Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Shqipėtarėt nėpėr botė

Shqipėtarėt nėpėr botė “Kam njė kėngė pėr tė kėnduar, e kam njė dert pėr te vajtuar, njė sėmundje e pashėruar, e qysh nga shekujt e kaluar./ Qaj moj zemėr e plagosur, vajto ti moj nėna plakė, mergimi djemtė t’i ka sosur, e ikin e s’tė vijnė mė prapė.”

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-03-2019, 10:12   #1
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,961
Thanks: 1,365
Thanked 2,252 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė muze, kur tė r

Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė muze, kur tė rinjtė tė njohin sakrificat e tyre
Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė muze, kur tė rinjtė tė njohin sakrificat e tyre
Pse

Nga Elkier Bushkolaj

Nė vitin 1998, nė shtėpinė tonė nė Durrės, vjen njė i afėrm, tė cilin policia greke e kishte kapur nė kufi, nė pėrpjekje pėr tė hyrė nė vendin fqinj dhe e kishte kthyer pas.
Teksa po ndėrrohej, vumė re se shpina e tij ishte e nxirė dhe me plagė tė hapura nga goditjet e shkopinjve tė gomės nė dhomat paraburgimit nė vendin fqinj qė kishte marrė si shpėrblim pasi disa ditėsh rrugėtim nė kėmbė malit.
Nė tė njėjtin vit, daja im vinte nga Mirdita ēdo fundjavė, nė pėrpjekje pėr shkuar me skaf nė Itali nė mes tė dhjetorit, kur nė detin e trazuar ngurronin tė dilnin peshkatarėt e regjur dhe marinarėt e kalitur.
Episode tė tilla, nė atė periudhė kanė qenė tė pranishme nė mijėra familje shqiptare, teksa djemtė dhe vajzat mė tė mirė tė kėtij vendi pėrmes malit, detit dhe ajrit janė larguar nga vendlindja, nga familjet, pėr njė jetė mė tė mirė pėr vete dhe pėr ata qė lanė me lot nė sy nė pragje banesash, apo salla pritjesh nė porte dhe aeroporte.
Historia e emigracionit shqiptar ėshtė e veēantė, simbol sakrifice, vetėmohimi dhe atdhedashurie.
Emigrantėt evropiane ndėrtuan Amerikėn, por rrokėn armėt kundėr shteteve evropiane pėr tė fituar lirinė, ashtu dhe italianėt, spanjollėt dhe portugezėt, ndėrtuan shtetet e Amerikės Latine dhe mė luftė hoqėn qafe robėrinė nga ish vendet e tyre.
Emigrantėt shqiptarė, pėrpara se tė ndėrtonin jetėn dhe realizonin ėndrrat personale nė vend tė huaj, kontribuuan pėr tė siguruar jetesėn e familjarėve nė atdhe.
Ekonomia e familjeve shqiptare u rimėkėmb nga paratė e mėrgimtarėve, e me kėto tė ardhura u ngritėn biznese, u ndėrtuan shtėpi, u shkolluan tė rinj, u hapėn mijėra vende pune, duke ndikuar direkt nė rritjen ekonomike tė vendit.
Vetėm nė 2018 remitancat e emigrantėve kapėn shifrėn e rreth 500 milionė eurove.
Janė tė shumtė ata qė dijet dhe zanatet e fituara, e tė vjedhura nė perėndim i implementuan nė vendlindje, duke e kthyer Shqipėrinė nga njė moēalishte nė njė vend qė tė ofron shpresė.
Pėr tė pėrshkruar e kujtuar vuajtjet e mėrgimtarėve, nuk do mjaftonin njė seri romanesh, teksa mjafton vetėm tė sjellim ne vėmendje tragjedinė e Otrantos, apo tė 9 janarit, ku zėri i atyre tė rinjve qė nė det tė hapur qė kėrkonin ndihmė pėrmes njė televizioni ka mbetur si njė plagė e pėrgjakur nė memorien e shqiptarėve.
Shumė djem rinj janė vrarė nė zonat kufitare, tė tjerė janė masakruar e zhdukur nė burgje, e pavarėsisht kėtyre rasteve tragjike, emigrantėt shqiptarė janė njė histori suksesi.
Prej dy vitesh qeveria organizon Samitin e Diasporės, kostoja e tė cilit ėshtė jo pak e vogėl pėr buxhetin e plogėsht tė vendit tonė, pėr t’ua treguar publikisht mėrgimtarėve se shteti amė nuk i ka harruar, fatkeqėsisht realiteti ėshtė ndryshe.
Klasa politike shqiptare nuk guxon tė dalė mbi veten, tė gjejė gjuhėn e pėrbashkėt pėr votėn e emigrantėve, siē gjeti mirėkuptimin pėr kodin zgjedhor, apo nė rastet kur u pėrputhen interesat klienteliste.
Emigrantėt meritojnė tė kenė pėrfaqėsues nė parlamentin e vendit tyre, qė ėshtė kthyer nė njė sallė ku vegjetojnė nėpunės partish, qė nuk i njohin as votuesit.
Deputetė tė forcave tė ndryshme politike prej vitesh shkojnė nė vendet ku shqiptarėt kanė emigruar, e teksa nuk kėrkojnė kurrė ndjesė se ėshtė pikėrisht klasa politike qė i detyroi tė largohen nga atdheu, i ftojnė tė vijnė nė Shqipėri e tė votojnė sa herė ka zgjedhje.
Me paturpėsinė mė tė madhe u premtojnė se zgjedhjet e ardhshme mund tė votojnė nė vendet ku jetojnė dhe do kenė kuotat e tyre nė parlament.
Ky zotim mbetet nė letėr, personazhet e politikės mbeten po ata, premtimet nuk ndryshojnė e fatkeqėsisht emigrimi nė masė vijon tė mbetet njė fenomen qė do ketė pasoja fatale pėr vendin.
Kjo hipokrizi me emigrantėt duhet tė marrė fund e puna pėr tė vlerėsuar kontributin e tyre duhet tė nisė qė nga recepsionet e selive diplomatike tė Shqipėrisė nėpėr botė, ku bashkatdhetarėt tanė meritojnė tė marrin shėrbim dinjitoz, e duhet tė finalizohet me tė drejtėn e votės dhe kuotat nė parlament.
Nė nder tė emigrantėve dhe veprės sė tyre, Shteti Shqiptar duhet tė ngrejė njė muze.
Aty pėrmes fotografive, videove objekteve, shkrimeve duhet pasqyrohen vuajtjet, sakrificat, dėshtimet dhe sukseset e bijve e bijave tona qė fati i detyroi ta ndėrtojnė jetėn larg atdheut.
Tė rinjtė shqiptarė, por edhe tė huajt duhet tė njohin meritėn qė kanė emigrantėt shqiptarė qė populli i tyre tė mbijetojė
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 10:37   #2
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,619
Thanks: 6,978
Thanked 8,229 Times in 5,265 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 386
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

ato ne greqi e kane te drejten e votes se i hypin autobuzit dhe vijne votojne per keta hajdutet.
i bie bretku duke punu .njerez dritshkurter.
e beri edi samitin se po afrojne zgjedhjet.
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 10:42   #3
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,961
Thanks: 1,365
Thanked 2,252 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ato ne greqi e kane te drejten e votes se i hypin autobuzit dhe vijne votojne per keta hajdutet.
i bie bretku duke punu .njerez dritshkurter.
e beri edi samitin se po afrojne zgjedhjet.
Unė them tė bėjmė njė parti, e ti tė jesh kryetar nderi....
Ka rrezik jemi mė shumė votuesa jashtė Shqipėrisė se brenda....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 11:42   #4
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,949
Thanks: 883
Thanked 1,494 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

Duke mos qene ne kontakt te vazhdueshem me subjektet politike ekziston rreziku te manipuloheni nga propaganda e rreme.Keta te rilindjes psh jane mjeshtra te propagandes.Nese ne na shtypin nepermjet formave te ndryshme te presionit ekonomik,ju mund tiu mashtrojne me spote si ai i Liamit.
shoku_tanku ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 11:58   #5
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,961
Thanks: 1,365
Thanked 2,252 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Duke mos qene ne kontakt te vazhdueshem me subjektet politike ekziston rreziku te manipuloheni nga propaganda e rreme.Keta te rilindjes psh jane mjeshtra te propagandes.Nese ne na shtypin nepermjet formave te ndryshme te presionit ekonomik,ju mund tiu mashtrojne me spote si ai i Liamit.
Ne nuk duhet tė kemi program politik apo simpati pėr rryma tė ndryshme politike por vetėm objektiva tė caktuara ose program ekonomiko shoqėror quaje si tė dush
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 12:08   #6
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,949
Thanks: 883
Thanked 1,494 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

A nese ju vini me nje platforme tuajen ndryshon puna.edhe une do isha i lumtur ta mbeshtesja.
shoku_tanku ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 12:19   #7
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,961
Thanks: 1,365
Thanked 2,252 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
A nese ju vini me nje platforme tuajen ndryshon puna.edhe une do isha i lumtur ta mbeshtesja.
Sa mirė do tė ishte.....
Dhe nė momentin e duhur
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 13:20   #8
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,949
Thanks: 6,858
Thanked 1,956 Times in 1,101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

Une them te krijohet nje parti e re e perbere vetem me emigrant nga amerika dhe kanadaja se ato ne evrope jane akoma te korruptuar per arsye te kuptueshme qe nuk eshte faji i tyre
Te bejm nje parti tonen dhe te fitojm zgjedhjet, pastaj kur te marrim pushtetin ne cdo instuticion ne krye te cdo detyre te vendoset nje ameigrant amerike qe eshte qytetar amerikan gjithashtu. Cdo shef pilicie, cdo gjyktas, cdo deputet, te gjithe ne krye te cdo pune shteti te kthehen nga amerika per ti sherbyer popullit. Pagat tju behen si ne amerike kjo ndalon korrupsionin.
Kjo do shpetonte shqiperine. Ne amerike nuk ka korrupsion, ligji kushtetuta eshte zoti i ksaj toke dhe vetem implementimi i rrespektit ndaj ligjit dhe kushtetutes e perparon nje vend.
Si do ja bejm? Ke do zgjedhim kryetar partie?
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 13:26   #9
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,619
Thanks: 6,978
Thanked 8,229 Times in 5,265 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 386
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Une them te krijohet nje parti e re e perbere vetem me emigrant nga amerika dhe kanadaja se ato ne evrope jane akoma te korruptuar per arsye te kuptueshme qe nuk eshte faji i tyre
Te bejm nje parti tonen dhe te fitojm zgjedhjet, pastaj kur te marrim pushtetin ne cdo instuticion ne krye te cdo detyre te vendoset nje ameigrant amerike qe eshte qytetar amerikan gjithashtu. Cdo shef pilicie, cdo gjyktas, cdo deputet, te gjithe ne krye te cdo pune shteti te kthehen nga amerika per ti sherbyer popullit. Pagat tju behen si ne amerike kjo ndalon korrupsionin.
Kjo do shpetonte shqiperine. Ne amerike nuk ka korrupsion, ligji kushtetuta eshte zoti i ksaj toke dhe vetem implementimi i rrespektit ndaj ligjit dhe kushtetutes e perparon nje vend.
Si do ja bejm? Ke do zgjedhim kryetar partie?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 13:30   #10
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,949
Thanks: 883
Thanked 1,494 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

Po keshtu nuk do kishte me ambasade amerikane..ose do kishte po do ta humbiste rendesine.
shoku_tanku ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 13:41   #11
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,961
Thanks: 1,365
Thanked 2,252 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Po keshtu nuk do kishte me ambasade amerikane..ose do kishte po do ta humbiste rendesine.
U kėputėn dhe ata duke na qeverisur, le tė marrin ca kohė pushime...
Unė jam pėr Kurt shef policie
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 13:45   #12
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,949
Thanks: 883
Thanked 1,494 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

Nuk eshte aq e lehte..per ne eshte si nje vend kulti..kerthiza e jetes politike ne vend.Po ta humbiste rendesine kesisoj ndonje hata e madhe do na ndodhte..
shoku_tanku ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 13:46   #13
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,949
Thanks: 6,858
Thanked 1,956 Times in 1,101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

Kjo eshte e vetmja zgjedhje qe shqiperia te dali nga balta. Me kte platform do fitohet pushteti. Pas marrjes pushtetit te kthehen 50 deri ne 100 mij shqiptaro amerikan te marrin cdo vend kuc pune shteti. Kjo do sidhte edhe ndihmen e madhe financiare nga shteti amerikan kur e marrin vesh 100 mij qytetar amerikan kontrollojn nje shtet te terin ne evrope.
Brenda 4 vjetve do ua garantoja shqiptarve qe pashaporta shqiptare do ket fuqi si ajo greke edhe me e forte te udhetosh gjithe boten.
Brenda 2 vitesh evropa do lutej ti bashkohemi asaj dhe do e rrefuzoja.
Brenda 8 vitesh do i garantoja shqiperise se madhe te bashkuar edhe bomba automike personale tonat sic i ka izraeli dicka qe do garantoje fuqine tone ne ballkan dhe evrope njeher e pergjihmone.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 13:58   #14
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,949
Thanks: 883
Thanked 1,494 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

Kurt,me shastise fare!
shoku_tanku ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 14:00   #15
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,961
Thanks: 1,365
Thanked 2,252 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Kjo eshte e vetmja zgjedhje qe shqiperia te dali nga balta. Me kte platform do fitohet pushteti. Pas marrjes pushtetit te kthehen 50 deri ne 100 mij shqiptaro amerikan te marrin cdo vend kuc pune shteti. Kjo do sidhte edhe ndihmen e madhe financiare nga shteti amerikan kur e marrin vesh 100 mij qytetar amerikan kontrollojn nje shtet te terin ne evrope.
Brenda 4 vjetve do ua garantoja shqiptarve qe pashaporta shqiptare do ket fuqi si ajo greke edhe me e forte te udhetosh gjithe boten.
Brenda 2 vitesh evropa do lutej ti bashkohemi asaj dhe do e rrefuzoja.
Brenda 8 vitesh do i garantoja shqiperise se madhe te bashkuar edhe bomba automike personale tonat sic i ka izraeli dicka qe do garantoje fuqine tone ne ballkan dhe evrope njeher e pergjihmone.
Ti e paske mėndjen pėr luftė....
Kandidatura jote digjet....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 14:09   #16
Metarch
homo aspirans
 
Avatari i Metarch
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Posts: 89
Thanks: 13
Thanked 47 Times in 28 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Metarch ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
tė rinjtė tė njohin sakrificat e tyre
Te rinjte te njohin sakrificat e tyre??? MUZE??? He zot, ki meshire...
Metarch ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 14:13   #17
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,949
Thanks: 6,858
Thanked 1,956 Times in 1,101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Ti e paske mėndjen pėr luftė....
Kandidatura jote digjet....
Mos!lol
Pergatitja per lufte garanton paqe. Plus do kishte karriera te lavdishme ushtarake dhe punsime massive per rinine, te gjithe ushtaret marinaret oficerat do paguhen dhe shkollat falas.
Amerika e kishte buxhetin ushtarak 500 billion rani e ka bere 650 billion ne menyre qe te dominojn boten totalisht.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 20:13   #18
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,961
Thanks: 1,365
Thanked 2,252 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

Samiti II i Diasporės, real apo fasadė?


Nė Tiranė janė mbledhur me qindra pėrfaqėsues tė mėrgatės shqiptare pėr tė marrė pjesė nė Samitin e Dytė tė Diasporės. Intelektualė paralajmėrojnė pėr politizimin e diasporės.

S(ulltan H)amiti e quan me ironi shkrimtari gjuhėmprehtė Agron Tufa Samitin e Dytė tė Diasporės qė po zhvillohet nė datat 1 dhe 2 mars nė Tiranė. Ironia pasqyron paksa edhe pakėnaqėsinė qė ndjehet tek gjithnjė e mė shumė qytetarė tė Shqipėrisė prej tashmė disa muajsh ndaj politikės aktuale nė vend e qė Tufa e pėrmbledh me fjalėt: “fasadė, propagandė, korrupsion”. Shkrimtari nga Tirana, i njohur pėr gjuhėn e tij polemizuese, nuk ėshtė i vetmi qė pėrdor fjalė kaq tė ashpra ndaj samitit.

As Ardian Vehbiu nga Nju Jorku, shkrimtar dhe administrator i blogut “Peizazhe tė Fjalės”, nuk heziton ta quajė samitin njė “shaka tė shpėlarė”. Ndėrsa Tufa bėn analogji me periudhėn osmane, Vehbiu sjell nė kujtesė njė periudhė mė tė afėrt nga e kaluara e Shqipėrisė, nisur dhe nga motoja e samitit “E gjithė vėmendja pėr diasporėn”, qė sipas Vehbiut, rimerr njė moto tė Partisė Socialiste: “E gjithė vėmendja pėr ju.” Pėr mua, ky “samit” ėshtė diēka midis karnavalit dhe festivalit folklorik – njė festė me kostume dhe buzėqeshje tė subvencionuara. Ndoshta pushteti nė Shqipėri ka nevojė pėr vaki tė tilla – shqiptarėt qė jetojnė anembanė botės dhe qė nuk kontribuojnė pėr kėtė klasė politike jo”, pėrfundon Vehbiu pėr DW. Ai vetė, megjithėse tashmė njė figurė e njohur ndėr intelektualėt e diasporės, nuk ėshtė ftuar nė kėtė samit. Blogu i drejtuar prej tij nuk i ka kursyer kritikat ndaj politikave nė vend, sidomos nė fushėn e kulturės dhe mjedisit.

Shumė fjalė e pak vepra

Por nuk janė vetėm tė paftuarit ata qė janė kritikė ndaj Samitit tė Dytė tė Diasporės. Rando Devole, sociolog dhe ekspert nė fushėn e migracionit, ka marrė pjesė nė samitin e kaluar dhe madje pėr kėtė samit ėshtė propozuar pėr Kėshillin e Kombėtar tė Diasporės, por pa dijeni te tij. Por ai e vėzhgon pėr sė largu, nga Roma, tubimin e dytė madhėshtor tė mėrgatės nė atdhe. Edhe ai i thotė DW-sė se sheh njė rrezik qė Samiti i Dytė tė shndėrrohet nė “njė fasadė pėr retorikėn e radhės”. Devole konstaton se pėrparimet e bėra nga samiti i parė i diasporės, nė nėntor tė vitit 2016, janė shumė tė vogla: Deri tani janė ngritur Agjencia Kombėtare tė Diasporės. Fondi i Zhvillimit tė Diasporės dhe Qendra e Botimit pėr Diasporėn, por sipas Devoles, aktiviteti i tyre ėshtė minimal.

“Diaspora ka vite qė i kėrkon shtetit shqiptar akte konkrete, tė prekshme, fundja tė realizojė atė qė ai vetė deklaron e premton me tė madhe nė dokumente zyrtare, por, nė thelb, jemi ende nė nivelin e fjalėve dhe njoftimeve”, i tha Devole Deutsche Welle-s. I pakėnaqur ėshtė Devole edhe me pėrgatitjet pėr Samitit tė Dytė. Rando Devole kėrkonte kėto ditė me dėshpėrim nė rrjet listėn e folėsve nė panel, e cila u bė e njohur vetėm njė ditė para samitit, pėr tė njė mangėsi qė flet pėr mungesėn e seriozitetit nė lidhje me ēėshtjet e diasporės.

Mendime dhe plane

Nė katėr panelet e sė premtes (01.03.) qė zhvillohen pas panelit hyrės ėshtė paraparė tė flitet pėr votat, identitetin, ekonominė dhe turizmin. Veē konferencės qė zhvillohet tė premten, ėshtė paraparė nė mbrėmje edhe njė mbrėmje gala ku do tė jepen ēmime dhe tituj, si dhe njė aktivitet tjetėr tė shtunėn qė parasheh festimin nė Lezhė tė 575-vjetorit tė Besėlidhjes sė Lezhės. Se ēfarė pritet tė dalė konkretisht nga kėto panele, kjo nuk ėshtė shumė e qartė.

Anduena Stephan, konsulle nderi e Shqipėrisė nė Dyseldorf tė Gjermanisė, dhe presidente e Shoqatės Integrative Gjermano-Shqiptare (IDEAL), e cila, nga emigrantėt qė pyeti DW, ishte ndėr tė paktat aktiviste tė Diasporės qė do tė shkonte sėrish nė samit, nuk e konkretizon pritshmėrinė e saj: “Pres qė tė strukturohen nė njė plan veprimi pėr dy vitet e ardhshme rezultatet e Kuvendit 2019. Pres njė ndėrveprim proaktiv me aktore tė diasporės, tė shoqatave tė saj, me propozime tė tyre, me projekte e iniciativa qė tė ndėrthuren, rrjetėzohen dhe tė kenė efekte veprimi si ne vendet ku ėshtė diaspora, ashtu dhe nė ndėrrjetėzime mes shtetesh e kontinentesh. Po kaq e rėndėsishme ėshtė edhe pėrgatitja dhe ndjekja e njė plani pune nė nivel projektesh konkrete nė tė mirė tė vendeve te origjinės, e cila ne fund te ditės prodhon efekte pozitive ne te mire te familjeve te diasporės qė jetojnė e punojnė aty”, thotė ajo pėr DW.

Artur Elezi, profesor matematike dhe aktivist i kahershėm nė Uashington, i cili ka marrė pjesė gjithashtu nė samitin e parė ėshtė mirėkuptues qė pritshmėritė ndaj Samitit tė Dytė nuk jan aq konkrete. “Pa pasur njė strukturė bashkėbisedimi nuk mund tė bėhet gjė,” thotė ai dhe vė nė dukje se organizimi i miliona shqiptarėve nė diasporė ėshtė njė punė shumė e vėshtirė. “Me kė do tė flasė qeveria? Ka milionė emigrantė dhe kushedi sa zėra! Duhet njė strukturė si fillim, qė tė jetė pėrfaqėsuese e Diasporės, nė bisedim me qeverinė pėr hartimin e njė strategjie afatgjate”, thotė Elezi. I cili sheh disa , duke pėrmendur si arritje pozitive “bashkėpunimin deri diku tė mirė midis qeverisė dhe diasporės pėr mbarėvajtjen e shkollave shqipe.”

Shumė para pėr pak punė

Por njė gjė ia vret sytė shumė vetėve nė kėtė samit, dhe kjo jo vetėm Elezit: Kostoja qė ai do t’i kushtojė tatimpaguesit shqiptar. Nė rrjetet sociale qarkullon njė listė me shpenzimet e samitit qė nė total janė 67 milionė lekė (afro 500 mijė euro) qė do tė thotė, mė shumė se dyfishi i samitit buxhetit vjetor tė paraparė pėr projekte me diasporėn. Ndėrkohė qė vetė vizitorėt vijnė me shpenzimet e tyre. Kostot janė vetėm pėr eventin, transportin, kancelari dhe dekor etj., shuma kėto, qė nė Shqipėrinė e varfėr konsiderohen tepėr tė majme.

Pėrfaqėsuesit e shoqatės GERMIN, Liza Gashi nga Prishtina dhe Mark Kosmo nga Bostoni, i kanė nisur prej kohėsh njė letėr ministrit tė diasporės, Pandeli Majko, ku ndėr tė tjera i luten qė t’i ulė shpenzimet e samitit dhe, ē’ėshtė mė e rėndėsishmja, qė shpenzimet nė lidhje me politikat e Diasporės tė bėhen transparente. Por, Mark Kosmo i thotė DW-sė se deri tani nuk ka marrė ende pėrgjigje. “Ndoshta e merr kolegia ime Liza Gashi, e cila ėshtė njė nga folėset nė program”, sqaron ai mė tej. Edhe Deutsche Welle u pėrpoq nė disa mėnyra tė merrte njė pėrgjigje nga Ministria e Diasporės pėr buxhetin e samitit, por pa sukses.

Rrezik politizimi dhe instrumentalizimi

Nė letrėn nė fjalė, kėrkohet edhe qė qeveria tė mos ketė njė rol kaq ndikues mbi diasporėn, por qė diaspora ta bėjė vetė organizimin e saj. Kosmo dhe Gashi kritikojnė se diaspora ėshtė “mysafire, dhe jo partnere”. Sepse, me gjithė organizimin e madh dhe shumė tradicional tė shqiptarėve nė diasporė, samiti ėshtė organizuar direkt nga qeveria, dhe tė ftuarit janė pėrzgjedhur nga ambasadat pėrkatėse nė kėto vende. Po ashtu, ambasadat kanė perzgjedhur edhe kandidatėt pėr Kėshillin Koordinues tė Diasporės. Artur Elezi, megjithatė, mendon se kush ka dashur tė shkojė nė samit, nuk ka pasur nevojė pėr ftesė speciale. Mjafton tė shprehje dėshirėn. Ai tėrheq vėmendjen se gjėrat nuk duhen parė ose bardhė ose zi.

As Jozef Radi, president nderi i shoqatės “Aquila” tė Anconės, i cili me anė tė blogut tė tij radiandradi ėshtė kthyer nė njė tjetėr pėrēues tė rėndėsishėm tė diskursit intelektual tė shqiptarėve brenda dhe jashtė vendit, nuk ka marrė ftesė. Nė bisedė me DW ai thotė se parimisht e pėrkrah idenė e njė samiti, nėse ky do tė ishte i vėrtetė. Por sipas Radit, ajo qė do tė sjellė tubimi ėshtė pėr “tė ndarė mallin e tė mėrguarve me vendin”. Radi e sheh me skepticizėm edhe projektin e votės sė diasporės, pėrsa kohė qė demokracia nė Shqipėri nuk ėshtė konsoliduar ende. “Politizimi i diasporės ėshtė njė manovėr qė s’mund tė prodhojė ndonjė efekt pozitiv, por vetėm sa do ta pėrēajė mė tej atė,” thotė ai.

Njė pėrēarje e parė vihet re edhe nga pritja qė po i bėn diasporės elita vendore: Nė samit janė ftuar tė mbajnė fjalime presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, por jo ai i Shqipėrisė, Ilir Meta, kryeministri i Shqipėrisė, Edi Rama, por jo ai Kosovės, Ramush Haradinaj. I ftuar ka qenė edhe Lulzim Basha, kryetar i opozitės, i cili para pak fillimit bėri tė ditur nėpėrmjet njė mesazhi nė Twitter-it se nuk do tė shkonte nė samit.

Kjo pėrēarje e diasporės ėshtė pasojė e pėrēarjes politike si nė Shqipėri ashtu edhe nė Kosovė, dhe po vazhdoi kėshtu, vetėm sa do ta degradojė diasporėn, paralajmėron Tufa. Pėr tė qė tani ky samit nuk ėshtė gjė tjetėr, veēse “rekrutim i diasporės, nė mėnyrė qė kur tė pėrfshihen nė zgjedhje votat e emigrantėve ta kenė infrastrukturėn tė ngritur e nėn kontroll”. Tufa, i cili ėshtė tashmė i mllefosur nga “stili autokratik drejtues i Ramės”, kujton se mekanizma tė tillė janė pėrdorur edhe nga Erdogani dhe Putini, tė cilėt ndėrkohė “e kanė hemogjenizuar diasporėn dhe kanė instaluar nė tė njė rrjet tė fortė propagandistik”.
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 20:36   #19
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,516
Thanks: 8,510
Thanked 6,557 Times in 2,754 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

Une jom kondra votes per ata qe jetojne jasht trojeve!
Ne s'dime se kah lidhet gamori mer babe, jo t'votojm per ata horrat ne Shqypni.
Neve e njofim Shqipnine vetem nepermjet televisorit.
Para disa vitesh kur ne pushtet ishte PD dhe na reklamohej qe Shqipnia ishte me mire sesa Zvicra dhe Gjermania, per pak mu rrotullu menja ene me mor leckat ene me u kthy ne Shqipni nga lumturia modhe qe ishte atje.
Tashti qe mediat i kontrollon ERTV, dhe paraqet vetem suksese, menova qe atje osht bo shtet me bole kuadrate dhe ndrrova men'je dhe thashe po ndrroj kahje nuk po votoj mo per sukseset e PD-se, por per sukseset me te medhoja te PS-se! Problemi eshte se neve ikim nga ai vend pasi kemi votuar gjate kohes qe kemi qene me leje te zakonshme, por taksiratet dhe paudhesite e klases politike i paguani ju qe jetoni 365 ditet e vitit atje dhe jo neve qe vijme 1 her ne dy vjet dhe nuk njofim hala cmimet dhe lekun . Eshte vertet e bukur ALB me paret e fituara ne USA/DE/ITA/GR/CAN/ etj etj vende te zhvilluara, por po te jetosh dhe punosh atje eshte vertet tjeter gjo! Vota jone eshte shtremberim i realitetit shqiptar, eshte subjektive, eshte e papergjegjshme dhe deformuar.
Shkurt ke baba: Jom kategorikisht kunder votes se emigranteve qe s'dine hala se kah lidhet gamori atje ne Albanien!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 20:59   #20
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė m

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė muze, kur tė rinjtė tė njohin sakrificat e tyre
Samit Diaspore? Emigrantėve jepuni tė drejtėn e votės dhe ndėrtoni njė muze, kur tė rinjtė tė njohin sakrificat e tyre
Pse

Nga Elkier Bushkolaj

Nė vitin 1998, nė shtėpinė tonė nė Durrės, vjen njė i afėrm, tė cilin policia greke e kishte kapur nė kufi, nė pėrpjekje pėr tė hyrė nė vendin fqinj dhe e kishte kthyer pas.
Teksa po ndėrrohej, vumė re se shpina e tij ishte e nxirė dhe me plagė tė hapura nga goditjet e shkopinjve tė gomės nė dhomat paraburgimit nė vendin fqinj qė kishte marrė si shpėrblim pasi disa ditėsh rrugėtim nė kėmbė malit.
Nė tė njėjtin vit, daja im vinte nga Mirdita ēdo fundjavė, nė pėrpjekje pėr shkuar me skaf nė Itali nė mes tė dhjetorit, kur nė detin e trazuar ngurronin tė dilnin peshkatarėt e regjur dhe marinarėt e kalitur.
Episode tė tilla, nė atė periudhė kanė qenė tė pranishme nė mijėra familje shqiptare, teksa djemtė dhe vajzat mė tė mirė tė kėtij vendi pėrmes malit, detit dhe ajrit janė larguar nga vendlindja, nga familjet, pėr njė jetė mė tė mirė pėr vete dhe pėr ata qė lanė me lot nė sy nė pragje banesash, apo salla pritjesh nė porte dhe aeroporte.
Historia e emigracionit shqiptar ėshtė e veēantė, simbol sakrifice, vetėmohimi dhe atdhedashurie.
Emigrantėt evropiane ndėrtuan Amerikėn, por rrokėn armėt kundėr shteteve evropiane pėr tė fituar lirinė, ashtu dhe italianėt, spanjollėt dhe portugezėt, ndėrtuan shtetet e Amerikės Latine dhe mė luftė hoqėn qafe robėrinė nga ish vendet e tyre.
Emigrantėt shqiptarė, pėrpara se tė ndėrtonin jetėn dhe realizonin ėndrrat personale nė vend tė huaj, kontribuuan pėr tė siguruar jetesėn e familjarėve nė atdhe.
Ekonomia e familjeve shqiptare u rimėkėmb nga paratė e mėrgimtarėve, e me kėto tė ardhura u ngritėn biznese, u ndėrtuan shtėpi, u shkolluan tė rinj, u hapėn mijėra vende pune, duke ndikuar direkt nė rritjen ekonomike tė vendit.
Vetėm nė 2018 remitancat e emigrantėve kapėn shifrėn e rreth 500 milionė eurove.
Janė tė shumtė ata qė dijet dhe zanatet e fituara, e tė vjedhura nė perėndim i implementuan nė vendlindje, duke e kthyer Shqipėrinė nga njė moēalishte nė njė vend qė tė ofron shpresė.
Pėr tė pėrshkruar e kujtuar vuajtjet e mėrgimtarėve, nuk do mjaftonin njė seri romanesh, teksa mjafton vetėm tė sjellim ne vėmendje tragjedinė e Otrantos, apo tė 9 janarit, ku zėri i atyre tė rinjve qė nė det tė hapur qė kėrkonin ndihmė pėrmes njė televizioni ka mbetur si njė plagė e pėrgjakur nė memorien e shqiptarėve.
Shumė djem rinj janė vrarė nė zonat kufitare, tė tjerė janė masakruar e zhdukur nė burgje, e pavarėsisht kėtyre rasteve tragjike, emigrantėt shqiptarė janė njė histori suksesi.
Prej dy vitesh qeveria organizon Samitin e Diasporės, kostoja e tė cilit ėshtė jo pak e vogėl pėr buxhetin e plogėsht tė vendit tonė, pėr t’ua treguar publikisht mėrgimtarėve se shteti amė nuk i ka harruar, fatkeqėsisht realiteti ėshtė ndryshe.
Klasa politike shqiptare nuk guxon tė dalė mbi veten, tė gjejė gjuhėn e pėrbashkėt pėr votėn e emigrantėve, siē gjeti mirėkuptimin pėr kodin zgjedhor, apo nė rastet kur u pėrputhen interesat klienteliste.
Emigrantėt meritojnė tė kenė pėrfaqėsues nė parlamentin e vendit tyre, qė ėshtė kthyer nė njė sallė ku vegjetojnė nėpunės partish, qė nuk i njohin as votuesit.
Deputetė tė forcave tė ndryshme politike prej vitesh shkojnė nė vendet ku shqiptarėt kanė emigruar, e teksa nuk kėrkojnė kurrė ndjesė se ėshtė pikėrisht klasa politike qė i detyroi tė largohen nga atdheu, i ftojnė tė vijnė nė Shqipėri e tė votojnė sa herė ka zgjedhje.
Me paturpėsinė mė tė madhe u premtojnė se zgjedhjet e ardhshme mund tė votojnė nė vendet ku jetojnė dhe do kenė kuotat e tyre nė parlament.
Ky zotim mbetet nė letėr, personazhet e politikės mbeten po ata, premtimet nuk ndryshojnė e fatkeqėsisht emigrimi nė masė vijon tė mbetet njė fenomen qė do ketė pasoja fatale pėr vendin.
Kjo hipokrizi me emigrantėt duhet tė marrė fund e puna pėr tė vlerėsuar kontributin e tyre duhet tė nisė qė nga recepsionet e selive diplomatike tė Shqipėrisė nėpėr botė, ku bashkatdhetarėt tanė meritojnė tė marrin shėrbim dinjitoz, e duhet tė finalizohet me tė drejtėn e votės dhe kuotat nė parlament.
Nė nder tė emigrantėve dhe veprės sė tyre, Shteti Shqiptar duhet tė ngrejė njė muze.
Aty pėrmes fotografive, videove objekteve, shkrimeve duhet pasqyrohen vuajtjet, sakrificat, dėshtimet dhe sukseset e bijve e bijave tona qė fati i detyroi ta ndėrtojnė jetėn larg atdheut.
Tė rinjtė shqiptarė, por edhe tė huajt duhet tė njohin meritėn qė kanė emigrantėt shqiptarė qė populli i tyre tė mbijetojė
Perse me duhet e drejta e votes ne nje vend i cili me detyroi te largohem, dhe akoma nuk ka krijuar kushtet minimale pas 30 vjetesh, e theksoj minimale te kthehem?! Fatmiresisht nuk kam nevoje as per sherbimet konsullore(pune pashaportash) te ketij shteti te ngordhur, te korruptuar deri ne palce, dhe te shkermoqur. E drejta e votes u duhet banoreve te atjeshem, ne sherbim te permiresimit te jetes se tyre. Mesa kam vene re keto dekada, ata voten e kane shperdoruar ne dem te tyre.
Kur jeton perdite atje ne shqiperi, i bombarduar vazhdimisht nga propaganda e peshtire, nuk te ben pershtypje dhe te duket fare normale nje kryeminister narciz idiot qe e mbush kryeministrine me zhgaravina dhe vjedh 20 milione dollare per 1 km rruge. Kur i veshtron gjerat nga jashte, mendimi i pare qe te vjen eshte, sipas kokes festen. I meritoni ato qeverira dhe politikane te zgjebosur qe keni. Ju kane blere voten per nje thes miell apo per 50 mije leke te vjetra te qelbura, shkoni votoni per te fortin e lagjes i cili u jep thesin e miellit, Te tjeret qe mbeten, shkoni votoni per nje vend pune me page mujore mizerabel.
Sorry
Per kendveshtrimin tim prej emigranti.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 01-03-2019 nė 21:04
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur