Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-03-2017, 22:35   #21
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Shyqyr qe Zoti nuk ment e juaja...
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2017, 07:54   #22
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Semiku, po flasim per te njejtat gjera.
Jo,nuk po flasim per gjera te njejta !
E jotja qe nje ateist e mohon Zotin,nuk qendron.
Nje ateist e mohon besimin,ateisti ka zero besim...shiqo,kur nuk beson ne Zot nuk ka kuptim ta mohosh ate.

Ate qe nuk e kap dhe qe dua te ta them eshte : Ateizmi eshte vetem reagim ne besimin e tjetrit dhe rrjedhimisht nese nuk ka asnje njeri qe thote qe Zoti egziston (besimtaret),ateistet nuk do kishin per cka te thone qe nuk besojne.
Citim:
...ne flasim per prezenten, pra ne qoftese do kishim nje ateist perballe, ai thjeshte do na thote; une nuk besoj ne Zot.
Por, a do fakte ai apo jo, perseri kjo eshte ceshtje tjeter. Une kte nuk e di.
Natyrisht qe kerkohet deshmi per cdo thenie pozitive.Kur dikush te thote qe beson ne nje entitet te padukshem dhe i gjithfuqishem,natyrisht qe te tjeret te kerkojne deshmi.
Nese une te them qe ne kete moment duke i shkruar keto rreshta qe "ne xhep i kam 300.000 euro dhe te dielen do te shkoj ne Havaje ne pushime" (munde ta krijojme ndonje thenie edhe me pak te mundshme), Ti do te me besosh pa rezerve apo do te kerkosh te ti tregoj gjithe ato para dhe te gjitha deshmit tjera percjellese ?
Shiko tani relacionet qe krijohen.
Besimtari : Po te besoj,ne menyre apsolute jam i bindur ne ate qe thua.
Agnostiku : Nuk ka menyre per ta ditur se Ti a i ke ne xhep 300.000 euro.
Ateisti : JO nuk te besoj,tregomi para syve 300.000 eurot,bileten etj.
Ateisti nuk te thote qe nuk i ke 300.000 euro ne xhep dhe nuk do te shkosh ne Havaje ne pushime (nuk e mohon,e le mundesine edhe pse eshte jashtezakonisht,jashtezakonisht e vogel per te qene e vertete),por vetem Nuk te beson qe i ke gjith ato para tani ne xhep,kerkon tja tregosh,ti shoh.Ti nxjerresh nga xhepi.
Antiteisti : do te thonte ,mos flit budallelleqe.

Cili qendrim i atyre treve eshte me i logjikshem ndaj llomotitjes sime ?

Gati njejte eshte edhe nese i parashtrohet pyetja ketyre te treve ndaj Zotit...ketu nuk e marrim aspak qe egzistimi i perendise me te gjitha atributet qe ja ngjeshin besimtaret eshte edhe miliard here me kompleks se kjo thenia/genjeshtra ime.
Citim:
Neve e kishim te gjithe tek fjala ''atesit'' dhe jo tek analiza e nje personi ateist, apo jo?
E cka permban fjala "ateist" dhe si munde te ndahet nga "personi ateist" ?
Nejse,...
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2017, 08:18   #23
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,549
Thanks: 6,924
Thanked 8,182 Times in 5,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Jo,nuk po flasim per gjera te njejta !
E jotja qe nje ateist e mohon Zotin,nuk qendron.
Nje ateist e mohon besimin,ateisti ka zero besim...shiqo,kur nuk beson ne Zot nuk ka kuptim ta mohosh ate.

Ate qe nuk e kap dhe qe dua te ta them eshte : Ateizmi eshte vetem reagim ne besimin e tjetrit dhe rrjedhimisht nese nuk ka asnje njeri qe thote qe Zoti egziston (besimtaret),ateistet nuk do kishin per cka te thone qe nuk besojne.

Natyrisht qe kerkohet deshmi per cdo thenie pozitive.Kur dikush te thote qe beson ne nje entitet te padukshem dhe i gjithfuqishem,natyrisht qe te tjeret te kerkojne deshmi.
Nese une te them qe ne kete moment duke i shkruar keto rreshta qe "ne xhep i kam 300.000 euro dhe te dielen do te shkoj ne Havaje ne pushime" (munde ta krijojme ndonje thenie edhe me pak te mundshme), Ti do te me besosh pa rezerve apo do te kerkosh te ti tregoj gjithe ato para dhe te gjitha deshmit tjera percjellese ?
Shiko tani relacionet qe krijohen.
Besimtari : Po te besoj,ne menyre apsolute jam i bindur ne ate qe thua.
Agnostiku : Nuk ka menyre per ta ditur se Ti a i ke ne xhep 300.000 euro.
Ateisti : JO nuk te besoj,tregomi para syve 300.000 eurot,bileten etj.
Ateisti nuk te thote qe nuk i ke 300.000 euro ne xhep dhe nuk do te shkosh ne Havaje ne pushime (nuk e mohon,e le mundesine edhe pse eshte jashtezakonisht,jashtezakonisht e vogel per te qene e vertete),por vetem Nuk te beson qe i ke gjith ato para tani ne xhep,kerkon tja tregosh,ti shoh.Ti nxjerresh nga xhepi.
Antiteisti : do te thonte ,mos flit budallelleqe.

Cili qendrim i atyre treve eshte me i logjikshem ndaj llomotitjes sime ?

Gati njejte eshte edhe nese i parashtrohet pyetja ketyre te treve ndaj Zotit...ketu nuk e marrim aspak qe egzistimi i perendise me te gjitha atributet qe ja ngjeshin besimtaret eshte edhe miliard here me kompleks se kjo thenia/genjeshtra ime.

E cka permban fjala "ateist" dhe si munde te ndahet nga "personi ateist" ?
Nejse,...
haxhi sille e perdridhe zoti nuk ekziston
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2017, 08:41   #24
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
haxhi sille e perdridhe zoti nuk ekziston
Nuk egziston a ... besimtaret do te thonin - E kush te ka krijuar teje ?
Apo ndoshta nuk je i krijuar,por ke lindur ?

Per mua,ndasht te egzistoje Allahu ndasht te mos egzistoj.Nuk me impresionon asnjera variant...jam apateist.
Ke ndegjuar per Apateizmin ?! he he
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2017, 09:05   #25
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,043
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Nuk egziston a ... besimtaret do te thonin - E kush te ka krijuar teje ?
Apo ndoshta nuk je i krijuar,por ke lindur ?

Per mua,ndasht te egzistoje Allahu ndasht te mos egzistoj.Nuk me impresionon asnjera variant...jam apateist.
Ke ndegjuar per Apateizmin ?! he he
Shume troll fetare je

Kete apateist e ke lexuar duke kerkuar ne google se jo qe ke qene i tille, nejse kete term apateist asnjeher me pare, deri sa e pashe qe sipas vikedis - It is more of an attitude rather than a belief, claim or belief system.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2017, 09:43   #26
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Clive Owen Shiko postimin
Shume troll fetare je
Fjala Troll me sa e di une dmth "provokim" ... nuk jam duke e provokuar aske,por vetem te shohim ku na con logjika.
Perndyshe besimtaret nuk duhet te frigohen prej temave te tilla,e as te ndihen te provokuar.
Ska tema tabu.
Citim:
Kete apateist e ke lexuar duke kerkuar ne google se jo qe ke qene i tille, nejse kete term apateist asnjeher me pare, deri sa e pashe qe sipas vikedis - It is more of an attitude rather than a belief, claim or belief system.
Te gjithe ne mesojme te reja,duke menduar,analizuar,medituar,debatuar,logjikuar,lexu ar...per te tjeret mjafton ti shtosh mbrapa nje Izem.

Lere Apateizmin,...kush do ti bjere Realit ne 1/4 e Championsit sot...mire do te ishte Lecister !!!
Realizmi ...
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2017, 10:04   #27
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,043
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Semik, shiqo tek tema e sportit e dhashe nje mendim se si munde te bje shorti

Ishalla na bje Leicesteri
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2017, 20:58   #28
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Cili ėshtė dallimi mes “Gnostik” dhe “Agnostik”?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
E cka permban fjala "ateist" dhe si munde te ndahet nga "personi ateist" ?
Nejse,...
Fjala nga personi ndahet mer Semik, si nuk u ndaka.
Tjeter eshte fjala e tjeter personi.
Fjala ''ateist'' ka nje domethenie te caktuar, kurse personi atesit eshte nje kompleks me vete dhe shume shume me i madh se fjala.
Pa dashje po hyme tani dhe ne filozofi.
Ti je nje shofer, por je dhe njeri me ndjenja, je nje baba, nje vlla nje shok etj.
Ateisti eshte njeri dhe ka shume veti te tjera qe fjala nuk i shpreh.
Une te gjithe temen e bisedes e kisha vetem tek fjala, tek ndertimi i fjales...kaq.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur