Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Shqipėtarėt nėpėr botė

Shqipėtarėt nėpėr botė “Kam njė kėngė pėr tė kėnduar, e kam njė dert pėr te vajtuar, njė sėmundje e pashėruar, e qysh nga shekujt e kaluar./ Qaj moj zemėr e plagosur, vajto ti moj nėna plakė, mergimi djemtė t’i ka sosur, e ikin e s’tė vijnė mė prapė.”

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-09-2019, 07:26   #1
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 240
Thanks: 3
Thanked 50 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Desha te thoja nja dy gjera shume shqiptart qe vijne ne NY mos rrini ne bronx apo brooklyn sepse eshte humbje kohe. Mos u ndikoni nga njerzit qe keni aty.

Eshte me mire te shkoni ne lagjet Greke/Italjane evropjane si Astoria dhe 30 ave sepse keni me afer trenat dhe lagjet jane shume me te mira dhe te sigurta.

Nqs keni mundesi me vone kaloni ne Celsa ne Manhattan.


Shkollohuni per Finiance dhe Mjeksi dhe avokateria jane deget me te mira. Mos u fusni informatikes kot se eshte backoffice dhe rrogat jane qesharake deri 100k max, dhe ka shume pak mundesi ka per tu rritur mbasi ka shum neoptism dhe office politics. Per programime puro shkoni ne California aty i jepet prioritet . Kam pare shume shqiptare ne NY qe puojne me indjane po livele pordhe dhe madje jane dhe kalamaj politiknesh por loqe nga truri punojn me livel skllavi
Nqs doni te studjoni programim merreni me dual bachelor finance ose quant trading jeni tjeter livel dhe ka pune sa te duash,
https://www.indeed.com/q-High-Freque...neer-jobs.html

dhe mund ta merreni me mend nga emri pse e them. Shkollat me te mira per finance eshte NY univesity dhe colombia. Pastaj vjen Zicklin School of Business e Baruch College's business school qe mund te arrihet nga shume nqs keni pak notat e mira.
Megjithate bacelori ne shkollat shtretrore si Suni eshte falas perdersa nuk hikni nga shteti i NY, kshuqe ja keshilloj edhe kte mundesi dhe me vone mund te merrni MBA ne universitete me te specjalizuara sic ato qe lart permenda

https://www.ny.gov/programs/tuition-...or-scholarship

Eshte me mire te fokusoheni ne kto tre fushat te lartpermendura se te hallakateni kot dhe femijet fokusohini ne kto fusha nqs doni te jetoni ne NYStudjoni per finance se ne NY vetem financa dhe mjeksia hajne buke pa frike gjithashtu dhe avokateria qe nuk ngelet me pas.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 26-09-2019 nė 07:53
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 09:05   #2
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,949
Thanks: 6,858
Thanked 1,956 Times in 1,101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Kam kalu ne bronx nje jave ne 2004 dhe e dija qe nuk mund te jetoja dot aty.

Si mesohet kjo trading & finance pa shkuar ne universitet?! Shume njerz ne nju jork kam degjuar qe punojn ne finance kerperata pa diplloma universiteti dhe bejn 1million ne vit. Gjate 20 viteve kam njohur shume tipa qe jetojn ne nju jork dhe punojn ne trading stocks research finance qe nuk me dukeshin edhe aq inteligjent.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 09:30   #3
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 240
Thanks: 3
Thanked 50 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Kam kalu ne bronx nje jave ne 2004 dhe e dija qe nuk mund te jetoja dot aty.

Si mesohet kjo trading & finance pa shkuar ne universitet?! Shume njerz ne nju jork kam degjuar qe punojn ne finance kerperata pa diplloma universiteti dhe bejn 1million ne vit. Gjate 20 viteve kam njohur shume tipa qe jetojn ne nju jork dhe punojn ne trading stocks research finance qe nuk me dukeshin edhe aq inteligjent.

Stock trading individualste jane mom and pop investor, shumica.
Te specjalizohesh ne finaince eshte tjeter gje ka shume me avantazhe sidomos kur ke leket e klinetve dhe fiton me pagesat nga Tarifa e transaksionit [Transaction Fee] + bonuse etj etj
Megjithate ska shume te beje bota tjeter sepse Amerikanet kane nje gje jane te specjalizuar ne nje gje, ne marrim vesh nga shume gjera po pa specjalizim te mirfillte.

Eshte nje fjal e urte :

"Jack-of-All-Trades, Master of None”
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 26-09-2019 nė 09:34
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 09:55   #4
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 240
Thanks: 3
Thanked 50 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Flas per brokers ku mund te gjesh pune kudo edh ne bankat komercjale, pastaj punet normale ke ne fushet e investimeve bankare https://en.wikipedia.org/wiki/Investment_banking

Disa nga rrogat [ kto varen mbas nivelit gjithahstu dhe shtetit]
https://www.wallstreetoasis.com/sala...g-compensation


Kjo faqe interneti mund tju ndihmoje per hapat fillestare ne investement banking rreth punes: www.wallstreetoasis.com

Quant finaince [me background programim]
https://en.wikipedia.org/wiki/Quantitative_analyst


Rrogat

https://www.glassdoor.com/Salaries/q...RCH_KO0,20.htm


Ky Kjo ktu mund tju ndihmoje shume edhe per pytje fillestare ne quant finance por edhe me vone , [une vashdoj ta perdor ] https://forum.wilmott.com/ Wilmmot eshte nje nga veteranet ne kte fushe, dhe munde te merrni pak dije dhe mbas specjalizmit, shembeni ide.

etj


Financa e NY dhe evropes eshte tjeter nga ajo ne shqipri ku nuk ka specjalizim te mirfillte. Finaca ne shqipri te them te drejten eshte shume mbrapa dhe kot e hallakatur, ne accounting, business adminstration gjera te kotaFushet e finaces jane shume te kerkuara ne NY , usa dhe evrope si angli/londer, gjermani/ frankfurt etje sepse ekonima ka kaluar ne finicjalization :

https://en.wikipedia.org/wiki/Financialization
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 26-09-2019 nė 10:05
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 10:46   #5
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,840
Thanks: 2,548
Thanked 2,535 Times in 1,319 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Software is eating the world.....
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 10:54   #6
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 4,191
Thanks: 1,850
Thanked 2,038 Times in 877 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Me pak fjale po inkurajon bixhozin? Te behesh home trader eshte llaf goje per tu thene por nuk eshte aq e kollajte te kesh sukses.

Me behet qejfi qe inkurajon bashkekombesit te jene ambicioz e t’i kerkojne vetes por nuk mund te behemi te gjithe traders and hedge fund managers.
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 11:13   #7
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,949
Thanks: 6,858
Thanked 1,956 Times in 1,101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Me pak fjale po inkurajon bixhozin? Te behesh home trader eshte llaf goje per tu thene por nuk eshte aq e kollajte te kesh sukses.

Me behet qejfi qe inkurajon bashkekombesit te jene ambicioz e t’i kerkojne vetes por nuk mund te behemi te gjithe traders and hedge fund managers.
Nuk eshte bixhoz kur investon parate e tjerve. HTFengineer paska zgjedhur profesionin me fitimprures ne boten kapitaliste sot dhe ndjehem i penduar tmerrsisht qe nuk i kam degjuar keshillat qe me jepnin amerikant falas para 20 vjetve te stjudjoja finance ose te mesoja me shume per boten e tradings.
Ke 22 vjecar sot qe bejn 1million plus ne vit pa rreziku aspak parate e tyre.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 11:24   #8
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 240
Thanks: 3
Thanked 50 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Me pak fjale po inkurajon bixhozin? Te behesh home trader eshte llaf goje per tu thene por nuk eshte aq e kollajte te kesh sukses.

Me behet qejfi qe inkurajon bashkekombesit te jene ambicioz e t’i kerkojne vetes por nuk mund te behemi te gjithe traders and hedge fund managers.
E para trading ne vetvte nuk eshte bixhoz e ke shume gabim.
E dyta trading ose pop and mom traders nuk jane njesoj me profesjonistet ne finaince qe bejn dicka tjeter fare, dhe marrin rroge, bonuse. Ti mund te besh trading for wage por prap duhet te jesh shume profesjonist.
Edhe brokers qe eshte gje tjeter te vejn tatim per cdo trade qe bejne dhe marrin bonuse.
Financa eshte komplet ndryshe ka specjalizim dhe merret jo vetem me individualin por merret dhe me firmat. Invetsment banking prsh mund ta dish qe nuk eshet ne te njejtin nivel me mom and pop traders jane komplet gjera te tjera.

Nuk po them te behen te gjithe por mos harro fjalet e urta
When in Rome, do as the Romans do

https://en.wikipedia.org/wiki/When_i..._the_Romans_do

Nuk mund te behmi te gjithe por nuk duhet te zgjidhni profesjone kuturu pa studjuar ca do tregu i atij shteti, do zgjidhni ca ka ne demand.
Ndryshe harxhon kohen dhe parate dhe negelsh ne vend.

Pastaj gjeja e dyte sehste vetem finainca qe keshilloj ka mjeksi dhe avoketari.

Sethste puna e ambisjonit perderisa emiguram ne vend tjeter ke lene vendin tat, duhen te behen sakrifica, ca kuptimi ka qe more mundimin te lesh vednin tat te kalosh oqenanin kur shkon ne nje profersjon kuturu qe nuk i hyn ne pune apo ka pak demand? Eshte humbje kohe
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 26-09-2019 nė 11:29
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 11:26   #9
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 4,191
Thanks: 1,850
Thanked 2,038 Times in 877 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Nuk eshte bixhoz kur investon parate e tjerve. HTFengineer paska zgjedhur profesionin me fitimprures ne boten kapitaliste sot dhe ndjehem i penduar tmerrsisht qe nuk i kam degjuar keshillat qe me jepnin amerikant falas para 20 vjetve te stjudjoja finance ose te mesoja me shume per boten e tradings.
Ke 22 vjecar sot qe bejn 1million plus ne vit pa rreziku aspak parate e tyre.
Dakort jam, ta kishe nis perpara 20 e kusur Vitesh edhe ndoshta do kishe patur sukses Sepse do kishe pothuajse carte blanche - mund te beje ē’te doje! Ndersa sot, ka aq Shume ligje e rregulla saqe edhe ne rast se i siguron investues, shancet jane qe do te mbyllesh dyert brenda vitit. Jane me kokrra sot ato 22 vjecar qe kane ate rroge.
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Elushe : 26-09-2019 nė 11:29
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 11:32   #10
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 240
Thanks: 3
Thanked 50 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Dakort jam, ta kishe nis perpara 20 e kusur Vitesh edhe ndoshta do kishe patur sukses Sepse do kishe pothuajse carte blanche - mund te beje ē’te doje! Ndersa sot, ka aq Shume ligje e rregulla saqe edhe ne rast se i siguron investues, shancet jane qe do te mbyllesh dyert brenda vitit. Jane me kokrra sot ato 22 vjecar qe kane ate rroge.

Kush te ka rrejt?
Ata qe thone sduan konkurence.
As ka te bej fare. Financa ka shume te bej me networking, mosha beje kur te duash ka me shume te bej individuali. Po te kesh networking nuk te mbyll njeri derat, pastaj ka fimra qe marrin me te medhenje ne moshe sepse kane me shume displine, ka shume faktore qe influencojne.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 11:33   #11
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 4,191
Thanks: 1,850
Thanked 2,038 Times in 877 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga HTFengineer Shiko postimin
E para trading ne vetvte nuk eshte bixhoz e ke shume gabim.
E dyta trading ose pop and mom traders nuk jane njesoj me profesjonistet ne finaince qe bejn dicka tjeter fare, dhe marrin rroge, bonuse. Ti mund te besh trading for wage por prap duhet te jesh shume profesjonist.
Edhe brokers qe eshte gje tjeter te vejn tatim per cdo trade qe bejne dhe marrin bonuse.
Financa eshte komplet ndryshe ka specjalizim dhe merret jo vetem me individualin por merret dhe me firmat. Invetsment banking prsh mund ta dish qe nuk eshet ne te njejtin nivel me mom and pop traders jane komplet gjera te tjera.

Nuk po them te behen te gjithe por mos harro fjalet e urta
When in Rome, do as the Romans do

https://en.wikipedia.org/wiki/When_i..._the_Romans_do

Nuk mund te behmi te gjithe por nuk duhet te zgjidhni profesjone kuturu pa studjuar ca do tregu i atij shteti, do zgjidhni ca ka ne demand.
Ndryshe harxhon kohen dhe parate dhe negelsh ne vend.

Pastaj gjeja e dyte sehste vetem finainca qe keshilloj ka mjeksi dhe avoketari.

Sethste puna e ambisjonit perderisa emiguram ne vend tjeter ke lene vendin tat, duhen te behen sakrifica, ca kuptimi ka qe more mundimin te lesh vednin tat te kalosh oqenanin kur shkon ne nje profersjon kuturu qe nuk i hyn ne pune apo ka pak demand? Eshte humbje kohe
Po ē’te bejne me pare? Te mesojne gjuhen? Te paguajne qerane e shtepise? Te edukojne femijet? Te sigurojne nje jete per femijet e tyre? Nje pjese te madhe te emigranteve (mos te them te gjithe) kane nevoje per vezen sot e jo pulen mot. Shkolla (sidomos ne Amerike) kushton. Njerezit emigrojne me borxhe, ti Po thua t’ju shtojne edhe $100,000 per kosto te shkolles.

Dakort jam me ty rreth studimit te deges Por jo te gjithe e kane kete mundesi. Kaq Desha te them. Ah po edhe diēka tjeter, ēfare do dege te zgjedhesh duhesh te punosh si qeni, se s’te vjen gje qyl.
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 11:36   #12
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 4,191
Thanks: 1,850
Thanked 2,038 Times in 877 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga HTFengineer Shiko postimin
Kush te ka rrejt?
Ata qe thone sduan konkurence.
As ka te bej fare. Financa ka shume te bej me networking, mosha beje kur te duash ka me shume te bej individuali. Po te kesh networking nuk te mbyll njeri derat, pastaj ka fimra qe marrin me te medhenje ne moshe sepse kane me shume displine, ka shume faktore qe influencojne.
Po ku e kane networking shqiptaret? Shqiptaret as qe e njohin networking.
Meqe e fillove me fjale te urta popullore, e ke degjuar ate shprehjen “you can’t teach an old dog new tricks’? Keshtu pra ka Shume pak firma qe marin me te medhenj ne moshe. Cdo kompani ka menyren e vet ne pune, ndaj eshte me lehte te mesosh dike qe sa ka dal nga bankat e shkolles sesa nje qe ka 20 e kusur vite ne treg.
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 11:37   #13
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 240
Thanks: 3
Thanked 50 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Po ē’te bejne me pare? Te mesojne gjuhen? Te paguajne qerane e shtepise? Te edukojne femijet? Te sigurojne nje jete per femijet e tyre? Nje pjese te madhe te emigranteve (mos te them te gjithe) kane nevoje per vezen sot e jo pulen mot. Shkolla (sidomos ne Amerike) kushton. Njerezit emigrojne me borxhe, ti Po thua t’ju shtojne edhe $100,000 per kosto te shkolles.

Dakort jam me ty rreth studimit te deges Por jo te gjithe e kane kete mundesi. Kaq Desha te them. Ah po edhe diēka tjeter, ēfare do dege te zgjedhesh duhesh te punosh si qeni, se s’te vjen gje qyl.

Nqs lexon me perpara e kam thene qe NY ka implementuar falas propgramin The Excelsior. Te jep mundesine qe ta besh bacelorin pa paguar klasat deri sa te mbarosh bacelorin me kusht te mos levizesh nga NY pastaj bej punen dhe mere MBA e zejne.
https://www.ny.gov/programs/tuition-...or-scholarship

Per te tjerat si ja bejne emigranetet e tjeret qe bejn edhe pune edhe shkolle?

Duhet sakrifice ca nga shqiptaret jane msuar bythpambuk. Shume emigrante nga edhe botat e treta sakrifikojne deri ne maksimum.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 11:40   #14
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 240
Thanks: 3
Thanked 50 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Po ku e kane networking shqiptaret? Shqiptaret as qe e njohin networking.
Meqe e fillove me fjale te urta popullore, e ke degjuar ate shprehjen “you can’t teach an old dog new tricks’? Keshtu pra ka Shume pak firma qe marin me te medhenj ne moshe. Cdo kompani ka menyren e vet ne pune, ndaj eshte me lehte te mesosh dike qe sa ka dal nga bankat e shkolles sesa nje qe ka 20 e kusur vite ne treg.
Njeriu del pyt nuk do te thote qe duhet te njohesh shqiptare. Nuk behet cdo gje me njeher. Po te tjeret si ja bejne?
Futu intern, avash avash... flismi me nejrzit mos u kufizoni tek bota juaj.

Kompanite jane shume te ndryshme dhe kerkesa jane te ndryshme.
Mos kerkoni thelat me nje here.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 11:41   #15
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,465
Thanks: 267
Thanked 446 Times in 344 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Ata qe studiojne finance dalin ose kontabiliste ose thjesht kuadro bankare.

Per tu bere trader duhet studim ne vetvete per shume kohe dhe nje kapital te pakten 5,000 dollare e me shume, mos te them 10,000.

Dhe me kaq kapital opsioni me i mire eshte forex.

Nje zgjedhje tjeter shume e mire čshte marketingu qe eshte e ardhmja.

Marketingu ben dallimin sot , sidomos marketing ne rrjete sociale dhe google.

Ne ballkan nuk ja kane idene marketingut.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 11:45   #16
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 4,191
Thanks: 1,850
Thanked 2,038 Times in 877 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga HTFengineer Shiko postimin
Nqs lexon me perpara e kam thene qe NY ka implementuar falas propgramin The Excelsior. Te jep mundesine qe ta besh bacelorin pa paguar klasat deri sa te mbarosh bacelorin me kusht te mos levizesh nga NY pastaj bej punen dhe mere MBA e zejne.
https://www.ny.gov/programs/tuition-...or-scholarship

Per te tjerat si ja bejne emigranetet e tjeret qe bejn edhe pune edhe shkolle?

Duhet sakrifice ca nga shqiptaret jane msuar bythpambuk. Shume emigrante nga edhe botat e treta sakrifikojne deri ne maksimum.
Nqse jane falas, atehere ok.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga HTFengineer Shiko postimin
Njeriu del pyt nuk do te thote qe duhet te njohesh shqiptare. Nuk behet cdo gje me njeher. Po te tjeret si ja bejne?
Futu intern, avash avash... flismi me nejrzit mos u kufizoni tek bota juaj.

Kompanite jane shume te ndryshme dhe kerkesa jane te ndryshme.
Mos kerkoni thelat me nje here.
Ku do te pyesin? Investment banks edhe hedge funds?

Po nuk mund te hyjne Si interns se kane qera e shpenzime te tjera per te paguar. Internships jane falas ose me pagese minimale.

Mos mendo qe Une jam kunder edukimit edhe arritjes se shqiptareve, thjeshte desha te nenvizoj faktin qe nuk eshte e lehte Sepse njerezit jane me 100 halle.
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 11:49   #17
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,465
Thanks: 267
Thanked 446 Times in 344 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Me pak fjale po inkurajon bixhozin? Te behesh home trader eshte llaf goje per tu thene por nuk eshte aq e kollajte te kesh sukses.

Me behet qejfi qe inkurajon bashkekombesit te jene ambicioz e t’i kerkojne vetes por nuk mund te behemi te gjithe traders and hedge fund managers.
Nuk di cfare po flet.

Te jesh home trader pervecse je free lancer dhe nuk varesh nga askush ben fitime teper te medha dhe meson shume nga bota e finances.

Quhet investim ne burse dhe jo " te luash" ne burse.

Pak arrijte te behen i investitore sepse jo vetem nuk arrijte te bejne dot analiza fondamentale te kompanive por nuk arrijne te kuptojne grafiket e forex.

Pervec dijeve, duhet disipline e perditshme dhe te dish ku te vesh upper dhe down limits, sidomos ne forex.

Krijon shume mundesi edhe per shqiptaret ne ballkan.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 11:53   #18
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 240
Thanks: 3
Thanked 50 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Nqse jane falas, atehere ok.


Ku do te pyesin? Investment banks edhe hedge funds?

Po nuk mund te hyjne Si interns se kane qera e shpenzime te tjera per te paguar. Internships jane falas ose me pagese minimale.

Mos mendo qe Une jam kunder edukimit edhe arritjes se shqiptareve, thjeshte desha te nenvizoj faktin qe nuk eshte e lehte Sepse njerezit jane me 100 halle.
Bej dy pune nqs nuk del rroga e intershipt, ndiohmoni njeri tjetrin ne familje deri sa ti sistemoheni, levizni me shpi ku ka qera me te ulet ka shume gjera qe mund te behen. Kshu sakrifikojne te gjithe te tjeret . Investment banking ka 100 pozicjone nuk eshte vetem hedge founding.
Cdo me thene ke 100 pse emoigrantete e tjere qe sjane shiptare te tjeret skane 100 halle qe zgjedhin pozijone qe jane ne demand?

Duhet te manovrosh e te skarifiokosh nqs do, nqs sdo vashdo.
Njeriu duhet te adpatohet.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 11:56   #19
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,465
Thanks: 267
Thanked 446 Times in 344 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Master ne marketing ose trading eshte me e mira.


Por master mirefill ne stock ose forex trading nuk ka.

Te degdisin ne " corporate finance" master qe vetem trader nuk del.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 11:57   #20
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 240
Thanks: 3
Thanked 50 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Per shqiptaret qe duan te vijne ne NY

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Ata qe studiojne finance dalin ose kontabiliste ose thjesht kuadro bankare.

Per tu bere trader duhet studim ne vetvete per shume kohe dhe nje kapital te pakten 5,000 dollare e me shume, mos te them 10,000.

Dhe me kaq kapital opsioni me i mire eshte forex.

Nje zgjedhje tjeter shume e mire čshte marketingu qe eshte e ardhmja.

Marketingu ben dallimin sot , sidomos marketing ne rrjete sociale dhe google.

Ne ballkan nuk ja kane idene marketingut.
Forex ka shume volatilitete ka shume gjera mbrapa, mos flasim per manipulime dhe pastaj sekmat pump and dump per kta fillestaret.
Eshte me mire daytrading me regular stocks, se forex.


Marketingu eshte me comfortable duhet ne nje moshe te larte, per moshat e reja nuk ehste shume e pershatshe se ke meundesi, pervec ca vajza qe e zgjedhin, por une per vete sja keshilloj shume njerzve.
__________________
The beast from the east, only has brought death and destruction, corruption, monopoly, slavery. From tyrany of Judas and ottomans, never has humanity suffered as much as in the hand of them.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 26-09-2019 nė 12:00
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur