Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-05-2019, 13:36   #121
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,849
Thanks: 723
Thanked 950 Times in 330 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Nje pyetje su mund te hipnotizohem vete pra jo te me hipnotizoj dikush tjeter
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2019, 13:37   #122
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,180
Thanks: 0
Thanked 1,029 Times in 895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ana_gend Shiko postimin
Nje pyetje su mund te hipnotizohem vete pra jo te me hipnotizoj dikush tjeter
Shih njehere ne youtube.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2019, 13:39   #123
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,849
Thanks: 723
Thanked 950 Times in 330 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
Shih njehere ne youtube.
nuk pyeta kot diku kam lexuar qe gjithsecili ka nje numer personal me te cilin mund te hipnotizohet
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2019, 13:39   #124
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Ju do pyesni clidhje kane besimet fetare me keqinterpretimet e metafizikes ?

Krishterimi thote : Zoti eshte i kudondodhur dhe i perjetshem dhe e ka bere njeriun sipas imazhit te tij.

Metafizika : Njeriu e ka krijuar vete boten e vet sipas imazhit te tij ( Mental ) ajo perfshin gjithcka ( Kudondodhur = Spirito ) ne cdo kohe ( I perjetshem = Anima )

Ndryshimi eshte se Feja thote Zoti eshte diku po jo brenda jush keshtu qe ti je nje krijese e pavlere per te dhe atij i detyrohesh gjithcka ndaj duhet ti sherbesh.

Metafizika thote. Ti je Zoti i vetes tende dhe e gjithe bota te perket ty dhe vetem ti mund ta ndryshosh sipas kerkeses dhe qellimi se perse ke ardhur ne boten materiale eshte te mesosh eksperiencen e materies.

Po shkenca do te thoni ju ku eshte ? Shkenca keqinterpretohet nga feja qellimisht duke vendosur dogma sikur kerkon te gjeje te verteten e egzistences se Zotit shikoni se cfare ben CERN do te vertetoje thermijen e Zotit e cila nuk eshte gje tjeter vecse masa e lendes qe do te thote zoti krijoj boten ose lenden ne te kundert ska Zot.

CERN ka 15 vjet qe spo e gjen kete thermije te Zotit dhe jane bere pak nervoz se realisht nuk egziston dhe kete e ka shprehur dhe Anjshtanj ne ditarin sekret E=MC2 eshte gabim semse M masa nuk egziston dhe ne perdorim konstante formula e sakte eshte qe E=Drite qe do te thote egziston vetem fotoni si thermije dhe antifotoni kjo thermije per momentin eshte vale dhe tenton te behet grimce.
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2019, 13:42   #125
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,849
Thanks: 723
Thanked 950 Times in 330 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Na bone lomsh Alessandro

Na e shpjego kete formulen e einshtein edhe nga ana fizike edhe metafizike vec e vec njehere
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2019, 13:44   #126
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ana_gend Shiko postimin
Nje pyetje su mund te hipnotizohem vete pra jo te me hipnotizoj dikush tjeter
Njerzit ne gjendje te lire gjate dites kalojne me shume se 12 ore ne hipnoze. Psh kur shikon nje filem je ne hipnoze sepse hipnoza eshte vemendje e perqendruar.

Nese ti perqendron te gjithe fuqine mendore ne nje pike psh te kuptosh cfare ore eshte truri kalon ne vetehipnoze dhe fillon te ndjesh kohen qe ecen me ngadale.

Kur degjon muzike je ne hipnoze. kur ecen rruges dhe flet me vete je ne hipnoze kur shikon telefonin je ne hipnoze dhe cdo gje qe te ndodhe rreth e rrutull ti veshtire se e kupton

Problemi nuk eshte te futesh ne hipnoze por te dalesh prej saj. Njerzit jetojne ne hipnoze qe e kane krijuar vete
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2019, 13:45   #127
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,180
Thanks: 0
Thanked 1,029 Times in 895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ana_gend Shiko postimin
nuk pyeta kot diku kam lexuar qe gjithsecili ka nje numer personal me te cilin mund te hipnotizohet
Me sa shifra pas presjes?
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2019, 13:46   #128
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,043
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Njerzit ne gjendje te lire gjate dites kalojne me shume se 12 ore ne hipnoze. Psh kur shikon nje filem je ne hipnoze sepse hipnoza eshte vemendje e perqendruar.

Nese ti perqendron te gjithe fuqine mendore ne nje pike psh te kuptosh cfare ore eshte truri kalon ne vetehipnoze dhe fillon te ndjesh kohen qe ecen me ngadale.

Kur degjon muzike je ne hipnoze. kur ecen rruges dhe flet me vete je ne hipnoze kur shikon telefonin je ne hipnoze dhe cdo gje qe te ndodhe rreth e rrutull ti veshtire se e kupton

Problemi nuk eshte te futesh ne hipnoze por te dalesh prej saj. Njerzit jetojne ne hipnoze qe e kane krijuar vete
Deri tash te vetmin postim qe ke 100% te drejt, pikerisht ketu nje shembull ana qe ky nuk ta ceki eshte kur ti ngas makinen, nuk te kujtohen asgje gjat rruges, i harron shume shpejt.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Ragnar : 24-05-2019 nė 13:49
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2019, 13:53   #129
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ana_gend Shiko postimin
Na bone lomsh Alessandro

Na e shpjego kete formulen e einshtein edhe nga ana fizike edhe metafizike vec e vec njehere
Thermija me elementare e universit eshte Fotoni i cili ka nje te kundert qe eshte Antifotoni. Po te kombinojme fotonet dhe antifotonet midis tyre krijojme te gjitha thermijat elementare.

Shiko figuren e mesiperme ku jane paraqitur te gjitha thermijat elementare sipas Ngarkeses llojit dhe pozicionit.

Nese thermija elementare eshte vetem fotoni dhe prej tij marrim te gjitha thermijat e tjera sepse po te perplasesh fotone me shpejtesi krijohen lloj e lloj thermijash qe me pas ndertojne elementet e lendeve dalim ne konkluzionin

Fotoni nuk ka mase dhe nga nje thermije valore pa mase nuk mundet te krijohet mase

Pra fotoni krijon

12 Leptone ku pershihet dhe elektroni
12 Kuark
8 Gluone

por ne relitet krijon 144 thermija elementare por ato qe permenda me siper jane te qendrueshme.

Keto thermija elementare krijojne atomet sipas karakteristikave.

Baza eshte Fotoni pra nga drita krijohet gjithcka por qe te krijohet gjithcka duhet energji

E=Drite Energjia eshte Koshienca dhe siperfaqia e energjise eshte e lidhur ngushte me Entropine e sila eshte percuese e informacionit.

Eshte e ngateruar nese nuk njihni termat kjo qe ju thash me siper eshte vetem elementaria e Fizikes Kuantike
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2019, 13:57   #130
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sekretet dhe misteret e nje mendje te hapur e cila do tju permbyse Boten

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Deri tash te vetmin postim qe ke 100% te drejt, pikerisht ketu nje shembull ana qe ky nuk ta ceki eshte kur ti ngas makinen, nuk te kujtohen asgje gjat rruges, i harron shume shpejt.
Hipnoza kete ka efekt te kundert humbet kujtesen. Me pak fjal ti ecen me makine mendjen e ke diku tjeter je ne gjendje hipnoze ose pilot automatik hipnotik. Nderkohe qe mendon lloj e lloj gjerash sapo te del nje pengese gjate rruges kthjellohesh te ndizet truri dhe ne ate moment nuk mban me mend fare se si e kalove ate rruge dhe as ca ke trazuar ne mendje.

E vetmja menyre qe te mos jetosh ne kete menyre robotike eshte te jesh prezent gjate gjithe dites me mendje ne cdo veprim te jesh koshient dhe mos te kullosesh lart e poshte. Sepse hipnoza eshte gjume dhe gjumi eshte i embel ndaj sduam te jemi zgjuar kenaqemi ashtu duke u orvatur me mendje te fjetur.
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur