Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-11-2018, 12:01   #301
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,487
Thanks: 4,259
Thanked 7,042 Times in 2,409 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Cop cop eshte. E hoqa vet ne kurriz.
Duhet nderhyrje thoshte mjeku i skanerit.
Shko ne shtepi tha mjeku tj.
Po e pe skan e pyta.
Jo tha, ma jep. E pa.
Po tha. Duhet nderhyrje.

Surratsėzi

Perfundimi: ja mbathem jashte shtetit.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2018, 12:14   #302
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,407
Thanks: 4,589
Thanked 3,580 Times in 1,711 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Cop cop eshte. E hoqa vet ne kurriz.
Duhet nderhyrje thoshte mjeku i skanerit.
Shko ne shtepi tha mjeku tj.
Po e pe skan e pyta.
Jo tha, ma jep. E pa.
Po tha. Duhet nderhyrje.

Surratsėzi

Perfundimi: ja mbathem jashte shtetit.
krushke moj , me cfare mu semure?
te shkuara
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2018, 12:57   #303
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,939
Thanks: 10,243
Thanked 9,587 Times in 4,724 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 321
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Cop cop eshte. E hoqa vet ne kurriz.
Duhet nderhyrje thoshte mjeku i skanerit.
Shko ne shtepi tha mjeku tj.
Po e pe skan e pyta.
Jo tha, ma jep. E pa.
Po tha. Duhet nderhyrje.

Surratsėzi

Perfundimi: ja mbathem jashte shtetit.

Ti kishe leke dhe mundesi dhe ike po ata qe jetojne aty dhe skane as lekun dhe as mundesine si tja benin po te ishin ne rastin tend?!

o Zot ca tmerri!!!
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2018, 14:29   #304
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,487
Thanks: 4,259
Thanked 7,042 Times in 2,409 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
krushke moj , me cfare mu semure?
te shkuara
Mamin kam pa qejf.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2018, 14:42   #305
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,407
Thanks: 4,589
Thanked 3,580 Times in 1,711 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Mamin kam pa qejf.
te shkuara mamit
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2018, 16:30   #306
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,954
Thanks: 1,364
Thanked 2,251 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
Ti kishe leke dhe mundesi dhe ike po ata qe jetojne aty dhe skane as lekun dhe as mundesine si tja benin po te ishin ne rastin tend?!

o Zot ca tmerri!!!
Vdesin... si ja bėjnė...
Para disa vitesh kisha njė familjarin tim... e kuronin pėr ftomė... vete e i pyes, si i bėhet... po ēoje ku tė duash mė thanė, ēa i bėjmė ne kėtu do i bėjnė..
E nxjerr nga spitali qė atė ditė e direkt nė Rinas...
E bėnė operim urgjent po atė ditė nga zėmra... dhe mė thanė... po tė ishte vonuar dy tre ditė do tė ishte shumė vonė
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2018, 10:02   #307
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,407
Thanks: 4,589
Thanked 3,580 Times in 1,711 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

jane ca gjera qe nuk varen vetem nga pergatitja , nga kompetenca , por nga fakti te sillesh si njeri ne rradhe te pare..
kam nje kusherire e re 22 vjece , ka probleme me tiroiden dhe me ciklin , ka crregullime ne cikel dhe ka pare me 10 gjinekologe dhe endokrinolloge
Kjo vajza eshte e fejuar dhe kishte vajtur keto dite tek nje ekografist qe i kishte bere ekografine gjenitale dhe i kishte then se kishte anomalie qe ne femijeri dhe qe do kete veshtiresi per lindjen ...mbase nuk mund te kishte ...dhe kete ja kishte thene perpara saj dhe te fejuarit te saj...
Ajo qe ate dite vetem qan , e para ka frike se mund te mos kete femije dhe e dyta se mund ta ndaje i fejuari ... eshte cmendur fare thote qe do i dale makines perpara , ce dua me jeten ..
Nuk arrij dot ta qetesoje e ta bind qe nuk shikohen keto gjera me ekografie...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marya : 21-11-2018 nė 10:04
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2018, 10:17   #308
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,536
Thanks: 13,506
Thanked 7,503 Times in 4,761 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 436
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
jane ca gjera qe nuk varen vetem nga pergatitja , nga kompetenca , por nga fakti te sillesh si njeri ne rradhe te pare..
kam nje kusherire e re 22 vjece , ka probleme me tiroiden dhe me ciklin , ka crregullime ne cikel dhe ka pare me 10 gjinekologe dhe endokrinolloge
Kjo vajza eshte e fejuar dhe kishte vajtur keto dite tek nje ekografist qe i kishte bere ekografine gjenitale dhe i kishte then se kishte anomalie qe ne femijeri dhe qe do kete veshtiresi per lindjen ...mbase nuk mund te kishte ...dhe kete ja kishte thene perpara saj dhe te fejuarit te saj...
Ajo qe ate dite vetem qan , e para ka frike se mund te mos kete femije dhe e dyta se mund ta ndaje i fejuari ... eshte cmendur fare thote qe do i dale makines perpara , ce dua me jeten ..
Nuk arrij dot ta qetesoje e ta bind qe nuk shikohen keto gjera me ekografie...
Thuaj qetesohu se ndonje Doktor si Zeqo Pilafi duhet te kete qene! Mer opinion te dyte diku jasht po tu dha mundesia... se sot dhe burrat po lindin dhe jo femrat...
Ekografi gjenitale = anomali!
Nuk mar vesh nga mjeksia po me duket pak e cuditshme diagnoza
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2018, 07:53   #309
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,997
Thanks: 2,011
Thanked 2,895 Times in 1,610 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & SherbimiDenoncimi:

Sot ne oret e para te mengjesit eshte caktuar te stacionohet nje Ambulance e Urgjences se Tiranes prane Kuvendit te Shqiperise. Ambulanca me targa Tr 9917 K ka disa vite qe eshte e pakualiduar dhe e pasiguruar,nuk ka sistem frenimi ,nuk ka feneline dhe sirene, nuk i punojne asnje nga sinjalet dhe as boria. Sot ne kete Ambulance nuk ka pasur Mjek! Ne kete Ambulance kane qene dy infermiere femra, njera e sapo ardhur nga leja e lindjes, dhe tjetra infermire ne prag pensioni si dhe shoferi. Ne Ambulance nuk ka pasur oksigjen dhe asnje mjet tjeter qe mund te jepte qofte edhe nje ndihme sado te vogel dhe minimale. Sapo ka ndodhur demtimi i efektives se Policise,eshe kerkuar ndihme nga Ambulanca, dy Infermiret kan bere c’fare kane mundur, duke e fashuar dhe duke e mbajtur nen kontroll hemoragjine dhe te demtuaren,si dhe shoferi eshte munduar te rrugetoj sa me shpejt ne drejtim te Spitalit te Traumes. Ne Ambulance kane jane ngjitur edhe efektive te tjere te Policise dhe kolege te te demtuares,por ata kane mbetur pa fjale kur kane pare dhe kuptuar se Amulanca eshte pa asnje mase sigurimi dhe pa asnje aparature per dhenjen e ndihmes se pare sado e vogel qofte ajo. Cdo gje eshte e vertetuar nga punonjesit e policise te cilet nga Kuvendi i Shqiperise derin ne spital te Traumes kane zbritur disa here ne rrugetim per te hapur rrugen Ambulances pasi edhe sirenta mungonin. Pamjet tregojne sado pak ate cfare ka kjo ambulance ne dukje te pamjes se pare me sy te lire.

__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-12-2018, 17:50   #310
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,613
Thanks: 4,271
Thanked 4,590 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Qashtu e kishin shkruajtur:

Kombet mė tė shėndetshme nė botė, ja ku renditen Shqipėtarėt
1 day ago

Shqipėria renditet mes vendeve tė shėndetshme tė botės. Njė raport global ku u morėn nė shqyrtim 149 vende zbulon se Shqipėria pozicionohet e 48-ta nė listė, ndėrsa 2 vende poshtė nesh ndodhet Turqia. Indeksi i prosperitetit vjetor i hartuar nga Instituti Legatum liston vendet mė tė mira dhe mė tė kėqija pėr tė jetuar nė tė gjithė botėn pėr nėntė kategori nė total. Njė kategori ėshtė shėndeti. Raporti, i publikuar gjykoi vendet pėr sa i pėrket sistemeve tė tyre tė kujdesit shėndetėsor, nivelin e sėmundjes, normat e obezitetit dhe masat e tjera shėndetėsore.

Greqia renditet e 46-ta nė listė ndėrsa vendet e tjera tė rajonit mbeten shumė pas. Kėshtu Kroacia ėshtė nė vendin e 60-tė, Maqedonia pozicionohet nė vendin e 78-tė, Serbia nė tė 86-in ndėrsa Mali i Zi renditet nė vendin e 99-tė. Singapori kryeson listėn e Kombeve mė tė Shėndetshme i pasuar nga Luksemburgu, Japonia dhe Zvicra. Austria u paraqit gjithashtu nė dhjetė vendet mė tė shėndetshme, ashtu si Katari, Hong Kongu dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, Suedia dhe Norvegjia. Ndėrsa Kanadaja zė vendin e 21, Britania e Madhe tė 26-tin dhe SHBA renditet e 35-ta. Vendet mė pak tė shėndetshme rezultuan tė jenė ato tė Afrikės. Republika e Afrikės Qendrore, Ēadi, Guinea, Madagaskari, Benini, Republika Demokratike tė Kongos, Nigeria, Sierra Leone, Nigeria dhe Uganda janė dhjetė vendet e fundit nė listė.

“Cilėsia e jetės sė njerėzve nė nivel global po rritet, por boshllėqet midis mė tė mirėve dhe mė tė kėqijave janė mė tė gjera se kurrė”, paralajmėrojnė ekspertė, duke treguar pabarazi tė mėdha nė shėndetėsi, financa, politikė, arsim, siguri dhe siguri.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2018, 18:32   #311
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,254
Thanks: 131
Thanked 266 Times in 136 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Qashtu e kishin shkruajtur:

Kombet mė tė shėndetshme nė botė, ja ku renditen Shqipėtarėt
1 day ago

Shqipėria renditet mes vendeve tė shėndetshme tė botės. Njė raport global ku u morėn nė shqyrtim 149 vende zbulon se Shqipėria pozicionohet e 48-ta nė listė, ndėrsa 2 vende poshtė nesh ndodhet Turqia. Indeksi i prosperitetit vjetor i hartuar nga Instituti Legatum liston vendet mė tė mira dhe mė tė kėqija pėr tė jetuar nė tė gjithė botėn pėr nėntė kategori nė total. Njė kategori ėshtė shėndeti. Raporti, i publikuar gjykoi vendet pėr sa i pėrket sistemeve tė tyre tė kujdesit shėndetėsor, nivelin e sėmundjes, normat e obezitetit dhe masat e tjera shėndetėsore.

Greqia renditet e 46-ta nė listė ndėrsa vendet e tjera tė rajonit mbeten shumė pas. Kėshtu Kroacia ėshtė nė vendin e 60-tė, Maqedonia pozicionohet nė vendin e 78-tė, Serbia nė tė 86-in ndėrsa Mali i Zi renditet nė vendin e 99-tė. Singapori kryeson listėn e Kombeve mė tė Shėndetshme i pasuar nga Luksemburgu, Japonia dhe Zvicra. Austria u paraqit gjithashtu nė dhjetė vendet mė tė shėndetshme, ashtu si Katari, Hong Kongu dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, Suedia dhe Norvegjia. Ndėrsa Kanadaja zė vendin e 21, Britania e Madhe tė 26-tin dhe SHBA renditet e 35-ta. Vendet mė pak tė shėndetshme rezultuan tė jenė ato tė Afrikės. Republika e Afrikės Qendrore, Ēadi, Guinea, Madagaskari, Benini, Republika Demokratike tė Kongos, Nigeria, Sierra Leone, Nigeria dhe Uganda janė dhjetė vendet e fundit nė listė.

“Cilėsia e jetės sė njerėzve nė nivel global po rritet, por boshllėqet midis mė tė mirėve dhe mė tė kėqijave janė mė tė gjera se kurrė”, paralajmėrojnė ekspertė, duke treguar pabarazi tė mėdha nė shėndetėsi, financa, politikė, arsim, siguri dhe siguri.
Kur behen ato renditje behen bazuar tek disa parametra. Duhet pare se ne cilet parametra kemi fituar me shume pike se nje here me thane qe me teper pike fitonim ne kohen nga ardhja e pacientit deri ne momentin kur i jepet ndihma e pare...
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2018, 18:34   #312
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,573
Thanks: 28
Thanked 29 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Ice ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Qashtu e kishin shkruajtur:

Kombet mė tė shėndetshme nė botė, ja ku renditen Shqipėtarėt
1 day ago

Shqipėria renditet mes vendeve tė shėndetshme tė botės. Njė raport global ku u morėn nė shqyrtim 149 vende zbulon se Shqipėria pozicionohet e 48-ta nė listė, ndėrsa 2 vende poshtė nesh ndodhet Turqia. Indeksi i prosperitetit vjetor i hartuar nga Instituti Legatum liston vendet mė tė mira dhe mė tė kėqija pėr tė jetuar nė tė gjithė botėn pėr nėntė kategori nė total. Njė kategori ėshtė shėndeti. Raporti, i publikuar gjykoi vendet pėr sa i pėrket sistemeve tė tyre tė kujdesit shėndetėsor, nivelin e sėmundjes, normat e obezitetit dhe masat e tjera shėndetėsore.

Greqia renditet e 46-ta nė listė ndėrsa vendet e tjera tė rajonit mbeten shumė pas. Kėshtu Kroacia ėshtė nė vendin e 60-tė, Maqedonia pozicionohet nė vendin e 78-tė, Serbia nė tė 86-in ndėrsa Mali i Zi renditet nė vendin e 99-tė. Singapori kryeson listėn e Kombeve mė tė Shėndetshme i pasuar nga Luksemburgu, Japonia dhe Zvicra. Austria u paraqit gjithashtu nė dhjetė vendet mė tė shėndetshme, ashtu si Katari, Hong Kongu dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, Suedia dhe Norvegjia. Ndėrsa Kanadaja zė vendin e 21, Britania e Madhe tė 26-tin dhe SHBA renditet e 35-ta. Vendet mė pak tė shėndetshme rezultuan tė jenė ato tė Afrikės. Republika e Afrikės Qendrore, Ēadi, Guinea, Madagaskari, Benini, Republika Demokratike tė Kongos, Nigeria, Sierra Leone, Nigeria dhe Uganda janė dhjetė vendet e fundit nė listė.

“Cilėsia e jetės sė njerėzve nė nivel global po rritet, por boshllėqet midis mė tė mirėve dhe mė tė kėqijave janė mė tė gjera se kurrė”, paralajmėrojnė ekspertė, duke treguar pabarazi tė mėdha nė shėndetėsi, financa, politikė, arsim, siguri dhe siguri.
Plot prej keto shtete qe jane permend si ma te shendetshem i kane kancerat me te medhaj ne bote.
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-03-2019, 19:14   #313
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,997
Thanks: 2,011
Thanked 2,895 Times in 1,610 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Armir Shkurti

PEZULL NĖ PURGATOR!!!

Nata e dytė sonte nė korridorin e Urgjencės sė QSUT! Kam qė dje nė mėngjes me njė nga njerėzit e mi mė tė shtrenjtė e nuk e shtrojmė dot nė pavion, tek neurologjia se VENDE S'KA.!!!!!!

Pas ekzaminimit tė parė dhe njė skaneri tė parė, nga PRAKTIKANTĖT qė punojnė tė shtunė e tė dielė , na u tha se duhet edhe njė skaner ...me kontrast! Sebepi, se, kuptohet , as tani qė po flasim nuk ėshtė bėrė ky skaner.

Alternativat janė 3:

1 - Praktikanti na thotė tė presim
2- Praktikanti thotė se njė vend pėr femėr ėshtė liruar tė shtunėn , pasi ka ndėrruar jetė njė zonjė. Pėr burra, duhet tė presim.... (natyrisht perferojmė tė zhgėrryhemi nė koridor tė urgjencės, nė vend tė kėsaj alternative makabre)
3 - Praktikanti i mirė e simpatik, me syze optike, na kujtoj qė ka edhe spitale private.

CILĖN DO ZGJIDHJE TI?

(nė respekt tė kėsaj tabele dhe dhjetra hallexhinjve kėtu, nuk po nxjerr as foto as video.....
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2019, 07:10   #314
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,407
Thanks: 4,589
Thanked 3,580 Times in 1,711 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Par
ne rradhe te pare te shkuara e sherim te shpejte familjarit
ne rradhe te dyte nje situate e tille krize eshte gjithandej , madje edhe ketu tek une..
Mos te dhente zoti te semuresh uikendeve se c'do gje eshte e bllokuar, prandaj edhe mua kur me qellon te punoj te djelave ne urgjenca , nuk me ze gjumii naten sepse e di qe kur te shkoj do gjej njerez qe presin mbi 24 ore... dhe pastaj me thone ketu sa qahet kjo Marya ...
Kjo puna e vendeve te lira shtrimi jane shume pak uikendeve sepse vendet bllokohen...dmth perpara uikendit nuk behen dalje per te evituar shtrimet gjate uikendit sepse nuk ka shume personnel dhe eshte vetem mjeku roje i pavijonit ….keshtu eshte tmerr ta pranosh , por nganjehere gezohemi kur vdes ndonje i moshuar per ti bere vend tjetrit…. Ne situate krize nuk ke c’te besh….
Ne radhe te trete per sa i perket Scaner me injeksion..kur bene nje prblem crebral dhe ben nje skaner menjehere , jo te gjithe lezionet shikohen ne fazen e pare , prandaj duhet nje skaner i dyte per te pare ne ka anomalie qe shfaqen dhe me injeksion per te kerkuar ndnj trombose , ; anvrisme, , ideale do ishte IRM …

sa per te rekomanduar privatin edhe une e kam bere............
me erdhi nje stomatolog kirurg qe kishte problem me prostaten dhe iu bllokua urina dhe kishte nevoje per nje tube urinare , po si do punonte ai me nje tube urine zvarre dhe ne publik do o zvarrisnin me muaj te tera dhe i thashe shko tek filan personi ne privat se ta zgjidh punen per nje jave , ishte shok i burrit ai personi , por me te vertete eshte me i miri qe ekziston, nuk e bene profesor vetem se ishte Libanez..dhe vendet profesorale jane te zena nga cifutet ... jane shume te korruptuar gjerat , sa me lart te synosh , aq me i larte eshte korrupsioni edhe ketu ; po lere se cfare thone ca parimore ketu

Kurajo dhe te shkuara

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marya : 04-03-2019 nė 07:17
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2019, 07:38   #315
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,939
Thanks: 10,243
Thanked 9,587 Times in 4,724 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 321
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Kete e di edhe une Marya qe ka korrupsion dhe ketu.. por ama kur vjen puna i qis syte doktorit me te mire dhe i them qe do me japesh kete kete ekzaminim sepse une e njoh trupin tim me mire se ty.. kam pas rastin te kem nje doktoreshe super te homéopathies dhe kur te bente ajo analiza oh mon dieu 800 euro te sécurité sociale shkonte fatura.. i kane hequr te drejten e praktikimit sepse e griu shtetin nga analizat e detajuara qe te jepte.. ilacet pastaj ajo punonte me laboratoret private me te mira ne Belgjike qe porosisja me leket e mija.. kura per défense immunitaire etc etc.. 3 mujorshe qe ti thuash spitaleve ik pirdhuni.. por jane te rralle keto lloj doktorash dhe shteti nuk i do...
mjeket ketu kane presion te jashtezakonshem dhe ne e dime kete mire.. por une jam kokederre dhe si dal nga kabineti pa me dhene ate qe i kerkoj.. nami te behet.

dua te them edhe kete qe préventioni eshte gjeja me e mire qe duhet te bej cdo njeri.. mos te presi minuten e fundit sepse mund te jete vone.
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 13:16   #316
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,254
Thanks: 131
Thanked 266 Times in 136 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 15:01   #317
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,243
Thanks: 7,106
Thanked 3,301 Times in 1,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IronMan Shiko postimin


Te theme te drejten me shume me ngjan si ndonje WC publike. Hajde Gramshi hajde
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 15:03   #318
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,612
Thanks: 0
Thanked 1,586 Times in 1,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
Te theme te drejten me shume me ngjan si ndonje WC publike. Hajde Gramshi hajde
Duhet me ndejt pacienti tek dera se po u fut brenda vetem me ju ul doktorit ne preher ! Ne fakt nuk kane faj, se i harxhuan leket me hidrocentralin
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 15:16   #319
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,004
Thanks: 15,466
Thanked 13,162 Times in 8,309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 704
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Epo njė fshat nė Gramsh ėshtė, mund dhe tė mos e kishte fare (siē nuk e kishte)
Njė dhomė mjeku kudo aq ėshtė, njė mjek pėr tė bėr vizita dhe dhėn rekomandime do jetė se nuk ėshtė spital.
Nuk besoj se IronMan viziton nė ndonjė dhomė mė tė madhe se kjo te spitali ku ėshtė.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 15:17   #320
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,407
Thanks: 4,589
Thanked 3,580 Times in 1,711 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

nuk paska vend per te parkuar gomaret

tallemi , tallemi , por eshte per te qare, kjo eshte sa per te thene se bene dicka
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur