Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-08-2014, 20:32   #61
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Ja, land. Nuk te shihet nje germe jo-dogme ne dy rreshtat me lart.

Nejse. Kjo teme m'u duk njelloj si ato pacavuret copy paste po kesaj here jo nga temat e besimtareve, por nga librat e shenjte te atesiteve. Kam problem me dogmat institucionale te cdo krahu.

Asnje nderhyrje tjeter nga une. Vazhdoni lirisht.
Nuk e kuptova.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 20:38   #62
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,549
Thanks: 6,924
Thanked 8,182 Times in 5,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
“Human decency is not derived from religion. It precedes it.”
― Christopher Hitchens, God is Not Great: How Religion Poisons Everything

Por duhet lexuar nje liber i tere per te filluar te kuptohet se pse eshte keshtu.
sikur e the dhe me lart,ēdo ateist ka opinionin e tij mbi ekzistencen e zotit.

me vullnet te ēelikte i shpėtova femijet nga shpėlarja e trurit
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 20:54   #63
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
“Human decency is not derived from religion. It precedes it.”
― Christopher Hitchens, God is Not Great: How Religion Poisons Everything

Por duhet lexuar nje liber i tere per te filluar te kuptohet se pse eshte keshtu.
Feja ka lindur nga decenca humane. Do mbijetoje per sa te ekzistoje kjo decence, praktikisht pergjithmone.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 21:08   #64
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Red Shiko postimin
Feja ka lindur nga decenca humane. Do mbijetoje per sa te ekzistoje kjo decence, praktikisht pergjithmone.
Mendim shume interesant. Kur e sheh si nje abuzim te decences (mund ta perkthejme miresi?) dhe kur jemi te vetedijshem se abuzimi i cdo lloji ka ekzistuar dhe do te ekzistoje perhere, po, ke shume te drejte.

Por ne te njejtat linja, abuzimet te cdo lloji jane mbajtur perhere 'in check' nga vete ambienti i ekzistences se atributit te abuzuar. Ne te kundert atributi vete do te kishte rene ne kolaps dhe do te ishte shuar, zhdukur. (Tumori ka nevoje per nje organizem ku te jetoje - Hitchens) Dhe kjo gje, e pare ne reverse, merr formen e kundershtise ndaj fese dhe doktrinave te saj, e vjeter edhe kjo sa nuk mbahet mend dhe do te vazhdoje edhe kjo te ekzistoje pergjithmone.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 21:34   #65
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Mendim shume interesant. Kur e sheh si nje abuzim te decences (mund ta perkthejme miresi?) dhe kur jemi te vetedijshem se abuzimi i cdo lloji ka ekzistuar dhe do te ekzistoje perhere, po, ke shume te drejte.

Por ne te njejtat linja, abuzimet te cdo lloji jane mbajtur perhere 'in check' nga vete ambienti i ekzistences se atributit te abuzuar. Ne te kundert atributi vete do te kishte rene ne kolaps dhe do te ishte shuar, zhdukur. (Tumori ka nevoje per nje organizem ku te jetoje - Hitchens) Dhe kjo gje, e pare ne reverse, merr formen e kundershtise ndaj fese dhe doktrinave te saj, e cila eshte edhe ajo e vjeter sa nuk mbahet mend dhe do te vazhdoje edhe ajo te ekzistoje pergjithmone.
Por jo mendim i plote. Ideja e nje zoti te mire lind nga miresia, me pas ky zot behet mizor, ne emer te tij vriten njerez.
Miresi-ligesi behen lemsh, kjo e fundit ja del mbane gjithmone. Pa nocionin e "miresise" nuk ja dalin dot te shpelajne trurin e besimtareve. Te presesh koka njerezish eshte dicka e mire sipas allahut dhe talebaneve kosovare te sirise,keta kisha parasysh kur permenda trurin e djegur.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 21:40   #66
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

"Me apo pa fene, do kete perhere njerez te mire qe bejne vepra te mira dhe njerez te keqinj qe bejne vepra te keqia. Por qe njerez te mire te bejne vepra te keqia, eshte e nevojshme feja." -- Steven Weinberg
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 23:37   #67
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,043
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Koincidoi me nje emision qe degjova jo shume kohe me pare, sipas te cilit, ne jemi ng ate fundit gjenerata te lindur natyralisht dhe te pamodifikuar. Shoqeria njerezore e modifikon vetveten nepermjet zbulimeve dhe aftesive te reja qe ka krijuar pergjate evolucionit, pershembull te mesoje te ngase kuajt, karrocen, veturen, te lexoje, te perdore abstraksionin per te kryer akte pune [shtype butonat per te korrur, mbjelle etj.]. Kjo ka cuar ne uljen e nevojes per fuqi fizike, rritjen e obesitetit, thellimin e ndarjes midis kastes qe mendon dhe asaj qe ndjek urdherat etj. Njerezit po kalojne nga qenie unike ne qenie te standardizuara nepermjet specializmit te vecante jetesor.
Gjithmone kam menduar edhe si i ri, qe nje dite do te jemi komplet robotizem, apo ata qe jane me te "forte" do te na bejne remote siq te deshirojne, filmi ishte per noten 10. Thjeshte kur e pashe qe e kishe sugjeru ti, thash ta shiqoj nese vertete eshte keshtu dhe vertete ja vlejti.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2014, 13:36   #68
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

(vazhdim nga me lart)

Fizikanti danez fitues i cmimit Nobel, Niels Bohr, dikur vari nje patkua kali mbi dere. Miqte e tij te habitur i thane qe sigurisht nuk eshte se kishte varur shpreat ne kete supersticion patetik. "Patjeter qe jo," u pergjigj me pamje solemne, "por me sa duket funksionon pavaresisht nese beson ne te apo jo." Ky eshte perfundimi me i sigurt qe mund te nxirret ne kete rast. Investigimi me i kuptueshem qe eshte bere ne lidhje me kete teme eshte "Studimi per Efektet Terapeutike te Lutjeve Intercesike", ne 2006. Ky studim nuk gjeti asnje korrelim midis numrit dhe rregullsise se lutjeve ne lidhje me mundesine qe personi per te cilin ofrohet lutja t'i ndryshoje realiteti si rezultat i lutjes. Por por, gjeti nje korrelim te papritur, nje varesi shume te vogel por mjaft interesante me indeks *negativ* ne faktin qe disa pacienteve ju shtohej vuajtja dhe stresi kur lutjet deshtonin t'ju permiresonin gjendjen. Ndihesin sikur i kishin zhgenjyer te tere ata individe qe i kishin ofruar kete suport. Dhe duhet te kemi parasysh qe morali i larte eshte nje faktor shume i rendesishem dhe i pamatshem ne procesin e mbijeteses. Tashme e kuptoj kete gje shume me mire sesa dikur kur e lexova per here te pare. Nje numer shume i madh miqsh sekulare dhe ateiste me kane thene fjale te mira dhe inkurajuese si psh: Nese ka njeri qe mund ta mposhte kete gje, ai njeri je ti; Kanceri nuk ka shume shance kunder dikujt si ti; Jemi te sigurt qe do ja shtypesh koken kesaj gjeje. Ne dite te keqia apo edhe ne dite me te mira, shprehje te tilla mund te kene nje efekt disi depresiv. Nese une largohem nga spitali, do te zhgenjej te tere keta shoke te mire. Dhe eshte ky momenti kur me lind nje problem ndryshe me natyre sekulare: Cfare ndodh nese une ja hedh dhe papritur te tere teistet me krenari do te rrahin gjoksin dhe do te thone se lutjet e tyre u degjuan dhe u permbushen? Dicka e tille do te ishte pak a shume irrituese.

(vazhdon)
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2014, 05:12   #69
unreal
e38 fanatic
 
Avatari i unreal
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 1,150
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 24
unreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fleur Blanche Shiko postimin
Besimi ėshtė njė bindje vetjake e secilit prej nesh... dhe nėse unė nuk besoj nė zot, ē'mė shqetėson nėse njė tjetėr beson?
Provo te shprehish kete mendim diku ne mesin e mullave te shohim a eshte besimi ne zot bindje vetjake apo detyrim nga autoriteti "hyjnor".
unreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2014, 05:30   #70
unreal
e38 fanatic
 
Avatari i unreal
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 1,150
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 24
unreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Nejse. Kjo teme m'u duk njelloj si ato pacavuret copy paste po kesaj here jo nga temat e besimtareve, por nga librat e shenjte te atesiteve. Kam problem me dogmat institucionale te cdo krahu.

Asnje nderhyrje tjeter nga une. Vazhdoni lirisht.
aha,ti ke problem me dogmat institucionale po nuk ke problem me produktin e saje #1 Mr.zotin!?
unreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 12:42   #71
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 19 Times in 16 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Besimi eshte nje helm, apo ilac, qe leshon truri i kafshes njeri dhe e detyron ate te adhuroje Zotin, njeshin aritmetik te rendit te gjerave, apo sic quhet nga kafshet 'leader of the flock'!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Tags
aktivist, ateist, atheism, atheist, hitchens, publicist

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur