Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-12-2014, 15:49   #1
Paion
shqiptar
 
Avatari i Paion
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Vendndodhja: vargmal
Posts: 38
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Paion ėshtė nė rrugė tė mbarė
Krijimizmi dhe evolucioni

Keni vėrejt se pothuajse gjithė besimtarėt mysliman apo krishter nuk pranojnė teorinė e evolucionit vetėm se nuk asht pėrmend nė profecit e tyne.

Edhe pse mjaft fosile janė gjetė tė llojeve tė ndryshmė tė paraardhėsve tanė si homo sapiens apo Neanderthalėve etj (pėr mė shumė tė dhėna: http://en.wikipedia.org/wiki/Human_evolution; ata ma pėrpara besojnė se ato janė tė rreme sesa me dyshu pak nė njė para-gjykim tė tillė. Mesa dukėt ky gjykim mė shumė mbėshtetėt nė autoritet (shumica, feja) sesa nė logjikė. Pyete ndonjė mohues tė kėsaj teorie ēfarė di pėr evolucinin, dhe mos u ēudit nėse asht larg pėrgjigjes tė sakt.

Ata mė pėrpara besojnė se njerėzimi e ka prejardhjen prej dy njerėzve. Adamit dhe Eves/Ademit dhe Havės tė cilėt e populluan gjithė planetin. Si? Me fėmijėt e tyre tu ba incest (marrėdhėnie seksuale me lidhje gjaku)?

Myslimanėt diskutojnė se Hava e Ademi kishin 140 fėmijė, 70 djem dhe 70 vajza pėr mos me u pėrzi gjaku psh djali i parė do bėnte seks me motrėn e 70 (sa vjeē ke dallimi?)... Por kėtu tregohet njė pasaktėsi serioze shkencore. Meqė secili fėmij bart gjysmėn e gjeneve tė nėnės dhe gjysmėn tjetėr tė atit. Kėshtu qė mundėsitė e shkaqeve me mutacioneve gjenetike janė hiē ma pak se 80%.

Si prej ni ēifti tė njejt mundėn me ardh me qinra rraca tė ndryshme nė botė? Vetėm Evropa ka 4 rraca kryesore tė cilat ndahen nė dhjetra nėn-rraca tjera. Dhe dallimet janė tė klarta dhe e pamundun asht me ngja ato me njėra tjetrėn pa pėrzierje pėrderisa nuk kan me evolu pėr me ju pėrshtat ambientit.

A dukėt e gjithė kjo si gjykim i mbėshtetun nė logjikė? Nuk ma merr mendja.

E ēka pėr gjithė ato fosile qė janė zbulu qė datojnė nė kohė tė ndryshme, dhe vėrehet njė ndryshim pėr me iu pėrshtat ambientit?

Me u mbėshtetė nė pėrvojėn tem me besimtarė. Ata gjithė para-gjykonin se tė gjitha ishin tė rreme. Madje edhe vetė fosilet e dinosaurėve.

Njė gjė jam i sigurt, nėse feja kish prediku evolucion. Tė gjithė pasuesit nuk kishin me dyshu nė saktėsinė e saj.

Pėr mė shumė tė dhėna mbi teoritė e evolucionit mundėni me gjet kėtu: http://en.wikipedia.org/wiki/Evoluti...heory_and_fact ku nuk mungojnė faktet ku mbėshtetėn sqarimet mė tė thella.
Paion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2014, 21:49   #2
Drinas
Super Anėtar
 
Avatari i Drinas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 110
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Drinas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Krijimizmi dhe evolucioni

Per me shume, ne keto 2 video te ndryshme rreth evolucionit te shpjeguar shume mire ne pika te shkurta ne menyre vizuale dhe ilustrive:


Drinas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2015, 20:04   #3
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Krijimizmi dhe evolucioni

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Paion Shiko postimin
Keni vėrejt se pothuajse gjithė besimtarėt mysliman apo krishter nuk pranojnė teorinė e evolucionit vetėm se nuk asht pėrmend nė profecit e tyne.

Edhe pse mjaft fosile janė gjetė tė llojeve tė ndryshmė tė paraardhėsve tanė si homo sapiens apo Neanderthalėve etj (pėr mė shumė tė dhėna: http://en.wikipedia.org/wiki/Human_evolution; ata ma pėrpara besojnė se ato janė tė rreme sesa me dyshu pak nė njė para-gjykim tė tillė. Mesa dukėt ky gjykim mė shumė mbėshtetėt nė autoritet (shumica, feja) sesa nė logjikė. Pyete ndonjė mohues tė kėsaj teorie ēfarė di pėr evolucinin, dhe mos u ēudit nėse asht larg pėrgjigjes tė sakt.

Ata mė pėrpara besojnė se njerėzimi e ka prejardhjen prej dy njerėzve. Adamit dhe Eves/Ademit dhe Havės tė cilėt e populluan gjithė planetin. Si? Me fėmijėt e tyre tu ba incest (marrėdhėnie seksuale me lidhje gjaku)?

Myslimanėt diskutojnė se Hava e Ademi kishin 140 fėmijė, 70 djem dhe 70 vajza pėr mos me u pėrzi gjaku psh djali i parė do bėnte seks me motrėn e 70 (sa vjeē ke dallimi?)... Por kėtu tregohet njė pasaktėsi serioze shkencore. Meqė secili fėmij bart gjysmėn e gjeneve tė nėnės dhe gjysmėn tjetėr tė atit. Kėshtu qė mundėsitė e shkaqeve me mutacioneve gjenetike janė hiē ma pak se 80%.

Si prej ni ēifti tė njejt mundėn me ardh me qinra rraca tė ndryshme nė botė? Vetėm Evropa ka 4 rraca kryesore tė cilat ndahen nė dhjetra nėn-rraca tjera. Dhe dallimet janė tė klarta dhe e pamundun asht me ngja ato me njėra tjetrėn pa pėrzierje pėrderisa nuk kan me evolu pėr me ju pėrshtat ambientit.

A dukėt e gjithė kjo si gjykim i mbėshtetun nė logjikė? Nuk ma merr mendja.

E ēka pėr gjithė ato fosile qė janė zbulu qė datojnė nė kohė tė ndryshme, dhe vėrehet njė ndryshim pėr me iu pėrshtat ambientit?

Me u mbėshtetė nė pėrvojėn tem me besimtarė. Ata gjithė para-gjykonin se tė gjitha ishin tė rreme. Madje edhe vetė fosilet e dinosaurėve.

Njė gjė jam i sigurt, nėse feja kish prediku evolucion. Tė gjithė pasuesit nuk kishin me dyshu nė saktėsinė e saj.

Pėr mė shumė tė dhėna mbi teoritė e evolucionit mundėni me gjet kėtu: http://en.wikipedia.org/wiki/Evoluti...heory_and_fact ku nuk mungojnė faktet ku mbėshtetėn sqarimet mė tė thella.
Qe te jem nje diskutues me i mire do te ndaje postimin tend ne tre ceshtje kryesore qe ju keni sjelle. Se pari: Ju keni sjelle ceshtjen e fosileve.. Se dyti: Ju keni sjelle ceshtjen e nuses se Kainit... Se treti: Ju keni sjelle ceshtjen e rracave… Keshtu une do te perpiqem te te sjell nga nje pergjigje per secilen nga keto ceshtje. Vazhdon me poshte......
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2015, 20:07   #4
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Krijimizmi dhe evolucioni

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Paion Shiko postimin
Keni vėrejt se pothuajse gjithė besimtarėt mysliman apo krishter nuk pranojnė teorinė e evolucionit vetėm se nuk asht pėrmend nė profecit e tyne.

Edhe pse mjaft fosile janė gjetė tė llojeve tė ndryshmė tė paraardhėsve tanė si homo sapiens apo Neanderthalėve etj (pėr mė shumė tė dhėna: http://en.wikipedia.org/wiki/Human_evolution; ata ma pėrpara besojnė se ato janė tė rreme sesa me dyshu pak nė njė para-gjykim tė tillė. Mesa dukėt ky gjykim mė shumė mbėshtetėt nė autoritet (shumica, feja) sesa nė logjikė. Pyete ndonjė mohues tė kėsaj teorie ēfarė di pėr evolucinin, dhe mos u ēudit nėse asht larg pėrgjigjes tė sakt.

E ēka pėr gjithė ato fosile qė janė zbulu qė datojnė nė kohė tė ndryshme, dhe vėrehet njė ndryshim pėr me iu pėrshtat ambientit?

Me u mbėshtetė nė pėrvojėn tem me besimtarė. Ata gjithė para-gjykonin se tė gjitha ishin tė rreme. Madje edhe vetė fosilet e dinosaurėve.
.
Fosliet dhe perparimi i jetes

Fosilet jane nje deshmi historike dhe shkencore per te njohur jeten dhe realitetin e saj.

Nese Supozimi qe evolucioni shkaktohet ne periudha te gjata kohe me perparimin e jetes nga e thjeshta ne me kompleksen eshte i vertete atehere duhet te kete fosile qe e demonstrojne kete gje.

Sipas vezhgimit dhe vrojtimit shkencor ne sot nuk shikojme asnje jete me te perparuar vecse varietete te ngjashme me jeten e meparshme.
Dhe realiteti eshte se ka me shume varietete te se kaluares se sa kemi sot.

Asnje permiresim te jetes nuk shikojme ne rregjistrimet fosile dhe ne mbeturinat e fosileve te se kaluares.

Psh:

a) Nautili i dhomezuar nje tip organizmi guackor detar. Ne te kaluaren ka pasur me shume se 3500 varietete te ktyre guackave disa te matura me shume se nente kembe ne diameter nderkohe qe sot ka vetem 6 varietete dhe jane vetem 8 inc ne diameter.
Deshmia tregon se ky organizem i vecante eshte zvogeluar goxha ne permasa dhe ne numer gje qe verteton ligjin e 2 te termodinamikes perseri dhe verteton nje univers drejt shkaterrimit dhe verteton moshen e re te universit si dhe krijimin e Tij.

b) SHpesh fosilet qe deklarohet miliona vjecare nuk dallojne aspak me gjallesat e sotme te te njejtit lloj.
Nje fosil lakuriqi qe jepet ne kapakun e perparme te Science , 1982 shpallet se eshte miliona vjecar por perseri eshte identik me lakuriqin e sotem.

c) Ne National Geographic , shtator 1977 , faqe 423 ka disa shembuj insektesh te ruajtura ne qelibar.

Mushkonje 40 miliona vjecare identike me mushkonjen e sotme
Milingone 100 milin vjecare identike me ate te sotmen
Kaleshtrige 40 milion vjecare eshte saktesisht si e sotmja

Nuk ka asnje evolucion ne dritaren e qelibarit te arte te se kaluares.

Nga vrojtimi dhe rregjistrimi fosil eshte me se e kuptueshme se jeta ose ka mbetur e njejta, eshte zhdukur , ose ka degjeneruar.

Nuk ka perparim jete.

Nuk ka asnje deshmi shkncore qe te tregoje se jeta perparon ne jete me komplekse.

Ekologet na tregojne se shume forma te jetes shkojne drejte zhdukjes me nje ritem shume te shpejte.

Kjo eshte ajo qe duhet te presim duke patur parasysh modelin e bibles , te krijimit te universit.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2015, 20:18   #5
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Krijimizmi dhe evolucioni

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Paion Shiko postimin
Ata mė pėrpara besojnė se njerėzimi e ka prejardhjen prej dy njerėzve. Adamit dhe Eves/Ademit dhe Havės tė cilėt e populluan gjithė planetin. Si? Me fėmijėt e tyre tu ba incest (marrėdhėnie seksuale me lidhje gjaku)?
Se pari duhet te kemi parasysh keto gjera:

1.Adami ishte njeriu i pare.
2.Adami jetoi 930 vjet
3. Eves ju dha ky emer sepse ajo do te ishte nena e te gjithe te gjalleve.
4. Adami dhe Eva paten shume bij dhe bija
5. Gjithshka ishte shume mire dhe e persosur kur u krijua ne fillim
6. Persosmeria u prish kur e keqja hyri ne bote kur mekati hyri me ane te mosbindjes se njeriut te pare.
7. Abrahami u martua me gjysem motren e tij.
8. Ligjet e gjaktrazimit e paten fillesen e tyre vetem ne kohen e Moisiut ( Lev 18:1-20)

Aresyeja pse kam bere me te zeze te forte ato dy fjali eshte se jane me te rendesishmet.

Atehere sipas historise biblike qe pershkruhet ne zanafille Kaini me siguri eshte martuar me motren e tij.

Zan 4:27
Dhe Kaini njohu tė shoqen, e cila u ngjiz dhe lindi Enokun. Pastaj Kaini ndėrtoi njė qytet, tė cilit i vuri emrin Enok, emri i tė birit.
Sic duket kaini ishte i martuar perpara se te ndahej nga prania e Zotit.
Dhe ndoshta perpara se te vriste vellain e tij Abelin.

Adami dhe Eva paten shume bij te tjere . Por ne bibel nuk thuhen emrat e tyre. Ne bibel na thuhet vetem per tre Kaini, Abeli, Sethi.
Aresyeja eshte sepse bibla nuk kerkon te merret me te gjithe emrat e njerezve qe kane jetuar deri me sot.
Dhe gjithashtu sepse kur Perendia beri premtim per nje shpetimtar tek Zan 3:15 Adami dhe Eva ne fillim menduan per Kainin se ishte ai shpetimtari pastaj kur Kaini vrau Abelin dhe kur Abeli vdiq ata menduan per Sethin se ishte ai shpetimtari.

Zan3:15
Dhe unė do tė shtie armiqėsi midis teje dhe gruas, midis farės sate dhe farės sė saj; fara e saj do tė shtypė kokėn tėnde, dhe ti do tė plagosėsh thembrėn e farės sė saj".
premtimi per ardhjen e shpetimtarit


Zan4:1
Por Adami njohu Evėn, gruan e tij, e cila u ngjiz dhe lindi Kainin, dhe ai tha:"Fitova njė burrė nga Zoti".
Adami dhe Eva besojne se kaini do te ishte shpetimtari

Zan 4:25
Pastaj Adami njohu pėrsėri gruan e tij, qė lindi njė djalė dhe e quajti Seth, sepse ajo tha: "Perėndia mė dha njė tjetėr pasardhės nė vend tė Abelit, qė u vra nga Kaini".
Duket sikur Eva kishte akoma shprese per nje shpetimtar ne kohen e saj por Adami i kishte humbur shpresat, pasi eshte Eva qe po flet tani.

Pra keto jane aresyet pse permenden vetem emrat e ketyre te treve.

megjithate kuptohet se Adami dhe Eva kishin patur edhe bija e bij te tjere
Zan 5:4
Mbas lindjes sė Sethit, Adami jetoi tetėqind vjet dhe pati bij dhe bija.


Pra martesat ne ate kohe beheshin edhe mes vellait dhe motres.
Sepse Kaini ishte martuar me motren e tij dhe po keshtu edhe bijte e tjere te Adamit ishin martuar me motrat e tyre (shumica)

Gjithashtu e dime se te gjithe femijet e tjere pervec kainit dhe Abelit erdhen nga e njejta Nene dhe i njejti Baba sic erdhi edhe Kaini edhe Abeli.
Sepse Eva u quajt nena e tere te gjalleve.

madje duket se Adami jetoi 930 vjet per kete ai kishte shume mjaftueshem kohe per te lindur bij dhe bija te tjere.

Te gjitha keto fakte na sjellin ne ate perfundim qe Adami dhe Eva u krijuan nepermjet veprimit te drejteperdrejte te Perendise dhe te dy se bashku paten shume bije dhe bija , por brezi pasardhes qe te shumohej do te duhej lidhje martesore te tjera dhe per kete aresye bijte e adamit duhej te martoheshin me bijat e Adamit.

Nje alternative tjeter eshte qe Kaini te jete martuar me nje te afermen e tij(ndoshta)

Per shumicen e njerezve kjo duket e palogjikshme sepse prishet ligji i gjak trazimit , por duhet patur parasysh se ligji i gjak trazimit nuk kishte dale akoma deri ne kohen e Moisiut.
Madje edhe Abrahami qe jetoi rreth 400 vjet para Moisiut ishte i martuar me gjysem motren e tij , kishte edhe te tjere njerez ne kohen e Abrahamit qe jane martuar ne kete menyre.


Por me pas del problemi i lindjes se femijeve me deformime fizike , pra si eshte e mundur qe kaini te jete martuar me motren e tij?
PO eshte e vertete sot eshte fakt qe nese ndodh nje martese mes nje motreje dhe nje vellai do te kishte nje problem te tille(femije qe lindin ne deformim fizik)

Por mbani mend qe kushtet ku jetonin Kaini me te shoqen ishin shume te mira ne krahasim me kushtet qe jetojme sot. Perendia krijoi gjithshka dhe tha: Gjithshka eshte e persosur eshte shume mire.
Si mund te kishte deformime fizike ne ate kohe?
Vetem pas renies ne mekat mund te themi se ngadal ngadal po ndodhte nje ndryshim edhe ne klimen e tokes edhe ne kushtet ku jetohej.
ne ate kohe nuk kishte semundje qe ka sot.
Le te themi se vetem pas permbytjes ndodhi ndryshimi me i madh i kushteve te motit dhe keto ndikuan ne jeten ne toke.

Sa me i afert te jete cifti ne martese aq me shume mundesi ka per femije qe lindin me deformime.
C'do femije do te marre nje trashegimi genesh nga babai dhe nena. Por keto gene sot permbajne shume gabime qe kane ndodhur.
Pershembull: disa njerez i lene floket tu rriten shume per te mbuluar veshet e tyre sepse nuk i kane njesoj, disa te tjere mund te bejne operacione sepse syte nuk i kane ne vije te drejte, dhe disa te tjere mund te kene nofullen pak te deformuar, etj.
Por aresyeja pse ne e quajme njeri tjetrin normal eshte sepse kemi rene ne nje akord te perbashket.
Kur nje moter dhe nje vella martohen ata duke patur keto gabime gjenetike do te lene trashegim femijeve te tyre nga nje pale gene te cilat kane gabime gjenetike. Femija do te marre nje gen nga babai dhe nje nga nena dhe do te kete pra nje cift genesh me gabime qe rezulton ne deformime te femijes. Kjo ndodh sepse edhe vellai edhe motra kane gabime te njetja gjenetike qe jane te trasheguara nga te njejtit prinder.

Por ne kohen e Kainit nuk ka patur gabime gjentike as tek Kaini as tek e shoqja sepse ata erdhen nga dy prinder te njejte qe ishin Adami dhe Eva te cilet ishin krijuar nga Perendia pa asnje gabim gjenetik.
Dhe madje per shume breza me rradhe njerezit kane jetuar pa i patur keto gabime gjenetike.

Por vetem pas permbytjes mund te kete patur nje ndikim te efekteve kozmike per te realizuar ne njeriun ate qe quhet perkeqesim i jetes i shendetit dhe lindja e gabimeve ose mutacioneve gjenetike.

Para permbytjes nuk besohet te kete patur.
Pasi Zoti kishte krijuar nje toke te persosur.

Keto mutacione kane kaluar nga brezi ne brez dhe jane grumbulluar ne nje popullate te tere.

Ne kohen e Moisiut gabimet gjenetike duhet te jene grumbulluar aq shume sa qe Perendia vendosi ate ligj per here te pare ne histori per ndalimin e marteses mes vellait dhe motres dhe midis te afermeve te ngushte.

Por ndoshta dikush do te thote : A nuk ishte e turpshme ajo ne ate kohe ? Mqns sot eshte e turpshme kjo nuk do te thote se ne ate kohe ishte e turpshme, fundja si do te popullohej bota ne menyre qe njerezit te ishin te gjithe nga nje gjak i vetem?

Megjithate mbani mend:
Kjo histori ne bibel per martesen mes Kainit dhe te motres NUK na meson neve asnje gje ne lidhje me doktrinat ne bibel ose ceshtjet teologjike apo edhe stilin e jeteses pervecse na meson vetem historine se si ndodhi qe u shumua bota.
Per kete aresye kjo histori duhet pare vetem ne aspektin e historise jo ne aspektin e stilit te jeteses per sot.
Pasi kushtet atehere nuk jane sot dhe kultura atehere nuk eshte ajo e sotmja.


Ceshtjet qe duhen pare permes kesaj historie biblike jane :
A ka kontradikte ne bibel ?
A eshte kontradiktore kjo histori me logjken sot?

Pergjigja per te dyja keto pyetje eshte JO.

Kjo histori nuk perben asnje kontradikte ne bibel dhe nuk eshte ne kontradikte me logjiken e sotme as me shkencen.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2015, 20:30   #6
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,719
Thanks: 170
Thanked 1,306 Times in 975 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Krijimizmi dhe evolucioni

[quote=Alkoma;780398]

Citim:
Nese Supozimi qe evolucioni shkaktohet ne periudha te gjata kohe me perparimin e jetes nga e thjeshta ne me kompleksen eshte i vertete atehere duhet te kete fosile qe e demonstrojne kete gje.
po ne fillim kishim njeqelizor...sot kemi shume ..shume qelizor.

Citim:
Sipas vezhgimit dhe vrojtimit shkencor ne sot nuk shikojme asnje jete me te perparuar vecse varietete te ngjashme me jeten e meparshme.
jeta ndryshon sipas kushteve jo se me kohen shtohen varietetet....kjo varet. jeta thjesht eprshtatet dhe pas cdo pershtatje perfeksionohet me shume duke arritur sot te njeriu.
Citim:
Dhe realiteti eshte se ka me shume varietete te se kaluares se sa kemi sot.
baza e evolucionit nuk eshte se shtohen varioetetet e jetes...por thjesht qe jeta peshtatet ne kohe ...me kushtet qe sjell koha dhe hapsira tokesore.

Citim:
Asnje permiresim te jetes nuk shikojme ne rregjistrimet fosile dhe ne mbeturinat e fosileve te se kaluares.
vete njeriu eshte permiresimi me i madh.Citim:
a) Nautili i dhomezuar nje tip organizmi guackor detar. Ne te kaluaren ka pasur me shume se 3500 varietete te ktyre guackave disa te matura me shume se nente kembe ne diameter nderkohe qe sot ka vetem 6 varietete dhe jane vetem 8 inc ne diameter.
Deshmia tregon se ky organizem i vecante eshte zvogeluar goxha ne permasa dhe ne numer gje qe verteton ligjin e 2 te termodinamikes perseri dhe verteton nje univers drejt shkaterrimit dhe verteton moshen e re te universit si dhe krijimin e Tij.
si dreqin vajte nga guacka te termodinamika!!! dhe pastaj te mosha e universit?!!


Citim:
b) SHpesh fosilet qe deklarohet miliona vjecare nuk dallojne aspak me gjallesat e sotme te te njejtit lloj.
Nje fosil lakuriqi qe jepet ne kapakun e perparme te Science , 1982 shpallet se eshte miliona vjecar por perseri eshte identik me lakuriqin e sotem.
jo thjeshte sepse jo te gjitha gjallesat kane nevoj te evolojne. edhe krokodili ska ndryshuar prej miliona vjetesh...ai eshte nje fosil i gjalle. qe nje gjallese te ndryshoje apo te zhduket totalisht duhet qe te ndodhi dicka ..dmth dicka duhet ta detyroje ate te shkoje drejte ndryshimit. kushtet jetesore, mugesa e ushqimit, nje grabitqar i ti, kushtet atmosferike....etj. per krokodilin keto ndostha skane qene te mjaftueshme qe ta bejne te ndrsyhoje.

Citim:
c) Ne National Geographic , shtator 1977 , faqe 423 ka disa shembuj insektesh te ruajtura ne qelibar.

Mushkonje 40 miliona vjecare identike me mushkonjen e sotme
Milingone 100 milin vjecare identike me ate te sotmen
Kaleshtrige 40 milion vjecare eshte saktesisht si e sotmja

Nuk ka asnje evolucion ne dritaren e qelibarit te arte te se kaluares
.

e perse duhet te ndryshojne insektet?! mos kane pasur problem mbijetesen?! apo ushqimi u ka munguar?!

Citim:
Nga vrojtimi dhe rregjistrimi fosil eshte me se e kuptueshme se jeta ose ka mbetur e njejta, eshte zhdukur , ose ka degjeneruar.
pse kshu? si e njejta? njerezti kane evoluar, felinet kane evoluar, elefantet kane evoluar, ...te gjithe kane nga nje paraardhes te te vjeter qe shpesh here nuk ekziston me ose shpesh edhe ekziston akoma. kurse pjesen e degjenerimit...nuk e mare vesh.


Citim:
Nuk ka perparim jete.

Nuk ka asnje deshmi shkncore qe te tregoje se jeta perparon ne jete me komplekse.
ne vete jemi me kompleks. erdhem nga njeqelizoret...kaq ste mjafton?

Citim:
Ekologet na tregojne se shume forma te jetes shkojne drejte zhdukjes me nje ritem shume te shpejte.
po shpesh here gjate historise se jetes ne toke..ka pasur boom me specie dhe varietete te jetes dhe shpesh here ka pasur nje tkurrje..arsyet jane nga me te ndryshmet.

Citim:
Kjo eshte ajo qe duhet te presim duke patur parasysh modelin e bibles , te krijimit te universit.
cfare duhet te presim se nuk e kuptova?
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2015, 22:47   #7
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Krijimizmi dhe evolucioni

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Paion Shiko postimin
Si prej ni ēifti tė njejt mundėn me ardh me qinra rraca tė ndryshme nė botė? Vetėm Evropa ka 4 rraca kryesore tė cilat ndahen nė dhjetra nėn-rraca tjera. Dhe dallimet janė tė klarta dhe e pamundun asht me ngja ato me njėra tjetrėn pa pėrzierje pėrderisa nuk kan me evolu pėr me ju pėrshtat ambientit
Sipas Biblės, tė gjithė njerėzit nė tokė sot kane ardhur nga Noeu dhe gruaja e tij, tre bijtė e tij dhe gratė e tyre. Por sot ne kemi grupe tė ndryshme, shpesh tė quajtur "raca", dhe qe duket se kane shumė karakteristika tė ndryshme. Mė e qartė nga kėto ėshtė ngjyra e lėkurės. Shumė e shohin kėtė si njė arsye pėr dyshim kundrejt historise se Biblės. Sepse keta mendojne se ky ndryshim ngjyrash mund te kete ardhur vetem si pasoje e evolimit te njeriut neper mjedise te ndryshme te planetit. Por c;fare eshte raca? Ne tė vėrtetė eshte vetėm njė race-raca njerėzore.Bibla na mėson se Perėndia e ka "bėrė nga njė gjak gjitha racat e njerėzve" (Veprat e Apostujve 17:26). Shkrimi i Shenjte dallon njerėzit nga grupime fisnore apo kombėtare, jo nga ngjyra e lėkurės apo pamja fizike. Nė mėnyrė tė qartė, edhe pse, ka grupe tė njerėzve tė cilėt kanė karakteristika tė caktuara (p.sh., ngjyra e lėkurės) tė pėrbashkėta, tė cilat e dallojnė ata nga grupet e tjera. Ne preferojnė tė quajnė kėto "grupe tė njerėzve" nė vend se ti quajme "raca" pėr tė shmangur konotacione evolucionare qė lidhen me fjalėn "race". Tė gjithė popujt mund tė prodhojnė pasardhės pjellore. Kjo tregon se dallimet biologjike midis "racave" nuk janė shumė tė mėdha. Nė fakt, dallimet e ADN-sė janė tė parėndėsishėm. Antropologėt pėrgjithėsisht klasifikojnė njerėzit nė njė numėr tė vogėl tė grupeve kryesore racore,t ė tilla si Caucasoid (evropian apo "e bardhė"), mongoloide (qė pėrfshin kineze, Inuit ose Eskimo dhe amerikanėt), afrikan (Afrikanėt e zi), dhe Australoid (e aborigjenėve australianė). Brenda ēdo klasifikimi, mund tė ketė shumė nėn-grupe tė ndryshme. Pothuajse tė gjithe evolucionistėt tani do tė thonė se grupet e njerėzve tė ndryshme nuk kishin origjinė te veēanta. Kjo dmth, njerėz te grupeve tė ndryshėm evoluan nga grupe tė ndryshme tė kafshėve. Kėshtu ata do tė bien dakord me krijimbesuesit biblike qė grupet e tė gjithė njerėzve kanė ardhur nga e njėjai popullsi origjinale. Sigurisht, ata besojnė se grupe tė tilla si aborigjenė dhe kineze kanė pasur dhjetėra mijėra vjet tė ndarjes. Shumica besojnė se ka dallime tė tilla tė mėdha nė mes tė grupeve qė jane dashur tė kalojne shumė vite qe kėto dallime tė zhvillohen. Njė arsye pėr kėtė ėshtė se shumė njerėz besojnė se dallimet tė dukshme lindin nga disa njerėz qė kanė karakteristika unike nė trashėgimine e tyre qė tek tė tjerėt mungojnė. Kjo ėshtė njė ide e kuptueshme, porei pasaktė. Le tė shikojmė nė ngjyrėn e lėkurės, pėr shembull. Ėshtė e lehtė tė mendosh se qė nga grupe tė ndryshme tė njerėzve kanė lekure "tė verdhė" , "te kuqe" , "te zezė" , "te bardhė" , dhe "kafe" , duhet tė ketė shumė pigmente tė ndryshme tė lėkurės. Dhe mqns ka ngjyra te ndryshme te lekures eshte e lehte te mendosh se ka kode te ndryshme gjenetike ne projektin e trasheguar ne secilin grup te nejrezve. Ajo qe duket tė jetė njė problem i vėrtetė eshte se Si do tė mundeshin tė gjitha kėto dallime tė zhvioheshinr brenda njė kohe tė shkurtėr? Megjithatė, ne tė gjithė kemi tė njėjtin pigment qe na jep ngjyren ne lekuren nė tonė kjo eshte melanina. Kjo ėshtė njė pigment kafe- errėt qė ėshtė prodhuar nė sasi tė ndryshme nė qeliza tė veēanta nė lėkurėn tonė. Nese nuk do kishim Melaninen ne lekuren tone atehere do te kishim nje ngjyre te bardhe dhe roze, Nqs do te prodhonim pak melanine atehere jemi te bardhe Europiane, nqs do te prodhonim shume melanine ne lekure atehere lekura jone do te ishte shume e zeze, dhe ne mes sigurisht qe jane te gjitha dritehijet e te kafes. Sigurisht qe nuk ka asnje pigment tjeter te lekures . C’fare ben Melanina? Melanina e mbron lekuren tone nga rrezet ultraviolet te diellit. Gjithashtu nqs prodhojme pak melanine dhe jetojme ne vende te nxehta jemi te rrezikuar nga kanceri i lekures, por nqs ne lekuren tone prodhohet shume melanine dhe jetojme ne vende te ftohta atehere do ishte e veshtire te jetonim ne ato kushte nderkohe qe do isht e eveshtire te kishim mjaftueshem vitamine D. Pra melanina eshte ajo qe e sjell ngjyren e lekures tek njerezit ne boten tone. Melanina eshte e vetmja pigment nuk ka pigment tjeter. Te gjitha ngjyrat kane dale nga i njejti pigment qe e kemi te gjithe njerezit. Por si dolen njerezit me ngjyra te ndryshme? Ne e dime se kur nje i bardhe martohet me nje te zi femijet dalin mulate, dhe nqs muatet martohen femijet dalin me te gjitha llojet engjyrave qe kemi permendur deri tani. Keshtu kjo eshte edhe pergjigja per ceshtjen e racave. Ose Perendia krijoi Adamin me ngjyre te bardhe dhe Even esmere dhe nga keta te dy dolen femije mulate dhe prej mulateve dolen ngjyrat e tjera, ose Perendia i krijoi te dy burrin dhe gruan mulate dhe nga te cilet dolen krejt ngjyrat e tjera. Pra ne te dy keto raste ka logjike shkencore.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 20:26   #8
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,033
Thanks: 329
Thanked 337 Times in 239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Krijimizmi dhe evolucioni

Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 23:23   #9
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Krijimizmi dhe evolucioni

Edhe Getja besonte ne evolucion, por kur vajti ne vendin me katolik si Italia filloi te behej i famshem, pasi aty gjeti pergjigjet e duhura...nejse ateistet, paganet gjithnje merren me ceshtje fetare dhe kjo me pelqen tek ata...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2016, 12:40   #10
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,228
Thanks: 345
Thanked 613 Times in 450 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Krijimizmi dhe evolucioni

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Ky eshte CREATILUSION, miku im! Mister i pazgjidhur, diskutimi vijon ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur