Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-08-2014, 14:12   #41
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,549
Thanks: 6,924
Thanked 8,182 Times in 5,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Kenaqesia juaj eshte impenjimi im per te shkruar.
ju besimtaret keni virtyte shekullore. apo ishte ironia e radhes postimi me lart?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 14:22   #42
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ju besimtaret keni virtyte shekullore. apo ishte ironia e radhes postimi me lart?
Nuk mund te jete e tille, sepse kjo do te thote qe "cdo act do te kishte vulen e sherbimit te ekzistences personale e mbijeteses", qe e cila shprehimisht nuk eshte e vertete, ne shkrime te tilla do te ishte absurde te mendohej dicka e tille ne sherbim te vetvetes, sic mund te jete psh nje shkrim me tone ironike, apo hipokrizia mbi hipokrizine. Diktati hyjnor, apo rrufepritesi ideologjik, eshte zgjidhja.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 14:27   #43
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,075
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Nuk ka shume per te zgjedhur, jo? Ose i lire nga cdo paragjykim/diktat njerezor e nga kodekset e moralit, ose pre e dhunes dhe diktatit me rrufeprites ne bisht.

Ka shume qenie qe hiqen ateiste dhe nuk e dine qe jane besimtaret me te flakte [si ata qe desinjova ne postin tim te pare ne kete teme] dhe shume qenie qe mendojne se jane besimtare por ne fakt jane ateiste te terbuar [ne ekstremin e skajshem ketu hyjne abu-te dhe jihadistet]. Ne kete teme une lexova vetem besimtare. Kjo perfshin edhe Hitchens.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 14:44   #44
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

*Ti* lexon vetem besimtare. Ky eshte mendim vetem yti, ZET. Jam i bindur edhe une qe moralin ke deshire ta fusesh nen sqetullen hyjnore. Ndodh shpesh, eshte efekt anesor i indoktrinimit, njihet shume qarte nga pafundesisht eksperimente dhe vezhgime, si ne popullate me eskperimente paralele me grupe kontrolli, ashtu edhe neper qendrat e te semureve mendore.

Eshte koha perseri, qe pergjigjen ta jape Hitchens vete. Incidentalisht (dora e hyut?) e goditur dhe fiks per kete cfare po diskutojme.

* * *
(vazhdimi nga me lart)
Fakti absorbues i te qenit i semure ne menyre fatale eshte se perhere harxhon shume kohe per te pergatitur vetveten qe te vdesesh me nje lloj menyre stoike (dhe masa qe ata qe do ne jete te vazhdojne te jetojne sa me mire), nderkohe qe njekohesisht ke nje interes te jashtezakonshem ne biznesin e te mbijetuarit. Kjo eshte nje menyre e vecante "te jetuari", me avokate paraditeve dhe me doktore pasditeve, do te thote se ky njeri duhet te ekzistoje me shume sesa te tjeret ne nje gjendje dualiteti mendor. E njejta gje me sa duket eshte e vertete edhe per ata qe luten per mua. Shumica e ketyre jane po aq "fetare" sa dhe ai tipi qe deshironte qe une te vuaj e te torturohem tashti ne kete bote - qe ne fakt keshtu do te jete edhe nese une sherohem - si dhe me pas te torturohem ne perjetesi ne rastin tjeter te mareveshjes, nese *nuk* sherohem - ose ne rastin perfundimtar dhe ultimat, edhe nese sherohem.

Ne numrin shume te madh dhe qe une nuk arrita ta besoj te atyre qe me kane shkruar fjale te mira dhe ngushelluese kur u semura, shume pak ishin ata qe nuk kane thene nje nga keto dy gjera. Ata ose me siguronin se nuk do te me ofendonin duke u lutur per mua, ose insistonin se pavaresisht deshires time, ata perseri do te luteshin. Faqe internet per te devotshmit madje hapen seksione te vecanta secila per kete pyetje me dilema (Nese do e lexoni kete shkrim ne kohe, kini perhere parasysh se data 20 Shtator 2010 eshte caktuar ne menyre te unifikuar si dita kur "Te gjithe te lutemi per Hitchens, eshte Dita Hitchens"). Pat Archbold nga National Catholic Register, dhe Deacon Greg Kandra jane midis atyre katolikeve te cilet me konsideruan te denje per lutjet e tyre. Rabini David Wolpe, autori i "Pse ka rendesi besimi" dhe drejtuesi i nje kongregimi te madh ne L.Angeles, ka thene te njejten gje. Ka qene perhere nje debatues imi gjate tere jetes, po ashtu si dhe shume protestante evangjelike si pastor Douglas Wilson nga New Saint Andrews College, si dhe Larry Taunton nga Fixed Point Foundation in Birmingham Alabama. Te dy kane shkruar se asamblete e tyre ishin duke u lutur per mua. Dhe pikerisht atyre une ju ktheva te pareve pergjigje: Po luteni, por per cfare?


(vazhdon)
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 15:28   #45
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

(vazhdim nga me siper)

Po ashtu si edhe shume katolike qe ne thelb luten per mua qe te shoh driten e diellit sa me gjate dhe te behem me mire, ata jane te sinqerte ne ate qe thone. Shpetimi eshte pika kryesore e trajtuar. "Ne jemi te mrakosur per shendetin tend gjithashtu, por kjo eshte dicka dytesore. <Cfare do te mund te fitoje nje njeri nese fiton tere boten por heq dore nga shpirti i tij?> - Mateu. 16:26". Keto ishin fjalet e Larry Taunton. Pastori Wilson u pergjigj se kur mori vesh per gjendjen time, u lut per tre gjera: qe une do te luftoja kunder semundjes, qe une do te vendosja veten ne rruge te drejte me perjetesine, dhe qe ky proces do te na sillte te dy - edhe mua edhe perjetesine - ne kontakt me njeri tjetrin. Nuk mund te linte pa permendur, me tone te nje kenaqesie te fshehte - se lutja e tij e trete ishte plotesuar...

Ketu kemi disa njerez te nderuar katolike, hebrej dhe protestante, qe mendojne se une ne nje fare menyre mund te jem me aq vlere sa per t'u shpetuar. Ndersa faksioni Musliman ka qene me i qete dhe nuk eshte shprehur. Nje miku im iranian ka kerkuar per nje lutje ne emrin tim, qe te kryhet perpara varrit te Omar Khayam, poeti suprem i mendimtareve te lire Persiane. Nje video ne YouTube qe publikon diten e intercesionit per mua shoqerohet me kengen "I think I see the light" e kenduar nga i njejti Cat Stevens i cili si nje "Yusuf Islam" dikur perqafoi me bindje te plote histerine teokratike Iraniane gjate thirrjes per te ekzekutuar mikun tim te mire Salman Rushdie (Teksti banal i kesaj kenge pseudo-lartesuese, meqe ra fjala, i adresohet nje femre). Ky ekumenizem ne aparence ka edhe kontradikta te tjere. Sikur une papritur te deklaroja se jam penduar dhe jam bere Katolik, e di shume mire qe Larry Taunton dhe Douglas Wilson do te jene te bindur se kam bere nje gabim te rende. Nga ana tjeter, nese do te bashkohesha me cilindo nga grupet Protestante evangjeliste, ndjekesit e papatit te Romes nuk do te mendojne se shpirti im do te jete me i shpetuar sesa eshte ne kete moment; gjithashtu edhe nje konvertim ne fund te jetes duke iu drejtuar Judaizmit apo Islamit ne menyre te pashmangshme do te me privonte nga shume lutje te tanishme qe vijne nga te dy keto faksione. Une i bashkohem plotesisht mendimit te Volterit fuqiplote, i cili u bezdis deri ne shtratin e vdekjes duke iu kerkuar qe te hiqte dore nga djalli, dhe qe tha duke belbezuar se nuk ishte momenti i pershtatshem per te bere armiq te rinj.


(vazhdon)
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 18:42   #46
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,075
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
*Ti* lexon vetem besimtare. Ky eshte mendim vetem yti, ZET. Jam i bindur edhe une qe moralin ke deshire ta fusesh nen sqetullen hyjnore. Ndodh shpesh, eshte efekt anesor i indoktrinimit, njihet shume qarte nga pafundesisht eksperimente dhe vezhgime, si ne popullate me eskperimente paralele me grupe kontrolli, ashtu edhe neper qendrat e te semureve mendore.

Eshte koha perseri, qe pergjigjen ta jape Hitchens vete. Incidentalisht (dora e hyut?) e goditur dhe fiks per kete cfare po diskutojme.

...
(vazhdon)
Cfare eshte morali, pas opinionit tend? Pas cilit princip i dallon te semuret mendore nga vetvetja/vetvetet?

Pardon. Nuk lexoj copy paste. Qe perkthehet s enuk lexova gje pos rreshtit te pare te dishepullit Hitchens.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 18:47   #47
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Ke ardhur ne zonen e gabuar per keto pyetje puro filozofike ZET. Perpara se te thuash 'e permende ti, une jam i paster', po e permenda une, sepse po ashtu si ne nje teme tjeter jo me larg se para 3 ditesh me dy anetare te tjere ne kete forum, edhe ti ilustrove ate qe njihet si "Begging the question", (ne fakt eshte e kombinuar edhe me "False Dichotomy", por kete po e anashkaloj) eshte nje rast tipik klasik per marrjen e mireqene ne nje status-quo shekullore te elementeve ne nje diskutim dhe me pas shfaqja e 'lypesit' si gjeniu qe e ben pyetjen, e zbulon pyetjen. Nje shkrim me lart se ta permendja une, ti ke bere pikerisht kete gje.
Une nuk kam ndonje opinion timin per moralin se cfare eshte, nuk jam aq i zgjuar. Por ka te tjere qe merren me studimin ekzakt te moralit, si-te dhe pse-te dhe kur-et qe kane te bejne me te.

Ti gjithashtu nuk do as copy/paste.

Jane dy arsyet pra, se pse ne te miren e te gjitheve, te mos merrje pjese ne kete teme.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 19:11   #48
Fleur Blanche
Hiram Abiff
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Posts: 876
Thanks: 0
Thanked 354 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Fleur Blanche ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Nuk mund tė them qė e kuptova plotėsisht komentin e ZET sepse, mendimin vetjak e kupton tė plotė vetėm personi qė e krijon por, mund tė them qė e keqkuptuat, madje edhe e etiketuat.

Mbrotja fanatike e Zotit dhe atribuimi i gjėrave veē tė mira nga njė kah dhe mohimi ose atribuimi i gjėrave veē tė kėqijave qė ndodh nė botė Zotit, janė ekstremitete naive qė ēojnė nė pikėn zero tė mendimit. Fundja, secila palė po flet pėr tė njėjtėn "Gjė" - tė cilės nuk mund t'i heqėsh apo mveshėsh, madje edhe tė mohosh pjesėza tė shkėputura, vetėm pėr tė dalė tek njė bindje fanatike.

Ėshtė pikėrisht nė thelb njė proēes gjithėpėrfshirės...

Hey, me tė vėrtetė tani... a nuk ėshtė njė qėndrim prej hipokriti qėndrimi prej mbrojtėsish tė patundur me qėndrim ekstrem ndaj Zotit, tė cilit i atribuojnė veē tė mirėn dhe i heqin tė keqen duke ia hedhur djallit? A nuk janė ata qė e shohin si Absolut Zotin dhe, tani nga kahu tjetėr i nxjerrin rivalė ateistėt dhe djallin, duke ia hequr "tė keqen"? ē'ėshtė ky zot i cunguar qė madje paska edhe nevojė pėr mbrojtjen e kėtyre krijesave njerėzore tė kufizuara?

Pastaj nga kahu tjetėr, ē'janė ateistėt e shpallur qė ateizmin e tyre e bazojnė tek mohimi i zotit sepse ai nuk ekziston? Si mund tė mohojė njė mendje e ndritur shkencore diēka qė nuk ekziston? Ē'janė kėto argumenta tė shėndosha ateistėsh qė si kundėrpeshė ndaj besimtarėve, bazohen po nė argumentat e tyre por nga kahu i kundėrt i kėndvėshtrimit?
Fleur Blanche nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 19:15   #49
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,075
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Kur ofron filozofi te gatshme duke hapur nje teme si kjo, kur u 'sugjeron' anetareve te mos marrin pjese ne te pasi pas mendimit tend, atyre po u po u parashtrohet nje teori e pakundeshtueshme, kjo gjuhen time quhet zgjuaresi.... e llojit te dishepullit.

Ne bota ka shume filozofira. Ne cdo fushe, qe te trumbetosh dicka, duket te kesh krijuar nje filozofi tenden, qe mund te jete origjinale ose jo [kjo nuk ka rendesi]. Ajo qe ka rendesi eshte te dish ku je dhe si qendron aty. Por me sa kuptoj disa persona gelltisin postulate, per te krijuar fasada keshtjellash.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 19:17   #50
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fleur Blanche Shiko postimin
Nuk mund tė them qė e kuptova plotėsisht komentin e ZET sepse, mendimin vetjak e kupton tė plotė vetėm personi qė e krijon por, mund tė them qė e keqkuptuat, madje edhe e etiketuat.

Mbrotja fanatike e Zotit dhe atribuimi i gjėrave veē tė mira nga njė kah dhe mohimi ose atribuimi i gjėrave veē tė kėqijave qė ndodh nė botė Zotit, janė ekstremitete naive qė ēojnė nė pikėn zero tė mendimit. Fundja, secila palė po flet pėr tė njėjtėn "Gjė" - tė cilės nuk mund t'i heqėsh apo mveshėsh, madje edhe tė mohosh pjesėza tė shkėputura, vetėm pėr tė dalė tek njė bindje fanatike.

Ėshtė pikėrisht nė thelb njė proēes gjithėpėrfshirės...

Hey, me tė vėrtetė tani... a nuk ėshtė njė qėndrim prej hipokriti qėndrimi prej mbrojtėsish tė patundur me qėndrim ekstrem ndaj Zotit, tė cilit i atribuojnė veē tė mirėn dhe i heqin tė keqen duke ia hedhur djallit? A nuk janė ata qė e shohin si Absolut Zotin dhe, tani nga kahu tjetėr i nxjerrin rivalė ateistėt dhe djallin, duke ia hequr "tė keqen"? ē'ėshtė ky zot i cunguar qė madje paska edhe nevojė pėr mbrojtjen e kėtyre krijesave njerėzore tė kufizuara?

Pastaj nga kahu tjetėr, ē'janė ateistėt e shpallur qė ateizmin e tyre e bazojnė tek mohimi i zotit sepse ai nuk ekziston? Si mund tė mohojė njė mendje e ndritur shkencore diēka qė nuk ekziston? Ē'janė kėto argumenta tė shėndosha ateistėsh qė si kundėrpeshė ndaj besimtarėve, bazohen po nė argumentat e tyre por nga kahu i kundėrt i kėndvėshtrimit?
Termi ateizem eshte i atribuar fillimisht jo nga ata qe sot kane zgjedhur te mos ndihen te turperuar nga ky term. Dhe plus, asnje ateist nuk proklamon se beson qe nuk ekziston nje zot, por thjesht nuk besojne se ekziston nje zot. Nuk jane e njejta gje.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 19:18   #51
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,043
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fleur Blanche Shiko postimin
Nuk mund tė them qė e kuptova plotėsisht komentin e ZET sepse, mendimin vetjak e kupton tė plotė vetėm personi qė e krijon por, mund tė them qė e keqkuptuat, madje edhe e etiketuat.

Mbrotja fanatike e Zotit dhe atribuimi i gjėrave veē tė mira nga njė kah dhe mohimi ose atribuimi i gjėrave veē tė kėqijave qė ndodh nė botė Zotit, janė ekstremitete naive qė ēojnė nė pikėn zero tė mendimit. Fundja, secila palė po flet pėr tė njėjtėn "Gjė" - tė cilės nuk mund t'i heqėsh apo mveshėsh, madje edhe tė mohosh pjesėza tė shkėputura, vetėm pėr tė dalė tek njė bindje fanatike.

Ėshtė pikėrisht nė thelb njė proēes gjithėpėrfshirės...

Hey, me tė vėrtetė tani... a nuk ėshtė njė qėndrim prej hipokriti qėndrimi prej mbrojtėsish tė patundur me qėndrim ekstrem ndaj Zotit, tė cilit i atribuojnė veē tė mirėn dhe i heqin tė keqen duke ia hedhur djallit? A nuk janė ata qė e shohin si Absolut Zotin dhe, tani nga kahu tjetėr i nxjerrin rivalė ateistėt dhe djallin, duke ia hequr "tė keqen"? ē'ėshtė ky zot i cunguar qė madje paska edhe nevojė pėr mbrojtjen e kėtyre krijesave njerėzore tė kufizuara?

Pastaj nga kahu tjetėr, ē'janė ateistėt e shpallur qė ateizmin e tyre e bazojnė tek mohimi i zotit sepse ai nuk ekziston? Si mund tė mohojė njė mendje e ndritur shkencore diēka qė nuk ekziston? Ē'janė kėto argumenta tė shėndosha ateistėsh qė si kundėrpeshė ndaj besimtarėve, bazohen po nė argumentat e tyre por nga kahu i kundėrt i kėndvėshtrimit?
Edhe une kete gje nuk e kam kuptuar nga ateistet, te njejten kohe mohojn qe egziston Zoti, por te njejten kohe mendojne qe po mohojn diqka qe nuk egziston ! Shume e pakuptimte.

Eshte e njejta gje te thuhet, kur e di qe mbi tavolinen tende nuk ke asgje , thjeshte e ke te zbrazur, e te thuash nuk besoj qe ne tavolinen time kam diqka, thjeshte po del nje dyshim i madhe ketu.

Pershendetje Zet , nje filem qe dikur e kishe pas postuar "Divergent", thjeshte te falenderoj, ja vlejti cdo sekond qe e kam shiquar
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 19:30   #52
Fleur Blanche
Hiram Abiff
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Posts: 876
Thanks: 0
Thanked 354 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Fleur Blanche ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Termi ateizem eshte i atribuar fillimisht jo nga ata qe sot kane zgjedhur te mos ndihen te turperuar nga ky term. Dhe plus, asnje ateist nuk proklamon se beson qe nuk ekziston nje zot, por thjesht nuk besojne se ekziston nje zot. Nuk jane e njejta gje.
A ėshtė e mundur, tė lutem, brenda mundėsive qė, tė mė pėrgjigjeshe me ndonjė mendim tėndin, meqė mė citove sepse, kėto temat e kopjuara s'mė kanė pėlqyer asnjėherė si kundėrargument... mbase ngaqė unė pėr vete s'e pėrdor si "armė"
Tjetra, unė nuk kam njė term tė gabuar pėr ateizmin, madje nuk mė pėlqen ta pėrkufizoj diēka qė ka tė bėjė me bindjet vetjake tė njerėzve... gjithashtu, atė qė pėrmenda nė postin tim mė lart mbi ateizmin, e kisha thjesht mbi dukurinė e tė sjellurit si ateist, kur mbase nuk je vėrtetė i tillė, gjithmonė pėr ata qė kėtė qėndrim e ndėrvarin nga qėndrimi i besimtarėve fanatik.
Mua nuk mė shqetėson nėse dikush beson dėshpėrimisht nė Zot sepse, s'kam asnjė tė drejtė t'ia mohoj kėtė gjė. Nėse do e bėja, do isha edhe unė si ata, sepse do shkelja njė tė drejtė natyrore qė ėshtė vullneti i lirė. Dhe njė ateist, si shembulli qė solla, duke ndėryrė nė vullnetin e lirė tė njė besimtari fanatik qė do t'i bėjė tė gjithė tė besojnė nė zot, ėshtė po njėsoj si ky i fundit nė thelb.

Besimi ėshtė njė bindje vetjake e secilit prej nesh... dhe nėse unė nuk besoj nė zot, ē'mė shqetėson nėse njė tjetėr beson?
Fleur Blanche nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 19:49   #53
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Me shume se gjysma e atij shkrimi, i pari, eshte edhe ai mendim imi. Shkrimi i Freemason eshte shtuar dhe plotesuar prej meje ne nje moment te dyte me vone esa kur eshte hedhur atje nga Freemason. Por meqe ndaj atyre qe i mendoj se dine te kuptojne cfare lexojne nuk me pelqen te perseris vetveten, nuk ka asgje te keqe ne kete mes.

Ka nje diference midis subjektit kryesor dhe elementeve anesore ne nje teme apo diskutim. Por tentativat e zhvendosjes se fokusit, edhe keto njihen qe prej shume kohesh dhe ka edhe teknika te mirenjohura brenda falciteteve logjik per keto - mekanizmat historike te perdorur per gjera te tilla - dhe specifikja qe filloi te nxjerre koken ne kete rast ben pjese tek grupi qe quhen "Red Herring".

As mua nuk me shqeteson dikush qe beson ne zot, si ne shkallen 1 ashtu edhe ne shkallen 100. Por bezdisem kur me fryhet ne vesh dicka e tille, nuk mund te rri te duroj askend qe thote ne te njejten kohe edhe qe besimi eshte personal dhe edhe imponon kete gje personale tek te tjeret me ane te librave te shenjte qe te tregojne edhe sa here duhet te lahesh apo kur lejohet te hash buke e kur jo. Gjithashtu nuk mund te mos qesh vetem per hir te miresjelljes per cilindo qe e quan ateizmin nje fe dhe ne te njejten kohe deshton te pranoje se transparenca eshte ngjyre dhe mosseksi me 10 vjecare nje perversitet, me identik te njejtin aparat argumentativ. Une nuk kerkoj qe te tjeret te besojne apo te mos besojne, per sa me perket mund te hidhen ne lume nese deshirojne (per sa kohe nuk demtohen te tjeret nga veprime vetjake, per mua le te beje gjithkush cfare te doje. Pergjegjesia vetjake eshte perhere e tille: vetjake). E keqja eshte kur ajo qe vete kane pranuar te jete dicka shpirterore, fillon te dale dhe te influencoje boten materiale ne te njejten kohe qe po vete kane rene dakord se besimi eshte pjese e botes shpirterore. Sepse pak nga pak e milimeter per milimeter, vec kur ke shami dhe mjeka ne parlamente qe marrin vendime bazuar ne dicka pranueshmerisht vetem shpirterore por te tilla qe influencojne jete njerezish qe nuk jane te tyret - boten materiale.

Bindje vetjake. Hmmmm. Dhe e tille duhet dhe do te rrije tere kohen.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 20:01   #54
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,075
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Ka dallim midis personave qe jane te punesuar ne nje vend demokratik dhe atyre qe kane krijuar sistemin e demokracise.

Si rregull, me fanatiket nga te dy krahet, ata qe urrejne zgedhje te caktuara individuale qe bien ndesh me besimin e tyre [po, besimin] jane personat me njohurine me siperfaqesore te subjektit dhe njerezit e ndertuar me citate si papagallet. Citimet, apo sic i quajne ne gjuhen e sodit, referencat, me tregojme mua per punen e palodhur qe ka bere subjekti me aftesi mentale mesatare per te bere pjese ne shumice.

Shume nga ju ketu, do ishit fetare te thekur, po te ishte shekulli XVII-XVIII pasi jeni ne shpirt njerez te kompromisit dhe te ligjit te tufes.

Bindje vetiake eshte cdo anti/vlere njerezore e krijuar. Edhe filmi i prodhuar, edhe modeli i makines edhe ateizmi edhe teizmi. Ne fakt, nuk ka vije ndarese, perpos asaj te pranuar pergjithesisht te jete e tille, ose asaj qe eshte stamposur ne DNA dhe perben vlere universale. Ne se vlere quhet ajo qe pranohet pergjithesisht si e tille, bie poshte parimi me elemetar i demokracise. Demokraci quhet ai sistem ku pranohet dhe respektohet mendimi i pakises dhe jo i shumices. Pra vlera, zoterinj ateiste... ju qenka imponuar nga shumica tash dhe shumicat e tjera para ekzistences suaj. Dhe si kavje, ju keni rene dakord. Apo jo?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 20:12   #55
Fleur Blanche
Hiram Abiff
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Posts: 876
Thanks: 0
Thanked 354 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Fleur Blanche ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Edhe mua, mė thėnė tė drejtėn, mė bezdis tej mase pėrmendja e zotit vend e pa vend...
Besimi pėr mua, nuk mbėshtetet mbi pohimin apo mohimin e zotit duke pėrmendur argumenta teorik, por, nė atė praktik dhe jetik - nė atė ēfarė unė mendoj, bėj dhe zgjedh nė jetė nė vazhdimėsinė e saj... Nė kėtė mėnyrė, s'do ngre gishtin akuzues ndaj askujt, as ndaj njė qėnie superiore dhe as ndaj ndjekėsve apo mohuesve tė tij pėr atė ē'mė ndodh mua nga veprimi im direkt. Kėshtu mėsoj edhe tė pėrqėndrohem tek qėnia ime si njeri dhe i jap llogari vetvetes, duke e parė atė si pjesė e pandashme e sė tėrės, nė njė proēes i cili ka shumėllojshmėri dukurish qė e karakterizojnė nga njė cikėl nė tjetrin.

Citim:
E keqja eshte kur ajo qe vete kane pranuar te jete dicka shpirterore, fillon te dale dhe te influencoje boten materiale ne te njejten kohe qe po vete kane rene dakord se besimi eshte pjese e botes shpirterore. Sepse pak nga pak e milimeter per milimeter, vec kur ke shami dhe mjeka ne parlamente qe marrin vendime te tilla bazuar ne dicka shpirterore por qe influencojne jete njerezish qe nuk jane te tyret.
Nuk ka asgjė shpirtėrore nė tė vėrtetė nga njė qėndrim i tillė. Njė interes politik meskin, ngelet gjithmonė i tillė, edhe po u mundua tė mbulohet me petk "shpirtėror".
Kundėrpesha ndaj tyre, ėshtė zhvillimi i pandalshėm, sfida e pėrditshme me veten tek jep dhe kėrkon mė tė mirėn tėnde - thjesht njė sfidė qė bazohet nė krijimin mendor origjinal ėshtė ajo qė e mund cektėsinė e institucionalizimit fetar pėr interesa tė ngushta. feja u krijua pėr tė errėsuar arsyen dhe pėr kėtė njeriu duhet ta mundė duke pėrdorur pikėrisht arsyen e tij, dhe jo tė bie nė grackėn e kundėrshtimit tė njė qėndrimi fanatik fetar po mbi atė bazė. Tė duhet tė mbash qėndrimin nė planin mė lart nė tė cilin qėnia jote ndodhet dhe jo tė ulesh nė nivelin e atij, nga i cili nuk do nxjerrėsh asnjė frut nga mundimi pėr tė hedhur farėn e dijes... nuk mbin gjė mbi njė tokė tė tillė.
Fleur Blanche nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 20:15   #56
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,075
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
.....

Pershendetje Zet , nje filem qe dikur e kishe pas postuar "Divergent", thjeshte te falenderoj, ja vlejti cdo sekond qe e kam shiquar
Koincidoi me nje emision qe degjova jo shume kohe me pare, sipas te cilit, ne jemi ng ate fundit gjenerata te lindur natyralisht dhe te pamodifikuar. Shoqeria njerezore e modifikon vetveten nepermjet zbulimeve dhe aftesive te reja qe ka krijuar pergjate evolucionit, pershembull te mesoje te ngase kuajt, karrocen, veturen, te lexoje, te perdore abstraksionin per te kryer akte pune [shtype butonat per te korrur, mbjelle etj.]. Kjo ka cuar ne uljen e nevojes per fuqi fizike, rritjen e obesitetit, thellimin e ndarjes midis kastes qe mendon dhe asaj qe ndjek urdherat etj. Njerezit po kalojne nga qenie unike ne qenie te standardizuara nepermjet specializmit te vecante jetesor.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 20:19   #57
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Besimtaret jane peng i dogmes. Truri i tyre eshte i kufizuar/bllokuar. Ka raste ekstreme kur eshte i djegur plotesisht.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 20:21   #58
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,075
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Red Shiko postimin
Besimtaret jane peng i dogmes. Truri i tyre eshte i kufizuar/bllokuar. Ka raste ekstreme kur eshte i djegur plotesisht.
Ja, land. Nuk te shihet nje germe jo-dogme ne dy rreshtat me lart.

Nejse. Kjo teme m'u duk njelloj si ato pacavuret copy paste po kesaj here jo nga temat e besimtareve, por nga librat e shenjte te atesiteve. Kam problem me dogmat institucionale te cdo krahu.

Asnje nderhyrje tjeter nga une. Vazhdoni lirisht.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 20:25   #59
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,549
Thanks: 6,924
Thanked 8,182 Times in 5,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Red Shiko postimin
Besimtaret jane peng i dogmes. Truri i tyre eshte i kufizuar/bllokuar. Ka raste ekstreme kur eshte i djegur plotesisht.
Ti shok prezantohu njehere se shteti ka rreglla
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 20:26   #60
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

“Human decency is not derived from religion. It precedes it.”
― Christopher Hitchens, God is Not Great: How Religion Poisons Everything

Por duhet lexuar nje liber i tere per te filluar te kuptohet se pse eshte keshtu.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Tags
aktivist, ateist, atheism, atheist, hitchens, publicist

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur