Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-10-2013, 01:54   #41
Borix
Seek truth from facts
 
Avatari i Borix
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Vancouver
Posts: 77
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Borix do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
..nuk mundet ta krahaso'sh Zotin me babadimrin , asht padrejt'si ..
Si padrejtesia e perligjur per ta konsideruar token te sheshte mbi breshka, apo si padrejtesia barbare e fatvas ndaj Salman Rushdies?
__________________
"The rule is perfect: In all matters of opinion our adversaries are insane." --M. Twain
Borix nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 02:07   #42
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,043
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Borix Shiko postimin
Nese dicka eshte e vertete, duhet ta besosh. Pohimi qe ekziston zana e maleve nuk mund te besohet ashtu kot.
Atehere si duhet te jete besimi yt ??????

Ti kerkon diqka per te besuar Zotin, por ne menyre qe e sheh Zotin atehere nuk eshte besim por eshte vertetim.

Ti nese ke njohuri qe shoku yt eshte ne filan kafiterin, ti nuk thua une besoj qe eshte ne filan kafiterin por thua i sigurt qe eshte ne filan kafiterin, po te ishte ndryshe pra po te mos e dishe qe eshte ne filan kafiterin atehere do te thuashe se besoj qe eshte ne filan kafiterin.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 02:18   #43
Borix
Seek truth from facts
 
Avatari i Borix
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Vancouver
Posts: 77
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Borix do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
Atehere si duhet te jete besimi yt ??????

Ti kerkon diqka per te besuar Zotin, por ne menyre qe e sheh Zotin atehere nuk eshte besim por eshte vertetim.
Nese s'e ke kuptuar, gje qe ka shume mundesi, po ta them se nuk kerkoj arsye per te besuar dicka qe s'eshte e vertete. Thjesht po nxjerr ne pah ato qe une mendoj se jane kontradiktat e te besuarit ne zanat e malave.
__________________
"The rule is perfect: In all matters of opinion our adversaries are insane." --M. Twain
Borix nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 02:25   #44
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,043
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

More une te kuptoj dhe te kam kuptuar, per zanat a maleve djalosh nuk besoj as une, apo ne babadimer siq e tha Busavata, por te mundohesh te thuash qe nje shumice ne bote eshte budalla sepse beson diqka qe nuk egziston nuk ka senc. Pra per deri sa ti nuk mundesh me vertetu mos egzistimin e Zotit, atehere si te besoj qe nuk egziston, por si u kriju kjo gjithesi, a po mos eshte kriju nga asgjeja ?
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 02:32   #45
Borix
Seek truth from facts
 
Avatari i Borix
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Vancouver
Posts: 77
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Borix do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
More une te kuptoj dhe te kam kuptuar, per zanat a maleve djalosh nuk besoj as une, apo ne babadimer siq e tha Busavata, por te mundohesh te thuash qe nje shumice ne bote eshte budalla sepse beson diqka qe nuk egziston nuk ka senc. Pra per deri sa ti nuk mundesh me vertetu mos egzistimin e Zotit, atehere si te besoj qe nuk egziston, por si u kriju kjo gjithesi, a po mos eshte kriju nga asgjeja ?
Barra e vertetimit bie mbi ata qe marrin nje guxim primitiv per te bere kete pohim. Nese une them qe Zeusi ekziston, atehere barra e vertetimit te ketij pohimi idiot bie mbi ty valle?

Gijthashtu, pse ekzistenca e zanave te duket me pak e mundshme se sa ajo e 100 zotrave te shpikur qe kur zbuluam zjarrin?
__________________
"The rule is perfect: In all matters of opinion our adversaries are insane." --M. Twain
Borix nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 02:36   #46
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,043
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Borix Shiko postimin
Barra e vertetimit bie mbi ata qe marrin nje guxim primitiv per te bere kete pohim. Nese une them qe Zeusi ekziston, atehere barra e vertetimit te ketij pohimi idiot bie mbi ty valle?

Gijthashtu, pse ekzistenca e zanave te duket me pak e mundshme se sa ajo e 100 zotrave te shpikur qe kur zbuluam zjarrin?
Ok, krejt ok ata qe paskan besuar ne fillim dhe qe vazhdojn te besojn ne Zot, qenkan primitiv..... hmmmmmmmmmmmmmm Te pyeta pra vertetoma mos egzistimin e Zotit ?

Njerz ne at kohe kane shpikur shume Zotra sipas nevojes se tyre, pra kane besuar shume zotra e ne shume gjera, qe si pasoj ende ka njerz qe i pasojn, por jemi tu fol per nje Zot unik qe eshte Zot i vetem qe adhurohet ne mbare Boten.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 02:40   #47
Borix
Seek truth from facts
 
Avatari i Borix
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Vancouver
Posts: 77
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Borix do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
Ok, krejt ok ata qe paskan besuar ne fillim dhe qe vazhdojn te besojn ne Zot, qenkan primitiv..... hmmmmmmmmmmmmmm Te pyeta pra vertetoma mos egzistimin e Zotit ?

Njerz ne at kohe kane shpikur shume Zotra sipas nevojes se tyre, pra kane besuar shume zotra e ne shume gjera, qe si pasoj ende ka njerz qe i pasojn, por jemi tu fol per nje Zot unik qe eshte Zot i vetem qe adhurohet ne mbare Boten.
Edhe nje here, te fundit kesaj radhe, barra e vertetimit bie mbi ty qe pohon se ka zot.

Te besosh sepse beson shumica eshte te hidhesh nga ura se hidhet shumica. Me formalisht, kjo quhet argumentum ad populum. Tani, studio pak per kete para se te pergjigjesh.
__________________
"The rule is perfect: In all matters of opinion our adversaries are insane." --M. Twain
Borix nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 02:44   #48
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,043
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Une pyes per lisa ti pergjigjesh per fshisa, besoj qe kaq mjafton per kete debat.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 09:07   #49
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,389
Thanks: 2,534
Thanked 2,111 Times in 796 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Borix Shiko postimin
Si padrejtesia e perligjur per ta konsideruar token te sheshte mbi breshka, apo si padrejtesia barbare e fatvas ndaj Salman Rushdies?
...nisu nga arsya , zgjidhe cilen te dush , breshkat me token te sheshte mbi to ose " tezet " Salman Rushdies..p.s. ti po do me trika me shku n'Xhenet .. k'to mundesh me ja shit ortakve te tu ..
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 10:55   #50
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
Ok, krejt ok ata qe paskan besuar ne fillim dhe qe vazhdojn te besojn ne Zot, qenkan primitiv..... hmmmmmmmmmmmmmm Te pyeta pra vertetoma mos egzistimin e Zotit ?

Njerz ne at kohe kane shpikur shume Zotra sipas nevojes se tyre, pra kane besuar shume zotra e ne shume gjera, qe si pasoj ende ka njerz qe i pasojn, por jemi tu fol per nje Zot unik qe eshte Zot i vetem qe adhurohet ne mbare Boten.
Studimet ne vazhdimesi kane treguar pikrisht kete faktor, qe jam dakord mund edhe ta quajme nje lloj primitiviteti.

Megjithate edhe kjo gje e ka nje ane te mire. Zakonisht per te studiuar nje fenomen te caktuar, studiohet fillimisht i thjeshtuar, ne dy forma. E para ne kushte te kontrolluara per te pare si ndikojne ato tek fenomeni i pakontrolluar. Metoda e dyte eshte e anasjellta e kesaj, synohet qe fenomeni te jete maksimalisht i thjeshte dhe ne kete menyre nen kontroll, dhe vezhgohet ne kushte reale te pakontrolluara.

Referenca fillestare psh mund te gjesh ketu:
http://www.forum-al.com/showthread.php?t=16493
http://www.forum-al.com/showthread.php?p=235161

Vlen te merrem me sqarimin e shprehjes: Vertetimi i perket atij qe ben pohimin?

Njerezit kane shpikur dikur disa zota eh... por ketu jemi duke folur per nje tjeter zot, per ate te vertetin! lol. Jo per gje, por se pse kam pershtypjen qe diku, dikur, ne nje teme tjeter, po ne te dy, kemi permendur kete legjitimitetin e pretendimit "zoti im eshte i verteti, ai tjetri joti eshte i shpikur".

Te tera keto, kane te bejne me shume gjera. Duke e lene pak menjane investigimin se nga buron arsyeja, shpresoj te jemi te tere dakord qe arsyeja po nuk u kultivua, te ushtrohet, te perdoret, atehere edhe ajo kalbet dhe atrofizohet (njerezit e rritur nga ujqit ne pyll jane me shume ujq sesa njerez, sic ka histori qe ne kohet antike per kete gje). Ushtrimi dhe kultivimi i arsyes, ka ardhur si pasoje e aftesise ne rritje te njeriut ne miliona vjet, per te mesuar. Sot kjo do te thote qe duhet lexuar libra, duhet NXENE. Dhe nuk behet fjale per perhere te njejtin liber me kopertina te ndryshme, por per libra te ndryshem, per tema te ndryshme, per fusha te ndryshme.

A little learning is a dang'rous thing;
Drink deep, or taste not the Pierian spring:
There shallow draughts intoxicate the brain,
And drinking largely sobers us again. — Essay on Criticism, Alexander Pope

Shkruar si nje koment ndaj nocionit "Njeriu me Nje Liber" (Man of One Book)

Ose, alternativa evidente eshte nje bindje e llojit qe femra muslimane eshte gjeja me e paster ne bote, apo bigbangu eshte pordha e qiellorit dhe universi i sotem versioni kozmik i eres se keqe... apo gjera te ngjashme me kete.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 11:36   #51
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
... hmmmmmmmmmmmmmm Te pyeta pra vertetoma mos egzistimin e Zotit ? ...
Ashtu sic e tha dhe Borix, une po ta perforcoj me shume.
Barra e proves te bie TY qe ngre nje "Hipoteze".

Prova e Negativit eshte gabim dhe nonsens si kerkese, pasi kerkon pranine e vrojtuesit ne vete te trete. Ne nje aspekt me konkret ajo qe kerkon ti eshte "Vertetimi i Ekzistences se Asgjese", vertet neve nuk mund te vertetojme nje Negativ, por a mundesh ti te provosh pretendimin tend??

Ne te njejtin sens, nuk mund te provohet as mosekzistenca e Zeusit, e qe ne kohet e lashta i besonin shumica ne kete kend te botes. Ti beson ne zot sepse ti ke lindur ne nje familje; rreth shoqeror i cili ma do mendja, beson ne zot. Te kishe lindur ne Indi, ti do ishte nje Hindu, ne Itali nje Katolik, ne Afrike nje besimtar i zotit Mau-Mau. Ashtu sic mendon ti se zoti yt eshte i verteti, ne te njejtin raport edhe nje Afrikan qe beson se zoti tij eshte ai i verteti.

Personalisht, kur me thone zoti ekziston pyetja e pare qe bej une eshte "Cili zot" Ndajeni kete me indianin, afrikanin, australianin, italianin bini dakord dhe hajde diskutojme pastaj.

C'do gje qe futet pa prove rrezohet si pretendim pa prove, thoshte ndjesepasti.
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 12:30   #52
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,706
Thanks: 846
Thanked 1,417 Times in 1,054 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Scion Shiko postimin
Ashtu sic e tha dhe Borix, une po ta perforcoj me shume.
Barra e proves te bie TY qe ngre nje "Hipoteze".

Prova e Negativit eshte gabim dhe nonsens si kerkese, pasi kerkon pranine e vrojtuesit ne vete te trete. Ne nje aspekt me konkret ajo qe kerkon ti eshte "Vertetimi i Ekzistences se Asgjese", vertet neve nuk mund te vertetojme nje Negativ, por a mundesh ti te provosh pretendimin tend??

Ne te njejtin sens, nuk mund te provohet as mosekzistenca e Zeusit, e qe ne kohet e lashta i besonin shumica ne kete kend te botes. Ti beson ne zot sepse ti ke lindur ne nje familje; rreth shoqeror i cili ma do mendja, beson ne zot. Te kishe lindur ne Indi, ti do ishte nje Hindu, ne Itali nje Katolik, ne Afrike nje besimtar i zotit Mau-Mau. Ashtu sic mendon ti se zoti yt eshte i verteti, ne te njejtin raport edhe nje Afrikan qe beson se zoti tij eshte ai i verteti.

Personalisht, kur me thone zoti ekziston pyetja e pare qe bej une eshte "Cili zot" Ndajeni kete me indianin, afrikanin, australianin, italianin bini dakord dhe hajde diskutojme pastaj.

C'do gje qe futet pa prove rrezohet si pretendim pa prove, thoshte ndjesepasti.
Versioni i zeusit eshte me i besueshem pasi na paraqitet ne forme njerezore.Nuk perjashtohet mundesia qe te kete patur qenie njerezore me fuqi te mbinatyrshme apo me dije pertej normales dhe dicka e tille per pasoje ka cuar ne krijimin e atyre miteve...
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 14:30   #53
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Borix Shiko postimin
Edhe nje here, te fundit kesaj radhe, barra e vertetimit bie mbi ty qe pohon se ka zot.

Te besosh sepse beson shumica eshte te hidhesh nga ura se hidhet shumica. Me formalisht, kjo quhet argumentum ad populum. Tani, studio pak per kete para se te pergjigjesh.
Une shoh nje sy sa here mbyll syte e mi naten.
Degjoj nje ze te brendshem qe me thote gjithmone te mos shqetesohem.

Si i bie kjo Borix?

Ps. pervec dy mrekullive qe kane ndodhur, dy realizime qe kane dale jashte mundesive dhe kapacitit tim.

Te pakten per ne qe krijojme, eshte e domosdoshme kontakti qe kemi me keto forma mistike. Ti mund t'i shpjegosh si te duash...
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 14:41   #54
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Qe ne lashtesi, njihet nje rruge e thjeshte per te te cuar me urgjence drejt mistikes, bimet alucinogjene. (Cfare shpalos brenda secilit Salvia Divinorum eshte nje nga kuriozitetet qe une dikur ne jete do e zbuloj, edhe nese atehere do te jem 100 vjec. Tu pa, tu bo.) Incidentalisht, te tere kane proklamuar perhere qe shkonin ne nje tjeter dimension, shihnin esencen te zhveshur nga materialja, keshilloheshin me emisare nga bota e shpirtrave, e te tjera kontakte ne kufijte e surreales.

Kurse per zerat e brendshem qe degjon dikush cdo nate... Uhmm.. nje anetar ketu ne forum, do te mund te tregonte nje rast te ngjashem me dike qe dite per dite ngjitej ne ballkon cdo mesdite dhe shihte zotin. E shihte ne kuptimin e plote te fjales. E ka permendur dicka te tille me perpara diku ketu ne forum.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 16:10   #55
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
Une shoh nje sy sa here mbyll syte e mi naten.
Degjoj nje ze te brendshem qe me thote gjithmone te mos shqetesohem.

Si i bie kjo Borix?

Ps. pervec dy mrekullive qe kane ndodhur, dy realizime qe kane dale jashte mundesive dhe kapacitit tim.

Te pakten per ne qe krijojme, eshte e domosdoshme kontakti qe kemi me keto forma mistike. Ti mund t'i shpjegosh si te duash...

http://www.youtube.com/watch?v=7brJyn-mCh8
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 16:21   #56
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,043
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Scion Shiko postimin
Prova e Negativit eshte gabim dhe nonsens si kerkese,
Jo Scion, nuk eshte gabim perkundrazi vertetoje mos egzistencen e Zotit, kur une them diqka qe nuk eshte e vertet e vertetoj, vertetoma ti mua mos egzistimin, se per egzistim per ata qe kane sy dhe mendje ka shume argumente.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 16:32   #57
NeVertiti
Kohe & Stine
 
Avatari i NeVertiti
 
Data e antarėsimit: Oct 2011
Vendndodhja: PerTej HoriZontit
Posts: 306
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
NeVertiti ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėNeVertiti ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėNeVertiti ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėNeVertiti ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėNeVertiti ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėNeVertiti ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

S"ka si buron arsyja nga "zoti",.perderisa zotin e krijoj njeriu.."zot" hahahahha
NeVertiti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 16:35   #58
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
Jo Scion, nuk eshte gabim perkundrazi vertetoje mos egzistencen e Zotit, kur une them diqka qe nuk eshte e vertet e vertetoj, vertetoma ti mua mos egzistimin, se per egzistim per ata qe kane sy dhe mendje ka shume argumente.
http://www.forum-al.com/showthread.php?p=203079
http://www.forum-al.com/showpost.php?p=176912

Vetem dy nga disa raste ku une, pa numeruar te tjere, kane thene te njejten gje qe po thote edhe Scion, perseri. Njeri prej ketyre shkrimeve daton 2011, dy vjet me pare.

Te lexuarit dhe vleresimi i asaj qe lexohet, sic duket nuk hyn ne ato grupe aktivitetesh tek te cilat ti arrin te gjesh kenaqesi, right Lumi? Nuk besoj se do kete shume te interesuar qe te perserisin perhere e perhere e perhere, ate qe eshte thene shume me teper se nje here me perpara, nga shume me teper njerez sesa nje i vetem. Ketu ne kete zone, perseritja e kote per ceshtje te tilla qe kane historik masiv diskutimesh, konsiderohet fukarallek dhe humbje kohe.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 16:50   #59
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,043
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Gurax, edhe ti te njejtat pergjigje i paske dhene sikur ata me lart.

Por prap duhet vertetuar mosegzistenca e diqkaje.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 16:51   #60
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nėse arsyeja buron nga zoti, ...?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Scion Shiko postimin
Ne syte e mi (te vegjel) te qenit ateist, eshte si te jesh pjese e nje lloj "partie" (fe) tjeter, me misionin e besimit se nuk ka zot.

E dua kete imagjinate. E dua kete alucinacion. E dua kontaktin me boten time krijuese. Ndaj po e le me kaq
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur