Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Shqipėtarėt nėpėr botė

Shqipėtarėt nėpėr botė “Kam njė kėngė pėr tė kėnduar, e kam njė dert pėr te vajtuar, njė sėmundje e pashėruar, e qysh nga shekujt e kaluar./ Qaj moj zemėr e plagosur, vajto ti moj nėna plakė, mergimi djemtė t’i ka sosur, e ikin e s’tė vijnė mė prapė.”

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-12-2018, 15:55   #41
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 36,833
Thanks: 17,788
Thanked 22,838 Times in 8,823 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 525
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Po, jetoj ne la la landen e botes time te paqes absolute se jam rrit ne paqe dhe tradita si femij, edhe nese mxen sherri supozojm belaja ne shkolle ne shqiperi jemi rrit me prind qe shkojn dhe merren vesh me prindin e nje kopili ne shkolle dhe ai nuk sillet me si kopil se pastaj e paguan i ati i tij, kjo ben qe babai i nje femije te keq ti hip dru djalit tij e ta beje per spital dhe pastaj ai do sidhet mire.
Sot ne shkollat publike amerikane nje femij bully mund ta abuzoje femijen tend dhe ti shkon te paralajmerosh babain e tij kur edhe babai eshte me i keq se i biri, ose shumica rriten pa baba.
Dmth nuk eshte se ti nuk e edukon femijen tend, jane te tjeret femij ne shkollat publike qe ja nxijn jeten femijeve te mire. Prandaj si ne asnje vend tjeter ne bote kemi vrasje masive nga femije qe abuzohen neper shkolla publike amerikane. Kjo nuk ndodh ne shqiperi dhe ne evrope, vetem ne amerike femija behet terrorist nga nje femij i urte i qete e i turpshem.
Kini kujdes, vetem kaq po ju them. Une nuk kam femij por kam nipa e mbesa qe po rriten ktu, ata nuk e dijn sa merak kam per to sepse po rriten ne nje bote shume me te tmerrshme Ne krahasim me boten ku jemi rrit ne.
Ketu te jap te drejt, bullying ne Amerike (se skam ide si eshte ne evrop) eshte problem i madh. Ama si prinder, vec mund ta inkurajosh femijen tende to stand up to the bullies, or report them. Ketu nuk eshte aspak si ne shqiperi, nje prekje ti bej prinderi jot femijes te botes qe ka ngacmur femijen e tij, dhe babai futet direkt ne burg. Un e mesova kete the hard way. Kur erdha ne Amerike u futa ne klasen e 8, pa ditur as nje njeri dhe pa ditur anglisht. Kisha nje djal qe nganjehere enderroja sikur ta varja nga gryka me litar se sme linte rehat. Ne lunch ore minute me ngacmonte duke “poke” on my back”..i thash prit kur ti them babit, duke menduar se babi do ta rrinte sic bente me djemt e lagjes nese na ngacmonin lol. Kur mora vesh qe mund te futesh ne burg dhe un te perjashtohem nese zihem, thjesht e injoroja, sadoqe me vinte per te qare. Keshtu ja bente dhe kushurires time me perpara dhe sipas saj ndaloj kur ajo ju soll mire me te. Por kisha shume urrejtje dhe ideja ti sillesha mire as sme vinte ne mend lol. Pastaj ne gjimnaz kisha vec nje vajze, qe ne decorative class hidhte ndnje fije ne floket e mia dhe qeshte etc me shoqerin e saj. Kur e shikoja ne hallway dhe i thoja “hajde te takohemi pas shkolle” behej dyll e verdh, se vetem sja mbante te ballafaqohej. Ama te them te drejten kurt, faj i jap vetes time se isha e urte dhe si flisja njeri. Kur fillova te mesoja me mire anglisht, fillova te kisha me shume konfidence ne vetevete, dhe kur ndryshova gjimnaz meqe leviza ne shtet tjeter, skisha probleme te tilla aspak. Duhet ti mesosh femijet te ken konfidence ne vetevete, dhe ti shpjegosh qe bullies jan vec njerez frikacak dhe insecure.
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rexhina : 12-12-2018 nė 16:00
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 16:31   #42
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 14,051
Thanks: 1,565
Thanked 8,881 Times in 3,922 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 306
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Kurse une pata nje eksperience paksa ndryshe me ket punen e bully-t. Cunin sma ka ngacmu asnjehere ndonje, ska pas probleme te tilla. Por para nja 3 javesh me con zysha kujdestare ( home room teacher ) nje email qe medemek nje incident paskesh ndodh ne klase dhe ma kishin akuzu cunin per being bully!! E me kishte raportuar ankesen/ letren e nje cuni tjeter qe gjoja cuni im e shan e I thote fjale si je kshu e ashtu, biles dhe e ke mamin fat n ugly!! Aty u shokova. Fola me cunin dhe ai ishte confused nga kishin dal keto fjale qe se kish idene fare. Dhe e njoh tim bir shume mire. E di kur genjen Dhe kur thote te verteten. E kam qendis nje email zyshes, how dare m’akuzojne cunin. I pyeta ka deshmitare? Ska? Prova? Ska!! Atehere duhet pare ai kalama qe sajon gjera te tilla dhe mbase kerkon attention!!! Someone needs to sit down with him and find out why he wrote that letter!! U mundua zysha te zbusi gjendjen po me duhej ta raportoja tha gjithsesi. I thashe let me know mbas investikimeve, po hic deri tani. Spo I ngacmoj me dhe une, por ja bera te ditur lying is worse than bullying, mos mi afrohet cunit ai me!! Lol. Ca nuk ka qe thoni ju. Ka dhe kshu.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 16:46   #43
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,071
Thanks: 11,720
Thanked 9,660 Times in 6,172 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 500
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Si flasin ca ketu....sikur nuk kan qen kalamoj dikur.
Edhe ne femijet e dikurshem kemi bere potere te modhe....potere e jo llafe.
U vinim mesuesve kakzoza neper xhepa, u digjnim lidheset e kepuceve, u varnim ose ngjitnim letra tallese ne kurriz, u vinim gjilpera ne karrige e i gjuanim edhe me shkumsa ose rraketa letre......POR shteti ishte i repte dhe thirrej prindi qe kercenohej se do te humbiste punen po te mos e riedukonte femijen e vet......vu lata e druve edhe mazalla robi me vu men.

Ketu ne HaaMerIk situata eshte per ibret se ne te dyja anet: Nga nje ane ka priner qe jene bere pishman se aksidentalisht kane patur nje femije si rrjedhim i nje pamundesie per te kontrrollu hormonet....nje pjese e prinderve jane neper punera me orare te zgjatura e rrugetim drobites e nuk kane me kohe te kontrrollojne femijen....nje pjese tjeter perpiqen e lene lesht e xhepit duke i cuar femijet neper shkolla private e si perfundim u del me i ndyre femia se ata qe jane rritur rrugeve.....nderkohe ligji e ndalon me masa te rrepta venien dore ndaj femijes si nga prindi ashtu edhe nga mesuesi....masat riedukuese jane qesharake e shum here detyrohet mesuesi te neglizhoje per te rraportuar tek prindi ose eprori sjelljen e femijes sepse eprori i thote qe "ti ske metodologjine e duhur per ta bere femijen te te degjoje e respektoje", e nga ana tjeter eshte prindi qe ne vend te qortoje femijen e vet ia hedh fjin shkolles dhe mesuesit per mospasje profesionalizmi: "ne shtepi femija im eshte shembullor perse sillet keshtu me ju....ju do ta keni fajin".... shumica e shkollave kane nje kuvend prinderish qe kane force vote per perzgjedhejn ose pushimin e mesuesve e mesuesit per tu bere qefin prinderve u vene nota me te mira packa se se meritojne vetem e vetem te duken mire ata qafiret e mbrapshte.....lere pastaj kur ke Bed Tiqerrse.

Eshte nje katrahure e madhe qe nje zot e di si do te ndreqet po u ndreq ndonjehere.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 12-12-2018 nė 16:50
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 20:37   #44
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Si flasin ca ketu....sikur nuk kan qen kalamoj dikur.
Edhe ne femijet e dikurshem kemi bere potere te modhe....potere e jo llafe.
U vinim mesuesve kakzoza neper xhepa, u digjnim lidheset e kepuceve, u varnim ose ngjitnim letra tallese ne kurriz, u vinim gjilpera ne karrige e i gjuanim edhe me shkumsa ose rraketa letre......POR shteti ishte i repte dhe thirrej prindi qe kercenohej se do te humbiste punen po te mos e riedukonte femijen e vet......vu lata e druve edhe mazalla robi me vu men.

Ketu ne HaaMerIk situata eshte per ibret se ne te dyja anet: Nga nje ane ka priner qe jene bere pishman se aksidentalisht kane patur nje femije si rrjedhim i nje pamundesie per te kontrrollu hormonet....nje pjese e prinderve jane neper punera me orare te zgjatura e rrugetim drobites e nuk kane me kohe te kontrrollojne femijen....nje pjese tjeter perpiqen e lene lesht e xhepit duke i cuar femijet neper shkolla private e si perfundim u del me i ndyre femia se ata qe jane rritur rrugeve.....nderkohe ligji e ndalon me masa te rrepta venien dore ndaj femijes si nga prindi ashtu edhe nga mesuesi....masat riedukuese jane qesharake e shum here detyrohet mesuesi te neglizhoje per te rraportuar tek prindi ose eprori sjelljen e femijes sepse eprori i thote qe "ti ske metodologjine e duhur per ta bere femijen te te degjoje e respektoje", e nga ana tjeter eshte prindi qe ne vend te qortoje femijen e vet ia hedh fjin shkolles dhe mesuesit per mospasje profesionalizmi: "ne shtepi femija im eshte shembullor perse sillet keshtu me ju....ju do ta keni fajin".... shumica e shkollave kane nje kuvend prinderish qe kane force vote per perzgjedhejn ose pushimin e mesuesve e mesuesit per tu bere qefin prinderve u vene nota me te mira packa se se meritojne vetem e vetem te duken mire ata qafiret e mbrapshte.....lere pastaj kur ke Bed Tiqerrse.

Eshte nje katrahure e madhe qe nje zot e di si do te ndreqet po u ndreq ndonjehere.
O Col nuk e krahason dot njė shkollė publike tė Tiranės me njė tė Bronx-it. Nė kėtė tė fundit ke fėmijė qė vinė nga 50 etni dhe kultura dhe 10 raca tė ndryshme. Pėrfshi kėtu edhe shqiptarėt, kultura e tė cilėve edhe kur ėshtė nė nivelin mė tė ulėt ėshtė shumė mė lart se ata qė popullojnė Bronx-in ose tė gjitha qytetet qė pėrbėjnė NYC.

Unė shkova nė dy shkolla nė Brooklyn. Njėra kishte roje nė ēdo hyrje dhe dalje, polic dhe roje me 'metal detectors'. Kurse tjetra ta shikoje nga jasht dukej si ndėrtesė riedukimi pėr fėmijėt. Nuk kishte javė tė mos rriheshin nxėnėsit nė orėn e drekės kishte edhe jo pak raste kur thereshin me njėri tjetrin
Tė gjitha nxėnėsit ishin grupe grupe sipas racės qė i pėrkisnin. Mėsuesit ishin sa pėr numėr, sa pėr tė thėnė.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 12-12-2018 nė 20:39
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 20:44   #45
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,467
Thanks: 268
Thanked 446 Times in 344 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Nuk e di pse eshte mbyll tema e shqipove ne amerike.
Eshte film horror nese femija jot shkon ne shkolla publike ne amerike. Keshtu jane gjithe shkollat publike. Turli rracah, turli prindersh te degjenruar. Femij mut. Rrac mut.
Para 10 vitesh kur jetoja ne kaliforni nje burr 50 vjecar vinte ne tavoline pokerit cdo dite nga ora 5-6 e darkes, gati qante ne tavoline cdo dite. Kishte nje urrejtje aq te thelle per femijet amerikan zezak te bardh te gjithe bashke saqe isha i bindur se do bente ndonje terror brenda muajit.
Edhe kjo e shkreta duket mesuese e mire por ja kane bere jeten verem kopilat amerikan dhe toleranca e cdo rrace demokracia amerikane.
https://www.youtube.com/watch?v=-SRC...&feature=share
Si pretendon ti atehere, qe nje shoqeri e tille e degjeneraur, me femije te degjeneruar, me femra kurva qe shkojne me 100 meshkuj, shume here ne one night stands, meshkuj te dobet, pederasti, porno ne masvitiet industrial, perzierje rraciale, familje e vdekur, divorce masive, biles disa here ne jete... si mendon qe nje vend i tille konsumerist, mu morali ka vdek me kohe, ku oligarkia cifute mbizoteron ne cdo ane, ti sjelle ndonje te mire shqiptareve???
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 20:46   #46
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,071
Thanks: 11,720
Thanked 9,660 Times in 6,172 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 500
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
O Col nuk e krahason dot njė shkollė publike tė Tiranės me njė tė Bronx-it. Nė kėtė tė fundit ke fėmijė qė vinė nga 50 etni dhe kultura dhe 10 raca tė ndryshme. Pėrfshi kėtu edhe shqiptarėt, kultura e tė cilėve edhe kur ėshtė nė nivelin mė tė ulėt ėshtė shumė mė lart se ata qė popullojnė Bronx-in ose tė gjitha qytetet qė pėrbėjnė NYC.

Unė shkova nė dy shkolla nė Brooklyn. Njėra kishte roje nė ēdo hyrje dhe dalje, polic dhe roje me 'metal detectors'. Kurse tjetra ta shikoje nga jasht dukej si ndėrtesė riedukimi pėr fėmijėt. Nuk kishte javė tė mos rriheshin nxėnėsit nė orėn e drekės kishte edhe jo pak raste kur thereshin me njėri tjetrin
Tė gjitha nxėnėsit ishin grupe grupe sipas racės qė i pėrkisnin. Mėsuesit ishin sa pėr numėr, sa pėr tė thėnė.
Te besoj se un vetem dy colegje kam bere....te tjerat po i shoh me vocrraken time. (qe eshte nje shkolle qomet e mire).
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 21:00   #47
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 14,051
Thanks: 1,565
Thanked 8,881 Times in 3,922 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 306
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Keq puna keq. A do ndreqet ndonjehere e Cool??
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 21:13   #48
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,071
Thanks: 11,720
Thanked 9,660 Times in 6,172 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 500
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Keq puna keq. A do ndreqet ndonjehere e Cool??
Ne lidhje me ate shqetesimin qe te kishin ngritur me djalin....

Qe thua tine para dy viteve (me duket se ekam cekur edhe nje here tjeter kete me buje), nje djale ne klase te peste me kish ngacmu (shtyre me qellim) gocen (na klase te 3te) ne koridor.....pergjate pushimit.
Dashja babit t'vet, ja kish kercit nje shqelm karatuckist (qe 4 vjec ka bere silat dhe kali) midis kembevet atij, me shume respekt duke e ulur ne gjunje........dhe qe prej asaj kohe ai bobi nderron drejtim kur e shef neper koridore si dhe e gjithe shkolla e sheh me nje fare respekti......ju pergjigj me shume dinjitet nje veprimi te gabueshem.

Pra sado e mire te jete shoqeria dhe shkolla peseri ka elementa qe duan te bejne buje ..... eshte ne natyren e njeriut.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 12-12-2018 nė 21:26
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 21:24   #49
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Te besoj se un vetem dy colegje kam bere....te tjerat po i shoh me vocrraken time. (qe eshte nje shkolle qomet e mire).
Kolegji ėshtė plotėsisht ndryshe nga shkolla e mesme. Ke tė bėsh me njerėz mė tė pjekur. As qė mund tė krahasohen.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 21:25   #50
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,071
Thanks: 11,720
Thanked 9,660 Times in 6,172 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 500
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Kolegji ėshtė plotėsisht ndryshe nga shkolla e mesme. Ke tė bėsh me njerėz mė tė pjekur. As qė mund tė krahasohen.
Prandaj te thashe qe se kam ate eksperience.......por do te ishte mira ta provoja..
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 21:57   #51
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,558
Thanks: 13,546
Thanked 7,515 Times in 4,769 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Kurse une pata nje eksperience paksa ndryshe me ket punen e bully-t. Cunin sma ka ngacmu asnjehere ndonje, ska pas probleme te tilla. Por para nja 3 javesh me con zysha kujdestare ( home room teacher ) nje email qe medemek nje incident paskesh ndodh ne klase dhe ma kishin akuzu cunin per being bully!! E me kishte raportuar ankesen/ letren e nje cuni tjeter qe gjoja cuni im e shan e I thote fjale si je kshu e ashtu, biles dhe e ke mamin fat n ugly!! Aty u shokova. Fola me cunin dhe ai ishte confused nga kishin dal keto fjale qe se kish idene fare. Dhe e njoh tim bir shume mire. E di kur genjen Dhe kur thote te verteten. E kam qendis nje email zyshes, how dare m’akuzojne cunin. I pyeta ka deshmitare? Ska? Prova? Ska!! Atehere duhet pare ai kalama qe sajon gjera te tilla dhe mbase kerkon attention!!! Someone needs to sit down with him and find out why he wrote that letter!! U mundua zysha te zbusi gjendjen po me duhej ta raportoja tha gjithsesi. I thashe let me know mbas investikimeve, po hic deri tani. Spo I ngacmoj me dhe une, por ja bera te ditur lying is worse than bullying, mos mi afrohet cunit ai me!! Lol. Ca nuk ka qe thoni ju. Ka dhe kshu.
Ti bad cunin e ke ne privat apo
Public school?
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 22:06   #52
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 14,051
Thanks: 1,565
Thanked 8,881 Times in 3,922 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 306
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Deri ne klase te 4 ka qene public. Nga e 5sta e deri tani ne private.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 22:48   #53
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Prandaj te thashe qe se kam ate eksperience.......por do te ishte mira ta provoja..
Coli, kur isha nė Shqipėri kam qen harrakat, me moshatarėt se me mėsuesit as qė mund tė diskutohej. Ishte njė disiplinė e rreptė.

Kur erdha kėtu, nė ato shkolla qė shkova unė, rrija si ēun i mirė. Problemi qė kėto shkolla kan nė NYC ėshtė prurja e 'minoritetit' nė ato shkolla edhe pse nuk ketojnė aty. Kėta ishin me shumicė ata qė krijonin probleme. Sigurisht prindėrit e mi do tė jetonin sa mė larg 'atyre', nuk i kishim afėr por kjo ėshtė hipokrizia e Amerikės. Ta bie aty edhe pse mundohesh t'i rrish larg. Kurse ata qė bėjnė kėto ligje jetojnė dritė jete larg tyre.

U zura njė herė me njė vemje meksikane. Nė orėn e fuskulturės. Na ndahu mėsuesi. E prita mbas shkolle aty nė dalje tė shkollės qė tė mos mė shpėtonte por e kishte lėnė shkollėn herėt atė ditė. Mė mirė qė kishte ikur se do tė mė kishin pėrjashtuar nga shkolla po ta kisha futur nė dorė. Me sa duket e mori vesh qė isha shqiptar. Me shqiptarėt nuk kruheshin. Mbaj mėnd at ditė ishte njė djal nga Kosova nė shkoll, ishte si herkul. Mė tha mua ke probleme shqipe se tė ndihmojė unė. Unė i thash jo, jo e rregulloj vetė. Ja kishte pėrgjysmuar familjen serbiēkat, prandaj kishte ardhur nė Amerikė. Flas pėr vitin shkollor 91-92.

Mė mirė qė nuk e ke provuar shkollėn e mesme kėtu. Shkolla e mesme nė Shipėri me tė gjith dallimet dhe tė metat qė kishte ishte kohė e bukur.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 12-12-2018 nė 22:54
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 23:03   #54
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 153
Thanked 755 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Coli, kur isha nė Shqipėri kam qen harrakat, me moshatarėt se me mėsuesit as qė mund tė diskutohej. Ishte njė disiplinė e rreptė.

Kur erdha kėtu, nė ato shkolla qė shkova unė, rrija si ēun i mirė. Problemi qė kėto shkolla kan nė NYC ėshtė prurja e 'minoritetit' nė ato shkolla edhe pse nuk ketojnė aty. Kėta ishin me shumicė ata qė krijonin probleme. Sigurisht prindėrit e mi do tė jetonin sa mė larg 'atyre', nuk i kishim afėr por kjo ėshtė hipokrizia e Amerikės. Ta bie aty edhe pse mundohesh t'i rrish larg. Kurse ata qė bėjnė kėto ligje jetojnė dritė jete larg tyre.

U zura njė herė me njė vemje meksikane. Nė orėn e fuskulturės. Na ndahu mėsuesi. E prita mbas shkolle aty nė dalje tė shkollės qė tė mos mė shpėtonte por e kishte lėnė shkollėn herėt atė ditė. Mė mirė qė kishte ikur se do tė mė kishin pėrjashtuar nga shkolla po ta kisha futur nė dorė. Me sa duket e mori vesh qė isha shqiptar. Me shqiptarėt nuk kruheshin. Mbaj mėnd at ditė ishte njė djal nga Kosova nė shkoll, ishte si herkul. Mė tha mua ke probleme shqipe se tė ndihmojė unė. Unė i thash jo, jo e rregulloj vetė. Ja kishte pėrgjysmuar familjen serbiēkat, prandaj kishte ardhur nė Amerikė. Flas pėr vitin shkollor 91-92.

Mė mirė qė nuk e ke provuar shkollėn e mesme kėtu. Shkolla e mesme nė Shipėri me tė gjith dallimet dhe tė metat qė kishte ishte kohė e bukur.
futja kot dhe ti be futja

shkolla e mesme qonka tmerr ktu se qonke zan me ni meksikan. ti ne shqipni nuk ke shku ne shkoll ne kohen e demokracis o birazer po ke shku ne komunizem. nuk ke bo shkoll ne shqipni ti ne vitet 97-98-99-00-01

shkoni e folni per ca shkolla ne south side chicago e bronx e kujtoni se jan gjitha ashtu. amerika o e madhe
__________________
VeteVendosje

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga derjansi : 12-12-2018 nė 23:06
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 23:13   #55
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 153
Thanked 755 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Kurse une pata nje eksperience paksa ndryshe me ket punen e bully-t. Cunin sma ka ngacmu asnjehere ndonje, ska pas probleme te tilla. Por para nja 3 javesh me con zysha kujdestare ( home room teacher ) nje email qe medemek nje incident paskesh ndodh ne klase dhe ma kishin akuzu cunin per being bully!! E me kishte raportuar ankesen/ letren e nje cuni tjeter qe gjoja cuni im e shan e I thote fjale si je kshu e ashtu, biles dhe e ke mamin fat n ugly!! Aty u shokova. Fola me cunin dhe ai ishte confused nga kishin dal keto fjale qe se kish idene fare. Dhe e njoh tim bir shume mire. E di kur genjen Dhe kur thote te verteten. E kam qendis nje email zyshes, how dare m’akuzojne cunin. I pyeta ka deshmitare? Ska? Prova? Ska!! Atehere duhet pare ai kalama qe sajon gjera te tilla dhe mbase kerkon attention!!! Someone needs to sit down with him and find out why he wrote that letter!! U mundua zysha te zbusi gjendjen po me duhej ta raportoja tha gjithsesi. I thashe let me know mbas investikimeve, po hic deri tani. Spo I ngacmoj me dhe une, por ja bera te ditur lying is worse than bullying, mos mi afrohet cunit ai me!! Lol. Ca nuk ka qe thoni ju. Ka dhe kshu.
lol ashtu meno ti
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 23:15   #56
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 14,051
Thanks: 1,565
Thanked 8,881 Times in 3,922 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 306
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
futja kot dhe ti be futja


shkoni e folni per ca shkolla ne south side chicago e bronx e kujtoni se jan gjitha ashtu. amerika o e madhe
E mo se na habiten. Po me dukej vetja qe nuk jetokam ketej me c’lexova. S’kisha degju qe qenka kaq keq gjendja. Lol. Kam degju ndonje marijuana e alkolra ( gjera qe shume adoleshte ne gjithe boten I bejne ) po jo kaq tmerr
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 23:17   #57
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
futja kot dhe ti be futja

shkolla e mesme qonka tmerr ktu se qonke zan me ni meksikan. ti ne shqipni nuk ke shku ne shkoll ne kohen e demokracis o birazer po ke shku ne komunizem. nuk ke bo shkoll ne shqipni ti ne vitet 97-98-99-00-01

shkoni e folni per ca shkolla ne south side chicago e bronx e kujtoni se jan gjitha ashtu. amerika o e madhe
Pėr ty tė gjith jan fusin kot. Unė e kam jetuar vet ky thot ja ngut kot.

Unė vetėm u zura me grusht, tė tjerėt thereshin. Nuk kam ketu nė Bronx, por nė nė Brooklyn. Ke dėgjuar ti pėr East Brooklyn? Njė nga vendet mė tė rrezikshme nė New York, e dyta mbas getot e Philadelphia-s. Ata na binin nė shkollat ku jetonin italianėt e shaiptarėt. Kėto ishin vende tė rrezikshme pėr fėmijėt. Kam qenė nė shkollė tė mesme edhe nė NJ. Edhe aty kishte problet e veta. Fėmijė tė ndyrė, pa asnjė lloj disipline. Nė pėrgjithėsi ashtu janė shkollat e mesme kėtu.

Vėllai im jeton nė njė vend tė NJ ku paguar 12k+ nė vit taksa dhe prap shkolla publike nuk ėshtė gjo. Nuk ėshtė gjė. Ti flet pėr njė kohė nė Shqipėri ku kishte luftė civile kurse unė po flas pėr Amerikėn dhe shkollėn e mesme kėtu. Nuk ka krahasim.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 23:20   #58
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 153
Thanked 755 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Pėr ty tė gjith jan fusin kot. Unė e kam jetuar vet ky thot ja ngut kot.

Unė vetėm u zura me grusht, tė tjerėt thereshin. Nuk kam ketu nė Bronx, por nė nė Brooklyn. Ke dėgjuar ti pėr East Brooklyn? Njė nga vendet mė tė rrezikshme nė New York, e dyta mbas getot e Philadelphia-s. Ata na binin nė shkollat ku jetonin italianėt e shaiptarėt. Kėto ishin vende tė rrezikshme pėr fėmijėt. Kam qenė nė shkollė tė mesme edhe nė NJ. Edhe aty kishte problet e veta. Fėmijė tė ndyrė, pa asnjė lloj disipline. Nė pėrgjithėsi ashtu janė shkollat e mesme kėtu.

Vėllai im jeton nė njė vend tė NJ ku paguar 12k+ nė vit taksa dhe prap shkolla publike nuk ėshtė gjo. Nuk ėshtė gjė. Ti flet pėr njė kohė nė Shqipėri ku kishte luftė civile kurse unė po flas pėr Amerikėn dhe shkollėn e mesme kėtu. Nuk ka krahasim.
po dhe un ktu e kam bo shkollen e mesme jo ne pakistan, po skam pa naj her therje e prerje, pranej te thash nuk asht gjith amerika ghettot e NY, chicagos e philly
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 23:23   #59
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 14,051
Thanks: 1,565
Thanked 8,881 Times in 3,922 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 306
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
lol ashtu meno ti
Ashtu e mendoj. Lol. Lexova diku dje nje tip studimi qe mosha qe njeriu /femija genjen me shume qenka 11vjec.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 23:25   #60
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,424 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Ore kot tju pys juve anej ka Trumpi.....mani arme juve
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur