Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-03-2011, 01:16   #1
darwin
heretic Crusoe
 
Avatari i darwin
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: under the microscope
Posts: 6
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
darwin ėshtė nė rrugė tė mbarė
Absurditeti i "zotit"

Shqiptaret ka filluar te kene ndarje fetare !! o njerez, a mund ta harroni zotin fare? zoti yne eshte ATDHEU, dhe feja jone eshte SHQIPETARIA !!!

Krishtin dhe Muhametin na i kane sjelle nga larg, dhe te paret tane, iliret, nuk i kane patur fare..

Te paret tane adhuronin diellin (sepse ai i jepte ngrohtesi dhe jete, driten), token (sepse aty kultivonin, mbillnin, pra ne nje fare menyre siguronin jetesen), ujin (per shkak te perdorimit universal te tij), etj..
Jo se une jam dakort me keto gjera,po te pakten kane nje sens llogjik !!!

Do t'ju sugjeroj disa gjera qe mbase ju ben te nderroni mendje.Zoti nuk ekziston nen driten e zbulimeve te tanishme shkencore..

Gjendja (e mjerueshme!) e tanishme, e botes, nuk ka lidhje fare me idene e "fuqise madhore te adhurueshme e te meshirshme".. Gjithashtu zoti juaj, edhe ashtu si e keni shkruar te dy palet (te krishtere dhe muslimane) nuk i permbush vlerat qe ju trumbetoni dhe ka kontradikta dhe absurditete te cuditshme brenda vete konceptit te tij!!

FERRI

Ky eshte fillimisht problemi kryesor qe une gjej ne konceptin e Hyjnores.. I pershkruar si "liqeni i zjarrte" ose "xhehnemi", ferri eshte ku e ku me i keq se gulaget komuniste ose kampet e perqendrimit. Bile, besoj se ketu duhet te jeni te gjithe dakort, eshte absolutisht situata me e keqe qe mund te ndodhesh..
Tani, sikunder ju thoni, zoti eshte superior ndaj nesh ne gjithcka. Cfaredo lloj emocioni qe ne ndjejme, zoti eshte pambarimisht me i ndjeshem. Mund te ndjehem i sigurte ta bej kete krahasim meqenese ai eshte KRIJUESI I GJITHCKAJE (!). Atehere cdokush qe eshte prind ketu ose do te jete, duhet ta dije se dashuria qe prindi ndjen ndaj femijes se tij (krijeses se vet !!) eshte vetem nje copez e vogel e krahasuar me dashurine qe zoti ndjen ndaj gjithkujt prej nesh. Supozoj (nuk ua uroj !!) se femija juaj do ju demtonte ose do t'ju fyente moralisht ne ndonje menyre (me ndergjegje ose jo !). Nuk besoj se ju, ne pozicionin e prindit do te deshironit ndonje te keqe per femijen tuaj megjithese ai ka bere dicka te gabuar. Lehtesisht e shpjegueshme pse-ja..Sepse eshte krijesa juaj !! Besoj se do ta doni ate thellesisht duke mos marre parasysh momentet e keqija qe per shkak te atij mund te ndjeni (bile kjo ndodh dhe ne boten e kafsheve!!).. Atehere, perderisa zoti ndjen nje dashuri te pakrahasueshme me tonen, atehere pse ferri duhet te ekzistoje??? Nje qenie qe ndjen dashuri te vertete, nuk do t'i denonte kurre femijet e tij ne torturat e pafundme per dicka si mungesa e besimit, sidomos nje qenie qe vete-shpallet te jete si esenca e vertete e faljes..

Por ju do te thoni qe ai eshte I DREJTE !! atehere une ju pyes, DREJTESIA eshte me e rendesishme se DASHURIA PRINDERORE ?? Zoti dhunon vete sistemin e parimeve te tij, kur denon ne perjetesine e vuajtjeve, krijesat e tij !!! Me perjashtim te vrasjeve,zor se ka ndonje mekat tjeter qe mund ta permbushe "damkosjen ne perjetesi"..Megjithate ai i dergon me qejf ne zjarr shumicen e femijeve te tij (?!!)..Atehere kush do ta deshironte te kishte ne jete nje prind te tille?? Cdo person i ndjeshem dhe i arsyeshem do te priste menjehere lidhjet me nje prind te tille abuziv !!!
Megjithate ju vazhdoni ti jepni pa lekundje besimin tuaj nje zoti kaq mizor!! Te pakten tregohuni me racionale, dhe "redaktoni" "librat e shenjte" qe e pershkruajne..

VULLNETI I LIRE (absurditeti ne vazhdim !!!)

Ju (ose mesimet qe ju keni futur ne koke) menjehere do me pergjigjeni, qe : "Nje person e zgjedh vete rrugen e tij..dmth, shkon ne ferr ose jo !" .. Po si mund te jete dicka e lire kur duhet te marresh parasysh pasojat ??!! kjo eshte si te te vene nje tyte arme ne koke e te te thone:"Pije kete ose perndryshe..Mund edhe mos ta pish, por duhet te marresh parasysh pasojat !!"..
Vertet mendoni qe ne kemi nje vullnet te lire ne kete ceshtje ?? Sigurisht qe JO !! I lire do te thote qe te japesh dicka pa pritur per dicka tjeter ne rikthim..Keshtu qe eshte e keshillueshme ta hiqni fjalen "I LIRE". Quajeni VULLNET RRETHANOR, per ate cka eshte ai ne te vertete (lol,gabova.. Ate cka eshte i pershkruar ne perrallat tuaja!!)


BRAKTISJA

Cdokush nga ne,po te na jepej GJITHFUQIA do te ishte i afte te bente nje pune ku e ku me te mire se JEHOVAHU/ALLAHU juaj.. Do te zhduknim urine, fatkeqesite natyrore (i quajta natyrore, sepse sipas jush dhe ato jane te programuara nga ai aty lart),semundjet epidemike e 100 milion gjera te tjera qe mund te rregulloheshin.. Bile do te ishte jo-normale, dhe me karakter vertet pervers nqs do vepronim ndryshe !! Dhe per t'i bere te pakten te parat (urine, semundjet), nuk ka nevoje qe te kesh "meshiren e pafundme". Mjafton pak bon-sense dhe nje dhemshuri normale. Krishti dhe Muhameti bile thone qe duhet te kujdesemi per te uriturin, ti gjendemi prane ne nevojat e tij.. mos valle shprehja "Bej ate qe predikon"nuk eshte e aplikueshme per zotin?? Mungesa e veprimit te tij eshte hipokrizi apo mekat?? Apo te dyja bashke????
"Meshira e pafundme e zotit" ne kete rast eshte totalisht baraz me PAMESHIRSHMERINE !!!

BESIMI ESHTE I DOMOSDOSHEM QE TE NJOHESH ZOTIN

Supozojme se JU (kushdo besimtar!) jeni zoti i gjithfuqishem (mos u trembni, eshte vetem nje supozim!) dhe kerkoni besim, devocion.. A do t'ua jepnit provat e ekzistences tuaj atyre qe do deshironin t'u ndiqnin pas?
Nuk besoj qe jo !! Imagjinoj qe per Trinine e Shenjte ose Allahun (hehe,se ju ndaheni nga emrat) do te ishte fare e thjeshte qe te na jepte nje sekuence te vazhdueshme te mrekullive lehtesisht te verifikueshme, apo jo ?? ah, qe nuk e kemi kete fat me Perendine tuaj.. Te vetmet te ashtequajturA prova te ekzistences se tij jane librat e shenjte (Kuran,Bibel).. Cdo musliman/i krishtere qe pretendon qe Kurani/Bibla eshte tregues i ekzistences se zotit, eshte duke pretenduar nje loje te dyfishte. Pse mos ti besoni, fjala vjen, mesimeve Budiste ose Talmudit cifut ose perendive babilonase ?? Mund te jete ngaqe besa juaj ndaj zotit eshte ajo qe percakton besimin tuaj, dhe jo librat tuaj "te mbushur me fakte".. Feja ose besimi perkufizohet si shprese kundrejt nje rrethane ose dicka qe nuk eshte provuar te jete e vertete !! Nuk eshte ndonje virtyt qe te pranosh dicka ne besim,meqenese ajo fare mire mund te jete dhe fallco. Dhe sigurisht qe nuk eshte e virtytshme te besosh ne dicka fallco. Feja gjate gjithe ekzistences se saj ka provuar qe eshte pak a shume e barabarte me nje HISTERI MASIVE !!! gjen shembuj sa te duash..Kryqezatat, Inkuizicioni, Xhihadi (Lufta e shenjte), vrasjet, djegiet ne turren e druve, me nje fjale nuk mbarojne "bemat" (nga te gjitha palet !!).
Fatmiresisht, populli yne ka patur nje sens llogjik te shendoshe.. Asnjehere nuk kemi patur ferkime te ketij lloji. Nuk e kuptoj per cfare grindeni, kur te dyja palet jeni IRRACIONALE ne besimet tuaja ??!! Ne shkalle me te gjere (ne mbare boten) feja ka provuar vetveten si nje dobesi intelekti dhe nje barriere e vertete drejt shkencave dhe moralit. Atehere, duke menduar te gjitha keto, si mund te prese zoti nga ne qe te shikojme BESIMIN si rruga me e mire per ta adhuruar e lavderuar, (duke lene menjane qe na e kerkon dhe na "detyron" t'ja japim,se perndryshe.. e-hee, piqesh !!)???!!!

ZOTI KRIJUES I TE MIRES DHE TE KEQES

Me bezdis shume fakti qe anembane (Kuran/Bibel) zoti thuhet qe eshte fillimi dhe fundi.Pra,nocioni KOHE per zotin eshte i paaplikueshem. Ai eshte OMNISCENT, i gjithedituri. Atehere,sigurisht qe te gjithe veprimet qe ndodhin jane te ditura per te. P.sh, sipas jush ai duhet te dije cdo sekonde dhe vendndodhje te ekzistences time, cdo lloj veprimi qe une marr ose mendimi qe me kalon neper koke. Dhe kete ai e di, qe nga fillimi (megjithese per te fjala fillim nuk eshte racionale, mqs ai ka QENE GJITHMONE!), por gjithsesi me krijon mua (a nuk jemi te gjithe krijesat e tij??) dhe me lejon qe te mos e besoj fare dhe gjithashtu (dhe me DREJTESI do thoni ju !!!) ne fundin e jetes time me con mua te skuqem me se miri ne zjarrin e perjetshem !! Atehere mua me te drejte me lind pyetja se KUSH ISHTE QELLIMI QE ME KRIJOI?? Apo ishte thjesht qe deshironte te me shihte mua ne tmerre e tortura (sepse sinqerisht eshte e veshtire te gjesh ndonje shpjegim tjeter te arsyeshem !!) ??!! Sigurisht qe do me thoni qe zoti ka qellime qe jane te paditura nga ne, dhe qe ne ose personalisht une duhet te pranojme vullnetin e tij.. A do ta mbanit ju nje mik, i cili ben keq ndaj te tjereve dhe nuk jep asnje shpjegim ose vete-justifikim, per te mos permendur fare mungesen e dhimbshurise ???? Sigurisht qe JO !!!! atehere pse ky gjykim nuk duhet aplikuar dhe ndaj zotit? Ose nje shembull me i mire: Supozoni se une krijoj nje robot, i cili eshte programuar per te vrare njerez ose thjesht te demtoje !! I kujt duhet te jete faji sikur ai te me dale mua nga kontrolli dhe te beje vrasje te panumerta ose cdo lloj te keqeje?? I imi apo i robotit ?? Sigurisht i imi, sepse une e krijova robotin per ate qellim dhe e "zgjidha" per ate pune ! me lejoni t'ju pyes ne lidhje me te gjitha te keqijat qe ndodhin ne kete bote, eshte faji i SATAN/SHEJTAN, apo i qenies superiore qe e krijoi qellimisht ate KUKULL ?? Apo eshte thjesht faj MOSVIGJILENCE, mqs ai i doli jashte kontrollit??

PERFEKSIONI

Fetaret i "veshin" zotit shume lloj cilesish !!Ai eshte i perjetshem, i Gjithfuqishmi (jo si te plotefuqishmit e lagjeve) dhe ka krijuar cdo gje. Ai krijoi ligjet e natyres dhe mund te ndryshoje gjithcka me nje levizje te vogel te vullnetit te tij. Ai eshte eshte Gjithemiresia, Dashuria, Gjithenjohuria dhe ka di (madje e krijon vete!) te shkuaren dhe te ardhmen.. dmth sipas fetareve Zoti eshte thjesht PERFEKT !!

Cfare bente zoti ne perjetesi perpara se te krijonte gjithcka ? Cfare e ndryshoi ekuilibrin e perjetshem dhe e beri ate te ndryshonte mendim ? Mos valle u merzit apo ndjehej vetem? E cuditshme sepse ai supozohet te jete PERFEKT !! Dicka qe eshte perfekte eshte dicka komplete.. Njerez jane te zene me aktivitete sepse ndjekin iluzionin e perfektes, sepse ka cekuilibrim qe shkaktohet ne ndryshimin midis asaj qe ne jemi, dhe asaj qe duam te jemi !! Nqs zoti eshte perfekt atehere ai nuk ka cekuilibrime..Ai nuk ka nevoje per asgje, ai nuk deshiron asgje, dhe ai nuk duhet ose doje te beje asgje !! Nje zot qe eshte perfekt nuk ben asgje pervec se ekziston !! Keshtu qe nje zot perfekt, por edhe Gjithkrijues eshte I PAMUNDUR !! Zoti juaj i Gjithemiresishem, nuk donte te krijonte robote, keshtu i dha njerezve VULLNETIN e LIRE ne menyre qe ata te provonin dashurine dhe lumturine.. Por fatkeqesisht njerezit (Adem/Adam-Hava/Eva) e perdoren kete vullnet te lire per te zgjedhur te keqen, dhe keshtu prishen ate qe ishte perfekte ne universin perfekt (deri atehere !) te zotit-?? Atehere me thoni, si ka mundesi qe nga dicka perfekte (zoti) te dale dicka jo-perfekte (njerezit, djajte) ??!!

Une nuk besoj ne realitetin e zotit, por e quaj ate nje fenomen psikologjik. Por edhe nqs do te besoja, sigurisht nuk do t'i besoja atij horrori qe pershkruani ne librat tuaja.

Ne jemi Shqipetare, dhe nuk duhet ne asnje menyre te kemi ndarje per absurditete te tilla, qe ju i nderroni vetem emrat se pak a shume jane njelloj !!
ATDHEU eshte zoti, kijeni parasysh kete !!!

(p.s. Mund edhe te vijoje !!)
darwin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2011, 02:42   #2
Conrad
V.I.P
 
Avatari i Conrad
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 328
Thanks: 12
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Conrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Absurditeti i "zotit"

Tungjatjeta Darwin!
E lexova me vemendje mendimin tend te shkruar.
Fillimisht po bej te qarte se nuk pretendoj te jap apo te kem gjetur pergjigjet e verteta te ceshtjeve qe parashtrohen. Por sinqerisht po perpiqen vetem shfaq kendveshtrimet e mia ne lidhje ne ato ceshtje. Gezohen qe ke njohuri, informacion dhe nje menyre te te parit dhe te analizimit te ketyre ceshtjeve te shoqeruar nga mprehtesia e mendimit tend.
Eshte nje merite kjo e jotja, se jo te gjithe njerezit e perdorin mendjen, shpirtin, lirine dhe vullnetin e lire, keta dhurata hyjnore, ne kerkin te se vertetes.
Megjitheate, nese s’gabohem sec shoh se ka nje tendence te njeanshme dhe nje kembengulje mosdashese per te pare gjerat ne nje kendveshtrim me te gjere sidomos kur behet fjale per ceshtjet hyjnore.Te gjitha perfundimet qe nxjerre, natyrisht mbas nje informacioni te vazhdueshem qe ke mundur te mbledhesh dhe analizave te ndryshme qe u ke bere objekteve, subjekteve dhe fenomeneve te para me kendveshtrimet qe ke gjedhur ti vete, qe gjithesesi nuk u shpetojne aftesive te kufizuara te tipareve njerezore brenda te cilave kerkon rrugedalje ne labirinthin pafundesisht te nderlikuar, nuk mund jene te verteta te mirefillta, per faktin e pakundershtueshem se ti, une dhe cilidoqofte tjeter madje edhe filozofet dhe shkencetaret, nuk jemi dhe as do jemi ne gjendje tu japin zgjidhje, Te pakten edhe per shume kohe akoma.

Zoti nuk ekziston nen driten e zbulimeve te tanishme shkencore..


Shkenca nuk ka mundur akoma ta vertetoje mosekzistencen e Zotit. Shkenca eshte ende ne fillimet e saj, pra eshte heret akoma. Qe shkenca ti jap pergjigje kesaj ceshtje duhet te njohe me pare gjithesine dhe te gjitha ligjet dhe dimensioned e saj. Deri tani kemi vetem hamendjet e shkencetareve dhe teori qe i lene rradhen njera-tjetres, pra asgje te mirefillte. I vetmi aspect pozitiv i shkences eshte menyra qe ka zgjedhur per te njohur gjithesisne me ligjet dhe fenometet e saj.
Pra mbledhja e njohurive dhe pervojave e bazuar ne vezhgime, kerkime dhe eksperimentime. Eshte shume heret per te nxjerre perfundime ka akoma shume rruge per te bere dhe akoma shume me shume fenomene dhe njohuri te coduara ne materien dhe gjithesine per te mesuar ti kuptoje, ti shoh, ti vleresoje, ti klasifikoje, dhe ti vere ato ne sherbim te miresise perparimit dhe lartesimit te njerezimit.


FERRI

Duhet te marresh parasysh faktin se nuk eshte krijesa qe e zgjedh krijuesin, por krijuesi e zgjedh dhe vendos mbi krijesen. Sikurse femia nuk e zgjedh dot atin dhe t’emen por ne nje aspek eshte vendim i prinderve i paraprogramuar dhe i parangjizur gjenetikisht nga krijuesi qe sjell femijen. Pra gjithesesi femija lind ne saje te vullnetit dhe planit te Tij krijues.
Pastaj Perendia-Zoti nuk eshte prindi, por krijuesi yne dhe Ai mund te te beje c’te doje me krijimin e Tij, gjithmone sipas kendveshtrimit njerezore. Ky eshte edhe privilegji i te qenit Zot.
Krijesa e ka detyrim te padiskutueshem ta nderoje, respektoje dhe adhuroje Krijuesin e saj.
Por te jeshe i sigurte se i Gjitheditecmi nuk ben gabime as padrejtesi kundrejt krijesave, se eshte pikerisht kjo dhe te gjitha cilesite dhe virtytet e tjera positive te njohura dhe te panjohura qe na e bejne te njohur persosmerime supreme te Zotit- Krijuesit.
Sipas kuranit te gjithe shpritrat e denuar do te dalin dikur nga xhehenemi- ferri i zjarrte.
Por te mos harrojme se te gjitha shkrimet e shenjta jane shkruar nga njerezit dhe po nga ajo paaftesi apo aftesi tejet e kufizuar per njohur dhe fokusuar boten dhe fenomenet e saj te pafund. Madje akoma me e paafte per te njohur dhe kuptuar ceshtjet hyjnore te Krijuesit. Kjo per vete faktin se njeriu eshte krijese ne zhvillim dhe ne ndryshim te perhershem.
I gjithe krijimi i Zotit, pra natyra dhe gjithesia eshte si nje biblioteke e shkruar ne gjuhe dhe kode te ndryshme dhe per ta perfituar kete njohuri te pafund, na duhet te mesojme ta lexojme, kuptojme dhe deshifrojme dhe me pas ta veme ne sherbim te vehtes, perparimit dhe lartesimit tone si qenie.
Perkatesisht me ferrin- xhehenemin, une nuk besoj ne eksistencen e tij. Te pakten jo ne ate menyre vulgare te eger te pershkrimit njerezore si vete natyra e njeriut. Jam i mendimit se eshte shpifje dhe trillium i ulet i ligesise njerezore per interesa shume te ulta perfitimi, qe njekohesisht jane nje nga akuzat e pabaze dhe te rreme kundrejt Zotit- Krijuesit.
Padituria eshte nene e te gjithe te keqijave.
Une mendoj se gjygji dhe ferri me i tmerrshem jane brerjet e ndergjegjes.
Sa me shume te pajiset njeriun me dituri aq me shume behet i ndergjegjshem dhe rrjedhimisht aq me te forta do te jene brerjet e ndergjegjes.

Une dal ne kete perfundim duke u mbeshtetur ne filozofine e Sokratit Athinasit, qe supozon se shpirti i njeh te gjitha te vertetat hyjnore si pjese e hyjnores qe eshte. Por futja e tij ne trup-materie - soma qe aq bukur e shpjegon fjalen soma= qe mban, kafaz, burg, e privon shpirtin nga aftesite dhe privilegjet hyjnore qe shfaqet ne gjendjen e re ne fenomenin e harreses. Ne vazhdim sipas tij, shpirti do te fyje (do te marre) trup-materie deri sa ta persos kete te fundit dhe ta shnderroje ne nje percjelles te persosur dhe te tejdukshem, ta lartesoje deri ne nivelet hyjnore duke kompletuar dhe persosur edhe vehten njekohesisht.


Zoti dhunon vete sistemin e parimeve te tij,


Zoti nuk dhunon sistemin as parimet e tij.
Jane njerezit dhe faktoret qe prodhon natyra e tyre e papersosur pra padituria, paaftesite dhe ndikimi materies dhe i nje vargu te pafund nenfaktoresh njerezore qe i bejne gjerat te paqarta dhe i japin kahje negative.
Eshte pikerisht paaftesia e njeriut per ta njohur vehten, boten, krijimin, gjithesine dhe Krijusin, dhe ne kete paaftesi dhe padituri te mveshur me tiparet dhe karakteristikat e shumta positive dhe negative qe keqkuptohen, keqinterpretohen dhe keqperdoren krijojne mishmashin e kesaj bote. Ne kete paaftesi dhe padituri njeriu dhe natyra e tij egoiste ne kerkimin e pergjigjjeve te pyetjeve dhe shkaqeve te fenomeneve, abuzon me dashje apo padashje nen ndikimin e materies, duke dashur te vere rregull dhe moral tek vehtja dhe shoqeria sikurse edhe tek ambienti rrethues krijon faktore kaq te dhimbshem qe shoqerojne historine e njerezinit.
Nga pamudesia per te pare, kuptuar, shpjeguar per te vene rregull dhe control ne boten dhe fenoment i ndikuar nga nenfaktoret e dhimbshem shpesh here abuzon, akuzon vete Krijuesin duke i mveshur dhe paraqitur Ate me tipare dhe cilesi negative njerezore sic jane Urrejtja, hakmarrja, ndreshkimi, padrejtesia, lakmia etj. Por te mos harrojme se Zoti si i gjitheditshem njeh gjithcka se Ai vete e krijoje ligjin Shkak-pasoje. Pra e thene shkurt gabimi qendrone tek njeriu dhe paaftesia dhe padituria e tij per ta perdorur drejt dhe me menyren me te arsyesheme lirin, vullnetin e lire dhe ligjin shkak-pasoje.

Te pakten tregohuni me racionale, dhe "redaktoni" "librat e shenjte" qe e pershkruajne..

Ketu jam i nje mendje me ty. Por redaktimi apo korigjimi duhet te behet nga nje grup i madh shkencetaresh, filozofesh, dijetaresh,teologesh te te gjitha feve, ateistesh, arkeologesh, historianesh, fizikantesh, psikologesh, etj.etj. Pra nga perfaqesues te afte dhe te denje te shkencave nga te gjithe fushat dhe lemet diturise.
Besoj se kjo e fundit eshte e pamundur. Te pakten do nevojiten shekuj derisa te gjitha fushat e shkences te bashkeveprojne si nje koalicion per kete qellim te perbashket.
Ose do te vije rrjedhimisht si pasoje e kerkimeve dhe zbulimeve shkencore te gjitheaneshme.
Everteta vonon por nuk harron.

VULLNETI I LIRE (absurditeti ne vazhdim !!!)

Vullneti i lire dhe Liria shkojne dora dores te pandare. Pra jane nje.
Gjithcka qe ndodh ne bote dhe shoqerine njerezore, ndodh ne saje te lirese dhe vullnetit te lire qe krijusi i misheroi bashke me shume cilesi dhe virtyte tek krijesa njeri. Te gjithe faktoret dhe nenfaktoret e dhimbshem (negative) dhe faktoret e kendshem (pozitiv) e kane burimin tek liria dhe vullneti i lire. Por faktoret e lartpermendur i prodhon keqperdorimi ose drejtperdorimi qe njeriu ben me lirine dhe vullnetin e tij te lire paralelisht me ligjin shkak-pasoje.
Vullneti rrethanor eshte nje shprehje e gabuar. Nuk ka vullnet rrethanore por vullnet te ndrudhur ose skllaverim,nenshtrim, tolerim, kopromis per hire te arsyeve dhe shkaqeve qe krijojne gjendje te caktuara ne shoqeri te caktuara. Por edhe kjo gjithesesi ben pjese ne lirine dhe vullnetin e lire. Faktoret dhe nenfaktoret e dhimbshem apo negative jane cmimi qe paguajme per keqperdorimin apo drejtperdorimin lirise dhe vullnetit e lire qe e kemi te misheruar.


BRAKTISJA

Zoti nuk e ka mbraktis njeriun. Por si nje prind i mire qe e le femijen te mesoje nga pervoja e tij ai i dha njeriut lirine dhe vullnetin e lire dhe gjithe cilesite e tjera krijuese hulumtuese dhe zbuluese qe te mund ti mesoje vete dhe me pervojen e tij te gjitha gjerat dhe fenomenet e botes dhe gjithesise.
Sipas shkrimeve te feve monoteiste, Zoti kur e krijoi Adamin e pajisi me njohuri dhe dituri hynore (dituri te gatshme) Por ai dhe Eva nuk i vleresuan ato drejt dhe vepruan sipas lirise dhe vullnetit te tyre te lire per ti provuar nga eksperienca e tyre personale. Pra shfaqen mos besimin ne njohurine qe Zoti i kish dhene dhe njekohesisht kerkuan pamvaresine e tyre, kur shkelen urdheresat e Krijuesit. Keshtuqe fituan pamvaresine, lire plus vullnetit te lire qe posedonin qe nga krijimi dhe perjetuan te gjithe faktoret qe burojne nga liria dhe ligji shkak=pasoje. Pra renia ciftit te pare ishte humbja e besimit tek Zoti. Perendia e dinte cdo te ndodhte se Ai i njihte natyren e krijeses me mire se kushdo, ligjet dhe krijimin e Tij. Prandaj e paralajmeroi ciftin e pare per ligjin shkak=pasoje (per pemen e njohjes te se mires dhe se keqes) qe buron nga drejtperdorimi dhe keq perdorimi i lirise dhe vullnetit te lire.
Ketu nuk e dime saktesisht kush ka qene mekati apo gabimi qe i kushtoje kaq shtrenjte njeriut.
Por njeriu gjithesesi nuk eshte i braktisur. Ajo qe duket si braktisje eshte vetem liria e plote dhe respektin e vullnetit te lire dhe mundesia me e mire per te njohur vehten, boten, natyren gjithesine dhe te gjitha ligjet dhe fenomenet dhe mrekullite e krijimit te Perendise-Zotit dhe neprmjet tyre te njohe Zotin Krijusin e tij natyren dhe cilesite e Tij te mrekullueshme qe pasqyroheshin dhe i gjentete misheruara tek natyra dhe virtytet dhe cilesite e vehtes.(si mbas shembelltyres se Zotit).
Per te tjerat do te pergjigjen (gjithmone sipas kendveshtrimit tim) heres tjeter se nuk kam me kohe per sot.

Te uroj gjithe te mirat!
Miqesisht me respekt Conrad.
Conrad nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2011, 08:49   #3
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Absurditeti i "zotit"

Pse eshte kaq e veshtire te kuptohet nocioni "Pesha e vertetimit bie mbi ate qe ben pohimin" ? Nese pohimi eshte Zoti ekziston, eshte detyre e kujtdo qe ben kete pohim qe ta mbeshtese. Shkenca me pak fjale dhe e permbledhur, ajo qe thote eshte "Deri me tashti, ne te tera rastet e qe pretendohet prezenca apo vepra e zotit, nuk ka patur asgje te tille dhe te tera rastet e paraqitura si te tilla jane treguar dhe provuar qe te jene ose mashtrime, ose semundje mendore, ose injorance. Shancet jane qe po keshtu do te jete ne te ardhmen." (Dhe *ky* pohim, fjalia e fundit, i takon shkences ta mbeshtese dhe i tille eshte sepse del si perfundim i asaj qe eshte studiuar dhe vezhguar deri tashme dhe qe u tha pak me pare).
Fjalia origjinale e Heretic Crusoe eshte e sakte dhe 100% e vertete: Zoti nuk ekziston nen driten e zbulimeve te tanishme shkencore.

I tere paragrafi per FERRIN i shkruar nga Conrad, eshte detyre e atij qe e ben kete pohim qe ta mbeshtese kete pohim. Nese "krijuesi" eshte vetem nje fantazi e mendjes njerezore per Heretic Cruzoe (dhe per mua sa per informacion) dhe kete pohim e mbeshtesim me eksperimente pafund te eksperiencave religjoze te njerezve ne kushte ekstreme emocionale, apo nen efektin e psikotikeve dhe alucinogjeneve, apo nen ndikimin e nje semundje mendore, kur te tera keto jane te perseritshme perhere me te njejtin rezultat, une kam te drejte te plote te kerkoj ne te njejten forme mbeshtetje per pjesen FERRI qe ka sjelle Conrad. Vete shkrimi i Conrad eshte edhe nje rast tjeter riciklimi se cfare *pretendohet dhe pranohet ne besim* per Ferrin dhe nuk permban absolutisht asgje elemente per ta mbeshtetur. Sikur gjerat te mjaftonte vetem besim per te qene te verteta, une e kam edhe me te thjeshte akoma te merrem me budallalleqe fetare, do me mjaftonte te thosha vetem "Une besoj qe Ferri eshte nje parajse ku behen orgji te perjetshme dhe ekstaza dhe orgazma jane kolektive per te tere dhe te tere jane super te kenaqur."

Dhe po keshtu per te tere pjesen tjeter te shkrimit.

Eshte vertet kaq e pamundur, kaq e veshtire, te aplikohet logjike njerezore ne kete seksion te forumit? Kaq poshte qenka niveli intelektual i nje sasie te habitshme shkruesish qe te mos dallojne diferencen midis nje argumenti me rrjedhe logjike pa elemente supernatyrale kundrejt nje pretendimi thjesht mbi besim? Nese e keni kaq te pamundur te qendroni ne kete univers pa e perfshire tjetrin apo te tjeret, mos hyni ketu! Nese ju kenaq pohimi "Ateistet dhe agnostiket jane te paafte dhe pa kapacitetin te diskutojne per me teper Universe pervec atij qe bejme pjese", te tere ata qe mendojne se mund ta bejne nje gje te tille le te ndjehen triumfante dhe me miresjellje te largohen fitimtare. Me shume kenaqesi madje.

Ne te kundert, lexoni rregulloren! Fjala *besim* ketu eshte e fundit qe thuhet si argument dhe nese thuhet, eshte zhurme ne keto diskutime dhe ju prish biseden te tjereve. Ketu besimet nuk kane asnje vlere dhe pergjigja "sepse keshtu besoj" nuk eshte e vlefshme per pyetjen "pse". Kjo eshte sqaruar shume qarte ne rregullore dhe konsiderohet demtim me dashje i temes duke shkelur praktikisht rregullin baze qe eshte thelbi i tere kesaj zone (ose idjotizem qe nuk kuptohet ajo qe eshte shkruar. Ketu nuk lejohet pjesemarrja e idjoteve. Mendoj - ndoshta dhe thjesht besoj pa justifikim real - qe nuk kam te bej me idjote.)
Mendoni perpara se te shkruani! Vendosni nese do te shkruani apo jo, nese ato qe do te thoni kane kuptim brenda kornizes se paraqitur apo jo. Nese s'jane, ketyre shkruesve do t'ju vije keq kur shkrimet te perfundojne ne plehra. Bota fatmiresisht ka vend per te tere, ne zona te tjera!

Ne menyre rigoroze qe tashti e tutje, arsyetimet e llojit "Une them qe X dhe arsyeja eshte besimi per X", keto arsyetime do te fshihen te tera! Nuk ka kuptim te thuhen e riperseriten pafund ato qe jane thene e sterthene!
("Vullneti eshte nje nga karakteristikat qe zoti i ka dhene njeriut", kjo shprehje eshte direkt per ne kosh te plehrave dhe bashke me te edhe faqet e faqet me shkrim rreth kesaj teme. Kush nuk e kupton akoma pse, nuk eshte i zgjuar mjaftushem - ose eshte shume nivele me i zgjuar per tu marre me njerez te rendomte qe kane aftesine e kufizuar per te folur vetem per Universin ne te cilin bejne pjese - per te diskutuar me nje ateist apo agnostik dhe duhet te trokase tek dera ngjitur, jo ketu).
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2011, 14:41   #4
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Absurditeti i "zotit"

Pershendetje Meri.

Nje gje te tille e kam bere per goxha kohe, me shigjeta, me links, me cross-links... pa rezultat. Shkrime si shkrimi 3 jane te panumert ne seksione te tjere dhe pretendojne te jene te ndryshem vetem sepse emri i temes qe shfaqen eshte i ndryshem.
Ajo qe po bej eshte thjesht per here te fundit po sqaroj cfare do te ndodhe me tej. Sepse do te jem i shurdhet ndaj cdo 'ankese' qe me dashje do i shkele te tera keto.

Nese ekziston ndonje 'alergji', eshte pasoje. Po perpiqem te parandaloj shkakun. Dhe per me teper... kjo zone eshte ne fakt per ata qe e ndiejne veten alergjike... apo jo. Nje zone sterile ndaj asaj qe shume veta e quajne pa frike infeksion dhe gangrene. (pa drejtuar gishtin kush dhe pse, rendesi ka qe jane dhe jo pak)

PS: ok, e pranoj... Pjesa e Ferrit ishte per efektin dramatik te nje mendimi ndryshe. Nje mundesi me teper.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2011, 22:05   #5
Conrad
V.I.P
 
Avatari i Conrad
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 328
Thanks: 12
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Conrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Absurditeti i "zotit"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
gurax : Po shpreh mendimin tim
- ne parim jam dakort me Ju sa lexova.
- por " nen per nen", me ra ne sy dicka : 'alergjia' ndaj fese apo besimit fetar, nuk justifikon (te themi..) nje ton prepotence qe pershkon fjalite tuaja aty - ketu.


Mund te mjaftoheshe me shigjeta, thjesht per te treguar drejtimin :
Knej dilet nga tema....knej dilet nga tema...!!!!(mendimi im, qe sigurisht eshte vetem imi...)
_________________

.....do me mjaftonte te thosha vetem "Une besoj qe Ferri eshte nje parajse ku behen orgji te perjetshme dhe ekstaza dhe orgazma jane kolektive per te tere dhe te tere jane super te kenaqur."
......
dhe ju lutem: Jo reklama pa license dhe spekulative, sepse i ben dem agnosticisteve dhe ateisteve
Tungjatjeta Meri!
Te falemnderit per nderhyrjen tende me takt dhe teper miqesore.
Vertete gurax ka te drejte, por mund te ishte treguar me i arsyshem dhe me i sjellshem.
Ne fund te fundit propotenca e tij eshte edhe problem i tij. Me vjen keq se eshte dhe profesor sic na prezantohet ai vete, dhe nje qendrim i tille nuk i ka hije nje njeriu te mencur per me teper nje profesori.

I lutem moderatorit ta fshije postimin tim(nr 3) meqenese eshte kundra rregullores.

Me gjithe sinqeritetin dhe respektin tim.
Conrad nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2011, 22:43   #6
Conrad
V.I.P
 
Avatari i Conrad
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 328
Thanks: 12
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Conrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Absurditeti i "zotit"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Pershendetje Conrad !
Me mire te mos e konsiderojme "nderhyrje me takt..." dhe madje asnje koment nuk eshte i dobishem ketu.
Me takt do t'iu thoja Juve Conrad dhe disa prej anetareve te spikatur ne 'religjozitetin' e tyre, qe mendimet, pikepamjet me mire t'i shprehin ne temat perkatese... (mendimi im).Po vihet re nje note acaruese gjate debateve ne postimet qe i perkasin temave per besimin fetar...
Mirembrema Meri!
Miresjellja eshte detyrim edhe kur dikush troket ne deren e gabuar.
Ne fund te fundit secili nga ne ka bindjet dhe besimin e tij. Bota prandaj eshte e bukur se ka larmi.
Une e cilesova ndrehyrje me takt se nuk i mungonte miresjellja dhe sipas llogjikes time miresjellja eshte takt ne kete rast.

Sa per shkrimin tim te postuar ne temen e gabuar une sapoe vura re qe shkonte kundra rregullores se forumit kerkova dhe dhashe vete te drejten te fshihet nga moderatori. Dhe ketu nuk ka fare vend per keqkuptime.

Me respekt.
Conrad nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2011, 23:21   #7
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Absurditeti i "zotit"

Besimi ne Zot nuk mund te jete apsurditet,mund te jete,e mire,e keqe,e drejte,o e gabuar,por nuk eshte absurditet ne kuptimin e plote te fjales.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2012, 15:56   #8
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Absurditeti i "zotit"

(Ky eshte nje shkrim i sjelle dhe i shtuar per te mos dale nga tema ne nje tjeter zone te forumit qe ka te beje me mendimet filozofike lidhur me temen, pikerisht tek "Filozofet ndaj Fese". Shkrimi paraardhes nuk kishte te bente me filozofet ndaj fese dhe eshte shume me natyrale qe ky shkrim tashti te mos jepej ne ate teme, por ketu, ku ben pjese ne menyre natyrale.
Ky shkrim, per here te pare eshte shkruar vite me pare diku tjeter. Por duke marre parasysh qe flet per te njejten pyetje identike si dikur, si dhe pertacine time per te perseritur kot vetveten, po bej thjesht nje copy/paste. Enjoy)


* * *

(Ne origjinal drejtuar nje shkrimi pararendes nga EuroStar).

Une e kam shkruar ne nje teme tjeter qe s'e vras shume mendjen per te hedhur poshte Zotin. Nuk e shoh ne kete kendveshtrim sepse do te me duhet me pas qe bashke me Zotin te hedh poshte edhte psh magjine, fenomenet paranormale, astrologjine.

Une nisem nga baza logjike, le te themi qe menyra me e sakte per te pare ambientin qe na rrethon eshte ajo shkencore. Kush s'eshte dakord me kete pikenisje ka probleme me madhore per t'u marre sesa diskutime te ketij rrangu.

Nese e marrim Zotin si nje 'teori' me te drejta te barabarta me cdo teori tjeter (qe per mua s'eshte e vertete as kjo gje, por per hir te argumentit po e konsiderojme te tille) atehere si cdo teori e respektueshme duhet tu nenshtrohet detyrimeve te veta. Kryesoret jane tre!

* E para eshte principi "vertetimi i perket atij qe ben pohimin". Mua s'me ha fare per Zotin, por ne momentin qe dikush, apo Zoti vete pretendon qe ekziston, duhet te mbroje pretendimin. Une jam nderkohe i gatshem te diskutoj per vertetesine apo jo te argumentit ne mbrojtje te idese perkatese.

* E dyta, parimi "e pavertetueshme por e falsifikueshme". Ose e thene ndryshe, mjafton nje kundershembull i vetem per te hedhur poshte nje teori/hipoteze te dhene. Ne kete rast kjo hipoteze eshte Zoti dhe menyrat, shpjegimet, arsyet, pretendimet dhe implikimet qe ai sjell ne te tera planet ku merret i mireqene nese fillimisht e pranojme hipotezen si te vertete. Ne kete rast, po marr shembull rastin klasik te pretendimit qe Zoti eshte i mire dhe i keq vetem me ata qe e meritojne (nuk po zgjatem me analizen e kritereve per te merituar keqadashjen e Zotit. Te tera do te reduktohen ne parime morale te cilat ndryshojne ne kohe te ndryshme dhe vende te ndryshme. Skllaveria psh eshte rast flagrant, ne Dhiaten e Vjeter eshte shprehur qarte qe Zoti eshte dakord me zoterimin e sklleverve nga nje padron. Vahzdojme me tej). Sjell si kundershembull vuajtjet e njerezve ne vende te ndryshme te botes pa asnje tregues qe kane bere ndonje faj, urine masive ne nje popullate te tere, viktimat e pafajshme, kazualitetet e rastit,ne nje shkembim zjarri, vdekjet e foshnjave te sapolindura qe nuk kane bere asnje mekat (pervec mekatit qe linden, me sa kam informacion lindja eshte mekati i pare qe kryen cilido ne menyre te pashmangshme). Ose hipotezen qe Zoti eshte perfekt dhe automatikisht cdo gje e bere prejt tij eshte ne perfeksion. Ne kete rast sjell semundjet, organet vestigale, difektet e ndryshme neper organizma, si te fituara ashtu edhe te lindura, autizmi, paradoksin e "perfeksionit" qe 99.9% e tere organizmave qe kane jetuar ne planetin Toke jane zhdukur, etj etj. Jam i bindur qe mund te shkruhen libra e libra me raste kur pretendime te dickaje qe eshte paraqitur si Zot, ose veper e zotit, eshte e mundur te hidhet poshte me minimumi nje kundershembull.

* E treta, duhet qe ti lere vend vetvetes per "proven e hedhjes poshte" dhe te beje parashikime te sakta per fenomene te ndryshme, te cilat duhet te jene unike, jo ambiguale. Duhet qe te jete ballelart ne trumbetimin e atyre elementeve qe mund ta hedhin poshte, duke treguar keshtu ne nje fare menyre qe nuk trembet nga argumenti dhe demonstron vertetesine e vet. Le te marrim nje shembull, nje eksperience e caktuar interpretohet si eksperience e kontaktit me Zotin dhe kandidon si prove per ekzistencen e tij. Sidoqofte ne momentin qe po e njejta eksperience eshte po aq e mundshme (lere me pastaj nese del te jete e vertetuar) qe te jete rrjedhoje e nje kondicioni mental (skizofreni, ose epilepsi, apo efekt i substancave narkotike apo alucinogjene) automatikisht shfaqet ambiguiteti i rastit ne studim dhe testi eshte i pavlefshem dhe duhet perseritur. Dhe perseri rruga e pershkuar do te jete e njejte, deri sa te arrihet ne nje situate qe nuk le vend per mundesi te tjera shpjegimi. Pra vete shpjegimi duhet qe ne menyre logjike te coje ne absurditetin e shpjegimeve te tjera. Ne rast se eksperienca ne fjale shpjegohet me nje kondicion mental apo distorsion te senseve, atehere shembulli i paraqitur ne vend qe te deshmoje per ekzistencen e Zotit (ose thjesht kontaktin me te) behet nje shembull per te kunderten. Nga grupi i trete i argumentave tremben dhe vijne ne vend numro absolutisht te tere teistet!

Keto jane pak a shume cfare me shkojne neper mend dhe ne vija te trasha mekanizmi qe eshte totalisht indiferent ndaj ekzistences se Zotit, por ne te njejten kohe e ben komplet te panevojshem dhe absurd ekzistencen e tij.

PS: Nuk e kam permendur fare idene femijenore te llojit "Fenomeni X eshte kaq e aq i veshtire dhe kaq e aq i nderlikuar, dhe prandaj nuk mund te jete veper e askujt tjeter pervecse Zotit". Keto mendoj se futen shume mire ne grupin e dyte, historia eshte plot me kompleksitete qe i kane pas qene atribuar Zotit por qe sot dihet qe kane qene thjesht injorance, mungese dijesh. E njejta gje vlen dhe per ate qe sot duket shume komplekse dhe e panjohur dhe "si rrjedhim con drejt Zotit" por qe neser do te shperndahet cdo lloj faktori hyjnor, sic ka treguar eksperienca e deritanishme e njerezimit.

Eurostar, per mendimin tim nuk mund te kete nje pergjigje "logjike" per pyetjen qe ti shtron. Ne definicion, Zoti nuk eshte logjik, nuk eshte natyror. Eshte mbi-natyror. Edhe keto qe kam rrjeshtuar une ketu, hidhen poshte nga teistet me nje "lehtesi" qe te habit te formes "Keto qe ke shkruar ketu jane per gjerat normale natyrore, por Zoti eshte mbi to prandaj nuk mund te perfshihet ne asnje nga cfare ke permendur". Prandaj e ke gjetur te pamundur qe te bindesh nga argumentat teiste per Zotin, sepse ne fakt jane "argumenta" dhe jo argumenta. Me "nderhyrje hyjnore", "divine intervention" cdo gje eshte e mundur. Nuk di cfare te te them per kete gje kaq baze dhe rrenjesore. Imagjinoji vete implikimet e kesaj ideologjie kur ne librat matematike te Arabise Saudite definicioni i drejtezave paralele eshte: "Jane dy drejteza qe shtrihen ne nje plan dhe qe nuk priten asnjehere nese nuk do Allahu". Cfaredolloj logjike te paraqisesh, nuk do te beje pune asnjehere. Teorema e ekzistences se Zotit u vertetua!
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2015, 17:32   #9
darwin
heretic Crusoe
 
Avatari i darwin
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: under the microscope
Posts: 6
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
darwin ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Absurditeti i "zotit"

A ekziston me llogjikė njė zot qė rri vetėm, pastaj mėrzitet (vėshtirė tė gjesh arsye tjetėr) dhe njė "ditė prej ditėsh" krijon gjithėsinė dhe njė kopsht tė posaēėm pėr krijesėn e tij mė tė dashur duke e ditur qė mė parė qė krijesa e gjinisė femėrore do tė merrte nė qafė krijesėn e gjinisė mashkullore (kjo deri diku e llogjikshme) dhe do ia preknin frutin qė ai (zoti) e kishte me aq merak?

Nė rregull, i fali dhe u tregua i mėshirshėm, por kaluan ca kohė dhe kur kėta krijesat u shtuan shumė dhe zhvillonin veprimtarinė qė ishte pėrcaktuar mė parė nga vetė krijuesi i tyre, ēuditėrisht arrijnė ta inatosin aq shumė kėtė tė fundit (a thua se ky nuk e dinte se ku do tė shkonte situata!?) sa ky i kėputi 40 ditė shi dhe i shfarosi tė gjithė pėr be, me pėrjashtim tė 6 vetėve.

po e ndėrpres kėtu sepse mund tė vazhdosh pa fund me kėtė parodi, se si njeriu futet nė barkun e peshkut dhe rron atje pėr ca kohė, ose me shkop hapet deti, ose ....


tani pyetje serioze, a mund tė ekzistojė llogjikisht zoti nė versionin monoteist?
darwin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-05-2018, 12:12   #10
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 19 Times in 16 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Absurditeti i "zotit"

pse nuk e dini ju qe zoti egziston?!
vetem popujt e krijuar nga djajte nuk e dine qe zoti egziston.
megjithe qe nuk jemi qenie teorike apo te arsyeshme ne e dim qe zoti apo frika egziston dhe kete e shprehim gjithmone. pa zotin bota eshte vetem nje parajse dhe aq!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2018, 20:47   #11
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,033
Thanks: 329
Thanked 337 Times in 239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Absurditeti i "zotit"

Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 03:53   #12
Elsa
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: angli
Posts: 68
Thanks: 146
Thanked 13 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Elsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejtElsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Absurditeti i "zotit"

mbasi lexova cova koken nga qielli e me tha - more po kush esht ky zoti se spo e gjej dot
Elsa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 06:13   #13
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 19 Times in 16 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Absurditeti i "zotit"

..kulti eshte absurdi i tija!
duke u perpelitur per te ndenjur lart, me lart se te tjeret, i afrohet me shume
djellit zoom te gjithesise dhe duket me i vogel!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 10:10   #14
Elsa
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: angli
Posts: 68
Thanks: 146
Thanked 13 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Elsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejtElsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Absurditeti i "zotit"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga darwin Shiko postimin
Shqiptaret ka filluar te kene ndarje fetare !! o njerez, a mund ta harroni zotin fare? zoti yne eshte ATDHEU, dhe feja jone eshte SHQIPETARIA !!!

Krishtin dhe Muhametin na i kane sjelle nga larg, dhe te paret tane, iliret, nuk i kane patur fare..

Te paret tane adhuronin diellin (sepse ai i jepte ngrohtesi dhe jete, driten), token (sepse aty kultivonin, mbillnin, pra ne nje fare menyre siguronin jetesen), ujin (per shkak te perdorimit universal te tij), etj..
Jo se une jam dakort me keto gjera,po te pakten kane nje sens llogjik !!!

Do t'ju sugjeroj disa gjera qe mbase ju ben te nderroni mendje.Zoti nuk ekziston nen driten e zbulimeve te tanishme shkencore..

Gjendja (e mjerueshme!) e tanishme, e botes, nuk ka lidhje fare me idene e "fuqise madhore te adhurueshme e te meshirshme".. Gjithashtu zoti juaj, edhe ashtu si e keni shkruar te dy palet (te krishtere dhe muslimane) nuk i permbush vlerat qe ju trumbetoni dhe ka kontradikta dhe absurditete te cuditshme brenda vete konceptit te tij!!

FERRI

Ky eshte fillimisht problemi kryesor qe une gjej ne konceptin e Hyjnores.. I pershkruar si "liqeni i zjarrte" ose "xhehnemi", ferri eshte ku e ku me i keq se gulaget komuniste ose kampet e perqendrimit. Bile, besoj se ketu duhet te jeni te gjithe dakort, eshte absolutisht situata me e keqe qe mund te ndodhesh..
Tani, sikunder ju thoni, zoti eshte superior ndaj nesh ne gjithcka. Cfaredo lloj emocioni qe ne ndjejme, zoti eshte pambarimisht me i ndjeshem. Mund te ndjehem i sigurte ta bej kete krahasim meqenese ai eshte KRIJUESI I GJITHCKAJE (!). Atehere cdokush qe eshte prind ketu ose do te jete, duhet ta dije se dashuria qe prindi ndjen ndaj femijes se tij (krijeses se vet !!) eshte vetem nje copez e vogel e krahasuar me dashurine qe zoti ndjen ndaj gjithkujt prej nesh. Supozoj (nuk ua uroj !!) se femija juaj do ju demtonte ose do t'ju fyente moralisht ne ndonje menyre (me ndergjegje ose jo !). Nuk besoj se ju, ne pozicionin e prindit do te deshironit ndonje te keqe per femijen tuaj megjithese ai ka bere dicka te gabuar. Lehtesisht e shpjegueshme pse-ja..Sepse eshte krijesa juaj !! Besoj se do ta doni ate thellesisht duke mos marre parasysh momentet e keqija qe per shkak te atij mund te ndjeni (bile kjo ndodh dhe ne boten e kafsheve!!).. Atehere, perderisa zoti ndjen nje dashuri te pakrahasueshme me tonen, atehere pse ferri duhet te ekzistoje??? Nje qenie qe ndjen dashuri te vertete, nuk do t'i denonte kurre femijet e tij ne torturat e pafundme per dicka si mungesa e besimit, sidomos nje qenie qe vete-shpallet te jete si esenca e vertete e faljes..

Por ju do te thoni qe ai eshte I DREJTE !! atehere une ju pyes, DREJTESIA eshte me e rendesishme se DASHURIA PRINDERORE ?? Zoti dhunon vete sistemin e parimeve te tij, kur denon ne perjetesine e vuajtjeve, krijesat e tij !!! Me perjashtim te vrasjeve,zor se ka ndonje mekat tjeter qe mund ta permbushe "damkosjen ne perjetesi"..Megjithate ai i dergon me qejf ne zjarr shumicen e femijeve te tij (?!!)..Atehere kush do ta deshironte te kishte ne jete nje prind te tille?? Cdo person i ndjeshem dhe i arsyeshem do te priste menjehere lidhjet me nje prind te tille abuziv !!!
Megjithate ju vazhdoni ti jepni pa lekundje besimin tuaj nje zoti kaq mizor!! Te pakten tregohuni me racionale, dhe "redaktoni" "librat e shenjte" qe e pershkruajne..

VULLNETI I LIRE (absurditeti ne vazhdim !!!)

Ju (ose mesimet qe ju keni futur ne koke) menjehere do me pergjigjeni, qe : "Nje person e zgjedh vete rrugen e tij..dmth, shkon ne ferr ose jo !" .. Po si mund te jete dicka e lire kur duhet te marresh parasysh pasojat ??!! kjo eshte si te te vene nje tyte arme ne koke e te te thone:"Pije kete ose perndryshe..Mund edhe mos ta pish, por duhet te marresh parasysh pasojat !!"..
Vertet mendoni qe ne kemi nje vullnet te lire ne kete ceshtje ?? Sigurisht qe JO !! I lire do te thote qe te japesh dicka pa pritur per dicka tjeter ne rikthim..Keshtu qe eshte e keshillueshme ta hiqni fjalen "I LIRE". Quajeni VULLNET RRETHANOR, per ate cka eshte ai ne te vertete (lol,gabova.. Ate cka eshte i pershkruar ne perrallat tuaja!!)


BRAKTISJA

Cdokush nga ne,po te na jepej GJITHFUQIA do te ishte i afte te bente nje pune ku e ku me te mire se JEHOVAHU/ALLAHU juaj.. Do te zhduknim urine, fatkeqesite natyrore (i quajta natyrore, sepse sipas jush dhe ato jane te programuara nga ai aty lart),semundjet epidemike e 100 milion gjera te tjera qe mund te rregulloheshin.. Bile do te ishte jo-normale, dhe me karakter vertet pervers nqs do vepronim ndryshe !! Dhe per t'i bere te pakten te parat (urine, semundjet), nuk ka nevoje qe te kesh "meshiren e pafundme". Mjafton pak bon-sense dhe nje dhemshuri normale. Krishti dhe Muhameti bile thone qe duhet te kujdesemi per te uriturin, ti gjendemi prane ne nevojat e tij.. mos valle shprehja "Bej ate qe predikon"nuk eshte e aplikueshme per zotin?? Mungesa e veprimit te tij eshte hipokrizi apo mekat?? Apo te dyja bashke????
"Meshira e pafundme e zotit" ne kete rast eshte totalisht baraz me PAMESHIRSHMERINE !!!

BESIMI ESHTE I DOMOSDOSHEM QE TE NJOHESH ZOTIN

Supozojme se JU (kushdo besimtar!) jeni zoti i gjithfuqishem (mos u trembni, eshte vetem nje supozim!) dhe kerkoni besim, devocion.. A do t'ua jepnit provat e ekzistences tuaj atyre qe do deshironin t'u ndiqnin pas?
Nuk besoj qe jo !! Imagjinoj qe per Trinine e Shenjte ose Allahun (hehe,se ju ndaheni nga emrat) do te ishte fare e thjeshte qe te na jepte nje sekuence te vazhdueshme te mrekullive lehtesisht te verifikueshme, apo jo ?? ah, qe nuk e kemi kete fat me Perendine tuaj.. Te vetmet te ashtequajturA prova te ekzistences se tij jane librat e shenjte (Kuran,Bibel).. Cdo musliman/i krishtere qe pretendon qe Kurani/Bibla eshte tregues i ekzistences se zotit, eshte duke pretenduar nje loje te dyfishte. Pse mos ti besoni, fjala vjen, mesimeve Budiste ose Talmudit cifut ose perendive babilonase ?? Mund te jete ngaqe besa juaj ndaj zotit eshte ajo qe percakton besimin tuaj, dhe jo librat tuaj "te mbushur me fakte".. Feja ose besimi perkufizohet si shprese kundrejt nje rrethane ose dicka qe nuk eshte provuar te jete e vertete !! Nuk eshte ndonje virtyt qe te pranosh dicka ne besim,meqenese ajo fare mire mund te jete dhe fallco. Dhe sigurisht qe nuk eshte e virtytshme te besosh ne dicka fallco. Feja gjate gjithe ekzistences se saj ka provuar qe eshte pak a shume e barabarte me nje HISTERI MASIVE !!! gjen shembuj sa te duash..Kryqezatat, Inkuizicioni, Xhihadi (Lufta e shenjte), vrasjet, djegiet ne turren e druve, me nje fjale nuk mbarojne "bemat" (nga te gjitha palet !!).
Fatmiresisht, populli yne ka patur nje sens llogjik te shendoshe.. Asnjehere nuk kemi patur ferkime te ketij lloji. Nuk e kuptoj per cfare grindeni, kur te dyja palet jeni IRRACIONALE ne besimet tuaja ??!! Ne shkalle me te gjere (ne mbare boten) feja ka provuar vetveten si nje dobesi intelekti dhe nje barriere e vertete drejt shkencave dhe moralit. Atehere, duke menduar te gjitha keto, si mund te prese zoti nga ne qe te shikojme BESIMIN si rruga me e mire per ta adhuruar e lavderuar, (duke lene menjane qe na e kerkon dhe na "detyron" t'ja japim,se perndryshe.. e-hee, piqesh !!)???!!!

ZOTI KRIJUES I TE MIRES DHE TE KEQES

Me bezdis shume fakti qe anembane (Kuran/Bibel) zoti thuhet qe eshte fillimi dhe fundi.Pra,nocioni KOHE per zotin eshte i paaplikueshem. Ai eshte OMNISCENT, i gjithedituri. Atehere,sigurisht qe te gjithe veprimet qe ndodhin jane te ditura per te. P.sh, sipas jush ai duhet te dije cdo sekonde dhe vendndodhje te ekzistences time, cdo lloj veprimi qe une marr ose mendimi qe me kalon neper koke. Dhe kete ai e di, qe nga fillimi (megjithese per te fjala fillim nuk eshte racionale, mqs ai ka QENE GJITHMONE!), por gjithsesi me krijon mua (a nuk jemi te gjithe krijesat e tij??) dhe me lejon qe te mos e besoj fare dhe gjithashtu (dhe me DREJTESI do thoni ju !!!) ne fundin e jetes time me con mua te skuqem me se miri ne zjarrin e perjetshem !! Atehere mua me te drejte me lind pyetja se KUSH ISHTE QELLIMI QE ME KRIJOI?? Apo ishte thjesht qe deshironte te me shihte mua ne tmerre e tortura (sepse sinqerisht eshte e veshtire te gjesh ndonje shpjegim tjeter te arsyeshem !!) ??!! Sigurisht qe do me thoni qe zoti ka qellime qe jane te paditura nga ne, dhe qe ne ose personalisht une duhet te pranojme vullnetin e tij.. A do ta mbanit ju nje mik, i cili ben keq ndaj te tjereve dhe nuk jep asnje shpjegim ose vete-justifikim, per te mos permendur fare mungesen e dhimbshurise ???? Sigurisht qe JO !!!! atehere pse ky gjykim nuk duhet aplikuar dhe ndaj zotit? Ose nje shembull me i mire: Supozoni se une krijoj nje robot, i cili eshte programuar per te vrare njerez ose thjesht te demtoje !! I kujt duhet te jete faji sikur ai te me dale mua nga kontrolli dhe te beje vrasje te panumerta ose cdo lloj te keqeje?? I imi apo i robotit ?? Sigurisht i imi, sepse une e krijova robotin per ate qellim dhe e "zgjidha" per ate pune ! me lejoni t'ju pyes ne lidhje me te gjitha te keqijat qe ndodhin ne kete bote, eshte faji i SATAN/SHEJTAN, apo i qenies superiore qe e krijoi qellimisht ate KUKULL ?? Apo eshte thjesht faj MOSVIGJILENCE, mqs ai i doli jashte kontrollit??

PERFEKSIONI

Fetaret i "veshin" zotit shume lloj cilesish !!Ai eshte i perjetshem, i Gjithfuqishmi (jo si te plotefuqishmit e lagjeve) dhe ka krijuar cdo gje. Ai krijoi ligjet e natyres dhe mund te ndryshoje gjithcka me nje levizje te vogel te vullnetit te tij. Ai eshte eshte Gjithemiresia, Dashuria, Gjithenjohuria dhe ka di (madje e krijon vete!) te shkuaren dhe te ardhmen.. dmth sipas fetareve Zoti eshte thjesht PERFEKT !!

Cfare bente zoti ne perjetesi perpara se te krijonte gjithcka ? Cfare e ndryshoi ekuilibrin e perjetshem dhe e beri ate te ndryshonte mendim ? Mos valle u merzit apo ndjehej vetem? E cuditshme sepse ai supozohet te jete PERFEKT !! Dicka qe eshte perfekte eshte dicka komplete.. Njerez jane te zene me aktivitete sepse ndjekin iluzionin e perfektes, sepse ka cekuilibrim qe shkaktohet ne ndryshimin midis asaj qe ne jemi, dhe asaj qe duam te jemi !! Nqs zoti eshte perfekt atehere ai nuk ka cekuilibrime..Ai nuk ka nevoje per asgje, ai nuk deshiron asgje, dhe ai nuk duhet ose doje te beje asgje !! Nje zot qe eshte perfekt nuk ben asgje pervec se ekziston !! Keshtu qe nje zot perfekt, por edhe Gjithkrijues eshte I PAMUNDUR !! Zoti juaj i Gjithemiresishem, nuk donte te krijonte robote, keshtu i dha njerezve VULLNETIN e LIRE ne menyre qe ata te provonin dashurine dhe lumturine.. Por fatkeqesisht njerezit (Adem/Adam-Hava/Eva) e perdoren kete vullnet te lire per te zgjedhur te keqen, dhe keshtu prishen ate qe ishte perfekte ne universin perfekt (deri atehere !) te zotit-?? Atehere me thoni, si ka mundesi qe nga dicka perfekte (zoti) te dale dicka jo-perfekte (njerezit, djajte) ??!!

Une nuk besoj ne realitetin e zotit, por e quaj ate nje fenomen psikologjik. Por edhe nqs do te besoja, sigurisht nuk do t'i besoja atij horrori qe pershkruani ne librat tuaja.

Ne jemi Shqipetare, dhe nuk duhet ne asnje menyre te kemi ndarje per absurditete te tilla, qe ju i nderroni vetem emrat se pak a shume jane njelloj !!
ATDHEU eshte zoti, kijeni parasysh kete !!!

(p.s. Mund edhe te vijoje !!)
me pelqen si e mendon me tregon qe je gati per hapin tjeter i cili esht?
Elsa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 20:23   #15
Darli
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 37
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Darli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Absurditeti i "zotit"

Cdo popull ka zotin kampjonin e tij. Zoti i te mencurve kujton se di gjithcka. Zoti i te cmendurve mendon se e ka krijuar ai gjithesine kurse zoti i kafsheve pretendon se eshte me i forti i botes.
Darli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur