Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-12-2011, 14:08   #1
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjecChristopher Hitchens, nje debatues i cili ne stil dhe menyre te shprehuri mund te krahasohet me Thomas Paine dhe George Orwell dhe qe ne analizat e tij pa dorashka ka perfshire Henry Kisinger, Nene Terezen dhe Monarkine Britanike; shkrimtari i nje libri best-seller duke sulmuar besimin fetar; dhe qe i la pa goje bashkeideologet e se majtes me mbeshtetjen e tij te luftes ne Irak, vdiq dje ne Qendren e trajtimit te kancerit 'M.D. Anderson' ne Hjuston, ne moshen 62 vjec. Shkaku i vdejkes se tij ishin pneumoni dhe nje komplikacion i nje kanceri ne ezofag.

Ne nje menyre jashtezakonisht aktive beri te qarte ne menyren me te drejtperdrejte qe pozicioni i tij si ateist eshte i pandryshuar. Dhe kjo gje eshte artikuluar ne nje menyre mahnitese ne 2007 ne librin e tij best-seller "Zoti nuk eshte i madh: Si arrin feja te helmoje gjithcka" (God is not great: How religion poisons everything). Sidoqofte ka shprehur dhe nje vleresim argetues ne shpresen qe kane patur disa te Krishtere per nje konvertim te tij ne pjesen e fundit te jetes.

Hitchens ishte nje njeri me nje shpirt te theksuar luftarak dhe per nje kohe shume te gjate ka qene shume i kerkuar neper televizione, radio dhe neper plaftorma te ndryshme debati. Ne secilen prej tyre ishte e pamundur te mos vihej re prezenca e tij, nje mjeshter i permbledhjeve te gjata dhe te sakta, i pasur ne krahasime te goditura literale dhe pikante, dhe nje burim i pashtershem komentesh mbreselenese te castit.

Libri i tij i fundit i titulluar: "Argumentuar: Esse'" (Arguably: Essays) botuar kete vit, eshte nje best-seller dhe nder 10 librat me te mire te 2011.

Ne diskutimet e hedhura shpesh drejt tij per konvertimin e tij ne shtratin e vdekjes, perhere insistoi qe shancet per te pranuar ekzistencen e Zotit ishin jashtezakonisht te pakta.

"Ata qe thone keto citate ka shume mundesi qe jane njerez te shkalluar dhe te tmerruar, te cileve kanceri ju ka depertuar deri thelle ne tru. Nuk mund te garantoj qe dikush ne nje gjendje te tille nuk do te mund te thoshte nje citat te tille kaq qesharak, por askush qe njihet si une nuk do thoshte ndonjehere dicka te tille."

Eshte e famshme dhe shprehja e tij ne vepren "Hitch-22" per ndjenjat e tij kur te vinte fundi. "Kur ta 'bejme' me vdekjen, une dua te jem aktivi, jo pasivi, dhe ta shoh drejt e ne sy duke u marre me dicka kur te vije per mua."
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-12-2011, 15:04   #2
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Nje shprehje shume e famshme e Hitchens ne formen e dy pyetjeve drejtuar besimtareve te llojit "ne jemi te miret, ata jane te keqinjte." Nje klasike Hitchens.

"Permend nje akt te mire dhe te moralshem, i cili nuk do te mund te mendohej nga nje njeri qe nuk beson ne zot. Pyetje e veshtire, apo jo? Ok, ja nje tjeter me e thjeshte: Permend nje akt te keq dhe te poshter qe eshte kryer ne emer te fese. Pertypi pak keto dy pergjigje dhe disonanca konjitive qe do te rezultoje nga ky proces ndoshta do te te zgjoje nga komatoza intelektuale ku ke rene."
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-12-2011, 19:44   #3
Sihana
Anėtar
 
Avatari i Sihana
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 51
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 8
Sihana ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Nje shprehje shume e famshme e Hitchens ne formen e dy pyetjeve drejtuar besimtareve te llojit "ne jemi te miret, ata jane te keqinjte." Nje klasike Hitchens.

"Permend nje akt te mire dhe te moralshem, i cili nuk do te mund te mendohej nga nje njeri qe nuk beson ne zot. Pyetje e veshtire, apo jo?
A ka njohur historia ndonje bashkesi qe kane lindur si ateiste, jane rritur dhe kane vdekur si te tille? JO. Andaj fale tradites religjioze, ateistet mund edhe te bejne veprime morale, por kjo nuk nenkupton qe ateizmi kultivon vlera te tilla, perkundrazi, ai perpiqet t'i zhduk ato vlera nga njeriu.
Sihana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-12-2011, 03:50   #4
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Pervec pergjigjes se pyetjes 1 me nje pyetje qe shpreh nje pavertetesi, ke marre vetem gjysmen e shprehjes dhe mesazhi qe shpreh citati i dhene nga Hitchens eshte i cunguar, i ndryshuar. Ne vetvete ky veprim eshte nje ilustrim per ate qe flet pjesa e dyte pikerisht e hequr, qe persa i perket moralit eshte fiks veprimi perkates i keq dhe i poshter, mbulimi i se vertetes. Vlera maksimale e ketij veprimi eshte ajo qe te tere e quajme genjeshter. Dhe arsyeja per kete veprim eshte feja, sic mund te lexohet hapur.

Jo Sihana, ti ndoshta nuk e ben kete prej keqadashjes dhe ligesise se larte, por ama eshte e sigurt se feja te pakten te ka ulur miresine dhe moralin e llojit te paster.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-12-2011, 16:00   #5
Sihana
Anėtar
 
Avatari i Sihana
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 51
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 8
Sihana ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

E mora vetem gjysmen e shprehjes sepse m'u duk ne nje far menyre e denje per t'i kushtuar vemendje, dhe me erdhi ne mendje qe ateist me vlera morale tipike ateiste s'kisha degjuar ndonjehere. Andaj dhe ta bera pyetjen se mos ti kishe degjuar. Asgje te pavertete nuk ka ketu.

Pjesa e dyte m'u duk kot fare, andaj dhe e lash anash. Ata qe kryejne akte te keqija ne emer te fese, nuk nenkupton qe feja ne fjale ua ka urdheruar nje gje te tille. Aty me teper hyjne interesat personale te individit apo shoqerise qe ben nje akt te tille, e qe interesat ne ateizem kane rol kyc, aq sa ka flijimi ne fe. Dy parime diametralisht te kunderta apo jo.
Sihana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-12-2011, 20:44   #6
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,894
Thanks: 151
Thanked 4,652 Times in 2,616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 334
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin

Jo Sihana, ti ndoshta nuk e ben kete prej keqadashjes dhe ligesise se larte, por ama eshte e sigurt se feja te pakten te ka ulur miresine dhe moralin e llojit te paster.
Ne fakt besimtaret mendojne se vetem per faktin qe besojne jane njerez me te mire, me vlera me te larta. Besimi sjell qetesi shpirterore, ata jane te bindur se perulja do t'i ēoje ne parajse.
Te jesh besimtar nuk do te thote automatikisht njeri i mire, te jesh i pafe nuk do te thote automatikisht njeri i keq.

Siē e ke thene ti gurax, feja ul moralin dhe i mbush mendjen njerezve qe vetem ajo eshte shpetimi. Ne fakt ata qe besojne duhet t'i pelqeje shume opiumi.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2012, 16:44   #7
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,790
Thanks: 8,854
Thanked 2,753 Times in 1,415 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sihana Shiko postimin
A ka njohur historia ndonje bashkesi qe kane lindur si ateiste, jane rritur dhe kane vdekur si te tille? JO. Andaj fale tradites religjioze, ateistet mund edhe te bejne veprime morale, por kjo nuk nenkupton qe ateizmi kultivon vlera te tilla, perkundrazi, ai perpiqet t'i zhduk ato vlera nga njeriu.
Sa qesharakeeeeeeeeeeeeeee kjo qe thua!!!

Po ta ilustroj me nje ndodhi po kaq qesharake qe i ka ndodhur djalit tim recently. Djali im bashke me nje shokun e tij po diskutonin me "zjarr" te madh se kush ka akcent - gjuha shqipe e folur ne Kosove apo ajo e folur ne Shqiperi (ose me sakte gjuha e folur ne shtepine e tij dhe ne ate tonen). Cuditerisht, djali nga Kosova ishte ai qe kembengulte me shume (nuk kishte zot qe t'ja mbushte mendjen) se gjuha kosovare eshte "The virgin one".

Ne rastin tend me duket se do kerkohet ndonje screening machine, qe te filtroje fjalet e tua. Qenka hata e madhe me kete religion, se po t'u fut ne tru nuk chemical qe ta pastroje plotesisht. Ndoshta edhe pas nje pastrimi rigoroz do ngelen residue, just to remind you there has been something "vromiko".

Pellizzzzzzz...."ateizmi perpiqet t'i zhduk ato vlera nga njeriu" - Megjithmend, a e kupton se cfare thua?! Thuaja vetes me ze te larte qe ta degjosh se si tingellon!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2012, 17:30   #8
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,790
Thanks: 8,854
Thanked 2,753 Times in 1,415 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jamais Shiko postimin
si tingellon ???

....ka disa fjale (s'kane nevoje per akcent), te cilat fillojne me germen "a" perpara, psh : - logjike, -normale, -morale, etj etj. (Ne vend te "-", vendoset a-ja)
Mos ndoshta "tingellon" keshtu ???
Nuk e kuptoj cfare kerkon te thuash. E vetmja gje qe me vjen ne goje eshte emri jot qe fillon me "a"- Asnjehere (nqs nuk me eshte ndryshkur frengjishja ime pas 35 vjeteve qe kam bere ne shkolle).
Sa per tingellimin ta them une si tingellon - fillon me shkronje te madhe dhe vazhdon deri ne fund me shkronje te madhe: CRAP(!!!)
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2012, 17:52   #9
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Tingellon qesharake. Shprehja 'ateizmi perpiqet ti heqe njeriut vlerat x dhe y' tingellon si material per t'ia thene te tjereve si barcalete per te qeshur. Ateizmi do te thote 'nuk besoj ne zot' dhe cuditerisht per disa njerez kjo do te thote qe ateizmi promovon ne menyre aktive kurverine, vjedhjen, vrasjet, e nje mal te tere me vlera njerezore. Per ata qe duan rikujtim, ateizmi nuk flet per kundershtine e vlerave, por flet per panevojshmerine e zotit ne cdo gje, si rrjedhim dhe panevojshmerine e tij si burimi i vlerave. Vlerat thjesht jane inerte nga diskutimi se nga kane lindur.
Jamais, une e kuptoj qe ti kerkon te promovosh respekt per fetaret, por une jam i mendimit qe respekti fitohet i jepet atij qe e meriton. Dhe dikujt qe me thote se jam lloj lloj njeriu i amoralshem vetem sepse jam ateist, ne bote jo, zero respekt.
Njerezi e mire do bejne mire, me apo pa fe. Njerezit e keqinj do bejne keq, me apo pa fe. Por qe njerez te mire te bejne keq, duhet feja. S'e mbaj mend kush e ka thene kete, por eshte shume e famshme.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2012, 18:15   #10
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,790
Thanks: 8,854
Thanked 2,753 Times in 1,415 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jamais Shiko postimin
Prsh.
Hello , duke iu referuar postueses me lart Ju jeni shprehur:"ateizmi perpiqet t'i zhduk ato vlera nga njeriu" - Megjithmend, a e kupton se cfare thua?! Thuaja vetes me ze te larte qe ta degjosh se si tingellon!

Duke e lexuar kete fraze, isha plotesisht dakort me alegorine tende.
Per te qene me e qarte po spjegoj : te thuash se 'ateizmi zhduk vlerat e njeriut', sipas mendimit tim, tingellon : alogjike, anormale, amorale.

Mendoj se u kuptuam.
Neverland-i, ishja une qe u keqkuptova se allogjike dhe amorale nuk e dija qe fillonin me "a". Nejse pune pa zarar!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2012, 18:15   #11
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Mmm, shume mire. Kitty & Jamais, meqe e zgjidhet keqkuptimin dhe jeni shoqe, perqafohuni tashti. Fort fort fort.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2012, 18:21   #12
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,894
Thanks: 151
Thanked 4,652 Times in 2,616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 334
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jamais Shiko postimin
(me respekt per ...besimtaret)
Ato qe them une per besimtaret eshte mjalte me ato qe thone ata ndaj meje si ateiste.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2012, 09:57   #13
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

http://www.youtube.com/watch?v=ZbcBpIxY4do

Zoterimi i gjuhes angleze eshte i nevojshem. (A selective trait as well, to filter out the unlearned from polluting this discussion thread, though there are bits of random hits that DO know English and YET are mentally... withholding .)
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2012, 14:19   #14
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,790
Thanks: 8,854
Thanked 2,753 Times in 1,415 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
http://www.youtube.com/watch?v=ZbcBpIxY4do

Zoterimi i gjuhes angleze eshte i nevojshem. (A selective trait as well, to filter out the unlearned from polluting this discussion thread, though there are bits of random hits that DO know English and YET are mentally... withholding .)
Challenging eh? British akcent duhet te zoterosh - deshe te thoje...haha.

Let see how far we've come with our "iglic". Later!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2012, 14:56   #15
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

British accent is something I posses and use, even abuse, if I may.
There's no far-going really. The language is called "English". There's a reason for that too.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2012, 02:36   #16
MR ZEID
ALLAHU EKBER
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: DALLAS TEXAS
Posts: 296
Thanks: 1
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
MR ZEID do tė bėhet i njohur mjaft shpejtMR ZEID do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Le ta dij ky kriminel dhe te gjithe ata qe e pasojne, qe jeta ne kete dynja eshte e perkohshme, sot ben ver ver neper youtube, neser shijon denimin e pafund.
Krenaria i takon Allahut dhe besimtarve, por hipokritet nuk e dine.
__________________
Kuran 2-163. Zoti juaj (qė meriton adhurim) ėshtė njė, All-llahu, nuk ka zot pos Atij qė ėshtė mėshirėplotė, gjithnjė mėshiron.
MR ZEID nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2012, 12:00   #17
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Heh.... kriminel. Me pelqen ne nje fare menyre ky emertim. Ekspozon... inteligjencen... e te tere atyre qe nuk e dine kuptimin e fjales "krim" dhe si rrjedhoje jane ne te njejtin park lojrash me disa te tjere, per veprimet e te cileve ekzistojne denime per nje klase te caktuar fajesh, per "Thought crimes". Keta njerez ne fakt jane ata qe ne 99.9% te rasteve, jane ose te cmendur dhe te veshur me kemisha me menge te gjata dhe te lidhura pas kurrizit, ose te etiketuar si njerez qe kryejne krime ndaj njerezimit!

Por, rikthehemi tek Hitchens "krimineli". Ai e di(nte) shume mire cfare eshte thene ne shkrimin me lart. Dhe e ka thene haptas fare sic eshte treguar ne shkrimin e pare ne kete teme: "Kur ta 'bejme' me vdekjen, une dua te jem aktivi, jo pasivi, dhe ta shoh drejt e ne sy duke u marre me dicka kur te vije per mua."

Dhe nje tjeter Hitchens classic: "The person who is certain, and who claims divine warrant for his certainty, belongs now to the infancy of our species." -- From: god is Not Great (Nje person qe eshte i sigurt, dhe qe pretendon nje garanci hyjnore si mbeshtetese te sigurise se tij, tashme i perket femijerise se species tone. -- Nga: zoti Nuk eshte i Madh)Dhe prape edhe nje tjeter:
"Feja i ka mbaruar justifikimet. Duke falenderuar teleskopin dhe mikroskopin, tashme feja nuk ofron me pergjigje per asgje me rendesi. Atje ku dikur ishte ne gjendje, ne saje te diktatit te saj totalitar per boten, si dhe per te ndaluar daljen ne drite te rivaleve te mundshem, ajo cfare tashti eshte ne gjendje te beje eshte te frenoje apo vonoje - ose te tentoje te ktheje mbrapa - te tera perparimet qe kemi bere.

Eshte e vertete qe nganjehere, ne menyre artistike i pranon keto perparime. Por kjo gje behet qe t'i jape mundesi vetes per nje zgjedhje midis irrelevantes dhe pengueses, impotences dhe rreagimit agresiv; dhe kur e ka kete mundesi per te zgjedhur, eshte e programuar qe te zgjedhe me te keqen nga te dyja.

Nderkohe, kur perballet me pejsazhe te pa-enderruar qe ndodhin brenda korteksit tone ne evolim, ne skutat me te largeta te universit qe njohim, si dhe ne proteinat dhe acidet qe perbejne qenien tone, feja ofron ose anihilim ne emer te zotit, ose premitimin fallco se nese marrim nje thike dhe presim lafshen e biles, apo lutemi ne drejtimin e duhur, apo gelltisim ndonje cope biskote, atehere do te 'shpetohemi'."
-- god is Not Great

__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2012, 16:25   #18
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
"Zoti nuk eshte i madh: Si arrin feja te helmoje gjithcka" (God is not great: How religion poisons everything).
Ca thu ?!
Ne fakt pse vdiq ky ? Kush ja mur shpirtin ? Kush ja dha semundjen ?

Se kuptoj , jemi ne shekullin 21, dhe akoma se kan te qart ...?!

Ngushellime , shume paska Jetu !

'' There is 1 creator of all!!! ''
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2012, 16:31   #19
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

religion indeed DOES poison EVERYTHING!

Kush ja dha semundjen? Sipas teje, e njejta entity qe ty te ka dhene nje frymezim dikur te shprehesh ne publik tekstualisht: "i kam aq shume inat ateistet saqe do doja t'i vrisja te tere". Nuk e pate thene ne forme shakaje!

Mban perseri ere "thought crimes". Ose, dhe qe une jam me i predisopzuar ta marr si te vertete... je thjesht e helmuar, pa fene nuk do e kishe thene.

Ngushellimet e mia sidoqofte nuk mund te te ndihmojne, dhe as "scapegoating" i rradhes duke thene qe "une kerkova falje brenda vetes tek i madhi, ishte nje moment dobesie dhe nje peshperime e djallit". Yea yea, I've heared that before, nje nje liber qe quhej "Si te mashtrojme pa na u nxire faqja dhe te jemi ne rregull me nje fjali hyjnore".

PS: te ka gje syri qe e mban njerin mbyllur shume shpesh?
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2012, 16:38   #20
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

GURAX - SHKENCATA-rI

Ju faleminderit per citimin , por nuk kerkova asgje prej JU-ve ! Ju drejtova ATIJ te ndjerrit por , ja VDIQ tani s'ka kush do me pergjigjet ! Pasardhesite e Tij kush e di nga gelltiten

Citim:
Sipas teje, e njejta entity qe ty te ka dhene nje frymezim dikur te shprehesh ne publik tekstualisht: "i kam aq shume inat ateistet saqe do doja t'i vrisja te tere".
haha akoma e kam ate mendimin se kthej mbrapsht !!!
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Tags
aktivist, ateist, atheism, atheist, hitchens, publicist

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur