Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-09-2012, 03:48   #1
Borix
Seek truth from facts
 
Avatari i Borix
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Vancouver
Posts: 77
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Borix do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Besimtaret thone se, nder atributet me te spikatura, apo me te vecanta, qe zoti i ka dhene njeriut eshte arsyeja, aftesia per te qene nje qenie racionale. Dhene kjo aftesi teper e vecante, deri me sot ka qene e pamundur qe, me ane te kesaj arme, mendja njerezore te arrije te pranoje (racionalisht) zotin dhe ekzistencen e tij. Pra, eshte e pamundur logjikisht (si rezultat i perdorimit te arsyes) qe te arrihet tek nje qenie e mbinatyrshme, burim i asaj arsyeje. Nese arsyeja buron nga zoti, dhe eshte e pamundur njohja e burimit (zotit) me ane te arsyes, a nuk ju duket ekzistenca e tij nje dukuri kontradiktore me mendjen racionale, dhene pohimi kontradiktor se zoti dhuron arsyen? (Tema nuk ka burime cinicizmi dhe as nuk eshte per ciniket.)
__________________
"The rule is perfect: In all matters of opinion our adversaries are insane." --M. Twain
Borix nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2012, 06:45   #2
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,398
Thanks: 216
Thanked 195 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Per zotet e mendjes dhe arsyjes, esht e mjaftueshme racionalisht c krijesa ta njoh Krijuesin e tij.Llogjika e arsyshme thot se as kush nuk krijohet vetvetiu.Profetet na kan mesuar per kete ligj shum te besueshem.Kure mungonte ora hija na ndihmonte ne percaktimin e kohes,hena ndrrimin e muajve e te stinve.Njerut i dha Zoti qdo gje per jetuar nji jet normale .Prandaj leht konkludohet se per mendje te humbura edhe Zoti u desh te zbres ne tok per ta gurzuar per ta deshmuar ekzistencen e tij,sepse mohuesit e arsyes racionale zotrojn arsyen joracionale.Zemrat e ngurta ose te vdekura jon ato qe nuk pranojn Zotin ,edhe sikur Ai te zbres ne Toke.Qellimi i Zotit esht ti jep driten e mjaftueshme per ta njohur Zotin e fshehur,i cili kerkon te adhurohet,ti nenshtrohet me degjushmeri,per ta shperbluer per adhurimin dhe friken nga ndeshkimi i tij per ata qe nuk jetojn ne paq me njeri-tjetrin si krijesa te Madhit Zot dhe te nenshtruara ndaj Zotit qe i ka krijuar.

Njeriu ka nji zemer ne trupin e tij qe kurre se ka prekur ,pore kjo nuk te jep arsyjen te thuash se nuk ka zemer.
Kshtu une e spjegoj racinalitetin e arsyshem per te then se vertet ka Zot edhe pse nuk e shof e nuk e prek,
pa dashur tju kundershtoj ne ate qe ke aluduar mbi arsyen,dhe pa dashur kundershtit ti adresoi mbi shkrimin tuaj them se arsyja ka dy kande te fshehura diamtralisht te kunderta per te humburit e arsyjes racionale.

Ju pershendes.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2012, 12:43   #3
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,790
Thanks: 8,854
Thanked 2,753 Times in 1,415 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin

Njeriu ka nji zemer ne trupin e tij qe kurre se ka prekur ,pore kjo nuk te jep arsyjen te thuash se nuk ka zemer.
Kshtu une e spjegoj racinalitetin e arsyshem per te then se vertet ka Zot edhe pse nuk e shof e nuk e prek.


....
Ky eshte krahasimi me miop qe paskam degjuar! E si mund te besh kete krahasim kaq absurd?!

Zemren e prek, e degjon, egzisteca e saj provon egzistencen tende. Ndersa atij te madherishmit tuaj as hijen s'ja kemi pare gjekundi.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2012, 15:39   #4
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,398
Thanks: 216
Thanked 195 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Hahaha ..mos me kqyr prej mas tarabave veq me njerin sy ))).
\O Kiti
Shkenca ne mjeksi ka ardhur me perfundim se esht truri ai qe mbyll ciklin e jetes natyrore e jo zemra.Qiko,!)? duhet te lexosh me shum per ta kuptuar qellimin e jetes tende.Mos harro nji dit do pajtohesh me konstatimin tim ,se jetojm vetem per te adhuru te madhin Zot.Shum njerz te ditur i jon perkululur Muhamedit a.s, nji jetimi i rritur pa prind ,dhe Ti na del me shkoll te madhe duke na i treguar rruget e besimit te arsyshem.

Dhe zemren qe e ke par ne ABETARE dhe teten Remzije ne ultra za, kure i fillua te vjellurat.
Pak me shaka e kisha, ama mos i jep vetes te drejt ta quash veten dija superjore.
Tungi..
Te kujtohet kure plaku i tha Xhaxhit zoti je ti, hehehe.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2012, 21:24   #5
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

(Duke vazhduar pyetjen qe eshte titull i temes: Nese arsyeja buron nga zoti...) ... a eshte e arsyeshme (sipas definicionit se cfare eshte nje profet) te quajme sharlatan dhe mashtrues dike qe dihet boterisht se ka thene fjale te genjeshterta ne emer te hyjniut, minimumi nje here? C'te bejme ne kete rast me Vargjet Satanike? Papritur nje liber i tere behet potencialisht mesazhi i helmuar i Satanit!

Duhej nje teme e tille... Material i fresket per te bere gallate dhe per barcaleta. Ketu do mbushet plot me te tilla, me kohe.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2012, 09:46   #6
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Une mendoj qe eshte e pa-arsye te arsyetohet duke u nisur nga arsyeja e paqene se arsyeja buron nga nje qenie e pretenduar "omnipotente"; themi e pretenduar, sepse sipas te tjereve, zotin sejcili "e di qe ekziston" por asnjhere nuk e ka pare, ose e ka pare, pasi ka vdekur... por gjynaf qe nuk jetoi te tregoje. Haha

Shkurt fare, arsyetimet e ketij lloji jane "arsyetime perrallore". Te legjitimosh arsyetime te ketilla, i bie te legjitimosh te gjith genjeshtrat, pjella te fantazise njerzore, e me vone ti shesesh ato si te verteta themelore te cilat nuk duan vertetim por merren si te verteta.
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2012, 10:28   #7
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 4,049
Thanks: 1,676
Thanked 1,840 Times in 792 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 155
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
Mos harro nji dit do pajtohesh me konstatimin tim ,se jetojm vetem per te adhuru te madhin Zot.Shum njerz te ditur i jon perkululur Muhamedit a.s, nji jetimi i rritur pa prind ,dhe Ti na del me shkoll te madhe duke na i treguar rruget e besimit te arsyshem.
Jam kurioze te dij nese keni lexuar librin Pėrtej Fesė nga Dalai Lama? Ai me mjeshtersi shpjegon se etikat dhe feja jane si uji dhe ēaji. Ēaji, shpjegon ai, eshte i ushqyeshem, ndersa uji eshte i domosdoshem. Perberesi kryesor i ēajit eshte uji, e pa uje nuk ben dot ēaj.

Mendoj qe duhet dalluar besimi, nga feja dhe nga institucioni fetar. Besimi eshte ēeshtje mirekuptimi, ne kete rast mirekuptim per te panjohuren (po e quaj keshtu per hir te argumentit qe besojme se Zoti ekziston ndonese kurre nuk e kemi pare). Ndersa dogma fetare eshte tjeter gje. Feja u mireorganizua dhe u perdor nga perandoret e Romes per te mbajtur masat te shtypura, kokeulura dhe pa aspirata, e per fat te keq, e tille vazhdon te jete edhe sot. Eshte nje ndryshim i madh te besosh (mirekuptosh) ne Zot, dhe te jetosh per te adhuruar profete te vetėvepruar dhe vetėshpallur, te cilet me mijera vjet kane abuzuar me besimin (mirekuptimin) e njerezve duke e perdorur ate besim kunder tyre: "ti duhet t'i perulesh profetit se ndryshe do e paguash dhe do vuash ne diten e gjykimit" ose "jeten ti duhet ta jetosh vetem per te adhuruar zotin". Eshte e qarte qe keto te fundit vlejne vetem per te sunduar dhe mposhtur njerezimin ne menyre qe te kontrollohet me lehte nga abuzues e kriminele qe pandehin se jane te perzgjedhur.
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2012, 14:13   #8
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Borix Shiko postimin
Besimtaret thone se, nder atributet me te spikatura, apo me te vecanta, qe zoti i ka dhene njeriut eshte arsyeja, aftesia per te qene nje qenie racionale. Dhene kjo aftesi teper e vecante, deri me sot ka qene e pamundur qe, me ane te kesaj arme, mendja njerezore te arrije te pranoje (racionalisht) zotin dhe ekzistencen e tij. Pra, eshte e pamundur logjikisht (si rezultat i perdorimit te arsyes) qe te arrihet tek nje qenie e mbinatyrshme, burim i asaj arsyeje. Nese arsyeja buron nga zoti, dhe eshte e pamundur njohja e burimit (zotit) me ane te arsyes, a nuk ju duket ekzistenca e tij nje dukuri kontradiktore me mendjen racionale, dhene pohimi kontradiktor se zoti dhuron arsyen? (Tema nuk ka burime cinicizmi dhe as nuk eshte per ciniket.)
Pyetja eshte e gabuar,sepse arsyeja afersisht buron nga fjala kur shprehet e nga mendimi kur vepron.Edhe egzistenca o mos egzistenca e Zotit varet nga fjala e mendimi i nje kohe,situate,e gjendje shpirterore te caktuar.Arsyeja nuk buron,as nga alienet,as nga fati, e as nga rakia.(edhe se rakia eshte burimi i vertete i arsyetimit te egzistences njerezore )
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2012, 10:35   #9
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

I nderuar Borix,filozofėt e shohin njeriun si mikrokosmos ndėrsa kreacioni si makrokosmos,nė harmoni me pikpamjen e tyre ata filozofinė e konsiderojnė si njė hallkė ndėrmjetėse nė aritjen e makrokosmosit ndėrsa njeriu sipas tyre ėshtė "Njeriu pėrmes pėrsosmėrisė mendore bėhet i ngjashėm me botėn e shfaqur", ndėrsa rruga e pėrsosmėrisė sė mendjes ėshtė filosofia.Besimtarėt e thjeshtė e pėrshkruajnė ashtu si e pėrshkruat ju mė lartė ndėr atributet me tė spikatura, apo me tė veēanta,qė zoti i ka dhenė njeriut ėshtė arsyeja,aftėsia pėr tė qenė njė qenie racionale.Nė lidhje me kėtė mistikėt kanė mendim se njeriu ėshtė manifestimi i tė gjitha emrave (atributeve) tė Zotit.E ia mėsoi Ai Ademit (njeriut) emrat e tė gjithė gjėsendeve.Nė pėrputhje mė kėtė njeriu mėsoi tė gjitha realitetet e emrave,qė do tė thotė se njeriu ėshtė makrokosmos dhe shpirti i mikrokosmosit.

Mevlana thotė:
Ēka ka nė pellg,e tė mos jetė nė lum?
Ēfarė ka nė shtėpi,e tė mos jetė nė qytet?
Kjo botė ėshtė pellg,e zemra si pėrrua.
Kjo botė ėshtė shtėpi,e zemra qytet i pazakontė.

Pra,ēfarė ka nė pellg e tė mos jetė edhe nė lum dhe ėshtė shumė e vėrtet se gjithėēka qė ka pėrroi gjendet edhe nė lum,gjithėēka qė gjendet nė shtėpi ėshtė edhe nė qytet.Mistiku botėn e sheh si shtėpi,ndėrsa zemrėn qytet tė pazakontė (pėr kėtė ka shkruar edhe i nderuar Ganimet nė lidhje me zemrėn duke u bazuar tėrrėsisht nė metodėn mistike islame) njeriun e sheh si mėkėmbėsin mė tė madhe tė Zotit dhe manifestim tė Shpirtit Hynjor me tė gjitha atributet e dhėnė dhe ky ėshtė pozicion tė cilin mistikėt e shohin dinjitoz pėr njeriun qė nuk e gjejmė nė asnjė shkollė (mėsim) tjetėr.Dhe kėtu qėndron dallim qė e keni cekur ju "nje dukuri kontradiktore me mendjen racionale"...
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2012, 15:13   #10
Vlonjati
Super Anėtar
 
Avatari i Vlonjati
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 146
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Vlonjati ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Arsyeja nuk buron nga Zoti , sepse Zoti nuk ekziston _

MENDOJ SE ARSYEJA BURON NGA KONTAKTI ME BOTEN QE NA RETHON

Bota qe na rethon ndikon ndikon gradualisht ne trurin tone te pjerdhur qe nga feminija
duke krijuar eskperiencen ne trurin tone i cili gradualisht, me ritjen tone ingranohet me boten qe na rethon dhe kupton si duhet te reagoje_

-Ndaj edhe po ta shikosh tek vet vetja, sa me shume ritemi ne moshe aq me te pjekur jemi ne arsyetim

Ketu del edhe nje detyre tjeter qe Kurre nuk duhen vendosur te rinjte ne drejtim te nje shteti apo qyteti fshati etj
Sa me i moshuar te jete njeriu aq me i pjekur eshte ne gjykim

Kete gje shqiptaret e kane ditur ne shekuj , ndaj edhe kane krijuar institucionin e KRYEPLAKUT ne drejtimin e tyre

Te paret tane kane qene me te vertete brilante ne zgjuarsi , ndersa ne sot jemi ca koqe kandari qe nuk e kemi shokun


Nqs do pranonim qe Arsyen na i jep zoti, atehere edhe femija i vogel duhej te kishte arsyetim perfekt qe ne femini, se Zoti cdo gje qe ta jep, ta jep qe ne lindje (supozohet )

Keshtu qe ky lloj arsyetmi eshte edhe nje arsye me shume per te percaktuar qe Zoti nuk ekziston.
Vlonjati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 03:25   #11
Borix
Seek truth from facts
 
Avatari i Borix
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Vancouver
Posts: 77
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Borix do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Hmm, problemi eshte qe kete teme s'e kam hapur une, por nje pseudo-Borix qe e kish marre malli per leksione, me sa duket. Por kontrolli m'u kthye mua sot. Pavaresisht, postimi i pare eshte plagjiarizuar nga nje forum tjeter nga ato qe kam thene une dhe i qendroj nje me nje. Dhene kjo paranteze, po i rikthehem diskutimit.

Nga keta antagonistet me lart nxjerr vetem nje perfundim -- anesine konfirmusese te tyre ne besim. Kjo eshte irracionale. Por po ngaterrohet kontradikta ne faktin qe ajo qe ne ndiejme si transhendente nuk eshte domosdoshmerisht e mbinatyrshme. Kjo eshte pjelle e kompleksit mendor. Ketu shkruajta per dy problemet themelore te nje besimi abrahamik; mbase hedh drite me shume tek te arsyetuarit mbi qeniet e mbinatyrshme...
__________________
"The rule is perfect: In all matters of opinion our adversaries are insane." --M. Twain
Borix nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 07:36   #12
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,538
Thanks: 6,921
Thanked 8,175 Times in 5,225 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 382
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Borix Shiko postimin
Hmm, problemi eshte qe kete teme s'e kam hapur une, por nje pseudo-Borix qe e kish marre malli per leksione, me sa duket. Por kontrolli m'u kthye mua sot. Pavaresisht, postimi i pare eshte plagjiarizuar nga nje forum tjeter nga ato qe kam thene une dhe i qendroj nje me nje. Dhene kjo paranteze, po i rikthehem diskutimit.

Nga keta antagonistet me lart nxjerr vetem nje perfundim -- anesine konfirmusese te tyre ne besim. Kjo eshte irracionale. Por po ngaterrohet kontradikta ne faktin qe ajo qe ne ndiejme si transhendente nuk eshte domosdoshmerisht e mbinatyrshme. Kjo eshte pjelle e kompleksit mendor. Ketu shkruajta per dy problemet themelore te nje besimi abrahamik; mbase hedh drite me shume tek te arsyetuarit mbi qeniet e mbinatyrshme...
akademik, ne ateistet nuk kemi nevoje per leksione.
arsyetojme dhe pa ndihmen e "zotit
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 08:02   #13
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Nuk ja vlen mu marr me pune te Zotit,Zoti gjithsesi egziston...per kete nuk ka dyshim fare ....ne duhet te mirremi me pune te medha duke ju falenderuar zotit qe na ka dhurua pasurin me te madhe MENDJEN E SHENDOSH!!...JO MENDJEN E FUNDAMENTALISTEVE TE SEMUR FETAR TE NDRYSHEM QE TA GERDISIN EDHE FEN...por mendjen e cilla eshte ne sherbime te se mires dhe progresit e jo te MIZORIS DHE ERRESIRES MESJETARE...
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 12:16   #14
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,704
Thanks: 846
Thanked 1,415 Times in 1,053 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
(edhe se rakia eshte burimi i vertete i arsyetimit te egzistences njerezore )
plotesisht dakord !
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 14:06   #15
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fehmikaciu Shiko postimin
Nuk ja vlen mu marr me pune te Zotit,Zoti gjithsesi egziston...per kete nuk ka dyshim fare ....ne duhet te mirremi me pune te medha duke ju falenderuar zotit qe na ka dhurua pasurin me te madhe MENDJEN E SHENDOSH!!...JO MENDJEN E FUNDAMENTALISTEVE TE SEMUR FETAR TE NDRYSHEM QE TA GERDISIN EDHE FEN...por mendjen e cilla eshte ne sherbime te se mires dhe progresit e jo te MIZORIS DHE ERRESIRES MESJETARE...
Kjo shprehja "zoti gjithsesi ekziston, per kete nuk ka dyshim fare" eshte nje lloj arrogance e cila ka cuar ne djegie ne turrra drush, varrosje per se gjalli, vdekje duke u goditur me gure.
"Per kete nuk ka dyshim fare". Nderkohe qe ne kete zone futen e lexojne njerez te cilet me nje fjali te vetme gjendjen e perifrazojne si: "Me trego nje rast te vetem ku te shoh ndonje element hyjnor ne univers". Deri tashti keta njerez jane drejtuar perhere te kerkojne 'brenda sferes personale, ne shpirtin e gjithsecilit', dhe atje do e gjejne. Po ore po, dhe une jam Macinga Zeta, ndersa ne sferen personale dhe brenda shpirtit jam Dalai Lama!
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 14:08   #16
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,704
Thanks: 846
Thanked 1,415 Times in 1,053 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Kush eshte macinga zeta ?
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 15:16   #17
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Kjo shprehja "zoti gjithsesi ekziston, per kete nuk ka dyshim fare" eshte nje lloj arrogance e cila ka cuar ne djegie ne turrra drush, varrosje per se gjalli, vdekje duke u goditur me gure.
"Per kete nuk ka dyshim fare". Nderkohe qe ne kete zone futen e lexojne njerez te cilet me nje fjali te vetme gjendjen e perifrazojne si: "Me trego nje rast te vetem ku te shoh ndonje element hyjnor ne univers". Deri tashti keta njerez jane drejtuar perhere te kerkojne 'brenda sferes personale, ne shpirtin e gjithsecilit', dhe atje do e gjejne. Po ore po, dhe une jam Macinga Zeta, ndersa ne sferen personale dhe brenda shpirtit jam Dalai Lama!
I nderuar ata qe kan bere mizori,vrasje ,kallje e faqe tjera te zeza nuk jan te Zotit meshiruesit dhe meshirberesit,ata jan ushtria e satanait te degjeneruar!!..te cilat veprat e tyre te zeza jau hjeshoi...Mendja e shendoshe e Njeriut eshte mjeshtria e persosur e Zotit krijuesit te gjithsise me te cilen na dalloi nga kafshet e kqia,,,po te mos ishte mendja ne fare nuk do te dalloheshim nga Kafshet ,pra i nderuar une nuk e lodhi mendjen me Probleme te cilat nuk me takojn te mirrem,,aq me pak me aso probleme qe nuk i hyjn ne sherbim njerzve,Faleminderit!
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 15:25   #18
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

... dhe cilat jane kafshet e keqia, pse jane te keqia ne kontrast me njeriun qe i bie te jete i miri? Ne kendveshtrimin e djallit te Tasmanise, tigrit bengalez, pandas, leopardit te debores, virusit HIV, peshkut koran, e shume gjallesave te tjera, njeriu eshte disa nivele me lart sesa satanai vete ne shkallen e keqesise reciproke.

Ndersa ne momentin qe dalim ne zgjidhje te llojit "aktin e keq e ka bere ushtria e satanit, ne te miret jemi ne rregull"... OK, perpara se te vazhdoj me tej dua nje opinion nga kushdo qe lexon. Ayatollah Khomeini, i ciles ushtri eshte/ishte, Xhebrailit apo Shejtanit? Te percaktojme fillimisht nje lloj baze, nje "ground zero" perpara se te kendojme ne kor sllogane model:"Dy kembe keq, kater kembe mire".
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 15:36   #19
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
... dhe cilat jane kafshet e keqia, pse jane te keqia ne kontrast me njeriun qe i bie te jete i miri? Ne kendveshtrimin e djallit te Tasmanise, tigrit bengalez, pandas, leopardit te debores, virusit HIV, peshkut koran, e shume gjallesave te tjera, njeriu eshte disa nivele me lart sesa satanai vete ne shkallen e keqesise reciproke.

Ndersa ne momentin qe dalim ne zgjidhje te llojit "aktin e keq e ka bere ushtria e satanit, ne te miret jemi ne rregull"... OK, perpara se te vazhdoj me tej dua nje opinion nga kushdo qe lexon. Ayatollah Khomeini, i ciles ushtri eshte/ishte, Xhebrailit apo Shejtanit? Te percaktojme fillimisht nje lloj baze, nje "ground zero" perpara se te kendojme ne kor sllogane model:"Dy kembe keq, kater kembe mire".
I nderuar pash Zotin veq me hoxha e me Popa mos te mirremi,,se keta jan duke ja kajt nanen popullit shqipetare...nuk kam koh te humbi dhe me diskutu per fen e Hoxhallarve dhe Priftave,,,,, ,,,,duhet te mirremi me gjera qe jan ne interes Kombetare,,,ta ngrisim vedijen kombetare,,,ta perparojme kombin ton ,faren ton,,,,te rradhitemi ne familjen e Popujve Evropian ne vendin e merituar me dinitet si pasardhes te ILIRO-THRAKVE
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 15:39   #20
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Per kete jam shume dakord, dhe eshte tjeter gje fare komplet.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur