Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-05-2019, 05:53   #81
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,519
Thanks: 6,041
Thanked 1,694 Times in 949 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Mbipopullimi i botes eshte probem real....

Sidmos mbipopulli nga Afrika.

Bota nuk eshte as per 5 milirade njereaz dhe jo per 20 milarde, cfare thua mo burr.
Mbipopullimi eshte problem rreal boteror.
Kjo para nje jave ne mexico city

Ja si jetojn njerzit cdo dite neper bote
Kurt ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2019, 06:56   #82
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,009
Thanks: 6,494
Thanked 7,738 Times in 4,954 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 358
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

hall i modh ju paska gjet.
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2019, 06:59   #83
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 20,094
Thanks: 4,055
Thanked 4,793 Times in 2,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 218
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Per ato qe mendojne qe qenka mbipopulluar toka ... nga e marrin k’te ide?! Dhe sa u dashka qe Te jete numri I banoreve ne toke konkretisht qe mos te quhet e mbipopulluar ? Nuk kam degjuar ndonjehere qe Sa banore u dashka qe te jetojne ne toke ?

Pastaj Nese numri i lindjeve po bien ... nga vjen ky mbipopullim ?
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Zana pėlqehet nga
i vjetėr 18-05-2019, 07:14   #84
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 44,379
Thanks: 14,178
Thanked 8,427 Times in 5,630 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 357
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Per ato qe mendojne qe qenka mbipopulluar toka ... nga e marrin k’te ide?! Dhe sa u dashka qe Te jete numri I banoreve ne toke konkretisht qe mos te quhet e mbipopulluar ? Nuk kam degjuar ndonjehere qe Sa banore u dashka qe te jetojne ne toke ?

Pastaj Nese numri i lindjeve po bien ... nga vjen ky mbipopullim ?
Studimet empirike ne literaturen e shkencės tregojne se nuk ka konsensus sa njerėz mund tė jetojnė nė Tokė.

Frank Jöst, Rritja e popullsisė dhe pėrdorimi i mjedisit- njė analizė ekonomike (2013)

@duaje si nashin

Je PAS meje ti per kshu gjonash.

Qe mos te harrojse se do dalna per cejf.....KAFSHET me INSTINKT nuk kane arme,bomba,kerra me qelik e te TJERA,m.gj-te MBIJETUAN si SPECIE.Qe kur dykembeshi me llogjike evuloi aty do MBAROJE dhe HISTORIA.

KLM vellezer dhe Motra+te dashurat(te mijat e kam fjalen).

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga SystemA : 18-05-2019 nė 07:19
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 18-05-2019, 07:15   #85
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 20,094
Thanks: 4,055
Thanked 4,793 Times in 2,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 218
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Mbipopullimi eshte problem rreal boteror.
Kjo para nje jave ne mexico city
https://www.youtube.com/watch?v=3a1e...&feature=share

Ja si jetojn njerzit cdo dite neper bote
https://www.youtube.com/watch?v=CAlb...&feature=share
Kurt .. rush hour it doesn’t mean overpopulation... it means a lot of people use the same resources at the same time, which can create a bit of chaos if the right resources dnt match and not provided, but not overpopulation.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2019, 07:24   #86
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,887
Thanks: 966
Thanked 1,623 Times in 927 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Nqs Rani eshte SHQIPTAR, ai e ka ngrene Serbine.Adea
Kush ėshtė Rani... nuk e njoh
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2019, 07:31   #87
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,519
Thanks: 6,041
Thanked 1,694 Times in 949 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Kurt .. rush hour it doesn’t mean overpopulation... it means a lot of people use the same resources at the same time, which can create a bit of chaos if the right resources dnt match and not provided, but not overpopulation.
Ok. Shko jeto ne indi merr ternin ne pune apo ne tokyo shanghai mexico city etj.
Edhe tirana ishte vend depresive mga trafiku.
Bota tani ka 3 billion njerz me shume se duhet.
Kurt ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2019, 07:44   #88
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,887
Thanks: 966
Thanked 1,623 Times in 927 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Ok. Shko jeto ne indi merr ternin ne pune apo ne tokyo shanghai mexico city etj.
Edhe tirana ishte vend depresive mga trafiku.
Bota tani ka 3 billion njerz me shume se duhet.
Ka nevojė pėr t'harrje thua ti...
Dmth. pėr rrallim, me qėllim qė ē'tė ngelet tė jetė mė e shėndetshme dhe mė e fortė?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2019, 07:47   #89
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 20,094
Thanks: 4,055
Thanked 4,793 Times in 2,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 218
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Ok. Shko jeto ne indi merr ternin ne pune apo ne tokyo shanghai mexico city etj.
Edhe tirana ishte vend depresive mga trafiku.
Bota tani ka 3 billion njerz me shume se duhet.
Listen cut the crap out : )

Nese eshte nje tren vatje ardhje, eshte e kuptueshme qe te kete mbingarkese por kjo Nuk do te thote mbipopullim .

Can u tell the difference ?
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2019, 07:48   #90
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,519
Thanks: 6,041
Thanked 1,694 Times in 949 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Ka nevojė pėr t'harrje thua ti...
Dmth. pėr rrallim, me qėllim qė ē'tė ngelet tė jetė mė e shėndetshme dhe mė e fortė?
Po pra. 3billion njerz duhen te ekzekutohen. Ata qe do ngelin do te behen me te shendetshem nga mendja dhe shpirti.
Kurt ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2019, 07:52   #91
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,519
Thanks: 6,041
Thanked 1,694 Times in 949 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Listen cut the crap out : )

Nese eshte nje tren vatje ardhje, eshte e kuptueshme qe te kete mbingarkese por kjo Nuk do te thote mbipopullim .

Can u tell the difference ?
Edhe ne toronto ku jeton ti eshte mbipopullim.
Nuk dua trafik, nuk dua zhurme, nuk dua te shoh shume surreter te shemtuar.
Zgjedhja e vetme eshte te behen sapun 3billion njerz.
Kurt ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2019, 07:59   #92
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,887
Thanks: 966
Thanked 1,623 Times in 927 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Pse... mund tė pushtojmė Marsin dhe e mbushim me budallenj.... kėtu lėmė vetėm mė tė mirėt e mė tė bukurit
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2019, 08:24   #93
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 20,094
Thanks: 4,055
Thanked 4,793 Times in 2,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 218
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Edhe ne toronto ku jeton ti eshte mbipopullim.
Nuk dua trafik, nuk dua zhurme, nuk dua te shoh shume surreter te shemtuar.
Zgjedhja e vetme eshte te behen sapun 3billion njerz.
Ha ha ... be careful what you wish 4 , Kurt : )

Nuk ka mbipopullim, thjeshte mungesa e menaxhimit dhe e mjeteve, dhe kjo jam dakort qe lihet pas dore per nje arsye te mire, si kjo e krijimit te lufterave dhe konflikteve pshm , per arsye mbifuqie .

Unfortunately
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Zana pėlqehet nga
i vjetėr 18-05-2019, 12:38   #94
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 44,379
Thanks: 14,178
Thanked 8,427 Times in 5,630 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 357
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Koreja Veriore i drejtohet Gutteres: Merre anijen tonė nga Amerika gangsterė!

Pėrfaqėsuesi i Koresė Veriore nė OKB i ka dėrguar njė letėr sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB nė tė cilėn ka kėrkuar reagimin e tij ndaj veprimit tė paligjshėm tė Amerikės nė konfiskimin e njė anije tregtare tė Penianit.

Agjencia e lajmeve zyrtare e lajmeve nė Korenė Veriore ka shkruar se pėrfaqėsuesi i Penianit nė OKB i tė premten i ka dėrguar njė letėr Antonio Gutteres, sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB, nė tė cilėn ka kėrkuar rikthimin e anijes tregtare tė cilėn javėn e kaluara e ka konfiskuar Amerika.

Sipas kėtij raporti, nė kėtė letėr thuhet se vendosja nė pikėpyetje pronėsinė e Koresė Veriore mbi kėtė anije tė konfiskuar tregon shumė qartė se Amerika ėshtė gangster qė nuk i jep kurrfarė rėndėsie ligjeve ndėrkombėtare.

Peniani me anė tė kėsaj letre gjithashtu ka kėrkuar edhe marrjen e masave urgjente nga ana e Gutteres dhe ka theksuar se Amerika ka shkelur tė drejtėn e sovranitetit tė Koresė Veriore dhe ka shkelur edhe Kartėn e Kombeve tė Bashkuara.

Vlen tė theksohet se Amerika ka konfiskuar njė anije 17 mijė tonėsh tė Koresė Veriore dhe sė fundi Departamenti Amerikan i Drejtėsisė pronėsinė e kėsaj anije ia ka dorėzuar Uashingtonit.

Maj 18, 2019 13:54 Europe.

PS....flokGJEMI e ka bere shkollen ne.....Zvicer.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur