Tė gjithė votat e punėtorėve tė mi shkojnė pėr PDK-nė

27/09/2019

Ramiz Kelmendi anėtari mė i ri i PDK’sė, ka thėnė se ai kėrkon nga punėtorėt e tij qė vullnetarisht ta votojnė partinė nė tė cilėn gjendet ai, transmeton Gazeta Metro.

Kelmendi pak ditė mė parė u rikthye te partia e dikurshme e tij, nė Partinė Demokratike tė Kosovės.

Ai ka treguar se ėshtė duke lobuar pėr partinė e Veselit dhe po kėrkon vota pėr tė.

“Unė nė tė gjithė kohėn dhe ne tė kaluarėn pėr tė treguar pėr votėn qė e sjelli nė parti dal dhe e kėrkoj vullnetarisht atė, edhe tash shkoj vet edhe te biznesėt edhe te tė punėsuarit e mij pėr tė kėrkuar vota pėr PDK” tha Kelmendi nė Klan Kosova.

Tutje ai ka treguar se ėshtė hera e katėr qė kėrkon vota nga punėtorėt e tij, ndėrsa hera e parė qė nuk kėrkon pėr vete.

“Eshtė hera e parė qė kėrkojė votė prej punėtorėve tė mij, tė gjitha ato do tė shkojnė pėr PDK’nė”, tha Kelmendi.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2019, 09:56   #487
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e para

__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2019, 21:32   #488
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e para


Dėshmi se Partia Demokratike e Kosovės ėshtė superfuqi.


__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2019, 22:37   #489
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e paraHoxha: Kam pasur oferta tash e 10 vite nga tė gjitha partitė, zgjodha PDK-nė sepse ėshtė parti e luftės dhe paqes

Mė: 29 shtator 2019 Nė ora: 00:21
Eliza Hoxha
Hoxha ka folur edhe rreth aderimit tė saj nė Partinė Demokratike tė Kosovės dhe angazhimin e saj nė politikė.

Kandidatja pėr deputete nga radhėt e Partisė Demokratike tė Kosovės, Eliza Hoxha, ka dhėnė njė intervistė pėr lajmi.net ku ka folur rreth shumė ēėshtjeve tė ndryshme.

Hoxha ka folur edhe rreth aderimit tė saj nė Partinė Demokratike tė Kosovės dhe angazhimin e saj nė politikė.

Hoxha ka treguar se ajo ka pasur ftesa pėr mė shumė se 10 vite nga tė gjitha partitė, por nuk ka pranuar.

“Interesante, sepse ftesa kam pasur tash e 10 vite ose mė shumė por pėrgjigja ime ka qenė negative pėr tė gjitha partitė qė mė kanė ftuar sepse kam qenė e fokusuar tek profesioni im dhe puna ime artistike. Por si duket vjen njė moment pjekurie, kur ti e kupton se shumė punė qė ti i ke bėrė si civil pėr tė mirėn publike nuk e kanė pasur efektin e duhur”, tha Hoxha.

Ajo tha se arsye e angazhimit tė saj ka qenė pasi aktivitetin e saj ka menduar se ėshtė mė mirė ta ushtroj nė vendet ku merren vendimet.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 18:05   #490
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e paraVeseli thotė se po e lufton korrupsionin si Trumpi

Gazeta Express
29 Shtator 2019 18:28

Zgjedhjet e 6 tetorit janė referendum pėr tė ardhmen e vendit, ku qytetarėt do tė vendosin se a do tė ketė njė qeverisje bashkė me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės apo do tė ketė njė koalicion i cili sjell izolim.

Kėshtu ka deklaruar kandidati pėr kryeministėr nga Partia Demokratike e Kosovės Kadri Veseli, i cili nė Lipjan tha se njė koalicion mes LDK-sė dhe Vetėvendosjes do tė sillte mė shumė izolim, do tė thellonte varfėrinė dhe korrupsionin.

Veseli tha se qytetarėt duhet tė bėhen bashkė pėr njė fitore tė PDK-sė, pasi sipas tij, vetėm kėshtu sigurohet se vendi do tė ec pėrpara.

“Zgjedhjet e 6 tetorit do tė jenė zgjedhje tė cilat do tė jenė kritike, tė cilat do tė jenė referendum pėr tė ardhmen e vendit tonė, se cilin drejtim do ta merr Kosova jonė, a do tė kemi njė qeverisje e cila do tė jetė sė bashku me ShBA-tė, njė qeverisje e cila do tė jetė kundėr korrupsionit dhe nepotizmit, njė qeverisje e cila do tė jetė pėr ekonomi tė lirė tė prodhimit dhe pėr rininė apo do tė kemi njė koalicion i cili nuk sjell shpresė, i cili sjell izolim, i cili e thellon edhe mė shumė varfėrinė dhe korrupsionin dhe ajo ėshtė Mustafa-Kurti. Ne duhet tė gjithė bashkėrisht tė bėhemi bashkė qė mos ta lėmė qė Kosova jonė tė ec prapa, ne tė gjithė qytetarėt e Kosovės duhet tė jemi bashkė tė punojmė pėr vizionin tonė euroatlantik. Me ShBA-tė luftohet mė lehtė korrupsioni dhe nepotizmi, me ShBA-tė fuqizohet mė lehtė ekonomia e Kosovės, ndėrmarrėsit dhe investitorėt, me ShBA-tė ne integrohemi m ė shpejt nė NATO dhe BE”, tha ai.

Veseli nė Lipjan tha se nė qeverisjen e tij do tė pėrkrahin nė mėnyrė tė veēantė tė rinjtė, fermerėt, ndėrmarrėsit dhe punėtorėt shėndetėsor.

“Platforma ime kundėr korrupsionit dhe nepotizmit ėshtė platformė e cila ėshtė e pėrbashkėt me platformėn tė cilėn e ka ShBA-tė me presidentin Trump nė luftėn globale kundėr korrupsionit. Do tė pėrkrahi tė gjitha kategoritė tė cilat janė pėr t’u pėrkrahur pėrveē rinisė dhe investitorėve tanė, ndėrmarrėsve qė e zhvillojnė Kosovėn. Do tė pėrkrahi familjet e dėshmorėve, do tė pėrkrahi luftėtarėt e lirisė, do tė pėrkrahi edhe mė fuqishėm pensionistėt, do tė legalizohen 350 mijė ndėrtime qė aktualisht janė tė pa legalizuara, tė cilat janė kapital financiar i qytetarėve tanė, janė 8 deri nė 10 miliardė euro, do tė legalizohen pėr 2 vite nė maksimum, ato do tė jenė para tė kėmbyera nė zhvillimin e perspektivės tonė familjare dhe kombėtare”, tha ai.

Veseli tha se nuk duhet tė vetėkėnaqen, por qė duhet tė bėhen edhe mė shumė bashkė qė ta ruajnė Kosovėn qė pas 6 tetorit tė jetė bashkė me ShBA-nė.

Ai edhe nė Lipjan u ka bėrė thirrje tė gjithė qytetarėve qė tė bashkohen pėr njė Kosovė mė tė fortė, pasi sipas tij, sa mė e fortė ėshtė Kosova aq mė e dobėt ėshtė Serbia.

Ndėrkaq, kryetari i degės sė PDK-sė nė Lipjan, Hyzer Rizani, u shpreh se tė gjithė qytetarėt nė Kosovė po pėrkrahin dhe po e besojnė Partinė Demokratike tė Kosovės, pasi sipas tij, ata kanė besim nė kandidatin e tyre pėr kryeministėr Kadri Veseli.

“Prania e kėtyre tė moshuarve qė janė prezent tregon se kėta kanė besim tek djemtė, vajzat, nipat dhe tek mbesat. Kanė besim tek Dekada e Re, kanė besim tek ideatori i Dekadės sė Re, tek kryeministri i Republikės sė Kosovės z.Kadri Veseli”, tha ai.

Kandidatėt pėr deputet nga Lipjani nė listėn e PDK-sė janė Egzona Bytyqi, Selvije Halimi, Ramė Buja dhe Fitim Selimi.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 20:40   #491
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e paraKryetari i Nėndegės sė Aak-sė nė Hade(Obiliq),me komplet nėndegėn kalojnė nė Partinė Demokratike tė Kosovės,.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 21:16   #492
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e para20:15 / 29.09.2019
Analisti: Veseli nė njė linjė me politikat e SHBA-sė

Gjatė viteve tė fundit ėshtė parė qė lufta kundėr korrupsionit ėshtė shndėrruar nė njė prioritet i politikės sė jashtme amerikane dhe i Presidentit, Donald Trump.

Kjo ėshtė reflektuar edhe nė Kosovė, ku administrata amerikane ka qenė shumė e ashpėr nė kritika ndaj institucioneve tė Kosovės. Ambasadori i ri amerikan nė Kosovė, Philip S. Kosnett pothuajse pėrjavshėm poston diēka kundėr korrupsionit, duke e shndėrruar nė top-prioritet tė politikės amerikanė nė Kosovė.

Lufta kundėr korrupsionit tashmė ėshtė bėrė edhe pjesė e betejės sė fushatės zgjedhore ndėrmjet partive politike. I pari qė ka shndėrruar nė temė kryesore tė programit politik dhe tė fushatės ėshtė lideri i PDK-sė, Kadri Veseli.

Hiq mė larg se sot nė njė tubim me simpatizantė tė PDK-sė nė Lipjan, Kadri Veseli ka thėnė se me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės luftohet mė lehtė dhe mė mirė korrupsioni.

Valon Syla, analist politik thotė se vizita e fundit e Veselit nė SHBA ishte pėrcaktuese pėr krijimin e kėtij diskursi politik.

“Po mendoj qė tė gjitha sondazhet kur e bėjnė matjen e opinionit korrupsioni del sikur tema qė mė sė shumti brengos qytetarėt dhe percepsioni mbi korrupsionin gjithmonė ėshtė i lartė. Njė dukuri e ngjashme duhet tė jetė edhe nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ku hulumtimet e opinionit edhe atje qesin qė ēdo i pesti amerikan ka filluar qė tė mos i besojė mė institucioneve tė tyre, pra shtetėrore e qė kanė ndikuar nė fushatėn e zotit Trump. Diēka tė ngjashme e kemi edhe me Ambasadėn amerikane kėtu ku ambasadori Kosnett shihet qartė qė mbėshtet fushata tė tipit antikorrupsion dhe bėn thirrje direkt pėrmend emra, pėrmend raste gjyqėsore, tė cilat mendoj qė zoti Veseli duket se i ka respektuar dhe nė fushatėn e tij tė PDK-sė i ka futur si pjesė apo pikėn, njė nga pikat kryesore tė fushatės zgjedhore pėr vitin 2019”, tha ai.

Syla deklaroi se Partia Demokratike e Kosovės gjithmonė ka qenė e lidhur ngushtė me Uashingtonin zyrtar dhe madje pėr Veselin ky vend ėshtė edhe njė rol model.

Ai zbuloi se gjatė javės sė ardhshme pritet qė njerėz tė afėrt tė presidentit amerikan Donald Trump tė vizitojnė kreun e PDK-sė, Kadri Veseli, e gjithė kjo pėr shkak tė lidhjeve tė ngushta qė ka ish-kryeparlamentari me vendin mik tė Kosovės.

“Mendoj qė zoti Veseli e ka zgjedhur Amerikėn si njė rol model pėr partinė e tij dhe veten e tyre, edhe forma se ku ėshtė anėtarėsua si parti ngjason me partinė e demokratike amerikane e cila mendoj qė PDK gjithmonė e ka pasur njė simpati. [...] Mendoj qė zoti Veseli ka lidhje me politikėn amerikane gjithmonė ka qėndruar afėr dhe kjo besoj qė gjatė javės sė ardhshme pritet qė kėtė parti dhe kėtė fushatė ta pėrcjellin njerėz tė afėrt tė Trumpit qė do tė jenė pjesė e vizitės sė tyre javėn qė po vjen nė Kosovė”, tha ndėr tė tjera Syla.

Kadri Veseli tash e disa ditė ėshtė duke folur pėr fushatėn e tij kundėr korrupsionit, si diēka qė do ta bėjė bashkė me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 23:26   #493
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e para

__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2019, 11:00   #494
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e para

150 aktivistė nga NISMA kalojnė nė PDK
23:19, 29 Shtator 2019

Kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės, Kadri Veseli, iu ka dėshiruar mirėseardhje 150 aktivistėve tė NISMA-s Socialdemokrate.

Veseli me kėtė rast tha se nė PDK respektohen tė gjithė dhe nuk diskriminohet askush.

Kandidati pėr kryeministėr nga radhėt e Partisė Demokratike i ftoi edhe tė tjerėt tė bashkangjiten PDK-sė.

.................................................. ........


Jemi shpresė pėr qytetarėt. Jemi shpresė pėr Kosovėn. Familjes sonė politike ēdo ditė po i bashkohen figura tė dėshmuara.

Mirėseardhje nė Partinė Demokratike tė Kosovės iu urova edhe rreth 150 aktivistėve tė Nismės nė Vushtrri, tė cilėt nga sot aktivitetin e tyre politik do ta vazhdojnė me ne.

Nė PDK respektohen tė gjithė dhe nuk diskriminohet askush.

Bashkohuni me mua pėr ndėrtimin e njė tė ardhme mė tė mirė! #PDK112
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2019, 11:46   #495
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e paraEdhe ish-komandanti i Pashtrikut i bashkohet PDK-sė
30 shtator 13:05

Edhe ish-komandanti i Zonės Operative tė Pashtrikut, Sadik Halitjaha, i ėshtė bashkuar Partisė Demokratike tė Kosovės.

Kėtė e ka bėrė me dije vetė Veseli pėrmes njė postimi nė llogarinė e vet nė “Facebook”.

“Partisė Demokratike tė Kosovės iu bashkua edhe ish-komandanti i Zonės Operative tė Pashtrikut, Sadik Halitjaha, i cili ėshtė ish-anėtar i Kryesisė dhe Kėshillit Drejtues tė AAK-sė. Mirė se erdhe nė familjen tonė, Sadik! Bashkohuni me mua pėr ndėrtimin e njė tė ardhme mė tė mirė! #PDK112”, ka shkruar Veseli.

Ditė mė parė PDK-sė i ėshtė bashkuar edhe njėri ndėr komandantėt e Koshares, Hisen Berisha.

Partisė Demokratike tė Kosovės iu bashkua edhe ish-komandanti i Zonės Operative tė Pashtrikut, Sadik Halitjaha, i cili…/Epoka e re/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2019, 12:29   #496
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e paraKandidati i Partisė Demokratike tė Kosovės, pėr kryeministėr tė Kosovės , Kadri Veseli ėshtė zotuar se me ardhjen e tij nė krye tė Qeverisė sė Kosovės, pensionistėt nuk do paguajnė asnjė cent pėr barnat e tyre.

Teksa ka vizituar njėrėn nga barnatoret nė Prishtinė, Veseli takoi pensionistė tė cilėve pėrveē barnave pa pagesė, u premtoi edhe rritje tė pensioneve pėr 80 pėr qind nė katėr vitet e ardhshme.

Pretendenti i PDK-sė pėr kryeministėr, premtoi se brenda tetė muajve tė mandatit tė tij, qytetarėt e Kosovės do kenė edhe sigurimin shėndetėsor.

“Jam i vendosur qė tė gjithė pensionistėve, pėrveē faktit qė do u rritet pėr 80 pėr qind pensionet pėr 4 vite, 20 pėr qind pėr ēdo vit 2020, 20 pėr qind e ēdo vit nga 20 pėr qind. Barna pėr pensionistėt tanė mosha mbi 65 vjeēar me emėr tė Zotit nuk kemi me pagua asnjė cent. Ministri i Shėndetėsisė me njė punė tė mirė qė ka bėrė i ka shpėtuar 12 milionė euro nė sektorin e shėndetėsisė, pikėrisht nė ndaljen e abuzimeve, nuk ka pasur ēmimore tė barnave, i kemi paguar shtrenjtė, nuk kemi pasur kontroll mbi barna, pacientėt kanė paguar afati iu ka skaduar. Tani e kemi futur ēmimoren, e kemi futur listėn esenciale tė barnave, pėr aq sa ka njė kontroll jashtėzakonisht tė barnave edhe skadence se jemi duke u orientuar qė njerėzit e kategori qė kanė nevojė pėr pėrkrahje me ua mundėsua, kush ma shumė ka nevojė sesa pensionistėt”, tha Veseli.

Gjatė vizitės i pari i PDK-sė, takoi edhe dy pensionistė tė cilėn kanė qenė nė shėrbim tė qytetarėve tė Kosovės pėr shumė vite.

Polici i pensionuar Sylejman Hajdini teksa falėnderoi Veselin pėr pėrkushtimin , tha se vetėm Partia Demokratike e Kosovės ka menduar pėr njė jetė mė tė dinjitetshme pėr pensionistėt.

“Janė disa qė brenda javės harxhohen, quhem Sylejman Hajdini jam pensionist. Veseli: Ku keni punuar. Unė nė Polici deri nė 90’tėn dhe pas luftės 9 vite e gjysmė…Ne u jemi mirėnjohės, mund tė them se ju jeni tė vetmit qė mendoni pėr pensionerėt..Edhe ne nė atė mundėsinė tonė, edhe ne do jemi pėr ju”, tha Hajdini, raporton KP.

Veseli po ashtu gjatė vizitė nė barnatore takoi edhe Mustafė Dodajn, i cili pėr 40 vite ka shėrbyer si ndihmės i udhėtarėve nė stacionin e autobusėve nė Prishtinė.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2019, 17:50   #497
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e para
Aziz Zhilivoda i bashkohet PDK-sė pikėrisht nė vendlindjen e Ahmet Krasniqit

28/09/2019 303I veēantė ka qenė tubimi i sontshėm zgjedhor i Partisė Demokratike tė Kosovės, dega nė Vushtrri, dhe anėtarėve e simpatizantėve tė saj qė ishin pjesė nė kėtė tubim.

Pėrveē tubimit sė cilit iu bashkangjiten shumė banorė tė kėtij fshati, e veēantė ishte edhe prurja e re nė kėtė PDK-nė e Vushtrrisė.

Ėshtė Aziz Zhilivoda i cili nga sot i ka thėnė po PDK-sė, kėshtu njoftohet nė njė postim tė kandidatit pėr deputet nga PDK-ja nė Vushtrri, Shpėtim Zhegrova.

“Aziz Zhilivoda anėtari me i ri i PDK-sė tha se ēdo ditė qytetarėt po e kuptojnė se alternativa e vetme politike qė ofron mė shumė zhvillim e integrim ėshtė Partia Demokratike e Kosovės.” ka shkruar Zhegrova nė facebook.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2019, 20:58   #498
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e para20:25 / 30.09.2019
Rrustem Mustafa: PDK-ja fituese, me kėtė parti bėjmė koalicion

Ishte njėri ndėr komandant mė tė shquar tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Tani, pėr herė tė tretė synon tė bėhet deputet i Parlamentit tė Kosovės nga radhėt e PDK-sė. Rrustem Mustafa “Remi” nė njė intervistė pėr KosovaPress thotė se pritjet e qytetarėve nė kėto zgjedhje janė shumė tė mėdha. Ėshtė i bindur se vetėm PDK-ja me programin dhe vizionin e saj mund t’ju prijė ndryshime tė mėdha me 10 deputet mė shumė sesa partia e dytė.

Edhe kėsaj radhe, Rrustem Mustafa ka njė parashikim interesant pėr koalicion tė mundshėm pas zgjedhjeve.

Kosovapress: Pėr njė kohė i keni munguar politikės dhe terrenit. Kėto ditė keni takuar shumė qytetarė nė llap. Si iu kanė pritur ata?

Rrustem Mustafa: Unė gjatė gjithė kohės kam qenė nė kontakt me miqtė dhe qytetarė nė Llap. Por, nė fushatė, takimet janė mė intensive. Jam shumė i lumtur qė kudo qė shkojė po shoh njė mobilizim dhe entuziazėm tė madh te qytetarėt. Pritjet e tyre janė shumė tė mėdha.

Ne duhet tė punojmė pandėrprerė qė mos t’i zhgėnjejmė, por t’ua kthejmė shpresėn atyre. Kam takuar veteranėt e luftės, familje tė heronjve, dėshmorėve, martirėve. Kam takuar bujq, profesor tė rijnė dhe tė reja. Tė gjithė e duan Kosovėn, njė Kosovė ku sundon ligji, me ekonomi tė zhvilluar dhe mirėqenie tė qytetarėve.

Kosovapress: Kush mund t’i realizojė pritjet e tyre, sepse nė tė kaluarėn kemi pas premtime, por nuk janė pėrmbushur?Rrustem Mustafa:
Durimi i qytetarėve nuk ėshtė ai qė ka qenė disa vjet mė parė dhe kjo ėshtė shumė pozitive. Qeverisja e PDK-sė, me Kadri Veselin kryeministėr ka njė program qė do tė akomodojė kėrkesat tė qytetarėve. Lufta kundėr korrupsionit bashkė me SHBA-nė ėshtė vetėm njėra nga kėto. Legalizimi dhe pajisja e qytetarėve me letrat poseduese ėshtė njė tjetėr premtim qė do tė ndodhė.

Rritja pėr 80% e pensioneve dhe shpėrndaja falas e barnave pėr pensionistėt me sėmundje kronike do tė ndodhė. Bashkatdhetarėt nuk do tė paguajnė mė asnjė cent pėr Kartonin e Gjelbėr kur tė hynė nė kufi tė Kosovės. Kėto dhe shumė premtime tjera do tė realizohen. Ne do duhet tė marrim 10 deputet mė shumė sesa partia e dytė.

Kosovapress:
PDK-ja nė kėtė fushatė ėshtė marrė shumė me luftėn kundėr korrupsionit dhe me SHBA-nė, duke akuzuar tė tjerėt si antiamerikan? A mendoni se kėshtu fitoni vota?

Rrustem Mustafa:
Kjo fushatė nuk ėshtė pėr vota. Korrupsioni dhe lėndimi i marrėdhėnieve me SHBA-tė janė rreziqet mė tė mėdha qė i kanosen Kosovės. Lufta kundėr korrupsion duhet me qenė e pa kompromis dhe nė bashkėveprim me Amerikėn. Derisa ne si parti, nesėr si Qeveri, si popull duhet tė ruajmė dhe zhvillojmė marrėdhėniet me Amerikėn. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė adresa e vetme e orientimit tonė politik.

Ajo ėshtė garantuese e ekzistencės ton si shtet, ajo ėshtė qė ruan integritetin territorial tė Kosovės, ajo ėshtė gjithēka pėr Kosovėn. Kushdo qė me dije apo pa dije lėndon kėto marrėdhėnie nuk do tė ketė mbėshtetjen e kėtij populli.

Kosovapress:
Kolegėt tuaj tė PDK-sė janė treguar tė ashpėr me LDK-nė, derisa ju keni qenė mė tė heshtur. Pse?

Rrustem Mustafa:
Unė kam marrėdhėnie tė mira me tė gjithė. Neve na dallojnė vetėm konceptet politike. Por kėto ditė shumė anėtarė tė LDK-sė dhe partive tjera kanė aderuar nė PDK-sė nė Llap. Ata e kanė kuptuar se ėshtė e vetmja PDK qė mund tė bėjė ndryshimet e mėdha dhe tė nevojshme pėr sfidat qė na presin.

Vetėm PDK ėshtė partia qė ka pas konsistencė nė ruajtjen e marrėdhėnieve me SHBA-tė. Ne nė asnjė moment, pėr asnjė ēmim nuk i kemi lėnduar kėto marrėdhėnie, tė cilat pėr qytetarėt e Kosovės janė tė shenjta. Unė mė shumė jam koncentruar nė prezantimin e ofertės sonė, se ēfarė mund tė bėjmė mė shumė dhe mė mirė pėr tė ndryshuar jetėt e qytetarėve. Prandaj unė, nuk humbi asnjė minutė tė energjisė sime pėr tė sulmuar kundėrshtarėt politik.

Kosovapress: Nė vitin 2014, keni qenė i vetmi qė keni parashikuar njė koalicion PDK-LDK. Cili ėshtė parashikimi pėr kėto zgjedhje?

Rrustem Mustafa:
Kosova ka mbetur peng i disa punėve tė mėdha, tė cilat qeveritė e kaluara nuk kanė mundur t’i pėrfundojnė. Nuk kemi kohė pėr tė humbur. Kosovės i duhet njė koalicion dhe qeveri stabile, e udhėhequr nga PDK me kryeministėr Kadri Veseli, pėr tė fituar betejėn kundėr korrupsionit dhe hap perspektivė zhvillimit ekonomik tė Kosovės. Unė besoj se edhe pas kėtyre zgjedhjeve do tė ketė njė koalicion PDK-LDK, me Kadri Veselin kryeministėr. Ky koalicion do tė jetė garantues i ndryshimeve tė mėdha, tė cilave do t’ju prijė PDK-ja.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2019, 21:08   #499
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e paraVeseli: Fitorja e PDK-sė nis nė Drenicė dhe vuloset nė Prishtinė
30 shtator 18:30

Kandidati i PDK-sė pėr kryeministėr tė Kosovės, Kadri Veseli, ka mbajtur tė hėnėn njė tubim elektoral nė Drenas.

Para tė pranishmėve Veseli, ka thėnė se fitoret pėr Kosovėn nisin ēdo herė nga Drenica, ndėrsa fitorja e PDK-sė kėsaj radhe do tė vuloset nė Prishtinė, mė 6 tetor.

Veseli nė fjalėn e tij shpalosi pėr drenicasit projektin e subjektit qė ai drejton ndėrsa theksoi qė do t’i pėrkrah tė gjitha kategoritė e shoqėrisė.

”Projekti i PDK-sė ėshtė qė ta mbajė popullin e bashkuar, tė mos i ndajė, tė mos i pėrēajė pėr tė ndihmuar rininė nė mėnyrė tė veēantė. Pėr t’i pėrkrahur tė gjitha kategoritė e shoqėrisė tonė , do tė pėrkrahi tė gjithė ata qė mendojnė tė zhvillojnė vendin”.

“Do t’i pėrkrahin pensionistėt, do tė legalizojnė tė gjitha pronat qė pėr dy vite tė gjitha kėto prona do tė legalizohen. Tė gjithė do fuqizohen edhe mė shumė bashkė me Kosovėn me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Ne duhet tė kemi stabilitet politik”, ka thėnė Veseli.

Ai ka ftuar qytetarėt qė tė mė 6 tetor tė dalin masivisht nė zgjedhje. “Ditėve tė fundit po shoh njė vetėkėnaqėsi. Ne nuk duhet tė vetėkėnaqemi, duhet ta sigurojmė tė ardhmen e Kosovės me ShBA-tė. Mė 6 tetor kisha lutur pėrkrahėsit tanė tė dalin nė zgjedhje e tė votojnė pėrkrahėsi te sė ardhmes”, ėshtė shprehur Veseli

Lideri i PDK-sė, ka pohuar se qytetarėt e Kosovės mė 6 tetor do gjenden para dy zgjedhjeve, atij tė koalicionit tė shpresės me ShBA-tė apo koalicionit tė izolimit.

“Mė 6 tetor zgjedhja ėshtė mes koalicionit tė shpresės me ShBA-tė, apo koalicionit tė izolimit dhe tė thellimit tė korrupsionit”.

“Mė 6 tetor PDK kandidon me 110 kandidatė. Ju thėrras masivisht, Drenicė, Drenas t’i pėrkrahni tė gjithė kandidatė tuaj sepse Drenasi duhet t’i ketė ata nė Kuvendin e Kosovės”.

“Bėhuni bashkė pėr fitoren e Kosovės tonė. Kur fiton PDK fiton Kosova, e kur ėshtė e fortė Kosova ėshtė e dobėt vetėm Serbia”, ka deklaruar Veseli.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2019, 08:26   #500
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: PDK e paraDo tė jem zėri i rinisė nė Kuvendin e Kosovės
01 tetor 09:42

Kandidati pėr deputet nga radhėt e PDK-sė, Valon Grabovci, ka thėnė se ėshtė i nderuar pėr mundėsinė e dhėnė qė tė garojė pėr deputet nga kjo parti.

Ai ka thėnė se nuk ka hezituar qė t’i hyjė kėsaj gare pasi ėshtė rritur me PDK-nė, tė cilėn e ka cilėsuar parti shtetformuese.

Nė kėtė intervistė pėr “Epokėn e re”, Grabovci ėshtė shprehur i bindur se do tė bėhet deputet, duke u zotuar se do tė jetė zėri i rinisė nė Kuvendin e Kosovės.

Ai ka thėnė se interesimet kryesore tė tij dhe tė PDK-sė do tė jenė ekonomia dhe rinia. “Pėrkrahja e rinisė ėshtė zotim edhe i kryetarit tė PDK-sė, Kadri Veseli. Jam i sigurt qė kandidati ynė pėr kryeministėr do t’ia kthejė dinjitetin jo vetėm rinisė, por edhe Kosovės”, ka thėnė Grabovci.

(Intervistėn e plotė mund ta lexoni nė numrin e sotėm tė gazetės “Epoka e re”)
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur