Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-09-2019, 19:45   #81
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,265
Thanks: 351
Thanked 634 Times in 462 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

sa i pashem ishte pas kon i ri ljenini
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2019, 13:17   #82
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,002
Thanks: 0
Thanked 428 Times in 361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Ju lutem, hiqeni nga ekrani kėtė klloun!

14:27, 06/10/2019
Nga Ermal Mulosmani.

U bė ca kohė qė zv/Kryeministėr i Shqipėrisė ėshtė emėruar Erion Braēe, njė emėr i spikatur i Partisė Socialiste nė vite, i papėrfolur pėr afera korruptive apo skandale, por gjithmonė qesharak nė daljet televizive.


Sapo i vjen njė kamera pėrballė, Erioni skėrmitet, ėshtė i mllefosur, dikush ia ka helmuar ditėn…


Nė periudhėn qė ishte nė Opozitė edhe e kuptoja. Mendoja se i vinte nga abuzimet e pushtetit tė atėhershėm dhe nga pėrkushtimi qė kishte pėr zgjedhėsit. Gjithsesi, gjuha e trupit tė tij, ngėrdheshjet e kėrcėnimet, lėvizjet e shpeshta tė syve majtas djathtas, gishti tregues qė lėvizte po aq sa sytė, sharjet dhe vulgariteti i denjė pėr njė ēerr lagjeje, e kishin kthyer nė njė qenie tmerrėsisht antipatike dhe qesharake.

Kontrasti qė krijohej mes trupit tė tij tė imcak dhe shkumėzimeve titanike, pėrpėlitjet e tij “si zorra nė prush” dhe ecjet si ai pordhaci qė mendon se ua dha turinjve kundėrshtarit dhe i takon tė “ngrefet”, bėnin qė pakkush ta merrte seriozisht.

Djali im argėtohej pafund me tė. Gjente video tė tij nė youtube, ua hiqte zėrin dhe shkrihet sė qeshuri. Njė lloj relaksi pas shkolle.

Programet e humorit e kishin personazh tė preferuar, ishte kthyer nė njė klloun qė argėtonte shqiptarėt.

Edhe Kryeministri me siguri argėtohej kur e shihte si merrte flakė. Por sensi i humorit tė Kryeministrit nuk ėshtė si i ne tė tjerėve. Ai, “kllounin” e bėn zėvendės Kryeministėr!

Njė ndėr qėllimet e emėrimit tė Braēes, jam i sigurtė pėr kėtė, ėshtė edhe kontrasti qė krijohej mes shefit dhe zėvendėsit. Sa mė i shkurtėr dhe i imėt zėvendėsi aq mė gjigand e mbinjerėzor duket Shefi!

Qasja e Erionit-zv/Kryeministėr nuk ka ndryshuar. Ai vazhdon tė skėrmitet megjithėse socialistėt kanė hyrė nė vitin e shtatė tė pushtetit. Ai u vėrsulet shtetasve qė i qeveris nė FB, Instagram, nė televizor. Mendon qė mund ta ndajė jetėn personale me atė tė publike. Nė jetėn private mund tė jetė ēerr, ēerr-ultras, mundet t’u thotė shtetasve qė qeveris “ju jeni e zeza”, “ta mbani ne goje emrin tim sa te doni; tju rrije mire e ta keni gojen plot!”. Sepse mendon qė Erioni pasditeve ėshtė ēerr-ultras ndėrsa nė mėngjes ėshtė zėvendės Kryeministėr!

Askush nuk i thotė “Boll more koqe se le nam, je i njėjti njeri”.

E kėshtu ai merr pėrpjetė. Kryeministri gajaset kur e sheh, e ndėrsen duke i dhėnė nė dispozicion televizionin e tij privat… Duket sikur i thotė : “Vazhdo bjeru se mirė e ke”!

Dje e pashė nė televizor. Doli prapė i mllefosur dhe shau mbarė e prapė njė prokuror tė Durrėsit qė kishte burgosur njė zyrtar. Skėrmitej ēdo sekondė. Vibrimet e frekuencės sė zėrit tė tij mund tė krahasoheshin me hetuesit e kohės sė komunizmit kur pėrballė kishin kriminelėt mė ordinerė.

Ishte nė televizor, nė frekuencė publike! Po ēfarė kishte ndodhur?

Ky karagjoz kishte shkuar vetė nė Gjykatėn kur gjykohej zyrtari i shtetit. Donte tė ishte vetė i pranishėm sepse nuk mund t’ia besonte ndonjė nėpunėsi tė vet kėtė detyrė. Zv/Kryeministri ulet nė sallė, diku nė fund, mbante shėnime dhe jepte intervista pas gjyqit!

Ku e akuzonte Prokurorin e ēėshtjes si kriminel dhe gjykatėn qė e kishte pranuar akuzėn pa prova. Kėtė nuk e bėnte avokati i zyrtarit por zv. Kryeministri! Mendova me vete, nė njė ēėshtje tjetėr do vijė vetė Shefi i Madh e do ulet nė fund tė sallės sė gjyqit.

Ēa ka kėtu, gjyqi ėshtė publik – mund tė thotė edhe Kryeministri?!

Kėta janė ēmendur! Ky nuk qenka presion nga ekzekutivi?! Nuk ka folur Zv/Kryeministri por ēerri ultras?! Kujt po i bėrtiste? Kujt Erion?! Kujt zoti zėvendės Kryeministėr?! Kush tė ka borxh qė na del nė televizor e na bėrtet? Po i bėrtisje Prokurorit? Po me ē’tė drejtė? A ka institucione qė i rregullojnė kėto punė apo duhen kėrcėnimet “live” nė televizion?

Ėshtė Prokurori i lidhur me bandat? Po Gjykatėsi pse nuk e liroi nė sallė atėherė zyrtarin?! Nėse edhe ai ėshtė i korruptuar, a e di ti zoti Zėvendės Kryeministėr qė kėta prokurorė e gjykatės, kanė dhėnė me qindra e mijėra vendime si ky qė asistove ti. Po ata tė tjerėt, kush do t’i mbrojė, ti do shkosh nė ēdo gjyq?!

A nuk ka institucione ku mund tė parashtrosh kėtė ēėshtje? Ju e keni marrė pėrsipėr Reformėn nė Drejtėsi, i keni formuar Komisionet e Vetingut. Nxirreni pra, hiqjani gangrenėn popullit. Keni parė ndonjėherė njė zyrtar kaq tė lartė t’i hakėrrehet popullit nė televizion?

Ky ishte njė karagjozllėk i tmerrshėm i njė zyrtari shumė tė lartė e po kaq qesharak.

E kuptoj shumė mirė dėshirėn e televizioneve pėr ta pasė Erionin nė kronikat e lajmeve. Edhe djali im e pėlqen se e ndjek nė versionin “mute”. Por, ju lutem, mos abuzoni me audiencėn, hiqeni nga ekrani kėtė klloun.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 14:13   #83
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,000
Thanks: 2,011
Thanked 2,900 Times in 1,613 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

"ENI TE VAJTOJME SHQIPĖRINĖ - HAVZI NELA
( fragment )
Eni ju o motra , eni ju o gra
Eni ju o vasha , qe dini me qa
Eni ju reējanka , vajtimtare n'za
Eni t'marrim vajin , sot hije na ka
Eni gjithe s'bashku , le t'a shpallim zine
Me gjamė e me kuje t'a vajtojme Shqipnine
Le t'a qajme me lot , ta qajne pa pushu
Me afshin e zemres , te rrezojme gur e dru
Le t'a qajme kete nane , le t'a qajme kete bije
Le t'a qajme kete nuse pa foshnje ne gji
Le t'ia heqim vellon , stolisjet e kota
Le t'ia zbulojme shtatin , t'a shohe gjithe bota

Nda e pėrēundue , larg prej shoqesh tjera
Shikoni si dergjet , si lengon e mjera
Mundohet qyqarja , rron me shpirt ndėr dhambė
Banditet e vendit e kan vu nėn kambė
E mposhten , e shtruen , me hekur e zjarr
Neronet e kohes ia bane jeten varr
E veshen me gjemba , me tela e ferra
E kyēen nga brenda , se lanė as te dera
N'dere , as ne dritare , se lanė me pa fare
Ia kane qepė syte , per faqe te zezė e m

Lidhun me zinxhire , shkoqun krahe e flete
Ne diten plot diell , ne lumė e terr ka mbete
E thithen shushunjezat , i ligu mizori
E thane , e ćnderuan , epshori e hori

A e dini shqiptare , ē'ngremine kemi ra
Hangrem njeni-tjetrin , u mbytem vella me vella
Hangrem njeni-tjetrin me kurthe e t'pabese
Me thase e intriga shamata rri ndeze

O Zot , ēka po heqim , cfare na shohin syte
S'na gezohet mbramja , as kur zbardhen drite
S'na tremb burgu , plumbi e as litari
Kur na shkel me kambe , na zhagmit zuzari
Ngrehuni o vllazen , ngrehuni o shoke
Ngrehuni shqiptare sot te gjithe ne kambe
Nuk rrohet me zor , nuk lihet kjo nane
A lulezon dheu pa diell e hanė?
Jo jo , nuk durohen sarhoshet e marrė
Banditet e vendit ti shporrim sa me pare
Seline e pergjakun , ta bejme rrafsh me token
Ngrehuni o vllazen , ngrehuni o shoke

A jeton shqiponja e shembun pertoke
Thye krahe e pende , lidhun kamb e koke?
A jeton kjo zonje ne llum e batak
Ne lengim e vaj , e mbytun ne gjak?

Ku e keni trimnine , krenarine e pare?
A jeni sot te denje te quhemi shqiptare?
A do ta lemė veten , Shqipnine ne kafaz
Ne det plot stuhi me dallge me u perplase?

Shikoni rreth e rrotull , shikoni prane nesh
Shihni popujt tjere me ē'gjuhe mirren vesh
Kane shpallur miqesine , vini vesh ksaj fjale
Po kapen dore per dore , po hyjne ne nje valle
Asht vallja e re , krejt ndryshe nga tjetra
Asht vallja hirplote qe i sheron plaget e vjetra
( Burrel , shkurt 1977 )"
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 13-10-2019 nė 15:20
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 15:58   #84
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,002
Thanks: 0
Thanked 428 Times in 361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Regjisori ‘ia numėron’ tė gjitha Ramės: Zgjodha tė jem ‘Sokrat i vuejtun’, jo derr i pakėnaqun e budalla…

Regjisori dhe njė prej aktivistėve pėr mbrojtjen e Teatrit Kombėtar, Kastriot Ēipi, pėrmes njė postimi nė rrjetet sociale, shpėrthen ndaj kryeministrit Edi Rama.

Ēipi rėndit tė gjitha rastet kur ka dalė nė mbrojtje tė Teatrit e tė gjitha rastet kur kreu i qeverisė ka heshtur.

Sipas regjisorit, ai ka zgjedhur tė jetė “Sokrat i vuejtun” e jo “derr i kėnaqun”, siē ėshtė Rama nė optikėn e tij.

“Kam zgjedhur tė jem “Sokrat i vuejtun”, jo derr i pakėnaqun e budalla, pėrballė derrit tė kėnaqun e “bir kurve”!”, shkruan ndėr tė tjera Kastriot Ēipi.
Postimi i plotė i regjisorit:

Unė dola kundėr Ligjit “Rama” pėr Teatrin, nė vitin 2000. Ai heshti. Unė humba vendin e punės. Ai jo.

Unė dola kundėr projektit tė Ramės pėr ndėrtimin e kullės nė truallin e Teatrit Kombėtar, nė vitin 2002. Ai heshti prapė. Unė isha pa punė, ai gjithmonė nė punė.

Unė dola kundėr projektit tė Ramės pėr teater me kulla nė truallin e Teatrit Kombėtar, nė vitin 2018. Isha prapė pa punė. Ai nė tė njėjtin vend pune.
Kėtė herė bėri sikur ishte me mua. Erdhi nė protestė. Ulėriti. Shau me fjalor vulgar Ramėn dhe njė koleg qė e mbėshteste atė. Kėrcėnoi me dhunė fizike. Unė nuk shava, nuk uluriva dhe nuk kėrcėnova. Thashė vetėm se do tė jem aty, kundėr shembjes, si 20 vjet mė parė.

Pastaj ai doli nė foto, i zgėrdhirė, me qenin e sulmit tė Ramės. Tė nesėrmen vuri kapelen e muratorit nė kokė dhe inspektoi punimet nė stadiumin me kullė. Unė mblodha prapė firma pėr peticionin e artistėve kundėr shembjes, si nė 2002. Denoncova prapė nė media.

Tani, pas mė shumė se njė viti, unė jam ende pa punė. Ai vazhdon tė mbajė tė njėjtin vend pune. Veē rrogės, merr edhe honorare. Sepse pėr tė ka financime projektesh, pėr mua jo.

Nuk ia kam zili qė ėshtė “derr i kėnaqun”, sepse kam zgjedhur vetė tė jem “Sokrat i vuejtun”.

Por nuk mund ta pranoj ta kem pranė asnjė ēast. Ky ėshtė shpėrblimi i vetėm qė kėrkoj pėr vuajtjet e mia. Derri le tė zhdėpet duke ngrėnė e tė zhgrryhet nė llucėn e tij, por jo aty ku unė protestoj prej njė viti e gjysmė!

Kam zgjedhur tė jem “Sokrat i vuejtun”, jo derr i pakėnaqun e budalla, pėrballė derrit tė kėnaqun e “bir kurve”!
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur