Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-07-2017, 18:48   #41
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,414
Thanks: 20
Thanked 752 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prishtinasi Shiko postimin
Semnik, u perqendrova ne ket pjesen e shkrimit tand qe e theksova me te zeze.

Deshmi (vertetim) e teorise se evolucionit nuk asht gjenetika.Nuk ka shanse!
Thelbi i gjeneve jan kater bazat : A,T,G,C.
Gjenet jan Program qe ne rastin e njeriut percaktojne gjatsine,ngjyren e flokve,syve,mencunine dhe tiparet tjera te njeriut.
Qysh u krijoka nji program aq i perkryem vetvetiu me evolucion ??!!

Kjo asht, si me e marre kompjuterin, me e nda ne pjese perbamse te elementeve kimike nga te cilat perbahet, me i lane elementet ne fjale pran njani tjetrit(edhepse ne natyre elementet ne fjale nuk jan gjith afer nani tjetrit) edhe me prite qe te bashkohen me evolucion, e nji dite t`i kemi te kombinueme bashk ne pamje e permbajtje te kompjuterit, me te gjitha funksionet qe i ka kompjuteri sod!
E paarritshme pra.

Qe Semnik edhe nji rast tjeter interesant.

Ne diell ndodh procesi i bashkimit te berthamave te hidrogjenit (fuzioni) qe jepin Heliumin,tue lirue energji te madhe,qe asht burim i jetes per ne e shum gjallesa tjera.
Ky proces ndodh vazhdimisht i kontrolluem (pa eksplodim dmth) prej qe egzistojne fakte te shkrueme nga njerzimi.Mundemi me thane,djelli nxen prej qe egziston njerzimi.

Ne anen tjeter, ka ma shum se 60 vjet qe punohet intenzivisht ne laboratoriume shkencore anemban botes dhe ende s`ka mujt kush me arrit fuzion te kontrolluem te berthamave te hidrogjenit,po vetem eksplodim (parimi i bombes hidrogjenore).
Hajt edhe une dy tri fjale vetem kete qe theksova ne te zeze.
Nuk e di pse shkruan ashtu,t.e evulucionit eshte teori qendrore jo vetem ne biologji,mikrobiologji por edhe ne gjenetike.
Gjenet jane bartes te evulucionit...permes atyre A,C,T,G percaktohet te themi edhe PARAARRDHESI I FUNDIT I PERBASHKET.Jo vetem per njeriun por edhe te cdo specie.Permes analizave te ADNse munde te percjellim trashegemine biologjike.
Ne dhe cimpanzat kemi mbi 98% gjenet e njejta...retroviruset,atavizmat et.etj.

Ja sa per kurreshtje,para se te hyme me thelle : ne kete sajt-http://timetree.org/ - munde te shohesh - shkruaj cilen do dy lloje speciesh dhe te del para sa kohe ka jetuar Pararrdhesi i tyre i perbashket.
Ja , shenova homosapiensi (njeriu) dhe canus lupus (ujku)...paraarrdhesi i fundit i perbashket i ketyre specieve,ka jetuar perafersisht diku para 95 milion viteve.
Ne dhe Ujku para 94.5 milion viteve
Nese te eshte qesharake e diskutojme.
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2017, 03:11   #42
Vatra
Anėtar i ri
 
Avatari i Vatra
 
Data e antarėsimit: Jul 2017
Posts: 4
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Vatra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Cka me kete dizajnuesin intelegjent,... ID - intelegent dizajn !!!
Nese hetojme diku dizajnin apo informaten prapa saj qendron nje entitet intelegjent qe e ka krijuar ate...kjo eshte ideja ?!
Ideja eshte qe kur themi dizejnues intelegjent,prapa dizajnit qendron nje qellim,synim kur ka dizejnuar, pra nje entitet ka krijuar ne kete rast.
Psh shkon ne fabrike ku prodhohen automjetet dhe munde te veresh dizajnin intelegjent ne veper.Njerzit ketu kane nje qellim,intelegjencen e tyre dhe prej pjeseve metalike krijojn veturen.
Vetura ne kete rast nuk eshte krijuar vetvetiu.

Dizajnin apo informaten munde ta veresh kur te percaktosh qe dic eshte specifike dhe komplekse ne te njejten kohe.E sheh vetem shkronjen A,ajo eshte nje specifikim e sheh vetem nje shkronje por nuk eshte dic komplekse.Nese sheh shkronja te rradhitura pa kurrfar kuptimi si "ajfgfghrukgvj" ke kompleksitet por nuk ka kuptim,nuk percakton asgje.Por nese sheh fjalen "Veture" atehere e veren se jo vetem qe ka kuptim,dicka tregon, por eshte edhe komplekse sepse perbehet prej shume shkronjave.
Don te thote sa me i larte te jete kompleksiviteti i nje entiteti,aq me te ulta jane gjasat qe ky entitet te jete krijuar ne menyre rastesore.
Gjithashtu nese veren nje proces ai funksionon sipas nje rregulli te vecant,qe te funksionoj keshtu duhet informata.Meqenese asnjehere nuk kemi verejt qe informata krijohet vetvetiu,nga askush atehere eshte logjike qe te nxjerrim perfundimin qe ate informate e ka krijuar nje intelegjence ose krijuesi eshte nje dizajner intelegjent.Zoti.
Kjo pra.
Vatra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2017, 04:13   #43
Tj Tweedle
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2015
Posts: 837
Thanks: 89
Thanked 99 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Tj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Vatra Shiko postimin
.... qe ate informate e ka krijuar nje intelegjence ose krijuesi eshte nje dizajner intelegjent.Zoti.
Kjo pra.
Vetem se shkolla eshte institucion ku mesohet shkence, art, histori etj. Mesohet ate qe thone shkencetaret, artistet, historianet.

Nese doni te mesoni per zotin, nuk ju ndalon njeri te hapni medresera e manastire ku te mesohet cfare thote, allahu, zeusi, bin ladeni e cfare te doni tjeter.
__________________
.. they're all one girl to me
Tj Tweedle nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2017, 19:38   #44
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Policia sekrete e Erdoganit rreh qytetarin!
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2017, 01:15   #45
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,561 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Rreth videos qė prura nė postimin mė lart, mbasi pyeta njė mikun tim qė di turqisht rezultojė qė video qė po pėrhapet nė rrjetet sociale shqiptare, sidomos nė FB, me po atė titull nė postimin tim ėshtė interpretim. Ajo qė ndodh nė video nuk ka tė bėj fare me titullin. Ai ėshtė njė qytetar i thjeshtė qė ballafaqohet me njė qė i ka kėrcėnuar familjen dhe fėmijėt.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2017, 10:12   #46
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,029
Thanks: 15,588
Thanked 9,237 Times in 6,247 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Arrow Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Pėr katėr vjet rresht, harrohet” restaurimi i Xhamisė sė Ēarshisė nė Prishtinė.

Restaurimi i Xhamisė sė Ēarshisė ėshtė paraparė tė pėrfundonte nė vitin 2013, por kjo nuk ka ndodhur. Qė nga ndėrprerja e punimeve nė vitin 2013 restaurimi dhe konservimi i kėsaj xhamie nuk ka rifilluar ende as nė vitin 2017. Kjo situatė po kontribuon qė objekti i Xhamisė sė Ēarshisė tė degradohet.
Xhamia e Ēarshisė vijon tė mbetet prioritet i Komunės sė Prishtinės dhe nė kuptim tė kėsaj ėshtė iniciuar bashkėpunimi me Organizatėn Turke pėr Koordinim dhe Bashkėpunim ‘TIKA’ pėr tė mbėshtetur punimet nė kėtė objekt monumental tė trashėgimisė kulturore, me qėllim tė ofrimit tė ekspertizės sė tyre. Konservimi dhe mbrojtja e trashėgimisė kulturore, sipas ligjit, mbeten pėrgjegjėsi e Institutit pėr Mbrojtjen e Monumenteve tė Trashėgimisė”, thuhet nė pėrgjigjen e Komunės sė Prishtinės.

Bisedimet me organizatėn turke “TIKA” qė punimet tė vazhdojnė nė vitin 2017 i ka konfirmuar edhe Agim Gėrguri, drejtori i Institutit pėr Mbrojtjen e Monumenteve Kulturore(IMMK).

Nė vitin 2011, Komuna dhe IMMK kishin nėnshkruar njė marrėveshje, sipas tė cilės, komuna ofronte 562 mijė euro pėr katėr fazat e punimeve qė do t’i kryente IMMK-ja pėr restaurimin e Xhamisė sė Ēarshisė. Kėshtu, pėr realizimin e fazės sė parė tė punimeve, Komuna ka ndarė 80 mijė euro; pėr realizimin e fazės sė dytė 250 mijė; nė fazėn e tretė ka ndarė 100 mijė euro, ndėrsa nė fazėn e katėrt pėr pėrfundimin e tėrėsishėm tė projektit Komuna kishte ndarė 132 mijė euro.
Gėrguri thotė se buxheti i ndarė nga Komuna e Prishtinės nuk ka qenė i mjaftueshėm pėr pėrfundimin e punimeve nė kėtė xhami.

“Puna konservuese/restauruese ėshtė njė punė qė zgjat shumė, pasi qė objekti nė fjalė ėshtė i shekullit XV dhe ėshtė nėn mbrojtje tė shtetit, punėt nė xhami janė kryer 85 pėr qind. Nė mungesė tė buxhetit punėt kanė ngelė pa u kry”, tregoi Gėrguri.

Pėrveē kėsaj, Komuna e Prishtinės ka thėnė qė nė buxhetin e saj tė projektuar pėr vitin 2017 janė ndarė mjete edhe pėr mbrojtjen e trashėgimisė kulturore. Xhamia e Ēarshisė ose Xhamia e Sulltan Muratit ėshtė ndėrtuar nė vitin 1393 nga Sulltan Bajaziti i I-rė pėr ta pėrkujtuar fitoren e forcave osmane dhe Sulltan Muratit nė betejėn e Kosovės tė vitit 1393. Xhamia fillimisht gjendej pėrballė Ēarshisė sė Vjetėr e cila u demolua nė vitet e 60-ta, prandaj edhe sot mban emėrtimin Xhamia e Ēarshisė. Kjo ėshtė xhamia mė e vjetėr nė qytet dhe mbetet njė prej objekteve kryesore tė trashegimisė kulturore nė Prishtinė.


Tung.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-07-2017, 11:21   #47
COB
IllyrianMuslim
 
Avatari i COB
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 885
Thanks: 34
Thanked 82 Times in 55 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
COB ka njė atmosferė spektakolareCOB ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Nuk besoj nė evolucion por evolucioni mėsohet gati nė tė gjithė botėn dhe nuk ėshtė diqka qė tė imponon tė besosh se ka evolucion. Nė anėn tjetėr mė pėlqen tek Turqia se me tė vėrtetė ėshtė shtet i pavarur. Nuk kanė problem tė vendosin pėr diqka dhe janė shumė konfident. Tek ne pa e pyetur ambasadėn amerikane as nė WC nuk lejohet tė shkohet ndėrsa kėta pa e pyetur asnjė shtet bėjnė ctė duan. Ėshtė njė parullė e Ataturkut - Sovraniteti pa kusht i takon popullit. Populli vendos pėr fatin e vet. Nėse populli ėshtė kundėr evolucionit nėpėr shkolla, thjesht ndalohet.

Gjermania ka shumė halle me Turqinė, se Lufthansa po hec drejt bankrotimit faji i Turkish Airlines dhe Aeroportit gjigand qė po ndėrtohet nė Stamboll. Por Turqia ka kapacitet qė tė kundėrvihet edhe Gjermanisė, e nuk ia kanė hallin se cka mendon Gjermania.
__________________
Mos e shikoni gjeografia e biologjia, shkenca e Shqiptarit ėshtė Shqiptarologjia
COB nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-07-2017, 12:44   #48
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,029
Thanks: 15,588
Thanked 9,237 Times in 6,247 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga COB Shiko postimin
Nuk besoj nė evolucion por evolucioni mėsohet gati nė tė gjithė botėn dhe nuk ėshtė diqka qė tė imponon tė besosh se ka evolucion. Nė anėn tjetėr mė pėlqen tek Turqia se me tė vėrtetė ėshtė shtet i pavarur. Nuk kanė problem tė vendosin pėr diqka dhe janė shumė konfident. Tek ne pa e pyetur ambasadėn amerikane as nė WC nuk lejohet tė shkohet ndėrsa kėta pa e pyetur asnjė shtet bėjnė ctė duan. Ėshtė njė parullė e Ataturkut - Sovraniteti pa kusht i takon popullit. Populli vendos pėr fatin e vet. Nėse populli ėshtė kundėr evolucionit nėpėr shkolla, thjesht ndalohet.

Gjermania ka shumė halle me Turqinė, se Lufthansa po hec drejt bankrotimit faji i Turkish Airlines dhe Aeroportit gjigand qė po ndėrtohet nė Stamboll. Por Turqia ka kapacitet qė tė kundėrvihet edhe Gjermanisė, e nuk ia kanė hallin se cka mendon Gjermania.
Faji i Gjermanise ishte dhe ESHTE qe mori JENICERET per tu rindertuar.
Fale caubojsave.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-07-2017, 12:46   #49
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,499
Thanks: 4,180
Thanked 4,518 Times in 3,005 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

.... dhe tani kane zevendesuar dhine apo delen ne vend te majmunit ?
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
border=
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-08-2017, 05:05   #50
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,029
Thanks: 15,588
Thanked 9,237 Times in 6,247 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Torturimi i tė rinjve sirianė nga ushtarėt turq....Arrestohen ushtarėt!

Sipas kanalit televiziv France Press, nė njė video incizim prej 5 minuta, njė grup i ushtarėve turq shihen duke torturuar katėr tė rinj sirianė nė rajonin kufitar midis dy vendeve. Ushtria turke ka njoftuar se kėta ushtarė qė janė protagonist tė kėsaj ngjarje janė arrestuar. Turqia bėn pjesė nė mesin e shteteve qė kanė dhėnė mbėshtetje pėr grupe tė armatosura terroriste qė luftojnė kundėr qeverisė siriane.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-08-2017, 10:42   #51
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turqia ndalon me ligj mesimin e Evolucionit ne shkollat fillore!

Une s'jam majmun! Pike!

p.s. ik e festoni festen e bananes
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur