Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-01-2018, 11:39   #261
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,410
Thanks: 4,594
Thanked 3,581 Times in 1,712 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Hmmmmm. Zgjidhje i dhane. Cfare i re mendja ketij se nuk e marrim prej leckash dhe cafesht.... ne Albania ?
kjo me beri pershtypje , i shpetuan jeten , por veshtire te shpetonin nga shqiptari me pas
nje nate ne spital kushtonte 1300 euro , shqiptari donte hotel me 5 yje
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 11:45   #262
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Une mendoj qe nuk duhet te qeshim me fatkeqsine e tjetrit....
spitali eshte "burg" nuk eshte hotel me 5 yje qe te kete dikush deshire te rrije aty....
Pastaj nuk i dihet halli atij, nuk besoj qe Eshte ceshtje komoditeti mund te jete dicka me e thelle...
Po nejse duhet te biesh nga dardha qe ta kuptosh ti dhe Maria
Mund te jete dicka me e thelle..por prandaj eshte ai personi i sherbimeve sociale. Me beso qe kam pare familje qe skishin takat te vinin nga larg e spitali ia paguante taksin ose i jepnin leke per te paguar benzinen etj etj.
Ai shtrat spitali kushton shume here se sa nje dhome hoteli sepse ke shume persona qe kujdesen per ty.
Ka pasur nje artikull NY times apo Washington Post se di e fliste per economic burden te femijve shtatanik. Nje shembull per femijet qe kane lindur te vegjel..nje nate kushtonte mbi 5000$ ndersa step down unit nata kushtonte 1500$ dhe ka ca qe rrijne muaj te kjo e dyta se kane probleme me ushqimin.
Pastaj mos harro qe ka te semure qe presin rradhen per nje dhome...seshte aq e thjeshte sa te thuash..po trego empati se kush e di se ca problemesh ka.
Edhe me para eshte ankuar Marya se si francez dump their parents ne spital e ikin me pushime.
Jane njerez qe abuzojne me sistemin..aq me teper qe kur spitali perpiqet e nuk te hedh ne rruge.

Kam qene ne te dyja anet e medaljes...trust me
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 11:47   #263
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
kjo me beri pershtypje , i shpetuan jeten , por veshtire te shpetonin nga shqiptari me pas
nje nate ne spital kushtonte 1300 euro , shqiptari donte hotel me 5 yje
Une di nje rast te ngjashem.Dikush me kancer ne zorre te trashe.Moshe e re. Duhej operuar. Ne memedhe nuk e benin. I kerkonin lek, plus qe nuk i jepnin siguri. Beri plan dhe shkoi ne Itali. Kete e di mire , se ma tha dikush i afert i tij. Aty u rrezua ne rruge filloi dhe po villte. E pane, u lajmerua policia, spitali. Siperfundim rast urgjence. E operuan. Mbaroi pune tjetri dhe u kthye ne memedhe. Kam pyet njehere per te. As e njoh hic. Por per kureshtje. Me kane thene mire. Moshe e re diku tek te 30.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 11:54   #264
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,553
Thanks: 13,523
Thanked 7,508 Times in 4,765 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Mund te jete dicka me e thelle..por prandaj eshte ai personi i sherbimeve sociale. Me beso qe kam pare familje qe skishin takat te vinin nga larg e spitali ia paguante taksin ose i jepnin leke per te paguar benzinen etj etj.
Ai shtrat spitali kushton shume here se sa nje dhome hoteli sepse ke shume persona qe kujdesen per ty.
Ka pasur nje artikull NY times apo Washington Post se di e fliste per economic burden te femijve shtatanik. Nje shembull per femijet qe kane lindur te vegjel..nje nate kushtonte mbi 5000$ ndersa step down unit nata kushtonte 1500$ dhe ka ca qe rrijne muaj te kjo e dyta se kane probleme me ushqimin.
Pastaj mos harro qe ka te semure qe presin rradhen per nje dhome...seshte aq e thjeshte sa te thuash..po trego empati se kush e di se ca problemesh ka.
Edhe me para eshte ankuar Marya se si francez dump their parents ne spital e ikin me pushime.
Jane njerez qe abuzojne me sistemin..aq me teper qe kur spitali perpiqet e nuk te hedh ne rruge.

Kam qene ne te dyja anet e medaljes...trust me
Personi sherbimeve sociale eshte dikush si ti apo si doktoresha...
Nese eshte dicka me e thelle nuk zgjidhet only with a hotel room... needs time dhe te meret seriozisht anyway

Po nejse se ju mjeket jeni me te mencur I dini keto gjera me mire
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 11:57   #265
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Personi sherbimeve sociale eshte dikush si ti apo si doktoresha...
Nese eshte dicka me e thelle nuk zgjidhet only with a hotel room... needs time dhe te meret seriozisht anyway

Po nejse se ju mjeket jeni me te mencur I dini keto gjera me mire
Po clidhje ka mencuria ketu?
Ne dhame nje opinion, ti dhe tendin...fair play.
Prandaj jemi ketu per te diskutuar e te marrim mendime te ndryshme.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 12:00   #266
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,553
Thanks: 13,523
Thanked 7,508 Times in 4,765 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Po clidhje ka mencuria ketu?
Ne dhame nje opinion, ti dhe tendin...fair play.
Prandaj jemi ketu per te diskutuar e te marrim mendime te ndryshme.
Patjeter ndaj jemi ketu
Te tallem me Fatkeqsine e tjetrit
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 12:02   #267
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Patjeter ndaj jemi ketu
Te tallem me Fatkeqsine e tjetrit
Ne rradhe te pare "fatekeqesia" ishte a sishte nuk dihet. Ai u trajtua nga mjeket. U gjete dhe nje vend banimi per te. Nuk e mendova aq thelle sa ka probleme sepse most of the time...ska dhe eshte personi i tille. Spo i hyj ne hak.
Nejse...dhe une sduhet te isha shprehur ashtu.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 12:06   #268
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,553
Thanks: 13,523
Thanked 7,508 Times in 4,765 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Ne rradhe te pare "fatekeqesia" ishte a sishte nuk dihet. Ai u trajtua nga mjeket. U gjete dhe nje vend banimi per te. Nuk e mendova aq thelle sa ka probleme sepse most of the time...ska dhe eshte personi i tille. Spo i hyj ne hak.
Nejse...dhe une sduhet te isha shprehur ashtu.
Nese nje operim per cancer nuk te duket fatkeqsi...
Atehere
Okay
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 12:07   #269
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Nese nje operim per cancer nuk te duket fatkeqsi...
Atehere
Okay
??????
Po kjo nga doli tani?

Probleme e kam llafin ekonomike/sociale/banimi qe e ben te kerkoj te qendroj ne spital dhe pse mjeket i thone qe eshte ok per te ikur ne shpi.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga zirconium : 25-01-2018 nė 12:11
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 12:24   #270
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Personi sherbimeve sociale eshte dikush si ti apo si doktoresha...
Nese eshte dicka me e thelle nuk zgjidhet only with a hotel room... needs time dhe te meret seriozisht anyway

Po nejse se ju mjeket jeni me te mencur I dini keto gjera me mire
Kot po nderhyj dhe une ... se nuk jam mjek, por taksapagues. Angelisa. Thuhet gjej shesh, bej pershesh. Ai spitali eshte shteteror apo jo? Ne konceptin ... sherbim free? Ai robi mund te kete halle.Dhe halli i jetes eshte me i madhi. Aty nuk tolerohet. Por me kete llogjike: pranojme spital free(ose paguar nga Insurance).Ka dhe te tjere me kancer ne rradhe ose dhe me grip.Ose dhe qe i vret kepuca.Halli, hallit nuk i ngjan.
Ky tipi, pse nuk e provon te veje te rrije ne nje spital privat? Dmth do e bente kete qe po ben - te kthehej ne nje spital privat se si pelqente hoteli? Apo aty do j'a masnin koken me spango? Ore ... pse ka ngel kjo shprehja: T'a masin koken me spango?

Po te qe ne Shqiperi dhe te vinte dikush tjeter i semure ? Mjeket do i thonin atij qe do vinte. Nuk kemi vend se kemi njonin aty, qe nuk do te dale dhe pse per ne eshte OK. Do kishin hyre familjaret e ketij te dytit me bazuka ne spital dhe do e kishin cuar cafesht prej leckash nga krevati.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 25-01-2018 nė 12:28
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 12:41   #271
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Lion
Shpesh I referohesh sistemit diktatorial per te bere krahasime per ligjin dhe maliqin , gje qe nuk me duket e krahasushme per shkak te epokave.
Do te ishte ne e sakte ta krahasosh me vendet e civilizuara dhe po te jap nje shembull tipik te funksionimit te shtetit.
Duke qene qe autoritetet shtetrore te Singaporit nuk po arrinin ti kontrollonin cemcakeze-konsumuesit qe I hidhin mbetjet vend e pavend vendosen ta ndalojne qarkullimin e saj brenda vendit deri ne nje vendim tjeter.
Par. Varet si e sheh problemin. Keta gjeten menyren qe te pastronin qytetin.Rezultoi e sukseshme.Ne nje liber qe po lexoj njekohesisht, sapo hasa kete fraze.
....The problem of course is how the different governments define terrorism and criminality.
une po shtoj, morality, corruption, etj,etj,etj. Cdo gje varet se si e percakton nje gje/dukuri dhe si vendos t'a perballesh/zgjidhesh ate. Une preferoj dajakun per shqipot se na iku jeta ne autobus/transition.
Nje mjek qe kishte ardhur ne Shqiperi kishte vendosur te perballej me kancerin duke i dhene te semureve sode buke.Per te qe OK nga menyra se si ai e shikonte/konceptonte dhe zgjidhte problemin. Per shume te tjere ai qe mjek sharlatan apo mjek idiot.E dhashe kete shembull me doktora qe te jem brenda temes dhe mos me akuzojne per carcaf. Doktora ? Eshte e vertete qe qepa ben cudira ne fazen e chemio terapise ? Nje tjeter kend veshtrim i problemit, packa se behet fjale per qepen, qe i shkakton lot syve
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 15:21   #272
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,422 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Une mendoj qe nuk duhet te qeshim me fatkeqsine e tjetrit....
spitali eshte "burg" nuk eshte hotel me 5 yje qe te kete dikush deshire te rrije aty....
Pastaj nuk i dihet halli atij, nuk besoj qe Eshte ceshtje komoditeti mund te jete dicka me e thelle...
Po nejse duhet te biesh nga dardha qe ta kuptosh ti dhe Maria
Tre here ka qene shkruesi...
Heren e pare pata fat, sepse ich polici gjerman me tha: me vrap tek mjeku.....ishte dite e djele dhe mjeku kur me pa ploncin me tha: me urgjence ne spital(se do plaste apandesiti).Dola te enjten,pra 4.1/2 dite.
Heren e dyte,erdha ne vete ne makinen e urgjences...ne spital VURA FIRMEN ne PROTOKOLL qe DAL me DESHIRE.(IDIOTI nga ana ime,se shkoja dhe per LESH...kupto frakture dhe hemorragji)....perseri fat.
Heren e trete kur ai hashashxhiu apo drogashi me plasi TUC,ne spital ju thashe....marute pune?
Perseri fat....qe kuptohet ANGI...me mire ne morg.
Pa shkruar qe kom pa ne NONEN time ne reanimacion ne nje STALLE(jo spital) PLEHRE qe ka emrin Nene Tereza.
Kaq.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2018, 18:56   #273
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,000
Thanks: 2,011
Thanked 2,900 Times in 1,613 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Investigimi/ Stafet e Qendrave Shėndetėsore do tė punojnė pėr Vilma Nushin e konceisioneve tė Ramės

Njė kontratė-standarde e hartuar nga Ministria e Shėndetėsisė zbulon se qendrat shėndetėsore tė lagjeve dhe mjekėt e familjes, janė shndėrruar nė punonjės tė koncensionarit tė Check-Up, nė pronėsi tė biznesmenes Vilma Nushi.
Kontrata ėshtė siguruar ekskluzivisht nga Hashtag.al.
Historia e kėsaj kontrate fillon mė datėn 29 Dhjetor 2017, kur nė fshehtėsi tė plotė ėshtė miratuar (me vendim tė kėshillit administrativ tė Fondit tė Sigurimit Shėndetėsor) kontrata e re “Pėr financimin e qendrave shėndetėsore pėr vitin 2018” pėr mjekėt, infermierėt dhe drejtuesit e qendrave shėndetėsore.
Po tė shihet me vėmendje nė kėtė kontratė kemi njė risi nė nenin 8, pėr herė te parė ėshtė pėrmendur Kontrolli Mjekėsor Bazė (Mjeku e ka detyrim profesional tė kontrolloj gjendjen shėndetėsore tė ēdo pacienti qė paraqitet nė qendėr shėndetėsore dhe t’i shėrbej kėtij tė fundit) qė nė tė vėrtetė ėshtė koncensioni-PPP Check-Up i biznesmenes Vilma Nushi.
Ky nen detyron Qėndrat Shėndetėsore dhe stafin e tyre mjekėt dhe infermieret qė tė vihen nė shėrbim te CheckUp-PPP, tė evidentojnė tė gjithė shtetasit shqiptarė nga mosha 35 deri 70 vjeē dhe tė kryejnė CheckUp , kontrollin e shėndetit. Ky detyrim qė sjell neni 8 i kėsaj kontrate rrit automatikisht vizitat pėr koncensionin e zonjės Nushi.
Por shtrėngimet e kėsaj kontrate vijojnė dhe me nenin 9 ku prezantohen detyrimet e drejtorėve tė qėndrave shėndetėsore. Pėr herė te parė nė historinė mjekėsore drejtori i qendrės duhet te japi llogari pėr aktivitetin e koncensionit PPP ose ndryshe kontrollit bazė. Ky nen e detyron drejtorin e qendrės shėndetėsore tė mobilizojė stafin e vet qė tė marrė sa mė shumė analiza pėr grup moshėn 35-70 vjeēc, kur ėshtė qytetari qė duhet te shkojė te mjeku dhe jo mjeku tė thėrrasė me pahir qytetarin.
Mė tej, drejtori i qendrės shėndetėsore detyrohet nė kėtė kontrate qė ēdo muaj tė raportojė pėr rezultatin mjekėsor tė koncensionit-PPP, nėse rezultati ėshtė i dobėt pėr drejtorin mund tė ketė pasoja.
Njė pikė tjetėr e kėsaj kontrate ėshtė neni 11, CheckUp-PPP ėshtė futur si shėrbim nė kėtė kontratė ku detyron mjekun e familjes tė kontaktojė shtetasit e grup moshės 35-70 vjeē qė tė paraqiten pranė kabineteve tė tyre dhe kryejnė CheckUp qė tė rrisin numrin e analizave, me rritjen e analizave rriten edhe tė ardhurat e zonjės Nushi.
Gjithashtu neni 11 pika 7 detyron pėrsėri mjekun e familjes tė pėrgjigjet pėr objektivat ditore dhe mujore pėr kontrollet e moshave 35-70 vjeē, a thua se mjeku ka pune vetėm me kėtė grup moshė?
Neni 14 i kėsaj kontrate gjithashtu detyron infermierėt tė jenė nė shėrbim te kontrollit mjeksor bazė ose CheckUp-PPP po ashtu si mjekėt.
Kontrata parashikon se nėse nuk arrihen objektivat e numrit tė konytrolleve dhe kryerjes sė analizave, pėr drejtorin e qendrės shėndetėsore ka penalizime deri nė shkarkimin e tij nga puna.
Mjekėt si agjentė marketingu
Paralelisht me kėtė kontratė ekziston dhe marrėveshja qė koncensioni i zonjės Nushi ka me Fondin e Sigurimit Shėndetėsor. Sipas kėsaj marrėveshje, janė punonjėsit e zonjės Nushi, pra punonjėsit e koncensionarit ata qė duhet tė ndėrgjegjėsojnė dhe tė bindin qytetarėt pėr tė kryer kontrollin bazė mjekėsor.
Por kontrata e lidhur sė fundmi mes Fondit dhe Qendrave Shėndetėsore detyron dhe kėto tė fundit tė vihen tėrėsisht nė dispozicion tė interesave tė zonjės Nushi, duke i kthyer drejtorėt e kėtyre qendrave, mjekėt dhe infermierėt nė agjentė marketingu.
Ingranimi i stafeve tė Qendrave Shėndetėsore si agjentė marketingu e kthen koncensionin e zonjės Nushi, automatikisht nė pronar tė kėtij sektori tė shėndetėsisė, pasi tė gjitha burimet njerėzore tė qendrave janė tė detyruar tė punojnė pėr tė.
Gjasat janė qė pas kėsaj kontrate, fitimet e zonjės Nushi tė rriten ndjeshėm, por nuk ėshtė kjo mė e rėndėsishmja.
Pasi efektet e kėsaj kontrate, mė tepėr se financiare janė dekurajuese pėr qindra punonjės nė mjekėsi.
Le tė pėrpiqemi ta pėrmbledhim atė ēfarė ka ndodhur me fjalė tė thjeshta.
Imagjinoni njė mjek qė ka shpenzuar vite, energji dhe sakrifica nė mjekėsi dhe ka nisur punė nė qendėr shėndetėsore.
Njė ditė tė bukur i vjen urdhėri qė e kthen nė agjent marketingu i njė biznesmeneje si zonja Nushi , e cila nuk ka asnjė lidhje me shėndetėsinė, e cila emrin dhe pasurinė e bėri duke shitur duhan dhe nė shėndetėsi kapi njė koncension meqenėse ka shok kryeministrin Rama.
Ēfarė ndodh me kėtė mjek qė e gjen veten si agjent marketingu tė zonjės Nushi? Po me pacientėt e tij ēfarė do ndodhė?
Ky duket dhe problem real i kėsaj kontrate pasi pėrveē efekteve financiare, kontrata depersonalizon dhe pėrēudnon stafet e qendrave shėndetėsore. / Hashtag.al
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2018, 15:11   #274
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,000
Thanks: 2,011
Thanked 2,900 Times in 1,613 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Mes dhimbje dhe lotėsh gjyshi i 21-vjeēares qė vdiq nė spitalin e Fierit rrėfen ēfarė ndodhi.

Prej dy ditėsh familjarėt e Xhuljeta Gjekės, 21 vjeēares nga fshati Mujalli i Fierit qė humbi jetėn nė rrethana ende tė paqarta, enden dyerve tė spitalit e policisė pėr tė kėrkuar drejtėsi.
Ata akuzojnė mjekėt pėr neglizhencė ndaj vajzės sė re qė humbi jetėn me tė mbėrritur nė spital. Pak orė pasi mjekėt i kishin bėrė njė serum dhe e kishin pėrcjellė drejt banesės duke e qetėsuar se ishte prekur nga ndonjė virozė e stinės.
Pilo Gjeka, gjyshi i vajzės sė re mes lotėsh tregon se vajza ka shkuar nė spital me temperaturė shumė tė ulėt. Pasi ka bėrė njė serum, thotė gjyshi, ėshtė larguar pėr nė banesė. Mjekėt i kanė thėnė tė atit tė vajzės, se shkak pėr kėtė situatė ishin virozat e stinės, megjithatė gjendja e saj nuk ėshtė pėrmirėsuar.
“I uroj popullit shqiptar tė mos kenė fatin e mbesės time veēanėrisht populli i Fierit me ata mjekė qė kemi. E kam ēuar ēupėn nė orėn 3 nė spital pasi u ftoh nė trup, nga 37 i shkoi nė 35 temperatura e mė pas nė 33,5. Ata ia matėn me termometėr qė s’punonte, e nxorėn 36, 5. Unė bėrtisja doktoreshė ēupa nuk ėshtė mirė, po mė ftohet, kėtu gabuam ne si prindėr, e nisėn nė shtėpi”,- thotė gjyshi mes lotėsh pėr “BalkanĖeb”
Duke akuzuar mjekėt, gjyshi thotė: “Si nuk mė solli njėri njė barelė, bėrtisja o maskarenj, ēupa mė iku nė kraharor, nė duart e mia, mė bėri hatanė. Shėndetėsia ma mori nė qafė ēupėn”,- thotė gjyshi teksa shpėrthen nė tė qara.
Nevila Shuke, drejtoresha e spitalit rajonal nė Fier duke shprehur ngushėllimet pėr rastin deklaroi se spitali ka ngritur njė grup pune nė lidhje me rastin si dhe pritet dalja e autopsisė pėr tė sqaruar kėtė rast
http://opinion.al/mes-dhimbje-dhe-lo...-cfare-ndodhi/


Shendetesia qe po rilind.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-03-2018, 06:41   #275
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,410
Thanks: 4,594
Thanked 3,581 Times in 1,712 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

ky artikull me beri pershtypje, , si bora do ju a perktheje


Novartis impliqué dans un vaste scandale de corruption en Grčce

Grčce – Une commission parlementaire grec enquźte sur un vaste scandale de corruption qui implique le laboratoire Novartis, lequel aurait graissé la pāte d’une dizaine d'hommes politiques et de hauts fonctionnaires, ainsi que des médecins. Les pertes estimées pour les autorités grecques seraient de l'ordre de 3 milliards d'euros…

Soupēons

Le groupe anarchiste grec Rouvikonas n’aura pas attendu les résultats de l’enquźte parlementaire sur le vaste scandale qui pourrait impliquer Novartis : le 25 février dernier, ils ont fracassé ą coup de massue les vitres de l’entrée du sičge du laboratoire suisse ą Athčnes, avant de l’asperger de peinture rouge. Le laboratoire pharmaceutique suisse a réagi de maničre laconique, en demandant aux autorités grecques de « dénoncer cette attaque et d’assurer la sécurité de ses employés ». Si Novartis n’a pas été plus vindicatif, c’est qu’il a d’autres soucis en tźte, comme, par exemple, les raisons de la colčre du groupe anarchiste, ą savoir les soupēons qui pčsent sur le laboratoire, accusé d’avoir versé des pots de vin ą des milliers de médecins et plusieurs personnalités politiques grecques de premier plan. Le parlement grec, la Vouli, a décidé de lancer une enquźte parlementaire contre une dizaine d’hommes politiques, de droite comme de gauche, qui auraient profité des largesses de Novartis.


Corruption au plus haut niveau de l’Etat

Pźle-mźle, l’agence franēaise de presse (AFP) évoque, parmi les personnalités possiblement corrompues, l’ancien premier ministre grec conservateur Antonis Samaras, le commissaire européen aux migrations Dimitris Avramopoulos (par ailleurs ministre de la Santé de 2006 ą 2009), ou encore Yannis Stournaras, gouverneur de la banque de Grčce. Tous ont nié les accusations portées contre eux. Et pour cause : le préjudice subi par les finances grecques serait de l’ordre de 3 milliards d'euros…Tout commence aux Etats-Unis, ą la fin de l’année 2015. Outre-Atlantique, le laboratoire Novartis écope d’une amende de 390 millions d’euros, pour avoir incité des pharmacies ą recommander ses médicaments contre des promotions. Les médicaments visés sont, entre autres, Exjade® et Myrfortic®. Les remboursements d’Exjade® s’élevent ą hauteur de 493 millions d’euros, et celle de Myfortic® ą 15 millions d’euros. Ce sont les témoignages recueillis qui ont conduit le FBI, chargé de l’enquźte, sur la piste héllénique. En février, le parquet grec s'est saisi de l’affaire, et a lancé des poursuites pour corruption contre un dirigeant en Grčce du laboratoire Novartis. Par la mźme occasion, il a demandé au parlement grec, seule instance ą pouvoir faire des investigations sur des ministres, d’enquźter sur les soupēons de corruption qui pčsent sur d’anciens membres du gouvernement.


Pots-de-vin ą 4200 médecins

Mais que reproche-t-on exactement ą Novartis ? Le laboratoire est soupēonné d’avoir versé, entre 2006 et 2015, des pots-de-vin ą 4200 médecins grecs, et dix ministres, ainsi que des hauts fonctionnaires. En échange de ces dessous de table, Novartis aurait obtenu « une position privilégiée sur les marchés, et des tarifs gonflés », estime l’AFP. Novartis n’est pas le seul industriel impliqué et le préjudice subi par l’Etat, du fait de cette gabegie, serait de 23 milliards d’euros, et dont 3 milliards impliquant directement la responsabilité de Novartis.
Il faut savoir que les dépenses pharmaceutiques en Grčce sont particuličrement élevées : elles représentaient 23,6% des dépenses de santé en 2006, 30,7% en 2011, avant de redescendre ą 25,9% en 2015. A titre de comparaison, les dépenses pharmaceutiques représentaient en France 14,7% des dépenses de santé en 2015…

Le secteur pharmaceutique est un poids lourd dans l’économie grecque : le secteur représente 13 000 emplois, et le nombre de pharmacies par habitant est inégalé en Europe : 95 officines pour 100 000 habitants, contre 31 en moyenne dans l’Union européenne.

La commission parlementaire grecque annoncera, dans un mois, s’il y a lieu de poursuivre au pénal les ministres mis en cause dans cette vaste affaire de corruption.


Le précédent chinois

Aprčs sa condamnation aux Etats-Unis en 2015, le laboratoire Novartis a été accusé d’avoir corrompu des médecins chinois, entre 2009 et 2013, afin de doper les ventes de leurs médicaments. Il s’agissait par exemple, de voyages offerts ą des professionnels du secteur de la santé, comme des excursions sur les chutes du Niagara en 2009. Le laboratoire suisse a dū payer une amende de 25 millions de dollars ą la security exchange commission (SEC), le gendarme de la bourse américaine.
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-03-2018, 06:56   #276
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,939
Thanks: 10,243
Thanked 9,587 Times in 4,724 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 321
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

o la la Marya

sa mire ja u paskan bere qelbesireve.. mire kam thene une qe politikanet jane kurva se populli shkrete ska faj.. ti kapin e ti fusin ne burg te gjithe dhe ti sekuestrojne te gjitha pasurite qe kane...

po kjo duhet te ndodhi edhe ne Shqiperi.. sa mire do ishte..

e sheh FBI e paska gjetur burimin ..
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-03-2018, 06:57   #277
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,619
Thanks: 6,978
Thanked 8,229 Times in 5,265 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 386
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

a u lodhe doc. ?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-03-2018, 07:48   #278
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
ky artikull me beri pershtypje, , si bora do ju a perktheje


Novartis impliqué dans un vaste scandale de corruption en Grčce

Grčce – Une commission parlementaire grec enquźte sur un vaste scandale de corruption qui implique le laboratoire Novartis, lequel aurait graissé la pāte d’une dizaine d'hommes politiques et de hauts fonctionnaires, ainsi que des médecins. Les pertes estimées pour les autorités grecques seraient de l'ordre de 3 milliards d'euros…

Soupēons

Le groupe anarchiste grec Rouvikonas n’aura pas attendu les résultats de l’enquźte parlementaire sur le vaste scandale qui pourrait impliquer Novartis : le 25 février dernier, ils ont fracassé ą coup de massue les vitres de l’entrée du sičge du laboratoire suisse ą Athčnes, avant de l’asperger de peinture rouge. Le laboratoire pharmaceutique suisse a réagi de maničre laconique, en demandant aux autorités grecques de « dénoncer cette attaque et d’assurer la sécurité de ses employés ». Si Novartis n’a pas été plus vindicatif, c’est qu’il a d’autres soucis en tźte, comme, par exemple, les raisons de la colčre du groupe anarchiste, ą savoir les soupēons qui pčsent sur le laboratoire, accusé d’avoir versé des pots de vin ą des milliers de médecins et plusieurs personnalités politiques grecques de premier plan. Le parlement grec, la Vouli, a décidé de lancer une enquźte parlementaire contre une dizaine d’hommes politiques, de droite comme de gauche, qui auraient profité des largesses de Novartis.


Corruption au plus haut niveau de l’Etat

Pźle-mźle, l’agence franēaise de presse (AFP) évoque, parmi les personnalités possiblement corrompues, l’ancien premier ministre grec conservateur Antonis Samaras, le commissaire européen aux migrations Dimitris Avramopoulos (par ailleurs ministre de la Santé de 2006 ą 2009), ou encore Yannis Stournaras, gouverneur de la banque de Grčce. Tous ont nié les accusations portées contre eux. Et pour cause : le préjudice subi par les finances grecques serait de l’ordre de 3 milliards d'euros…Tout commence aux Etats-Unis, ą la fin de l’année 2015. Outre-Atlantique, le laboratoire Novartis écope d’une amende de 390 millions d’euros, pour avoir incité des pharmacies ą recommander ses médicaments contre des promotions. Les médicaments visés sont, entre autres, Exjade® et Myrfortic®. Les remboursements d’Exjade® s’élevent ą hauteur de 493 millions d’euros, et celle de Myfortic® ą 15 millions d’euros. Ce sont les témoignages recueillis qui ont conduit le FBI, chargé de l’enquźte, sur la piste héllénique. En février, le parquet grec s'est saisi de l’affaire, et a lancé des poursuites pour corruption contre un dirigeant en Grčce du laboratoire Novartis. Par la mźme occasion, il a demandé au parlement grec, seule instance ą pouvoir faire des investigations sur des ministres, d’enquźter sur les soupēons de corruption qui pčsent sur d’anciens membres du gouvernement.


Pots-de-vin ą 4200 médecins

Mais que reproche-t-on exactement ą Novartis ? Le laboratoire est soupēonné d’avoir versé, entre 2006 et 2015, des pots-de-vin ą 4200 médecins grecs, et dix ministres, ainsi que des hauts fonctionnaires. En échange de ces dessous de table, Novartis aurait obtenu « une position privilégiée sur les marchés, et des tarifs gonflés », estime l’AFP. Novartis n’est pas le seul industriel impliqué et le préjudice subi par l’Etat, du fait de cette gabegie, serait de 23 milliards d’euros, et dont 3 milliards impliquant directement la responsabilité de Novartis.
Il faut savoir que les dépenses pharmaceutiques en Grčce sont particuličrement élevées : elles représentaient 23,6% des dépenses de santé en 2006, 30,7% en 2011, avant de redescendre ą 25,9% en 2015. A titre de comparaison, les dépenses pharmaceutiques représentaient en France 14,7% des dépenses de santé en 2015…

Le secteur pharmaceutique est un poids lourd dans l’économie grecque : le secteur représente 13 000 emplois, et le nombre de pharmacies par habitant est inégalé en Europe : 95 officines pour 100 000 habitants, contre 31 en moyenne dans l’Union européenne.

La commission parlementaire grecque annoncera, dans un mois, s’il y a lieu de poursuivre au pénal les ministres mis en cause dans cette vaste affaire de corruption.


Le précédent chinois

Aprčs sa condamnation aux Etats-Unis en 2015, le laboratoire Novartis a été accusé d’avoir corrompu des médecins chinois, entre 2009 et 2013, afin de doper les ventes de leurs médicaments. Il s’agissait par exemple, de voyages offerts ą des professionnels du secteur de la santé, comme des excursions sur les chutes du Niagara en 2009. Le laboratoire suisse a dū payer une amende de 25 millions de dollars ą la security exchange commission (SEC), le gendarme de la bourse américaine.
Sa te presim Siboren ne....

Hemmmm 3 miliard Euro nje cike si shume larte si shifer.Dhe sikur per 10 vjet te jete.I bije 300 milion ne vit ose 821,918 Euro ne dite.Dhe kjo vetem rryshfet. E perkthyer ne banore, 30 Euro ne vit per cdo koke greku (10 milion banore). sa ilace blejne keta ? Se te paguhet 30 Euro rryshfet per koke banori, duhet te besh gjiro nja 10 fish me te larte.Pra 300EU. I harxhon nje grek 300 EU cdo vit per 10 vjet rrjesht? Jam kureshtar.Sa jane shpenzimet per ilace qe shpenzojne greket ne vit ? Novartis ka nje game te caktuar ilacesh. Neqoftese Greqia ka akoma mbi 180 miliard Euro...3 miliard eshte nje shume e konsderueshme tek tek 180.

Nejse.Kjo nje llogjike e shpejte qe perdor une. Sidoqofte.Flm Marya
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2018, 09:16   #279
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,000
Thanks: 2,011
Thanked 2,900 Times in 1,613 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Nje i aferm i kolegut tim kishte probleme me tensionin dhe drejtohet tek spitali amerikan.
Mbas disa analizave qe i kushtuan pak me shume se 1000 euro arriten ne perfundimin se nje gur ne rruget urinare ishte ajo qe i shkaktonte tensionin e larte.
Prandaj mjeket e spitalit amerikan i sugjeruan qe te behej operim dhe kushtonte diku 3500 euro.
Familjari i zonjes qe banonte ne Itali i thote te emes qe do e merrte ne Itali per ta kuruar dhe ashtu u be.
Ne Itali pacienti i jep te gjitha analizat perfshire nje disk qe permbante skanerin e Spitalit amerikan.
E merr diskun mjeku italian dhe e kontrollon por gjithcka ishte bosh, e ripyet familjarin se mos kane ngaterruar diskun ne shtepi, pacienti i betohet qe eshte ne zarfin e spitalit dhe nuk e ka nxjerre nga aty.
Marrin ne telefon nga Italia se c'kishte ndodhur me diskun, dhe pergjigjja e ketyre te fundit ishte se mund te jet bere ndonje gabim i vogel me diskun.
Mjeku italian i rikryen te gjitha analizat nga fillimi dhe arrin ne perfundimin qe nuk ka asnje problem ne rruget urinare por i duhet te mbaj nje diete rigoroze per 3 muaj per te rregulluar tensionin dhe gjithcka i doli e sakte.
Familjari i pacientes vjen ne Tirane dhe investigon prane spitalit ameirkan per arsyen e diskut bosh, dhe nje mjek aty i thote qe disa mjeke te tjere por jo ky i japin te tilla disqe qe kur te shkoj pergjigjja tek kirurget pacienti nuk e ka diagnozen e percaktuar ne formular, prandaj do i behen 2-3 vrima diku prane vendit te percaktuar per te justifikuar parate qe paguheshin si kosto.
Familjari i kishte premtuar mjekut prane spitalit amerikan qe nuk do nxirrte mjekun qe i dha informacionin.

Prandaj ky vend nuk behet!?
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 13-07-2018 nė 09:21
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2018, 09:28   #280
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,553
Thanks: 13,523
Thanked 7,508 Times in 4,765 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Nje i aferm i kolegut tim kishte probleme me tensionin dhe drejtohet tek spitali amerikan.
Mbas disa analizave qe i kushtuan pak me shume se 1000 euro arriten ne perfundimin se nje gur ne rruget urinare ishte ajo qe i shkaktonte tensionin e larte.
Prandaj mjeket e spitalit amerikan i sugjeruan qe te behej operim dhe kushtonte diku 3500 euro.
Familjari i zonjes qe banonte ne Itali i thote te emes qe do e merrte ne Itali per ta kuruar dhe ashtu u be.
Ne Itali pacienti i jep te gjitha analizat perfshire nje disk qe permbante skanerin e Spitalit amerikan.
E merr diskun mjeku italian dhe e kontrollon por gjithcka ishte bosh, e ripyet familjarin se mos kane ngaterruar diskun ne shtepi, pacienti i betohet qe eshte ne zarfin e spitalit dhe nuk e ka nxjerre nga aty.
Marrin ne telefon nga Italia se c'kishte ndodhur me diskun, dhe pergjigjja e ketyre te fundit ishte se mund te jet bere ndonje gabim i vogel me diskun.
Mjeku italian i rikryen te gjitha analizat nga fillimi dhe arrin ne perfundimin qe nuk ka asnje problem ne rruget urinare por i duhet te mbaj nje diete rigoroze per 3 muaj per te rregulluar tensionin dhe gjithcka i doli e sakte.
Familjari i pacientes vjen ne Tirane dhe investigon prane spitalit ameirkan per arsyen e diskut bosh, dhe nje mjek aty i thote qe disa mjeke te tjere por jo ky i japin te tilla disqe qe kur te shkoj pergjigjja tek kirurget pacienti nuk e ka diagnozen e percaktuar ne formular, prandaj do i behen 2-3 vrima diku prane vendit te percaktuar per te justifikuar parate qe paguheshin si kosto.
Familjari i kishte premtuar mjekut prane spitalit amerikan qe nuk do nxirrte mjekun qe i dha informacionin.

Prandaj ky vend nuk behet!?
Sa raste ka si ky, pa fund!
Njeres e cila ishte me nje veshke dhe qe bente kontroll te vazhdueshem tek spitali Amerikan.... i kishte then doktori "duhet te heqim njeren veshke"
Kjo e shkreta "une nje kam o Doktor" per kete arsye vij tek Juve vazhdimisht.
Ah nje paske ! E mire do gjejme dicka tjeter per te hequr lol
Nuk eshte per te qesh ne fakt por qe kur shkon ne nje spital rregullisht, aty besoj ke nje kartele apo your medical history....
Aty kur vjen ceshtja tek leku doktori behet fallxhor
border=
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur