Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-10-2012, 18:56   #1
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

"Ose zoti do ta ndalojė tė keqen, por nuk mundet; Ose mundet, por nuk do; Ose as nuk mundet dhe as nuk do. N.q.s. do, por nuk mundet, atėherė ėshtė i pazot. N.q.s. mundet, por nuk do, atėherė ėshtė dashakeq. Por n.q.s. zoti edhe mundet edhe do ta ndalojė tė keqen, atėherė nga vjen e keqja nė kėtė botė?"

— Epikuri
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2012, 22:50   #2
Alb
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tirane
Posts: 229
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Alb do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Zoti keto fjale per mua jane disi te pakuptimta sepse per mua besimi ne zot eshte dicka qe e ka bere njeriu per qenie qe i quante superiore ndaj vetes, nqs do shkojme ne egjyptin e lashte apo dhe ne kultura te tjera do gjejme te perbashketa midis ketyre zoteve dhe e bukura eshte sepse i jepnin gjithmone pamje jo njerezore pra astronautet e lashtesise qe mund te jene qenie jashtetokesore dhe njeriu i asaj kohe i quante zot sepse nuk arrinte te kuptonte teknologjine e tyre dhe i adhuronte per mua e keqja vjen nga njeriu dhe nga ligjet e natyres per ekuliber, kudo ku ka drite ka dhe erresire.
Medalja gjithmone ka 2 ane
__________________

Live Your Life With No Regrets.
Alb nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2012, 12:35   #3
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Indeed. Besimi ne zot eshte dicka qe e ka bere njeriu per qenie qe i quante superiore ndaj vetes, qe ne Egjiptin e lashte, etj etj etj.

Epikuri presupozon fillimisht qe nje zot (i cfaredolloj forme apo kulture) ekziston. Fjalet e Epikurit nuk kane fare te bejne me fantazi apo me nje "une mendoj qe..." sipas deshires. Fjalet e Epikurit jane ne fakt shume te thjeshta dhe jashtezakonsht te sakta ne logjike analitike.

Ose Zoti do ta ndaloje te keqen por nuk mundet,
Ose mundet por nuk do,
Ose as nuk mundet dhe as nuk do.

Nese do por nuk mundet, atehere eshte i pazoti.
Nese mundet por nuk do, atehere eshte dashakeq.
Nese mundet dhe do, atehere nga vjen e keqja ne kete bote?


Premisat e tere kesaj logjike jane dy:
1) E keqja ekziston ne bote, per kete jemi te tere deshmitare.
2) Nese pranohet qe ekziston ndonje zot, pranohet me te tera atributet qe i jane veshur, ku hyjne dhe qe merret te jete gjithepushtetshem, gjithefuqishem dhe miredashes.

Duke i patur te dyja keto pika parasysh, rilexoni dhe nje here c'ka thene Epikuri para 2000 vjetesh.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2012, 22:11   #4
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Besimtaret ne kete pike sillen sipas tregimit te forumit te nderuar Ateistet.org

Citim:
"Bindju ti Xhemalit qė tė shpėtosh"

Sot nė mėngjes herėt dėgjova njė tė trokitur nė derė. E hapa dhe shikoj njė ēift tė veshur mirė dhe me buzėqeshje nė fytyrė. Burri foli i pari:

“Mirėmėngjes? Unė jam Qazimi, kjo Maria.”

Maria: “Mirėmėngjes! Kemi ardhur tė tė ftojmė tė vish tė lėpish bythėn e Xhemalit me ne.”

Unė: “Si qe kjo?! Ēa flisni mėr? Kush osht ky Xhemali, e pse u dashka tė vikam me ju pėr t’i lėpi bythėn?!”

Qazimi: “Po nėse i lėpin bythėn Xhemalit, Ai tė jep 100 milionė lekė, dhe nėse nuk ia lėpin, Ai tė zhdėp keq nė dru.”

Unė: “Ēa thu mėr dak? Ka ardh gjo nai mafie nė lagje?!”

Qazimi: “Oh jo, pėrkundrazi, Xhemali ėshtė bamirės dhe shumė i pasur. Nė fakt Xhemali ėshtė ai qė ka ndėrtuar kėtė qytet. Xhemali ėshtė pikėrisht pronari i kėtij qyteti. Ai mund tė bėjė ēfarė tė dojė kėtu dhe ajo qė Ai do ėshtė tė tė japė ty 100 milionė lekė, por Ai nuk mund ta bėjė kėtė n.q.s. ti nuk i lėpin mė parė bythėn.”

Unė: “Po kjo s’ka kokėrr kuptimi, mėr ti. E pse...”

Maria: “...Kush je ti qė vė nė dyshim dhuratėn e Xhemalit? A nuk i do ti 100 milionė lekėt? A nuk ia vlen t’ia lėpish bythėn Xhemalit pėr 100 milionė lekė?”

Unė: “Ore jeni nė vete ju, apo mė bojn veshėt mu?”

Qazimi: “Po eja pra me ne t’ia lėpijmė sė bashku bythėn Xhemalit”.

Unė: “Po ēne i her? Ia lėpini shpesh bythėn Xhemalit kshu?”

Maria: “Ua, po si jo, tėrė kohės...”

Unė: “Dhe i keni marrė 100 milionė lekėt?”

Qazimi: “Shiko, lekėt nuk i merr nėse nuk ikėn nga qyteti.”

Unė: “Po mirė pse nuk keni ik ka qyteti, qė tė merrni lekėt?”

Maria: “Po nuk mund tė ikėsh nga qyteti po s’tė dha leje Xhemali, se po ike pa leje, nuk i merr lekėt dhe Ai tė zhdėp keq nė dru.”

Unė: “Po mirė, meqė ra fjala, a njifni ju nanjonin qė i ka lėpi bythėn Xhemalit, qė ka ik nga qyteti dhe qė i ka marrė kėto 100 milionė lekėt?”

Qazimi: “Po ja, nėna ime ia ka lėpirė bythėn Xhemalit pėr vite me radhė. Ajo iku nga qyteti vitin e kaluar dhe besoj se do i ketė marrė lekėt.”

Unė: “Beson?! Po pse kshu, nuk keni fol mė bashkė, qė ta dish sak a i ka marrė lekėt a jo?”

Qazimi: “Po sigurisht qė s'kemi folur mė, Xhemali nuk e lejon njė gjė tė tillė.”

Unė: “Po pse mendo ti qė Xhemali ka me t’i dhon lekėt kur ti nuk paske fol kurrė me nonji qė supozohet se duhet t’i ketė marrė lekėt masi ka ik ka qyteti?”

Maria: “Po shiko, Ai tė jep disa lekė nė fillim para se tė ikėsh. Herė tė rritet rroga nė punė, herė fiton ndonjė llotari, herė gjen lekė nė rrugė.”

Unė: “E ēa lidhje kanė kėto me Xhemalin?”

Qazimi: “Po Xhemali njeh njerėz.”

Unė: “Nigjoni, mu gjithė kjo punė po m'bi erė.”

Qazimi: “Po janė 100 milionė lekė, vėrtet ke ndėrmend t’i rrezikosh ashtu kot? Dhe kujdes, sepse po nuk ia lėpive bythėn Xhemalit, Ai do tė tė zhdepė keq nė dru.”

Unė: “A ma rregulloni i takim sy mė sy me kėt Xhemalin, qė ta sqaroj vetė kėt punė...”

Maria: “Askush nuk e sheh Xhemalin, askush nuk i flet Xhemalit.”

Unė: “Ou?! Po si ia lėpini bythėn?

Qazimi: “Disa herė i japim njė tė lėpirė dorės sonė dhe mendojmė pėr bythėn e Tij. Herė tė tjera i lėpijmė bythėn Thanasit, dhe ky ia pėrcjell Xhemalit pėr ne.”

Unė: “Po Thanasi kush o?!”

Maria: “Njė miku ynė i mirė. Ai ėshtė qė na mėsoi gjithēka rreth Xhemalit. Ne i hapėm derėn dhe e futėm nė shtėpinė dhe jetėn tonė.”

Unė: “E si nodhi, i besut ashtu ashiqare fjalės sė tij se ka i Xhemal, se Xhemali kėrko qė t’i lėpini bythėn dhe se Xhemali do ju shpėrblejė pėr kėt pun?”

Qazimi: “Jo, jo. Thanasi ka njė letėr qė e ka marrė nga Xhemali vite mė parė dhe aty sqarohet gjithēka me hollėsi. Ja njė kopje e letrės. Shikoje vetė.

Nga Tryeza e Thanasit

1. Lėpi bythėn e Xhemalit dhe Ai do tė tė japė 100 milionė lekė kur tė ikėsh nga qyteti.
2. Mos abuzo me pijet alkoolike.
3. Hyja nė dru atyre qė nuk janė si ty.
4. Ha siē duhet.
5. Xhemali e diktoi vetė kėtė listė.
6. Hėna ėshtė prej djathi.
7. Xhemali ka gjithnjė tė drejtė.
8. Laji duart pasi mbaron punė nė nevojtore.
9. Mos pi alkool.
10. Sallami shoqėrohet vetėm me bukė.
11. Lėpi bythėn e Xhemalit, pėrndryshe do zhdėpesh keq nė dru.

Unė: “Ej, kjo letra paska stemė blloku me emrin e Thanasit.”

Maria: “Po normal, Xhemali nuk kishte letėr.”

Unė: “Seē kom i parandjenjė qė po ta shof mė tej ka me dal qė dhe shkrimi osh i Thanasit...”

Qazimi: “Po natyrisht, Xhemali thjesht e diktoi atė.”

Unė: “Po sikur m'thatė shpar qė asnjoni s’e shef Xhemalin!...”

Maria: “Tani jo, po vite mė parė Ai i shfaqej disa njerėzve tė caktuar."

Unė: “D.m.th. ky qeka i bamirs qė i shfaqet "njerzve tė caktum" dhe ia hy tjetrit m'dru vetėm pse tjetri s’prano me i lėpi bythėn?!”

Maria: “Ky ėshtė vullneti i Xhemalit dhe Xhemali ka gjithmonė tė drejtė”

Unė: “E si e qite kėt?”

Maria: “Po pika 7 thotė qė Xhemali ka gjithnjė tė drejtė. Kaq mė mjafton!”

Unė: “Po sikur ta ketė shpik Thanasi tėrė kėt punė.”

Qazimi: “S’ka mundėsi. Pika 5 thotė se Xhemali e diktoi vetė listėn. Pastaj dhe pika 2 thotė qė tė mos abuzojmė me pijet alkoolike, pika 4 thotė tė hamė siē duhet dhe pika 8 thotė tė lajmė duart pasi dalim nga nevojtorja. Tė gjithė e dinė qė kėto janė gjėra tė drejta, kėshtu qė dhe pikat e tjera duhet tė jenė tė vėrteta."

Unė: “Po pika 9, qė thotė mos pi alkool, bi ndesh me pikėn 2, ene pika 6 thotė qė Hona ėshtė prej djathi, gjo qė osht trapllik kok e kom”.

Qazimi: “Nuk ka kontradiktė mes 9-ės dhe 2-shit, 9-a e sqaron 2-shin. Kurse pėr sa i pėrket 6-ės, ti nuk ke qenė ndonjėherė nė Hėnė, kėshtu qė nuk ke si ta dish a ėshtė prej djathi Hėna apo jo.”

Unė: “Po ėshtė verifiku tashmė prej shkencėtarėve qė Hona ėshtė shkėmbore ene kjo s'ka fije dyshimi...”

Maria: “Po ata nuk e dinė nėse shkėmbi ka ardhur nga Toka apo nga hapėsira, kėshtu qė ajo mund tė jetė prej djathi.”

Unė: “Nigjo, ekspert nuk jom, po kjo teoria se Hona qeka shkėput nga Toka ėshtė rrėzu kėtu e qyshkuri. Masnej edhe sikur mos ta dinim se nga ka ardh materiali shkėmbor i Honės kjo nuk e bo atė prej djathi!”

Qazimi: “Ha! Sapo e pranove qė shkencėtarėt bėjnė gabime, por ne e dimė qė Xhemali thotė gjithnjė tė vėrtetėn”.

Unė: “Jo re!”

Maria: “Po natyrisht, sepse e thotė tek pika 7."

Unė: “Pra ti po thu qė Xhemali ka tė drejtė se lista thotė ashtu, dhe lista ėshtė nė rregull sepse e ka diktu Xhemali, dhe ne e dimė qė e ka diktu Xhemali, sepse e thotė lista? Nuk tė duket pak si rreth vicioz ky? Si me thon qė Xhemali ka tė drejtė, sepse ai thotė se ka tė drejtė...”

Qazimi: “E shikon qė e kuptove! Ėshtė kėnaqėsi kur tjetri mė nė fund e kupton siē duhet udhėn e Xhemalit.”

Unė: “Nigjo, lene fare! Po ajo puna e sallamit si qe, se s'i rashė m'te.”

Maria skuqet nė fytyrė.

Qazimi: “Sallami shoqėrohet vetėm me bukė, pa asnjė asortiment tjetėr. Kėshtu ka thėnė Xhemali. Ēdo gjė tjetėr ėshtė keq.”

Unė: “Po sikur mos t’kem bukė?”

Qazimi: “Po s’pate bukė, s’ka sallam. Sallami pa bukė ėshtė keq.”

Unė: “Po me salcė? Gjizė? Majonezė?”

Maria nis tė shfaqė interes.

Qazimi: “Ej kujdes gjuhėn! Asortimentet e ēdo lloji janė keq.”

Unė: “D.m.th. as qė bohet fjalė pėr nai gjellė lakre me copa sallami sipėr e nai gotė raki?”

Maria mbulon veshėt me duar: “Ē’janė kėto qė thotė ky. Ua i mbylla veshėt la la la la la la la...”.

Qazimi: “Ē’janė kėto sende tė neveritshme. Vetėm ai qė ka marrė udhėn e ligė ushqehet me gjėra tė tilla...”

Unė: “Pse mėr jau. Osh super, unė e boj shpesh ashu.”

Marisė i bie tė fikėt.

Qazimi kap Marinė: “Sikur ta dinim qė ti ishe “nga ata”, nuk do tė kishim qėndruar mė kot kėtu njė orė. Kur Xhemali tė tė zhdepė nė dru, aty do tė na kesh dhe ne duke numėruar lekėt e duke qeshur me ty. Por meqė kam zemrėn e madhe unė do t'ia lėpij bythėn Xhemalit dhe pėr ty, qė tė shpėtosh nga kjo gjėmė qė po i bėn vetes."

Aty Qazimi dhe Maria u larguan me hap tė shpejtė pėr tė pėrhapur diku tjetėr fjalėn e Xhemalit e pėr tė thirrur njerėzinė nė xhemallėk.
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2012, 15:33   #5
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Ehehe sa eshte abuzuar dhe po abuzohet ne Emer te ktij "Xhemalit".Kot nuk thone: "Per deri sa ka budallenj, te menēurit jetojne mbi samarin e tyre"...
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2013, 04:57   #6
muslim
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 87
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
muslim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
eurostar
Ose zoti do ta ndalojė tė keqen, por nuk mundet; Ose mundet, por nuk do; Ose as nuk mundet dhe as nuk do. N.q.s. do, por nuk mundet, atėherė ėshtė i pazot. N.q.s. mundet, por nuk do, atėherė ėshtė dashakeq. Por n.q.s. zoti edhe mundet edhe do ta ndalojė tė keqen, atėherė nga vjen e keqja nė kėtė botė?"

— Epikuri
ja ku e ki argument duke filluar me saktesisht prej 0:50 seconda e deri ne fund video
http://www.youtube.com/watch?v=ZNVDonD4ngQ
muslim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2013, 05:12   #7
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,790
Thanks: 8,854
Thanked 2,753 Times in 1,415 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga muslim Shiko postimin
ja ku e ki argument duke filluar me saktesisht prej 0:50 seconda e deri ne fund video
...
Nuk Shitet Shqiperia,
Nuk Nderrohet Kombesia
Nuk preket flamuri Shqiptar,
Se me gjak e kemi lare,
E nder shekuj krenare,
Kemi qene te pare.
Nuk ka serb,
grek apo cjap-mjeker,
Qe hedh posht kete popull te vjeter,
Ne jemi e mbetemi Shqiptar,
ME KOKEN LARTE E KRENAR .
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2013, 07:16   #8
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga EuroStar Shiko postimin
"Ose zoti do ta ndalojė tė keqen, por nuk mundet; Ose mundet, por nuk do; Ose as nuk mundet dhe as nuk do. N.q.s. do, por nuk mundet, atėherė ėshtė i pazot. N.q.s. mundet, por nuk do, atėherė ėshtė dashakeq. Por n.q.s. zoti edhe mundet edhe do ta ndalojė tė keqen, atėherė nga vjen e keqja nė kėtė botė?"

— Epikuri
Per cilen te keqe e ka pasur fjalen ky Epikuri Stari
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2013, 17:17   #9
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Per cilen te keqe e ka pasur fjalen ky Epikuri Stari
Per faktin qe e keqja egziston me aprovimin e zotit,nese marrim si te mirqene faktin se ai eshte i gjithpushtetshem...
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2013, 19:18   #10
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga muslim Shiko postimin
ja ku e ki argument duke filluar me saktesisht prej 0:50 seconda e deri ne fund video
http://www.youtube.com/watch?v=ZNVDonD4ngQ
E megjithate mesuesi e ngel ne klase per vitin tjeter nxenesin dhe nuk e djeg ne zjarr apo zift dhe nuk i jep te pi te shperlara
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2013, 20:32   #11
rrugaqi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ku jetojn shumica
Posts: 224
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
rrugaqi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga EuroStar Shiko postimin
E megjithate mesuesi e ngel ne klase per vitin tjeter nxenesin dhe nuk e djeg ne zjarr apo zift dhe nuk i jep te pi te shperlara
Epikuri u ngjall nga Marksi pas 2000 vitesh sikur Da Vinqi qe u ''ngjall''
nga shencetaret pas 500 vitesh.
Prap kjo dilema materja apo shpirti.......
rrugaqi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2013, 20:51   #12
adonisvelija
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 1
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
adonisvelija ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

nga shejtani
adonisvelija nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2014, 16:57   #13
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Nuk Shitet Shqiperia,
Nuk Nderrohet Kombesia
Nuk preket flamuri Shqiptar,
Se me gjak e kemi lare,
E nder shekuj krenare,
Kemi qene te pare.
Nuk ka serb,
grek apo cjap-mjeker,
Qe hedh posht kete popull te vjeter,
Ne jemi e mbetemi Shqiptar,
ME KOKEN LARTE E KRENAR .
Hello Kitty,kjo me pelqeu jashtzakonisht shum,ke LIKE per kete,reputacion nuk ka mbet,...pak mahi!
Mendimi im personal eshte se perendia eshte dhe eshte krijuesi i gjithsis ,meshiruesi dhe fuqiploti,ati i lutemi kur jemi ne gezim por i lutemi edhe kur jemi ne hall,shpesh her kerkoj falje nga ai me perulje dhe respekt sepse nuk e dim ku bejm mir dhe ku keq..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2014, 21:39   #14
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Ndersa mendimi im personal, Fehmikaciu, eshte qe do doja ta peshtyja ne surrat perendine nese s'do te kisha kohe per te humbur shume me te dhe per t'ia shpjeguar shume shkurt mendimin. Ose nese do te doja te isha me i sjellshem dhe do mund t'i lejoja vetes pak me teper kohe per te hedhur ne plehra, do t'i dhuroja nje dildo ngjyre rere ku te shkruhej e engravuar dhe me imitim qimesh sqetullash: "Me dashuri, shejtani! Prodhim autentik Arabie." te mbeshtjelle me leter varaku dhe te paketuar per merak.


... nuk di si te shprehem me qarte per kotesine e lartesimit hyjnor ne kete zone te forumit. Nuk vlen. Do te tallet. Do te vihet ne loje. Do te meziteni (besimtaret). Nuk na intereson cfare besoni sepse na eshte thene miliarda here per mijevjecare me rradhe. dhe kete e dine te tere. Seriozisht, kaq mazokiste jane besimtaret me veten, sa bejne dicka qe dihet se eshte bezdisje dhe do coje ne tallje te dickaje qe per ta ka vlere, vetem qe te degjojne sesi kjo gje vihet ne loje dhe tallet pa meshire? Ose kane nevoje per arsye qe te fillojne konflikte dhe te thone "ti me shave zotin". Por kjo do te ishte vetem nje lloj hipokrizie, si mendon?
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2014, 21:52   #15
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Ndersa mendimi im personal, Fehmikaciu, eshte qe do doja ta peshtyja ne surrat perendine, nese do s'do te kisha kohe per te humbur shume me te, ose nese do te doja te isha me i sjellshem, do t'i dhuroja nje dildo ngjyre roze ku te shkruhej e engravuar "Me dashuri, shejtani!" te mbeshtjelle me leter varaku dhe te paketuar per merak.
Gurakas,pse?...kush me shpetoi mua kur kam qen foshnje nga lindja...kush e me rriten si foshnje deri ne 2-vjet..kush me shpetoi ne lumin Llap kur kam pas 5-vjet,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2014, 21:55   #16
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Hmmm... ka ndonje shanc te jete po i njejti sadist qe me ben dhe mua te shkruaj keta rreshta?
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2014, 21:59   #17
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Guraxs i nderuar kur kam lindur ne shtepi te gjith kan menduar se jam lindur i vdekur dhe i kan ber gati gjerat per te me varrosur,nje grua ka pas nje vegim dhe ka marr uj te ftohet dhe pastaj kam treguar shenjat e jetes..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2014, 22:01   #18
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Perse gjithe kete urrejtje ndaj Zotit ti ree.. a t'a ka vra baben a nanen aa..

: P : s. Mos te ka naj lek borxh
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2014, 22:04   #19
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Ou? Po ata qe po vdesin ne Afrike nga ebola me qindra mijra keto dite?
N.q.s. mundet, por nuk do, atėherė ėshtė dashakeq.
Apo te ka mbajtur me hater? Epo qenka i padrejte.
Lexo Epikurin. Ka qene shume, shume njeri i mencur dhe i urte dhe me logjike te jashtezakonshme per kohen, aq te jashtezakonshme sa shprehja e tij per te cilen eshte e tere kjo teme dhe per te cilen duhet diskutuar - e jo per mrekulline e jeteve tona - eshte akoma edhe sot burim frymezimi per miliarda njerez.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2014, 22:07   #20
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Kshtu keni qene tere historine e njerezimit Gon. Abuzive me tolerancen e te tjereve qe nuk e mendojne si ju dhe ju lene te shihni punen tuaj. Por kur e shihni qe te tjeret bejne edhe pa perrallen tuaj, apo pa menyrat tuaja te jeteses, e leshoni nje gur duke ditur shume mire rezultatin, se ju vret vetmia, ju tremb ideja se mund te liheni menjane si te mjere dhe preferoni edhe urrejtjen mbi injorimin. Injorimi eshte me i rende, urrejtja te pakten eshte emocion sidoqofte. Eshte po njesoj, ne cdo kohe. Si dhe tregon injorance ne nje fare mase dhe mungese kulture disi me shume. Si dhe ju nxjerr ne pah hipokrizine, sepse ne te njejtn kohe nxirni fytin me: "feja eshte personale". Mbaje pra, per vete. A mundesh? Apo mekati eshte me i forte se mesimet e lartesuara?
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur