Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-05-2014, 11:05   #141
Poeti
V.I.P
 
Avatari i Poeti
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Ferizaj-Kosovė
Posts: 4,539
Thanks: 0
Thanked 30 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Poeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PDK e para

Ata qe i lan pa vende pune duke ua shitur fabrikat ku punonin, ata qe per tere keto vite nuk hapen as nje fabrike, si mund tani te premtojne vende te reja pune, ku do te jene ato vende, ne tregti apo ne administrate...sa lehte mashktohemi ne aman. Sa te rinje te diplomuar punojne ne arkat e shitjes se ETC, Viva Fresh, Ben-Af etj. etj.
__________________
KOMBI MBIGJITHA

Kurrė mos thuaj kurrė!
Poeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2014, 14:56   #142
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 206 Times in 147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: PDK e para

Ata qe i besojn genjeshtrave dhe premtimeve te Hashimit do ti besojn edhe Daciqit po qese u thot do te jetom ko braca.
Hashimin se ze ne faj por ket popull mjeran e te pa dinjitet ,sa edhe Serbin do ta presin nji dit me lulke ..duke then se su ba pa su ba,su be Kosova siq e deshem dhe Bota i pat fajet.
As nji premtim te vetmin nuk e ka permbushur Pdk .Degradim moral e shoqror po perjeton shoqria kosovare,sa do te duhet 100 vite te kalojn ta marr veten.
Grupe interesi pameshirshem po thurin kurthe e shantazhe kundrejt Kosoves.Votuesi i shkret per nji vend pune po pranon te votoj per nji parti e cila qyqarsisht ka arrit tu fus kembet ne nji kepuc ,sidomos skamnorve.
Premtimi i ngritjes se pagave tani me u shoqrua me rritje marramendese te qmimeve.
Do ta shifni pas 8 Qershorit si do rriten qmimet ne menyre astronomike.
Po fatkeqsia e shqiptarit te sinqert eshte shqiptari siq i thon pus i pa kokerr nafake.
Kaq poshte kan ren disa sa e treta her duhet te votojn per nji vend pune...mjerim ,per nji popull qe nuk din qka do.
Ne ket rast shqiptaret ne nji perqindje te lart nuk shohin ma interesin e pergjithshem por ate individual.Kshtu thoshin kure serbi e tregonte agresivitetin e tij..por koha tregoj se 'Ay gjerpri qe e han krejt dynjan ,nuk i fshihet atij as Ti qe interesat personale i ke ver para atyre kombetare'
ai Ti eshte secili qe behet sherbtor i poshtrimit kombetar,ai esht qe voton vetem per veten e tij e jo per brezat qe do te vijn.
Hashimi e ka shit kosoven...tani ska qka te ruhet e te shpetohet,tani o shqiptar ruajini ata dy gisht ftyre nese u ka mbet,pra thoni qka esht boll esht boll dhe boll bre Hashimovitet e genjyet ket popull.
Kosova ka nevoj per alternativa te reja ne qeverisje.Deshtaket nuk na duhen tutje.Mjaft qe 15 vjet humbem.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2014, 16:10   #143
trestenik
Heavy Metall
 
Avatari i trestenik
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 735
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
trestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: PDK e para

E lus zotin qe pdk te humbe kesaj radhe. (posht diktatura)
__________________
po-jo-jo-po
trestenik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2014, 16:24   #144
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Poeti Shiko postimin
PDK me Kadri Vesela (kryeshpiuna) dhe me Ilmi Reēica(nana e krimit) por ka edhe shume te tjere...nuk mundet me e fitu besimin e popullit sepse mu keta ia kane fut popullit deri ne ....Por me jo...
valla bre jaran shko e rezervo nji vend ne spital lirisht
se fitoren PDK e ka te sigurt
e ka te sigurt sepse populli do ta votoi perseri
perse perseri sepse populli po i ndien po i shef e po i prek gjitha keto te arriturat e qeveris Thaqi

prandaj ti e disa nga inati e nga urrejtja qe kini per keta qe na e sollen lirin nuk do tu mbetet tjeter veq te shkoni ne spital edhe pse veshtir do te gjeni sherim
zoti u ndihmoft
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2014, 16:24   #145
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga trestenik Shiko postimin
E lus zotin qe pdk te humbe kesaj radhe. (posht diktatura)
a do te votoi zoti apo populli?
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2014, 16:34   #146
trestenik
Heavy Metall
 
Avatari i trestenik
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 735
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
trestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: PDK e para

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga loriku Shiko postimin
a do te votoi zoti apo populli?
me rensi asht LLAPI te votoj PDK
POPLLI DO E ZGJEDH RRUGEN E VET
__________________
po-jo-jo-po
trestenik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2014, 17:25   #147
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,072
Thanks: 836
Thanked 3,152 Times in 1,757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: PDK e para

O Zagari 100 % do ti humb zgjedhjet.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2014, 18:12   #148
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para

edhe krejt kudrat e botes me u que ne dy kamt e mrama
se fitoren e PDK-se nuk munen me e ndalue
kot lehin veq na e shurdhoin rakun
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2014, 18:56   #149
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para

Konventa e ma te Madhit ne Ballkan...Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2014, 20:34   #150
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para


Thaēi: Shumė shpejt dhe shumė shpesh do tė dėgjohet fjala “Made in Kosova”
Publikuar: 19:16 / 20.05.2014

Si rezultat i investimeve tė mėdha qė do tė bėhen nė mandatin e ardhshėm qeverisės, Hashim Thaēi ka thėnė se, me anė tė Fondit prej 1,5 miliardė eurosh, do tė bėhet e mundshme edhe zhvillimi i prodhimit vendor.

Ai ka thėnė se, shumė shpejt dhe shumė shpesh, do tė dėgjohet njė fjali “Made in Kosova”

“Para tri vitesh dola para jush sėrish. Kėsaj here paska edhe mė i thinjur, por me njė besim edhe mė tė fortė se ēfarė do tė bėjmė nė Kosovė. Unė premtova se Kosova do bėhet e njohur ndėrkombėtarisht dhe kjo ndodhi. Gjatė kėsaj kohe ne ndėrtuam universitete, aeroporte, ēerdhe, shkolla dhe ura”, ka thėnė Thaēi.

Sipas tij, nė mandatin e ri do Kosova do tė ketė hov edhe mė tė madh nė zhvillimin ekonomik.

Nė kėtė kontekst, ai ka pėrsėritur edhe investimet e mėdha, do tė bėjnė qė tė hapen rreth 200 mijė vende pune, 50 mijė nga tė cilat, vetėm nė sektorin e bujqėsisė.

Kryetari i PDK-sė ka thėnė se ky fond do tė jetė “ndihmesė” pėr tė gjitha bizneset, pa dallim.

Ai ka folur edhe pėr mundėsitė e reja pėr shtresa tjera tė shoqėrisė, duke pėrfshirė edhe studentėt. /Telegrafi/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2014, 05:41   #151
Miti
V.I.P
 
Avatari i Miti
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Posts: 1,071
Thanks: 33
Thanked 45 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Miti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: PDK e para

......eh rahmet shpirti i paste pydykys tu kosoves,
Miti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2014, 07:02   #152
Poeti
V.I.P
 
Avatari i Poeti
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Ferizaj-Kosovė
Posts: 4,539
Thanks: 0
Thanked 30 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Poeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PDK e para

Elmi Reēica profilizohet si bosi kryesor i drogėsNATO-ja ia ka bėrė njė portret tė gjerė bazuar nė vėzhgim dhe pėrcjellje tė gjatė Elmi Reēicės.

Atė e cilėson si njeri shumė tė fuqishėm qė kontrollon tregun e drogės dhe tė biznesit tė naftės.

Kėtė veprimtari thuhet se e zhvillon nė Kosovė, Maqedoni, Bullgari, Ēeki e Turqi.

KFOR-i zbulon detaje tė shumta tė veprimtarisė sė Reēicės. Thotė se ai e kontrollonte dhe e zhvaste postėn nė Ferizaj.

PDK-ja pėr herė tė parė ka thėnė se nuk u beson kėtyre raporteve. Zėdhėnėsi Blerand Stavileci ka thėnė se ato informata janė tė rreme./KD
__________________
KOMBI MBIGJITHA

Kurrė mos thuaj kurrė!
Poeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2014, 07:11   #153
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Poeti Shiko postimin
Elmi Reēica profilizohet si bosi kryesor i drogėsNATO-ja ia ka bėrė njė portret tė gjerė bazuar nė vėzhgim dhe pėrcjellje tė gjatė Elmi Reēicės.

Atė e cilėson si njeri shumė tė fuqishėm qė kontrollon tregun e drogės dhe tė biznesit tė naftės.

Kėtė veprimtari thuhet se e zhvillon nė Kosovė, Maqedoni, Bullgari, Ēeki e Turqi.

KFOR-i zbulon detaje tė shumta tė veprimtarisė sė Reēicės. Thotė se ai e kontrollonte dhe e zhvaste postėn nė Ferizaj.

PDK-ja pėr herė tė parė ka thėnė se nuk u beson kėtyre raporteve. Zėdhėnėsi Blerand Stavileci ka thėnė se ato informata janė tė rreme./KD
gazetari serb qe punon perkthyes ne KFOR qe eshte edhe nji shtet mik i serbit ketu i ka shkrue e te paguara nga serbia shoko por ty te konvenoin keto rrena se edhe ti ke deshir te jet ashtu por tash u afrue 8 qershori e ta shofum popullin qa po thot
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2014, 07:12   #154
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Miti Shiko postimin
......eh rahmet shpirti i paste pydykys tu kosoves, :P

LIDERI ME I PREFERUAR:01.HASHIM THACI - 32%02.ISA MUSTAFA - 19%03.ALBIN KURTI - 17%04.RAMUSH HARADINAJ - 11%05.BEHGJET PACOLLI - 11%06.TE TJERE - 5%07.ASNJE - 2%08.NUK E DINE - 2%


Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2014, 07:32   #155
Poeti
V.I.P
 
Avatari i Poeti
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Ferizaj-Kosovė
Posts: 4,539
Thanks: 0
Thanked 30 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Poeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PDK e para

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga loriku Shiko postimin
gazetari serb qe punon perkthyes ne KFOR qe eshte edhe nji shtet mik i serbit ketu i ka shkrue e te paguara nga serbia shoko por ty te konvenoin keto rrena se edhe ti ke deshir te jet ashtu por tash u afrue 8 qershori e ta shofum popullin qa po thot
O lorik, a e njeh ti kete Ilmi Reēicen? Me siguri qe e ke pa vec ne TV, kurse une e njoh personalisht dhe e di c'berrllok eshte, shkaku i tij ne Ferizaj PDK e humbi pushtetin dhe e fitoi LDK.

Ndoshta ne NATO jane te gjithe serb qe nuk e kane demantuar kete lajm, ku di une....
__________________
KOMBI MBIGJITHA

Kurrė mos thuaj kurrė!
Poeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2014, 07:40   #156
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Poeti Shiko postimin
O lorik, a e njeh ti kete Ilmi Reēicen? Me siguri qe e ke pa vec ne TV, kurse une e njoh personalisht dhe e di c'berrllok eshte, shkaku i tij ne Ferizaj PDK e humbi pushtetin dhe e fitoi LDK.

Ndoshta ne NATO jane te gjithe serb qe nuk e kane demantuar kete lajm, ku di une....
po besoi se e njof ma mire se ti
vllazerit e ti e paten nji pik per shitjen e derivateve ne Ferizaj
dhe ma se kan po te ishte ky siq thon serbet do ti kishte disa pika
ndersa se qfar ben vllau i ti qe ka koh qe jeton ne Qeki perse te perlyhet Ilmiu etj.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2014, 07:43   #157
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para
THAĒI, DIHET

21.05.2014 | 09:28
Partia Demokratike e Kosovės (PDK) ka nominuar tė martėn pėr herėn e tretė Hashim Thaēin kandidat pėr kryeministėr tė Kosovės pėr zgjedhjet e parakohshme parlamentare tė cilat do tė mbahen mė 8 qershor.
Para lidershipit dhe mijėra simpatizantėve tė PDK-sė nė Pallatin e Rinisė nė Prishtinė, Thaēi ka prezantuar Misionin e Ri, i cili, sipas tij, ka synim zhvillimin ekonomik dhe hapjen e vendeve tė reja tė punės.
Qysh nė ditėn e nominimit zyrtarėt e kėsaj partie kanė shpallur fitoren e liderit tė tyre. Si asnjėherė mė parė, kryeministri Hashim Thaēi nė kėtė konventė ėshtė paraqitur me gruan, Lumnijen dhe djalin, Endritin. Tek pasi familja e tij ka zbritur nga skena, i nominuari i PDK-sė pėr kryeministėr ka filluar fjalimin e tij, ku pėr mė shumė se 30 minuta ka prezantuar Misionin e Ri dhe ka pėrmendur projektet e realizuara gjatė qeverisjes sė tij.
Ndryshe prej herėve tė tjera, fjalimin e tij Thaēi e ka nisur duke e falėnderuar familjen pėr mirėkuptim dhe pėrkrahje gjatė karrierės sė tij politike. “Lume, me siguri se nuk ėshtė lehtė gjithmonė tė jesh e martuar me mua. Por, unė jam njeri me fat qė kam pasur njė familje aq tė kuptueshme. I falėnderohem edhe Endritit pėr mbėshtetjen qė mė jep gjithmonė, pėrfshirė kėtu edhe ‘Facebook’-un. Dita kur ka lindur Endriti me tė vėrtetė ka qenė mė e lumtura, mes ditėve mė tė rėnda gjatė luftės”, ka thėnė Thaēi.
Ai mė pas ka folur pėr programin e tij dhe kohėn kur para shtatė vjetėsh ėshtė zgjedhur pėr herė tė parė kryeministėr. “Asokohe isha shumė mė pak i thinjur, por kisha besim dhe mision tė qartė. Para tre vjetėsh dola para jush sėrish. Kėtė herė paksa edhe mė i thinjur, por me njė besim edhe mė tė fortė drejt fitores. Unė premtova se Kosova do tė bėhet e njohur ndėrkombėtarisht dhe kjo ndodhi. Gjatė kėsaj kohe ndėrtuam universitete, aeroporte, ēerdhe, shkolla dhe ura”, ka thėnė Thaēi.
Mė pas ai ka folur pėr dy misionet e tij tė pėrfunduara, duke shtuar se kėto misione kanė pasur tė bėjnė me shtetin, ndėrsa misioni i ri ka tė bėjė drejtpėrdrejt me qytetarėt e Kosovės. “Kėrkoj mbėshtetjen tuaj pėr misionin tonė tė ri, zhvillimin e hovshėm ekonomik dhe krijimin e vendeve tė punės. Ky mision ėshtė po aq i rėndėsishėm sikurse ato misione qė i realizuam deri sot. Dy misionet e para kishin tė bėnin me shtetin tonė, kurse Misioni i Ri ka tė bėjė drejtpėrdrejt me ju, qytetarėt e Kosovės”, ka thėnė Thaēi, duke shtuar se misioni i ri u kushtohet familjeve tė palodhshme kosovare.
Duke prezantuar programin e tij ai ka pėrmendur Fondin e Punėsimit, rritjen e pagave, lirimin e taksave, lirimin e shpenzimeve pėr studime e shumė vendime tė tjera. “Misioni i Ri ėshtė pėr pagėn qė ju sillni nė shtėpinė tuaj dhe ushqimin nė sofrėn tuaj familjare. Kosovės, para sė gjithash, i duheshin themelet, prandaj e fituam lirinė dhe e ndėrtuam shtetin”, ka thėnė Thaēi. Sipas tij, me hapjen e universiteteve, ndėrtimin e autostradave dhe aeroportit janė vendosur themele pėr zhvillim ekonomik. “Kėto zgjedhje janė pėr ju. 8 qershori ėshtė dita kur qytetarėt e Kosovės do tė rikujtohen pėr fuqinė qė e kanė pėr vendin tonė. Do tė jemi para njė kutie votimi dhe me njė shėnim tė vetėm do tė vendosni pėr tė ardhmen tonė”, ėshtė shprehur Thaēi, duke shtuar se Kosova ėshtė vend i vogėl, por me ambicie tė mėdha.
Me Misionin e Ri ai ka premtuar hapjen e 200 mijė vende tė reja punės dhe 500 milionė euro investime nė bujqėsi.
Para se kryeministri nė detyrė ta marrė fjalėn, ėshtė shfaqur njė spot. Nė tė, pėrveē projekteve tė realizuara gjatė qeverisjes sė tij, janė shfaqur familja e tij e ngushtė: prindėrit, bashkėshortja Lumnija dhe djali Endriti, tė cilėt kanė folur pėr anėn familjare tė kryetarit tė PDK-sė. Pas kėtij spoti nė skenė ka dalė bashkėshortja e kryeministrit, Lumnije Thaēi, e cila i ka falėnderuar qytetarėt e Kosovės pėr mbėshtetjen qė ia kanė dhėnė vazhdimisht burrit tė saj. “Faleminderit qė ishit pranė Hashimit nė ditėt e kėqija dhe qė jeni sot nė ditėt mė tė mira! Qė nga koha kur u njoha me Hashimin e kam kuptuar se angazhimi politik i burrit tim do tė nėnkuptojė sakrificė pėr familjen tonė”, ka thėnė ajo, duke shtuar se mbėshtetja e saj pėr burrin nuk do tė mungojė asnjėherė. Ajo ka folur edhe pėr mėnyrėn e marrjes sė vendimeve tė kryeministrit Thaēi gjatė qeverisjes. “Nė kėta shtatė vjet e kam parė se sa vendime tė vėshtira, sa ēėshtje kanė kaluar nėpėr tavolinėn e tij, por nė fund tė ditės, kur duhet tė merren vendimet si kryeministėr, ai bazohet nė vlerat tė cilat udhėhiqen, nė misionin e tij qė ka pėr vendin tonė”, ka thėnė bashkėshortja e kryeministrit, Lumnija.
Nėnkryetari i PDK-sė, Hajredin Kuēi, i cili e ka hapur kėtė konventė, e ka cilėsuar kreun e PDK-sė si burrė tė fjalės dhe tė vendimeve tė mėdha. Kuēi ka deklaruar se deri mė tani Thaēi ka pėrmbushur ashtu siē ka premtuar, dy misione dhe kėshtu do ta pėrmbushė edhe misionin e tij tė tretė. “Misioni i Ri po fillon dhe ky mision pėrsėri ka protagonist njeriun qė realizoi premtimet, njeriun e vendimeve tė menēura dhe tė guximshme. Njeriun e vendimeve tė mėdha, njeriun i cili gjendet bashkė me ne, e tė cilin po e nominojmė si udhėheq tė Misionit tė Ri”, ka thėnė Kuēi, duke shtuar se Misioni i Ri do ta ndryshojė Kosovėn dhe do ta integrojė atė nė strukturat euroatlantike. “Jemi mbledhur ta shpalosim Misionin e Ri, projektin qė do tė realizojmė dhe do ta ndryshojė faqen e Kosovės, duke e zhvilluar dhe integruar atė nė BE dhe nė NATO”, ka deklaruar Kuēi.

(Muhamet KOCI)
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2014, 07:44   #158
Poeti
V.I.P
 
Avatari i Poeti
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Ferizaj-Kosovė
Posts: 4,539
Thanks: 0
Thanked 30 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Poeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PDK e para

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga loriku Shiko postimin
po besoi se e njof ma mire se ti
vllazerit e ti e paten nji pik per shitjen e derivateve ne Ferizaj
dhe ma se kan po te ishte ky siq thon serbet do ti kishte disa pika
ndersa se qfar ben vllau i ti qe ka koh qe jeton ne Qeki perse te perlyhet Ilmiu etj.
Po pika e karburantit Lamborgjini ishte prone e tij derisa ia shiti HIB-it.
Se a e njeh me mire se une, ketu kam shume dyshime....
__________________
KOMBI MBIGJITHA

Kurrė mos thuaj kurrė!
Poeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2014, 19:38   #159
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para
Thaēi: Misioni i Ri ėshtė pėr ju

May 20, 2014 | Komentet (0)


Fjala e Kryetarit tė Partisė Demokratike tė Kosoveės, Hashim Thaēi nė Konventėn e Partisė Demokratike e Kosovės, ku ėshtė nominuar pėr Kryeministėr tė Republikės sė KosovėsPrishtinė, 20 maj 2014Mė lejoni tė filloj me njė falėnderim pėr tė gjithė ju tė pranishmėm nė konventėn fituese tė Partisė Demokratike tė Kosovės.Lume, me siguri nuk ėshtė gjithmonė e lehtė tė jesh e martuar me mua! Por, unė jam njeri me fat qė kam pasur njė familje aq tė kuptueshme.I falėnderohem edhe Endritit pėr mbėshtetjen qė ma jep gjithmonė, pėrfshirė nė Facebook.Dita kur ka lindė Endriti me tė vėrtetė ka qenė e lumtur, nė mes ditėve shumė tė vėshtira dhe tė rėnda gjatė luftės.Mė lejoni tė kthehemi pak prapa.Shtatė vjet mė parė dola para jush njėsoj sikur sonte.

Nė atė kohė, kisha mė pak flokė tė thinjura.Ne ishim tubuar me plot besim pėr potencialin e vetė ne kosovarėve qė mund t'a arrinim. Ishim tubuar sepse kishim besim qė mund ta bėjmė shtetin e Kosovės. Atė natė kam premtuar para jush njė mision tė qartė.Pra, qė ne do ta bėnim Kosovėn tė pavarur!Zonja dhe zotėrinj,Para tre vitesh dola para jush sėrish.Kėsaj radhe paksa mė i thinjur.Por, me njė besim edhe mė tė fortė rreth asaj se ēfarė mund tė bėnim nė Kosovė.Unė premtova njė mision tė dytė. Se ne do ta ndėrtonim njė shtet tė fortė. Njė shtet me kufij tė njohur ndėrkombėtarisht.Njė shtet tė njohur ndėrkombėtarisht.Njė shtet i njohur nga pothuajse ēdo komb i madh.Ne sot jetojmė nė njė shtet krenar dhe tė pavarur. Ne kemi ndėrtuar, universitete, aeroportin, autostradėn e kombit, shkolla, ura.Unė sonte qėndroj para jush, si lider i njė populli tė cilit i ishte thėnė se kurrė nuk do tė fitonte lirinė e plotė. Kryeministėr i njė vendi pėr tė cilin thuhej se kurrė nuk do tė bėhej shtet.Njė rrėfim i suksesshėm qė dukej i pamundur nė kėtė pjesė tė Evropės.Njė shtet i vogėl me ėndėrra tė mėdha.A ėshtė tani koha pėr t'u ndalur?A ėshtė sot koha qė tė pushojmė sė ėndėrruari?Unė them JO!Prandaj, unė kėrkoj mbėshtetjen tuaj pėr Misionin tonė tė Ri – zhvillimin e hovshėm ekonomik dhe krijimin e vendeve tė reja tė punės. Ne duhet ta ndėrtojmė njė ekonomi moderne ku do tė ketė punė pėr ēdo kosovar.Ky mision ėshtė po aq i rėndėsishėm sikurse edhe ato misione qė i realizuam deri mė sot.

Dy misionet e para kishin tė bėnin me shtetin tonė. Ky Mision i Ri ka tė bėjė me ju!Ky mision i kushtohet familjeve tė palodhshme kosovare, qė po e ndjekin kėtė fjalim nė shtėpitė e tyrė nė tė gjithė vendin. Pėr njerėzit qė ndihen se janė lėnė anash deri sa Kosova ka ecur pėrpara.Ju kam vizituar ēdo ditė, jam ulur nė dhomat tuaja tė ndenjės.Kam punuar sė bashku me ju nė arat tuaja, fabrikat tuaja, punishtet tuaja, furrat tuaja tė bukės, dhe u jam bashkuar nė minierat tona.Unė e di se kostoja e bukės dhe qumėshtit nė frigoriferin tuaj ėshtė ende e lartė. Unė e di se ju nuk e keni tė lehtė pėr tė gjetur punė.Unė e di se sa vėshtirė mund tė jetė t’i paguani faturat tuaja ose t’u siguroni gjėrat mė tė nevojshme pėr fėmijėt tuaj.Ekziston njė ndjenjė e pafuqisė.Se sado shumė qė tė pėrpiqeni, nuk arrini tė pėrparoni.

Ju doni tė ndryshoni jetėn tuaj, por ju mund tė mendoni se kjo nuk ėshtė e mundur.Misioni i Ri ėshtė pėr ju. Dhe mos lejoni qė dikush ta harrojė kėtė. Misioni i Ri ėshtė pėr pagėn qė ju e sjellni nė shtėpinė tuaj dhe ushqimin nė sofrėn tuaj familjare.Kosovės, para se gjithash, i duheshin themelet.Ne kishim nevojė tė ndėrtonim shtetin tonė, universitetet tona, autostradėn e kombit dhe aeroportin.Ky ėshtė themeli pėr zhvillim ekonomik tė vendit tonė.Por, tani qė i kemi vendosur themelet pėr zhvillim tė hovshėm ekonomik, ne duhet tė pėrqendrohemi tėrėsisht nė krijimin e vendeve tė reja tė punės.Kėto zgjedhje janė pėr ju! 8 qershori ėshtė dita kur qytetarėt e Kosovės do tė rikujtohen pėr fuqinė qė kanė pėr vendin tonė.

Do tė jeni para njė kutie votimi dhe mė njė shėnim tė vetėm do tė vendosni pėr tė ardhmen e Kosovės.Kur ta merrni fletėvotimin do tė pėrballeni me zgjedhjen mė tė qartė nė historinė tonė.A do tė japim gjithēka nga vetja jonė pėr njė Mision tė Ri pėr krijimin e vendeve tė reja tė punės?A do t’i caktojmė vetes ambicie tė mėdha pėr tė sjellė ndryshim nė ekonominė tonė?Apo dėshirojmė tė mos bėjmė asgjė duke qendruar me duar ne xhepa?Janė dy rrugė. Njėra ėshtė rruga jonė, ajo qė ēon pėrpara vendin dhe qytetarėt e Kosovės.

Kthesa tjetėr, e cila e kthen Kosovėn prapa!E kthen Kosovėn nė stagnim.Rroga tė stagnuara.Infrastrukturė tė stagnuar. Ekonomi tė stagnuar. E ne duhet tė lėvizim pėrpara!Pėr ta mundėsuar jetėsimin e Misionit tonė tė Ri, Kosovės i duhet njė lidership i fortė dhe plot energji.Kosovės i duhet njė Kryeministėr me njė plan dhe njė vizion.Kosovės i duhen liderė qė e kanė dėshmuar aftėsinė e tyre pėr t’i pėrmbushur premtimet pėr qytetarėt e saj. Vetėm partia jonė e ka kėtė plan dhe vizion.Vetėm partia jonė i ka pėrgjigjet e sakta dhe konkrete pėr krijimin e vendeve tė reja tė punės nė Kosovė.Ėshtė njė plan qė buron nga bujqit tanė, ndėrmarrėsit tanė tė bizneseve tė vogla, tė mesme dhe tė mėdha. I kam vizituar biznese vendet tuaja tė punės, bizneset tuaja.I kam mbushur raftet nė fabrikat e Suharekės, kam vjelė rrushin nė Rahovec, dhe jam takuar me sipėrmarrės tė rinj tė teknologjisė nė Prishtinė.E kam lexuar njė shaka nė Facebook e cila thoshte: “Juve liderė tė biznesit ju paralajmerojnė se kurrė nuk mund ta dini se kur Kryeministri do tė vijė nė biznezin tuaj pėr tė biseduar me ju rreth krijimit tė vendeve tė punės.”Nė ēdo biznes qė kam vizituar mė ėshtė thėnė e njėjta gjė: “Ne e dimė se si t’i rrisim bizneset tona.” “Ne duam tė punėsojmė mė shumė njerėz. Por, ne nuk mund tė gjejmė para pėr kėtė.”Marrja e kredive nė Kosovė nėnkupton kamatėn tė lartė. Cili sipėrmarrės nė Prizren, cili dyqan i vogėl nė Ferizaj, cili afarist nė Gjakovė, cili bujk nė Gjilan mund ta pėrballojė kėtė?Ata nuk mund ta pėrballojnė dot kamaten e lartė. Kėshtu bizneset nuk rriten.Njerėzit mbesin tė papunė.Kjo ėshtė arsyeja pse ne kemi nevojė pėr njė Mision tė Ri.Njė Mision tė Ri me njė plan ambicioz.Plani ynė pėr Kosovėn ėshtė njė Fond i Ri i Punėsimit.Njė investim 1.5 miliardė euro pėr qytetarėt e Kosovės.Investimi mė i madh nė historinė e Kosovės. Kėto 1.5 miliardė euro do tė jepen pėr grante pėr ēdo biznes nė Kosovė qė dėshmon se do tė krijojė vende pune.Nėse ju jeni bukėpjekės apo shitės nė fshatin tuaj, dhe ju doni tė punėsoni edhe njė person, kėto para janė pėr ju.Nėse ju jeni pronar i njė dyqani tė vogėl dhe dėshironi tė bleni makina dhe teknologji apo tė hapni njė biznes tė dytė, kėto para janė pėr ju.Nėse ju jeni njė i diplomuar universitar, dhe ju keni njė ide pėr tė filluar njė biznes, kėto para janė pėr ju.Nuk ka asnjė biznes i cili ėshtė shumė i vogėl, nuk ka asnjė ėndėrr qė ėshtė tepėr e madhe.Fondi i Ri i Punėsimit ėshtė njė investim nė qytetarėt e Kosovės.Ėshtė koha pėr tė krijuar vende tė reja pune nė Kosovė.Dhe ky ėshtė plani qė ne do ta realizojmė.Dhe jo ēfarėdo pune.Punė me paga tė mira.

Si Kryeministėr, unė kam luftuar dhe kam marrė vendime pėr paga mė tė larta pėr qytetarėt tanė, ēdo vit.Pėr mėsuesit, pėr policėt tanė, pėr pjestarėt e FSK-sė, pėr familjet e deshmoreve, invalidėt e luftės, veteranėt tanė,pėr zjarrfikėsit tanė, pėr mjekėt tanė, shėrbyesit civil, pėr pensionistėt, pėr minatorėt tanė.Unė kam premtuar paga mė tė larta.Dhe unė e kam mbajtur kėtė premtim, dhe tė shumtėn e rasteve pagat janė rritur nė shkallė prej mė shumė se 100%!Do ta vazhdoj kėtė betejė nė Misionin tonė tė Ri.Paga tė mjaftueshme dhe tė drejta pėr tė gjithė. Punėtorėt e palodhshėm kurrė nuk duhet tė vuajnė nė Kosovė.Unė nuk jam njė njeri qė bėn premtime lehtėsisht.Pyetni punėtorėt e shėndetėsisė, policėt, mėsuesit pėr premtimet qė i mbaj. Sonte e bėj njė premtim tė ri para jush. Por, ky ėshtė premtimi im pėr ju.Ne do t’I krijojmė 200,000 vende tė reja tė punės me Fondin e Ri tė Punėsimit. 200,000 vende tė paguara mirė nė tėrė Kosovėn. Ky ėshtė Misioni ynė i Ri!Dhe ne nuk do t’i rrisim tatimet pėr ta zbatuar planin tonė. Sepse Fondi i Ri i Punėsimit pėrbėhet nga para qė tashmė u takojnė qytetarėve tė Kosovės.Dhe ju premtoj se ne nuk do ta humbasim asnjė cent tė vetėm tė kėtyre parave nga veprime abuzive.Kėto para do tė kontrollohen nga njė organ i pavarur, duke pėrfshirė edhe opozitėn dhe shoqėrine civile.Njė mekanizėm i lirė dhe profesional larg nga ndikimet partiake.Do tė mbikėqyren nga organizata tė huaja prestigjoze. Ēdo cent do tė publikohet dhe do tė jetė transparent pėr tė gjithė.Nėse ndonjė politikan apo biznesmen i madh ka njė ide dhe dėshiron tė aplikojė pėr njė grant, ata mund t’i bashkohen radhės, menjėherė prapa bukėpjekėsit lokal dhe tė rinjėve qė kanė ide fenomenale por nuk kanė para pėr ta realizuar.Fondi i Punėsimit do tė jetė pėr ta. Fondi i Ri i Punėsimit do t’i ndezė motorėt e fabrikave tona, do tė mbjellė farė anekėnd arave tona.

Tri fjalė do tė kumbojnė nga ēdo raft i secilit dyqan nė mbarė vendin tonė.

Ata do t’i pėrēojnė kėto fjalė gjithandej rajonit dhe nėpėr Evropė gjithashtu: Made in Kosova!Ne jemi njė shtet i krijuesve dhe kultivuesve.Tė punojmė qė patatet tona dhe djathrat tonė tė shijohen nė Londėr dhe Paris.Qė birra Peja tė pihet nė tė gjithė rajonin dhe mė gjerė.

Trepēa do tė punojė, Republika jonė do tė zhvillohet!

Prandaj, iu them bujqve tė vyeshėm tė Kosovės, Fondi i Ri i Punėsimit ėshtė pėr Ju! Ne do tė ju japim para pėr ēdo hektar qė ėshtė nė pronėsinė tuaj.Fondi i Ri i Punėsimit do t’ju ndihmojė tė rritni prodhimet tuaja, tė punėsoni mė shumė kosovarė dhe tė pėrfitoni maksimalisht nga potenciali i fushave tė Kosovės.Nė mandatin e ardhshėm tė Misionit tė Ri unė do t’i heq doganat pėr makineritė prodhuese, per ta rimėkėmbur industrinė kosovare!Do t’i ndajmė pėr bujqėsinė pėr katėr vitet e ardhshme 500 milionė euro dhe do tė krijojmė 50 mijė vende tė reja pune-vetėm nė bujqėsi.Unė jam kėtu para jush sonte dhe nė mėnyrė tė pėrulur kėrkoj votėn tuaj qė ta jetėsoj Fondin e Ri tė Punėsimit.Ne kemi njė mision tė ri para nesh. Dhe Kosova ka nevojė pėr lidership.Po kandidoj pėr Kryeministėr sepse unė e di se e kam pėrvojėn dhe planin e duhur pėr t’i sjellė qytetarėve tė Kosovės vende tė reja tė punės.Unė kam njė plan qe liderėt opozitar nuk e kanė. Unė qėndroj para jush sonte dhe kėrkoj votėn tuaj qė tė krijoj 200,000 vende tė reja tė punės pėr qytetarėt e Kosovės.Askush nuk meriton mė shumė punė sesa tė rinjtė tanė.Plot energji, plot shpresė, tė gatshėm pėr punė.E shoh kėtė nė sytė e ēdo studenti qė e takoj.Unė jam krenar pėr kontributin tonė pėr studentėt e Kosovės. 5 universitete tė reja publike nė 7 vite.145 shkolla tė ndėrtuara, tė renovuara dhe tė zgjeruara nė tė gjithė vendin tone. Pagat e mėsuesve tė rritura pėr 130%.Tekstet mėsimore ua kemi dhėnė falas nxėnėsve e do vazhdojmė tua japim!Arsimi ėshtė investimi mė i mirė qė ky vend mund ta bėjė. Ne jemi shteti me popullatėn mė tė re nė Evropė.Dhe kur ne investojmė nė tė rinjtė tanė, ne i pėrgatisim ata pėr tė krijuar vende pune dhe bizneset e sė nesėrmes.Por kostoja mbetet njė pengesė pėr arsimim pėr shumė familje nė Kosovė.Prandaj, ky ėshtė premtimi im pėr studentėt e Kosovės: Nga 1 tetori i kėtij viti, asnjė studentė nė ēdo Universitet Publik nuk do tė paguaj tarifat e shkollimit. Studimet universitare do tė jenė falas pėr tė gjithė!Ta bėjmė rininė mė tė arsimuar nė rajon. Tė rinjtė qė mund tė jenė tė suksesshėm pa marrė parasysh prejardhjen e tyre.Tė rinj qė do tė jenė tė gatshėm pėr ta ēuar ekonominė tonė pėrpara.Njė Mision i Ri nėnkupton edhe mundėsitė pėr tė gjithė.Njė Kosovė ku ēdo vajzė e re ka po tė njėjtėn mundėsi si njė djalė i ri, ku asnjė grua nuk do tė paguhet mė pak se njė burrė. Dhe ku asnjė grua nuk do tė jetojė nė frikė nga burri me tė cilin jeton.Ėshtė detyrė e burrave kosovarė tė luftojnė pėr tė drejtat e grave, qė ata tė kundėrshtojnė padrejtėsinė.Unė jam krenar qė i prij njė partie qė e ka shkruar Agjendėn e grave.Kjo agjendė ėshtė gjith-pėrfshirėse dhe pėrmbajtėsore nė historinė e Kosovės.Njė agjendė qė ėshtė shkruar nga gratė e rėndomta nga e gjithė Kosova, tė mbėshtetur nė ndryshimin qė ato duan ta shohin nė jetėn e tyre.Kemi krijuar edhe Fondin e sigurimeve shėndetėsore, pėr shėrbime mė cilėsore shėndetėsore.Do tė trefishojmė buxhetin pėr shėndetėsinė.Plani ynė pėrfshin paratė qė janė ndarė pėr bizneset e femrave, pėr t’i mbėshtetur vajzat nė shkolla, pėr tė investuar nė ēerdhet tona dhe pėr tė luftuar dhunėn nė familje.Ky ėshtė plani qė do ta ndjek si Kryeministėr.Me krenari i them gruas sime, nėnės sime dhe motrave tė mia se unė do ta drejtoj qeverinė e cila do tė luftojė pėr tė drejtat e tė gjitha grave nė Kosovė.A ėshtė kjo Kosova nė tė cilėn ju besoni?Njė Kosovė ku asnjė grua nuk do tė detyrohet tė zgjedhė midis tė qenit nėnė dhe nė punė? Njė Kosovė ku asnjė familje nuk vuan pėr t’i dėrguar fėmijėt e tyre nė universitet?Njė Kosovė me 200,000 kosovarė tjerė tė punėsuar?Njė Kosovė ku do tė zgjerohen fermat, ku do tė rriten bizneset, me pajisje dhe makineri moderne, ku do tė rriten kompanitė ndėrtimore?

Njė Kosovė qė shikon kah e ardhmja.Njė Kosovė e pėrparuar me qytetarė tė pėrparuar.

Njė Kosovė qė ecen me hapa tė sigurtė drejt integrimit nė Nato dhe Bashkimin Evropian!

Njė Kosovė qė kultivon miqėsi tė pėrhershme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe forcon lidhjen me Shqipėrinė!A ėshtė kjo Kosova nė tė cilėn ju besoni? A ėshtė ky shteti qė ju doni ta ndėrtoni?Qė nga ditėt e mia si njė aktivist studentor, nė vitet e mia nė luftė, nė ditėn kur ne e nėnshkruam pavarėsinė, e deri nė takimet e panumėrta me qeveritė e huaja nė betejėn tonė tė pėrbashkėt pėr njohjen e shtetit tonėGjithēka ėshtė bėrė pėr tė ardhur te kjo ditė, pėr ndėrtimin e njė ekonomie moderne nė Kosovė, pėr mirėqenien e qytetarėve tė saj. Njė shtet nė tė cilin kosovarėt kanė vend tė punės. Kanė pagė tė mirė.Ku baballarėt mund t’u sigurojnė tė ardhura familjeve tė tyre.

Ku tė rinjtė tanė janė plot shpresė dhe optimizėm.Kjo ėshtė arsyeja pse unė dhe bashkėluftėtarėt e mi kemi luftuar.Kjo ėshtė arsyeja pse unė i prij vendit tonė.Kjo ėshtė ajo qė ma ka dhėnė forcė gjatė ēdo momenti tė errėt.

Ēdo herė kur dukej se shpresat ishin zbehur.Kjo ėshtė ėndrra pėr njė Kosovė qė do tė mund t’i sigurojė mirėqenie qytetarėve tė saj.Ne jemi sot fare pranė jetėsimit tė kėsaj ėndrre.Unė kam njė plan. Unė kam njė vizion pėr mėnyrėn se si do ta realizojmė atė.

Dhe nėse ju mė rizgjedhni si Kryeministrin tuaj, unė do tė jap gjithēka nga vetja ime, tė gjithė energjinė time, pėr ta pėrmbushur kėtė.Kjo ėndėrr ėshtė fati ynė. Kėtė ėndėrr do ta realizojmė shumė shpejt.Ne jemi shtet i vogėl por me ambicie tė mėdha.Shteti i vogėl i cili nuk mund tė ndalet nė rrugėn e tij drejt zhvillimit tė hovshėm ekonomik dhe krijimin e vendeve tė reja tė punės.

Ne jemi njė popull qė ia kemi dalė sė bashku kur gjithēka dukej e pamundur. Dhe na do tė ia dalim sėrish!Bashkohuni me mua nė kėtė Mision tė Ri.Besoni nė Kosovė pėr herėn e tretė.Dhe mė 8 qershor ejani t’a ndėrtojmė sė bashku vendin, qė qytetarėt e Kosovės e meritojnė!
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2014, 21:03   #160
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,307
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e paraThaēi: Bashkėpunimi i mirė Qeveri - biznes, njė ‘boom’ ekonomik
Publikuar: E mėrkure 21 Maj 2014, 17:27
Kryeministri nė detyrė, Hashim Thaēi nė pėrurimin e qendrės grumbulluese pėr ruajtjen, klasifikimin dhe shitjen e prodhimeve bujqėsore nė fshatin Raushiq tė Pejės tha se njė bashkėpunim i mirė i Qeverisė sė Kosovės dhe biznesit, do tė sjell sukses tė plotė pėr institucionet, pėr zhvillimin e shtetit tonė, pėr krijimin e shumė vendeve tė reja tė punės, pėr rritjen e mirėqenies sociale tė qytetarėve, pra, tha nėnkupton njė ‘boom’ ekonomik pėr vendin tonė. Ai tha se Kosova ėshtė shtet i mundėsive tė mėdha, tė cilat duhet shfrytėzuar nga tė gjithė. "Ne, si Qeveri e Kosovės jemi tė zotuar qė pas angazhimeve tė mėdha qė kemi pasur, pėr t’i kryer dy obligime tė mėdha themeltare pėr vendin tonė, lirinė dhe pavarėsinė. Tani kemi vėnė themelet e shtetit tonė. Tani do tė vazhdojmė me fuqizimin e zhvillimit ekonomik. Prandaj, edhe kemi dal me projektin e Misionit tė Ri, i cili nėnkupton drejtpėrdrejt zhvillimin ekonomik, krijimin e vendeve tė reja tė punės, rritjen e mirėqenies sociale tė qytetarėve. Kemi planifikuar edhe fondin prej 1.5 miliardė eurosh, mjete kėto, qė do t’i ndahen bizneseve si tė z.Kelmendi, bizneseve tė vogla, tė mesme dhe tė mėdha. Planifikojmė t’i hapim 200 mijė vende tė reja tė punės. Ndėrsa, vetėm pėr sektorin e bujqėsisė, pėr katėr vitet e ardhshme, ne planifikojmė, t’i ndajmė 500 milionė euro dhe hapjen e 50 mijė vendeve tė reja tė punės". "Qeveria duhet t’i krijojė kushtet dhe mundėsitė pėr biznesin, e biznesi duhet tė vazhdojė tė punojė me kėto angazhime tė mėdha. Pėrpos kompanive aktuale, pėrfitues nga fondi prej 1.5 miliardė eurosh, do tė jenė edhe njerėzit qė dėshirojnė tė hapin biznese tė reja, prandaj, nuk ka vend mė tė mirė sesa kėtu, nga Peja, Dukagjini, t’i ftoj gjithė shpirtin e ri ndėrmarrės, sipėrmarrės, le tė pėrgatiten pėr tė aplikuar, pėr tė pėrfituar nga fondi 1.5 miliardė euro, pėr tė hapur biznese tė reja, pėr tė krijuar vende tė reja tė punės", theksoi Thaēi. /kosovasot/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur